Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
η υποχρεωση ως αντρας ειναι να πας φανταρος και να αραζεις ολη μερα και να γινεσαι απ τα ντουμανια που πινουν ολοι χορτο ολη μερα?
Η αποψη μου ειναι η εξης.
Στρατο σε οποιον θελει για 6 μηνες αλλα με φουλ εκπαιδευση και τιποτε αλλο και σε οποιον δε θελει 3 μηνες με εκπαιδευση σε βασικα πραγματα (βολες,κλπ) και αυτο γιατι ζουμε σε ευφλεκτη περιοχη.
Να ξεκαθαρισω οτι αγαπω την πατριδα μου, την χωρα μου . την θρησκεια μου και την ιστορια μου ΑΛΛΑ η σημερινη μορφη του στρατου κατα 90% ειναι απλως χασιμο χρονου.
μπορείς να πας Ε.Δ., εκτός ΠΖΝ βόλου και αυλώνα, και θα κάνεις-μάθεις πολλά πράγματα.
Χωρίς εκπαίδευση είσαι άχρηστος εν καιρώ πολέμου, ακόμα και τα βασικά που μαθαίνουν στο απλό πεζικό.

Αναγκαστικά μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης και ορκομοσίας, μετά το ΣΠΕΝ/ΤΠΕΝ και τέλος της ειδικότητας, ο στρατός σε θέλει για σκοπιές, ασκήσεις και εκπαίδευση νέων.
Οι μαλάκες που τον έκαναν 9 μήνες δε σου αφήνουν περιθώριο να περάσεις 2-3 σχολεία, ακόμα και να θες, λόγω του σύντομου της στράτευσης.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
αν δεν μπορεις να ανεχτεις όλα αυτά τα ευκολα ποσο λιγοτερο αντρας εισαι από αυτους που πηγαν πριν 50 ή 100 χρονια που ετρεχαν πολύ περισσοτερο και για πολύ περισσοτερο χρονικο διάστημα,

δηλαδή οι παππούδες μας ζουσαν σε σχοινάκια 2 χρονια για την πατριδα και εμεις ουτε μια τριχα από τα αρχιδια τους δεν ειμαστε και σημερα αν παει καποιος 9 μηνες με ζεστο νερακι και ανεσεις δεν το αντεχει, ΠΟΣΟ ΚΟΤΟΥΛΑ ΑΝΑΝΔΡΟΣ ΕΓΙΝΕ??
(ΕΓΙΝΕ ΤΝΤ60)

Πάλι πούτσα θες;  :2funny:

γι'αυτό καταντήσατε να πηγαίνετε (μόνο) στις πουτάνες. Αντίθετα εμείς που ανδρωθήκαμε από μικροί όπως οι παππούδες μας, έχουμε ρεπερτόριο γυναίκες, γκόμενες και πουτάνες ως (θυμίζω) διορισμένοι αρχιπυρηνάρχες του πικερισμού
με εντολές έρευνας και μελέτης.  :sunglasses:

Δεν γνωρίσαμε καπότες και μαλακίες.
Μας φαίνονται ανωμαλίες όλα αυτά.
Βέβαια εσύ με τα τραβέλια που πας χρειάζεσαι καπότα (για τον πάτο σου).

Σε χύνουν μούρη ή τα κάνεις γαργάρα;

:2funny:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
εγω πηγα στα 23
ουτε απογοητευση ενοιωσα, ουτε χασιμο χρονου, επρεπε μετα το πανεπιστημιο να γινω και αντρας οποτε ο στρατος εκανε αυτό που πρεπει,

οι κοτουλες οι ντακοτες ακολουθουν πικερισμο και πηγαινουν με τραβελια να δοκιμασουν τον σκληρο πουτσο της βικυς, βλεπε βαννορντεν,

κατά το προτυπο του πικερ που κωλοδακτυλιαζεται βεβαίως βεβαιως,

Εσύ κοπρόσκυλο είχες στρωμένη υποσχετική για δημόσιο. Άκουγες ΑΣΕΠ
και το περνούσες για απορρυπαντικό.  :2funny:

Εμείς από μικροί στην βιοπάλη. Πρώτος μισθός στα 16 και μπόλικα πτυχία.
Χεσμένα τα έχουμε.
Ζουσαμε ανθρώπινα με αυτονομία.
Ή ζωη όμως μας φέρθηκε πολύ σκληρά.
Γύρισαν όλα τούμπα και όταν ήρθε η ώρα
η επιτροπή δικαίως μας απάλλαξε.  :respect:
Τα μυστικά μας φρουρούνται.
Την αλήθεια την ξέρουν μονο αυτοί
που μας κοκκίνισαν.
Οι εντολές είναι εντολές.
Ο νόμος είναι νόμος.
Μας ζηλεύετε γιατί εσείς είστε με την πλέμπα ενώ εμείς με την ελίτ.  :sunglasses:
Από κει και πέρα πήραμε τον δρόμο μας.
Δεν σκύβουμε το κεφάλι.
Δεν είμαστε φυγεύθυνοι.
Δεν βρίσκουμε δικαιολογίες.
Δεν τα ρίχνουμε σε άλλους.

Είμαστε οι περήφανοι αυθεντικοί γιωτάδες!

:rockon:
 

my 3 cents

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2019
Μηνύματα
285
Like
2
Πόντοι
1
Η οργή μας έχει φτάσει στο απροχώρητο!

Μας κατηγόρησαν και μας σκυλόβρισαν σύσσωμους επειδή δεν κάναμε θητεία!

Τώρα κρύβονται αλλά τώρα είναι αργά!

Χαίρομαι που θάβουν το νήμα του γιωτά. Κλείνουν και τον τάφο τους, κλείνουν, κλείνουν και τον τάφο τους!

Κλείνουν, φασισμός, προδοσία...

:sunglasses:






[/quote
παντα γυρνα  ομως ο  τροχος .......... ;)
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
υ.γ. δεν ειμαι αριστερος 'η αναρχικός η' κατι τετοιο

Αδαμαντίνη επιλογή! Συμφωνώ!

Προσωπικά στηρίζω μετανάστες και λογής λογής αδύναμους για να γίνω κοινωνός
της γνώσης των δ.υπαλλήλων
κι ειδικά των καραβανάδων.

Να  μας απο-δείξουν την μαγκιά τους
χωρίς τον σίγουρο μισθό.

:2funny:
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
η υποχρεωση ως αντρας ειναι να πας φανταρος και να αραζεις ολη μερα και να γινεσαι απ τα ντουμανια που πινουν ολοι χορτο ολη μερα?
Η αποψη μου ειναι η εξης.
Στρατο σε οποιον θελει για 6 μηνες αλλα με φουλ εκπαιδευση και τιποτε αλλο και σε οποιον δε θελει 3 μηνες με εκπαιδευση σε βασικα πραγματα (βολες,κλπ) και αυτο γιατι ζουμε σε ευφλεκτη περιοχη.
Να ξεκαθαρισω οτι αγαπω την πατριδα μου, την χωρα μου . την θρησκεια μου και την ιστορια μου ΑΛΛΑ η σημερινη μορφη του στρατου κατα 90% ειναι απλως χασιμο χρονου. δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ γι αυτά. Ας πάει κάποιος άλλος. Εγώ θα κάτσω να λέω παπαροθεωρίες στο bou.

Στο διόρθωσα λίγο τύπε.  :grin:
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Αυτή την στιγμή στο κέντρο της Αθήνας οι μετανάστες τ'αδέρφια μας μοιράζουν φυλλάδια

για άμεσο διορισμό (τους) στο δημόσιο. Ίση μεταχείριση των ανθρώπων.

Τους λέγατε τεμπέληδες. Να λοιπόν, να που τώρα κι αυτοί πολεμούν για τα αυτονόητα. Είμαστε μαζί τους!  :rockon:

Όποιος τους ακουμπήσει, θα έχει να κάνει μαζί μας.  >:(

Ήρθε η ώρα να πάει το δημόσιο στο ταμείο ανεργίας κι οι άνεργοι στο δημόσιο!

Να είστε άνθρωποι βρε αλήτες! Άνθρωποι!

:sunglasses:

Γιατί ρε τύπε να διοριστούν στο Δημόσιο;
Για να τους μολύνουμε με την αρρωστημένη νοοτροπία μας;
Να πάρουν οι άνθρωποι κατ'ευθείαν σύνταξη!
Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι (θεωρούμε ότι) είναι ανήλικοι.
Να τους περάσουμε από τη βάσανο της μέση ηλικίας, που καιροφυλακτούν και τα καρδιακά;
Κατευθείαν σύνταξη να αράξουν το ταλαιπωρημένο κορμάκι σε κάνα νησί.
Όσο έχουμε ακόμη.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.731
Like
3.125
Πόντοι
506
Υπάρχουν ελληνικές οικογένειες που ζουν χωρίς ρεύμα και χωρίς θέρμανση.

Την ίδια στιγμή το κράτος συνεχίζει να πληρώνει παχυλές συντάξεις σε 40αρηδες και 50αρηδες καραβανάδες του δημοσίου.

Πρόκειται για το τέταρτο κρούσμα σοβαρής διαβιωτικής δυσχέρειας με «πρωταγωνιστή» μαθητή, που αποκαλύπτεται τους τελευταίους μήνες. Είχαν προηγηθεί οι περιπτώσεις μαθήτριας στην Αγριά, που διάβαζε κάτω από τον δημοτικό στύλο φωτισμού, μαθητή που για φως είχε λάμπα κάμπινγκ, αλλά και μαθητή που επίσης δεν είχε ρεύμα στο σπίτι του κι ενώ το μικρότερο αδερφάκι του έχρηζε μηχανικής υποστήριξης.





 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.346
Πόντοι
4.746
:rolleyes: Και να ταν οι μονοι που παιρνουν παχουλες συνταξεις.. Εχουμε τους δημαρχους,τους πολιτικους.. γραματεις και φαρισαιους, κομματοdogs.. Tο παπαδαριο και άλλους καρεκλακιδες. Χωρια που η εκλησιαστικη εκκλησια κρατα σφιχτα την περιουσια της σαν τον σκρουτζ. Τι δουλεια εχει το πνευμα με την υλη..  :S
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Γιατί ρε τύπε να διοριστούν στο Δημόσιο;
Για να τους μολύνουμε με την αρρωστημένη νοοτροπία μας;
Να πάρουν οι άνθρωποι κατ'ευθείαν σύνταξη!
Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι (θεωρούμε ότι) είναι ανήλικοι.
Να τους περάσουμε από τη βάσανο της μέση ηλικίας, που καιροφυλακτούν και τα καρδιακά;
Κατευθείαν σύνταξη να αράξουν το ταλαιπωρημένο κορμάκι σε κάνα νησί.
Όσο έχουμε ακόμη.

:afro:

Είμαστε δίκαιοι!

Πρώτα θα πάρουμε σύνταξη εμείς που έχουμε χρόνια στην πλάτη σε (βαριές) δουλειές στον ιδιωτικό τομέα.
Κι αυτοί που είχαν μαγαζιά οπου οι νταβατζήδες της εφορίας με το (βαθύ) κράτος
τους διέταξαν να πληρώσουν πολλά ή και προ-κα-τα-βο-λι-κά.
Και θα τις δώσουν κατευθείαν τις συντάξεις όπως πλήρωναν κατευθείαν τα βλαστάρια τους
στις τράπεζες από τις "δόσεις" των εταίρων. Κι εκεί τους γαμήσαμε!  :sunglasses:

Εταίρων... :think:

Κάτι μου θυμίζει αυτή η λέξη... :2funny:

Δεν χρειάζονται πολλά. Θέλουμε αυτά που δικαιούμαστε. Α ξέχασα, είναι πολλά μαζεμένα.
Αλλιώς παγκουί όλες τις κρατήσεις (μας). Μέχρι τα 67 ΔΕΝ περιμένουμε!  
Και θέλει κι άλλο ενάμιση χρόνο μέτρημα. Κι ααααααααααν ισχύει το 67 τότε.
Θα τους γαμήσουμε!!! Όλους!!!  :sunglasses:

Οι μετανάστες στο δημόσιο. Όλοι.  :respect: Ευκαιρία για καταμέτρηση (κιόλας).
Όσοι περισσεύουν ας τους δώσουν πρακτορεία προπό η μπουρδέλα.  :2funny:
Έτσι κι αλλιώς τζόγο και πορνεία έφερε το ΔΝΤ. Που είναι οι επενδύσεις;  :2funny:

Το μισό δημόσιο στην ανεργία. Υπάρχει λίπος. Αφαίρεση εν μία νυκτί.
Ας τα βρουν μόνοι. Μεταξύ τους και γρήγορα. Χωρίς εφάπαξ. Τι σημαίνει εφάπαξ;  :S
ούτε στα ορυχεία δεν υπάρχουν αυτά.  :2funny:

Οι καραβανάδες σύνταξη στα 90. Μέχρι τότε 100 ευρώ μισθό και άλλα 100 σε κουπόνια.
Τόσα δεν δίνουν στον κόσμο; αγκαζέ με την σκληρή (τους) εκπαίδευση  :gay: θα περάσουν ζάχαρη.  :2funny:
Έτσι κι αλλιώς εθελοντές κερατάδες είναι.  :o  Χαμένα πάνε τα λεφτά.

Δύο επαγγέλματα αντέχουν μέχρι τα 90...

Ο θυρωρός κι ο καραβανάς...

Για τον πρώτο επιφυλάσσομαι...

:sunglasses:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Υπάρχουν ελληνικές οικογένειες που ζουν χωρίς ρεύμα και χωρίς θέρμανση.

Την ίδια στιγμή το κράτος συνεχίζει να πληρώνει παχυλές συντάξεις σε 40αρηδες και 50αρηδες καραβανάδες του δημοσίου.

Πρόκειται για το τέταρτο κρούσμα σοβαρής διαβιωτικής δυσχέρειας με «πρωταγωνιστή» μαθητή, που αποκαλύπτεται τους τελευταίους μήνες. Είχαν προηγηθεί οι περιπτώσεις μαθήτριας στην Αγριά, που διάβαζε κάτω από τον δημοτικό στύλο φωτισμού, μαθητή που για φως είχε λάμπα κάμπινγκ, αλλά και μαθητή που επίσης δεν είχε ρεύμα στο σπίτι του κι ενώ το μικρότερο αδερφάκι του έχρηζε μηχανικής υποστήριξης.







Αυτούς τους βοηθάμε και θα συνεχίσουμε να τους βοηθάμε. Κάποιους άλλους...θα τους γαμήσουμε!

Κι εκεί πάντως δείξαμε ανδρεία με την παράταξή μας σε σχηματισμό γιώτα.   :2funny:

Νόμιζαν... :sunglasses:

Νόμιζαν ότι θα κοροιδέψουν τον λαό, οδηγώντας τους σε εταιρείες ηλεκτροδότησης με άτακτες κινητικές δράσεις

για να τους το κόψουν μετά.

Εμείς παραταγμένοι και δυναμικοί, φορτώσαμε το κοινωνικό τιμολόγιο και παραμείναμε

στην αγαπητή μας ΔΕΗ. Δεν μπόρεσαν να μας υποτάξουν με μαλακολογίες.  :jerking2:

Ας ήμασταν κι εμείς στο δημόσιο ή ας ήμασταν κληρονόμοι να ανταπεξέλθουμε.  :S

Δεν υπάρχουν δουλειές, δεν παίρνουν μία!  :sunglasses:

Ήμασταν πάντα ένα βήμα μπροστά!

Είμαστε οι περήφανοι αυθεντικοί γιωτάδες!

:rockon:

 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
:rolleyes: Και να ταν οι μονοι που παιρνουν παχουλες συνταξεις.. Εχουμε τους δημαρχους,τους πολιτικους.. γραματεις και φαρισαιους, κομματοdogs.. Tο παπαδαριο και άλλους καρεκλακιδες. Χωρια που η εκλησιαστικη εκκλησια κρατα σφιχτα την περιουσια της σαν τον σκρουτζ. Τι δουλεια εχει το πνευμα με την υλη..  :S

Μπουρζουαζία! Έτσι λέγεται αυτό! Θα τους γαμήσουμε! Όλους!

:sunglasses:
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
τυποι αν δεν εχετε παει στρατο δεν θα κατανοησετε ποτε σε βαθος τι σημαινει δημοσιο. ουτε πως μπορουν ανθρωποι με ικανοτητες αμοιβαδας να αμοιβονται καλυτερα απο εσας και να μην κανουν τιποτα....ποτε.


ειναι μια καλη εμπειρια
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Πάλι πούτσα θες;  :2funny:

γι'αυτό καταντήσατε να πηγαίνετε (μόνο) στις πουτάνες. Αντίθετα εμείς που ανδρωθήκαμε από μικροί όπως οι παππούδες μας, έχουμε ρεπερτόριο γυναίκες, γκόμενες και πουτάνες ως (θυμίζω) διορισμένοι αρχιπυρηνάρχες του πικερισμού
με εντολές έρευνας και μελέτης.  :sunglasses:

Δεν γνωρίσαμε καπότες και μαλακίες.
Μας φαίνονται ανωμαλίες όλα αυτά.
Βέβαια εσύ με τα τραβέλια που πας χρειάζεσαι καπότα (για τον πάτο σου).

Σε χύνουν μούρη ή τα κάνεις γαργάρα;

:2funny:
εχεις τρικυμια εν κρανιω
μονο στις πουτανες είναι το σύνθημα των πικεριστων που ενταχθηκες.
εγω στις πουτανες παω για αλλαγη όταν βαριέμαι την γκομενα,
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Φανταρος = αδερφη ματακιας για ψωλη
ειπαμε εσυ που εισαι δηλωμένος πισωγλεντης και ματακιας δεν εχεις δικαίωμα να λασπολογεις αλλους που εκαναν την υποχρεωση τους.
κοτα ντακοτα βικογαμημενε.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ποιο μπουκαλι?
"δυνατος ο πουτσος της βικυς"
ειχε γραψει ολο χαρα ο πουσταρας βαννορντεν που δεν μπορει να κρυψει την χαρα του
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom