Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 99K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

petheropliktos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2017
Μηνύματα
147
Like
448
Πόντοι
21
Ωραίο το σκεπτικό ορισμένων που δεν τους έχει μπει ποτέ το αυγό στον κώλο από την εφορία, ότι επειδή κάποιοι φοροδιαφεύγουν και εμφανίζουν 10 και 20 χιλιάρικα εισόδημα ενώ βγάζουν διπλάσια ή δεκαπλάσια (δεν υπάρχει αυτό στην μικρομεσαία τάξη ή στο λιανεμπόριο που έλεγε κάποιος παραπάνω, αλλά για την οικονομία της συζήτησης ας το δεχτούμε), πρέπει να μπουν "προληπτικοί" μεγάλοι φόροι από το πρώτο χιλιάρικο. Με αυτό το σκεπτικό, για πείτε μου τι πρέπει να κάνει μια μικρή επιχείρηση, ένας μικρομεσαίος ελεύθερος επαγγελματίας, που ΟΝΤΩΣ βγάζει τόσα και δεν απέκρυψε κάτι; Αν από τα 10 χιλιάρικα του κόψεις τα 3, αν από τα 20 του κόψεις τα 7, τον υποχρεώνεις να ζήσει με 7 και 13 αντίστοιχα, καθαρά.

Σκεφθείτε λίγο τι σημαίνει 7 καθαρά τον χρόνο για ένα άτομο, 13 για μια οικογένεια. Το κόστος ζωής προφανώς τα ξεπερνά. Τον φτωχοποιείς δηλαδή, τον στέλνεις να δανείζεται μια ζωή από οικείους ή τράπεζες ή να χρωστά στο δημόσιο, τους παρόχους, τους προμηθευτές του, ελπίζοντας κάποτε να τα τακτοποιήσει ή να πατήσει μια χρεοκοπία και να αφήσει έναν-δύο-πέντε-εκατό ανθρώπους/εταιρείες/φορείς να τον κυνηγάνε μπας και του πάρουν τίποτα ψιλά. Πιάσε τον ξυπόλητο και πάρ'του τα παπούτσια.

Αλλά άμα πει κανείς να φορολογηθεί ακόμα παραπάνω ο μεγάλος πλούτος, 5 και 10 χιλιάρικα τον μήνα, κατευθείαν πετάγονται διάφοροι και λένε ότι είναι άδικο. "Θα τον τιμωρήσουμε που πέτυχε;". Δε θα'πρεπε ρε φίλε να τον τιμωρήσουμε, αλλά εδώ τιμωρείς τον άλλον που κατάφερε να βγάλει 1 ή 2 χιλιάρικα τον μήνα και τον αναγκάζεις να ζήσει με δανεικά ή να ψάξει δουλειά αλλού.

Στην τελική, αν είναι να κλαίμε όλοι ότι μας κλέβει η εφορία, επειδή από τη μία φτωχοποιείται ένας άνθρωπος που είναι εντάξει στη δουλειά του, ή από την άλλη δε θα φτιάχνει περιουσία κάποιος που του έκατσε η καλή, τότε ας επιλέξουμε τί είναι πιο κρίσιμο: το να επιβιώνει ο μικρομεσαίος ή το να συσσωρεύει χρήμα ο μεγάλος και να παίρνει αμαξάρες, σπιτάρες και να κάνει πολυτελή ζωή.

Αν γίνουμε όλοι υπάλληλοι με βασικό μισθό σε εταιρείες πλουσίων (δε θα πληρώνουμε βέβαια τόσο φόρο, σπουδαία!), η εσωτερική αγορά θα καταρρεύσει κι ο πλούτος θα συνεχίσει να συσσωρεύεται στις μεγάλες αλυσίδες. Ε κι όταν όλα πάνε σε πολυεθνικές, τρέχα μετά να τις φορολογήσεις. Θα φυτοζωεί μετά το κράτος το ίδιο όσο θα θριαμβεύουν οι εταιρείες. Αυτό δε θέλουν να παραδεχτούν τα golden boys σαν τον Κούλη, που ξεχνά όμως ότι πλέον δεν υπηρετεί κερδοσκοπική εταιρεία αλλά κράτος.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.487
Κριτικές
2
Like
19.292
Πόντοι
3.656
Silver alert
Χάθηκε 52χρονος κύριος που ακούει στο όνομα αλαικσανδρος επάγγελμα δικηγόρος
Φορούσε στρατιωτική βασιλική στολή ......
τελευταία φορά κάπου σε ένα σινεμά τον είδανε :coffee:
F8ghOuPXkAAG2YS.jpg
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.924
Πόντοι
5.506
Ωραίο το σκεπτικό ορισμένων που δεν τους έχει μπει ποτέ το αυγό στον κώλο από την εφορία, ότι επειδή κάποιοι φοροδιαφεύγουν και εμφανίζουν 10 και 20 χιλιάρικα εισόδημα ενώ βγάζουν διπλάσια ή δεκαπλάσια (δεν υπάρχει αυτό στην μικρομεσαία τάξη ή στο λιανεμπόριο που έλεγε κάποιος παραπάνω, αλλά για την οικονομία της συζήτησης ας το δεχτούμε), πρέπει να μπουν "προληπτικοί" μεγάλοι φόροι από το πρώτο χιλιάρικο. Με αυτό το σκεπτικό, για πείτε μου τι πρέπει να κάνει μια μικρή επιχείρηση, ένας μικρομεσαίος ελεύθερος επαγγελματίας, που ΟΝΤΩΣ βγάζει τόσα και δεν απέκρυψε κάτι; Αν από τα 10 χιλιάρικα του κόψεις τα 3, αν από τα 20 του κόψεις τα 7, τον υποχρεώνεις να ζήσει με 7 και 13 αντίστοιχα, καθαρά.

Σκεφθείτε λίγο τι σημαίνει 7 καθαρά τον χρόνο για ένα άτομο, 13 για μια οικογένεια. Το κόστος ζωής προφανώς τα ξεπερνά. Τον φτωχοποιείς δηλαδή, τον στέλνεις να δανείζεται μια ζωή από οικείους ή τράπεζες ή να χρωστά στο δημόσιο, τους παρόχους, τους προμηθευτές του, ελπίζοντας κάποτε να τα τακτοποιήσει ή να πατήσει μια χρεοκοπία και να αφήσει έναν-δύο-πέντε-εκατό ανθρώπους/εταιρείες/φορείς να τον κυνηγάνε μπας και του πάρουν τίποτα ψιλά. Πιάσε τον ξυπόλητο και πάρ'του τα παπούτσια.

Αλλά άμα πει κανείς να φορολογηθεί ακόμα παραπάνω ο μεγάλος πλούτος, 5 και 10 χιλιάρικα τον μήνα, κατευθείαν πετάγονται διάφοροι και λένε ότι είναι άδικο. "Θα τον τιμωρήσουμε που πέτυχε;". Δε θα'πρεπε ρε φίλε να τον τιμωρήσουμε, αλλά εδώ τιμωρείς τον άλλον που κατάφερε να βγάλει 1 ή 2 χιλιάρικα τον μήνα και τον αναγκάζεις να ζήσει με δανεικά ή να ψάξει δουλειά αλλού.

Στην τελική, αν είναι να κλαίμε όλοι ότι μας κλέβει η εφορία, επειδή από τη μία φτωχοποιείται ένας άνθρωπος που είναι εντάξει στη δουλειά του, ή από την άλλη δε θα φτιάχνει περιουσία κάποιος που του έκατσε η καλή, τότε ας επιλέξουμε τί είναι πιο κρίσιμο: το να επιβιώνει ο μικρομεσαίος ή το να συσσωρεύει χρήμα ο μεγάλος και να παίρνει αμαξάρες, σπιτάρες και να κάνει πολυτελή ζωή.

Αν γίνουμε όλοι υπάλληλοι με βασικό μισθό σε εταιρείες πλουσίων (δε θα πληρώνουμε βέβαια τόσο φόρο, σπουδαία!), η εσωτερική αγορά θα καταρρεύσει κι ο πλούτος θα συνεχίσει να συσσωρεύεται στις μεγάλες αλυσίδες. Ε κι όταν όλα πάνε σε πολυεθνικές, τρέχα μετά να τις φορολογήσεις. Θα φυτοζωεί μετά το κράτος το ίδιο όσο θα θριαμβεύουν οι εταιρείες. Αυτό δε θέλουν να παραδεχτούν τα golden boys σαν τον Κούλη, που ξεχνά όμως ότι πλέον δεν υπηρετεί κερδοσκοπική εταιρεία αλλά κράτος.
Μήπως να περιμένουμε να σταματήσουν ΟΛΟΙ να φοροδιαφεύγουν; Χλωμότατο.

Γι αυτό φτάσαμε εδώ. Αν θέλεις έκθεση ιδεών του τι πραγματικά πρέπει να γίνει, πολύ ευχαρίστως αλλά δε θέλουν, ένθεν κι ένθεν οι πολλοί.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.501
Κριτικές
36
Like
38.209
Πόντοι
19.795
Τα τελευταία χρόνια συνεισφέρω στον δημόσιο κορβανα χοντρικά γύρω στα 70000. Είτε με ΦΠΑ, είτε με φόρο εισοδήματος, είτε με ασφαλιστικές εισφορές.
Αισθάνομαι όμως ότι το γαμοκρατος με κλέβει. Δεν μου ανταποδίδει αυτά που μου αναλογούν, δεδομένου ότι οι φόροι υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικοι. Κάποιος, η, κάποιοι με έχουν πιάσει μαλακα.:confused:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.523
Like
72.892
Πόντοι
12.756
Τα τελευταία χρόνια συνεισφέρω στον δημόσιο κορβανα χοντρικά γύρω στα 70000. Είτε με ΦΠΑ, είτε με φόρο εισοδήματος, είτε με ασφαλιστικές εισφορές.
Αισθάνομαι όμως ότι το γαμοκρατος με κλέβει. Δεν μου ανταποδίδει αυτά που μου αναλογούν, δεδομένου ότι οι φόροι υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικοι. Κάποιος, η, κάποιοι με έχουν πιάσει μαλακα.:confused:

Συγγνώμη φιλαράκο μου που επειδη δινεις 70Κ δεν εχει ερθει ακομα ο Μητσοτάκης να σου ποτίσει τις γλάστρες ναπουμε ή να κάνετε ρεβεγιον μαζι σπιτι σου..
Ρε τι ειναι αυτος ο λαός .. επειδη πληρωνει αυτα που πρεπει θελει να του δινουμε και τιμητικη πλακέτα σε δεξίωση στο Μεγαρο ..:coffee:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.867
Like
28.209
Πόντοι
5.506
Τα τελευταία χρόνια συνεισφέρω στον δημόσιο κορβανα χοντρικά γύρω στα 70000. Είτε με ΦΠΑ, είτε με φόρο εισοδήματος, είτε με ασφαλιστικές εισφορές.
Αισθάνομαι όμως ότι το γαμοκρατος με κλέβει. Δεν μου ανταποδίδει αυτά που μου αναλογούν, δεδομένου ότι οι φόροι υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικοι. Κάποιος, η, κάποιοι με έχουν πιάσει μαλακα.:confused:
70000????
θα ερθω και εγω
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.523
Like
72.892
Πόντοι
12.756
70000????
θα ερθω και εγω
και μια 500αρου δεν μπορει να σου δωσει ο μουνης ...να πας να βοηθησεις κανα κορίτσι να ξεδιψασει σε κανα μπαρακι
Στον Κουλη τα δίνει χωρις να πει κουβέντα , και ας τον περναει για μαλάκα
ενω εσυ που τον εχεις αρχοντα σε εχει στο κλασιμο
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.867
Like
28.209
Πόντοι
5.506
και μια 500αρου δεν μπορει να σου δωσει ο μουνης ...να πας να βοηθησεις κανα κορίτσι να ξεδιψασει σε κανα μπαρακι
Στον Κουλη τα δίνει χωρις να πει κουβέντα , και ας τον περναει για μαλάκα
ενω εσυ που τον εχεις αρχοντα σε εχει στο κλασιμο
ναι ρε συ!!!!!
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.747
Like
24.579
Πόντοι
6.256
Τα τελευταία χρόνια συνεισφέρω στον δημόσιο κορβανα χοντρικά γύρω στα 70000. Είτε με ΦΠΑ, είτε με φόρο εισοδήματος, είτε με ασφαλιστικές εισφορές.
Αισθάνομαι όμως ότι το γαμοκρατος με κλέβει. Δεν μου ανταποδίδει αυτά που μου αναλογούν, δεδομένου ότι οι φόροι υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικοι. Κάποιος, η, κάποιοι με έχουν πιάσει μαλακα.:confused:
Υπερβολες τυπε....τα ανταποδιδει μια χαρα.Στον Βαρδινογιαννη,στα σουπερ μαρκετ,στις εταιρειες ρευματος,στα ιδιωτικα καναλια....απλα οχι σε σενα!!!
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Που καταντησες βρε μαλάκα και εσυ
για να υποστηρίξεις τον γαμιά σου να προσπαθεις να βρεις κάτι που δεν εχει αυξηθει
και αυτο να ειναι φάρμακο ....
Και αντιχοληστερηνικό .... που πληρώνει το 80% το ταμείο ...........
Κακό ψόφο να έχουν όλοι τους.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Mαλακα μας γραφει και την αγωγη του το ζωντοβολο!!!Η Ατορβαστατινη να ξερεις Ντολμα ειναι παλιο φαρμακο εχουν βγει πολλα νεωτερα και καλυτερα για την υπερλιπιδαιμια γιαυτο εχει πεσει η τιμη της....:tooth:
Τι θες δηλαδή ; Να πληρώνουμε nexletol ή ενέσεις praulent για να κρατάμε στη ζωή τέτοια αρχίδια ;
Προβατίνες και κοκορέτσια να τους δίνουμε να χαιρετήσουν μια ώρα νωρίτερα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Τα τελευταία χρόνια συνεισφέρω στον δημόσιο κορβανα χοντρικά γύρω στα 70000. Είτε με ΦΠΑ, είτε με φόρο εισοδήματος, είτε με ασφαλιστικές εισφορές.
Αισθάνομαι όμως ότι το γαμοκρατος με κλέβει. Δεν μου ανταποδίδει αυτά που μου αναλογούν, δεδομένου ότι οι φόροι υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικοι. Κάποιος, η, κάποιοι με έχουν πιάσει μαλακα.:confused:


Γιατί το λες αυτό ; Κάτσε ενεργός. Θα ανταμοιφθείς.
Θα πάρεις 1200€ έξοδα κηδείας. Τόσα πήρε ο πατέρας μου .
Με 50 χρόνια ένσημα.
Συνολικά παίρνει και 150€ το μήνα η μάνα μου χηρείας.
Δηλαδή παίρνει 850€ χηρείας από τον πατέρα μου, αλλά της έκοψαν 700€ από τη δική της.

Όταν πλήρωνε εισφορές ο πατέρας μου, δεν πλήρωνε λιγότερες, επειδή η γυναίκα του είχε δική της ασφάλεια !
Ένας ξάδελφός του, που πέθανε στις ΗΠΑ, με παρόμοιες εισφορές εκεί
η χήρα του πήρε 250.000 $ τις εισφορές του πίσω, ντούκου.


ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ.
ΕΣΥ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΟ ΦΙΔΙ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ μόνο , ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ;;
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.747
Like
24.579
Πόντοι
6.256
Τι θες δηλαδή ; Να πληρώνουμε nexletol ή ενέσεις praulent για να κρατάμε στη ζωή τέτοια αρχίδια ;
Προβατίνες και κοκορέτσια να τους δίνουμε να χαιρετήσουν μια ώρα νωρίτερα.
Εγω τον ποναω τον Ντολμα και δεν με εκνευριζει καθολου....τον φανταζομαι γερακο ρακενδυτο να ψαχνει στα σκουπιδια να βρει κατι να φαει,να του βγαζει τα σαπια δοντια με ταναλια ο χασαπης του ΙΚΑ και να εχει μεταλλαχτει απο τα ληγμενα του Λιντλ και ποναει η ψυχη μου!!!:confused:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Στην τελική, αν είναι να κλαίμε όλοι ότι μας κλέβει η εφορία, επειδή από τη μία φτωχοποιείται ένας άνθρωπος που είναι εντάξει στη δουλειά του, ή από την άλλη δε θα φτιάχνει περιουσία κάποιος που του έκατσε η καλή, τότε ας επιλέξουμε τί είναι πιο κρίσιμο: το να επιβιώνει ο μικρομεσαίος ή το να συσσωρεύει χρήμα ο μεγάλος και να παίρνει αμαξάρες, σπιτάρες και να κάνει πολυτελή ζωή.
Αυτόν που κονομάει και κλέψει ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕ ΠΟΘΕΝ ΑΙΣΧΕΣ. Δεν μπορεί να δηλώνει 30.000€ το χρόνο ...
και να έχει 3 παιδιά σε ιδιωτικά .... 5 αυτοκίνητα των 100Κ ..... να έχτισε σπίτι 700.000€
και η γυναίκα του να ξοδεύει σε κιλότες κομμωτήρια και νύχια 25.000€ το χρόνο ........
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.498
Κριτικές
8
Like
3.280
Πόντοι
786
Τα τελευταία χρόνια συνεισφέρω στον δημόσιο κορβανα χοντρικά γύρω στα 70000. Είτε με ΦΠΑ, είτε με φόρο εισοδήματος, είτε με ασφαλιστικές εισφορές.
Αισθάνομαι όμως ότι το γαμοκρατος με κλέβει. Δεν μου ανταποδίδει αυτά που μου αναλογούν, δεδομένου ότι οι φόροι υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικοι. Κάποιος, η, κάποιοι με έχουν πιάσει μαλακα.:confused:
με φπα δεν συνεισφέρεις.
αλλιώς,
πόσο φπα κλέβεις;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
να του βγαζει τα σαπια δοντια με ταναλια ο χασαπης του ΙΚΑ
Ιατρέ .... ξέρεις ότι σάπια δόντια .... δεν βγαίνουν με τανάλια (dental forcep) .... αν πάει ο χασάπης να κάνει τέτοια μαλακία ....
θα σπάσει την μύλη , θα μείνει το ακρορρίζιο στο φατνίο .... και μετά από καιρό .... θα ψάχνουν στην παθολογική γιατί έπαθε ενδοκαρδίτιδα ...
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.747
Like
24.579
Πόντοι
6.256
με φπα δεν συνεισφέρεις.
αλλιώς,
πόσο φπα κλέβεις;
Τυπε κρασαρε το λογισμικο σου κανε ενα ριμπουτ και ξαναδοκιμασε.....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ιατρέ .... ξέρεις ότι σάπια δόντια .... δεν βγαίνουν με τανάλια (dental forcep) .... αν πάει ο χασάπης να κάνει τέτοια μαλακία ....
θα σπάσει την μύλη , θα μείνει ο ακρορρίζιο στο φατνίο .... και μετά από καιρό .... θα ψάχνουν στην παθολογική γιατί έπαθε ενδοκαρδίτιδα ...
Και οι καρδιολογοι τι πρεπει να γινουν;Κλεφτες;

Οι νεκροθαφτες;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Και οι καρδιολογοι τι πρεπει να γινουν;Κλεφτες;

Οι νεκροθαφτες;
Οι καρδιολόγοι του ΕΣΥ .... 1300€ θα παίρνουν όσοι κι αν ψοφήσουν .........

και 7.50€/ώρα εφημερία ΜΕΙΚΤΑ .... επιμελητές β' .... 9.50€/ώρα α' ... και .... 12.50€/ώρα διεθυντές !!!!!!!


Ο ΠΑΛΙΟΣ ΔΕΗΤΖΗΣ (σαν τον pezoporos) παίρνει 35.000€ το χρόνο και 15.30 είναι με τις πυτζαμούλες του σπίτι
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.747
Like
24.579
Πόντοι
6.256
Οι καρδιολόγοι του ΕΣΥ .... 1300€ θα παίρνουν όσοι κι αν ψοφήσουν .........

και 7.50€/ώρα εφημερία ΜΕΙΚΤΑ .... επιμελητές β' .... 9.50€/ώρα α' ... και .... 12.50€/ώρα διεθυντές !!!!!!!


Ο ΠΑΛΙΟΣ ΔΕΗΤΖΗΣ (σαν τον pezoporos) παίρνει 35.000€ το χρόνο και 15.30 είναι με τις πυτζαμούλες του σπίτι
Μην στενοχωριεσαι τυπε το ξυλαγκουρο που εβαλε ο αυτιστικος μαλακας για υφυπουργο υγειας εταξε 100 με 150 χιλιαδες ευρω εφαπαξ σε οσους γιατρους επιστρεψουν απο το εξωτερικο....θα πεταχτω μια χρονια εξω και μετα θα γυρισω πισω και θα κονομησω καλα!!!:confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom