Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (1 μέλη και 9 επισκέπτες)

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.243
Πόντοι
3.936
Σας χρειάζεται 1-2 χρονιές να πληρώνεται ακόμα και το ξεβούλωμα του νεροχύτη 120 ευρώ να αναπολήσετε πως ήταν οι ωραίες εποχές της φοροδιαφυγής....
Μα δεν καταλαβαίνουν ότι και τότε πάλι μαύρα θα τα πάρουν.

Ξεβουλωμα νεροχύτη 50+24%

Από 01/01/24 θα σου πει 80 +24%

Μάντεψε τι θα επιλέξουν...

Το ότι θα πληρώσουν+30 ευρώ μόνο για την εξαγγελία του νομοσχεδίου δεν το έχουν καταλάβει ακόμα

Χαχα
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.738
Like
17.883
Πόντοι
3.656
Ακουγα τις τελευταιες μερες ΝΔκρατες που εβγαιναν στα καναλια να υπερασπιστουν το επερχομενο νομοσχεδιο για τους ελευθερους επαγγελματιες. Παρεθεσαν καποια στοιχεια, δεδομενα, αριθμους, με συμπερασμα οτι πολλοι ελευθεροι επαγγελματιες πληρωνουν λιγο φορο. Δεν μπορει εγω υπαλληλος με μισθο καθαρα 900 ευρω να φορολογουμαι για τα παντα, απο τα νοικια που εισπρατω που τα δηλωνω ολα γιατι θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, να φορολογουμαι και απο κει μεχρι κεραιας, και στην οικογενεια μου το ιδιο, μισθωτοι και εισοδημα απο ενοικια να τα δηλωνουν και να φορολογουνται για ολα, και αλλοι να πληρωνουν φορο ψιχουλα. Και ολο να κλαιγονται κιολας. Ναι, αμα φωναξω ηλεκτρολογο, υδραυλικο, δεν ζηταω αποδειξη ποτε, αλλα να πληρωνουν ολοι αυτοι φορο ελαχιστο, δεν ειναι σωστο. Οι ΝΔκρατες ειπαν οτι τα επιπλεον εσοδα θα πανε σε Υγεια, Παιδεια.


Τι μαλακίες είναι αυτές ρε ;;;

ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΙΤΕ Ο ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΕΙΤΕ ΑΕΡΓΟΣ ....

τι μαλακίες γράφεις ;;;;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Ο υπαλληλος πόσα παίρνει αν δουλέψει νύχτα ή αργία ;;;;
Θυμσαι τον ΗΣΑΠ που το είχαν κάνει σάββατα παρασκευές μέχρι τις 02.00 και τα μαγαζιά μοναστηράπκι πήγαιναν γαμιώντας ;;;
αλλά οι εργαζόμενοι δεν θέλαν .......

Αν ο κλειδαράς παίρνει 100€ εργάσιμη ώρα .... ΤΟΤΕ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ...
Νύχτα +75% να παίρνει 175€


και αργία διπλό .... ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ;;;
200€ αν τα χάσεις πάσχα ..........

ΑΛΛΙΩς ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ δευτερα πρωί ........


Ο νεροχύτης και ο αδελφός του στο δημόσιο δουλεύουν νύχτα και αργίες ;;;
ΚΑΙ ΜΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ .....
Δεν υπάρχει θέμα....για να ενισχύσουμε το κράτος θα πρέπει να γίνουν κάποιες αυξήσεις....αφού έτσι τους αρέσει...να γίνουμε μια σωστή καπιταλιστική οικονομία.

Όποιος δε μπορεί να πληρώσει υδραυλικό 150 ευρώ ας ξεβουλώσει τη χέστρα μόνος του :rockon:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Τι μαλακίες είναι αυτές ρε ;;;

ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΕΙΤΕ Ο ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΕΙΤΕ ΑΕΡΓΟΣ ....

τι μαλακίες γράφεις ;;;;
Ναι ρε Λακη, αυτο λεω, τι δεν καταλαβαινεις;
Οτι εγω ως μισθωτος και με εισοδηματα απο ενοικια, δηλαδη και απο το μισθο μου και απο τα ενοικια, πληρωνω τα παντα, δεν αποκρυπτω τιποτα, και ερχεται ο αλλος, οπως εβαλα το λινκ απο Οικονομικο Ταχυδρομο και δηλωνει ετησια εισοδηματα σχεδον τιποτα.
Τι ανεργος και δημοσιος και επαγγελματιας τσαμπουνας;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Μα δεν καταλαβαίνουν ότι και τότε πάλι μαύρα θα τα πάρουν.

Ξεβουλωμα νεροχύτη 50+24%

Από 01/01/24 θα σου πει 80 +24%

Μάντεψε τι θα επιλέξουν...

Το ότι θα πληρώσουν+30 ευρώ μόνο για την εξαγγελία του νομοσχεδίου δεν το έχουν καταλάβει ακόμα

Χαχα
Δεν μπορεί κάποιος από τη μια να θέλει να σου βάλουν τεκμήριο και από την άλλη να θέλει χωρίς απόδειξη.

Εσύ τι είσαι μαλάκας να πληρώνεις φόρο για να γλιτώσει αυτός???

Αλλά αφού τους αρέσει έτσι ας ζητάνε όλοι οι επαγγελματίες απόδειξη ας υπολογίσουν και τους φόρους μέσα στο καθαρό ποσό να γίνει μια αυξησούλα +50% στην αγορά να δεις τι ωραία που θα περάσουν.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.738
Like
17.883
Πόντοι
3.656
Ναι ρε Λακη, αυτο λεω, τι δεν καταλαβαινεις;
Οτι εγω ως μισθωτος και με εισοδηματα απο ενοικια πληρωνω τα παντα, δεν αποκρυπτω τιποτα, και ερχεται ο αλλος, οπως εβαλα το λινκ απο Οικονομικο Ταχυδρομο και δηλωνει ετησια εισοδηματα σχεδον τιποτα.


Τα ενοίκια γιατί τα ανακατεύεις ;
Είναι ίδια για όλους.

Εγώ είπα το άλλο !
ΕΦΟΣΟΝ ΕΓΩ ΕΧΩ 50-100 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ, ΔΗΛΩΜΕΝΟ .....

γιατί ντε και καλά δεν μου αναγνωρίζει ότι μπορεί να δουλεύω για την πλάκα μου ;;;
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ, ΚΑΛΥΠΤΩ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΣΤΟ ΤΡΙΠΛΑΣΙΟ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΜΑΤΑ..


Μου λέει ντε και καλά να βγάζεις 15 από ελεύθερο επάγγελμα ΚΑΘΑΡΑ .... ΑΛΛΙΩΣ ΚΛΕΙΣΕ !!!


ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΕ ; ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΕΙΜΑΙ ; ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΩ ;;;


ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΟΧΛΩ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ....


Να κλείσουν τους επαγγελματίες θέλουν ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΛΕΦΤΑ
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.738
Like
17.883
Πόντοι
3.656
Αλλά αφού τους αρέσει έτσι ας ζητάνε όλοι οι επαγγελματίες απόδειξη ας υπολογίσουν και τους φόρους μέσα στο καθαρό ποσό να γίνει μια αυξησούλα +50% στην αγορά να δεις τι ωραία που θα περάσουν.
Η αγορά θα φάει μεγάλη πύτσα.
θα κλείσει το 50% των ΑΦΜ . Μόλις βγει το πρώτο εκκαθαριστικό με τέτοιους φόρους. Λουκέτο αμέσως.
Όχι αμέσως, επειδή είναι μαλάκες. Θα πρέπει να δουν τα νούμερα. Και μετά φούντο .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Ναι ρε Λακη, αυτο λεω, τι δεν καταλαβαινεις;
Οτι εγω ως μισθωτος και με εισοδηματα απο ενοικια, δηλαδη και απο το μισθο μου και απο τα ενοικια, πληρωνω τα παντα, δεν αποκρυπτω τιποτα, και ερχεται ο αλλος, οπως εβαλα το λινκ απο Οικονομικο Ταχυδρομο και δηλωνει ετησια εισοδηματα σχεδον τιποτα.
Τι ανεργος και δημοσιος και επαγγελματιας τσαμπουνας;
άρα δεν είναι ότι θες να πληρώνουν φόρο αυτοί επειδή είναι το σωστό απλά νευριάζεις που δεν μπορείς να κρύψεις εσύ και ανεβαίνεις κλίμακα :2funny:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
άρα δεν είναι ότι θες να πληρώνουν φόρο αυτοί επειδή είναι το σωστό απλά νευριάζεις που δεν μπορείς να κρύψεις εσύ και ανεβαίνεις κλίμακα :2funny:
Ουτε εγω μπορω να κρυψω τιποτα, ουτε κανεις αλλος σαν κι εμενα. Καλυτερα γελα με τα στοιχεια που παρεθεσα απο το λινκ απο τον Οικονομικο Ταχυδρομο, μια που δεν σου αρεσουν τα στοιχεια απο τους κυβερνητικους. Που κανεις το κοροιδο γι αυτα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Η αγορά θα φάει μεγάλη πύτσα.
θα κλείσει το 50% των ΑΦΜ . Μόλις βγει το πρώτο εκκαθαριστικό με τέτοιους φόρους. Λουκέτο αμέσως.
Όχι αμέσως, επειδή είναι μαλάκες. Θα πρέπει να δουν τα νούμερα. Και μετά φούντο .
Δεν το πιστεύω ρε τύπε....λίγοι είναι που δεν θα μπορούν να αντέξουν τον αυξημένο φόρο.

Αλλά θα γίνει μια μεγάλη αύξηση τιμών εικάζω

Επίσης με την σταδιακή κατάργηση των μετρητών θα δεις μια πολύ μεγάλη αναδιανομή στην αγορά. Εμένα προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο αυτά γιατί και δεν βασίζομαι στα μετρητά και δεν πουλάω τίποτα μαύρο γιατί ότι πουλάω και υπηρεσίες και είδη είναι με χαρτιά.

Όποτε μου λένε χωρίς απόδειξη λέω πάντα όχι και ξενερώνουν όπως είπα παραπάνω. Στον κώλο τώρα η αύξηση +30% να μην είναι χαιρέκακοι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Ουτε εγω μπορω να κρυψω τιποτα, ουτε κανεις αλλος σαν κι εμενα. Καλυτερα γελα με τα στοιχεια που παρεθεσα απο το λινκ απο τον Οικονομικο Ταχυδρομο, μια που δεν σου αρεσουν τα στοιχεια απο τους κυβερνητικους. Που κανεις το κοροιδο γι αυτα.
Τα γνωρίζω.

Όπως γνωρίζω ότι αυτό το νομοσχέδιο δεν πλήττει αυτούς που πραγματικά φοροδιαφεύγουν αλλά μόνο τους αδύναμους και τους μικρούς που κλέβουν για να επιβιώσουν.

Αυτοί που κλέβουν 300 χιλιάρικα το χρόνο θα πληρώσουν το τεκμήριο και στα αρχίδια τους θα συνεχίσουν να κλέβουν.

Αυτοί που έκλεβαν 2-3 χιλιάδες για να ζήσουν ή να επιβιώσει η εταιρεία τους θα τον φάνε.

Αυτά εσύ τα σκέφτεσαι η κάνεις το κορόιδο στην λογική? Το νομοσχέδιο ΔΕΝ είναι μέσο κατά της φοροδιαφυγής αλλά εισπρακτικό ''ένεσης'' στην οικονομία.

Διαφωνείς?
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.243
Πόντοι
3.936
Δεν μπορεί κάποιος από τη μια να θέλει να σου βάλουν τεκμήριο και από την άλλη να θέλει χωρίς απόδειξη.

Εσύ τι είσαι μαλάκας να πληρώνεις φόρο για να γλιτώσει αυτός???

Αλλά αφού τους αρέσει έτσι ας ζητάνε όλοι οι επαγγελματίες απόδειξη ας υπολογίσουν και τους φόρους μέσα στο καθαρό ποσό να γίνει μια αυξησούλα +50% στην αγορά να δεις τι ωραία που θα περάσουν.
Ε αυτό λέω αλλά θα υπάρχουν και αυτοί πού θα πουν δεν θέλω απόδειξη
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.907
Κριτικές
16
Like
14.796
Πόντοι
6.515
O αδερφος μου με 27 χρονια ενσημα, αν και δεν ειναι ουτε 50 ετων, περιμενε να τον φωναξουν επι πολλους μηνες απο Δημοσιο νοσοκομειο για μια επεμβαση που επρεπε να κανει και υποτιθεται τον ειχαν βαλει στη σειρα να τον φωναξουν καποια στιγμη. Περιμενε, περιμενε, περιμενε, δεν τον φωναξαν ποτε. Αναγκαστηκε και την εκανε σε ιδιωτικη κλινικη. Ειναι αυτο επιχειρημα να μην πληρωνει καποιος τον φορο που πρεπει; Η θα πρεπει να βελτιωθει η κατασταση;
Δεν έχουν θέση τυπε τώρα θα φέρει ο Κουλης και μερικές χιλιάδες παλαιστινιους, τραυματιες πολεμου, ανάπηρους κλπ θα κρασαρουν τα νοσοκομεία

Η σε ιδιωτικά η να πεθανετε ραγιαδες
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.738
Like
17.883
Πόντοι
3.656
Δεν το πιστεύω ρε τύπε....λίγοι είναι που δεν θα μπορούν να αντέξουν τον αυξημένο φόρο.
Ιστορικά στοιχεία. Μεταξύ 2010 και 2014 έκλεισε το 25% των οδοντιατρείων της αττικής.
Από 7500 πήγαν στα 5500 .

Σκέψουν κάτι καφετζίδικα 2Χ3 με φραπέ 1€ και παρόμοια τυροπιτάδικα ..... παπουτσίδικα 20σχέδια κτλ .....
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.738
Like
17.883
Πόντοι
3.656


Όσοι είμαστε επαγγελματίες και εκμισθωτές ακινήτων και νοικιάζουμε σε δημοσίους υπαλλήλους .... μας τσιγκλας επικίνδυνα ....

Διακρίνω μία επερχόμενη αύξηση ενοικίων +50% για δημοσίους.

Αν παίρνεις 1000€ μισθό καλά είναι να δίνεις 700€ νοίκι και άλλα 200€ πάγια σπιτιού.
Σου περισεύουν 100€ για να ζήσεις.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Ιστορικά στοιχεία. Μεταξύ 2010 και 2014 έκλεισε το 25% των οδοντιατρείων της αττικής.
Από 7500 πήγαν στα 5500 .

Σκέψουν κάτι καφετζίδικα 2Χ3 με φραπέ 1€ και παρόμοια τυροπιτάδικα ..... παπουτσίδικα 20σχέδια κτλ .....
Έκλεισαν για άλλους λόγους.

Δεν υπάρχει επιχείρηση που να κρατιέται από το 1.5Κ αυτό....τώρα αν κάποιοι (ίσως αρκετοί) ελ .επαγγελματίες απελπιστούν και πουν άντε γαμήσου και κλείσουν τα βιβλία είναι άλλο θέμα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.738
Like
17.883
Πόντοι
3.656
Έκλεισαν για άλλους λόγους.

Δεν υπάρχει επιχείρηση που να κρατιέται από το 1.5Κ αυτό....τώρα αν κάποιοι (ίσως αρκετοί) ελ .επαγγελματίες απελπιστούν και πουν άντε γαμήσου και κλείσουν τα βιβλία είναι άλλο θέμα.
Εκείνη την εποχή, καταργήθηκε το αφορολόγητο , μπήκε φόρος επιτηδευματία, διπλασίασαν εισφορές, αύξησαν προκαταβολή φόρου

και επειδή όλα αυτά γάμησαν την πιάτσα , μειώθηκε και η δουλειά κατά 95% .

Για τα κλεισίματα, έχω στοιχεία γιατί κρατάω τα ημερολόγια και έχουν μέσα αναλυτικούς πίνακες.
Ημερολόγια βιβλία που δίνουν οι σύλλογοι .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.785
Like
14.186
Πόντοι
3.656
Εκείνη την εποχή, καταργήθηκε το αφορολόγητο , μπήκε φόρος επιτηδευματία, διπλασίασαν εισφορές, αύξησαν προκαταβολή φόρου

και επειδή όλα αυτά γάμησαν την πιάτσα , μειώθηκε και η δουλειά κατά 95% .

Για τα κλεισίματα, έχω στοιχεία γιατί κρατάω τα ημερολόγια και έχουν μέσα αναλυτικούς πίνακες.
Ημερολόγια βιβλία που δίνουν οι σύλλογοι .
Για σήμερα μιλάω όχι για το 2010
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom