Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 32 άτομα (2 μέλη και 30 επισκέπτες)

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.138
Like
50.854
Πόντοι
12.756
Το αλλο θεμα ειναι οτι ο Ελληνας μετα τον 15αυγουστο σου λεει "αντε καλο χειμωνα". Θελουν ολοι να κανουν διακοπες Ιουλιο και Αυγουστο, 2 μηνες που ειναι η χαι-σιζον.
Υπαρχουν Εγγλεζοι που ερχονται διακοπες τον Οκτωμβριο με 500-600 λιρες μαξιμουμ το ζευγαρι, σε ολ-ινκλουσιβ τετραστερο ξενοδοχειο για μια εβδομαδα και τα αεροπορικα πληρωμενα.
Ιουλιο και Αυγουστο δινουν αδειες εδω ποτε να παμε διακοπες Νοεμβρη;και κατι λιγοι Ιουνη
 

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.936
Like
10.046
Πόντοι
2.606
για ποιο απο ολα τα θεματα ΚΥΡΙΕ Μπιρλα μου;
Για τις ευχές του Κυριάκου στον Τραμπ και τα λόγια συμπάθειας για τα παράπλευρα θύματα.:confused:
Όλα τα διεθνή μέσα αυτό σχολιάζουν...:coffee:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.398
Κριτικές
36
Like
37.886
Πόντοι
18.565
Ιουλιο και Αυγουστο δινουν αδειες εδω ποτε να παμε διακοπες Νοεμβρη;και κατι λιγοι Ιουνη
Τοτε να ζητησεις απο τον εργοδοτη σου να σου δωσει αδεια τον Οκτωμβριο. Εκτος αν η επιχειρηση που δουλευεις κλεινει τον Αυγουστο. Και πολυ καλυτερες συνθηκες διακοπων θα βρεις και πολυ πιο φθηνα θα σου ερθει το πακετο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.301
Like
13.639
Πόντοι
3.656
Το αλλο θεμα ειναι οτι ο Ελληνας μετα τον 15αυγουστο σου λεει "αντε καλο χειμωνα". Θελουν ολοι να κανουν διακοπες Ιουλιο και Αυγουστο, 2 μηνες που ειναι η χαι-σιζον.
Υπαρχουν Εγγλεζοι που ερχονται διακοπες τον Οκτωμβριο με 500-600 λιρες μαξιμουμ το ζευγαρι, σε ολ-ινκλουσιβ τετραστερο ξενοδοχειο για μια εβδομαδα και τα αεροπορικα πληρωμενα.
Άλλοι παίρνουν κάποια άδεια και τον χειμώνα...αλλά ο ξένος δεν έχει την ίδια νοοτροπία με τον Έλληνα...επίσης...η Ελλάδα αξίζει για το καλοκαίρι περισσότερο τουλάχιστον για τους περισσότερους (για μένα πχ όχι 100%)

αλλά είμαι σίγουρος ότι και ο νοέμβριος ακόμα...αν είχε πληρότητα πάνω από ένα ποσοστό...πάλι οι τιμές στον θεό θα ήταν.

βρίσκουν ευκαιρία και τις ανεβάζουν τις τιμές...να τα λέμε όλα...έχουν τους τουρίστες και ξέρουν ότι θα εισπράξουν....και δίνουν υπεραξία εκεί που δεν υπάρχει....και άντε καλά τα μεγάλα και δυνατά νησιά...αλλά εδώ σε λίγο θα γίνει η κάτω ραχούλα ίμπιζα.....στις χρεώσεις μόνο....

οκ το δέχομαι ότι ο άλλος 6 μήνες δουλεύει....οπότε προσπαθεί να βγάλει ότι μπορεί....αλλά η πραγματικότητα είναι ότι για τον Έλληνα αυτό είναι απαγορευτικό...και in the long run....θα τους κοστίσει....διότι ο τουρίστας δεν θα έρχεται πάντα με την ίδια συχνότητα και ένταση και οικονομική άνεση που έρχεται τώρα....

ειδικά τώρα που περιμένουμε εκτεταμένη ευρωπαική οικονομική κρίση. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον....αν το να πας στο εξωτερικό κοστίζει το ίδιο με το να πας στην πάρο....

δεν την βλέπω καλά την πάρο αν σταματήσουν να έρχονται τα πούλμαν απο το αεροδρόμιο...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.030
Like
72.075
Πόντοι
12.756
Τοτε να ζητησεις απο τον εργοδοτη σου να σου δωσει αδεια τον Οκτωμβριο. Εκτος αν η επιχειρηση που δουλευεις κλεινει τον Αυγουστο. Και πολυ καλυτερες συνθηκες διακοπων θα βρεις και πολυ πιο φθηνα θα σου ερθει το πακετο.
δεν μπορει τον Οκτ :coffee:
Κανει παρελαση σαν γνησιος πατριωτης :coffee:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.138
Like
50.854
Πόντοι
12.756
Τοτε να ζητησεις απο τον εργοδοτη σου να σου δωσει αδεια τον Οκτωμβριο. Εκτος αν η επιχειρηση που δουλευεις κλεινει τον Αυγουστο. Και πολυ καλυτερες συνθηκες διακοπων θα βρεις και πολυ πιο φθηνα θα σου ερθει το πακετο.
μου αρεσει η αδεια τον Αυγουστο αντε και Ιουλη με προυποθεσεις...εκλεισα παντως με λογικη τιμη ξενοδοχειο ουτε 30 μετρα απο θαλασσα μια χαρα θα ελεγα
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.030
Like
72.075
Πόντοι
12.756
μου αρεσει η αδεια τον Αυγουστο αντε και Ιουλη με προυποθεσεις...εκλεισα παντως με λογικη τιμη ξενοδοχειο ουτε 30 μετρα απο θαλασσα μια χαρα θα ελεγα
δεν υπαρχουν αυτα που λεει , μην τον ακους
Μιλαει για τιμες που παιρνουν γκρουπ χιλιων ανθρωπων απο πρακτορεια
Εδω στην Ελλαδα οτι και ημερομηνια να κλεισεις καπου μια γιορτη / η αργια πεφτει

Αν πας Νοεμ σου λενε ειναι 3ημερο 17Νοεβ
Αν πας Οκτ σου λενε 3ημερο παρελασης
Απο Δεκ σου λενε - Ε μα ειναι Χριστουγενα
Μετα τα φωτα , μετα αποκριες , μετα 25η Μαρτ μετα Πασχα , μετα το μουνι της μανας τους , μετα γιορταζει ο πολιούχος της πολης και μετα σου λενε - ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΑΙΖΟΝ
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.567
Like
17.695
Πόντοι
3.656

Θα γίνουν πολλοί CEO ... με μισό μύριο το χρόνο ;
ή μήπως 1.5 μύριο το χρόνο ;;;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.301
Like
13.639
Πόντοι
3.656
μου αρεσει η αδεια τον Αυγουστο αντε και Ιουλη με προυποθεσεις...εκλεισα παντως με λογικη τιμη ξενοδοχειο ουτε 30 μετρα απο θαλασσα μια χαρα θα ελεγα
ιγκλού ή καναδέζα? :coffee:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.030
Like
72.075
Πόντοι
12.756

Θα γίνουν πολλοί CEO ... με μισό μύριο το χρόνο ;
ή μήπως 1.5 μύριο το χρόνο ;;;
Ετσι και στειλω βιογραφικο δεν θα ξερουν που να με πρωτοπροσλαβουν :coffee:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.398
Κριτικές
36
Like
37.886
Πόντοι
18.565
Άλλοι παίρνουν κάποια άδεια και τον χειμώνα...αλλά ο ξένος δεν έχει την ίδια νοοτροπία με τον Έλληνα...επίσης...η Ελλάδα αξίζει για το καλοκαίρι περισσότερο τουλάχιστον για τους περισσότερους (για μένα πχ όχι 100%)

αλλά είμαι σίγουρος ότι και ο νοέμβριος ακόμα...αν είχε πληρότητα πάνω από ένα ποσοστό...πάλι οι τιμές στον θεό θα ήταν.

βρίσκουν ευκαιρία και τις ανεβάζουν τις τιμές...να τα λέμε όλα...έχουν τους τουρίστες και ξέρουν ότι θα εισπράξουν....και δίνουν υπεραξία εκεί που δεν υπάρχει....και άντε καλά τα μεγάλα και δυνατά νησιά...αλλά εδώ σε λίγο θα γίνει η κάτω ραχούλα ίμπιζα.....στις χρεώσεις μόνο....

οκ το δέχομαι ότι ο άλλος 6 μήνες δουλεύει....οπότε προσπαθεί να βγάλει ότι μπορεί....αλλά η πραγματικότητα είναι ότι για τον Έλληνα αυτό είναι απαγορευτικό...και in the long run....θα τους κοστίσει....διότι ο τουρίστας δεν θα έρχεται πάντα με την ίδια συχνότητα και ένταση και οικονομική άνεση που έρχεται τώρα....

ειδικά τώρα που περιμένουμε εκτεταμένη ευρωπαική οικονομική κρίση. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον....αν το να πας στο εξωτερικό κοστίζει το ίδιο με το να πας στην πάρο....

δεν την βλέπω καλά την πάρο αν σταματήσουν να έρχονται τα πούλμαν απο το αεροδρόμιο...
Δεν δουλευουν 6 μηνες. Ειδικα οι κατω Ραχουλες. Τριμηνο και πολυ σου λεω. Απο 15 Ιουνη μεχρι 15 Σεπτεμβρη το πολυ. Μετα αντε γεια. Σχολασε το πανηγυρι. Γι αυτο προσπαθουν να βγαλουν οτι μπορουν σε αυτους τους 3 μηνες οσο περισσοτερα μπορουν. Στα μεγαλα νησια ειναι αλλιως. Η σεζον μπορει να ειναι 6 μηνες. Αλλα στα μεγαλα νησια μπορεις να βρεις και φτηνο δωματιο πανω στην θαλασσα, αρκει να μην περιμενεις να ερθει ο Ιουλιος. Εγω νοικιασα για γνωστους μου που θα ερθουν τελος Αυγουστου δωματιο αξιοπρεπες, πανω σε παραλια με 50 ευρω, απο τον Μαρτη. Μου ζητησανε αλλο ενα δωματιο τωρα για καποιους φιλους. 110 για σενα μου ειπε ο ξενοδοχος. Το ιδιο δωματιο που νοικιασα τον Μαρτη με 50.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.030
Like
72.075
Πόντοι
12.756
Δεν δουλευουν 6 μηνες. Ειδικα οι κατω Ραχουλες. Τριμηνο και πολυ σου λεω. Απο 15 Ιουνη μεχρι 15 Σεπτεμβρη το πολυ. Μετα αντε γεια. Σχολασε το πανηγυρι. Γι αυτο προσπαθουν να βγαλουν οτι μπορουν σε αυτους τους 3 μηνες οσο περισσοτερα μπορουν. Στα μεγαλα νησια ειναι αλλιως. Η σεζον μπορει να ειναι 6 μηνες. Αλλα στα μεγαλα νησια μπορεις να βρεις και φτηνο δωματιο πανω στην θαλασσα, αρκει να μην περιμενεις να ερθει ο Ιουλιος. Εγω νοικιασα για γνωστους μου που θα ερθουν τελος Αυγουστου δωματιο αξιοπρεπες, πανω σε παραλια με 50 ευρω, απο τον Μαρτη. Μου ζητησανε αλλο ενα δωματιο τωρα για καποιους φιλους. 110 για σενα μου ειπε ο ξενοδοχος. Το ιδιο δωματιο που νοικιασα τον Μαρτη με 50.
εξαιρεσεις ειναι αυτα .. μην τρελενεις τον κόσμο και αρχισει τα ναρκωτικα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.301
Like
13.639
Πόντοι
3.656
Δεν δουλευουν 6 μηνες. Ειδικα οι κατω Ραχουλες. Τριμηνο και πολυ σου λεω. Απο 15 Ιουνη μεχρι 15 Σεπτεμβρη το πολυ. Μετα αντε γεια. Σχολασε το πανηγυρι. Γι αυτο προσπαθουν να βγαλουν οτι μπορουν σε αυτους τους 3 μηνες οσο περισσοτερα μπορουν. Στα μεγαλα νησια ειναι αλλιως. Η σεζον μπορει να ειναι 6 μηνες. Αλλα στα μεγαλα νησια μπορεις να βρεις και φτηνο δωματιο πανω στην θαλασσα, αρκει να μην περιμενεις να ερθει ο Ιουλιος. Εγω νοικιασα για γνωστους μου που θα ερθουν τελος Αυγουστου δωματιο αξιοπρεπες, πανω σε παραλια με 50 ευρω, απο τον Μαρτη. Μου ζητησανε αλλο ενα δωματιο τωρα για καποιους φιλους. 110 για σενα μου ειπε ο ξενοδοχος. Το ιδιο δωματιο που νοικιασα τον Μαρτη με 50.
δεν διαφωνώ....

αλλά κάποτε η κάτω ραχούλα δεν χρέωνε το δωμάτιο 50 ευρώ αλλά 25.....και η ταβέρνα στην κάτω ραχούλα δεν χρέωνε 30 ευρώ το άτομο αλλά 15....αυτά εγώ καυτηριάζω....γιατί η κάτω ραχούλα δεν το αξίζει...και έτσι μένει ο φτωχομπινές χωρίς επιλογές....δεν μπορεί να πάει πουθενά και βασίζεται η ''βαριά βιομηχανία'' στους τουρίστες...αυτό δεν είναι καλό...

επίσης...50 ευρώ....οκ καλά είναι....αλλά αν βάλεις και +30 έως 50 την ημέρα που θέλει ο άλλος για να περάσει για 10 μέρες διακοπές.....αν βάλεις και κάνα 300άρι τα εισιτήρια με το αμάξι παρέα....καταλαβαίνεις γιατί ο μέσος χαμηλόμισθος δεν θα πάει ποτέ διακοπές....

από την άλλη στην Ελλάδα οι εργοδότες είναι κύριοι...και μπορεί να έχει κλείσει αυτος με 50 ευρώ από τα χριστούγεννα και να του πει ο εργοδότης ξέρεις δεν μπορείς να φύγεις :confused:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

ξενοδοχειαρα βρε βρυκολακα των εργαζομενων:coffee:
εχεις τσεκάρει αν έχει ντουζιέρες ελεύθερες στην πισίνα του ξενοδοχείου να πηγαίνεις μετά το κάμπινγκ? :coffee::coffee:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom