Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    26

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
τελικά εμείς που κάνουμε δικέφαλα-τρικέφαλα στο ίδιο πρόγραμμα (δηλαδή την ίδια μέρα), είμαστε λάθος?
όχι γιατί είναι ανταγωνιστικές ομάδες μυών.
εγώ πάντως στο πρόγραμμα μου πάντα έχω βυζιά-δικέφαλα, ώμους-τρικέφαλα και πήχεις-πλάτη-τραπεζοειδείς και μια μέρα μόνα τους τα πόδια με κοιλιακούς και ραχιαίους μέρα παρά μέρα και ποτέ μαζί και ανάλογα το μπυροκοίλι 15 λεπτά διάδρομο/ποδήλατο εναλλάξ τις μέρες που δεν έχω πόδια. τη μέρα που κάνω πόδια προπονώ και πλάγιους κοιλιακούς.
κατά τη γνώμη μου αυτό εδώ το άρθρο είναι πάρα πολύ καλό για να σου λύσει αρκετές απορίες που μπορεί να έχεις˙ επίσης περιέχει και αρκετά χρήσιμα πράγματα.
 

menios34

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2012
Μηνύματα
502
Like
0
Πόντοι
6
Τι γνώμη έχετε για τα στατικά ποδήλατα; Ποιά είναι η ελάχιστη τιμή ενός καλού;
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Καλα εσυ με κοβεις πριν ακομα ξεκινησω.Και ελεγα να αρχισω τη Δευτερα.
Εσυ που το ξερεις?Το εχεις δοκιμασει?
το ξερει γιατι το να βγαλεις 50 ΣΕΡΙ ελξεις με αψογη τεχνικη ειναι πρακτικα αδυνατο
λες κανεις 18..καλος αριθμος σαν πρωτη αναγνωση..βεβαια παιζει ρολο και το βαρος σου..
στα 80 ειχα και γω γυρω στις 15 ευκολα..οι 15 ομως γιναν 11 στα 90.4  :grin:

οπως και να χει,αν η ασκηση εχει παψει να αποτελει προκληση,
κρεμα μια 20κιλη στη μεση σου και το ξαναβλεπεις.
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
Τι γνώμη έχετε για τα στατικά ποδήλατα; Ποιά είναι η ελάχιστη τιμή ενός καλού;
αμα θες να κανεις αεροβια μεσα στο σπιτι παρε διαδρομο καλυτερα.με 500-800 ευρω βρισκεις σχετικα καλο και κανεις τη δουλεια σου.

το στατικο ποδηλατο ποτε δε μου αρεσε γιατι γενικα δε μου αρεσει το ποδηλατο,οσον αφορα τις τιμες μπορεις να βρεις απο 200 ευρω μεχρι και 800,αναλογα ποσο καλο ειναι
 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
το ξερει γιατι το να βγαλεις 50 ΣΕΡΙ ελξεις με αψογη τεχνικη ειναι πρακτικα αδυνατο
λες κανεις 18..καλος αριθμος σαν πρωτη αναγνωση..βεβαια παιζει ρολο και το βαρος σου..
στα 80 ειχα και γω γυρω στις 15 ευκολα..οι 15 ομως γιναν 11 στα 90.4  :grin:

οπως και να χει,αν η ασκηση εχει παψει να αποτελει προκληση,
κρεμα μια 20κιλη στη μεση σου και το ξαναβλεπεις.
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση.Θα βαλω στοχο τις 30 και αν τα καταφερω βλεπουμε.
Επειδη παρατηρησα οτι εχεις γνωσεις που δεν τις κρατας μονο για τον εαυτο σου αλλα βοηθας ακομα και αρχαριους σαν εμενα θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης.Το καλοκαιρι ετρεχα 8Km 6 φορες την εβδομαδα.Τωρα το αλλαξα και τρεχω 12Km 3 φορες την εβδομαδα.Αληθευει οτι πανω απο μια ωρα τρεξιμο καιει μυικο ιστο?
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση.Θα βαλω στοχο τις 30 και αν τα καταφερω βλεπουμε.
Επειδη παρατηρησα οτι εχεις γνωσεις που δεν τις κρατας μονο για τον εαυτο σου αλλα βοηθας ακομα και αρχαριους σαν εμενα θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης.Το καλοκαιρι ετρεχα 8Km 6 φορες την εβδομαδα.Τωρα το αλλαξα και τρεχω 12Km 3 φορες την εβδομαδα.Αληθευει οτι πανω απο μια ωρα τρεξιμο καιει μυικο ιστο?
αμα τρεχεις πανω απο μια ωρα (εξαρταται παντα με τι ρυθμο τρεχεις) γενικα ειναι καλο μονο αν θες να τρεξεις σε κανα μαραθωνιο...

εξαρταται γιατι το θες το τρεξιμο,αν τρεχεις μονο για φυσικη κατασταση απο 20-30 λεπτα με μετριο ρυθμο ειναι αρκετο ,3 φορες την εβδομαδα.
 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
εξαρταται γιατι το θες το τρεξιμο,αν τρεχεις μονο για φυσικη κατασταση απο 20-30 λεπτα με μετριο ρυθμο ειναι αρκετο ,3 φορες την εβδομαδα.
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ υπερκινητικος αλλα θελω να διατηρω και το λιπος μου πολυ χαμηλα.
Θελω να βλεπω φλεβες στα χερια μου και τους κοιλιακους μου να σχηματιζονται.Για τον ογκο δεν με πολυνοιαζει.
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ υπερκινητικος αλλα θελω να διατηρω και το λιπος μου πολυ χαμηλα.
Θελω να βλεπω φλεβες στα χερια μου και τους κοιλιακους μου να σχηματιζονται.Για τον ογκο δεν με πολυνοιαζει.
φιλε περιεργα τα λες. κι ο ψαλτης ετσι ειναι αλλα δε νομιζω οτι θες να εισαι ετσι  :2funny:

τελοσπαντων ,χαμηλο ποσοστο λιπους=σωστη διατροφη+αεροβια αυτα ειναι γνωστα.


 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
φιλε περιεργα τα λες. κι ο ψαλτης ετσι ειναι αλλα δε νομιζω οτι θες να εισαι ετσι  :2funny:

τελοσπαντων ,χαμηλο ποσοστο λιπους=σωστη διατροφη+αεροβια αυτα ειναι γνωστα.
Οχι ειμαι πολυ πιο ογκωδης απο τον Ψαλτη.Εχω και ανεπτυγμενο στηθος και σχηματισμενους κοιλιακους και αρκετα πρησμενα δικεφαλα.Απλα εχω πολυ λιγο λιπος.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Το καλοκαιρι ετρεχα 8Km 6 φορες την εβδομαδα.Τωρα το αλλαξα και τρεχω 12Km 3 φορες την εβδομαδα.
Αληθευει οτι πανω απο μια ωρα τρεξιμο καιει μυικο ιστο?
θα ειμαι ειλικρινης..τα νουμερα που γραφεις ειναι τρολ αλερτ..παρολαυτα απαντω για την περιπτωση που κανω λαθος..

προσωπικα λοιπον σιχαινομαι οτι εχει σχεση με τρεξιμο..προτιμω να διαβαζω σεντονια του χριστιδη για τα τιμια πρωταθληματα του γαυρου,απο το να κανω 10' διαδρομο στο 7...εχοντας ξεκαθαρισει τη θεση μου,ευκολα καταλαβαινεις πως δεν εχω και τοση εμπειρια στο να τρεχω 50χλμ την εβδομαδα οποτε μαλλον θα πρεπε να ρωτησεις κ καποιον που εχει για γνωμη..

περα απο αυτο ομως,θα σου πω καποια πραγματα που ισχυουν,ειτε ο χιτμαν21 τρεχει 50χλμ την εβδομαδα ειτε οχι..

οταν τρεχεις λοιπον η απαιτουμενη ενεργεια προερχεται απο καυση..τι καις;;
γλυκογονο(δλδ υδατανθρακα που παιρνεις απο την τροφη),αποθηκευμενο λιπος ειτε αμινοξεα απο το μυικο ιστο..

το χρονικο περιθωριο μεχρι να καψεις μυικο ιστο δε γινεται να προσδιοριστει φυσικα με ακριβεια..
σχετικα ακριβες ομως ειναι οτι η κορτιζολη αρχιζει να ανεβαινει μετα απο 50-60 λεπτα ασκησης με αντισταση..
ισως απο αυτο να χει καθιερωθει το 60λεπτο που γραφεις..

το μονο που θα σου προτεινα ειναι πριν τα σεσσιονς να κανεις γερο καρμπ λοουντ(3grXbw)...
αυτο σα δευτερη λυση βεβαια..η πρωτη ειναι να σταματησεις να καταπονεις τις αρθρωσεις σου
και να ξεγυμνωνεις απο την παραμικρη μυικοτητα τα ποδια σου τρεχοντας 40χλμ την εβδομαδα..
σκεψου πως  ειναι σαν να (υπερ)προπονεις ΚΑΘΕ μερα το στηθος σου(σορτ οφ τουλαχιστον)..

ριξε το βολιουμ,ανεβασε ενταση με σπριντ σε στυλ διαλλειματικης προπονησης..
προσθεσε ασκησεις με αντισταση στυλ καθισματα με οτι βαρος βρισκεις..

επειδη διαβαζω φοβασαι μη λιπωσεις,αν δε χαλασεις τη διατροφη σου ειναι αδυνατο να γινει κατι τετοιο..




 

Kalashnikov

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2012
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
θα ειμαι ειλικρινης..τα νουμερα που γραφεις ειναι τρολ αλερτ..παρολαυτα απαντω για την περιπτωση που κανω λαθος..
Ευχαριστω και παλι για την απαντηση.
Τα νουμερα μη σου φαινονται υπερβολικα.Ειμαι 21 ετων.Ο θειος μου στα 40 του αποφασισε να κοψει το τσιγαρο και να αρχισει να τρεχει μαζι μου.Την πρωτη μερα σταματησε στα πρωτα 500 μετρα.Τωρα, 2 χρονια,μετα τρεχει 10Km την ημερα.Αν εισαι υγιης και εχεις γερα γονατα η αντοχη σου βελτιωνεται πολυ γρηγορα.Το πιο σημαντικο ειναι να φορας καλα παπουτσια και να αποφευγεις να τρεχεις σε ασφαλτο.Και μιας και στο τρεξιμο ειμαι πιο εμπειρος ακου και μια συμβουλη απο μενα.Ετρεχα με adidas response cushion και τωρα τρεχω με asics gel nimbus.Παρε οποιο απο τα δυο σου αρεσει και πηγαινε για τρεξιμο σε χωματοδρομο ή αν μενεις σε πολη τρεξε σε tartan (το υλικο που εχει ο στιβος γυρω απο το γηπεδο).Θα δεις οτι θα ευχαριστιεσαι το τρεξιμο που τωρα το αποφευγεις και δεν θα εχεις την παραμικρη ενοχληση σε γονατα και αστραγαλους.Τον διαδρομο να τον αποφευγεις.
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
ξαναλεω,να τρεχεις 10χλμ την ημερα ,5-6 μερες την εβδομαδα ΔΕΝ χρειαζεται εκτος κι αν θες να τρεξεις σε αγωνες ...

σε ταρταν ειναι σιγουρα καλυτερα για γονατα-μεση-αστραγαλους ομως γενικα αν θες να προκαλεσεις την αντοχη σου δοκιμασε να μειωσεις το χρονο και να αυξησεις την ενταση...

το τζογκινγκ δε προσφερει ΤΙΠΟΤΑ περαν μιας καλης φυσικης καταστασης(καρδια,πνευμονες κλπ) και να το κανεις απο 1 ωρα και πανω μακροχρονια θα δεις να αδυνατιζεις...

ενω αν τρεχεις πχ 25 λεπτα αλλα αλλαζεις την ενταση(5 λεπτα τζοκινγκ,1 λεπτο σπριντ,ξανα τζογκινγκ κτλ) και θα αυξησεις και την αντοχη σου και θα γλιτωσεις και χρονο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom