Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 91K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.280
Πόντοι
10.336
Καταφέραμε και ένιωσες καλά, αυτό είναι νίκη. Την επόμενη φορά μη ψάχνεις ψυχίατρο να δώσεις 50ευρα, πέρνα από εδώ :wink:
ειναι οντως αναζωογονητικο να ξερεις οτι υπαρχουν τοσο βλακες εκει εξω, αρκει ενα ερειπιο της κοινωνιας για να σε κανει να νιωσεις ακομα πιο ανωτερος αποτι εισαι ηδη. Φανταστικο, φυσικα πλεμπαιοι θα σας επισκεπτομαι συχνα απο δω και περα :2funny:
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
ειναι οντως αναζωογονητικο να ξερεις οτι υπαρχουν τοσο βλακες εκει εξω, αρκει ενα ερειπιο της κοινωνιας για να σε κανει να νιωσεις ακομα πιο ανωτερος αποτι εισαι ηδη. Φανταστικο, φυσικα πλεμπαιοι θα σας επισκεπτομαι συχνα απο δω και περα :2funny:
Ετσι, θα σου μένουν και τα 50ευρω για τα ποτάκια :wink:

Edit: Ψιτ, δε βρέχει.. :wink:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Δεν θα εκανα στρατο υπο οποιεσδηποτε συνθηκες, εφοσον εχω την δυνατοτητα να τον γλιτωσω. ιδεολογικα και λιγο εγωιστικα αν θες, εφοσον εχω την επιλογη να μην παω, δεν πηγα. Κατα την διαρκεια της καταταξης μου, δουλευα σε μια δουλεια που δεν ηθελα να χασω, οποτε ενας σοβαρος λογος περισοτερο να μην θελω να χασω το χρονο μου στο στρατο.
Επειδη το να δηλωσω ανυποτακτος και να φαω καμπανα 6000 (νομιζω ακομα τοσα ειναι) ειναι ηλιθιο εκτος αν εισαι παμπλουτος και η ψωροπερηφανεια σου να το παιξεις επαναστατης δεν σου κοστιζει, η μονη ευκολη οδος, ειναι το ι5. Οποτε, πηρα ι5 γιατι αυτη ηταν η μονη διεξοδος απο το χασιμο 1 χρονου επαγγελματικης καριερας που δυσκολα θα ξαναεβρισκα στο μελλον.
Καμια ανωτεροτητα, ειπα εξ αρχης, οποιος θελει να παει να κανει τον Ραμπο δικαιωμα του. Αλλα αν πας να βγεις απο πανω (οχι εσυ συγκεκριμενα), να κριτικαρεις την επιλογη μου και να μου το παιζεις αντρας και καλα επειδη εκανες σκοπια σε καποιο κωλοχωρι, θα δεχτεις και την κριτικη της αντιθετης μεριας η οποια λεει οτι ο μονος χαμενος κατα 1 χρονο απραγιας εισαι εσυ και οχι εγω. Δες σε τι σχολιο απαντησα αρχικα, αλλο αν μετα επιασα κουβεντα με εσας.


Δεν ειναι κοινο μυστικο οτι ο στρατος ειναι χασιμο χρονου. Οπως λες και ο ιδιος, η πλειοψηφια εκανε στρατο, οπως καταλαβαινεις και η πλειοψηφια του δικου μου περιγυρου εκανε στρατο, και ολοι συμφωνουν οτι ηταν χασιμο χρονου, χασιμο εργασιακης εμπειριας, χασιμο χρηματων, χασιμο διασκεδασης, χασιμο νεανικης ζωης, και χασιμο ζωης γενικοτερα.
Τι ειναι η θητεια περαν της αστειας ολιγοημερης εκπαιδευσης; ξυπνημα, τρεξιμο, αγγαρειες, ξυσιμο, αγγαρειες, τρεξιμο, ξυσιμο, σκοπια, υπνος, επαναληψη. Φοβερο. Ομολογουμενως ολοι κατι παρομοιο εκαναν, μιας και το μεγαλυτερο ποσοστο πηγε πεζικο. Για αεροπορια και ναυτικο ας μην σχολιασουμε, 1 μεσα 6 εξω, και αυτοι οι τυποι μπορουν να παινευονται κιολας οτι "εκαναν θητεια".
Και σου ξαναγραφω, δεν νιωθω περηφανος που δεν εκανα θητεια αλλα νιωθω περηφανος που εκανα αυτο που γουσταρα και οχι αυτο που μου επεβαλλαν, γιατι η πλειοψηφια των στρατευσιμων, αν δεν ηταν "υποχρεωτικος" ο στρατος, πες μου με το χερι στην καρδια, θα εκαναν θητεια ναι ή οχι; Δεν ξερω ποιας γενιας εισαι, η δικη μου γενια (που τωρα ειναι 30+) το 95% θα επελεγαν να μην πανε. Ξεκαθαρα. απλα ο φοβος για το στιγμα της κοινωνιας και η παραπληροφορηση για το ι5 τους ωθησαν να καταταχτουν.
Τύπε μου γράφεις κουταμάρες. Εμ δεν έχεις κάνει θητεία, εμ έχεις και άποψη. Ποια μια μέσα έξι έξω στην Αεροπορία; Οι περισσότερες ειδικότητες γαμησι έχουν. Και εμπλοκή μέσα πάρα έξω.
Στα υπόλοιπα, εγώ έκανα 21 μήνες. Άφησα δουλειά για να πάω και λόγω πτυχίου μας έδωσαν μια ειδικότητα όπου τον ήπιαμε κυριολεκτικως. Ούτε ξύσιμο ούτε κωλοβαρεμα. Ατελείωτο τρέξιμο και στα πέντε σκ το ένα έξω. Υπήρχαν και χειρότερα υπήρχαν και τα βύσματα που όντως έκοβαν βόλτες. Σου λέω ότι είναι χάσιμο χρόνου, αλλά είναι και υποχρέωση του καθενός από μας, γιατί αν υπάρχει κράτος και μας πρόσφερει κάποια πράγματα οφείλεται στο χρόνο που χάνουμε υπηρετώντας. Ειδάλλως θα ήμαστε τουρκική η βουλγαρική επαρχία αν όλοι υιοθετουσαμε τη συμπεριφορά σου.
Ούτε αντίθετη άποψη εκφράζεις ούτε κάτι αξιόλογο λες.
Ένας ακόμα εξυπνακιας είσαι που εκμεταλλεύτηκε τα κενά ενός συστήματος για να αποφύγει μια υποχρέωσή του. Αφού μπορούσες καλώς έκανες αλλά δε θα μας την πεις κι από πάνω.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.280
Πόντοι
10.336
ελα για παμε η μεγαλη των στρατοκαυλων σχολη για παμεεεεεε :klapste:

1VqQ1fc0rshS2G0KHgP_6AA7pJMl6LxkiTRhWcoPrCjSLNTFI5bzHAvYlmUe4NPNTreLwa4lBmqK2V-lTgU2RAk-Llnbz8xNAQ6QEu475KyPUkmPbRgR
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Ανώτερε, για να βγάζεις τόσο φαρμάκι εδώ μέσα πρέπει να έχεις φάει τρελό λούκι στη ζωή σου. Ίσως έκανες καλά και δε πήγες.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.828
Κριτικές
21
Like
10.914
Πόντοι
3.346
Για την ιστορία, δούλευα όταν αποφάσισα να πάω. Μάλιστα δούλευα με τέτοιους ρυθμούς που ο στρατός ήταν πνευματικές διακοπές. Φυσικά όταν τελειωσα γύρισα στο γραφείο μου. Γι αυτό και η δικαιολογία της χαμένης επαγγελματικής ευκαιρίας δεν ευσταθεί.
Πράγματι. Αν είσαι καλός στη δουλειά σου και το αφεντικό σε θέλει, υπάρχει και η δυνατότητα να πάρεις άνευ αποδοχών άδεια, ώστε όταν απολυθείς με το καλό, να ξαναγυρίσεις πίσω στο πόστο σου. Αλλά φυσικά εξαρτάται και τί δουλειά κάνεις. Αν είσαι μπάρμαν και κάθε βράδυ είσαι στα κλαμπάκια με τα μουνάκια, ο στρατός φαντάζει κόλαση. Όπως και να έχει, ο στρατός είναι οι τελευταίες διακοπές του άντρα. 9-12 μήνες χωρίς πραγματικές υποχρεώσεις και ευθύνες.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
... Κατα την διαρκεια της καταταξης μου, δουλευα σε μια δουλεια που δεν ηθελα να χασω, οποτε ενας σοβαρος λογος περισοτερο να μην θελω να χασω το χρονο μου στο στρατο... Οποτε, πηρα ι5 γιατι αυτη ηταν η μονη διεξοδος απο το χασιμο 1 χρονου επαγγελματικης καριερας που δυσκολα θα ξαναεβρισκα στο μελλον.
Εγώ δεν θα σταθώ στο τι έκανες, πως ή γιατί πήρες το Ι5.

Αλλά σε αυτό το απόσπασμα από τα λεγόμενα σου. Δούλευες ήδη, έκανες τη λαμογιά να μην πας στρατό (μεταξύ μας τώρα ευρώ έδωσες για ψεύτικο χαρτί), στη δουλειά σου ήξεραν ότι δεν έχεις πάει στρατό και προφανώς μαθεύτηκε η λαμογιά πως απέφυγες να πας.

Στον εργοδότη τύπε τι εντύπωση έδωσες με αυτή την κίνηση σου ? Απορώ πως σε εμπιστεύτηκε στο πχ να μην του κάνεις και αυτουνού λαμογιά. Ή σου πε και μπράβο, όντας μεγαλύτερο λαμόγιο από μια απλή τέτοια διαδικασία (Ι5) ?
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.309
Like
16.751
Πόντοι
3.556
ρε νιαμου τωρα που ειπατε στρατό θυμηθηκα να πουμε αυτη τη φασολάδα με τη κόκκινη σαλτσα μες τη γκαυλα ήτανε :bigdick: :confused:
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
2
Like
1.620
Πόντοι
201
ΛΟΙΠΟΝ,
αδερφέ το θέμα σου δεν είναι ότι πήρες ι5 και γλίτωσες το στρατό.Το θέμα σου είναι ότι προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι είσαι κάτι υπέρ άνω και όλα αυτά τα γράφεις σε ένα site για πουτάνες.......επαναλαμβάνω...για ΠΟΥΤΑΝΕΣ....
Το ι5 δεν είναι επίτευγμα που θα πρέπει να αισθάνεσαι τόσο περήφανος για την κατοχή του.Φαντάζομαι ότι σε μία σοβαρή συζήτηση δεν θα ήθελες να αναφέρεις ότι έχεις ψυχολογικά προβλήματα.(Εάν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ τότε άστο....)
Συμφωνώ στο ότι είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων.Αυτό δεν σε κάνει όμως κάτι ξεχωριστό που δεν πήγες.....
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
437
Κριτικές
2
Like
770
Πόντοι
81
Άπαξ και δουλεύεις κάπου για ένα εξάμηνο και στην συνέχεια πάς φαντάρος , ο εργοδότης έχει υποχρέωση στην λήξη της θητείας σου να σε επαναπροσλάβει .
Οπότε μάλλον ο τύπος πουλάει φύκια .
Έχω δει ουκ ολίγα παιδάκια , που πάνε το κλάμα κορόμηλο για τσιμπήσουν το Ι5 και μετά παριστάνουν το παγώνι , για το πόσο μάγκες και καπάτσοι φάνηκαν και πόσο κοροϊδα ήταν οι υπόλοιποι που υπηρέτησαν κανονικά .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.253
Κριτικές
62
Like
44.895
Πόντοι
9.297
παλι στο πουστικο το γυρνας.
Πες την αληθεια ποιος γαμουσε καλυτερα ο λοχιας ή οι στρατιωτες; Ελα μια παρεα ειμαστε εδω, πες μας
Μαλλον θα φορας στριγκ σε χρωμα παραλλαγης...μεινε με τις φαντασιωσεις σου φυγοπονο ασπονδυλο.
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2015
Μηνύματα
332
Like
565
Πόντοι
81
@paparotriftoulas
Ρε φιλαράκι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα που δεν πηγές στρατό. Στα αρχιδακια μου κι όλας.

Αυτό που δεν μαρεσει είναι η κουλτούρα του μπούλη που έχει ο νεοέλληνας.

Ας συμφωνήσουμε πως ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου. Εσύ πανηγυρίζεις που τον γλύτωσες.

Με την ίδια σκέψη και οι φόροι είναι κλοπή του εισοδήματος σου, άρα σίγουρα θα πανηγυρίζεις αν καταφέρνεις να κλέψεις την εφορία.

Και φυσικά ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό, θα πανηγυρίζεις αν περάσεις εξετάσεις στη σχολή σου χωρίς διάβασμα αλλά με αντιγραφή, η αν βάλεις κάποιον άλλο να δώσει για σένα και 1002 αλλά παραδείγματα.

Αυτή η κουλτούρα του ότι δεν μαρεσει κατι υποχρεωτικό και το αποφεύγω γιατί είμαι μάγκας με ενοχλεί.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.434
Πόντοι
456

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.463
Πόντοι
216
εδω πρεπει να πουμε οτι οι ανθρωποι που περνουν ι5 λογω ψυχολογικων προβληματων ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
πιστευω οτι αυτο ειναι σαφες, δεν μπορει καποιος με ενα τοσο σοβαρο προβλημα να καθεται πισω απο ενα τιμονι.
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
εδω πρεπει να πουμε οτι οι ανθρωποι που περνουν ι5 λογω ψυχολογικων προβληματων ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
πιστευω οτι αυτο ειναι σαφες, δεν μπορει καποιος με ενα τοσο σοβαρο προβλημα να καθεται πισω απο ενα τιμονι.
Τι λες φίλε και φυσικά πρέπει να οδηγούν. Όλα τα δικαιώματα πρέπει να τα έχουν. Και φυσικα με Ι5 πρέπει να είναι περήφανοι. Που δεν υπηρέτησαν σε αυτό το χάλι.
 

Afypnismenos

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2021
Μηνύματα
131
Like
829
Πόντοι
81
Από τη μία ο στρατός είναι ένα ολοκληρωτικό χάσιμο χρόνο στο οποίο καθημερινά συναναστρέφεσαι με σκουπίδια (κάνοντας και την υπηρέτρια τους), από την άλλη αν καταδεχτείς να το παίξεις τρελός επειδή δεν αντέχεις 9 γαμημένους μήνες μακριά από το σπίτι, είσαι ένα κακομαθημένο κωλόπαιδο το οποίο κανείς δεν σέβεται (και ας λένε πως δεν παίζει ρόλο το χαρτί παρά μόνο σε προκηρύξεις του δημοσίου κ.λπ.).
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.852
Like
2.248
Πόντοι
456
Για τα μάτια του κόσμου
...
η γνώμη του κόσμου
την Κυριακή στην εκκλησιά σε οδηγεί

Μα όταν πονέσεις και κλάψεις μια μέρα
που δε θα το `θελα ποτέ, ποτέ αυτό
στα χέρια του κόσμου να βάλεις την βέρα
να μοιραστείτε τον καημό


(μην κάνετε πράγματα για τους άλλους αν δεν τα πιστεύετε)
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Για πείτε παιδιά. Ποιοι πήρατε Ι5 και τώρα είστε περήφανοι γι' αυτό. Λέτε να μας επανεξετάσουν στο μέλλον; :buck2::buck2:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom