Νέα

Καταγωγή μελών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 241
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Από ποιό σημείο της Ελλάδας ή του εξωτερικού είσαι;

  • Κρήτη

    Ψήφοι: 3 3,9%
  • Νησιά Αιγαίου Πελάγους

    Ψήφοι: 4 5,2%
  • Στερεά Ελλάδα

    Ψήφοι: 10 13,0%
  • Πελοπόννησος

    Ψήφοι: 14 18,2%
  • Θεσσαλία

    Ψήφοι: 6 7,8%
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 17 22,1%
  • Θράκη

    Ψήφοι: 3 3,9%
  • Νησιά Ιονίου Πελάγους

    Ψήφοι: 3 3,9%
  • Ήπειρος

    Ψήφοι: 5 6,5%
  • Αλλού (Ευρώπη)

    Ψήφοι: 5 6,5%
  • Ασία

    Ψήφοι: 2 2,6%
  • Ωκεανία

    Ψήφοι: 1 1,3%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 4 5,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    77

partagas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2006
Μηνύματα
152
Κριτικές
5
Like
239
Πόντοι
281
Προβλέπω σύρραξη μεταξύ μελών για το ποιο μέρος της Ελλάδας έχει βγάλει τους μεγαλύτερους ήρωες ή είναι το πιο όμορφο.
Αλλά ας είναι.
Για κάτι τέτοια επίσης αγαπάμε το bou.
Ή τους μεγαλύτερους πηδίκουλες!
 

partagas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2006
Μηνύματα
152
Κριτικές
5
Like
239
Πόντοι
281

santorini

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2006
Μηνύματα
136
Like
157
Πόντοι
1
Απο το ωραιοτερο νησι της Ελλαδος :smiling-face-with-heart-eyes:
 

Potistiss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.818
Κριτικές
6
Like
2.138
Πόντοι
496
εθνικος δωδεκαθεο και ετσι?αδερφε χαρηκα καταρχην και να ξερεις οτι εχω και φιλο δωδεκαθειστη ενεργο πολυ και οτι εμαι εθιμοτυπικος χριστιανος
και οχι χριστιανοταλιμπαν.ισα ισα αυτο ειπα στο παιδι οτι δεν εχει να κανει με θρησκεια το αιμα.
χαρηκα και εγω φιλε μου...σκεψου οτι τα εθιμα αυτα ομως,δεν συναδουν με κατι το ελληνικο,ακομα και το πασχα ειναι γιορτη για να γιορταζουν οι εβραιοι στο θρησκευμα την εξοδο,αρχαια ιουδαικη γιορτη.....τα χριστουγεννα εχουν παρει τη θεση των ηλιουγενων γιορτη που καθιερωσαν οι ρωμαιοι....τελοσπαντων συμφωνω.....να σε καλα
 

donpaparion

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2020
Μηνύματα
168
Κριτικές
7
Like
726
Πόντοι
361
Γεννημένος, μεγαλωμένος και μόνιμος κάτοικος Αθηνών.Καταγωγη όμως από Λιβαδειά.
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.272
Κριτικές
7
Like
38.134
Πόντοι
10.411
Γύθειο Λακωνίας
 
Τελευταία τροποποίηση:

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.822
Κριτικές
20
Like
12.682
Πόντοι
4.546
Η Ελλάδα είναι όμορφη χώρα(ίσως η πιο όμορφη στην Ευρώπη και μια από τις ομορφότερες του κόσμου)...πλην ομως της Θράκης. Ιδίως προς πομακοχωρια και εκεί που βλέπεις τζαμιά, μουσουλμάνους και γενικότερα όσοι έχουν πάει προς Ξάνθη, Κομοτηνή κλπ Θα καταλάβουν ότι μιλάμε για ξένο σωμα. Και το θεωρώ επισης το πιο άσχημο μέρος του ελληνισμού.Για εμένα η Θράκη έχει πάψει να είναι ελληνική εδω και χρόνια. Θα έπρεπε με την ανταλλαγή οι Θρακιώτες να εγκατασταθουν εκεί και οι Πομάκοι και μουσουλμάνοι να πάρουν μπουλο προς Τουρκία μεριά. Επισης θα πρότεινα στον νηματοθετη να έβαζε και την Κύπρο αλλά και την Βόρεια Ήπειρο εξίσου στις κατηγορίες. Τα θεωρώ ελληνικά εδάφη.

Με θλίβει αφάνταστα να διαβάζω κάτι τέτοιο από έναν Έλληνα!
Τέτοιου είδους απόψεις ΔΕΝ έχουν ούτε οι της Χ.Α. (είμαι φανατικά κατά των πολιτικών τους απόψεων & πιστεύω) αλλά ακόμα κι αυτοί ως πατριώτες όπως δηλώνουν τουλάχιστον, θα έδιναν το αίμα τους για κάθε ελληνικό σημείο γης.....
*Κάτι τέτοια ακούει ο Ερντογάν και το παίρνει πάνω του....
Είμαι Θρακιώτης και είμαι περήφανος για την καταγωγή μου.
Όποιος ΔΕΝ έχει επισκεφθεί ποτέ την ακριτική Ελλάδα, ΔΕΝ μπορεί να μιλήσει για την φιλοξενία και το πόσο πατριώτες είμαστε!
Σε καθημερινή βάση, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, 365 ημέρες το χρόνο αντιμετωπίζουμε μόνοι, ξεχασμένοι από πολιτικούς & κόμματα τις Τουρκικές προκλήσεις!
Ο Έβρος ήταν είναι και θα είναι Ελληνικός!
**Αναμένω της άποψη και άλλων μελών με καταγωγή από Θράκη.
 

Barry Lyndon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.319
Like
1.832
Πόντοι
216
Με θλίβει αφάνταστα να διαβάζω κάτι τέτοιο από έναν Έλληνα!
Τέτοιου είδους απόψεις ΔΕΝ έχουν ούτε οι της Χ.Α. (είμαι φανατικά κατά των πολιτικών τους απόψεων & πιστεύω) αλλά ακόμα κι αυτοί ως πατριώτες όπως δηλώνουν τουλάχιστον, θα έδιναν το αίμα τους για κάθε ελληνικό σημείο γης.....
*Κάτι τέτοια ακούει ο Ερντογάν και το παίρνει πάνω του....
Είμαι Θρακιώτης και είμαι περήφανος για την καταγωγή μου.
Όποιος ΔΕΝ έχει επισκεφθεί ποτέ την ακριτική Ελλάδα, ΔΕΝ μπορεί να μιλήσει για την φιλοξενία και το πόσο πατριώτες είμαστε!
Σε καθημερινή βάση, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, 365 ημέρες το χρόνο αντιμετωπίζουμε μόνοι, ξεχασμένοι από πολιτικούς & κόμματα τις Τουρκικές προκλήσεις!
Ο Έβρος ήταν είναι και θα είναι Ελληνικός!
**Αναμένω της άποψη και άλλων μελών με καταγωγή από Θράκη.
Ξανα διαβασε σωστα και καθαρα το ποστ μου και μετα ξανα ελα.Η θρακη εχει κοσοβοποιηθει σε τρομακτικο βαθμο.Σε λιγα χρονια θα ειναι σε τουρκικα χερια.
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
Με θλίβει αφάνταστα να διαβάζω κάτι τέτοιο από έναν Έλληνα!
Τέτοιου είδους απόψεις ΔΕΝ έχουν ούτε οι της Χ.Α. (είμαι φανατικά κατά των πολιτικών τους απόψεων & πιστεύω) αλλά ακόμα κι αυτοί ως πατριώτες όπως δηλώνουν τουλάχιστον, θα έδιναν το αίμα τους για κάθε ελληνικό σημείο γης.....
*Κάτι τέτοια ακούει ο Ερντογάν και το παίρνει πάνω του....
Είμαι Θρακιώτης και είμαι περήφανος για την καταγωγή μου.
Όποιος ΔΕΝ έχει επισκεφθεί ποτέ την ακριτική Ελλάδα, ΔΕΝ μπορεί να μιλήσει για την φιλοξενία και το πόσο πατριώτες είμαστε!
Σε καθημερινή βάση, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, 365 ημέρες το χρόνο αντιμετωπίζουμε μόνοι, ξεχασμένοι από πολιτικούς & κόμματα τις Τουρκικές προκλήσεις!
Ο Έβρος ήταν είναι και θα είναι Ελληνικός!
**Αναμένω της άποψη και άλλων μελών με καταγωγή από Θράκη.
ωραίος φίλε. Αν δεν βαριέσαι κάνε μας και μια εξήγηση για την εικόνα που είδαμε στην επίσκεψη του ερντογάν το 2017 στην κομοτηνή.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
οσο αφορα τους πομακους ειναι Ελληνες απλα εξισλαμισμενοι δυστυχως.δεν τους κανει πιο λιγους Ελληνες απο εμας η θρησκεια τους.
σεβομαι την αποψη σου απλα δεν την ασπαζομαι.παρολα αυτα respect που εθιξες κυπρο και β.ηπειρο.μεγαλο μπραβο απο εμενα.
Δυστυχώς δεν είναι Έλληνες και με τις εγκληματικές πράξεις του το επίσημο ελληνικό κράτος τους έριξε στην αγκαλιά του Προξενείου. Τους ανάγκασε να μάθουν τουρκικά ως επίσημη γλώσσα στα μειονοτικά σχολεία. Ενώ υπήρχαν και υπάρχουν ανάμεσά τους αρκετοί που θέλουν να νιώθουν την Ελλάδα πατρίδα τους και αντιστέκονται. Υπήρξαν και προσπάθειες Πομάκων Δασκάλων να φτιάξουν γραπτή Πομακική γλώσσα, για να φρενάρουν την ενσωμάτωση. Τα περισσότερα προβλήματα τους τα δημιούργησε το ελληνικό κράτος. Οποιοδήποτε άλλο θα είχε αρπάξει την ευκαιρία από τα μαλλιά.
 

Άχθος Αρούρης

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.222
Κριτικές
60
Like
20.258
Πόντοι
14.936
Δυστυχώς δεν είναι Έλληνες και με τις εγκληματικές πράξεις του το επίσημο ελληνικό κράτος τους έριξε στην αγκαλιά του Προξενείου. Τους ανάγκασε να μάθουν τουρκικά ως επίσημη γλώσσα στα μειονοτικά σχολεία. Ενώ υπήρχαν και υπάρχουν ανάμεσά τους αρκετοί που θέλουν να νιώθουν την Ελλάδα πατρίδα τους και αντιστέκονται. Υπήρξαν και προσπάθειες Πομάκων Δασκάλων να φτιάξουν γραπτή Πομακική γλώσσα, για να φρενάρουν την ενσωμάτωση. Τα περισσότερα προβλήματα τους τα δημιούργησε το ελληνικό κράτος. Οποιοδήποτε άλλο θα είχε αρπάξει την ευκαιρία από τα μαλλιά.
καλησπερα καλε μου φιλε.καλα εννοειται οτι το δικο μας κρατος ειναι εντελως για τον πουτσο δεν χωραει αμφιβολια σε αυτο.απλως ειπα στον φιλο
οτι βασει αιματος ειναι Ελληνες.το λεω αυτο σαν ποντιος γιατι και εμενα οι προγιαγιαδες μου που προλαβα μιλουσαν ποντιακα και τουρκικα.
επισης στον ποντο υπηρχαν ολοκληρα χωρια τουρκοφωνα οπως η παφρα που εβγαζε τους καλυτερους πολεμιστες.παροτι μιλουσαν τουρκικα
πολεμουσαν ομως με λυσσα τα μεμετια.και τωρα ερχεται η κωλοτρυπιδα ο τουρκος εδω μεσα και βγαζει πυρινους λογους για μεγαλες τουρκιες
και οτι θελει ο καθενας.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
καλησπερα καλε μου φιλε.καλα εννοειται οτι το δικο μας κρατος ειναι εντελως για τον πουτσο δεν χωραει αμφιβολια σε αυτο.απλως ειπα στον φιλο
οτι βασει αιματος ειναι Ελληνες.το λεω αυτο σαν ποντιος γιατι και εμενα οι προγιαγιαδες μου που προλαβα μιλουσαν ποντιακα και τουρκικα.
επισης στον ποντο υπηρχαν ολοκληρα χωρια τουρκοφωνα οπως η παφρα που εβγαζε τους καλυτερους πολεμιστες.παροτι μιλουσαν τουρκικα
πολεμουσαν ομως με λυσσα τα μεμετια.και τωρα ερχεται η κωλοτρυπιδα ο τουρκος εδω μεσα και βγαζει πυρινους λογους για μεγαλες τουρκιες
και οτι θελει ο καθενας.
Το κάνει γιατί του δίνουμε πάτημα εμείς. Μιλούσα με άνθρωπο που αντιστέκεται στην τουρκοποίηση. Οι απειλές από τους συγχωριανούς και τους ανθρώπους του Προξενείου συνεχείς. Ασθάνονται ότι το παλεύουν μόνοι τους. Αλλά παραμένουν περήφανοι στην επιλογή τους. Που για να είμαστε ειλικρινείς είναι εξαιρετικά δύσκολη στην περιοχή που ζουν.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.205
Like
34.594
Πόντοι
9.931
Γεννημένος στο Δημο Αθηνών αλλα και οι δυο γονείς καταγωγή απο Πελοπόννησο.
 

Άχθος Αρούρης

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.222
Κριτικές
60
Like
20.258
Πόντοι
14.936
Το κάνει γιατί του δίνουμε πάτημα εμείς. Μιλούσα με άνθρωπο που αντιστέκεται στην τουρκοποίηση. Οι απειλές από τους συγχωριανούς και τους ανθρώπους του Προξενείου συνεχείς. Ασθάνονται ότι το παλεύουν μόνοι τους. Αλλά παραμένουν περήφανοι στην επιλογή τους. Που για να είμαστε ειλικρινείς είναι εξαιρετικά δύσκολη στην περιοχή που ζουν.
αυτοκτονια ειναι εκει που ζουν.αδερφε τι να πρωτοπουμε για εκει που λεμε για την κυπρο για την β.ηπειρο?τον πινουμε απο παντου εχουμε φαει
πεσιμο απο 20 μεριες και ολα καλα δεν τρεχει τιποτα.εννοειται βαζω πρωτο και καλυτερο εμενα.τι κανουμε? τιποτα.τι προκειται να κανουμε?τιποτα.
δυστυχως θα δουμε πολλα αισχη ακομα το πιστευω.
 

Crucifix

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
4.037
Κριτικές
63
Like
7.788
Πόντοι
4.766
Ανω Τούμπα γέννηση και μεγάλωμα.. μετά άλλαξα καμμία 20ρια περιοχές :smiling-face-with-heart-eyes:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
αυτοκτονια ειναι εκει που ζουν.αδερφε τι να πρωτοπουμε για εκει που λεμε για την κυπρο για την β.ηπειρο?τον πινουμε απο παντου εχουμε φαει
πεσιμο απο 20 μεριες και ολα καλα δεν τρεχει τιποτα.εννοειται βαζω πρωτο και καλυτερο εμενα.τι κανουμε? τιποτα.τι προκειται να κανουμε?τιποτα.
δυστυχως θα δουμε πολλα αισχη ακομα το πιστευω.
Τίποτα δε μπορούμε να κάνουμε. Ο πατριωτισμός στην Ελλάδα είναι κατά βάση κραυγές και σπασμωδικές αντιδράσεις υπό την πίεση γεγονότων. Δεν υπάρχει στρατηγική και σχεδιασμός μακροχρόνιος. Θα χαθούν σιγά σιγά όλα. Δια της αναμονής.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom