Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

trelos sporos

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
635
Like
2
Πόντοι
6

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Δεν υπάρχουν τυποποιημένα προγράμματα προπόνησης τα οποία να λειτουργούν το ίδιο για όλους Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά οπότε το πρόγραμμα πρέπει να προσαρμόζεται επάνω του όπως και η διατροφή του η οποία τελικά είναι πιο σημαντική από τη προπόνηση αφού αν η διατροφή είναι λάθος αποτελέσματα δεν έρχονται όσο σκληρή και αν είναι η προπόνηση.

Η αύξηση της μυϊκής μάζας μετά την προπόνηση οφείλεται στην διαχείριση της ινσουλίνης, την αυξητική ορμόνη και την τεστοστερόνη. Όσο καλή προπόνηση και αν έχει κάνει κάποιος δεν γίνεται τίποτε αν κάτι από τα παραπάνω δεν λειτουργεί σωστά. Επειδή κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά επίπεδα τεστοστερόνης και αυξητικής ορμόνης βλέπουμε τεράστιες διαφορές στη μυϊκή ανάπτυξη  μεταξύ ανθρώπων που κάνουν το ίδιο πρόγραμμα. Εκεί που μπορούμε να επέμβουμε είναι μόνο η διαχείριση της ινσουλίνης μέσω της διατροφής (αν δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα). Τα παραπάνω ισχύουν βέβαια για natural.
Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο σωματότυπος στη μυϊκή ανάπτυξη.
 

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Εκεί που μπορούμε να επέμβουμε είναι μόνο η διαχείριση της ινσουλίνης μέσω της διατροφής (αν δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα). Τα παραπάνω ισχύουν βέβαια για natural.
Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο σωματότυπος στη μυϊκή ανάπτυξη.

Τι ακριβώς προτείνεις για την διαχείριση της ινσουλίνης διατροφικά μάξ ;
 

Apollo64

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2007
Μηνύματα
903
Κριτικές
81
Like
493
Πόντοι
7.135
Παιδια μια καλη βιταμινη? κανω την ημερα 1,30 ωρα ποδηλατο δηλαδη αεροβικη .. Αν ξερει καποιος κατι καλο να προτηνει ευχαριστως να τον ακουσω

Μια από τις κορυφαίες (αν όχι η κορυφαία) είναι η Life Force της Source Naturals. Τα έχει όλα σχεδόν και σε καλές αναλογίες. Εννοείται ότι δεν έχει καμία σχέση με ό,τι κυκλοφορεί στα φαρμακεία και πολύ ανώτερο από τη V2000 της Solgar. Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα δεν είναι εύκολο να την βρεις, υπάρχει ένα e-shop στην Πάτρα που το πουλάει αυτό ().
Οι μποντυμπιλντεράδες παλιότερα προτιμούσαν το Animal Pak της Universal για πολυβιταμίνη το οποίο έχει 11 διαφορετικά χάπια η δόση...
 

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Παιδια μια καλη βιταμινη? κανω την ημερα 1,30 ωρα ποδηλατο δηλαδη αεροβικη .. Αν ξερει καποιος κατι καλο να προτηνει ευχαριστως να τον ακουσω

Μια από τις κορυφαίες (αν όχι η κορυφαία) είναι η Life Force της Source Naturals. Τα έχει όλα σχεδόν και σε καλές αναλογίες. Εννοείται ότι δεν έχει καμία σχέση με ό,τι κυκλοφορεί στα φαρμακεία και πολύ ανώτερο από τη V2000 της Solgar. Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα δεν είναι εύκολο να την βρεις, υπάρχει ένα e-shop στην Πάτρα που το πουλάει αυτό ().
Οι μποντυμπιλντεράδες παλιότερα προτιμούσαν το Animal Pak της Universal για πολυβιταμίνη το οποίο έχει 11 διαφορετικά χάπια η δόση...

Aυτή που λές είναι απο τις κορυφαίες. Και απο την ίδια σειρά η Life Force Greens επίσης. Κράτα την γιατί έχει καλό VFM.

Eξίσου καλή αν όχι καλύτερη είναι η ORTHO CORE απο την AOR. Aκριβή όμως για 1 μήνα.

Για site εφόσον έχεις πιστωτική κοίτα απο και φέρτα απο εκεί. Αμερική είναι και δεν έχεις πρόβλημα με τελωνεία αρκεί η παραγγελία σου να είναι κάτω απο 1.8kg και μέχρι 80$.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
ενα απντειτ απο την ΙΦ..νομιζω ηρθε η ωρα για ενα μπρεικ απο τις νηστειες.
τις τελευταιες μερες μετα το μεταπροπονητικο(1200 ++ θερμιδες εδω και 8 μηνες)νιωθω βαρος στο στομαχι μου..
ισως φταιει οτι αρχισα παραλληλα να πινω μισο λιτρο πληρες γαλα με γουει σαν πρωτο γευμα..
οπως και να χει,οποιος θελει ενα γρηγορο τροπο για ριξει ποντους απ τη μεση του,ας το δοκιμασει..δυσκολα θα αποτυχει..
απαραιτητο συμπληρωμα αν προπονεισαι fasted,ενα bcaa leucine heavy(modern bcaa usp labs)..
σε μπαλκ δε μου βγηκε..δυσκολα να κατεβασω 3500 θερμιδες απο καθαρο φαγητο σε 6-8 ωρες..
σε ατομα με αλλα μακρος παιζει να ναι οκ..

current stats:6ft,79κγ,80cm μεση..oταν ξεκινησα 86κγ,84αρα μεση..απο αεροβιο πρωινο ΗΙΤ 2 φορες τη βδομαδα..
μπλουζες αδειασανε,παντελονια πεφτουνε..αιμα και δακρυ..η κουαρ εχει στανταρ μεγαλυτερο κωλο απο μενα πια.. :grin:.

ναι το παραγαμησα,μου μιλησε ο γκομενιος για if,εκανα σαν τον ιθαγενη που ανακαλυψε τη φωτια(ως και 36 ωρες φαστ καπου το μαη)
και επεσα κατω απο 80kg..το δα σαν ενα πειραμα,δεν ειχα ξανακατεβει τοσο χαμηλα σε bf ποτε..ο καθρεπτης πουστης μερικες φορες παιζει παιχνιδια στο κεφαλι σου..δε σκοπευω να κατσω σε αυτα τα κιλα,θα φορτωσω και ας λιπωσω..
για να μη με πουνε και συμβατικο :grin: ,μεχρι το φλεβαρη παω με calorie cycling..

σε δυναμη παντως δεν ειδα μειωση..στις δυνατες μυικες ομαδες μου(πλατη κυριως)ανεβηκα κιολας..
στηθος το χω ξαναγραψει δεν τραβαω κιλα λογω σωματοδομης..

υ.γ. αδελφικους χαιρετισμους σε στρατευμενο κομμαντο γαμαικανο και σε πατηρ γκομενιο φυσικα..
 

stelios12345

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.606
Like
0
Πόντοι
16
ενα απντειτ απο την ΙΦ..νομιζω ηρθε η ωρα για ενα μπρεικ απο τις νηστειες.
τις τελευταιες μερες μετα το μεταπροπονητικο(1200 ++ θερμιδες εδω και 8 μηνες)νιωθω βαρος στο στομαχι μου..
ισως φταιει οτι αρχισα παραλληλα να πινω μισο λιτρο πληρες γαλα με γουει σαν πρωτο γευμα..
οπως και να χει,οποιος θελει ενα γρηγορο τροπο για ριξει ποντους απ τη μεση του,ας το δοκιμασει..δυσκολα θα αποτυχει..
απαραιτητο συμπληρωμα αν προπονεισαι fasted,ενα bcaa leucine heavy(modern bcaa usp labs)..
σε μπαλκ δε μου βγηκε..δυσκολα να κατεβασω 3500 θερμιδες απο καθαρο φαγητο σε 6-8 ωρες..
σε ατομα με αλλα μακρος παιζει να ναι οκ..

current stats:6ft,79κγ,80cm μεση..oταν ξεκινησα 86κγ,84αρα μεση..απο αεροβιο πρωινο ΗΙΤ 2 φορες τη βδομαδα..
μπλουζες αδειασανε,παντελονια πεφτουνε..αιμα και δακρυ..η κουαρ εχει στανταρ μεγαλυτερο κωλο απο μενα πια.. :grin:.

ναι το παραγαμησα,μου μιλησε ο γκομενιος για if,εκανα σαν τον ιθαγενη που ανακαλυψε τη φωτια(ως και 36 ωρες φαστ καπου το μαη)
και επεσα κατω απο 80kg..το δα σαν ενα πειραμα,δεν ειχα ξανακατεβει τοσο χαμηλα σε bf ποτε..ο καθρεπτης πουστης μερικες φορες παιζει παιχνιδια στο κεφαλι σου..δε σκοπευω να κατσω σε αυτα τα κιλα,θα φορτωσω και ας λιπωσω..
για να μη με πουνε και συμβατικο :grin: ,μεχρι το φλεβαρη παω με calorie cycling..

σε δυναμη παντως δεν ειδα μειωση..στις δυνατες μυικες ομαδες μου(πλατη κυριως)ανεβηκα κιολας..
στηθος το χω ξαναγραψει δεν τραβαω κιλα λογω σωματοδομης..

υ.γ. αδελφικους χαιρετισμους σε στρατευμενο κομμαντο γαμαικανο και σε πατηρ γκομενιο φυσικα..
Καλα τα ειπες τωρα κανε ξαι καμια μεταφραση στα ελληνικα μπας και καταλαβουμε και τιποτα απο οτι ειπες
 

stelios12345

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.606
Like
0
Πόντοι
16
Παιδια μια καλη βιταμινη? κανω την ημερα 1,30 ωρα ποδηλατο δηλαδη αεροβικη .. Αν ξερει καποιος κατι καλο να προτηνει ευχαριστως να τον ακουσω

Μια από τις κορυφαίες (αν όχι η κορυφαία) είναι η Life Force της Source Naturals. Τα έχει όλα σχεδόν και σε καλές αναλογίες. Εννοείται ότι δεν έχει καμία σχέση με ό,τι κυκλοφορεί στα φαρμακεία και πολύ ανώτερο από τη V2000 της Solgar. Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα δεν είναι εύκολο να την βρεις, υπάρχει ένα e-shop στην Πάτρα που το πουλάει αυτό ().
Οι μποντυμπιλντεράδες παλιότερα προτιμούσαν το Animal Pak της Universal για πολυβιταμίνη το οποίο έχει 11 διαφορετικά χάπια η δόση...
ΠοιΑ ειναι τα ολα σε καλες αναλογιες να καταλαβουμε?
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Κριτικές
1
Like
710
Πόντοι
96
ενα απντειτ απο την ΙΦ..νομιζω ηρθε η ωρα για ενα μπρεικ απο τις νηστειες.
τις τελευταιες μερες μετα το μεταπροπονητικο(1200 ++ θερμιδες εδω και 8 μηνες)νιωθω βαρος στο στομαχι μου..
ισως φταιει οτι αρχισα παραλληλα να πινω μισο λιτρο πληρες γαλα με γουει σαν πρωτο γευμα..
οπως και να χει,οποιος θελει ενα γρηγορο τροπο για ριξει ποντους απ τη μεση του,ας το δοκιμασει..δυσκολα θα αποτυχει..
απαραιτητο συμπληρωμα αν προπονεισαι fasted,ενα bcaa leucine heavy(modern bcaa usp labs)..
σε μπαλκ δε μου βγηκε..δυσκολα να κατεβασω 3500 θερμιδες απο καθαρο φαγητο σε 6-8 ωρες..
σε ατομα με αλλα μακρος παιζει να ναι οκ..

current stats:6ft,79κγ,80cm μεση..oταν ξεκινησα 86κγ,84αρα μεση..απο αεροβιο πρωινο ΗΙΤ 2 φορες τη βδομαδα..
μπλουζες αδειασανε,παντελονια πεφτουνε..αιμα και δακρυ..η κουαρ εχει στανταρ μεγαλυτερο κωλο απο μενα πια.. :grin:.

ναι το παραγαμησα,μου μιλησε ο γκομενιος για if,εκανα σαν τον ιθαγενη που ανακαλυψε τη φωτια(ως και 36 ωρες φαστ καπου το μαη)
και επεσα κατω απο 80kg..το δα σαν ενα πειραμα,δεν ειχα ξανακατεβει τοσο χαμηλα σε bf ποτε..ο καθρεπτης πουστης μερικες φορες παιζει παιχνιδια στο κεφαλι σου..δε σκοπευω να κατσω σε αυτα τα κιλα,θα φορτωσω και ας λιπωσω..
για να μη με πουνε και συμβατικο :grin: ,μεχρι το φλεβαρη παω με calorie cycling..

σε δυναμη παντως δεν ειδα μειωση..στις δυνατες μυικες ομαδες μου(πλατη κυριως)ανεβηκα κιολας..
στηθος το χω ξαναγραψει δεν τραβαω κιλα λογω σωματοδομης..

υ.γ. αδελφικους χαιρετισμους σε στρατευμενο κομμαντο γαμαικανο και σε πατηρ γκομενιο φυσικα..

Ρε καυλιαρη αφου θες να βαλεις κιλα μην κανεις αεροβιο! Σταρχιδια σου το αεροβιο! Να πω οτι εισαι 100 κιλα με κοιλια κ θες να χασεις οκ! Αλλα εισαι πολυ πορνωδης με μεση δαχτυλιδι!
Εγω αεροβιο απο το μαιο παλι και αν!

Φιλακια απο τον ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟ  :s&m_2:
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
δλδ τι διατροφη κανεις?

γραψε αναλυτικα γευματα θερμιδες
το σαιτ του λαιον ειναι πληρεστερο,αλλα αυτο ειναι απλοικοτερο για να παρεις μια μυρωδια σε πρωτη φαση
Ρε καυλιαρη αφου θες να βαλεις κιλα μην κανεις αεροβιο! Σταρχιδια σου το αεροβιο!

Φιλακια απο τον ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟ  :s&m_2:
αεροβιο δεν εκανα ποτε ετσι και αλλιως..βαριεμαι αφανταστα τα μισαωρα-45λεπτα..
το ΗΙΤ κραταγε 15με20 λεπτα,και ηταν στο πλαισιο του φατ λοσσ..πλεον δεν κανω απολυτως τιποτα..

ανταποδιδω τα φιλια  :2funny:
 

stelios12345

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.606
Like
0
Πόντοι
16
Πολλα σαιτ μας δειχνετε αλλα δεν βλεπω κατι ουσιαστικο σε αυτα τα σαιτ,πολυ επιστημονικη μπουρδολογια βλεπω,και για τα 2 σαιτ θα ελεγα
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Κριτικές
1
Like
710
Πόντοι
96
Πολλα σαιτ μας δειχνετε αλλα δεν βλεπω κατι ουσιαστικο σε αυτα τα σαιτ,πολυ επιστημονικη μπουρδολογια βλεπω,και για τα 2 σαιτ θα ελεγα

Καυλιαρη ωραια τα λενε τα σαιτ! Βεβαια στο διαβασμα ολοι καλοι ειμαστε! Το θεμα ειναι μπορουμε να τα εφαρμοσουμε κιολας ή αρχιδια?
Η διατροφη ειναι πολυ πιο δυσκολη απο την προπονηση δυστυχως  :-
 

stelios12345

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.606
Like
0
Πόντοι
16
Τι να εφαρμοσεις δηλαδη απο οτι λενε αυτα,για εξηγησε μου να καταλαβω?
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Κριτικές
1
Like
710
Πόντοι
96
Τι να εφαρμοσεις δηλαδη απο οτι λενε αυτα,για εξηγησε μου να καταλαβω?

Τι να εφαρμοσεις? Να ακολουθεις τις διατροφικες οδηγιες και να εισαι σωστος με τη διατροφη σου και να μην τρως μαλακιες εννοω!
 

Dr Lecter

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.433
Κριτικές
31
Like
2.537
Πόντοι
6.495
Καλα τα ειπες τωρα κανε ξαι καμια μεταφραση στα ελληνικα μπας και καταλαβουμε και τιποτα απο οτι ειπες
Οντως πες μας να πιασουμε τπτ γιατι χριστο δεν καταλαβαμε.. :grin:
Επισης χιτμαν,τι εννοεις με το οτι λογω σωματοδομης δεν μπορεις να φορτωσεις κιλα στο στηθος?Σε ρωταω γιατι κι εγω δεν μπορω με τπτ να ανεβασω κιλα στηθος ενω στην πλατη για παραδειγμα ανεβαζω σαν κι εσενα για πλακα..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom