Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

stelios12345

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.606
Like
0
Πόντοι
16
Τι να εφαρμοσεις? Να ακολουθεις τις διατροφικες οδηγιες και να εισαι σωστος με τη διατροφη σου και να μην τρως μαλακιες εννοω!
,Δεν βρηκα καμια διατροφικη οδηγια μονο γενικοτητες,για εξηγησε μου εσυ που καταλαβες?
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Οντως πες μας να πιασουμε τπτ γιατι χριστο δεν καταλαβαμε.. :grin:
Επισης χιτμαν,τι εννοεις με το οτι λογω σωματοδομης δεν μπορεις να φορτωσεις κιλα στο στηθος?Σε ρωταω γιατι κι εγω δεν μπορω με τπτ να ανεβασω κιλα στηθος ενω στην πλατη για παραδειγμα ανεβαζω σαν κι εσενα για πλακα..
εννοω οτι ειμαι πλεον 79κγ,με υψος 1,82-3μ και χω ανοιγμα χεριων 1,88μ..
αν θες να ανεβασεις κιλα στηθος δουλεψε 2 φορες την εβδομαδα τριτη-παρασκευη ας πουμε οριζοντιο 7Χ3 σε 80%ρμ..
δε βαζω δευτερα γιατι ειναι international chest day για ολα τα γυμναστηρια του κοσμου,οποτε παγκο και χρονο για 7 βαρια σετς δε βρισκεις..παραλληλα 2 ασκησεις 10-12 ρεπς για τρικεφαλο,και 3Χ8 ινκλαιν με αλτηρες..αν εισαι κατω απο 30,με φαι-υπνο και 72 ωρες αποσταση γινεται..εγω με κατι αναλογο ανεβηκα πανω απο 10κιλα στην 1ρμ..

το θεμα κιλα δεν πρεπει να απασχολει κανενα πιστευω σε σοβαρο βαθμο..
ναι ειναι δεικτης προοδου,μυικης αναπτυξης κλπ,αλλα δεν ειναι προεκταση πεους..για να στο παω παραπερα,υπαρχουν τυποι που εχουν 120Χ5,με υψος 1.75μ και βαρος 90 κιλα στο νερο..και ρωτω,ποιος χεστηκε για το 120Χ5 με βαση τα στατς που σου δωσα;

καπου εδω μπαινει και ο σκοπος της προπονησης..υπερτροφια,δυναμη,aesthetics κ.α..


για τι διατροφη,δε βλεπω τι δεν καταλαβαινεις..τα λινκς ειναι ξεκαθαρα..
 

Dr Lecter

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.433
Κριτικές
31
Like
2.537
Πόντοι
6.495
Με δυσκολευεις λιγο αλλα κατι σαν να επιασα.. :)
31 ειμαι,1.72 υψος,66-67 κιλα με σκοπο να ανεβω σε βαρος αλλα δεν μου ηταν ποτέ ευκολο..Επισης υπνος οχι αρκετος..
Τις 2 φορες που λες γι'αυτες τις ασκησεις στηθους με ποια μυικη ομαδα ειναι καλο να συνδυαζονται?Με δικεφαλα την μια και μονο στηθος την αλλη ας πουμε?
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
,Δεν βρηκα καμια διατροφικη οδηγια μονο γενικοτητες,για εξηγησε μου εσυ που καταλαβες?


URL]]
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Με δυσκολευεις λιγο αλλα κατι σαν να επιασα.. :)
31 ειμαι,1.72 υψος,66-67 κιλα με σκοπο να ανεβω σε βαρος αλλα δεν μου ηταν ποτέ ευκολο..Επισης υπνος οχι αρκετος..
Τις 2 φορες που λες γι'αυτες τις ασκησεις στηθους με ποια μυικη ομαδα ειναι καλο να συνδυαζονται?Με δικεφαλα την μια και μονο στηθος την αλλη ας πουμε?
ποσο καιρο ασχολεισαι εντατικα με βαρη;
με δεδομενο το υψος σου,μπορεις ανετα να κανεις καλα κιλα στη συγκερκιμενη ασκηση..
τα 66 κιλα απο την αλλη με προβληματιζουν οσο αφορα τη μυικοτητα σου..εκτος βεβαια αν εισαι σε bf γυρω στο 10%..
οποτε μαλλον στο οτι δεν κανεις κιλα φταιει το οτι δεν εχεις προπονηθει αρκετα..
οι δυο μερες που σου εγραψα εχουν συνολο 7 βαρια σετς,3 μεσης εντασης,και 6 ελαφρια των 12 επαναληψεων..
ειναι μια πληρης μερα,δε χρειαζεται καποιον συνδιασμο..αν θες χωσε και κανα φλαις με αλτηρα 2Χ12 και εκλεισες..
 

stelios12345

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.606
Like
0
Πόντοι
16
Με δυσκολευεις λιγο αλλα κατι σαν να επιασα.. :)
31 ειμαι,1.72 υψος,66-67 κιλα με σκοπο να ανεβω σε βαρος αλλα δεν μου ηταν ποτέ ευκολο..Επισης υπνος οχι αρκετος..
Τις 2 φορες που λες γι'αυτες τις ασκησεις στηθους με ποια μυικη ομαδα ειναι καλο να συνδυαζονται?Με δικεφαλα την μια και μονο στηθος την αλλη ας πουμε?
Φιλαρακι καλος εισαι ασε τις μπουρδολογιες που σου λενε,θεμα διατροφης ειναι αν εισαι καταρτισμενος σε αυτο,δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο ουτε στην προπονηση,μην ανεβαινεις στα κιλα γιατι η καταληξη σου θα ειναι η κλασσικη των χοντροφουσκωτων,εκτος αν εισαι διατεθειμενος να παρεις φαρμακα,αντε να βαλεις 2-3 κιλα το πολυ
Και αν δεν κοιμασαι κανονικα ξεχνα το οτι βαλεις λιπος θα ναι
 

Dr Lecter

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.433
Κριτικές
31
Like
2.537
Πόντοι
6.495
ποσο καιρο ασχολεισαι εντατικα με βαρη;
με δεδομενο το υψος σου,μπορεις ανετα να κανεις καλα κιλα στη συγκερκιμενη ασκηση..
τα 66 κιλα απο την αλλη με προβληματιζουν οσο αφορα τη μυικοτητα σου..εκτος βεβαια αν εισαι σε bf γυρω στο 10%..
οποτε μαλλον στο οτι δεν κανεις κιλα φταιει το οτι δεν εχεις προπονηθει αρκετα..
οι δυο μερες που σου εγραψα εχουν συνολο 7 βαρια σετς,3 μεσης εντασης,και 6 ελαφρια των 12 επαναληψεων..
ειναι μια πληρης μερα,δε χρειαζεται καποιον συνδιασμο..αν θες χωσε και κανα φλαις με αλτηρα 2Χ12 και εκλεισες..
2 χρονια κανω βαρη εντατικα εκτος απο 15 μερες καθε καλοκαιρι..
Ωμους,χερια,κοιλιακους εχω φτιαξει..Το στηθος ειναι μεσα και δεν μπορω να ανεβασω και κιλα..Δεν ενδιαφερομαι να γινω φουσκωτος απλα το εχω απορια με αυτη την μυικη ομαδα που ειμαι σταθερος σχετικα εδω και κανα χρονο σε κιλα που φορτωνω..
Οριζοντιο-επικλινη παγκο με μπαρα..
πιεσεις-ανοιγματα με αλτηρα ειτε επικλινη ειτε οριζοντιο
pull over,cross-over,pec-deck
Σε αυτες τις ασκησεις εναλασσομαι με super set διαφορετικα καθε 2 μηνες περιπου που αλλαζω προγραμμα..
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
2 χρονια κανω βαρη εντατικα εκτος απο 15 μερες καθε καλοκαιρι..
Ωμους,χερια,κοιλιακους εχω φτιαξει..Το στηθος ειναι μεσα και δεν μπορω να ανεβασω και κιλα..Δεν ενδιαφερομαι να γινω φουσκωτος απλα το εχω απορια με αυτη την μυικη ομαδα που ειμαι σταθερος σχετικα εδω και κανα χρονο σε κιλα που φορτωνω..
Οριζοντιο-επικλινη παγκο με μπαρα..
πιεσεις-ανοιγματα με αλτηρα ειτε επικλινη ειτε οριζοντιο
pull over,cross-over,pec-deck
Σε αυτες τις ασκησεις εναλασσομαι με super set διαφορετικα καθε 2 μηνες περιπου που αλλαζω προγραμμα..
Λουσου με Ultrex και θα δεις :grin:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Άσχετο, αλλά ο Onyewu για ποδοσφαιριστής έχει γαμώ τα σώματα  :rockon:

http://[URL unfurl="true"]www.getbig.com/boards/index.php?action=dlattach;topic=333296.0;attach=373876;image[/img[/URL]]



Το άθλημα με τα πιο γαμάτα σώματα πάντως είναι το nfl






 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Τι ακριβώς προτείνεις για την διαχείριση της ινσουλίνης διατροφικά μάξ ;


Απλά κρατώντας όσο το δυνατόν χαμηλά τα επίπεδα ινσουλίνης τρώγοντας υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη εκτός από το μεταπροπονητικό που ο υδατάνθρακας που επιλέγουμε πρέπει να είναι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη όπως οι πατάτες (βραστές ή ψητές). 
Το μεταπροπονητικό πρέπει να είναι το πλουσιότερο σε θερμίδες γεύμα της ημέρας.
Στα γεύματα πριν τη προπόνηση πρέπει να φροντίζουμε να γεμίζουμε το ηπατικό γλυκογόνο με φρουκτόζη από λαχανικά ή φρούτα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη (40-50 gr, αν περάσουμε το όριο η φρουκτόζη γίνεται λίπος).
Αν κάποιος παίρνει «φάρμακο» μπορεί να πάρει μετά τη προπόνηση 50 γρ πρωτεϊνη και 1-2 κουταλάκια δεξτρόζη. Στους natural όμως νομίζω ότι ένα καλό γεύμα μία-μιάμιση ώρα μετά είναι αρκετό.

Τώρα αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε ένα συμπλήρωμα κατά τη γνώμη μου το bcaa πριν τη προπόνηση είναι προτιμότερο από τη way μετά πάντα για natural. Ο καθένας βέβαια έχει τις απόψεις του…
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
δε ξερω τι λετε,εγω πριν και μετα το γυμναστηριο τσακιζω 3-4 κομματια μουσακα και ειμαι ετοιμος...και 2 λουκουμαδες για ενεργεια και παμε
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
δε ξερω τι λετε,εγω πριν και μετα το γυμναστηριο τσακιζω 3-4 κομματια μουσακα και ειμαι ετοιμος...και 2 λουκουμαδες για ενεργεια και παμε

Βάλε λίγη ποικιλία στη διατροφή σου.
Βάλε εναλλάξ με το μουσακά παπουτσάκια και ιμάμ μπαϊλντί.
Οι μελιτζάνες βέβαια τηγανισμένες πάντα σε ελαιόλαδο.
 

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Απλά κρατώντας όσο το δυνατόν χαμηλά τα επίπεδα ινσουλίνης τρώγοντας υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη εκτός από το μεταπροπονητικό που ο υδατάνθρακας που επιλέγουμε πρέπει να είναι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη όπως οι πατάτες (βραστές ή ψητές).  
Το μεταπροπονητικό πρέπει να είναι το πλουσιότερο σε θερμίδες γεύμα της ημέρας.
Στα γεύματα πριν τη προπόνηση πρέπει να φροντίζουμε να γεμίζουμε το ηπατικό γλυκογόνο με φρουκτόζη από λαχανικά ή φρούτα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη (40-50 gr, αν περάσουμε το όριο η φρουκτόζη γίνεται λίπος).
Αν κάποιος παίρνει «φάρμακο» μπορεί να πάρει μετά τη προπόνηση 50 γρ πρωτεϊνη και 1-2 κουταλάκια δεξτρόζη. Στους natural όμως νομίζω ότι ένα καλό γεύμα μία-μιάμιση ώρα μετά είναι αρκετό.

Τώρα αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε ένα συμπλήρωμα κατά τη γνώμη μου το bcaa πριν τη προπόνηση είναι προτιμότερο από τη way μετά πάντα για natural. Ο καθένας βέβαια έχει τις απόψεις του…

Εγώ μετά την προπό βάζω whey+malto. Μετά απο μιάμιση ώρα θα φάω κανονικό φαί.
 

Tupakos

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
341
Like
1
Πόντοι
1
ειμαι μαθητης 3ης λυκειου ..την επαναλαμβανω 2η φορα ειμαι 18 χρονων ..τι συπληρωμα θα μου προτεινατε επειδη παω σχολειο???να αγορασω?και δεν προλαβενω να τρωω
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Εγώ μετά την προπό βάζω whey+malto. Μετά απο μιάμιση ώρα θα φάω κανονικό φαί.

Αυτό κάνουν πολλοί. Και η malto βέβαια είναι γλυκόζη όπως η δεξτρόζη.
Έχεις σταματήσει ποτέ για κάποιο διάστημα τη whey να δεις αν υπάρχει διαφορά??
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom