Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 70 άτομα (10 μέλη και 60 επισκέπτες)

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.716
Like
1.498
Πόντοι
266
- Επειδή η δική σου τοποθέτηση έβαζε όλα τα κόμματα μαζί και προς μία κατεύθυνση, προσπάθησα να δείξω ότι υπάρχουν και κόμματα που έχουν ΔΙΑΦΟΡΕΣ, δηλαδή τις διαφοροποιήσεις τριών εξ αυτών ως προς το ΕΥΡΩ κυρίως - υπάρχουν και άλλες φυσικά. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι πρότεινα λύση ή πήρα θέση.
- Κριτική στην ΝΔ ασκώ, αλλά αυτό το κάνουν ακόμα και εγνωσμένοι ΝΔκράτες (κυρίως, όσοι από αυτός ήταν της παλιάς φρουράς ή/και όσοι θεωρούν ότι έχει συμβεί ένας είδος ΥΦΑΡΠΑΓΗΣ του κόμματος, το οποίο εκμητσοτακίζεται. Αναζητήσεις και αναγνώσεις προσεκτικές σε σχετικούς ιστότοπους ή αλλα μέσα, έντυπα και μη, θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τί εννοώ).
- Τέλος, ΑΝ αντιλαμβάνομαι σωστά, λες να ανταλλάξουμε επιχειρήματα για τα μνημόνια. Συγνώμη, αλλά εγώ δεν θα το κάνω από εδώ. Δεν προκάνω (ιστορική ρήση, πλέον). Φυσικά, στον φιλόξενο χώρο του bou ΟΛΑ τα θέματα χωράνε πλέον. Γιατί όχι και αυτό. Μια "νηματοθεσία" δρόμος.
Η Νέα Δημοκρατία εκτός από μία περίπτωση το 2000 πάντα αλλάζει αρχηγό μόνο όταν χάνει

Και εγώ έχω κάνει κριτική στη Νέα Δημοκρατία αρκετές φορές με τελευταία
Ότι ο Καραμανλής όχι μόνο δεν έπρεπε να είναι υποψήφιος αλλά έπρεπε να περάσει και από δικαστήριο το οποίο θα τον έκρινε αθώο ή ένοχο για τη δήλωση που είχε κάνει ότι οι συγκοινωνίες είναι ασφαλεις

Αν αυτό είναι ποινικό αδίκημα
Επίσης έχω γράψει επανειλημμένα ερχόμενος σε αντίθεση και με οπαδούς του ίδιου κόμματος
Ότι ο Μητσοτάκης δέν είναι το βέλτιστο που θα μπορούσαμε να έχουμε
Αλλά είναι ο καλύτερος από όλες τις εναλλακτικές λύσεις

Όταν όμως εσύ κάνεις κριτική στη Νέα Δημοκρατία και καλά κάνεις
Σκεφτόμενος αντιμνημονιακά
Κάνεις μισή δουλειά
Γιατί κρίνεις την Νέα Δημοκρατία
Χωρις να διευκρινίσεις ότι και ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ αφού είναι μνημονιακά κόμματα περίπου τα ίδια θα κάνανε
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Ο Ανδρουλάκης έδωσε συνέντευξη στο kontra και είπε ότι δεν έχουν γίνει πολλές υποκλοπές
Η πλάκα είναι ότι δεν μπορώ να βρω τη δήλωση του Ανδρουλάκη αλλά μόνο την αντίδραση του βαξεβάνη σε αυτό που είπε
Με αφορμή την αναφορά αυτή για υποκλοπές, έστω και στο πλαίσιο άλλου νήματος, μια χρήσιμη επισκόπηση του θέματος από εδώ:
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Η Νέα Δημοκρατία εκτός από μία περίπτωση το 2000 πάντα αλλάζει αρχηγό μόνο όταν χάνει

Και εγώ έχω κάνει κριτική στη Νέα Δημοκρατία αρκετές φορές με τελευταία
Ότι ο Καραμανλής όχι μόνο δεν έπρεπε να είναι υποψήφιος αλλά έπρεπε να περάσει και από δικαστήριο το οποίο θα τον έκρινε αθώο ή ένοχο για τη δήλωση που είχε κάνει ότι οι συγκοινωνίες είναι ασφαλεις

Αν αυτό είναι ποινικό αδίκημα
Επίσης έχω γράψει επανειλημμένα ερχόμενος σε αντίθεση και με οπαδούς του ίδιου κόμματος
Ότι ο Μητσοτάκης δέν είναι το βέλτιστο που θα μπορούσαμε να έχουμε
Αλλά είναι ο καλύτερος από όλες τις εναλλακτικές λύσεις

Όταν όμως εσύ κάνεις κριτική στη Νέα Δημοκρατία και καλά κάνεις
Σκεφτόμενος αντιμνημονιακά
Κάνεις μισή δουλειά
Γιατί κρίνεις την Νέα Δημοκρατία
Χωρις να διευκρινίσεις ότι και ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ αφού είναι μνημονιακά κόμματα περίπου τα ίδια θα κάνανε
Δεν μπορεί ένας μόνο να τα γράψει όλα ή να περιλάβει και όσα θέματα ανοίγονται/υπονοούνται από κάθε φράση του ή διατύπωση. Γι αυτή υπάρχει ο διάλογος και οι πολλαπλή συνεισφορά. Στον οποίο καθείς συμμετέχει με τις δυνάμεις του και τα ΟΡΙΑ ΤΟΥ.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.595
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Φαντάζομαι για το πρώτο και το δεύτερο ψηφίζεις ΣΥΡΙΖΑ
Απάντηση έχεις σε αυτά που ρώτησα ;
Το τι ψηφίζει ο καθένας, είναι άνευ σημασίας.

Με την ελληνική πολιτική ιστορία ασχολείσαι καθόλου ;
Έχεις μελετήσεις τις εκλογές 100 χρόνια πριν ακριβώς ; Το 1923 ;;;;
Διακρίνεις καμία ... ομοιότητα ;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.595
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Και καπως ετσι καταρριπτεται ο μύθος της φοροδιαφυγής


Ποιά φοροδιαφυγή ;
Και αν υποθέσουμε ότι υπάρχει .... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ ;;; ΤΟΥΣ ΚΑΙΕΙ ΟΛΟΥΣ ;;;
Και θεσπίζουν συλλογική ευθύνη ;;;;;; Επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ .... ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΕ ΟΛΟΥΣ ....
και τους ξεσκίζουν ...... και κλείνουν πολλούς ............

Θυμίζει Στάλιν. Κάποιοι Κοζάκοι συνεργάστηκαν με τους Γερμανούς .... Ντον ... ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ 5.000.000

Και τίποτε να μη δηλώσει ελεύθερος επαγγελματίας .... αν έχει κληρονομήσει ένα σπίτι ... και ένα ιχ ....
πρέπει να πληρώσει το ελάχιστο 2000€ το χρόνο εφορία ...........


ΑΥΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ... ΚΑΙ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ....


Και μετά μας πάνε σε ανάπτυξη κούβας προ κάστρο ..........


Καζίνο καρχαριών ... που θα πάνε για δουλειά μπιρ παρά ... λατζέρηδες και γκαρσόνια ........
και γύρω γύρω .... θα ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ .........



Ας τις λένε ινφλουένσερς τώρα .... ΓΙΑ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΜΙΛΑΜΕ ..........

Θα είναι και κάποια παγόνια που περιμένουν να τους ζήσουν οι πουτάνες ....


Περήφανος λαός ........
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
μια εβδομάδα πριν τις εκλογές φίλοι μου! κοιτάξτε να δείτε δεν κάνει να τσακωνόμαστε για τις εκλογές.
ο Μητσοτάκης δεν είναι τόσο κακός όσο φαίνεται το έχω ξαναγράψει.
μη φοβάστε για το καλό μας να κάνουμε την υπέρβαση να τον ξαναβγάλουμε.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Νίο

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.595
Like
17.716
Πόντοι
3.656
μια εβδομάδα πριν τις εκλογές φίλοι μου! κοιτάξτε να δείτε δεν κάνει να τσακωνόμαστε για τις εκλογές.
ο Μητσοτάκης δεν είναι τόσο κακός όσο φαίνεται το έχω ξαναγράψει.
μη φοβάστε για το καλό μας να κάνουμε την υπέρβαση να τον ξαναβγάλουμε.
Quotation-Winston-Churchill-The-best-argument-against-democracy-is-a-five-minute-conversation-5-62-90.jpg
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.716
Like
1.498
Πόντοι
266
Με αφορμή την αναφορά αυτή για υποκλοπές, έστω και στο πλαίσιο άλλου νήματος, μια χρήσιμη επισκόπηση του θέματος από εδώ:
Όταν εμφανίστηκε το θέμα υποκλοπών το πρώτο μήνυμα μου ήταν
Εδώ υπάρχουν θέματα απορρητα και δεν πρόκειται ποτέ να μάθουμε την αλήθεια

Εξακολουθώ να το πιστεύω μέχρι τώρα

Αυτό που μου έβαλες είναι ένα σύνολο από δεκάδες δημοσιεύματα που δεν ξέρουμε ποια είναι αλήθεια και ποια είναι ψεμματα

Και εκθέσεις παραδείγματος χάρη της πεγκα πως μπορεί να ξέρει τι έγινε στην πραγματικότητα αφού πάρα πολλά θέματα είναι απόρρητα

Οι ευρωβουλευτές που πιάστηκαν πιάστηκαν και από τηλεφωνικές παρακολουθήσεις
Δεν σου κάνει εντύπωση ότι παρακολουθείτο ο Ανδρουλάκης μέχρι που έγινε αρχηγός του ΠΑΣΟΚ και αμέσως σταμάτησε
η παρακολούθηση του

Μετά από αυτά που είπα Δεν έχω ιδέα αν ο Μητσοτάκης ήξερε τι από αυτά ήξερε και τι ενέκρινε
Αν ήξερε

Ας υποθέσουμε που βέβαια δεν έχω καμία απόδειξη για αυτό
Ότι όργανα αντιμετώπισης εγκλήματος της ευρωπαϊκής Ένωσης
Είχα ζητήσει από την Ελλάδα να παρακολουθηθούν ορισμένοι βουλευτές λόγω του ότι είχαν ενδείξεις για άλλους
Μπορεί αυτό να λεχθεί δημόσια;

Εν πάση περιπτώσει κλείνοντας θέλω να πω ότι οι μυστικές υπηρεσίες για αυτό είναι μυστικές για να μη δημοσιεύονται όλες οι ενέργειες που κάνουν
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Και μιας και αναφέρθηκε σε προηγούμενη ανάρτηση ο Βαξεβάνης με αφορμή τον Ανδρουλάκη και τις υποκλοπές, από το αυριανό Documento "κατοσταράκι" σκανδάλων της κυβέρνησης (με συνοδευτική, ειδική δωδεκασέλιδη ανάλυση). Εδώ η αριθμημένη λίστα σε συνημμένο.
 

Συνημμένα

  • λιστα.png
    λιστα.png
    2,3 MB · Εμφανίσεις: 23

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.595
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Όταν εμφανίστηκε το θέμα υποκλοπών το πρώτο μήνυμα μου ήταν
Ρε μπάρμπα ... οι υποκλοπές ... και οι πρέσπες ... και τα ελληνοτουρκικά .... δεν απασχολούν την καθημερινότητα ....
Είναι θέματα ... πολυτέλειας ....

Άπαξ και έχουν λυθεί θέματα της καθημερινότητας , ασχολείται κανείς με πολιτική αφ υψηλού ....


Ο έλληνας σήμερα έχει θέματα επιβίωσης.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ Η ΑΓΟΡΑ... ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ ;;;;

Δεν θα έρθουν περισσότερα λουκέτα από την εποχή Σαμαρά ;;;;

Για αυτά που σε ρώτησα .... έχεις κάτι ;;;;
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Εκλογές 2023 - Δημοσκόπηση MARC - «37,7%: Δώστε μια δεύτερη θητεία στον Μητσοτάκη» - Διαβάστε ολόκληρη την έρευνα στο ΘΕΜΑ που κυκλοφορεί


εγώ θα ψήφιζα Τσίπρα, αλλά δεν έχω πρόβλημα να ψηφίσω και Μητσοτάκη στο κάτω κάτω από εκεί τρώμε ψωμάκι στην οικογένεια.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.716
Like
1.498
Πόντοι
266
Ρε μπάρμπα ... οι υποκλοπές ... και οι πρέσπες ... και τα ελληνοτουρκικά .... δεν απασχολούν την καθημερινότητα ....
Είναι θέματα ... πολυτέλειας ....

Άπαξ και έχουν λυθεί θέματα της καθημερινότητας , ασχολείται κανείς με πολιτική αφ υψηλού ....


Ο έλληνας σήμερα έχει θέματα επιβίωσης.

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ Η ΑΓΟΡΑ... ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ ;;;;

Δεν θα έρθουν περισσότερα λουκέτα από την εποχή Σαμαρά ;;;;

Για αυτά που σε ρώτησα .... έχεις κάτι ;;;;
Απάντησα αλλά κάνετε ότι δεν το βλέπετε

Από το 2014 η αγοραστική δύναμη της Ελλάδος μετά από φόρους παραμένει σχεδόν σταθερή είναι η τρίτη η τεταρτη χειρότερη
Screenshot_2023-05-13-19-42-06-981_com.android.chrome.jpg
της Ευρώπης
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
923
Like
839
Πόντοι
86
Όταν εμφανίστηκε το θέμα υποκλοπών το πρώτο μήνυμα μου ήταν
Εδώ υπάρχουν θέματα απορρητα και δεν πρόκειται ποτέ να μάθουμε την αλήθεια

Εξακολουθώ να το πιστεύω μέχρι τώρα

Αυτό που μου έβαλες είναι ένα σύνολο από δεκάδες δημοσιεύματα που δεν ξέρουμε ποια είναι αλήθεια και ποια είναι ψεμματα

Και εκθέσεις παραδείγματος χάρη της πεγκα πως μπορεί να ξέρει τι έγινε στην πραγματικότητα αφού πάρα πολλά θέματα είναι απόρρητα

Οι ευρωβουλευτές που πιάστηκαν πιάστηκαν και από τηλεφωνικές παρακολουθήσεις
Δεν σου κάνει εντύπωση ότι παρακολουθείτο ο Ανδρουλάκης μέχρι που έγινε αρχηγός του ΠΑΣΟΚ και αμέσως σταμάτησε
η παρακολούθηση του

Μετά από αυτά που είπα Δεν έχω ιδέα αν ο Μητσοτάκης ήξερε τι από αυτά ήξερε και τι ενέκρινε
Αν ήξερε

Ας υποθέσουμε που βέβαια δεν έχω καμία απόδειξη για αυτό
Ότι όργανα αντιμετώπισης εγκλήματος της ευρωπαϊκής Ένωσης
Είχα ζητήσει από την Ελλάδα να παρακολουθηθούν ορισμένοι βουλευτές λόγω του ότι είχαν ενδείξεις για άλλους
Μπορεί αυτό να λεχθεί δημόσια;

Εν πάση περιπτώσει κλείνοντας θέλω να πω ότι οι μυστικές υπηρεσίες για αυτό είναι μυστικές για να μη δημοσιεύονται όλες οι ενέργειες που κάνουν
"Αυτό που μου έβαλες είναι ένα σύνολο από δεκάδες δημοσιεύματα που δεν ξέρουμε ποια είναι αλήθεια και ποια είναι ψεμματα"
Δυστυχώς, η αναζήτηση της αλήθειας είναι ταλαιπωρία. Για τους πολλούς δεν υπάρχει ψάξιμο/αναζήτηση. (Θουκυδίδης: Τοις πολλοίς ΑΤΑΛΑΙΠΩΡΟΣ η ζήτησις της αληθείας).
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.595
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Απάντησα αλλά κάνετε ότι δεν το βλέπετε

Από το 2014 η αγοραστική δύναμη της Ελλάδος μετά από φόρους παραμένει σχεδόν σταθερή είναι η τρίτη η τεταρτη χειρότερη της Ευρώπης
Για αγοραστική δύναμη σχολίασα ;;;

Σημαντική μεταβλητή .... ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΘΥΕΛΛΑ ΛΟΥΚΕΤΩΝ ...... δεν είναι τίποτε.


Θα κλείσει το 1/3 των αυτοαπασχολούμενων όπως πάμε. Σύντομα. Δεν βγαίνουν .
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.716
Like
1.498
Πόντοι
266
Για αγοραστική δύναμη σχολίασα ;;;

Σημαντική μεταβλητή .... ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΘΥΕΛΛΑ ΛΟΥΚΕΤΩΝ ...... δεν είναι τίποτε.


Θα κλείσει το 1/3 των αυτοαπασχολούμενων όπως πάμε. Σύντομα. Δεν βγαίνουν .
Link που αποδεικνύει αυτό που λες
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Να τι λέει ο βαξεβάνης και κατηγορεί τον Ανδρουλάκη
Screenshot_2023-05-13-19-48-19-330_com.android.chrome.jpg
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.595
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Link που αποδεικνύει αυτό που λες
Καταρχήν αν μου ξαναβάλεις πάλι screenshot από μαλακίες τηλεφώνου .... σε βάζω πάλι λίστα.

Είναι δική μου εκτίμηση .

Για δώσε μια ερμηνεία στην κατάσταση που περιγράφουν οι σοφοί αρθρογράφοι εδώ


Να σου πω τη δική μου ;;

Οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι μη βιώσιμες. ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ , είναι σκατά.
Για αυτό δεν πάει κανείς. Και να πιάσει κανείς δουλειά , δεν επιβιώνει με τον κωλομισθό .
Σαν το μπουρδέλο του Saul εδώ μέσα, που έλεγε ότι δεν είναι ευχαριστημένος από το προσωπικό και δεν βρίσκει .


Δεν πληρώνουν καλά.Με αυτά που δίνουν , αν πάει κάποιος να δουλέψει , δεν επιβιώνει . Με την αθλιότητα αυτή,
ούτε οι εργοδότες, ούτε βέβαια οι εργαζόμενοι , δεν μπορούν να στηρίξουν την αγορά.
Οι ξένοι .... είναι πιτσιρικάδες με επιδόματα. Σκατά και αυτοί . Ούτε αυτοί στηρίζουν την αγορά.

Θα κλείσουν οι επιχειρήσεις που δεν βρίσκουν προσωπικό . Δεν αντέχουν . Δεν μπορούν να δώσουν παραπάνω.
Με αυτά που δίνουν , δεν κάνουν δουλειά για να είναι ανταγωνιστικές. Οπότε θα τους διαδεχθούν παραρτήματα των τραστ . Ολιγάρχες.
Ακόμη πιο χαμηλοί μισθοί . Ακόμη μεγαλύτερη ανεργία. Μόνο απελπισμένοι πάνε για τέτοια δουλειά, για να εξασφαλίσουν ένα υπόγειο να ζήσουν και σκατά ετικέτας από το καλάθι της ψοφονοικυράς.


Πες μου άλλη ερμηνεία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom