Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 55 άτομα (1 μέλη και 54 επισκέπτες)

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Σας ευχαριστω για τη θερμη υποδοχη λεει ο αυτιστικος!!!:2funny:

Για μια Ελλαδα πρασινη.

Λεει ο καραγκιοζης οτι κάποιοι χανουν τις δουλειες τους αλλα κάποιοι περισσοτεροι βρισκουν δουλεια.

Έτσι λειτουργεί η ελεύθερη οικονομία :2funny:
:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Kουλη δώστα ολα
Μεχρι και τη τιμη στη βενζινη εριξε
Τι ξανα πηγε 1,38???????

1,86 την ειδα το πρωι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.406
Like
13.750
Πόντοι
3.656
Έχει ο ΣΥΡΙΖΑ πατσιδες? Έχει σπίτια στο Παρίσι και δεν δείχνουν το πόθεν? Βασικά για να μην σε κουράζω όσα έχουν γραφτεί για την ΝΔ σε σκάνδαλα έχουν γραφτεί για τον ΣΥΡΙΖΑ? Ο καθένας ψηφίζει με τα δικά του κριτήρια. Εμένα επαγγελματικά με γάμησε ο Σπιρτζης και με αποτελείωσε ο Χατζηδάκης.
Έχει άλλα σκάνδαλα ο ΣΥΡΙΖΑ. Το σκάνδαλο με τον ΠΑΠΠΑ και τον Καλογρίδη που ήθελε να ελέγχει τα κανάλια δεν ηταν τίποτα; Έχει το σκάνδαλο της ΔΕΠΑ έχει πολλά.

Έχει επίσης και το οτι έκλεισε τις τράπεζες και γαμησε την αγορά για 5 χρόνια.

Και το πιο βασικό…θεώρησε όλους όσους βγάζουν από 10κ το χρόνο πολίτες Β κατηγορίας και τους έσκισε στους φόρους.

Έχει και αλλά σκάνδαλα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Σίγουρα δεν είναι όσα της ΝΔ γιατί οι Συριζαίοι είναι απλά πεινασμένοι ενώ οι ΝΔ είναι κανονική μαφία
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Έχει άλλα σκάνδαλα ο ΣΥΡΙΖΑ. Το σκάνδαλο με τον ΠΑΠΠΑ και τον Καλογρίδη που ήθελε να ελέγχει τα κανάλια δεν ηταν τίποτα; Έχει το σκάνδαλο της ΔΕΠΑ έχει πολλά.

Εγω σου ζητησα αντιστοιχα οικονομικα σκανδαλα βουλευτων και υπουργων.

Ποσα ευρω εβαλε στην τσεπη του ο ΠΑΠΠΑΣ? Βρεθηκαν τπτ αδιευκρίνιστα ποσα?

Εαν ειναι να το παμε ετσι και η ΝΔ εκλεισε την Ο.Α και τον ΟΤΕ (εβγαλε ο βγενοπουλος 300μυρια απο το deal)
Έχει επίσης και το οτι έκλεισε τις τράπεζες και γαμησε την αγορά για 5 χρόνια.

Για μενα αυτο δεν ισχυει. Εσυ τωρα πιστευε οτι θες.
Και το πιο βασικό…θεώρησε όλους όσους βγάζουν από 10κ το χρόνο πολίτες Β κατηγορίας και τους έσκισε στους φόρους.
ΤΟ εφτιαξε ο Κουλης? Ο ΓΑΠ δεν καταργησε το αφορολογητο σε ολους οριζοντια? Το συνεχισε και ο Αντωνακης
Έχει και αλλά σκάνδαλα αλλά βαριέμαι να ψάχνω. Σίγουρα δεν είναι όσα της ΝΔ γιατί οι Συριζαίοι είναι απλά πεινασμένοι ενώ οι ΝΔ είναι κανονική μαφία
Ψηφισε τους τυπε αλλα θα μου απαντας σε αυτα που σε ρωταω ΕΑΝ θες φυσικα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.406
Like
13.750
Πόντοι
3.656
Εγω σου ζητησα αντιστοιχα οικονομικα σκανδαλα βουλευτων και υπουργων.

Ποσα ευρω εβαλε στην τσεπη του ο ΠΑΠΠΑΣ? Βρεθηκαν τπτ αδιευκρίνιστα ποσα?

Εαν ειναι να το παμε ετσι και η ΝΔ εκλεισε την Ο.Α και τον ΟΤΕ (εβγαλε ο βγενοπουλος 300μυρια απο το deal)


Για μενα αυτο δεν ισχυει. Εσυ τωρα πιστευε οτι θες.

ΤΟ εφτιαξε ο Κουλης? Ο ΓΑΠ δεν καταργησε το αφορολογητο σε ολους οριζοντια? Το συνεχισε και ο Αντωνακης

Ψηφισε τους τυπε αλλα θα μου απαντας σε αυτα που σε ρωταω ΕΑΝ θες φυσικα.
Σου απάντησε ρε τυπε εσυ δεν κατάλαβες τι είπα.

Είπα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τόσα σκάνδαλα όσα η ΝΔ συνολικά.

Τώρα θες να πιάσουμε βουλευτές; Πόσοι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ ήταν στην ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ; Απαντά αν θες.

Τι είναι παιχνίδι; Η ΝΔ έχει τον ΟΤΕ ο ΣΥΡΙΖΑ έχει τη ΔΕΠΑ;

Για σένα μπορεί να μην ισχύει η μπορεί να μην θες να το παραδεχθείς αλλά σίγουρα έκλεισαν οι τράπεζες και σίγουρα εφαρμόστηκαν τα CAPITAL RESTRICTIONS. Η αγορά γαμήθηκε από αυτό και τελικά εφαρμόσθηκε το μνημόνιο.

Μπορείς να θυμηθείς πόση βρήκε την φορολογια εισοδήματος από ποσό την παρέδωσε; Και το αφορολόγητο επίσης.

Και για το τέλος έχουμε το καλύτερο…το ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ που έβαλε τον λαό μα ψηφίσει και μετά ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΕ και έκανε ότι του γουστάρει…επειδή μιλάγαμε και για δημοκρατία έτσι;

Αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις μου όμως δε σημαίνει ότι δεν απαντάω. Τα ιδια με τους γαλάζιους ; Οποίος δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ είναι ΝΔ;
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Σου απάντησε ρε τυπε εσυ δεν κατάλαβες τι είπα.

Είπα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τόσα σκάνδαλα όσα η ΝΔ συνολικά.

Τώρα θες να πιάσουμε βουλευτές; Πόσοι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ ήταν στην ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ; Απαντά αν θες.

Τι είναι παιχνίδι; Η ΝΔ έχει τον ΟΤΕ ο ΣΥΡΙΖΑ έχει τη ΔΕΠΑ;

Για σένα μπορεί να μην ισχύει η μπορεί να μην θες να το παραδεχθείς αλλά σίγουρα έκλεισαν οι τράπεζες και σίγουρα εφαρμόστηκαν τα CAPITAL RESTRICTIONS. Η αγορά γαμήθηκε από αυτό και τελικά εφαρμόσθηκε το μνημόνιο.

Μπορείς να θυμηθείς πόση βρήκε την φορολογια εισοδήματος από ποσό την παρέδωσε; Και το αφορολόγητο επίσης.

Και για το τέλος έχουμε το καλύτερο…το ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ που έβαλε τον λαό μα ψηφίσει και μετά ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΕ και έκανε ότι του γουστάρει…επειδή μιλάγαμε και για δημοκρατία έτσι;

Αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις μου όμως δε σημαίνει ότι δεν απαντάω. Τα ιδια με τους γαλάζιους ; Οποίος δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ είναι ΝΔ;
Σου ξανα ειπα ο καθενας ψηφιζει το αναλογο κομα για τους ιδκους του λογους.

Εμενα δεν ειναι οικονομικοι ουτε περιμενω κατι .
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.091
Like
72.158
Πόντοι
12.756
Σου απάντησε ρε τυπε εσυ δεν κατάλαβες τι είπα.

Είπα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει τόσα σκάνδαλα όσα η ΝΔ συνολικά.

Τώρα θες να πιάσουμε βουλευτές; Πόσοι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ ήταν στην ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ; Απαντά αν θες.

Τι είναι παιχνίδι; Η ΝΔ έχει τον ΟΤΕ ο ΣΥΡΙΖΑ έχει τη ΔΕΠΑ;

Για σένα μπορεί να μην ισχύει η μπορεί να μην θες να το παραδεχθείς αλλά σίγουρα έκλεισαν οι τράπεζες και σίγουρα εφαρμόστηκαν τα CAPITAL RESTRICTIONS. Η αγορά γαμήθηκε από αυτό και τελικά εφαρμόσθηκε το μνημόνιο.

Μπορείς να θυμηθείς πόση βρήκε την φορολογια εισοδήματος από ποσό την παρέδωσε; Και το αφορολόγητο επίσης.

Και για το τέλος έχουμε το καλύτερο…το ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ που έβαλε τον λαό μα ψηφίσει και μετά ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΕ και έκανε ότι του γουστάρει…επειδή μιλάγαμε και για δημοκρατία έτσι;

Αν δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις μου όμως δε σημαίνει ότι δεν απαντάω. Τα ιδια με τους γαλάζιους ; Οποίος δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ είναι ΝΔ;
τωρα θα μπει ο δαλαι και θα σε μαθει να απαντας
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.406
Like
13.750
Πόντοι
3.656
Σου ξανα ειπα ο καθενας ψηφιζει το αναλογο κομα για τους ιδκους του λογους.

Εμενα δεν ειναι οικονομικοι ουτε περιμενω κατι .
Ρε τυπε δεν μιλάμε για το πως και τι θα ψηφίσεις. Τα κόμματα κρίνουμε.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.406
Like
13.750
Πόντοι
3.656
τωρα θα μπει ο δαλαι και θα σε μαθει να απαντας
Αν μπει μπορεί και να του έκοψαν το internet επειδή δεν βρήκε προσφορά στο σούπερ και αναγκάστηκε να πάρει κανονικά φαγητά
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ε ωραία.

Τα δικά μου κριτήρια λοιπόν δεν είναι ιδεολογικά ούτε οικονομικά.
Ε τι άλλο μένει ρε τυπε; :confused:
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
FB_IMG_1682685172866.jpg
FB_IMG_1682685172866.jpg
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Αν μπει μπορεί και να του έκοψαν το internet επειδή δεν βρήκε προσφορά στο σούπερ και αναγκάστηκε να πάρει κανονικά φαγητά
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ε τι άλλο μένει ρε τυπε; :confused:
H καθημερινοτητα μας τυπε.
Εξω επικρατει ενα ΧΑΟΣ σε ολα.

Πριν 1 μηνα περιπου χρειαστηκε να καλεσω την αστυνομια. 15 λεπτα αναμονη να το σηκωσουν. Περιμενα στο σημειο τουλαχιστον 50 λεπτα δεν φανηκε κανεις.

Ενα απλο παραδειγμα καθημερινοτητας. Ο λογος που τους καλεσα ηταν στα ορια του χαβαλε. Μου μπηκε ενα μουνοπανο στην μυτη, πουλαγε εξυπναδα και του λεω περιμενε θα σε φτιαξω εγω τωρα. Θα περασουμε το ΣΚ στο αυτόφωρο.

Εαν ηταν ποιο σοβαρος ο λογος? Κανεις δεν μου εγγυατε οτι θα ειναι καλυτερα με καποιον αλλον απλα σου εφερα ενα παραδειγμα καθημερινότητας.

Υπαρχει δικαιοσυνη?

Βια στα σχολεια, Στην ροδο πηγαν οι μαγκες και τα εσπασαν στην UBER και αλλα πολλα....

Υπαρχει Υγεια? Ειδες τι εγινε στην Κερκυρα.

Εμενα αυτα με απασχολουν. Τον ντολμα τον απασχολουν οι προσφορες στα Lidl.

Εσενα οτι εκλεισαν τις τραπεζες και γαμηθηκε η αγορα.

Ενω ποιο πριν η αγορα ηταν ΤΡΕΝΟ.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.406
Like
13.750
Πόντοι
3.656
H καθημερινοτητα μας τυπε.
Εξω επικρατει ενα ΧΑΟΣ σε ολα.

Πριν 1 μηνα περιπου χρειαστηκε να καλεσω την αστυνομια. 15 λεπτα αναμονη να το σηκωσουν. Περιμενα στο σημειο τουλαχιστον 50 λεπτα δεν φανηκε κανεις.

Ενα απλο παραδειγμα καθημερινοτητας. Ο λογος που τους καλεσα ηταν στα ορια του χαβαλε. Μου μπηκε ενα μουνοπανο στην μυτη, πουλαγε εξυπναδα και του λεω περιμενε θα σε φτιαξω εγω τωρα. Θα περασουμε το ΣΚ στο αυτόφωρο.

Εαν ηταν ποιο σοβαρος ο λογος? Κανεις δεν μου εγγυατε οτι θα ειναι καλυτερα με καποιον αλλον απλα σου εφερα ενα παραδειγμα καθημερινότητας.

Υπαρχει δικαιοσυνη?

Βια στα σχολεια, Στην ροδο πηγαν οι μαγκες και τα εσπασαν στην UBER και αλλα πολλα....

Υπαρχει Υγεια? Ειδες τι εγινε στην Κερκυρα.

Εμενα αυτα με απασχολουν. Τον ντολμα τον απασχολουν οι προσφορες στα Lidl.

Εσενα οτι εκλεισαν τις τραπεζες και γαμηθηκε η αγορα.

Ενω ποιο πριν η αγορα ηταν ΤΡΕΝΟ.
Και έχει δώσει δείγματα γραφής ο ΣΥΡΙΖΑ ότι τον απασχολούν αυτά;
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Και έχει δώσει δείγματα γραφής ο ΣΥΡΙΖΑ ότι τον απασχολούν αυτά;
Και πρεπει να τιμησω την ΝΔ επειδη δεν το εκανε ο Συριζα δλδ?

Που στην κυριολεξία απο το 19 ΞΕΣΚΙΣΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ με τα lock down και το χρήμα που μοίρασε στους φίλους του?

Ακουσες για τα αυθαιρετα στην Μυκονο? Τελευταια στιγμη περασε τροπολογια που ΕΑΝ τα κατεδαφισουν θα πληρωσουν 500 ευρώ αντί για κάτι εκατομμυριάκια.

Η να σου λενε οτι εαν μειωσουν την βενζινη θα κερδισουν οι πλουσιοι?

Η καθε μηνα να ψαχνεις ποιος παροχος εχει χαμηλοτερη τιμη?

Να επιδοτουν με κουπονια την αισχροκερδια?

ΑΥτα δεν ειναι καθημερινοτητα αδερφε?????????
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.093
Πόντοι
2.356
Η ουσία είναι ότι πάλι θα πάρουν ψήφους οι ίδιοι κι οι ίδιοι στα ίδια κόμματα με τις ίδιες μαλακίες, κάτι που έχει καταντήσει άκρως αηδιαστικό.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.406
Like
13.750
Πόντοι
3.656
Και πρεπει να τιμησω την ΝΔ επειδη δεν το εκανε ο Συριζα δλδ?

Που στην κυριολεξία απο το 19 ΞΕΣΚΙΣΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ με τα lock down και το χρήμα που μοίρασε στους φίλους του?

Ακουσες για τα αυθαιρετα στην Μυκονο? Τελευταια στιγμη περασε τροπολογια που ΕΑΝ τα κατεδαφισουν θα πληρωσουν 500 ευρώ αντί για κάτι εκατομμυριάκια.

Η να σου λενε οτι εαν μειωσουν την βενζινη θα κερδισουν οι πλουσιοι?
Υπάρχουν και τα υπόλοιπα κόμματα τυπε.

Αν όλοι πουν ότι δεν ψηφίζω μικρά κόμματα επειδή δεν θα κυβερνήσουν τότε θα τρώμε τον δικομματισμό για 1000 χρόνια ακόμα.
 

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.079
Πόντοι
3.556
H καθημερινοτητα μας τυπε.
Εξω επικρατει ενα ΧΑΟΣ σε ολα.

Πριν 1 μηνα περιπου χρειαστηκε να καλεσω την αστυνομια. 15 λεπτα αναμονη να το σηκωσουν. Περιμενα στο σημειο τουλαχιστον 50 λεπτα δεν φανηκε κανεις.

Ενα απλο παραδειγμα καθημερινοτητας. Ο λογος που τους καλεσα ηταν στα ορια του χαβαλε. Μου μπηκε ενα μουνοπανο στην μυτη, πουλαγε εξυπναδα και του λεω περιμενε θα σε φτιαξω εγω τωρα. Θα περασουμε το ΣΚ στο αυτόφωρο.

Εαν ηταν ποιο σοβαρος ο λογος? Κανεις δεν μου εγγυατε οτι θα ειναι καλυτερα με καποιον αλλον απλα σου εφερα ενα παραδειγμα καθημερινότητας.

Υπαρχει δικαιοσυνη?

Βια στα σχολεια, Στην ροδο πηγαν οι μαγκες και τα εσπασαν στην UBER και αλλα πολλα....
Τύπε μου, ας πούμε καλύτερα τα πράγματα με το όνομά τους.
Κατά 80%, οικονομικά είναι τα κριτήρια που θα ψηφίσεις τώρα, όπως εγώ, όπως η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου. Δεν είναι ταμπού.
Το 2019 η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου ηταν πολυ καλύτερα από ο,τι είναι σήμερα. Και τι εννοω "πολύ καλύτερα" , στο τέλος του μήνα σου έμεναν περισσότερα χρήματα απ οτι σου μένουν σήμερα.
Αυτό διαπιστώνω από τον κύκλο μου, από τον κόσμο που μιλάω, αυτό διαπιστώνω κι από την δική μου τσέπη.
Όταν τα οικονομικά σου στενεύουν, νιώθεις την ανάγκη να εκδικηθείς την εκάστοτε κυβέρνηση.
Το 2019 ο κόσμος δεν τιμώρησε τον ΣΥΡΙΖΑ "λόγω φορολογικής αφαίμαξης" όπως μας λένε πολλοί, άλλοι ηταν οι λόγοι. Δεν ήταν οικονομικοι οι λογοι, διοτι πολυ απλα ο κόσμος ήταν πολύ καλύτερα το 2019 από το 2014. Μπορούμε να πούμε σήμερα το ίδιο για το 2023 σε σύγκριση με το 2019; Οχι.
(Τώρα αν κάτι Motor oil βγάζουν πολλά δις υπερκερδη, αδιάφορο για την τσέπη μας, αυτοι έχουν χρήματα να ζήσουν 100 ζωές ξυνοντας τα μπαλάκια τους)
Η συνωμοσιακή προπαγάνδα που πούλησαν τα ΜΜΕ ηταν στα καλύτερα της τότε. Αυτά έκαψαν την προηγούμενη κυβέρνηση.
Φαντάσου, ακόμη και σήμερα, σε ο,τι σκάνδαλο της σημερινης κυβέρνησης ακούμε, ακολουθεί είδηση για τον κακό Συριζα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.566
Κριτικές
3
Like
11.122
Πόντοι
3.936
Υπάρχουν και τα υπόλοιπα κόμματα τυπε.

Αν όλοι πουν ότι δεν ψηφίζω μικρά κόμματα επειδή δεν θα κυβερνήσουν τότε θα τρώμε τον δικομματισμό για 1000 χρόνια ακόμα.
Ναι αλλα υπαρχουν τυποι σαν τον ντολμα και ειναι ΠΟΛΛΟΙ ομως που θα μας φορτωσουν τον Κουλη η τον Συριζα η το ΠΑΣΟΚ (διαλεξε εσυ ) οπου η ψηφος σε τετοια κοματα παει απατη.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.594
Like
17.716
Πόντοι
3.656
Σου ξανα ειπα ο καθενας ψηφιζει το αναλογο κομα για τους ιδκους του λογους.

Εμενα δεν ειναι οικονομικοι ουτε περιμενω κατι .


Απλά υπενθυμίζω
ΟΤΙ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΟ ΠΗΓΕ ΜΗΔΕΝ
ΑΠΟ ΤΑ 5000€ ΤΟ 2012 Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom