Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 273K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

roi34

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
γεια σας.καλο ειναι μαρια να ακους κ τη σκληρη κριτικη κ τα παντα,κ την καλη.δημοσιογραφος εισαι ξερεις απο αυτα.τωρα οτι οπως λες βλεπουν τους αφρικανους να τους πουλησουν φαρμακα,δεν συμφωνω.μια φαρμακευτικη ετερεια εχει δαπανησει μεγαλα ποσα ερευνας ,να μην παρει πισω?θα φαληρισει μετα κ τερμα.το εαν εχει 20 η 50 ευρω ενα φαρμακο(αλωστε ας φροντισουν ολες οι χωρες να εχουν το ικα τους)σωζει ζωες ομως.η αφρικη περνει τεραστια ποσα βοηθειας,αλλα τα τρωνε οι βασιλεις εκει περα κ δεν πανε στο λαο.ο μπους θα δωσει 4.5δισ ευρω του χρονου για το ειτζ.η ρωσια  δεν βαζει το χερι στην τσεπη.η δυση μαρια εχει δωσει πολλα στην ανθρωποτητα ,μην τα βλεπεις ολα μαυρα.μαρια απο την αλλη κ εμεις ολοι ,αν γινουμε καχυποπτοι  θα σε ρωτουσαμε το εξης.εχεις σιγουρα ειτζ η οχι?φιλικους χαιρετισμους ,συζητηση κανουμε ετσι δεν πιστευω να παρεξηγεις.κ εμεις μαθαινουμε ,κ εσυ απο εμας.ευχαριστω
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Και αυτός ο Todok μου φαίνεται ότι ή  σας υποτιμάει αφόρητα. Σας περνάει για σχολιαρόπαιδα ή φοβάται ότι θα πετύχω πραγματικά να σας ανοίξω τα μάτια:

"Με τέτοιο τρόπο παρασύρουν οι γυναίκες τα θύματά τους, οπότε δείξτε την πρέπουσα στάση και αγνοήστε τέτοιες παραινέσεις που βάζουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία!"

Ακου επιχείρημα! Κινδυνεύετε αλήθεια από ένα βιβλίο;
Τι είστε; Παιδάκια του δημοτικού; Θα διαβάσετε και δεν θα καταλάβετε τι γράφω; Πόσο θα ήθελα να βρεθεί ένας σας μόνο, που να αγοράσει το βιβλίο μου πρώτα, και να πει μετά στους άλλους πώς του φάνηκε. Για να δω κι εγώ τη σκοπιά του "μπουρδελιάρη". Ζητάω πολλά;  Θα δώσω στον γενναίο αυτόν το ποσό των 12 ευρώ με την κάρτα μου.

Δε μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε το βιβλίο σου, προτιμάμε να αγοράζουμε καπότες και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Σε τι θα μας ανοίξεις τα μάτια; Στο να κάνουμε ακάποτο sex με μολυσμένες-οροθετικές-whatever;

Επαναλαμβάνω ότι τέτοιες διαδόσεις ότι το aids δεν κολάει και όποιος άντρας κόλλησε είναι αδελφή είναι επικίνδυνες. Και επιπλέον το μίσος σου για τους άντρες που πέρασαν τα 30 και δεν απεκατέστησαν κάποια είναι ένας λόγος παραπάνω να μη σε ακούει κανένας.
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Μαίρη, προσπαθώντας να πείσεις, μερικές φορές ξεφεύγεις σε ακρότητες.

Όπως αυτό που είπες με τους άντρες άνω των 30. Με το οποίο ενόχλησες τον foot_hunter που ως τώρα πήρε πολλές φορές το μέρος σου στη συζήτηση.

Οι ακρότητες αδυνατίζουν τη θέση σου. Νομίζω οτι θα ήσουν πολύ πιο αποτελεσματική στο στόχο σου αν μετρίαζες λίγο τις απόψεις που εκφράζεις δημόσια.

Να επαναλάβω κάτι. Κανένας δεν είναι αλάνθαστος. Νομίζω οτι και εσύ δεν θεωρείς τον εαυτό σου αλάνθαστο. Το έγραψες στο site σου:

"Δεκτές είναι και οι αντιρρήσεις στην ίδια ιστοσελίδα. Δείξτε μου αν κάνω λάθος"

Φεύγοντας απο το thread, θα σε παρακαλέσω να το γράψεις και εδώ. Ότι δέχεσαι οτι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να κάνεις λάθος. Και θα σε προκαλέσω να κάνεις δεκτές τις αντιρρήσεις μας στην ιστοσελίδα σου.


 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Κατανοώ ότι είσαι γυναίκα μολυσμένη από τον ιο του AIDS

Κατανοώ ότι θέλεις να σε αντιμετωπίζουν ισότιμα

Κατανοώ ότι έχεις δικαίωμα στην ζωή

και θέλεις ερωτικούς συντρόφους (οι οποίοι είναι υγιείς)

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να κάνουμε σεξ με γυναίκα που έχει μολυνθεί με τον ιο άφοβα γιατί κάτι τέτοιο θα σε έκανε να αισθανθείς ισότιμα χωρίς διακρίσεις

Αλήθεια θέλω να σε ρωτήσω:

Ένοιωσες ποτέ μίσος; Προς αυτόν που σε μόλυνε, προς τους άντρες ή τις γυναίκες (δεν ξέρω) και πως το αντιμετώπισες; Σκέφτηκες να πάρεις εκδίκηση και με ποιόν τρόπο;Πως ένιωσες όταν το έμαθες; Η πρώτη σου αντίδραση; Πως το δέχτηκε το περιβάλλον σου; Και αυτός που σε κόλλησε; Κατάλαβες ποιός ήταν; Ζήτησες εξηγήσεις;
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Φυσικά και δεν ζήτησα εξηγήσεις. Με αγαπούσε και βρέθηκε το ίδιο ανέτοιμος με μένα μπροστά σε αυτό το απρόοπτο. Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα τροχαίο, να είχα μείνει ανάπηρη, χίλια δύο χειρότερα. Μίσος, γιατί να αισθανθώ; Ούτε να πεθάνω με πείραζε, έβρισκα ότι είχα πετύχει πολλά όσα χρόνια έζησα.

Αρχισα να γίνομαι περίεργη όταν μου είπαν μετά από 20 χρόνια  ότι μπορεί να ζήσω πολύ καιρό ακόμα. Και αυτό ισχύει και για όλους τους άλλους πια. Συγγνώμη, αλλά αν είναι έτσι, έπρεπε να το ψάξω. Και δεν χρειάστηκε περισσότερο από έναν μήνα για να βρω όσα γράφω στο "Πως νίκησα το AIDS", να παντρευτώ και να ξαναρχίσω τη ζωή μου. Το μόνο που με ενοχλεί πια είναι η κοροϊδία, που εσείς την ανέχεστε στωικά, άλλοι όμως την πληρώνουν πολύ ακριβά. Κι εσείς, μη νομίζετε ότι με ένα προφυλακτικό, έχετε διασωθεί. Μεθαύριο θα κάνετε παιδιά, θα χαθεί ο έλεγχος. Και  αν περιμένετε να βρεθούν τα φάρμακα του AIDS, κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου.
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Δεν χρειάζονται ιατρικές γνώσεις για να αντιληφθείς μια απάτη. Αρκεί η γνώση του αλφαβήτου και ο κοινός νους
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Αν θέλετε να περιλάβω τις αντιρρήσεις σας στην ιστοσελίδα μου, πρέπει να τις στείλετε εκεί.

Οσον αφορά τη διαπίστωσή σας ότι ήθελα άντρα "υγιή", κάνετε λάθος. Για "οροθετικό" έψαχνα. Αλλά δεν υπήρχε πουθενά. Το να ψάχνω και να ρωτάω, ήταν δεύτερη φύση μου και λόγω δουλειάς. Και όταν έλυσα το πρόβλημα για τον εαυτό μου, θέλησα να το πω και στους άλλους. Αυτό αποδείχτηκε το πιο δύσκολο, αλλά δεν τελειώσαμε ακόμα.
 

roi34

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
δηλαδη μαιρη τωρα εισαι παντρεμενη?ο αντρας σου ειναι φορεας κ αυτος η οχι?αν μαλλον οχι αυτος δεν φοβαται?περνεις καθε μερα αυτα τα κοκτειλ κ πως ειναι αυτα σαν φαρμακα ειναι ευκολα ανεκτα?ποσο χρονων εισαι?
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Κοινός νους αρκεί για να καταλάβεις οτι τις λεπτομέρειες για την επιστημονική ουσία του θέματος, μπορούν να τις καταλάβουν μόνο μοριακοί και κυτταρικοί βιολόγοι υψηλού επιπέδου.

Κοινός νους αρκεί για να εντοπίζεις λογικά λάθη, λόγο υπερβολής, και αντιφάσεις της Μαίρης. Πολλά έχω εντοπίσει σε προγούμενα posts. Μερικά ακόμα πιο πρόσφατα:

α. Να μιλάει στο βιβλίο της για "αποκάλυψη της", και μετά να γράφει "Τίποτα δεν λέω εγώ για πρώτη φορά."

β. Να λέει οτι "ξετρύπωσε τα αποσιωπημένα ντοκουμέντα" μέσα από "σωρούς παραπληροφόρησης" και μετά να γράφει "Και δεν χρειάστηκε περισσότερο από έναν μήνα για να βρω όσα γράφω στο "Πως νίκησα το AIDS" "

γ. Να υπογράφει "υπερηφάνως" μια λίστα το θέμα της οποίας την "αφήνει αδιάφορη". Μια λίστα που υποστηρίζει οτι ο HIV δεν προκαλεί AIDS σε κατά τα άλλα υγιείς γυναίκες και ως συνέπεια δεν ειναι απαραίτητο για τις (υγιείς) γυναίκες να προσέχουν. Ενώ η ίδια λέει οτι "οι γυναίκες πρέπει να προσέχουν". Μια λίστα της οποίας ο επιστημονικός mastermind, ο σπουδαίος κατά τα άλλα επιστήμονας Duesberg, 70 χρονών σήμερα, έχει υποστηρίξει οτι το HIV προκαλεί AIDS μόνο σε άτομα με άλλες επιβαρύνσεις. Στη Δύση κυρίως "χημικές" , κυρίως χρήση ναρκωτικών δηλαδή. Και η Μαίρη να υπογράφει "υπερηφάνως" ως HIV-positive άτομο που νίκησε το AIDS.


Ο κοινός νους αρκεί για να καταλάβει κανείς οτι κανένας δεν είναι αλάνθαστος. Και Η Μαίρη δεν έχει το θάρρος να γράψει εδώ οτι σε κάτι απο όλα όσα λέει, ίσως κάνει λάθος.



Αν θέλετε να περιλάβω τις αντιρρήσεις σας στην ιστοσελίδα μου, πρέπει να τις στείλετε εκεί.

Έστειλα σε έναν φίλο administrator ένα PM για να δούμε πως μπορεί να γίνει να στείλουμε το thread στο hivwave.gr

Χαιρετώ.
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Πρώτα απ΄όλα, να πω ότι αυτός που με μόλυνε, το 1985, ήταν πρώην τοξικομανής, θρυλική φιγούρα για την εποχή. Το AIDS ήταν μακρινή είδηση από το εξωτερικό τότε. Ο δικός μου ξανακύλησε σε ανύποπτο χρόνο στην ηρωίνη, ήταν από τους πρώτους που μολύνθηκαν εδώ, μαζί του κι εγώ, εκείνος πέθανε μετά από λίγα χρόνια κι εγώ πήρα το πτυχίο μου,  έκανα το μεταπτυχιακό, μπήκα στο Βήμα από το 1989 και βρέθηκα το 2005, στα 40 μου, αντιμέτωπη ξαφνικά με το φάσμα της μακροζωίας σε μια κοινωνία φοβισμένων ανθρώπων. Και αντί να βρω για σύμμαχο οροθετικό άντρα, μη ναρκομανή πια, μη ομοφυλόφιλο, βρήκα μέσω της ιστοσελίδας μου έναν μη-οροθετικό γνώστη της όλης υπόθεσης.

Εκείνος το ερευνούσε από το 1984, όταν πρωτοεμφανίστηκε το θέμα. Οσοι γνωρίζουμε, χαιρόμαστε να βρίσκουμε και άλλους πεφωτισμένους. Μου έστειλε αμέσως τις πληροφορίες που χρειαζόμουν, με βοήθησε να γράψω το βιβλίο, με παντρεύτηκε, και φυσικά δεν χρησιμοποιούμε προφυλακτικό γιατί δεν υπάρχει λόγος για  εμάς τους δύο. Αυτός το ζήτησε, όχι εγώ. Η γνώση, ναι, σε κάνει απόλυτο. Η ιστορία μας περιλαμβάνεται στο δεύτερο βιβλίο μου, "Το παιχνίδι του έρωτα στα χρόνια του AIDS", μαζί με όλα τα παρατράγουδα της σημερινής εποχής. Μικρό - ελάχιστο τμήμα- καταλαμβάνει στο νέο βιβλίο και το bourdela.com.

Να απαντήσω τώρα και στα "λογικά λάθη" που νομίζει ότι εντόπισε ο τελευταίος φίλος μας.

α. Να μιλάει στο βιβλίο της για "αποκάλυψη της", και μετά να γράφει "Τίποτα δεν λέω εγώ για πρώτη φορά."

Η "αποκάλυψή" μου είναι ότι κάποιοι είχαν επισημάνει τις ανακρίβειες της ¨επίσημης άποψης" εδώ και 25 χρόνια, κι εμείς βασανιζόμαστε άδικα. Συνόψισα σε ένα βιβλίο ό,τι έχει καταγγελθεί και το αγνοούσαμε όλοι, συνεπώς τίποτα δεν λέω για πρώτη φορά, και όμως σας ξαφνιάζω.

β. Να λέει οτι "ξετρύπωσε τα αποσιωπημέν α ντοκουμέντα" μέσα από "σωρούς παραπληροφό ρησης" και μετά να γράφει "Και δεν χρειάστηκε περισσότερο από έναν μήνα για να βρω όσα γράφω στο "Πως νίκησα το AIDS" "

Ε, δεν χρειάστηκα πάνω από έναν μήνα, ήταν θέμα απόφασης να κινηθώ με βάση τη λογική μου.  Κι εσείς δεν θα χρειαστείτε πάνω από μια ώρα, αρκεί να πάρετε το βιβλίο.


γ. Να υπογράφει "υπερηφάνως" μια λίστα το θέμα της οποίας την "αφήνει αδιάφορη".

Το θέμα της λίστας δεν είναι αν ο HIV προκαλεί το AIDS, ποιός πρέπει να φοράει προφυλακτικό και ποιός όχι, αν είσαι υγιής ή αν είσαι ψώνιο. Το θέμα, όπως αναγράφεται στο τίτλο της ιστοσελίδας είναι Reappraising AIDS Society, δηλαδή Αναθεωρώντας την Υπόθεση του AIDS. Είναι απάτη, και πρέπει να εξακριβωθεί από την αστυνομία και τα δικαστήρια, όχι από τους γιατρούς.

Αλλες απορίες;




 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Μερικές γενικές πληροφορίες για το reappraisal movement:

Ειδικά το Alberta AIDS Reappraisal Society ασχολείται με κάθε είδους διαφοροποίηση σε σχέση με την κρατούσα άποψη, συμπεριλαμβανομένου του τρόπου μετάδοσης. Κυρίως όμως με τη σχέση HIV και AIDS.


Εσύ υπέγραψες αυτή τη λίστα:

Ιδιαιτέρως επιστημονική η προσέγγιση σου. Διάβασες μόνο τον τίτλο, αλλά παρέλειψες υπερηφάνως την επόμενη πρόταση.

"New additions are shown in red, those who signed a petition questioning the hypothesis that Hiv causes Aids in blue and new additions who are also petition signers in purple. Some of the people below question only key parts of the Hiv theory, not all of it. Limitations on their beliefs are shown in brackets."

O όρος HIV theory, και HIV hypothesis, αναφέρεται στη σχέση HIV και AIDS, όχι στους τρόπους μετάδοσης του HIV. Είναι γνωστό σε όσους έχουν ασχοληθεί ελάχιστα με το θέμα.

Εν πάσει περιπτώσει, κοίταξε πόσα ονόματα είναι με μπλε. Με ποιούς δηλαδή συνυπέγραψες. Επίσης, στο όνομα σου δεν υπάρχει κανένα limitation σε brackets.



 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Ολοι αυτοί οι άνθρωποι, με κόκκινα και με μπλε, όπου και αν αναφέρονται, ζητούν να σταματήσει η αναγκαστική ομοφωνία σε ένα ζήτημα επιστημονικό. Το AIDS είναι η πρώτη περίπτωση επιστημονικού ζητήματος, όπου απαγορεύεται να διαφωνήσεις. Οι συγκεκριμένοι έχουν διαφορετικές απόψεις μεταξύ τους, αλλά διαφωνούν όλοι με το "επίσημο δόγμα" και την πληρωμένη ομοφωνία. 

Αυτό συμβαίνει και με μένα και τον άντρα μου. Εγώ λέω ότι υπάρχει ένας καινούργιος ιός - αδιαφορώ πώς θα τον οναμάσουμε - που κόντεψε να με στείλει στον θάνατο τρεις φορές πριν με σώσουν οι γιατροί μου. Ο άντρας μου λέει ότι το AIDS και ο HIV δεν υπάρχουν, και οι γιατροί μου με έστειλαν τρεις φορές ένα βήμα πριν τον θάνατο με τα χάπια του AIDS. Δεν υποχωρεί κανείς από τους δύο στην άποψή του, και όμως παντρευτήκαμε και χαιρόμαστε τον έρωτα γιατί συμφωνούμε ότι δεν απειλούμε ο ένας τον άλλον. Εκείνος δεν υπέγραψε τη λίστα γιατί δεν διαθέτει μεταπτυχιακό! Τόση εντιμότητα.

Δεν απαγορεύεται να ακολουθείς το μυαλό και την ψυχή σου.  H "επίσημη άποψη" για το θέμα αυτό έχει επιβληθεί σε συνέδρια, επιφυλλίδες, Πανεπιστήμια, Οργανισμούς, Τύπο, ΜΜΕ. Όλα έχουν ανάγκη από επιχορηγήσεις, και αυτές κόβονται στα μέτρα αυτών που ακολουθούν το "δόγμα". Οι άνθρωποι που δουλεύουν σε αυτά δεν γνωρίζουν καν ότι υπηρετούν την προπαγάνδα. Τη δουλειά τους κάνουν. Οσοι βρέθηκαν κάποτε, την κατάλληλη στιγμή, στη σωστή θέση, και είπαν την αλήθεια, άρχισαν να δυσφημίζονται και ήδη έχουν απομακρυνθεί από οποιαδήποτε θέση στο σύστημα. Αυτούς παρουσιάζω εγώ, για να τους ξαναζωντανέψω.
Και δεν κινδυνεύω να απομακρυνθώ από το προσκήνιο, όσο είμαι καλά - η εφημερίδα μου με καλύπτει απόλυτα. Λίγο το έχετε αυτό; 
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Ξέρει ο Todok κανέναν άντρα ετεροφυλόφιλο οροθετικό, και επαναλαμβάνει το ποίημα του με τόσο μένος;
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Oύτε και κανέναν με σύφιλη ξέρω, αυτό τι σημαίνει;
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Ένας άντρας οροθετικός. Δεν τον γνωρίζεις προσωπικά. Θα πεις οτι λέει ψέματα. 
Δεν γνωρίζω προσωπικά καμιά γυναίκα οροθετική.
Δεν μπορώ να πω οτι λες ψέματα.


Ολοι αυτοί οι άνθρωποι, με κόκκινα και με μπλε, όπου και αν αναφέρονται, ζητούν να σταματήσει η αναγκαστική ομοφωνία σε ένα ζήτημα επιστημονικό.

Ζητούν κάτι για ένα θέμα επιστημονικό. Χωρίς να είναι οι περισσότεροι ειδικοί επιστήμονες (ουτε καν επιστήμονες). Ούτως η άλλως, αυτό δεν είναι ιδιαίτερα ακριβής μετάφραση της επικεφαλίδα της λίστας:
"those who signed a petition questioning the hypothesis that Hiv causes Aids in blue "

Και η λίστα:

Λίγη παραπάνω ακρίβεια στην προσέγγιση χρειάζεται. Εσύ σε ποιό ακριβώς θέμα ζητάς να σταματήσει η "αναγκαστική ομοφωνία";

Δεν συνειδητοποιείς κάτι. Αν υπάρχει οργανωμένη πλεκτάνη (που μπορεί και να υπάρχει ως ένα βαθμό στην Αφρική και την Ινδία), όσοι συμμετέχουν στην οργάνωση της, ίσως διασπείρουν και κραυγαλέα ακραίες απόψεις, όπως οτι δεν υπάρχει ο HIV. Και με το να τις υιοθετείς και να τις αναπαράγεις δημοσίως αδυνατίζεις τη θέση σου και αποπροσανατολίζεις την προσοχή του κόσμου από τους υγιώς σκεπτόμενους σκεπτικιστές.

Μια φορά να παραδεχτείς οτι ίσως κάνεις λάθος σε κάτι από οσα λες;;
Καντο για χάρη μου, για να φύγω ήσυχος από το thread.




 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Σας χαρίζω ένα απόσπασμα από το επόμενο βιβλίο μου, για να φύγετε ήσυχοι όλοι μαζί. Η περίπτωσή σας έχει περιγραφεί, κι εγώ εμφανώς ματαιοπονώ:

«Η κύρια επιδίωξη στις περιπτώσεις εξαπάτησης της μάζας είναι αυτό που η Arendt ονομάζει ¨να αυταπατάσαι¨. Η προπαγάνδα δεν θα κέρδιζε έδαφος στις συνειδήσεις αν δεν υπήρχαν αχανείς παρυφές του πληθυσμού που την αφήνουν να προσχωρήσει.  Η εσκεμμένη, χοντροκομμένη προπαγάνδα από μέρους επαγγελματιών ψευδολόγων συναρμόζει με την «αυτοτύφλωση» που παρατηρείται στα πλήθη. Και τότε μόνο επιτυγχάνει τον στόχο της όταν απατεώνες και εξαπατημένοι ενώνουν τις δυνάμεις τους για να υπερασπιστούν την «αλήθεια του φαίνεσθαι» κόντρα σε όσους την αντιμάχονται. Συχνά, σημειώνει η Arendt, στα μάτια όσων έχουν υποστεί την προπαγάνδα, αυτοί που λένε την «αλήθεια της πραγματικότητας» μοιάζουν πιο απειλητικοί από τους πραγματικούς επιτιθέμενους. (?) ».
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Έχεις δικαίωμα να θεωρείς τον εαυτό σου μέλος της ομάδας των "εκλεκτών". Των "πεφωτισμένων" που εκφράζουν την άποψη τους για ένα "επιστημονικό ζήτημα", χρησιμοποιώντας "κοινό νου".

Εμείς ανήκουμε στο πλήθος το τυφλωμένο από την προπαγάνδα.

Εσύ ανήκεις στο πλήθος των ανθρώπων με κοινό νου.

Ως έχουσα κοινό νου και επιστημονικό υπόβαθρο, γνωρίζεις οτι οφείλεις λίγο περισσότερο σεβασμό στους πολύ λίγους ανθρώπους που έχουν *μη* κοινό νου. Που αφιερώνουν το χρόνο τους και το ταλέντο τους στο να σκέφτονται και να ερευνούν στην αιχμή, στα όρια της γνώσης. Όχι στην αντιγραφή προφανειών. Το οφείλεις ακόμα και αν οι περισσότεροι από αυτούς κάνουν λάθη που ο δικός σου κοινός νους είναι ικανός να εντοπίσει.

Εκτός από σεβασμό, ίσως τους οφείλεις και κάτι περισσότερο. Ίσως.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Σας χαρίζω ένα απόσπασμα από το επόμενο βιβλίο μου, για να φύγετε ήσυχοι όλοι μαζί. Η περίπτωσή σας έχει περιγραφεί, κι εγώ εμφανώς ματαιοπονώ:

«Η κύρια επιδίωξη στις περιπτώσεις εξαπάτησης της μάζας είναι αυτό που η Arendt ονομάζει ¨να αυταπατάσαι¨. Η προπαγάνδα δεν θα κέρδιζε έδαφος στις συνειδήσεις αν δεν υπήρχαν αχανείς παρυφές του πληθυσμού που την αφήνουν να προσχωρήσει.  Η εσκεμμένη, χοντροκομμένη προπαγάνδα από μέρους επαγγελματιών ψευδολόγων συναρμόζει με την «αυτοτύφλωση» που παρατηρείται στα πλήθη. Και τότε μόνο επιτυγχάνει τον στόχο της όταν απατεώνες και εξαπατημένοι ενώνουν τις δυνάμεις τους για να υπερασπιστούν την «αλήθεια του φαίνεσθαι» κόντρα σε όσους την αντιμάχονται. Συχνά, σημειώνει η Arendt, στα μάτια όσων έχουν υποστεί την προπαγάνδα, αυτοί που λένε την «αλήθεια της πραγματικότητας» μοιάζουν πιο απειλητικοί από τους πραγματικούς επιτιθέμενους. (?) ».

Ανάθεμα κι αν έχει καταλάβει τι θέλει να πει η Hanna Arendt! Πλήρης αντιστροφή! Ο φασισμός που προσπαθεί να παρουσιαστεί ως αντίδραση στον φασισμό και την προπαγάνδα των ειδικών (γιατρών, εταιρειών κλπ).
 

kaiaphas

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.105
Like
81
Πόντοι
16
Ρε παιδια καλες οι θεωριες σας,αλλα το θεμα ειναι γιατι να υπαρχει αγχος στα μπουρδελα να κολλησουμε κατι απο την στιγμη που πληρωνουμε και επισης για τον νομο της μη απαγορευσης αυτων???Δεν υπαρχει λογος να πηγαινω εκει και να πηδαω αρρωστη γυναικα.Πληρωνω και δεν ξερω αν εχει χαρτια κατ αρχας...Εμεις δεν εχουμε κανενα δικαιωμα??Θυματα παντα θα ειμαστε??Εσεις τι προτεινετε??ΘΑ ΙΔΡΥΣΩ ΚΛΑΜΠ ΓΙΑ ΙΕΡΟΔΟΥΛΕΣ ΥΓΙΕΙΣ
Τι λες ρε παιδακι μου?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom