Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Bεβαια το τουρκικο πεζικο εφορμουσε μπουλουκηδον δινοντας ονειρεμενους στοχους...αν ειχαν εμπλακει αεροναυτικες μας δυναμεις οπως προβλεποταν απο τα υφισταμενα σχεδια τα ψαρια της περιοχης θα τρεφοντας απο τους Ασιατες εισβολεις...ομως καποιοι δεν τα εφαρμοσαν και αλλοι υπακουσαν στις διαταγες για να μην θιγουν οι συνταξεις τους....
Κάτι έγραψα παραπάνω για τις μάχες στην Κύπρο, αλλά απορρίφθηκε από τους ειδικούς του bou.
Η απόβαση έγινε με θερινό ωράριο μπουτίκ. Το πρώτο κύμα αποβιβάστηκε στις 9 περίπου και το τελευταίο στις 13:00. Οι παντόφλες (γιατί με τις παντόφλες πήγαν) έμειναν στην περιοχή μέχρι τις 18:00 και μετά την έκαναν για Μερσίνα. Το καλοκαίρι, 6 το απόγευμα είναι μέρα. Άρα λοιπόν τα flyboys είχαν 9 ώρες να κάνουν τα κόλπα τους.

Τα τουρκικά "αποβατικά" ήταν τόσο άθλια, που χρειάστηκαν δυό μέρες για να ξανάλθουν στο νησί. Αυτοί που αποβιβάστηκαν την πρώτη μέρα έκατσαν στην παραλία και περίμεναν δυο μέρες τους υπόλοιπους.

Κάποιοι έπρεπε να ντρέπονται. Αντί γι' αυτό κάνουν το μάγκα στους νεοσύλλεκτους και στις πουτάνες, τις οποίες συνήθως νυμφεύονται.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ποιούς λυτούς και δεμένους;
Ποιά ψυχιατρεία και κατουρημένες ποδιές.
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας και να τους πεις "Δεν είμαι καλά έχω κατάθλιψη" και την πήρες την απαλλαγή.
Tύπε μου δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά αυτά δεν επαιζαν πιο παλιά. Στη διμοιρία είχαμε και τέτοιον φανταράκο με "κατάθλιψη", θείο Ταξίαρχο και παλαβομάρες στη διάρκεια της ημέρας και τις σκοπιές. Τον έβγαλαν Ι4 χωρίς όπλο μετά από κανένα εξάμηνο, αφού άδειασε γεμιστήρα στην αλλαγή της σκοπιάς και έχασε κάποιες σφαίρες παίζοντας με γεμιστήρα κάποιες μέρες αργότερα και συνέχισε έτσι ώσπου να απολυθεί. Ούτε τρελόχαρτο που τότε το έγραφε το Ι5 ούτε απόλυση πρόωρη.
Συνάντησα άλλους δύο στη θητεία μου σε διαφορετικές μονάδες και προφανώς δεν ήμουν ο μόνος. Κι αυτοί το προσπάθησαν αλλά τζίφος. Μόνον φιλώντας κατουρημένες ποδιές έπαιρνες το Ι5 ή αν ήσουν βύσμα με εξασφαλισμένο μέλλον μετά την απόλυση. Έχω δει χειρότερον από σένα με όπλο στα χέρια. Στο τέλος έδειρε μόνιμο για να τον διώξουν και κατέληξε ΣΦΑ αντί για απολυμένος με τρελόχαρτο.
Αν τώρα πας και λες δωστε μου Ι5 και το παίρνεις και φεύγεις οκ. Δεν ξέρω τι γίνεται οπότε δεν έχω άποψη.
Αλλά δεν είναι καμία μαγκιά το τρελόχαρτο. Για να το καμαρώνει κάποιος κιόλας.
 

voltairos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2014
Μηνύματα
475
Κριτικές
10
Like
434
Πόντοι
291
Καμία επίπτωση. Επόμενη γραμμούλα.
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
Tύπε μου δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά αυτά δεν επαιζαν πιο παλιά. Στη διμοιρία είχαμε και τέτοιον φανταράκο με "κατάθλιψη", θείο Ταξίαρχο και παλαβομάρες στη διάρκεια της ημέρας και τις σκοπιές. Τον έβγαλαν Ι4 χωρίς όπλο μετά από κανένα εξάμηνο, αφού άδειασε γεμιστήρα στην αλλαγή της σκοπιάς και έχασε κάποιες σφαίρες παίζοντας με γεμιστήρα κάποιες μέρες αργότερα και συνέχισε έτσι ώσπου να απολυθεί. Ούτε τρελόχαρτο που τότε το έγραφε το Ι5 ούτε απόλυση πρόωρη.
Συνάντησα άλλους δύο στη θητεία μου σε διαφορετικές μονάδες και προφανώς δεν ήμουν ο μόνος. Κι αυτοί το προσπάθησαν αλλά τζίφος. Μόνον φιλώντας κατουρημένες ποδιές έπαιρνες το Ι5 ή αν ήσουν βύσμα με εξασφαλισμένο μέλλον μετά την απόλυση. Έχω δει χειρότερον από σένα με όπλο στα χέρια. Στο τέλος έδειρε μόνιμο για να τον διώξουν και κατέληξε ΣΦΑ αντί για απολυμένος με τρελόχαρτο.
Αν τώρα πας και λες δωστε μου Ι5 και το παίρνεις και φεύγεις οκ. Δεν ξέρω τι γίνεται οπότε δεν έχω άποψη.
Αλλά δεν είναι καμία μαγκιά το τρελόχαρτο. Για να το καμαρώνει κάποιος κιόλας.
Και εγώ έτσι θυμάμαι, σε βάζανε άοπλο βέβαια Ι3-Ι4 με κανονική θητεία αλλά το 5άρι της απαλλαγής δεν το μοιράζανε σαν καραμέλα όπως λέει τούτος.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Και εγώ έτσι θυμάμαι, σε βάζανε άοπλο βέβαια Ι3-Ι4 με κανονική θητεία αλλά το 5άρι της απαλλαγής δεν το μοιράζανε σαν καραμέλα όπως λέει τούτος.
Είχε κάτι στρατιωτικούς ψυχιάτρους που σε θεωρούσαν εξαρχής απατεώνα μόλις πήγαινες να το παίξεις τρελός και σε πήγαιναν τραίνο. Δύσκολα το έπαιρνες. Το πιο ακραίο που έχω δει ήταν μια τρανς που την έφεραν στο κέντρο για να περάσει από επιτροπή απαλλαγής. Που εντάξει θα μπορούσε απλά να πάει κατευθείαν στρατιωτικό νοσοκομείο.
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.006
Πόντοι
216
Tύπε μου δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, αλλά αυτά δεν επαιζαν πιο παλιά. Στη διμοιρία είχαμε και τέτοιον φανταράκο με "κατάθλιψη", θείο Ταξίαρχο και παλαβομάρες στη διάρκεια της ημέρας και τις σκοπιές. Τον έβγαλαν Ι4 χωρίς όπλο μετά από κανένα εξάμηνο, αφού άδειασε γεμιστήρα στην αλλαγή της σκοπιάς και έχασε κάποιες σφαίρες παίζοντας με γεμιστήρα κάποιες μέρες αργότερα και συνέχισε έτσι ώσπου να απολυθεί. Ούτε τρελόχαρτο που τότε το έγραφε το Ι5 ούτε απόλυση πρόωρη.
Συνάντησα άλλους δύο στη θητεία μου σε διαφορετικές μονάδες και προφανώς δεν ήμουν ο μόνος. Κι αυτοί το προσπάθησαν αλλά τζίφος. Μόνον φιλώντας κατουρημένες ποδιές έπαιρνες το Ι5 ή αν ήσουν βύσμα με εξασφαλισμένο μέλλον μετά την απόλυση. Έχω δει χειρότερον από σένα με όπλο στα χέρια. Στο τέλος έδειρε μόνιμο για να τον διώξουν και κατέληξε ΣΦΑ αντί για απολυμένος με τρελόχαρτο.
Αν τώρα πας και λες δωστε μου Ι5 και το παίρνεις και φεύγεις οκ. Δεν ξέρω τι γίνεται οπότε δεν έχω άποψη.
Αλλά δεν είναι καμία μαγκιά το τρελόχαρτο. Για να το καμαρώνει κάποιος κιόλας.
Εγώ για τώρα σου μιλάω.
Πήρα απαλλαγή πριν μερικά χρόνια.
Το μισό σχολείο ήταν εκεί και πήραν όλοι.
Την ίδια μαλακία λέγαν όλοι: Έχω άγχος. Έχω κατάθλιψη και τέτοια.

Δεν είναι μαγκιά το τρελόχαρτο αλλά ούτε ο στρατός είναι μαγκιά.
Κι αυτοί που καμαρώνουν ότι πήγαν στρατό είναι πολύ τελειωμένα άτομα.
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
Εγώ για τώρα σου μιλάω.
Πήρα απαλλαγή πριν μερικά χρόνια.
Το μισό σχολείο ήταν εκεί και πήραν όλοι.
Την ίδια μαλακία λέγαν όλοι: Έχω άγχος. Έχω κατάθλιψη και τέτοια.

Δεν είναι μαγκιά το τρελόχαρτο αλλά ούτε ο στρατός είναι μαγκιά.
Κι αυτοί που καμαρώνουν ότι πήγαν στρατό είναι πολύ τελειωμένα άτομα.
ξαναπήγαινα τρέχοντας! δεν θα άλλαζα ούτε τις εμπλοκές! τις καλύτερες ιστορίες έχω από τον στρατό. Και όσοι είναι μπροστά στην συζήτηση και δεν έχουνε πάει στρατό, ζηλεύουν.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Εγώ για τώρα σου μιλάω.
Πήρα απαλλαγή πριν μερικά χρόνια.
Το μισό σχολείο ήταν εκεί και πήραν όλοι.
Την ίδια μαλακία λέγαν όλοι: Έχω άγχος. Έχω κατάθλιψη και τέτοια.

Δεν είναι μαγκιά το τρελόχαρτο αλλά ούτε ο στρατός είναι μαγκιά.
Κι αυτοί που καμαρώνουν ότι πήγαν στρατό είναι πολύ τελειωμένα άτομα.
O στρατός δεν είναι μαγκιά, ούτε κάτι για να καμαρώνεις, είναι υποχρέωση κάθε Έλληνα πολίτη.
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Τύποι κανενα άγχος. Αφού δε θέλετε να δώσετε 12 μήνες από τη ζωή σας (που θα τους δώσετε στο φεησμπουκ η στο να παρακαλάτε τη Σούλα να σας κάτσει ,δηλαδή πολύ πιο εποικοδομητικά πράγματα) βγείτε Ι5.

και μιας και γ εταιρία στην οποία θα πάτε μετά για δουλειά θα είναι ξένη, θα είναι ξένο και το ανθρώπινο δυναμικό και οι συνάδερφος σας, και οι πελάτες σας και ποτέ δε θα γίνει μια κουβέντα για τη θητεία σας και ποτέ δε θα σας πάρουν με κακό μάτι όταν πείτε τι πουστια κάνατε.

επειδή το έψαξα επίσης,ακόμα και αν βγείτε Ι5 ο στρατός έχει το δικαίωμα επαναεξετασης μέχρι την ηλικία των 45. Να δω πως θα το παίξετε τρελοί αν σας καρφώσει κανας συνάδερφος η καμία πρώην γκομενα
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.107
Κριτικές
33
Like
7.340
Πόντοι
4.746
O στρατός δεν είναι μαγκιά, ούτε κάτι για να καμαρώνεις, είναι υποχρέωση κάθε Έλληνα πολίτη.
Και κάθε Ελληνίδας επίσης, που πρέπει να πηγαίνει στο στρατό, όπως και οι ισραηλιτισσες
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.999
Πόντοι
1.706
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Και κάθε Ελληνίδας επίσης, που πρέπει να πηγαίνει στο στρατό, όπως και οι ισραηλιτισσες
Πλέον, δεδομένης της λειψανδρίας, θα έπρεπε να έχει καθιερωθεί. Και ας είναι μόνον βοηθητικές.
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.006
Πόντοι
216
O στρατός δεν είναι μαγκιά, ούτε κάτι για να καμαρώνεις, είναι υποχρέωση κάθε Έλληνα πολίτη.
Υποχρέωση είναι για τους βλάκες που δεν έχουν μυαλό να πουν μια παπαριά στη στρατολογία να ξεφύγουν :2funny:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ub45

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.408
Πόντοι
3.636
Υποχρέωση είναι για τους βλάκες που δεν έχουν μυαλό να πουν μια παπαριά στη στρατολογία να ξεφύγουν :2funny:
Φρίκη είναι !! Τα βλέμματα που σε κοιτούν …. Οι φωνές των άλλων … Τα καψώνια …. Οι πόνοι η δίψα η πείνα που παιρνας …. Κάποια στιγμή ένας που θαλαμοφύλακας που μου κολησε τον φακό στα μούτρα εμώ προσπαθούσα να κοιμηθο έστω λιγο έχοντας φοβερό πονοκέφαλο … Δεν άντεξα και κυριολεκτικά του έβαλα τον φακό μέσα στο στόμα …!! Φυσικά έκανα 2 μήνες παραπανο θητεία τελοσπαντον …είναι δύσκολο … η πρεζάκηδες γίνονται οι πιο πολύ ( το 90-% πίνει μέσα στο στρατό ) και απολύονται όλα οκ αλλά ΕΙΝΑΙ εθισμένοι …η βγαίνουνε έξω τέλειος καμένοι !! Σε κάποιους δλδ τσίμα αρεση ο στρατός αλλά είναι αυτοί που το θέλουν ως επάγγελμα καθαρά !!!!!εγω θα το ξαναπώ πέρασα καλά όταν έτυχε αυτός ο διοικητής που γούσταρε να τον πηδάω !! Φυσικά δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο στην ζωή μου μετά τον στρατό !!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Υποχρέωση είναι για τους βλάκες που δεν έχουν μυαλό να πουν μια παπαριά στη στρατολογία να ξεφύγουν :2funny:
Αν δεν καταλαβαίνεις για ποιό λόγο είναι υποχρέωση, μάλλον πρέπει να αναλογιστείς αν ο βλάκας είναι αυτός που λέει την παπαριά και όχι αυτοί.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Κάτι έγραψα παραπάνω για τις μάχες στην Κύπρο, αλλά απορρίφθηκε από τους ειδικούς του bou.
Για να δούμε τύπε μου πόσο ειδικός είσαι εσύ, που σε αδικούν με απορρίψεις στις κουταμάρες που εκτοξεύεις.
Άλλοι παπούδες, λένε, ότι στη μάχη στον Κοτζάκαγια, οι τούρκοι ανέβαιναν από την ανατολική πλαγιά ενώ οι δικοί μας ήταν στη δυτική, λίγο κάτω από την κορυφογραμμή. Περίμεναν και όποιος τούρκος ξεπρόβαλε τον χάλαγαν, από αποστάσεις 3-7 μέτρων. Η θέση που είχαν οι δικοί μας ήταν τέτοια που δεν φαίνονταν η φλόγα των όπλων τους αλλά δεν φαινόνταν και τα πτώματα των πεσμένων τούρκων. Επομένως, τα επόμενα κύματα των μογγόλων, δεν καταλάβαιναν τι συνέβαινε και ακολουθούσαν σα ζώα. Και οι δικοί μας σημάδευαν ατάραχοι, με ακρίβεια και αποτελεσματικότητα κάνοντας ταυτόχρονα και καλή διαχείρηση των πυρομαχικών τους. Αυτή η μάχη ήταν νυχτερινή, η προηγούμενη πρωινή.
Ας πιάσουμε του μάχη του Κοτζά Καγιά, που είναι και μία από τις πιο γνωστές της Τουρκικής εισβολής, μην πω η πιο γνωστή μετά την κατάρριψη των Νοράτλας. Έγινε το βράδυ της εισβολής, ήταν διείσδυση στις εχθρικές γραμμές και σκοπός της ήταν η κατάληψη ενός Τουρκικού Στρατοπέδου. Το οποίο ήταν σε ύψωμα, στην κορυφή του κιόλας. Είχε ενισχυθεί από δυνάμεις Τουρκων των Ειδικών Δυνάμεων και έπρεπε να καταληφθεί, διότι δημιουργούσε ένα επικίνδυνο προγεφύρωμα στο δρόμο Λευκωσίας-Κυρήνειας. Το Στρατόπεδο, με μια πολύ καλά προπαρασκευασμένη επιχείρηση της 31ης Μοίρας Καταδρομών, κατελήφθη νύχτα και μετά οι τρείς Λόχοι της Μοίρας έλαβαν θέσεις άμυνας χρησιμοποιώντας τα οχυρωματικά έργα των Τούρκων.
Οι φλόγες των όπλων που "δεν τις έβλεπαν οι Τούρκοι τη νυχτα από απόσταση 3 μέτρων" κιόλας, είναι ηλιθιότητες ανθρώπου που το μόνο όπλο που έπιασε στη ζωή του ήταν το νεροπίστολο που έβρεχε τους άλλους πιτσιρικάδες στην αλάνα και ίσως και το στραβωμένο ελαφρώς αεροβόλο που σημαδεύουν τα παπάκια στο Λούνα Παρκ. Και δε μιλάμε μόνο για ατομικά τυφέκια αλλά για 50ρια Browning που είχαν οι Τουρκοι στα πολυβολεία τους και τα χρησιμοποιούσαν μετά την κατάληψη του Στρατοπέδου οι Καταδρομείς μας για άμυνα. Τα οποία θέριζαν κόσμο στην κυριολεξία.
Τα περί "Τούρκων που δεν ήξεραν τι συνέβαινε και ανεβοκατέβαιναν πλαγιές" είναι άλλη μια ηλιθιότητά σου, αφού μια χαρά εκτίμηση της κατάστασης είχαν και πλέον ξεκάθαρο αντικειμενικό σκοπό. Την ανάβαση στην κορυφή του υψώματος για την ανακατάληψη του Στρατοπέδου τους.
Οι μάχες, σύμφωνα με την μαρτυρία των δικών μας, ήταν σκληρές, σώμα με σώμα και οι σφαίρες βούιζαν παντού με έναν τρελό αδιάκοπο ρυθμό. Τα περί "ατάραχων, με ακρίβεια και αποτελεσματικότητα και σωστή διαχείριση πυρομαχικών", είναι άλλη μια ηλιθιότητά σου, αφού αν δεν είχαν τα 50ρια να γαζώνουν αβέρτα και χωρίς σταματημό δε θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τα Τουρκικά κύματα αντεπιθέσεων. Κι αυτά τα έχουν γράψει αυτοί που πολέμησαν εκεί επάνω.
Τις άλλες ηλιθιότητες ότι οι Τούρκοι έκαναν επέμβαση με παντόφλες και είχαν αράξει στην παραλία για κανά διήμερο δεν τις σχολιάζω καν. Προφανώς αυτοί που πήγαν στο Κοτζά Κογιά ήταν τηλεμεταφερόμενοι.
Είχαμε κατά καιρούς αρκετούς αστέρες εδώ. Που δεν ξέρουν την τύφλα τους αλλά το παίζουν και ειδικοί. Ο κορυφαίος τύπος μας εγκαλούσε γιατί αγνοούμε το στρατηγικό όπλο των Τούρκων, τα Bayraktar, που σε 3 ημέρες θα έβγαζαν οφφ την Πολεμική μας Αεροπορία και θα αναγκαζόμαστε να παραδοθούμε γιατί δε θα είχαμε αεροσκάφη να υπερασπισθούμε τα στρατεύματά μας.
Ειλικρινά δεν ξέρω ποιός είναι πιο μυρωδιάς. Αυτός ή εσύ;
 
Τελευταία τροποποίηση:

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Οι φλόγες των όπλων που "δεν τις έβλεπαν οι Τούρκοι τη νυχτα από απόσταση 3 μέτρων" κιόλας, είναι ηλιθιότητες ανθρώπου
Για το θέμα αυτό, δίνονται διευκρινήσεις μετά το 18:00 και πιο ειδκά μετά το 19:20 στο παρακάτω βίντεο. Γίνεται αναφορά και στις εξειρετικές τακτικές μάχης των τούρκων.

 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Για το θέμα αυτό, δίνονται διευκρινήσεις μετά το 19:20 στο παρακάτω βίντεο

Καταλαβαίνεις τι ακούς στο βίντεο;
"Τους αφήναμε να ανέβουν στο ύψωμα, πολύ κοντά στα 3-4 μέτρα, για να μη βλέπουν την φλογοκρύπτη, τα πυρά, από που τους χτυπάμε".
Γιατί ΤΕΝΕΚΕ αν τους έριχναν νωρίτερα στα 20-30 μέτρα πχ, θα έβλεπαν "τη φλογοκρύπτη, τα πυρα" και θα μπορούσαν να βάλουν από μακριά. Καλυπτόμενοι. Γιατί φλογοκρύπτη τα όπλα έχουν κατά βάση για εκτόνωση των αερίων και προστασία από θόλωμα του χειριστή και όχι για να μη βλέπουν οι αντίπαλοι τη φλόγα της εκπυρσοκρότησης. Τη νύχτα κιόλας.
Άιντε χαζοπούλι, που βρωμίζεις τον αγώνα ανθρώπων που έδωσαν ζωές για αυτό που έμαθαν να αγαπούν ως Πατρίδα, χρησιμοποιώντας τα λόγια τους.
Που δεν τα καταλαβαίνεις κιόλας.
Πήγαινε καλύτερα σε κανένα καφέ στη Βιέννη, να μιλάτε όλοι οι άκαπνοι πουθενάδες μεταξύ σας και να εντυπωσιάζεστε με το εύρος των "γνώσεών" σας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom