Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 273K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

roi34

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2006
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
εχω κανει κ εγω στη μαρια σκληρη κριτικη πιο πισω,αλλα οτι ειναι αγωνιστρια, ειναι.θελει πολυ ψυχη να παλευεις  μ αυτην την ασθενεια.ειδικα στην αρχη οταν το μαθαινεις θελει "ατσαλινη ψυχικη αντοχη¨.εντυπωση μου χει κανει,αν δε κανω λαθος,οτι εισαι φορεας καπου 20 χρονια νωμιζο.η ιατρικη κανει θαυματα τωρα πια μαρια,ηδη πολλοι λενε οτι ειναι σαν να εχει καποιος διαβητη ας πουμε,ζαχαρο,κτλ  που παιρνουν κ αυτοι καπια φαρμακα για παντα.αν κ κανεις σκληρη κριτικη στους επιστημονες.ειναι ενα μεγαλο σχολειο αυτη η ασθενεια,ετσι διαβασα που ελεγε ενας φορεας.
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Υπάρχει ένα όμως. Η πεταλούδα στην Αθήνα μπορεί να προκαλέσει σεισμό στο Τόκιο. Όμως δεν μπορεί να προκαλέσει σεισμό στη Νέα Υόρκη, γιατί εκεί δεν υπάρχουν μεγάλα ρήγματα.

Μαίρη, αν δεν πρέπει να μας ενδιαφέρουν οι "χαζές" γυναίκες, τότε πρέπει να διακόψουμε κάθε είδους κοινωνική πρόνοια. Οι ναρκομανείς να μην έχουν κέντρα αποκατάστασης, οι φτωχοί να μην έχουν δωρεάν περίθαλψη. Γιατί δεν είναι αναξιοπαθούντες, αλλά αξιοπαθούντες. Φταίνε που γεννήθηκαν "χαζοί".

Συνεχίζεις και μιλάς απαξιωτικά για σπουδαίους ανθρώπους των οποίων η έρευνα σήμερα σώζει αποδεδειγμένα ζωές. Και όταν σου δείχνουμε οτι στο "άντρο της προπαγάνδας" βρίσκει κανείς εύκολα απόψεις πολύ κοντινές σε κάποιες από τις δικές σου, το αγνοείς. Και όταν σου ζητάμε να συμπεριλάβεις τα αντιεπειχηρήματα μας στο site σου, το προσπερνάς.

Ενώ στο hivwave.gr γράφεις:
"Δεκτές είναι και οι αντιρρήσεις στην ίδια ιστοσελίδα. Δείξτε μου αν κάνω λάθος"

 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Apor, Vanzel και οι υπόλοιποι. Είναι μάταιος κόπος! Τα λέμε τα ξαναλέμε (με διαφοροποιήσεις-δεν συμφωνούμε απόλυτα σε όλα) και συνεχίζουμε να ακούμε μονότονα το ίδιο επιχείρημα: Δείξτε μου έναν ετεροφυλόφιλο οροθετικό. Όπως έλεγε και ένας υπουργός που μετά έγινε πρόεδρος της δημοκρατίας στα 70ς: δείξτε μου έναν νεκρό από το νέφος. Ή όπως λέει το ευαγγέλιο αφήστε με να βάλω το χέρι μου στα σημάδια από τα καρφιά.

Τι στατιστικές, επιστημονικές μεθοδολογίες, μου λέτε τώρα. Όλα είναι μια διεθνής συνωμοσία απόκρυψης της αλήθειας. Την οποία μία αλήθεια σας την παρουσιάζω εγώ. Και έρχομαι εδώ σε ένα σάιτ μπουρδελιάρηδων και μου τη λέτε κιόλας άσχετοι; Και έχετε και την απαίτηση να απαντήσω στα επιχειρήματα σας. Τρελοί είστε μου φαίνετε!!

Χαμένος χρόνος και κόπος. Το μόνο όφελος (πολύ σημαντικό) είναι ότι στην όλη συζήτηση παρουσιάστηκαν εξαιρετικά τεκμηριωμένες απόψεις και στοιχεία.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Λογικά το πρωκτικό είναι υψηλού κινδύνου, το κολπικό μικρότερου, το στοματικό ακόμα μικρότερου. Θέλει κανείς να παίξει το παιχνίδι της στατιστικής; Να εξασφαλίσει ότι το πουλί του δε θα έχει καμία εκδορά κατά την πράξη; Και φυσικά ότι δε θα κολλήσει κάτι άλλο, όπως έρπη, κονδυλώματα, σύφιλη και χλαμύδια;
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Ξεκινάω τη μέρα μου μαζί σας, παρότι "Χαμένος χρόνος και κόπος" είναι σίγουρα. Η αληθινή προστασία όμως για τις "χαζές" γυναίκες είναι να πληροφορηθούν - από  μένα - ότι  οι μισοί άντρες λένε ψέματα για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Ποιοί μισοί, μάλλον όλοι όσοι έχουν μείνει ανύπαντροι μετά τα 30.

Οσο για εσάς, είστε τα πραγματικά θύματα του AIDS. Λυπάμαι, δεν έχετε καμία σωτηρία. Σας έχουν υπνωτίσει για πάντα. 
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Θέλετε να μάθετε πόσοι ακόμα διεθνώς λένε τα ίδια πράγματα με μένα. Θα τους βρείτε στο site του Alberta Reappraising AIDS Rethinkers, κάπου 2.300 επιστήμονες από όλο τον κόσμο, με την εξής εισαγωγή:

THE AIDS INDUSTRY AND MEDIA WANT YOU TO THINK THERE ARE ONLY A HANDFUL OF SCIENTISTS WHO DOUBT THE HIV?AIDS THEORY.

HERE?S THE REALITY.

Και ακολουθούν κάπου ονόματα επιστημόνων από όλο τον κόσμο με την ειδικότητα και το έργο τους.
Ψάξτε τη λίστα στο
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Εγγράφηκα σήμερα στη λίστα υπερηφάνως. Για να είμαι ειλικρινής, εσείς μου δώσατε την ιδέα.
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0

Εγγράφηκα σήμερα στη λίστα υπερηφάνως. Για να είμαι ειλικρινής, εσείς μου δώσατε την ιδέα.

Είδες τι λίστα υπέγραψες; Αυτοί πιστεύουν ότι ο HIV δεν προκαλεί AIDS. Το πιστεύεις κι εσύ;

Και ακολουθούν κάπου ονόματα επιστημόνων από όλο τον κόσμο με την ειδικότητα και το έργο τους.


Είσαι κι εσύ (πλέον σαν μέλος της λίστας) επιστήμονας με επιστημονικό έργο;

Και κάτι άλλο. Δηλαδή μπορώ να πάω κι εγώ να εγγραφώ τώρα;
Και να υπογράψω ως Albert Einstein ;;

 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Ξεκινάω τη μέρα μου μαζί σας, παρότι "Χαμένος χρόνος και κόπος" είναι σίγουρα. Η αληθινή προστασία όμως για τις "χαζές" γυναίκες είναι να πληροφορηθούν - από  μένα - ότι  οι μισοί άντρες λένε ψέματα για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Ποιοί μισοί, μάλλον όλοι όσοι έχουν μείνει ανύπαντροι μετά τα 30.

Οσο για εσάς, είστε τα πραγματικά θύματα του AIDS. Λυπάμαι, δεν έχετε καμία σωτηρία. Σας έχουν υπνωτίσει για πάντα. 

"Τι είμαστε; Όλοι εξαρτήματα του σύμπαντος είμαστε! Και αρχηγός του σύμπαντος εγώ" που έλεγε και ο μακαρίτης ο Τσαγανέας στο "Οι Γερμανοί ξανάρχονται"

"Μάλιστα! Καμμιά άλλη ανωμαλιάρα;" που έλεγε και ο Τζούμας στην "Γλυκειά Συμμορία"

Νάσαι καλά κορίτσι μου μου έφτιαξες την ημέρα πρωί-πρωί Δευτέρας :grin:
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Ξεκινάω τη μέρα μου μαζί σας, παρότι "Χαμένος χρόνος και κόπος" είναι σίγουρα. Η αληθινή προστασία όμως για τις "χαζές" γυναίκες είναι να πληροφορηθούν - από  μένα - ότι  οι μισοί άντρες λένε ψέματα για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Ποιοί μισοί, μάλλον όλοι όσοι έχουν μείνει ανύπαντροι μετά τα 30.

Οσο για εσάς, είστε τα πραγματικά θύματα του AIDS. Λυπάμαι, δεν έχετε καμία σωτηρία. Σας έχουν υπνωτίσει για πάντα. 

Βλέπουμε μερικούς χαρακτηριστικούς μύθους που καλλιεργούν οι γυναίκες: Ότι όσοι είναι ανύπαντροι μετά τα 30 δεν είναι "πραγματικοί άντρες", και ότι ο πραγματικός άντρας εμπιστεύεται να βάλει το πουλί του όπου κι όπου χωρίς προφυλακτικό. Κι ότι οι γυναίκες δεν ευθύνονται ποτέ και για τίποτα, ούτε καν για την εξάπλωση του AIDS. Με τέτοιο τρόπο παρασύρουν οι γυναίκες τα θύματά τους, οπότε δείξτε την πρέπουσα στάση και αγνοήστε τέτοιες παραινέσεις που βάζουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία!
 

foot_hunter

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2006
Μηνύματα
125
Like
1
Πόντοι
1
Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση επιθετικοτητα προς τη Μαιρη. Το μονο που προσπαθει να κανει ειναι να μας ανοιξει τα ματια. Εγω ας πουμε δεν ηξερα οτι οι πιθανοτητες να κολλησω ΑΙDS αν παω με μια φορεα ειναι μολις 1/2000, αρα πρακτικα σχεδον μηδενικες - ειπαμε, αυτο δεν σημαινει οτι θα βγαλουμε το προφυλακτικο.

Οσο γι' αυτο που ειπε, οτι δηλαδη οι αντρες που περνουν τα 30 χωρις να παντρευτουν ειναι αμφιβολων σεξουαλικων προτιμησεων, εδω κι εγω θα διαφωνησω καθετα. Υπαρχουν μαλιστα σημερα πολλοι αντρες - κι εγω ενας απο αυτους - που για διαφορους λογους εχουν κανει ελαχιστες σχεσεις μεχρι τα 30 κι εχουν περασει μεγαλα διαστηματα μοναξιας.
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Είμαι επιστήμονας γιατί έχω Master of Arts, που σημαίνει έχω μεταπτυχιακό πτυχίο σπουδών, που σημαίνει γνωρίζω τι θα πει επιστημονικός τρόπος έρευνας. Ολοι σε αυτή τη λίστα έχουν εχέγγυα φερεγγυότητας. Μα πρέπει να σας τα εξηγώ όλα;

Και ο Sexianathens απαντάει μόνος του σε αυτό που ρωτάει. Οι εφημερίδες δεν είναι τόσο ανεξάρτητες και η δημοκρατία μας δεν είναι τόσο δημοκρατία. Εχουμε καθεστώς πληρωμένης ομοφωνίας, και κανείς δεν αντιδράει.

Αυτό που αποκαλείτε "αποκλειστικότητά" μου, το ξέρουν οι περισσότεροι. Επισήμως, απαγορεύεται να το λες. Ανεπισήμως, μπορείς και να το λες και να το κάνεις. Αυτό το τελευταίο είναι η δική μου αποκλειστικότητα. 

Οσον αφορά το αν ο HIV προκαλεί το AIDS ή όχι, αυτό εμένα με αφήνει αδιάφορη. Υπάρχει κάτι που δεν το εύχομαι σε κανέναν. Το έζησα, το ξέρω. Αν θα το ονομάσουμε HIV ή AIDS, προσωπικά αδιαφορώ. Πάντως, ξέρω ότι οι άντρες ετεροφυλόφιλοι αποκλείεται να το πάθουν, και οι γυναίκες πρέπει να προσέχουν. Και συντάσσομαι με όλους όσους ζητούν να επανεξεταστούν τα πάντα.

Επειδή όμως δεν βλέπω επανεξέταση στον αιώνα τον άπαντα, προτείνω μια μέθοδο απλούστερη: να απαλλαγούμε από το ολοφάνερο ψέμα. Και σας καλώ σε βοήθεια, γιατί είμαστε μικρή χώρα αλλά έχουμε μεγάλο εκτόπισμα, αν προσθέσουμε μια ολοφάνερη ένσταση στο ζήτημα. Μπορείτε να με βοηθήσετε να ακουστώ, και συνεχίστε να φοράτε το προφυλακτικό ανελλιπώς. Δώστε και 12 ευρώ, για το γαμώτο. 
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Και αυτός ο Todok μου φαίνεται ότι ή  σας υποτιμάει αφόρητα. Σας περνάει για σχολιαρόπαιδα ή φοβάται ότι θα πετύχω πραγματικά να σας ανοίξω τα μάτια:

"Με τέτοιο τρόπο παρασύρουν οι γυναίκες τα θύματά τους, οπότε δείξτε την πρέπουσα στάση και αγνοήστε τέτοιες παραινέσεις που βάζουν σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία!"

Ακου επιχείρημα! Κινδυνεύετε αλήθεια από ένα βιβλίο;
Τι είστε; Παιδάκια του δημοτικού; Θα διαβάσετε και δεν θα καταλάβετε τι γράφω; Πόσο θα ήθελα να βρεθεί ένας σας μόνο, που να αγοράσει το βιβλίο μου πρώτα, και να πει μετά στους άλλους πώς του φάνηκε. Για να δω κι εγώ τη σκοπιά του "μπουρδελιάρη". Ζητάω πολλά;  Θα δώσω στον γενναίο αυτόν το ποσό των 12 ευρώ με την κάρτα μου.
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Awoman

Εσύ λες:
"Δεν μολύνεται ετεροφυλόφι λος άντρας από γυναίκα με την σεξουλική επαφή"

Η επιστημονικ ή κοινότητα λέει:
"Υπάρχουν λίγες πιθανότητες (1/2000) ένας ετεροφυλόφι λος άντρας να μολυνθει από μια γυναίκα με την σεξουαλική επαφή μιας και απαιτείται μεγάλη σχετικά ποσότητα κολπικών υγρών και αίματος"

ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ 'Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟ! Ποιό είναι το ΤΡΟΜΕΡΟ ΜΥΣΤΙΚΟ; Ότι η επιστημονική κοινότητα λέει πως υπάρχει 1/2000 πιθανότητα μόλυνσης χωρίς προφυλακτικό;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ξεκινάω τη μέρα μου μαζί σας, παρότι "Χαμένος χρόνος και κόπος" είναι σίγουρα. Η αληθινή προστασία όμως για τις "χαζές" γυναίκες είναι να πληροφορηθούν - από  μένα - ότι  οι μισοί άντρες λένε ψέματα για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις. Ποιοί μισοί, μάλλον όλοι όσοι έχουν μείνει ανύπαντροι μετά τα 30.

Οσο για εσάς, είστε τα πραγματικά θύματα του AIDS. Λυπάμαι, δεν έχετε καμία σωτηρία. Σας έχουν υπνωτίσει για πάντα. 

Εγώ που είμαι μεν 29 αλλά δεν βλέπω να παντρεύομαι του χρόνου, ν' αρχίσω να ξυρίζω από τώρα τα πόδια μου ή να κάνω πρώτα εκείνο το ντεκαπαζ; Για να μην χάνω και χρόνο δηλαδή...

Διακρίνω ένα φθόνο - μίσος για το "κακό κυρίαρχο αρσενικό" ή μου φαίνεται; Και υιοθέτηση της gay μυθολογίας ότι όλοι είναι αδελφές αλλά δεν το ξέρουν ακόμη;

Μήπως τελικά το πρόβλημά σου δεν είναι με το Aids αλλά με τους άνδρες- άλλωστε ένας από αυτούς δεν σε κόλλησε;

Και το ότι έχεις ΜΑ σε κάνει ικανή να κρίνεις ιατρική μεθοδολογία; Δηλαδή εγώ που έχω Μάστερ στα οικονομικά π.χ. μπορώ να κρίνω τη λειτουργία ενός πυρηνικού αντιδραστήρα ή τη θεωρία των κβάντα;

Και όχι, δεν θα αγοράσουμε το βιβλίο σου...Αν χρειαστώ ψευδοεπιστημονική συνομωσιολογία θα προτιμήσω Λιακόπουλο, εκδόσεις Αρχέτυπο και Σια..Τουλάχιστον αυτοί έχουν και μια αίσθηση του χιούμορ και που και που λένε και καμια αλήθεια..Εσύ πάλι όχι...

P.S. Αν ανακοινωθεί από τη Novartis ότι βγήκε το φάρμακο του Aids. να υποθέσω ότι εσύ θα ξεκινήσεις πόλεμο εναντίον του διότι θα είναι άλλο ένα κόλπο των φαρμακοβιομήχανων για να σταματήσουν τον αγώνα σου;
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Οταν πληροφορούμαι ότι στην Αφρική μοιράζουν τα φάρμακα του AIDS σε ανθρώπους που έχουν εσφαλμένα διαγνωστεί οροθετικοί, αν μάθω ότι η Novartis βρήκε το φάρμακο του AIDS, θα φροντίσω να δω πού θα το στείλει.  Γιατί η Αφρική είναι μια αγορά 650 εκατομμυρίων ανθρώπων που είναι για άλλη μια φορά θύματα εκμετάλλευσης επειδή εσείς κοιτάτε να κρίνετε αν εγώ κρύβω κάποιο φθόνο για το "κυρίαρχο αρσενικό".

Το ότι έχω Master of Arts σημαίνει ότι έχω δοκιμαστεί στην έρευνα. Οι άνθρωποι στέκονται στη λίστα με M.D., P.HD, MSC. και αυτό δείχνει αφενός την κατεύθυνση των σπουδών τους και αφετέρου ότι διαθέτουν τη στοιχειώδη παιδεία να μη κρίνουν κάτι που δεν έχουν διαβάσει - εκτός και αν έχουν κάποιο κίνητρο να το κάνουν.


Σας λέω ότι έχω συγκεντρώσει όλα τα ψέματα που έχουν καταγγελθεί εδώ και 25 χρόνια σε ένα βιβλίο, για να γίνει πιο εύκολη η ζωή όλων, κι εσείς μου λέτε ότι αρνείστε να πέσετε στην παγίδα και να το αγοράσετε. Ε, τι να πω. Τα συγχαρητήριά μου. 
 

Tulip

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Οκτ 2005
Μηνύματα
145
Like
0
Πόντοι
1
Σαν εργαζόμενη στο ΔΟΛ  γιατί δεν βγαίνεις να τα πεις όλα αυτά που ισχυρίζεσαι awoman στα ΜΜΕ που ο ΔΟΛ  ελέγχει όπως το Μega ας πούμε???
 

awoman

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2006
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Θα γίνει κι αυτό.  Προς το παρόν, έχω ευχάριστα. Μπήκα κι όλας στον κατάλογο των εκλεκτών. Ιδού η παρουσία μου στο P, στη λίστα που σας έλεγα, στο
Αν ήταν τόσο εύκολο για μια εφημερίδα να γράφει ό,τι θέλει, δεν θα συγκεντρώνονταν από όλο τον κόσμο σε αυτόνομες οργανώσεις. Μιλάμε για συνθήκες φίμωσης σε όλο τον κόσμο. Οσο για τα δημοσιεύματα που δείχνουν να συμφωνούν με τους "αντιρρησίες", είναι στάχτη στα μάτια μας. Δείχνουν το δημοσίευμα ότι δεν είναι σίγουρη η πηγή μόλυνσης στην Ινδία, και στη συνέχεια στέλνουν τα χάπια εκεί. Και τώρα, η
εμφάνισή μου στη λίστα των "εκλεκτών", με αλφαβητική σειρά. Η λέξη "αντιρρησίες" είναι αντιεπιστημονική - αν έχετε υπόψιν σας τι λέω.
.....

John M. Papadimitriou. MD, PhD, Professor of Pathology: Royal Perth Hospital.

Eleni Papadopulos-Eleopulos. Biophysicist, Department of Medical Physics, Royal Perth Hospital, University of Western Australia

Maria Papagiannidou. MA. Senior journalist at the weekly newspaper ?To Vima tis Kyriakis?. Author of ?How I Won AIDS? (in Greek, 2006) and ?The Game of Love in the Time of AIDS? (in Greek, 2007). HIV-positive since 1985.

Lambros Papantoniou. Greek media correspondent based in Washington, DC

Athanasios Papoulias. Dipl. Inform, Universität Dortmund, Germany

Charles Parcells. MBA, Grosse Pointe, Michigan

Renzo Pareja Valencia. DDS, Dental Surgeon, Lima, Peru

Rita Parikh. M.A., Journalist, Exec. Director, Pacific Peoples? Partnership, Victoria, BC, Canada


....

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τώρα να πώ ότι οι περισσότεροι δεν είναι ιατροί; ʼσ' το..Εδώ άνθρωποι με Phd  πιστέυουν σε σέχτες με ούφο...Στο τι είναι το aids θα κολλούσαν;
 

apor

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Μαίρη εγώ δεν αμφισβήτησα το επιστημονικό σου υπόβαθρο. Έγραψα και προηγουμένως οτι σε θεωρώ ευφυή και μορφωμένη. Αυτές τις μέρες διάβασα και αποσπάσματα από τη δουλειά σου στο Βήμα και πρέπει να σου πω συγχαρητήρια, μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις. Έχεις σημαντικό δημοσιογραφικό έργο.

Το να έχει όμως κάποιος επιστημονικό υπόβαθρο, δεν σημαίνει οτί είναι επιστήμονας. Και πολύ περισσότερο ότι δεν είναι ειδικός επιστήμονας, που έχει κάνει πραγματική έρευνα. Tη λίστα υπογράφουν πολλοί δημοσιογράφοι, φοιτητές, καθηγητές σχολείων, και έχω δει (στα γρήγορα) τουλάχιστον έναν υπνωτιστή και έναν βελονιστή. Ή εστω κάτοχοι PhD άσχετων ειδικοτήτων. Δεν μπορώ να τους θεωρήσω ειδικούς επιστήμονες.

Επίσης παρατηρώ ότι είναι πολύ εύκολο να υπογράψει κάποιος τη λίστα, ισχυριζόμενος ότι θέλει για τον εαυτό του. Αρκετοί ίσως την υπέγραψαν χωρίς να έχουν καν ασχοληθεί με το θέμα της λίστας. Όπως εσύ που μας είπες οτι "σε αφήνει αδιάφορη" αν το HIV προκαλεί AIDS.

Οπωσδήποτε η λίστα περιέχει και λίγους ειδικούς. Η λίστα όμως υπάρχει απο το 1993 τουλάχιστον. Μεσολαβεί μεγάλο διάστημα και πολλή έρευνα. Πόσοι από αυτούς τους ειδικούς μπορεί να έχουν αναθεωρήσει την άποψη τους;  Συμβαίνει συχνά ένας επιστήμονας να αναθεωρεί. Για παράδειγμα ο Einstein, που είπε οτι η "κοσμολογική σταθερά¨που είχε εισάγει, ήταν ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της ζωής του.

Ούτως η άλλως, κανένας δεν είναι αλάνθαστος. Ακόμα και οι μεγαλοφυίες. Για παράδειγμα ο γίγαντας Newton, που τα τελευταία χρόνια της ζωής του τα ξόδεψε ασχολούμενος με την αλχημεία, ή με το αν υπάρχει η αγία τριάδα. Ή o γίγαντας Einstein που πάντα πίστευε ότι ήταν πολύ κοντά στη θεωρία των πάντων, και δημοσίευσε σχετικές εργασίες τις οποίες σήμερα δεν διαβάζει κανένας.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom