Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Μην στενοχωριεσαι τυπε το ξυλαγκουρο που εβαλε ο αυτιστικος μαλακας για υφυπουργο υγειας εταξε 100 με 150 χιλιαδες ευρω εφαπαξ σε οσους γιατρους επιστρεψουν απο το εξωτερικο...
Και υπάρχει ΕΝΑΣ που να τα πήρε ;;;;

Το νόμο 4999/2022 τον διάβασες έτσι ;;;;

Επιτρέπει
1) Σε ιατρούς του ΕΣΥ να ανοίξουν ιατρεία, παραμένοντας στο ΕΣΥ
2)ΤΗν πρόσληψη στο ΕΣΥ, ιατρών που ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΙΑΤΡΕΙΑ .....


Έχει υπάρξει ΕΝΑΣ τέτοιος ; ΟΧΙ.

Χρειάζονται λέει υπουργικές αποφάσεις για να ... εφαρμοστεί ο νόμος !
ΚΑΙ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ .... ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ;;;
Πότε θα βγουν οι υπουργικές αποφάσεις ;



Την ημέρα γιορτής ενός .... αγίου .... μου διαφεύγει ποιανού ........

Την επόμενη του ίδιου αγίου .... μάλλον θα πάρουν τα 150 χιλιάρικα όσοι κάνουν τη μαλακία και γυρίσουν
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.673
Like
6.362
Πόντοι
2.356
Μην στενοχωριεσαι τυπε το ξυλαγκουρο που εβαλε ο αυτιστικος μαλακας για υφυπουργο υγειας εταξε 100 με 150 χιλιαδες ευρω εφαπαξ σε οσους γιατρους επιστρεψουν απο το εξωτερικο....θα πεταχτω μια χρονια εξω και μετα θα γυρισω πισω και θα κονομησω καλα!!!:confused:
Αυτή τη μαλακία πως τη σκέφτηκε; Μέχρι και η Παγώνη φρυαξε. Με μία φράση λέει κορόιδα όσους δεν εγκατέλειψαν το ΕΣΥ.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Αυτή τη μαλακία πως τη σκέφτηκε; Μέχρι και η Παγώνη φρυαξε. Με μία φράση λέει κορόιδα όσους δεν εγκατέλειψαν το ΕΣΥ.
Το ΕΣΥ ... πόση ζωή έχει ; Τι ποσοστό ιατρών είναι άνω των 55 ;
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.501
Κριτικές
36
Like
38.209
Πόντοι
19.795
Συγγνώμη φιλαράκο μου που επειδη δινεις 70Κ δεν εχει ερθει ακομα ο Μητσοτάκης να σου ποτίσει τις γλάστρες ναπουμε ή να κάνετε ρεβεγιον μαζι σπιτι σου..
Ρε τι ειναι αυτος ο λαός .. επειδη πληρωνει αυτα που πρεπει θελει να του δινουμε και τιμητικη πλακέτα σε δεξίωση στο Μεγαρο ..:coffee:
Ένα κωλοδρομο θελω σωστό, χωρίς λακούβες και μπαλώματα, να κυκλοφορώ χωρίς να καταστρέφω τη Φεράρι:confused: και να μαζεύει τα σκουπίδια να μην τα βλέπουν οι τουρίστες. Ζητάω πολλά, γαμω το κέρατο μου, γαμω. :confused:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Ένα κωλοδρομο θελω σωστό, χωρίς λακούβες και μπαλώματα, να κυκλοφορώ χωρίς να καταστρέφω τη Φεράρι:confused: και να μαζεύει τα σκουπίδια να μην τα βλέπουν οι τουρίστες. Ζητάω πολλά, γαμω το κέρατο μου, γαμω. :confused:


Καρόδρομους να έχεις μια ζωή να σου σπάνε τα αμορτισέρ κάθε 100 χλμ και να αλλάζεις λάστιχα κάθε 600 χλμ.

Το φίδι της χρυσής αυγής σε ενοχλεί κι εσένα παλιοπαπάρα .

Ανάπτυξη και κανονικότητα να φας και επενδυτική βαθμίδα
και οι ζάντες σου να είναι τετράγωνες.

Αρκίντι .
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Παρασκευη που πηγα σουπερ μαρκετ, επειδη ηταν και 2 μερες κλειστα Σαββατοκυριακο, πανικος απο κοσμο.
Σαββατο απογευμα που πηγε ο αδερφος μου Θησειο και περιξ, μου ειπε πανζουρλισμο απο κοσμο, ολα τα μαγαζια γεματα.

Λογικο να αγαπανε ολοι τον Μητσοτακη. Ολοι εχουν χρηματα.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.387
Κριτικές
1
Like
35.462
Πόντοι
6.256
Τα τελευταία χρόνια συνεισφέρω στον δημόσιο κορβανα χοντρικά γύρω στα 70000. Είτε με ΦΠΑ, είτε με φόρο εισοδήματος, είτε με ασφαλιστικές εισφορές.
Αισθάνομαι όμως ότι το γαμοκρατος με κλέβει. Δεν μου ανταποδίδει αυτά που μου αναλογούν, δεδομένου ότι οι φόροι υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικοι. Κάποιος, η, κάποιοι με έχουν πιάσει μαλακα.:confused:
Ιδέα σου ειναι γέρο. Ολα καλά,
Η λεηλασία των ελληνων συνεχιζεται
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.523
Like
72.892
Πόντοι
12.756
Ένα κωλοδρομο θελω σωστό, χωρίς λακούβες και μπαλώματα, να κυκλοφορώ χωρίς να καταστρέφω τη Φεράρι:confused: και να μαζεύει τα σκουπίδια να μην τα βλέπουν οι τουρίστες. Ζητάω πολλά, γαμω το κέρατο μου, γαμω. :confused:
Να πηγαινεις γυρω γυρω , οπως λεει και ο Αλεξ , και για τα σκουπιδια και για τις λακουβες
Ακους εκει ρε μαλακα , που ο καθενας θελει απο εκει που περναει ο δρόμος του να ειναι καινουργιος,
μετα ζητανε και ενα πυροσβεστικο στην αυλη τους.
μια μοναδα ΔΙΑΣ εξω απο το σπιτι του,
Ενα ασθενοφόρο να ειναι αραγμενο στο στενό τους
Και ενα ελικοπτερο στην ταρατσα τους να τους παρει αν πλημμυρίσουν

Και ολα αυτα με 70Κ το χρόνο ..

Εχει δικιο ο Αλεξ τελικα , ΝΙΣΑΦΙ !!!
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.747
Like
24.579
Πόντοι
6.256
Αυτή τη μαλακία πως τη σκέφτηκε; Μέχρι και η Παγώνη φρυαξε. Με μία φράση λέει κορόιδα όσους δεν εγκατέλειψαν το ΕΣΥ.
Εδω λεει οτι θα δινει σε νεοδιοριζομενους Παθολογους 30000 ευρω καθαρα το χρονο και ο Διευθυντης της κλινικης που θα δουλευουν θα παιρνει λιγοτερα....
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.902
Like
4.225
Πόντοι
506
Καρόδρομους να έχεις μια ζωή να σου σπάνε τα αμορτισέρ κάθε 100 χλμ και να αλλάζεις λάστιχα κάθε 600 χλμ.
Να αυξηθεί και ο τζίρος στα συνεργεία, να πάρει τα πανω της η αγορά. Οπως στα σουπερμαρκετ
 

gnnakos

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.705
Κριτικές
99
Like
14.579
Πόντοι
25.186
Γιατί το λες αυτό ; Κάτσε ενεργός. Θα ανταμοιφθείς.
Θα πάρεις 1200€ έξοδα κηδείας. Τόσα πήρε ο πατέρας μου .
Με 50 χρόνια ένσημα.
Συνολικά παίρνει και 150€ το μήνα η μάνα μου χηρείας.
Δηλαδή παίρνει 850€ χηρείας από τον πατέρα μου, αλλά της έκοψαν 700€ από τη δική της.
Γιατι ετσι;
Αφου παιρνει ο/η συζυγος το 70% αρχικά για μια 3ετία και μετα κοβεται στο 50%
Δηλαδη αν επαιρνε ο αποθανων 2.000 παιρνεις αρχικά για 3 χρονια 1400 και μετα τα μισα δηλαδη 700


χιλιάδες συνταξιούχοι θα βγουν κερδισμένοι οι οποίοι για την πρώτη τριετία λαμβάνουν σύνταξη χηρείας ίση με το 70% της σύνταξης του θανόντος, ενώ μετά την τριετία το ποσό της χηρείας μειώνεται κατά 50% και η σύνταξη χηρείας περιορίζεται από το 70% στο 35% της σύνταξης του θανόντος.
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.940
Κριτικές
91
Like
18.417
Πόντοι
25.036
Αυτή τη μαλακία πως τη σκέφτηκε; Μέχρι και η Παγώνη φρυαξε. Με μία φράση λέει κορόιδα όσους δεν εγκατέλειψαν το ΕΣΥ.
Μα έτσι γίνεται η σύγχρονη πολιτική, με κίνητρα και αντικίνητρα. Δίνεις αντικίνητρα στους ιατρούς του ΕΣΥ ώστε να την κοπανήσουν, μόλις συνταξιοδοτηθούν και οι τελευταίοι, θα πουν:
"Δεν έχουμε ιατρούς να στηρίξουν το σύστημα, άρα τα πασαρουμε όλα στους φίλους και προεκλογικούς χρηματοδότες μας τους ιδιώτες''
Μετά αν χρειάζεσαι ασθενοφόρο γιατί έπαθες έμφραγμα, 500 Ευρώ στον ιδιώτη κ.ο.κ.
Αν ζητήσεις ξανά ΕΣΎ θα σου πουν: α
"Μα δεν έρχονται οι ιατροί γιατί είναι άπληστοι οι καργιοληδες..."
Βέβαια όταν καταργηθεί το ΕΣΥ και περισσέψουν ένα κάρο χρήματα, σιγά μην μας μειώσουν τους φόρους ή τις εισφορές, θα τα φάνε σε βίλλες και πισίνες...
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.791
Like
746
Πόντοι
96
Ωραίο το σκεπτικό ορισμένων που δεν τους έχει μπει ποτέ το αυγό στον κώλο από την εφορία, ότι επειδή κάποιοι φοροδιαφεύγουν και εμφανίζουν 10 και 20 χιλιάρικα εισόδημα ενώ βγάζουν διπλάσια ή δεκαπλάσια (δεν υπάρχει αυτό στην μικρομεσαία τάξη ή στο λιανεμπόριο που έλεγε κάποιος παραπάνω, αλλά για την οικονομία της συζήτησης ας το δεχτούμε), πρέπει να μπουν "προληπτικοί" μεγάλοι φόροι από το πρώτο χιλιάρικο. Με αυτό το σκεπτικό, για πείτε μου τι πρέπει να κάνει μια μικρή επιχείρηση, ένας μικρομεσαίος ελεύθερος επαγγελματίας, που ΟΝΤΩΣ βγάζει τόσα και δεν απέκρυψε κάτι; Αν από τα 10 χιλιάρικα του κόψεις τα 3, αν από τα 20 του κόψεις τα 7, τον υποχρεώνεις να ζήσει με 7 και 13 αντίστοιχα, καθαρά.

Σκεφθείτε λίγο τι σημαίνει 7 καθαρά τον χρόνο για ένα άτομο, 13 για μια οικογένεια. Το κόστος ζωής προφανώς τα ξεπερνά. Τον φτωχοποιείς δηλαδή, τον στέλνεις να δανείζεται μια ζωή από οικείους ή τράπεζες ή να χρωστά στο δημόσιο, τους παρόχους, τους προμηθευτές του, ελπίζοντας κάποτε να τα τακτοποιήσει ή να πατήσει μια χρεοκοπία και να αφήσει έναν-δύο-πέντε-εκατό ανθρώπους/εταιρείες/φορείς να τον κυνηγάνε μπας και του πάρουν τίποτα ψιλά. Πιάσε τον ξυπόλητο και πάρ'του τα παπούτσια.

Αλλά άμα πει κανείς να φορολογηθεί ακόμα παραπάνω ο μεγάλος πλούτος, 5 και 10 χιλιάρικα τον μήνα, κατευθείαν πετάγονται διάφοροι και λένε ότι είναι άδικο. "Θα τον τιμωρήσουμε που πέτυχε;". Δε θα'πρεπε ρε φίλε να τον τιμωρήσουμε, αλλά εδώ τιμωρείς τον άλλον που κατάφερε να βγάλει 1 ή 2 χιλιάρικα τον μήνα και τον αναγκάζεις να ζήσει με δανεικά ή να ψάξει δουλειά αλλού.

Στην τελική, αν είναι να κλαίμε όλοι ότι μας κλέβει η εφορία, επειδή από τη μία φτωχοποιείται ένας άνθρωπος που είναι εντάξει στη δουλειά του, ή από την άλλη δε θα φτιάχνει περιουσία κάποιος που του έκατσε η καλή, τότε ας επιλέξουμε τί είναι πιο κρίσιμο: το να επιβιώνει ο μικρομεσαίος ή το να συσσωρεύει χρήμα ο μεγάλος και να παίρνει αμαξάρες, σπιτάρες και να κάνει πολυτελή ζωή.

Αν γίνουμε όλοι υπάλληλοι με βασικό μισθό σε εταιρείες πλουσίων (δε θα πληρώνουμε βέβαια τόσο φόρο, σπουδαία!), η εσωτερική αγορά θα καταρρεύσει κι ο πλούτος θα συνεχίσει να συσσωρεύεται στις μεγάλες αλυσίδες. Ε κι όταν όλα πάνε σε πολυεθνικές, τρέχα μετά να τις φορολογήσεις. Θα φυτοζωεί μετά το κράτος το ίδιο όσο θα θριαμβεύουν οι εταιρείες. Αυτό δε θέλουν να παραδεχτούν τα golden boys σαν τον Κούλη, που ξεχνά όμως ότι πλέον δεν υπηρετεί κερδοσκοπική εταιρεία αλλά κράτος.
ας προσεχατε τι ψηφιζατε τυπε:rockon::rockon::rockon:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Πώς να κλέψεις ΦΠΑ όταν οι συναλλαγές σου γίνονται με πιστωτικές κάρτες;
Μόνο αν συμψηφίσεις με έξοδα (που μπορεί να μην υπάρχουν....)

αλλά και πάλι το φπα των τιμολογίων κάποιος θα το αποδώσει....στο τέλος.....


δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο φίλος παραπάνω....φπα πληρώνεις στα πάντα ακόμα και στο νερό που πίνεις. Το φπα πάει κατευθείαν στο κράτος και γεμίζει τα κρατικά ταμεία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom