Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
αν δε θέλω παραπάνω πράγματα και θέλω απλά να συντηρώ αυτό που έχω φτιάξει απλά συνεχίζω το ίδιο;
στο γυμν θα κάνω διαφορετικές ασκήσεις; ποτέ δεν κατάλαβα τι χρειάζονται οι διαφορετικές ασκήσεις που γυμνάζουν τον ίδιο μυ.

προσωπική μου γνώμη είναι ότι με ένα μονόζυγο-δίζυγο,μπάρα(και ορθοστάτες ώστε να έχει θέση για να κάνεις και καθίσματα και στρατιωτικές πιέσεις) και αλτήρες(ίσως αυτούς που προσθαφαιρείς κιλά) αν έχεις το χώρο γι'αυτά δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα από το γυμναστήριο.
Η ποικιλία των ασκήσεων μπορεί να υπάρχει και με αυτόν τον εξοπλισμό,άλλωστε αυτά είναι και τα βασικά σε κάθε γυμναστήριο,κάτι οργανάκια που απομονώνουν τον "4ο έσω πλάγιο μυ της πλάτης" και @@ μάντολες έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
άλλαζε τη σειρά των ασκήσεων,σετάκια/επαναλήψεις, βάρος κλπ και θα είσαι οκ.
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Αμα θες συντηρηση θα σαι μαγκας! Αλλα παραπανο πραγματα ,γυμνασηριο! Αν πας σε κανα τζοου γουαιντερ πχ μαρουσι ,κυψελη,κλπ θα δεις τρελο εξοπλισμο!
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Αμα θες συντηρηση θα σαι μαγκας! Αλλα παραπανο πραγματα ,γυμνασηριο! Αν πας σε κανα τζοου γουαιντερ πχ μαρουσι ,κυψελη,κλπ θα δεις τρελο εξοπλισμο!
προσωπικά πιστεύω ότι για την παραπάνω φυσική μυική ανάπτυξη όσο αντέχεις και αυξάνεις κιλά(και φτιάχνεις και ανάλογα τη διατροφή) μια χαρά είσαι.
 

SATYROS

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
352
Like
34
Πόντοι
1
προσωπική μου γνώμη είναι ότι με ένα μονόζυγο-δίζυγο,μπάρα(και ορθοστάτες ώστε να έχει θέση για να κάνεις και καθίσματα και στρατιωτικές πιέσεις) και αλτήρες(ίσως αυτούς που προσθαφαιρείς κιλά) αν έχεις το χώρο γι'αυτά δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα από το γυμναστήριο.
Η ποικιλία των ασκήσεων μπορεί να υπάρχει και με αυτόν τον εξοπλισμό,άλλωστε αυτά είναι και τα βασικά σε κάθε γυμναστήριο,κάτι οργανάκια που απομονώνουν τον "4ο έσω πλάγιο μυ της πλάτης" και @@ μάντολες έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
άλλαζε τη σειρά των ασκήσεων,σετάκια/επαναλήψεις, βάρος κλπ και θα είσαι οκ.
μπα... δεν υπάρχει χώρος για τέτοιο εξοπλισμό. Με αλτηράκια μόνο. Δύσκολο να βρει κανείς ποικιλία ασκήσεων με αλτηράκια... για κάθε μυική ομάδα έχω βρει το πολύ 3εις ασκήσεις
 

brad-pitt

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.216
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
16
μπα... δεν υπάρχει χώρος για τέτοιο εξοπλισμό. Με αλτηράκια μόνο. Δύσκολο να βρει κανείς ποικιλία ασκήσεων με αλτηράκια... για κάθε μυική ομάδα έχω βρει το πολύ 3εις ασκήσεις
κοιτα φιλε, αποψη δικια μου ειναι οτι εφοσον σε ζοριζουν τα κιλα που εχεις τωρα συνεχισε με αυτα,δεν υπαρχει λογος να τα αυξησεις.απλα θα σου παρει περισσοτερο καιρο για να βαλεις παραπανω. οσο ανεβαζεις κιλα τοσο περισοτερο παιρνει και για να φτασεις σε σημειο να τα ξανα ανεβασεις. συνεχισε με αυτα που εχεις και καποια στιγμη θα το δεις οτι θα παψουν να σε ζοριζουν.(και ποικιλια στις ασκησεις). υ.γ. αν θελεις να αυξησεις τον ογκο σου αυξησε το φαι.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Κι εγώ μια εποχή έκανα σπίτι μου γυμναστική αλλά μετά από καιρό άρχισα να το βαριέμαι, ήθελα να βλέπω κόσμο να μου τονωνει το ηθικό και το ανήθικο.
Άσε που θέλω και βοηθό σε ορισμένες ασκήσεις
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Κι εγώ μια εποχή έκανα σπίτι μου γυμναστική αλλά μετά από καιρό άρχισα να το βαριέμαι, ήθελα να βλέπω κόσμο να μου τονωνει το ηθικό και το ανήθικο.
Άσε που θέλω και βοηθό σε ορισμένες ασκήσεις
+1
 

Geppetto33

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2009
Μηνύματα
258
Κριτικές
5
Like
471
Πόντοι
301
να ακουσω κι εγω την γνωμη σας για κατι.ειπαμε ειμαι 120 κιλα σημερα και λιπος 23%.το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω με τπτ να πεσω σε εξωγιηνα νουμερα δηλαδη 5-8%.βασικα δεν μπορω να κρατηθω στο 18% με τπτ.παιρνω φαρμακα αλλα δεν με βοηθανε καθολου στο να χασω.χωρις οσο κιλα λιπος χανω χανω και μυς.εχετε καμια ιδεα???καθημερινος κανω 1 ωρα βαρη και 30-45 λεπτα διαδρομο ανηφορα και γρηγορο περπατημα.απο φαει δεν μπορω να πω οτι προσεχω τι τρωω γιατι δουλευω και μεσα και εξω απο το χωρο μου και κοινως χανω γευματα.εχω δοκιμασει κετονικη διαιτα αλλα ηταν εφιαλτης :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: αλλα μονο τοτε καταφερα και επεσα στο 18%
 

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
καλα ρε φιλε, παιρνεις φαρμακα ενω δεν γνωριζεις τοσο βασικα πραγματα?  :headbang:
 

g-lykoula

Ιερόδουλη
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.914
Κριτικές
4
Like
4
να ακουσω κι εγω την γνωμη σας για κατι.ειπαμε ειμαι 120 κιλα σημερα και λιπος 23%.το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω με τπτ να πεσω σε εξωγιηνα νουμερα δηλαδη 5-8%.βασικα δεν μπορω να κρατηθω στο 18% με τπτ.παιρνω φαρμακα αλλα δεν με βοηθανε καθολου στο να χασω.χωρις οσο κιλα λιπος χανω χανω και μυς.εχετε καμια ιδεα???καθημερινος κανω 1 ωρα βαρη και 30-45 λεπτα διαδρομο ανηφορα και γρηγορο περπατημα.απο φαει δεν μπορω να πω οτι προσεχω τι τρωω γιατι δουλευω και μεσα και εξω απο το χωρο μου και κοινως χανω γευματα.εχω δοκιμασει κετονικη διαιτα αλλα ηταν εφιαλτης :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: :s&m_3: αλλα μονο τοτε καταφερα και επεσα στο 18%
τρεξιμο και τενις :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Geppetto33

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2009
Μηνύματα
258
Κριτικές
5
Like
471
Πόντοι
301
για πες ρε ζωρζετο να μαθω
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
γιατι δυσκολο ρε συ? Αυγα, γαλακτοκομικα (γαλα, τυρια-γιαουρτια Light, cottage), ψαρια, κοτοπουλα, γαλοπουλες, μοσχαρι... τοσες πηγες υπαρχουν
προσωπικα υπαρχουν μερες που φτανω την ποσοτητα πρωτεινης που θελω χωρις να χρειαζομαι καν Whey, μονο απο φαγητο (2xσωματικο βαρος σε γρ σε υποθερμιδικη φαση)
Αυτό σημαίνει σωστή και ισορροπημένη διατροφή σε καθημερινή βάση, κάτι που ανάλογα με την καθημερινότητα του καθένα μπορεί να είναι από εύκολο μέχρι πολύ δύσκολο να τηρήσει, εγώ δε μπορώ και παίρνω συμπλήρωμα πρωτείνης τώρα που έχω αυξήσει τις προπονήσεις, αν μπορείς να το καταφέρεις μέσω των καθημερινών σου γευμάτων είσαι αρχηγός :thumbsup:
 

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
ρε και εγω παιρνω μετα τη γυμναστικη, και τις μερες που δεν εχω γυμναστικη παιρνω μικροτερη δοση απλα για να φτασω τα γραμμαρια που θελω οταν δεν με βγαζει απο το φαγητο μονο... εξαρταται βεβαια τι δουλεια κανει ο καθενας, ποσες ωρες κινειται, ποσες ωρες ειναι ξυπνιος, πως και ποιος του εξασφαλιζει το καθημερινο φαγητο κτλ
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
Αμα θες συντηρηση θα σαι μαγκας! Αλλα παραπανο πραγματα ,γυμνασηριο! Αν πας σε κανα τζοου γουαιντερ πχ μαρουσι ,κυψελη,κλπ θα δεις τρελο εξοπλισμο!

ο αρχαριος μπορει να δωσει 250Ε και να αγορασει ενα πολυοργανο, το οποιο ειναι εντελώς αχρηστο και το πιο πιθανο ειναι να τραυματιστει. συνεπώς ναι αυτος πρπει να παει σε ενα τζιμ ή να "παει" σε εναν "μαστορα".

Τωρα κοιτα να δεις που διαφωνω, ο "μαστορας" κοιτα τον τρελο εξοπλισμο που χρειαζεται.

το μονο που χρειαζεται ειναι ενα Power Squat Rack Cage, ενα παγκο (ακομα κ εναν απλο παγκο),ενα διζυγο, μπαρα, κιλα, ενα συρματοσκοινο 2 κρικους και μια λαβη, μια τριγωνη λαβη και αντε κ μερικους αλτηρες ενδεικτικα αλτηρες 8,15, 25, 30. τωρα ναι αν εισαι ο Κολλεμαν θες κ 200 κιλα αλτηρες για να κανεις ανασπασεις.

για να το κανουμε πιο συγκεκριμενο τι μπορεις να κανεις με τα παραπανω, Squat, DL's, πιεσεις παγκου, μονοζυγο (δε χρειαζεσαι χωρο, πορτες κτλ κανεις στο κλουβι), κωπηλατικη με μπαρα, σταυρο, αναποδη κωπηλατικη (οπως κανουν στο στιβο δημοιριας ενα πραγμα), στρατιωτικες, ορθια κωπηλατικη ωμων, πιεσεις κλειστη λαβη τρικεφαλων, καμσεις δικεφαλων με τη μπαρα, γαμπες καθιστος, γαμπες ορθιος, βαλε κ το συρματοσκοινο για τρικεφαλα-δικεφαλα-πισω ωμους. και ακομα δεν εχουμε ακουμπησει καν τους αλτηρες και το διζυγο. και δεν εχουμε μπει σε ταρζανιες και ιδιοκατασκευες που γινονται στο κλουβι και ειναι περιτο μην σκοτωθει κανεις.

αυτα θα κοστισουν όσο 3-4 χρονια συνδρομη και θα σου μεινουν για παντα. οκ κ παλι αμα εισαι παουερ λιφτερ θα δωσεις κ 3-4 χρονια συνδρομες σε κιλα, αλλα αυτο ειναι ασχετο.


Στο τζιμ δε πας για τα οργανα, πας επειδη δεν εχεις χωρο, πας για την παρεα, πας για να χαζευεις κωλους κ να κανεις γνωριμιες, πας για ο,τι αλλο, αλλα για τα οργανα.

ενδεικτικα οι παρακατω κυριοι κανουν αποκλειστικα προπονηση στο σπιτι, και εχουν αυτα ακριβως που περιεγραψα παραπανω. +- κατι αλυσιδες κατι απο εδω κατι απο εκει (μην κολλησουμε με τα σωματα ή με το αν ειναι νατουρα ή οχι, με τον τροπο προπονησης τα εγραψα ολα αυτα)


Υ.Γ. καπου εχω κ ενα κατεβατο για το ελευθερα βαρη βσ μηχανηματα κ οργανα, αλλα βαριεμαι να το βρω.
Υ.Υ.Γ "οσο περισσοτερα γνωρίζεις για την προπονηση, τοσο πιο απλο το οργανο που χρειαζεσαι για να προπονηθεις" Vince "the iron guru" Gironda 
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
ΡΩΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗ!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

ναι ο γυμναστης ξερει απο φαρμακολογία, τοξικολογία, ορμονες, λειτουργίες συκωτιού, επιπλεον στα ο,τι ξερει για τη διατροφη κ την προπονηση.... Καλη τυχη!

προσωπικα ξερω 2 τετοια ατομα, ο ενας ειναι χημικος με μεταπτυχιακο στην φαρμακολογία και ο δευτερος ειναι φυσιοθεραπευτής με μεταπτυχιακο στα σιδεραδικα.

οποιον γυμναστει εχω ρωτησει για γραμμωση μου ειπε το εξης "κοψε λιπαρα  :headbang: και κανε προγραμμα γραμμωσης δλδ περισσοτερες επαναληψεις  :headbang: :headbang: :dancing:" ελεεεεεος

Υ.Γ μη του φωναζεις του παιδιου κ το αποπαιρνεις
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
αυτο που βοηθαει τρομερα στη γραμωση ειναι το τρεξιμο.
Οποιος θελει να κανει καλη γραμμωση ας φαντασιωθει το εξης=ΛΙΩΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ. ΚΑΙ ΣΕ ενα λιωμενο κορμι χτιζεις μυς.απλο ειναι.
Δε γινεται να τρως ζαχαρες μπιφτεκια κλπ και να θες γραμμωση.Εκτος κι αν εισαι 20-25 που σαν πιτσιρικας τα καις και λιωνεις τα παντα ολα.
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
αυτο που λες ειναι εντελώς λάθος, αλλα ταυτογχρονα ειναι κ σωστο.

Που ειναι το σωστο? Στο οτι αν καποιος εχει λιγοτερα ποσοστα λιπους κ ο διδυμος του αδερφος εχει μεγαλυτερο ποσοστο τρωνε κ ασκουνται ακριβως το ιδιο, αυτος με το λιγοτερο θα βαλει περισσοτερους μυς. Αν τρωνε ομως υποθερμιδικα, ο χοντρος θα χασει περισσοτερο λιπος απ οτι μυς σε σχεση με τον αδυνατο, ο αδυνατος θα χασει περισσοτερους μυς απ οτι λιπος, αναφερομαι σε αδυνατο=% λιπους γυρω στο 10. Αυτα εχουν να κανουν με την εκκριση λεπτινης κ αλλων ορμονών. Κ περισσοτερες λεπτομερειες υπαρχουν σε αρθρα του Λαιλ ΜακΝτοναλντ κ αλλων διατροφολογων, αν καποιος τα θελει να ψαξω να τα βρω (ας στειλει πμ). Τωρα, για να χτισεις μυς που λεει κ ο αποπανω υποτιθεται οτι τρως, το τι΄, πόσο, και η ευαισθησια στην ινσουλινη, λιποκυτταρων, μυοκυταρρων, εκκριση ορμονών θα καθορισει το ποσο λιπος, ποσους μυς, αλλα μαζι με τους μυς θα βαλεις κ λιπος. Να βαλεις μυς ενω χανεις λιπος, γινεται ειτε σε νεους ασκουμενους ή μεσω προπονησης υψηλης εντασης κ περιπλοκων διατροφικών πλανων (και εκει τα πραγματα πηγαινουν πολύ αργα, αντι να χασω 0.5-1 κιλο, χανω 300 γρ της εβδομαδα κ αντι να βαλω 1 κιλο μυικα το χρονο βαζω 200γρ ή αν χρησιμοποιεί καποιος χημικη υποστηριξη.

Που ειναι το λαθος? Οι μαραθωνοδρόμοι εχουν μικρη ευασισθησια ινσουλίνης στους μυς κ μεγαλη στα λιποκυταρρα και  μετα τους αγωνες εχουν την ταση να αποθηκευουν λιπος, ακριβως για να εχουν να καψουν κατα τη διαρκεια της τρεχαλας. αν θες τα σεχυ ποδια ενος μαραθωνοδρόμου ξεκινα να τρεχεις, αν όμως θες τα ποδια ενος σπριντερ ή ενος πολεμιστη ή ενος αρχαιου αγαλματος πρπει να κανεις αλλα πραγματα. Προφανως την adrenal fatigue δεν την υπολογιζουμε γιατι, αν αρχισεις να τρως λιπαρα, τυρια, αυγα, φυστικοβουτυρα, μαυρη σοκολατα κ κρεατα,και σταματησεις να λιωνεις στο τρεξιμο οι ορμονες σου θα επανελθουν...τελικα. αυτο ο σωματοτυπος που περιεγραψε παραπανω ο κομαντο ειναι γνωστος κ ως σκιννυ φατ, αδυνατος με μεγαλα ποσοστα λιπους.
 

Geppetto33

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2009
Μηνύματα
258
Κριτικές
5
Like
471
Πόντοι
301
παντως εγω καταλαβα οτι εχετε οι περισσοτεροι γνωσεις πωλητη x-treme stores bodybuilding club.εγω ξερω τι να κανω αλλα ηθελα να μαθω αν ξερεις και κανεις αλλος.δεν λεω ονοματα αλλα διατροφη και και κυκλους που θα ακολουθησω απο σεπτεβρη ειναι απο ελληνα πρωταθλητη στο bodybuilding.επισης πληροφοριακα σας στο λεω το ποσο αποδιδουν τα φαρμακα απο τις παρενεργειες μεχρι α ποσα κιλα θα παρεις ,στην διατροφη ακομα και στην ανταποκριση του σωματος στη γυμναστικη ειναι γεννετησια χαρακτηριστικα.τελος.τα προγραμματα και  διατροφες χτιζονται μονο βαση εμπειριας στο σωμα του καθενος δλδ τη σε δουλευει και τι οχι.απο φαρμακο μεχρι γυμναστικη να νοιωθεις τι σε δουλευει καλυτερα μεσα σου.εγω μια ζωη ημουν παχουλος οπως και οι περισσοτεροι στην οικογενεια μολις βρηκα τα κουμπια του σωματος μου καταφερα να αδυνατισω παρα πολυ.οποιον και εαν ρωτησεις μπορει να σου πει μονο βασικες αρχες διατροφης γυμναστικης φαρμακολογιας κτλπ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom