Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 273K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

Epilarxos

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2006
Μηνύματα
203
Like
5
Πόντοι
1
Περιπου ετσι! Πρεπει ν αειναι φορεας η κοπελα και να εχει καποιο προλημα στα ουλα και το αιμα απο εκει να ερθει σε επαφη με την πληγη σου στο πεος! Το σαλιο δεν μεταφερει τον ιο...
Συμφωνώ για το περίπου έτσι μιας και υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που μπορεί κανείς και με λιγότερες προϋποθέσεις από αυτές που αναφέρατε παραπάνω να κολλήσει από στοματικό .. (π.χ. κουφάλα στα δόντια η οποία αιμορραγεί και μπορεί να γίνει ξενιστής του ιού) αλλά ας μην επεκταθούμε σε λεπτομέρειες περιπτώσεων που δεν είναι (όλες τουλάχιστον) επιβεβαιωμένες και να θυμόμαστε (άλλη μια θαλασσινή παρομοίωση) ότι σε βρώμικες θάλασσες δεν βουτάμε γιατί δεν βλέπουμε τι μπορεί να κρύβεται στο βυθό τους...!!
 

xristou

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2006
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
Αμα δεν εχεις πληγη στο πεος η στον πρωκτο η κοπελα δεν εχει αιμα δεν κολλας;
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Κολλας με διφορους τροπου αλλα το στοματικο ειναι πιο ασφαλες! Epilarxe ζωγραφιζεις!
 

Epilarxos

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2006
Μηνύματα
203
Like
5
Πόντοι
1
Αμα δεν εχεις πληγη στο πεος η στον πρωκτο η κοπελα δεν εχει αιμα δεν κολλας;
Αγαπητέ συναγωνιστή μην ξεχνάς ότι σε ένα καλό πρωκτικό μπορείς να αποκτήσεις αμυχές στο πέος, όπως και η καλλίπυγος (ομορφοκώλα δηλαδή) μπορεί να αποκτήσει μικρές πληγές κατά την διαδικασία διείσδυσης οπότε αμοιβαία μπορούν να μολυνθούν αν και αρχικά δεν είχαν καμμία αμυχή [ας θυμηθούμε εκφράσεις του λαού μας περί ξεκωλιάσματος, πρωκτοκήλης κλπ]. Οπότε φόρα το σκάφανδρο για να μπείς στις σκοτεινές θάλασσες της πίσω πόρτας ... !!!

Madman ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 

Επισκέπτης
Ωχ ωχ . Εγω εχω κανει 69 με Σονια , Γιουλη και Νταρια... Μη μου λετε τετοια και χεστω απο την αγωνια... Παντως αυτες εξακολουθουν να δουλευουν ,αρα λογικα δε θα εχουν κολλησει

Ανεύθυνη υπόθεση.Μπορεί απλώς να μην έχει διαγνωσθεί ο ιός,ή απλώς μπορεί να είναι φορείς,και όχι ασθενείς.Οπότε ο κίνδυνος είναι τεράστιος.Να μην το ξανακάνεις.Αν θέλεις να παίξεις με τις πιθανότητες,παίξε τζόκερ!
 

Epilarxos

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2006
Μηνύματα
203
Like
5
Πόντοι
1
Ανεύθυνη υπόθεση.Μπορεί απλώς να μην έχει διαγνωσθεί ο ιός,ή απλώς μπορεί να είναι φορείς,και όχι ασθενείς.Οπότε ο κίνδυνος είναι τεράστιος.Να μην το ξανακάνεις.Αν θέλεις να παίξεις με τις πιθανότητες,παίξε τζόκερ!
Απόλυτα σωστός ο συναγωνιστής!!!
 

Saper

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2005
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
μου αρεσει πολυ να τριβω την τσουτσουνουμπα μου μεσα σ καυτα και μολυσμενα μουνακια πουτανακιων τα οποια φερουν τον ιο του AIDS με εξυταρει πως το λενε..... θελω να την βλεπω την αλλη να φτυνει αιμα κ εγω να την πηδαω απο μπροστα
 

Saper

Νέο Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2005
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
το μηνυμα δεν το εστειλα εγω αλλα ενας φιλος η μαλλον εχθρος συγχωρεστε τον ειναι λιγο ανωμαλος του αρεσει να βλεπει τριανταφυλοπουλο και να τραβαει μαλακια και να πηδαει ανυποψιαστες με AIDS  για να κολλησει και αυτος.... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΜΟΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ...
ΥΓ: κανα πιπινακι να γαμησοθμε παιζει???? ενδιαφερομαστε για κοπελεσ προθυμεσ για σεξ με ζωα
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Ανεύθυνη υπόθεση.Μπορεί απλώς να μην έχει διαγνωσθεί ο ιός,ή απλώς μπορεί να είναι φορείς,και όχι ασθενείς.Οπότε ο κίνδυνος είναι τεράστιος.Να μην το ξανακάνεις.Αν θέλεις να παίξεις με τις πιθανότητες,παίξε τζόκερ!
+1
Λιγοτερο αγχος, περισσοτερα κερδη...
 

roi34

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
υπ οψιν οτι το ενα κρουσμα καθε 16 ορες κ οι 8000 φορεις της ελλαδας,μιλαμε παντα για τους δηλομενους.ειναι περιπου αλλοι τοσοι που εχουν κ δεν το γνωριζουν.16000 υπολογιζουν τους φορεις στην ελλαδα!!ενταξει η μεγαλη πλεοψηφια ειναι gay.καπου 3500 ειναι οι γυναικες.κατι σαν ναρκες ειναι αυτες ας πουμε :P κ αν σου λεγανε μετα οτι αυτη που πηδηξες με προφυλακτικο ,ειναι φορεας :helpplea:
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
λοιπον επειδη το εχουμε κουρασει πολυ το ζητημα με το AIDS(Συνδρομο ανοσολογικης ανεπαρκειας) και μιλανε για αυτο το πολυ σοβαρο ζητημα ατομα ανευθυνα δυστυχως που πετανε ενα ποστ αστοιχειωτο,γεματο στομφο,ανευ προβληματισμου,καλο θα ηταν πιστευω ταπεινα να διαβασετε τα κατωθι.......τα οποια δεν τα εχω βγαλει φυσικα απο το μυαλο μου,αλλα τα εχω ακουσει,τα εχω επεξεργαστει,τα εχω συζητησει με σοβαρους επιστημονες και για αυτο επιμενω οτι τουλαχιστον θα πρεπει εσεις που ειστε σε αυτο το φορουμ να δωσετε λιγο σημασια στα παρακατω.....κατ'αρχας συμφωνα με πολλους ιατρους και επιστημονικες ομαδες(που δεν επιχορηγουνται απο τον ΠΟΥ) θεωρουν το AIDS ως την μεγαλυτερη ιατρικη απατη του 21ου αιωνα....γιατι?συμφωνα με αυτους δεν υπαρχει κανενας ιος του AIDS(αλλωστε ποτε κανεις δεν εχει παρουσιασει επισημως ποια ειναι η μοριακη δομη αυτου του ιου παρα μονο με καποια γραφηματα σχεδιαστων μεσω υπολογιστη για το πως περιπου ειναι),επειτα και να υπηρχε ιος δεν υφισταται ως πιθανοτητα να προσβαλει και να διασπασει ολοκληρο το αμυντικο συστημα του ανθρωπου ακομη και αν αυτο δεν ειναι τελειο διοτι οταν ο οργανισμος προσβαλλεται(συγκεκριμενα τα Τ4 κυτταρα) απο οποιοδηποτε ιο ολα τα κυτταρα συσσωμα μπαινουν σε μια εξαιρετικα πολυπλοκη-για τον ανθρωπινο νου-διαδικασια αποβολης του εκαστοτε ιου με συνεπεια να ειναι πρακτικα αδυνατο να συμβει κατι τετοιο σε εναν σχετικα υγιη οργανισμο.Στη συνεχεια θεωρουν(και ειναι αληθες 100%) οτι καθε ιος(που ουσιαστικα ειναι πρωτεινες κλπ δηλ.στοιχεια που παιρνουμε απο την τροφη μας) εχει μια ξεχωριστη μοριακη δομη για να ειναι αναγνωρισιμος απο τις εξετασεις.....ποια ειναι η μοριακη δομη αυτου του ιου κανεις δεν εχει δωσει ακομη την απαντηση παρα μονο οπως ανεφερα μεσω Η/Υ περιπου πως μπορει να ειναι(αν ειναι δυνατον να μας απειλει και να μας σκοτωνει επι τοσα χρονια ενας ιος που δεν ξερουμε πως ειναι μοριακα)......Ο ΠΟΥ οσοι γνωριζετε,ξερετε απο που χρηματοδοτειται για να ανακοινωνει οτι ανακοινωνει.....Στη συνεχεια παμε στο ΑΖΤ.....μιλαμε για ενα φαρμακι ουσιαστικα που διαφθειρει το DNA(Οποιος ρωτησει εναν ειδικο και αληθινο γιατρο που θελει να βοηθησει τους συνανθρωπους του και οχι να τους καταβαλλει) θα πει οτι το ΑΖΤ απλα σε παει πιο γρηγορα στο θανατο διοτι οταν καταστρεφεται το DNA καταστρεφεται και η ιδια η ζωη μας!!!!!Μαλιστα μια γιατρος στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο της λευκωσιας(νομιζω κα ιατροπουλου ή καπως ετσι)ειχε ζητησει τα κλινικα αποτελεσματα σε παγκοσμια κλιμακα για το ποσοι φορεις του ιου αυτου εχουν ζησει μετα απο την χρονια χρηση του ΑΖΤ.......η απαντηση?κανενας!!!!!!!επισης εχουν κανει παρα πολλοι ανθρωποι που φοβηθηκαν καποια στιγμη της ζωης τους εξετασεις σε διαφορα σημεια του πλανητη για ΗIV και το αποτελεσμα ηταν να παιρνουν διαφορετικες απαντησεις οποτε γινοταν και γινεται ενα μπαχαλο.....σχετικα με αυτα τα τεστ θα ηθελα να σας αναφερω για το πως γινονται και πως εκλαμβανουν τα αποτελεσματα αυτων....συνεχιζω σε λιγο....
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
.........λοιπον το τεστ μην νομιζετε οτι ειναι και τοσο περιπλοκο να το καταλαβετε.....χρησιμοποιουν το τεστ ELISA το οποιο χρησιμοποιειται ευρεως και σαν δυσανεκτικο διατροφικο τεστ(ρωτηστε οποιον διατροφολογο θελετε και θα σας το επιβεβαιωσει).....πως εκλαμβανουν ομως οτι ενα τεστ ειναι θετικο ή αρνητικο στο HIV?αν ειναι αρνητικο παει να πει οτι τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι πανω απο εναν συγκεκριμενο αριθμο(περιπου 4500) και αν ειναι θετικο κατω απο αυτον τον αριθμο περιπου...........και κατι αλλο που ισως ειναι και το κλου της υποθεσης....πως ειναι δυνατον να ειναι ενας ιος μεσα στο σωμα μας επι τοσα χρονια και να μην μας θανατωνει αμεσα ή τελος παντων σε εναν μικρο χρονο......αν δειτε απο την ιστορια των ιων,μικροβιων κλπ ανα τους αιωνες δεν υπαρχει ιστορικα καταγεγραμμενος καποιος θανατηφορος ιος που να φωλιαζε επι τοσα χρονια μεσα σε εναν ανθρωπινο οργανισμο χωρις καμμια ενοχληση,κανενα συμπτωμα...!!!!!!!αρα μιλαμε οτι οσα μας εχουν παρουσιασει ειναι ενα πολυ καλο(για τον ημιμαθη λαουτζικο) παραμυθι σχετικα με οτι αφορα αυτον τον περιβοητο ιο που ουτε καν ξερουν πως ειναι μοριακα...απλα περιπου φανταζονται!!!!!!!και μας εχουν καθιερωσει και την 1η δεκεμβριου καθε ετους ως παγκοσμια ημερα κατα του ΑΙDS!!!!!!!!η ιστορια με τα ανοσοσυμπλεγματα ειναι γνωστη ιατρικα απο το μεσαιωνα τουλαχιστον.....σημαινει απλα καταρρευση του οργανισμου.........λετε να ειναι τυχαιο το οτι η αφρικη ειναι η μονη ηπειρος με τοσο αυξημενα ποσοστα προσβολης απο το ανοσοσυμπλεγμα?γιατι αραγε?φανταστειτε μονο οτι τα παιδια πασχουν απο υποθρεψια επειδη το μητρικο γαλα των αφρικανων γυναικων ειναι τοσο ελλειπες σε θρεπτικα στοιχεια που τους στελνουν απο την βρετανια σκονη γαλακτος.......και ξαφνικα μας παρουσιαζουν τις φρικτες εικονες των παιδιων με τις φλυκταινες στο δερμα τους και μας λενε οτι πασχουν απο AIDS!!!!!!!!!Τελειωνοντας θα ηθελα πληροφοριακα να σας ενημερωσω οτι οι ιοι και τα μικροβια ειναι μερος της ζωης μας,ολοι μας εχουμε καθημερινη συναλλαγη μαζι τους η οποια μας κραταει στη ζωη!!!!μην ξεχναμε οτι και ιοι εχουν πρωτεινες στοιχεια που υπαρχουν στην τροφη μας......τρεφομαστε καθημερινα με αυτους.....δεν ειναι κατι φοβερο και απευκταιον!!!!!!!!!!!!απλα πρεπει να καταλαβουμε ποσο σημαντικο ρολο παιζει η αποτοξινωση,η σωστη θρεψη με ορθα μορια και η διαχειριση του αγχους!!!!!!αυτα τα 3 ειναι τα κλειδια της υγειας.......απο εκει και περα ο καθενας τραβαει το δρομο του....εγω απλα ειχα την αναγκη να τα μοιραστω μαζι σας και ελπιζω να σας βοηθησα εστω και λιγο στον τροπο σκεψη σας!
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
πως ειναι δυνατον να ειναι ενας ιος μεσα στο σωμα μας επι τοσα χρονια και να μην μας θανατωνει αμεσα ή τελος παντων σε εναν μικρο χρονο......αν δειτε απο την ιστορια των ιων,μικροβιων κλπ ανα τους αιωνες δεν υπαρχει ιστορικα καταγεγραμμενος καποιος θανατηφορος ιος που να φωλιαζε επι τοσα χρονια μεσα σε εναν ανθρωπινο οργανισμο χωρις καμμια ενοχληση,κανενα συμπτωμα...!!!!!!!

Ανακρίβεια, από τις πολλές. Ιός HSV2, γενετήσιος έρπης. Έχει καταγραφεί μέχρι και στην αρχαία Ελλάδα. Δεν αποβάλλεται ποτέ από τον οργανισμό. Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει κανένα σύμπτωμα.

Vaso, καλό είναι να ψάχνεις και να μαθαίνεις πράγματα. Αλλά όποιος έχει διαφορετικές απόψεις και συμπεράσματα, δεν είναι "ημιμαθής λαουτζίκος". Και πρέπει να παρατηρήσω οτι δεν νομίζω να υπάρχει κανένας ουσιαστικά μορφωμένος άνθρωπος που να χρησιμοποιεί την έκφραση "ημιμαθής λαουτζίκος".
 

Επισκέπτης
Διαβάζω το όλο θέμα και έχω μείνει κάγκελο.Να αναφέρω ότι είμαι 33 ετών Μηχανολογος Μηχανικός Ε.Μ.Π .

1)  1/2000 ή 1/10000 είναι μικρή πιθανότητα ? Πλάκα είναι αυτό ή όσοι το γράφετε δεν έχετε καμία γνώση στατιστικής - πιθανοτήτων ?

2) Κα Μαρία όταν ακούω ή διαβάζω , για  ένα θέμα καθαρά επιστημονικό , φιλοσοφίες και λόγια του αέρα να με συγχωρείτε, αλλά συγχίζομαι . Μαζί με το βιβλίο προτείνω να μοιράσετε και τον πλήρη ιατρικό σας φάκελο , εξηγώντας πως έχετε καταφέρει να επιζήσετε τόσα χρόνια . ( Σας εύχομαι να ζήσετε άλλα 100 χρόνια ευτυχισμένη ).

3) Λαμβάνω σοβαρά υπόψη τη γνώμη σας , αλλά δε θεωρώ ότι και να συμφωνήσω αλλάζει κάτι πρακτικά στον τρόπο με τον οποίο  ζω.

4) Αν υπάρχει τέτοιο συμφέρον για την πώληση φαρμάκων γιατί να έχουμε 30,40,50% Αφρικανών με AIDS και όχι Ευρωπαίων ή Αμερικανών . Και γιατί να μην εμφανιστεί ένα φάρμακο προληπτικής θεραπείας το οποίο να πρέπει να προμηθευτούμε ΟΛΟΙ ?

Τέλος σαν επιστήμονας και εγώ θα πω ότι και γιατροί πουλημένοι υπάρχουν και δικηγόροι και μηχανικοί . Είναι όμως πολύ χοντρό να συγκαλύπτεται κάτι τόσο μεγάλο .
Όσον αφορά το ερώτημά σας αν γνωρίζουμε κάποιον οροθετικό άντρα , όχι δε γνωρίζω κανέναν . Και ?
Με ερωτήσεις δε λύνεται τίποτα . Απαντήσεις θέλουν όλοι !



 

foot_hunter

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2006
Μηνύματα
125
Like
1
Πόντοι
1
1)   1/2000 ή 1/10000 είναι μικρή πιθανότητα ? Πλάκα είναι αυτό ή όσοι το γράφετε δεν έχετε καμία γνώση στατιστικής - πιθανοτήτων ?

Δηλαδη αυτη για σενα ειναι μεγαλη πιθανοτητα ή θες απλα να πεις την εξυπναδα σου?

Πραγματικα παντως, πιστευω κι εγω οτι το θεμα το εχουμε εξαντλησει. Ο καθενας απο την ολη συζητηση εχει βγαλει τα συμπερασματα του. Εγω ημουν παντα προσεκτικος και θα συνεχισω να ειμαι, χωρις ομως να τρεμω απο το φοβο μου οπως πριν. Υπαρχει εσκεμμενη αποκρυψη των στατιστικων επικινδυνοτητας μεταδοσης του ιου απο το ευρυ κοινο για ευνοητους λογους, οπως ηδη εχουμε αναλυσει κι εδω. Καταλαβαινω οτι υπαρχουν πολλοι απερισκεπτοι ανθρωποι που θα αρχιζαν να ρισκαρουν ανευθυνα αν ηξεραν πως ειναι τοσο δυσκολο να μεταδοθει ο ιος, αλλα δυστυχως η μπαλα του φοβου παιρνει στο περασμα της και ατομα σαν εμενα που, επειδη ειναι φοβιτσιαρηδες, πανε με το σταυρο στο χερι με αποτελεσμα να χανουν χωρις λογο τη μιση απολαυση του σεξ.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Ανακρίβεια, από τις πολλές. Ιός HSV2, γενετήσιος έρπης. Έχει καταγραφεί μέχρι και στην αρχαία Ελλάδα. Δεν αποβάλλεται ποτέ από τον οργανισμό. Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει κανένα σύμπτωμα.

Vaso, καλό είναι να ψάχνεις και να μαθαίνεις πράγματα. Αλλά όποιος έχει διαφορετικές απόψεις και συμπεράσματα, δεν είναι "ημιμαθής λαουτζίκος". Και πρέπει να παρατηρήσω οτι δεν νομίζω να υπάρχει κανένας ουσιαστικά μορφωμένος άνθρωπος που να χρησιμοποιεί την έκφραση "ημιμαθής λαουτζίκος".

αν διαβασες καλα ειπα για θανατηφορο ιο!!!!αν τωρα εσυ θελεις να μπουμε σε προσωπικη αντιπαραθεση ή με καποιον αλλον για να δουμε ποιος εχει την σωστη αποψη τοτε θα ειμαστε ολοι λαθος!!!!!!!1σε οτι αφορα για το "ημιμαθης λαουτζικος" δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραξε.Αφου δεν σε αφορα....εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε καποιον που χειριζεται ορθα τον λογο να χρησιμοποιει μερικες φορες για να τονισει κατι συγκεκριμενο πιο εντονα λαικες φρασεις?εκτος αν το φορουμ δεχεται μονο επιστημονικες αναλυσεις ακομη και για το καλημερα.........και τελευταια για να σε αφησω να σκεφτεις να απαντησεις,ποια αλλη ανακριβεια εχω γραψει κατ'εσενα?και με ποιους εχεις μιλησει για το θεμα του HIV?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Εγω ημουν παντα προσεκτικος και θα συνεχισω να ειμαι, χωρις ομως να τρεμω απο το φοβο μου οπως πριν. Υπαρχει εσκεμμενη αποκρυψη των στατιστικων επικινδυνοτητας μεταδοσης του ιου απο το ευρυ κοινο για ευνοητους λογους, οπως ηδη εχουμε αναλυσει κι εδω. Καταλαβαινω οτι υπαρχουν πολλοι απερισκεπτοι ανθρωποι που θα αρχιζαν να ρισκαρουν ανευθυνα αν ηξεραν πως ειναι τοσο δυσκολο να μεταδοθει ο ιος, αλλα δυστυχως η μπαλα του φοβου παιρνει στο περασμα της και ατομα σαν εμενα που, επειδη ειναι φοβιτσιαρηδες, πανε με το σταυρο στο χερι με αποτελεσμα να χανουν χωρις λογο τη μιση απολαυση του σεξ.

Ακριβως φιλε μου αυτο που λες ειναι η βαση για το οποιο συζηταμε.τι ακριβως εννοω?μα φυσικα ο φοβος!!!!!!!!!!!1εκει πονταρουν ολοι φιλοι μου στη συγχρονη ανθρωποτητα σε ολα τα ζητηματα!για να ερθουν σαν σωτηρες του κοσμου οι γιατροι,οι αμερικανοι,κλπ......και να πουν εδω ειμαστε και θα σας σψσουμε με το ΑΖΤ!!!!!!!!!!!!αν ειναι δυνατον!!!!!!!!!!!!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Ανακρίβεια, από τις πολλές. Ιός HSV2, γενετήσιος έρπης. Έχει καταγραφεί μέχρι και στην αρχαία Ελλάδα. Δεν αποβάλλεται ποτέ από τον οργανισμό. Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει κανένα σύμπτωμα.

Vaso, καλό είναι να ψάχνεις και να μαθαίνεις πράγματα. Αλλά όποιος έχει διαφορετικές απόψεις και συμπεράσματα, δεν είναι "ημιμαθής λαουτζίκος". Και πρέπει να παρατηρήσω οτι δεν νομίζω να υπάρχει κανένας ουσιαστικά μορφωμένος άνθρωπος που να χρησιμοποιεί την έκφραση "ημιμαθής λαουτζίκος".

επισης,οπως εγραψα οι ιοι και τα μικροβια συνυπαρχουν μαζι μας απο την αρχη του κοσμου!ιους τρωμε με την τροφη μας,μικροβια αναπνεουμε κ.ο.κ.

και φυσικα ειναι αναληθες το οτι δεν αποβαλλεται ποτε απο τον οργανισμο.Φυσικο ειναι αφου η συγχρονη ιατρικη μας προτρεπει μονο στην καταστολη των συμπτωματων ή στην προληψη με διατροφη χωρις επιδημιολογικες αναλυσεις και ερευνες......ετσι αοριστα με την "υγιεινη διατροφη" που ουτε οι ιδιοι οι συμβατικοι γιατροι γνωριζουν τι ειναι!!!!!!!αφου στα νοσοκομεια που ολοι μας εχουμε βρεθει καποτε δυστυχως βλεπουμε με τι τροφες προσπαθουν να αναρρωσουν τους ασθενεις τους ή ακομη χειροτερα πως ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ οι ιδιοι οι συμβατικοι γιατροι!!!!!!!!!!!!με παπουτσακια,goodys και μακαρονια!!!!!!!!!!+τα τσιγαρα και τα ουισκια! και τους πολλους καφεδες......αλλα ειπαμε οποιος θελει να ενημερωσει τον πληθυσμο το κανει με ολοκληρωμενες αποψεις και προτασεις......οποιος θελει να ποσταρει απλα για να γραψει 3 σειρες και να δημιουργει ιντριγκες(αναφερουμε σε οσους το κανουν αυτο)  ξαναποσταρει εχοντας την δικαιολογια της κοντρας.......αλλωστε μονο αυτο εσυ κρατησες απο ολα αυτα που ανεφερα?γιατι δεν αφηνετε τον κοσμο να δει καταφατσα την αληθεια?ειλικρινα ειμαι πολυ αποφασισμενος και σε οποιον δω οτι παει να στρεβλωσει την αληθεια θα ειμαι αμειλικτος.!!!!!!!1γιατι πανω απ'ολα ειναι το δημοσιο συμφερον και οχι το μισαλλοδοξο σκεπτικο μας!!!!!!!
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
αν διαβασες καλα ειπα για θανατηφορο ιο!!!!

Σε μερικές περιπτώσεις θανατηφόρος ιός, χωρίς συμπτώματα για πολλά χρονια: HCV3, ηπατίτιδα 3.

Βακτήριο που ήταν θανατηφόρο, χωρίς συμπτώματα για πολλά χρόνια: Σύφιλη.

Τώρα βέβαια η σύφιλη θεραπεύεται, αλλά με πενικιλλίνη. Όχι με καλή διατροφή. Αν θες να κάνεις ένα πείραμα, κάνε μια ένεση με σύφιλη, και μετά στηρίξου στην επιστημονικά καλή διατροφή σου.

ʼλλη ανακρίβεια: Το ELISA test δεν έχει καμία σχέση με αιμοσφαίρια. Ανιχνεύει αντισώματα του HIV.  Η λέξη ELISA αναφέρεται σε τεχνική, όχι σε συγκεκριμένο test. Η τεχνική χρησιμοποιείται και σε test για αλλεργίες, αλλα ανιχνεύει άλλα αντισώματα. Όποιος έχει αλλεργία στα αυγά δεν βγαίνει θετικός στον HIV. Φυσικά το test δεν είναι 100% σωστό. Χρησιμοποιείται μόνο σε πρώτη φάση. Υπάρχουν άλλα νεότερα και ακριβέστερα test.

Λες οτι "η ιστορία με τα ανοσοσυμπλέγματα ήταν γνωστή από το μεσαίωνα". Στο μεσαίωνα κανείς δεν γνώριζε τι είναι ανοσοποιητικό σύστημα.  Αμφιβάλλω αν γνώριζαν οτι υπάρχει. Το ανοσοποιητικό σύστημα έχει αρχίσει να γίνεται κατανοητό στον 20ο αιώνα, και έχουν δοθεί σχετικά nobel.

Για σύγκριση, η σημασία του να πλένεις τα χέρια στην υγιεινή και την περιγεννητική θνησιμότητα , έγινε αντιληπτή τον 18ο αιώνα:
Την ανακάλυψη την αμφισβήτησε το τότε κατεστημένο, αλλά όχι για πολύ.

Δεν αμφιβάλλω οτι η επιστημονικά σωστή διατροφή μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα και τη διάρκεια της ζωής. Αλλά να μην υπερβάλουμε. Ο μέσος όρος ζωής έχει διπλασιαστεί τον 20ο αιώνα, και δεν νομίζω οτι αυτό οφείλεται στην καλύτερη διατροφή.

Φυσικά αναγνωρίζω οτι μπορώ να κάνω λάθος. Δεν είμαι ειδικός. Απλώς λέω τη γνώμη μου. Εσύ έχεις το δικαίωμα να είσαι αμείλικτος. Δεν έχω "προσωπική αντιπαράθεση" μαζί σου.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Σε μερικές περιπτώσεις θανατηφόρος ιός, χωρίς συμπτώματα για πολλά χρονια: HCV3, ηπατίτιδα 3.

Βακτήριο που ήταν θανατηφόρο, χωρίς συμπτώματα για πολλά χρόνια: Σύφιλη.

Τώρα βέβαια η σύφιλη θεραπεύεται, αλλά με πενικιλλίνη. Όχι με καλή διατροφή. Αν θες να κάνεις ένα πείραμα, κάνε μια ένεση με σύφιλη, και μετά στηρίξου στην επιστημονικά καλή διατροφή σου.

ʼλλη ανακρίβεια: Το ELISA test δεν έχει καμία σχέση με αιμοσφαίρια. Ανιχνεύει αντισώματα του HIV.  Η λέξη ELISA αναφέρεται σε τεχνική, όχι σε συγκεκριμένο test. Η τεχνική χρησιμοποιείται και σε test για αλλεργίες, αλλα ανιχνεύει άλλα αντισώματα. Όποιος έχει αλλεργία στα αυγά δεν βγαίνει θετικός στον HIV. Φυσικά το test δεν είναι 100% σωστό. Χρησιμοποιείται μόνο σε πρώτη φάση. Υπάρχουν άλλα νεότερα και ακριβέστερα test.

Λες οτι "η ιστορία με τα ανοσοσυμπλέγματα ήταν γνωστή από το μεσαίωνα". Στο μεσαίωνα κανείς δεν γνώριζε τι είναι ανοσοποιητικό σύστημα.  Αμφιβάλλω αν γνώριζαν οτι υπάρχει. Το ανοσοποιητικό σύστημα έχει αρχίσει να γίνεται κατανοητό στον 20ο αιώνα, και έχουν δοθεί σχετικά nobel.

Δεν αμφιβάλλω οτι η επιστημονικά σωστή διατροφή μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα και τη διάρκεια της ζωής. Αλλά να μην υπερβάλουμε. Ο μέσος όρος ζωής έχει διπλασιαστεί τον 20ο αιώνα, και δεν νομίζω οτι αυτό οφείλεται στην καλύτερη διατροφή.

Φυσικά αναγνωρίζω οτι μπορώ να κάνω λάθος. Απλώς λέω τη γνώμη μου. Εσύ έχεις το δικαίωμα να είσαι αμείλικτος. Δεν έχω "προσωπική αντιπαράθεση" μαζί σου.

oυτε εγω εχω καμμια αντιπαραθεση μαζι σου γιατι κατανοω απο τα γραφομενα σου οτι εχεις σκοπο την ενημερωση και οχι την διαστρεβλωση της αληθειας...απλα θα σου προτεινα να μιλησεις με εναν ειδικο(αν θες σου στελνω με pm το τηλ. του) για να συζητησεις μαζι του για το θεμα των τεστ,ανοσοσυμπεγματων...κ.ο.κ.Παντως και τον ερπητα που λες οτι γνωριζαν απο την αρχαιοτητα.....γνωριζαν τα συμπτωματα του προφανως και οχι την μοριακη του δομη!απλα τα συγχρονα χρονια αποτυπωθηκε με εναν χημικο τυπο και ετσι τον γνωριζουμε σημερα.....επισης οταν λεω οτι τα ανοσοσυμπλεγματα ειναι γνωστα απο τον μεσαιωνα,δεν εννοουσα οτι γνωριζαν οι τοτε γιατροι τι ακριβως συμβαινει,αλλα απο την ιστορικοτητα οι σημερινοι γιατροι και εν γενει επιστημονες μπορεσαν να στοιχειοθετησουν οσες επιδημιες εμφανισθηκαν και να συσχετισουν το ανοσοποιητικο συστημα με αυτες!και οταν λεω υγιεινη διατροφη εννοω πολθ περισσοτερα πραγματα απο αυτα που ισως καταλαβαινεις οτι εννοω!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom