Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 25 άτομα (1 μέλη και 24 επισκέπτες)

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.431
Like
7.009
Πόντοι
1.056
Να σου πω κάτι...ενώ αυτές δεν είναι ιδιαίτερα βαριες εργασίες σε σχέση με άλλες ούτε εγώ θα πήγαινα....θα προσπαθούσα να βρω μια μόνιμη δουλειά με λιγότερα λεφτά εκεί που μένω.

Γιατί να πάω να δουλέψω 6 μήνες και να κάθομαι τους άλλους 6? Πόσα λεφτά θα βάλω στην άκρη για να αξίζει? Είναι πιο εύκολο να πηγαίνω καφέδες παρά να με τρέχει ο άλλος όλη μέρα για τις δουλειές του.

Έτσι και αλλιώς με τα τιπς βγάζουν και παραπάνω από ότι θα πάρουν σε ένα ξενοδοχείο.

Για μένα το κλειδί είναι στο ότι επειδή ο τουρισμός έχει πραγματικά καλό περιθώριο και επειδή είναι εποχιακός...μπορούν να δώσουν παραπάνω για να το κάνουν πιο ελκυστικό.

Ιδιαίτερα αν μιλάμε για ξενοδοχεία σε μακρινές περιοχές....και θα πρέπει ο άλλος να ξεσπιτωθεί....ρώτα τον εαυτό σου.....εσύ για πόσα χιλιάρικα παραπάνω το χρόνο θα έκανες αυτή τη δουλεια?

Για πιτσιρικια 18-22 ειναι μια χαρα δουλεια για 1-2 σεζον. Το εκανα κι εγω και μαλιστα σε εποχες που δεν υπηρχε κριση ή αμεση οικονομικη αναγκη. Για φυσιολογικους ανθρωπους και μαλιστα σε ηλικια που θελουν να κοψουν το ψωλαρισμα και να χτισουν μια κανονικη ζωη ουτε κατα διανοια. Κανεις δεν αφηνει τη ζωη του , τη γκομενα του , τους φιλους του για να παει να τον γαμανε ολο το καλοκαιρι και να βγαλει συνολικα 1,5 με 2,5 χιλιαρικα ΜΑΞ περισσοτερα απ ο,τι θα βγαζε σε ανειδικευτη εργασια στον τοπο του και ΑΝ τα βγαλει , γιατι δεν καλυπτουν ολοι οι εργοδοτες διατροφη οποτε καταληγεις να βγαλεις και λιγοτερα. Τα παραμυθια με τα tips ισχυουν μονο για ελιτ νησια τυπου Μυκονος , σε συγκεκριμενες θεσεις τυπου σερβις. Εγω που δουλευα ρεσεψιον (και μαλιστα στη Σαντορινη) ουτε μισο ευρω εξτρα δεν πηρα ποτε μου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.295
Like
13.637
Πόντοι
3.656
Για πιτσιρικια 18-22 ειναι μια χαρα δουλεια για 1-2 σεζον. Το εκανα κι εγω και μαλιστα σε εποχες που δεν υπηρχε κριση ή αμεση οικονομικη αναγκη. Για φυσιολογικους ανθρωπους και μαλιστα σε ηλικια που θελουν να κοψουν το ψωλαρισμα και να χτισουν μια κανονικη ζωη ουτε κατα διανοια. Κανεις δεν αφηνει τη ζωη του , τη γκομενα του , τους φιλους του για να παει να τον γαμανε ολο το καλοκαιρι και να βγαλει συνολικα 1,5 με 2,5 χιλιαρικα ΜΑΞ περισσοτερα απ ο,τι θα βγαζε σε ανειδικευτη εργασια στον τοπο του και ΑΝ τα βγαλει , γιατι δεν καλυπτουν ολοι οι εργοδοτες διατροφη οποτε καταληγεις να βγαλεις και λιγοτερα. Τα παραμυθια με τα tips ισχυουν μονο για ελιτ νησια τυπου Μυκονος , σε συγκεκριμενες θεσεις τυπου σερβις. Εγω που δουλευα ρεσεψιον (και μαλιστα στη Σαντορινη) ουτε μισο ευρω εξτρα δεν πηρα ποτε μου.
μπορεί να μη βγάλουν καν περισσότερα...
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.673
Like
11.137
Πόντοι
3.656
Να σου πω κάτι...ενώ αυτές δεν είναι ιδιαίτερα βαριες εργασίες σε σχέση με άλλες ούτε εγώ θα πήγαινα....θα προσπαθούσα να βρω μια μόνιμη δουλειά με λιγότερα λεφτά εκεί που μένω.

Γιατί να πάω να δουλέψω 6 μήνες και να κάθομαι τους άλλους 6? Πόσα λεφτά θα βάλω στην άκρη για να αξίζει? Είναι πιο εύκολο να πηγαίνω καφέδες παρά να με τρέχει ο άλλος όλη μέρα για τις δουλειές του.

Έτσι και αλλιώς με τα τιπς βγάζουν και παραπάνω από ότι θα πάρουν σε ένα ξενοδοχείο.

Για μένα το κλειδί είναι στο ότι επειδή ο τουρισμός έχει πραγματικά καλό περιθώριο και επειδή είναι εποχιακός...μπορούν να δώσουν παραπάνω για να το κάνουν πιο ελκυστικό.

Ιδιαίτερα αν μιλάμε για ξενοδοχεία σε μακρινές περιοχές....και θα πρέπει ο άλλος να ξεσπιτωθεί....ρώτα τον εαυτό σου.....εσύ για πόσα χιλιάρικα παραπάνω το χρόνο θα έκανες αυτή τη δουλεια?
Εχει πολλες παραμετρους αυτη η κουβεντα.
Που θα πας καταρχας να δουλεψεις στον τουρισμο.
Ροδο Κρητη Σαντορινη εχουν πολυ μεγαλες σεζον.Εως και 7μηνες.Εκει σε συμφερει να πας για δουλεια.Γιατι και τα χρηματα ειναι καλα και μετα θα μπεις ταμειο και θα τσιμπας και κατι απο εκει.
Χαλκιδικη ας πουμε δε συμφερει.Μικρη σεζον.Δεν ξεσπιτωνεται το πιτσιρικι για ενα 3μηνο.Και οικονομικα δεν το συμφερει.
Σε μια περιοχη ομως που εχει μεγαλη σεζον και αγροτικη παραγωγη παραλληλα τοτε ενας ανειδικευτος πιτσιρικας που του κοβει λιγο μπορει να βγαζει καθαρα μεχρι και 15 χιλιαρικα το χρονο.Αν δεν τα πινει ολα φουντες και ξυδια.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.973
Like
4.973
Πόντοι
506
Screenshot_20240828_133816_Chrome.jpg


Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα Καινοτομία


Αττική Οδός: Στα €3,25 τα διόδια σε ώρες αιχμής - Από πότε θα ισχύσει η νέα χρέωση​

Η Αττική Οδός θα έχει διαφορετική χρέωση ανάλογα με την ώρα που θα τη χρησιμοποιεί​


Αλλαγές θα υπάρξουν στις χρεώσεις των διοδίων, στην Αττική Οδό. Η κυβέρνηση έχει ορίσει τιμή διέλευσης τα 2,5 ευρώ για τα πέντε πρώτα χρόνια της νέας σύμβασης. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μια αισθητή μείωση της τάξης των 30 λεπτών με βάση τα σημερινά δεδομένα που ωφελεί αρκετά όσους χρησιμοποιούν καθημερινή την Αττική Οδό.
Μετά την πενταετία, ωστόσο, αναμένεται να υπάρχει διαφορετική χρέωση μέσα στη μέρα. Με απλά λόγια, τις ώρες αιχμής που λογίζονται από τις 07.00 ως τις 09.00 το πρωί και από τις 16.00 ως τις 18.00 το απόγευμα, (δλδ τις ώρες που ο κόσμος χρησιμοποιεί την Αττική Οδό για να πάει και να επιστρέψει από τη δουλειά του), η χρέωση θα είναι υψηλότερη ακόμα και από σήμερα και θα φτάσει μέχρι και τα 3,25 ευρώ.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.209
Κριτικές
18
Like
19.987
Πόντοι
4.546
Ήταν Μητσοτακοδίκαιο, έγινε πράξη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.295
Like
13.637
Πόντοι
3.656
Εχει πολλες παραμετρους αυτη η κουβεντα.
Που θα πας καταρχας να δουλεψεις στον τουρισμο.
Ροδο Κρητη Σαντορινη εχουν πολυ μεγαλες σεζον.Εως και 7μηνες.Εκει σε συμφερει να πας για δουλεια.Γιατι και τα χρηματα ειναι καλα και μετα θα μπεις ταμειο και θα τσιμπας και κατι απο εκει.
Χαλκιδικη ας πουμε δε συμφερει.Μικρη σεζον.Δεν ξεσπιτωνεται το πιτσιρικι για ενα 3μηνο.Και οικονομικα δεν το συμφερει.
Σε μια περιοχη ομως που εχει μεγαλη σεζον και αγροτικη παραγωγη παραλληλα τοτε ενας ανειδικευτος πιτσιρικας που του κοβει λιγο μπορει να βγαζει καθαρα μεχρι και 15 χιλιαρικα το χρονο.Αν δεν τα πινει ολα φουντες και ξυδια.
Ισχύει για την μεγαλύτερη περίοδο και είναι λογικό...

Απλά όσο ανεβαίνει η ''τουριστικότητα'' ενός μέρους τόσο πιο τρέξιμο έχει η δουλειά...άλλη περιγραφή θέσης...τώρα το αν θα μπουν ταμείο...είναι μια άλλη συζήτηση...που δεν την ανοίγω για να μη λες ότι πάω κόντρα συνέχεια :confused:

15 χιλιάρικα το χρόνο καθαρά όλα μαζί εννοείς? Περίπου 1.100 το μήνα δηλαδή...

Καλά είναι για το ορκ....αλλά δεν είναι και φοβερό κίνητρο...τα ίδια θα βγάλει και ως ντιλιβεράς στην Αθήνα...και σκέψου πόσο καλά θα περνάει ένας πιτσιρικάς σε επαρχιακό μέρος από ένα σημείο και μετά...και το να μένεις κυριολεκτικά μέσα στον χώρο εργασίας σου έχει την κόπωση του.

Εσύ θα το έκανες? Εγώ δε θα το έκανα...εκτός αν δεν είχα άλλη επιλογή...
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.431
Like
7.009
Πόντοι
1.056
μπορεί να μη βγάλουν καν περισσότερα...

Στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας αυτό συμβαίνει. Μιλάνε όλοι για Τουρισμό κι έχουν στο μυαλό τους τη Μυκονο , τη Σαντορινη, την Κερκυρα, τη Ροδο , τη Κρητη. Μερη με μεγαλη σεζον , με υπερτουρισμο καλης ποιοτητας και σαφως καλυτερες αμοιβες. Δε μιλαει κανεις για το τι πληρωνουν οι εργοδοτες στις βραχονησιδες με σεζον 1,5 μηνα ή στα ηπειρωτικά που πατανε μονο μπαλκαν και ανατολικοευρωπαιοι πλεμπες. Αυτες οι δουλειες ειναι μονο για ντοπιους ΚΑΙ χωρις κανενα τυπικο προσον ΚΑΙ απελπισμενους στα ορια της αυτοκτονιας.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.559
Κριτικές
3
Like
11.120
Πόντοι
3.936
Στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας αυτό συμβαίνει. Μιλάνε όλοι για Τουρισμό κι έχουν στο μυαλό τους τη Μυκονο , τη Σαντορινη, την Κερκυρα, τη Ροδο , τη Κρητη. Μερη με μεγαλη σεζον , με υπερτουρισμο καλης ποιοτητας και σαφως καλυτερες αμοιβες. Δε μιλαει κανεις για το τι πληρωνουν οι εργοδοτες στις βραχονησιδες με σεζον 1,5 μηνα ή στα ηπειρωτικά που πατανε μονο μπαλκαν και ανατολικοευρωπαιοι πλεμπες. Αυτες οι δουλειες ειναι μονο για ντοπιους ΚΑΙ χωρις κανενα τυπικο προσον ΚΑΙ απελπισμενους στα ορια της αυτοκτονιας.
Σε γνωστή μεγάλη ταβέρνα στην Σκύρο εκτός του ότι πάει χάλια η σεζόν... του έφυγαν και 2 από τους 3 σερβιτόρους.
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.431
Like
7.009
Πόντοι
1.056
Σε γνωστή μεγάλη ταβέρνα στην Σκύρο εκτός του ότι πάει χάλια η σεζόν... του έφυγαν και 2 από τους 3 σερβιτόρους.

Γιατι ; Λογω συνθηκων ; Ή πηγαν σε αλλο μερος για περισσοτερο χρημα ;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.295
Like
13.637
Πόντοι
3.656
Στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας αυτό συμβαίνει. Μιλάνε όλοι για Τουρισμό κι έχουν στο μυαλό τους τη Μυκονο , τη Σαντορινη, την Κερκυρα, τη Ροδο , τη Κρητη. Μερη με μεγαλη σεζον , με υπερτουρισμο καλης ποιοτητας και σαφως καλυτερες αμοιβες. Δε μιλαει κανεις για το τι πληρωνουν οι εργοδοτες στις βραχονησιδες με σεζον 1,5 μηνα ή στα ηπειρωτικά που πατανε μονο μπαλκαν και ανατολικοευρωπαιοι πλεμπες. Αυτες οι δουλειες ειναι μονο για ντοπιους ΚΑΙ χωρις κανενα τυπικο προσον ΚΑΙ απελπισμενους στα ορια της αυτοκτονιας.
έτσι είναι βέβαια επειδή αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση

και αυτοί στα μέρη που λες δεν βγάζουν τα εκατομμύρια που βγάζουν στα πολύ τουριστικά οπότε σίγουρα δεν μπορούν να δίνουν τα ίδια.

η ασχήμια είναι όταν κάποιος που θα καθαρίσει 2-3 εκατομμύρια στη σεζόν τσιγκουνέυεται να ξοδέχει 100Κ για να έχει τους υπαλλήλους του ευχαριστημένους και εγγυημένες τις θέσεις του. Ναι 100Κ είναι πολλά λεφτά αλλά αν καθαρίζεις 3Μ το χρόνο δεν είναι και τόσα πολλά.
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.431
Like
7.009
Πόντοι
1.056
έτσι είναι βέβαια επειδή αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση

και αυτοί στα μέρη που λες δεν βγάζουν τα εκατομμύρια που βγάζουν στα πολύ τουριστικά οπότε σίγουρα δεν μπορούν να δίνουν τα ίδια.

η ασχήμια είναι όταν κάποιος που θα καθαρίσει 2-3 εκατομμύρια στη σεζόν τσιγκουνέυεται να ξοδέχει 100Κ για να έχει τους υπαλλήλους του ευχαριστημένους και εγγυημένες τις θέσεις του. Ναι 100Κ είναι πολλά λεφτά αλλά αν καθαρίζεις 3Μ το χρόνο δεν είναι και τόσα πολλά.

Δεν εξεταζω το αν ειναι δικαιες ή αδικες οι αμοιβές γιατί ειναι ενα θεμα που δεν θα βγει ακρη ποτέ. Ο τουρισμος εχει πολυ χρημα αλλα και πολυ ρισκο. Ειδες τι εγινε με τον κορωνα . Το οτι βρισκομαστε στην Ελλαδα σε περιοδο μπουμ για διαφορους λογους , δε σημαινει οτι θα ειναι ετσι για παντα. Ανθρωποι που εχουν κανει μεγαλα ανοιγματα ειναι πολυ πιθανο να τον πιουν.

Απο εκει και περα , το ουσιαστικό ζητημα ειναι οτι εξακολουθει να μην ειναι ελκυστικο σαν επαγγελμα. Και οι επιχειρηματιες αντι να προσαρμμοστουν στις επιταγες της ελευθερης αγορας και να ανεβασουν μισθους και συνθηκες εργασιας , ζητανε πακιστανια και μπαγκλαντεσιανους απ τον Κουλη για να εξακολουθησουν να εχουν υπερκερδη. Εκει ειναι το προβλημα. Οτι ο μεσος μαλακας ελληνας μπακαλης δεν ειναι επχιειρηματιας. Ειναι λαμογιο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.295
Like
13.637
Πόντοι
3.656
Δεν εξεταζω το αν ειναι δικαιες ή αδικες οι αμοιβές γιατί ειναι ενα θεμα που δεν θα βγει ακρη ποτέ. Ο τουρισμος εχει πολυ χρημα αλλα και πολυ ρισκο. Ειδες τι εγινε με τον κορωνα . Το οτι βρισκομαστε στην Ελλαδα σε περιοδο μπουμ για διαφορους λογους , δε σημαινει οτι θα ειναι ετσι για παντα. Ανθρωποι που εχουν κανει μεγαλα ανοιγματα ειναι πολυ πιθανο να τον πιουν.

Απο εκει και περα , το ουσιαστικό ζητημα ειναι οτι εξακολουθει να μην ειναι ελκυστικο σαν επαγγελμα. Και οι επιχειρηματιες αντι να προσαρμμοστουν στις επιταγες της ελευθερης αγορας και να ανεβασουν μισθους και συνθηκες εργασιας , ζητανε πακιστανια και μπαγκλαντεσιανους απ τον Κουλη για να εξακολουθησουν να εχουν υπερκερδη. Εκει ειναι το προβλημα. Οτι ο μεσος μαλακας ελληνας μπακαλης δεν ειναι επχιειρηματιας. Ειναι λαμογιο.
συμφωνώ σε όλα και προσθέτω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη λόγω των παγκόσμιων εξελίξεων ο τουρισμός στην Ελλάδα θα γνωρίσει κακές μέρες τα επόμενα χρόνια.

Τους μεγάλους επιχειρηματίες του τουρισμού μη τους φοβάσαι...έχουν και άλλες δραστηριότητες εντός και εκτός Ελλάδας. Μη κοιτάς που κλαίγονται ότι τους κλείνει το μαγαζί η εφορία για 10 μέρες όταν γίνεται μια καταγγελία...

Όμως έχω μία ένσταση....καλώς ή κακώς στην αγορά αυτή ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να ζήσει ΚΑΙ Ο ΜΠΑΚΑΛΗΣ. Ο οποίος σίγουρα δεν μπορεί να δίνει τα ίδια λεφτά με τον ολιγάρχη.

Αλλά όπως είπες υπάρχει το ρίσκο και πρέπει να ξέρει ο μπακάλης και να υπολογίσει ότι θα πρέπει να στερηθεί κάτι ο ίδιος για να του το παρει ο εργαζόμενος για να έχει εργαζόμενο. Όπως γίνεται σε ΑΠΕΙΡΕΣ μικρές επιχειρήσεις στην Αθήνα...που μπορεί ένας επαγγελματίας να έχει 2 υπαλλήλους και να βγάζουν λίγα παρακάτω από αυτόν. Δεν έχω ακούσει να κλαίει κανένας για την χαβούζα της αθήνας...
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Εαν θες να συμφωνησω για να εχεις δικιο,δεν εχω κανενα προβλημα να το κανω.Εχω παρατηρησει οτι σχεδον σε ολες σου τις συζητησεις πρεπει με καποιον τροπο να εχεις τελικα δικιο και την τελευταια κουβεντα.Εγω σου το δινω ολο απο μονος μου.

Αναφερεις τις συνθηκες διαβιωσης οταν εγω σου ειπα ηδη οτι ειναι τραγικες και να μη μου το φερεις σαν παραδειγμα.
Δεν υπαρχουν πια αυτα που περιγραφεις εκτος και αν εσυ ξερεις επιχειρηματιες που εχουν να μοιραζουν 10χιλιαρα σε προστιμα..Με την ψηφιακη καρτα ωραριου που εχει εφαρμοστει,δεν εχεις περιθωρια για ολα αυτα που περιγραφεις παραπανω.Εκτος και αν,σου ξαναλεω,εχεις 10χιλιαρα να μοιραζεις και να λες στα παπαρια μου.Oυτε ο εργαζομενος το δεχεται γιατι τωρα πια σε καποιες περιπτωσεις εχει και αυτος συνεπειες οικονομικες εκτος απο τον εργοδοτη.
Οχι δεν μου φερνουν τους πινακες προσωπικου...εσενα στις φερνουν και γνωριζεις???
1000 ευρω στο 8ωρο σε τουριστικα μερη και δη σε νησια με ελαχιστο εργατικο δυναμικο ειναι ονειρο θερινης νυχτος.Και μιλαμε για ανειδικευτα πιτσιρικια τυπου ζανκλω που δεν μπορουν να δωσουν ρεστα αν ο λογαριασμος ειναι 12,90 απο 50ρικο.Η γενια 18-28 ειναι καρβουνα.Το μονο που τα νοιαζει ειναι η καυλαντα το κινητο και η φουντα..2 πραγματα σωστα ταυτοχρονα δεν ειναι ικανα να κανουν.Αυτα λοιπον τα παιδακια εχουν απαιτηση στο 8ωρο να παιρνουν παραπανω απο εναν γιατρο στο δημοσιο..
Επειδη λοιπον σε καιει τοσο πολυ να μαθεις ποσα δινω εγω...Εγω δινω σε ανιδεικευτο χωρις προυπηρεσια και με τα μινιμουμ προσοντα(μιλαω ελληνικα),1350 το μηνα για 6 ωρες και 40 λεπτα το 5νθημερο,ενα φουλ 8ωρο και ενα ρεπο τη βδομαδα.Αρα εγω δινω 6,75 την ωρα στον ανειδικευτο.Μαυρα ειναι περιπου τα 550.Με ολα τα επιδοματα και ολες τις αδειες και τα παντα ολα νομιμα.Στον ανειδικευτο σου ξαναλεω.Εκει που χρειαζομαι skills ασε να μη σου πω....
Οχι δεν μπορω να σου στειλω αποδειξεις και καταθετηρια τραπεζων και πινακα απο εργανη και βιντεο που του δινω τα μαυρα στο χερι.
Ψεματα λες . :tooth:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Υπάρχουν και πολύ χειρότερα...άπειροι στις ηλικίες αυτές ενδιαφέρονται μόνο για το πως θα την πιούν και το όνειρο τους είναι να γίνουν ντιλιβεράδες στο efood.

Ναι είναι άχρηστοι και ναι δεν κάνουν για πολλά πολλά αλλά η δουλειά είναι δουλειά. Δεν μπορείς να πληρώνεις τον άλλον ανάλογα με τις δυνατότητες του καλύτερα μην τον πάρεις καθόλου. Αν ήταν έτσι μερικοί θα έπρεπε να παίρνουν 100 ευρώ και θα ήταν και πολλά. Ο βαντάμας ας πούμε θα έπρεπε να πληρώνει για να τον αφήσεις να μπει στο μαγαζί :confused:

Οπότε όταν προσλαμβάνεις κάποιον για δουλειά θα πρέπει να έχει τα δικαιώματα του τα οποία όσο και αν δεν αρέσει σε εμας τους εργοδότες είναι συγκεκριμένα και χάνει μέρος αυτών όταν γίνονται αλχημείες. Στην περίπτωση αυτή ο γιατρός είναι κακοπληρωμένος....ο ούγκανος εργάτης δεν μπορεί να ζήσει με τα 700 (άλλο αν και πολλά του είναι) αυτό είναι μια πραγματικότητα. Αν δεν κάνει δεν τον προσλαμβάνω...δεν θα τον πάρω και μετά θα πατήσω πάνω στην μαλακία του για να γλιτώσω. Εγώ αυτό προσπαθώ να ακολουθώ για να μην μου ανάβουν τα λαμπάκια με την ''δουλειά'' μερικών.







Έχεις το καινούριο βίντεο με τη γκόμενα του πατούλη? :coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee:
Ρε μουνοπανα, γιατι μιλατε ετσι για τη φιλη μου την Αλικη Ν;
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.431
Like
7.009
Πόντοι
1.056
συμφωνώ σε όλα και προσθέτω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη λόγω των παγκόσμιων εξελίξεων ο τουρισμός στην Ελλάδα θα γνωρίσει κακές μέρες τα επόμενα χρόνια.

Τους μεγάλους επιχειρηματίες του τουρισμού μη τους φοβάσαι...έχουν και άλλες δραστηριότητες εντός και εκτός Ελλάδας. Μη κοιτάς που κλαίγονται ότι τους κλείνει το μαγαζί η εφορία για 10 μέρες όταν γίνεται μια καταγγελία...

Όμως έχω μία ένσταση....καλώς ή κακώς στην αγορά αυτή ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να ζήσει ΚΑΙ Ο ΜΠΑΚΑΛΗΣ. Ο οποίος σίγουρα δεν μπορεί να δίνει τα ίδια λεφτά με τον ολιγάρχη.

Αλλά όπως είπες υπάρχει το ρίσκο και πρέπει να ξέρει ο μπακάλης και να υπολογίσει ότι θα πρέπει να στερηθεί κάτι ο ίδιος για να του το παρει ο εργαζόμενος για να έχει εργαζόμενο. Όπως γίνεται σε ΑΠΕΙΡΕΣ μικρές επιχειρήσεις στην Αθήνα...που μπορεί ένας επαγγελματίας να έχει 2 υπαλλήλους και να βγάζουν λίγα παρακάτω από αυτόν. Δεν έχω ακούσει να κλαίει κανένας για την χαβούζα της αθήνας...

Ο μπακάλης πρέπει να κάνει τα κουμαντα του ομως. Αν ηταν τοσο ευκολο , θα ειχαμε ανοιξει ολοι επιχειρησεις και θα κολυμπαγαμε στα μωβ. Εγω απο νησι καταγομαι , λες να ηταν τοσο δυσκολο να βρω τα χρηματα να ανοιξω μια ταβερνα ; Δεν ηταν, τα εχω. Αλλα μετα τι θα κανω που δε βγαινουν τα νουμερα ; Αυτο ειναι το θεμα με τους μπακαληδες , δε σκαμπαζουν τα βασικα. Σοβαροι επιχειρηματιες ειναι λιγοι , οι περισσοτεροι κανουν αρπαχτες με τους γνωστους τροπους (εκμεταλλευση εργαζομενων , μαυρα , φοροδιαφυγη , πιστολιασματα προμηθευτων κλπ).
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Αν όλα αυτά που ζούμε τα τελευταία χρόνια γίνονταν επί Τσιπραλέκου τι θα ακούγαμε καθημερινά δεν μπορώ να φανταστώ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.295
Like
13.637
Πόντοι
3.656
Ο μπακάλης πρέπει να κάνει τα κουμαντα του ομως. Αν ηταν τοσο ευκολο , θα ειχαμε ανοιξει ολοι επιχειρησεις και θα κολυμπαγαμε στα μωβ. Εγω απο νησι καταγομαι , λες να ηταν τοσο δυσκολο να βρω τα χρηματα να ανοιξω μια ταβερνα ; Δεν ηταν, τα εχω. Αλλα μετα τι θα κανω που δε βγαινουν τα νουμερα ; Αυτο ειναι το θεμα με τους μπακαληδες , δε σκαμπαζουν τα βασικα. Σοβαροι επιχειρηματιες ειναι λιγοι , οι περισσοτεροι κανουν αρπαχτες με τους γνωστους τροπους (εκμεταλλευση εργαζομενων , μαυρα , φοροδιαφυγη , πιστολιασματα προμηθευτων κλπ).
αν δε βγαίνουν τα νούμερα...πρέπει να το αποδεχθείς και να σταματήσεις πριν αρχίσεις να χάνεις αλλά είναι πιο εύκολο να το λες παρά να το κάνεις. Μην ξεχνάς ότι ο καθένας έχει βάλει τον κόπο του σε αυτό.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες και υπάρχουν πολλοί στην αγορά που επιβιώνουν με τέτοιες ρεμούλες...από τα χρωστούμενα δηλαδή...περισσότεροι από όσο νομίζουμε....

Απλά αντικειμενικά ένας μπακάλης δεν μπορεί να δώσει 2.000 καθαρά στον εργάτη για να τον δελεάσει να πάει για 3 μήνες στο ξερονήσι του. Οπότε τι? θα δουλεύουν μόνο οι μεγάλοι? ο θάνατος του εμποράκου δηλαδή?

Για μένα είναι μια μέση λύση...να αποδεχθεί ο μπακάλης ότι δε μπορεί με 3-4 μήνες το χρόνο να βγάζει λεφτά για να κάνει ζωάρα...και αν δώσει κάτι παραπάνω όλο και κάποιος εργαζόμενος θα βρεθεί.
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.431
Like
7.009
Πόντοι
1.056
αν δε βγαίνουν τα νούμερα...πρέπει να το αποδεχθείς και να σταματήσεις πριν αρχίσεις να χάνεις αλλά είναι πιο εύκολο να το λες παρά να το κάνεις. Μην ξεχνάς ότι ο καθένας έχει βάλει τον κόπο του σε αυτό.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες και υπάρχουν πολλοί στην αγορά που επιβιώνουν με τέτοιες ρεμούλες...από τα χρωστούμενα δηλαδή...περισσότεροι από όσο νομίζουμε....

Απλά αντικειμενικά ένας μπακάλης δεν μπορεί να δώσει 2.000 καθαρά στον εργάτη για να τον δελεάσει να πάει για 3 μήνες στο ξερονήσι του. Οπότε τι? θα δουλεύουν μόνο οι μεγάλοι? ο θάνατος του εμποράκου δηλαδή?

Για μένα είναι μια μέση λύση...να αποδεχθεί ο μπακάλης ότι δε μπορεί με 3-4 μήνες το χρόνο να βγάζει λεφτά για να κάνει ζωάρα...και αν δώσει κάτι παραπάνω όλο και κάποιος εργαζόμενος θα βρεθεί.

Οπως το βλεπω εγω 2 λυσεις υπαρχουν. Είτε θα το δουλεψεις οικογενειακα αν εχεις τη δυνατοτητα είτε θα αποδεχτείς οτι δε θα βγαζεις 100 χηνες τη σεζον , θα βγαζεις 50 και δε θα κανεις αποσβεση σε 10 χρονια , θα κανεις σε 25. Το αν σε συμφερει ή οχι , το κρινεις εσυ με ο,τι γνωσεις εχεις. Επιχειρηματικοτα και γρηγορος και ευκολος πλουτισμος δεν υπαρχει σ'αυτο τον πλανητη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.295
Like
13.637
Πόντοι
3.656
Οπως το βλεπω εγω 2 λυσεις υπαρχουν. Είτε θα το δουλεψεις οικογενειακα αν εχεις τη δυνατοτητα είτε θα αποδεχτείς οτι δε θα βγαζεις 100 χηνες τη σεζον , θα βγαζεις 50 και δε θα κανεις αποσβεση σε 10 χρονια , θα κανεις σε 25. Το αν σε συμφερει ή οχι , το κρινεις εσυ με ο,τι γνωσεις εχεις. Επιχειρηματικοτα και γρηγορος και ευκολος πλουτισμος δεν υπαρχει σ'αυτο τον πλανητη.
και λιγότερα...

το ίδιο κάνουν και άλλοι χιλιάδες που δεν είναι οι εκλεκτοί του τουρισμού...και ζημιές κάνουν και προσωπική εργασία ρίχνουν και τον ανταγωνισμό έχουν να αντιμετωπίσουν και τα πάντα.

δεν καταλαβαίνω γιατί ο τουρισμός να πρέπει να είναι κάτι διαφορετικό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom