Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
οταν καποιος καταφερει να αποδειξει με λογικα επιχειρηματα οτι μπορεις να αποκτησεις σωμα μποντιμπιλντερ(γιατι εδω μεσα το 90% αυτο θελει) χωρις καθολου αναβολικα και μονο με ''καλη διατροφη'' και ''σωστη γυμναστικη'' εγω θα παραδεχτω οτι εχετε δικαιο και οτι δε ξερω τιποτα...

μεχρι τοτε κλαστε μου τον μπουτσον που ειπε κι ο καραισκακης...ο αλλος παιρνει nox pump και ζαλιζεται ας πουμε και μου λετε για επιπεδο εδω μεσα... :jerking:
Δεν ξερω πως τα εχεις στο μυαλο σου, ομως γυμναστικη δεν ειναι να γινεις αλιπο βοδι.
Και ουτε το BB ειναι αθλημα.

Εαν το ιδανικο για σενα ειναι να αποκτησεις σωμα BB και να εισαι ετσι μεχρι στα 70,
με γεια σου και χαρα σου.
Να μη γραφεις πιπες ομως για προπονητικη και λοιπα. Δεν ειμαστε ειδικοι. Μονο το σωμα μας ξερουμε πως αντιδρα.
 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.287
Like
1.333
Πόντοι
266
Δεν ξερω πως τα εχεις στο μυαλο σου, ομως γυμναστικη δεν ειναι να γινεις αλιπο βοδι.
Και ουτε το BB ειναι αθλημα.

Εαν το ιδανικο για σενα ειναι να αποκτησεις σωμα BB και να εισαι ετσι μεχρι στα 70,
με γεια σου και χαρα σου.
Να μη γραφεις πιπες ομως για προπονητικη και λοιπα. Δεν ειμαστε ειδικοι. Μονο το σωμα μας ξερουμε πως αντιδρα.
πεστα μαλακα μου
συμφωνω σε ολα
 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.287
Like
1.333
Πόντοι
266
εσεις κουραζετε λεμε...και το κακο ειναι οτι ολοενα και περισσοτερα παιδακια που ειπε πιο πριν καποιος πανε και φαρμακωνονται...πρεζακια ε πρεζακια...
δε θα κανεις σωμα ποτε...
δεν θα κανεις σωμα ποτε...
δε θα κανεις σωμα ποτε...
δεν θα κανεις σωμα ποτε...
δε θα κανεις σωμα ποτε...
δεν θα κανεις σωμα ποτε...
δε θα κανεις σωμα ποτε...
δεν θα κανεις σωμα ποτε...
δε θα κανεις σωμα ποτε...
δεν θα κανεις σωμα ποτε...
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
ετσι συμφωνηστε...ποιος σου ειπε ρε οτι εγω θελω να εχω σωμα μποντιμπιλντερ? γαμω το μυαλο σας γαμω...αμα διαβασεις τι γραφουν εδω ολο για αναβολικα μιλανε...που σημαινει οτι θελουν να φουσκωσουν ...απλο...δυσκολο το ξερω για σενα αλλα προσπαθησε...

αυτα τα ολιγα...κι οποιος θελει εχω πει ας ερθει μια βολτα πειραια να κανουμε προπονηση...



 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.287
Like
1.333
Πόντοι
266
ετσι συμφωνηστε...ποιος σου ειπε ρε οτι εγω θελω να εχω σωμα μποντιμπιλντερ? γαμω το μυαλο σας γαμω...αμα διαβασεις τι γραφουν εδω ολο για αναβολικα μιλανε...που σημαινει οτι θελουν να φουσκωσουν ...απλο...δυσκολο το ξερω για σενα αλλα προσπαθησε...

αυτα τα ολιγα...κι οποιος θελει εχω πει ας ερθει μια βολτα πειραια να κανουμε προπονηση...
σε ποιο πας στον πειραια;
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
αυτα τα ολιγα...κι οποιος θελει εχω πει ας ερθει μια βολτα πειραια να κανουμε προπονηση...
Ναι, αλλη καιλα δεν ειχα.
Να σε βλεπω καλοκαιριατικα να σηκωνεις βαρη και να μουγκριζεις σαν τη βουβαλω...
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Ναι, αλλη καιλα δεν ειχα.
Να σε βλεπω καλοκαιριατικα να σηκωνεις βαρη και να μουγκριζεις σαν τη βουβαλω...
ελα να σε παω για τρεξιματακι που ειναι το πιο απλο...αν και φοβαμαι μη μου μεινεις  αλλα κοντα ειναι το νοσοκομειο...
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
ελα να σε παω για τρεξιματακι που ειναι το πιο απλο...αν και φοβαμαι μη μου μεινεις  αλλα κοντα ειναι το νοσοκομειο...
Ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο...
Ειμαι σιγουρος οτι κανεις ενδιαμεσα και διαλειμμα περπατωντας.
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο...
Ειμαι σιγουρος οτι κανεις ενδιαμεσα και διαλειμμα περπατωντας.
οχι κοριτσι μου...το ενδιαμεσο διαστημα ειναι τρεξιμο...indian runs ξερεις τι σημαινει? ΓΑΜΗΣΙ σημαινει που αμα δεν εχεις αντοχη τα φτυνεις στο πρωτο 5 λεπτο...
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
οχι κοριτσι μου...το ενδιαμεσο διαστημα ειναι τρεξιμο...indian runs ξερεις τι σημαινει? ΓΑΜΗΣΙ σημαινει που αμα δεν εχεις αντοχη τα φτυνεις στο πρωτο 5 λεπτο...
Ασε τις δηλωσεις. Αυτα να τα κανεις στο παρκο της γειτονιας σου.
Και μη μιλας για γαμησι στην γυμναστικη, γιατι εσεις οι γυμναστηριακοι χαλβαδοπροπονηση κανετε...
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Ασε τις δηλωσεις. Αυτα να τα κανεις στο παρκο της γειτονιας σου.
Και μη μιλας για γαμησι στην γυμναστικη, γιατι εσεις οι γυμναστηριακοι χαλβαδοπροπονηση κανετε...
καλα ναι...αλλη μια χιλιωειπωμενη μαλακια...ατομα που δεν εχουν πατησει ποτε σε γυμναστηριο πετανε κοτσανες τυπου ''τα βαρη δεν ειναι αθλημα'' αυτοι που κανουν γυμναστηριο δεν ειναι αθλητες'' κλπ...

 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
καλα ναι...αλλη μια χιλιωειπωμενη μαλακια...ατομα που δεν εχουν πατησει ποτε σε γυμναστηριο πετανε κοτσανες τυπου ''τα βαρη δεν ειναι αθλημα'' αυτοι που κανουν γυμναστηριο δεν ειναι αθλητες'' κλπ...
Πεντε φορες την εβδομαδα πηγαινω βρε λουκουμα.
Συμπληρωματικο ειναι το γυμναστηριο για τα αθληματα που κανω.

Και μη με ρωτησεις τι κανω, γιατι παω Λουτσα για μπιτς βολλευ... Σιγιαααααααα :sunglasses:
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Πεντε φορες την εβδομαδα πηγαινω βρε λουκουμα.
Συμπληρωματικο ειναι το γυμναστηριο για τα αθληματα που κανω.

Και μη με ρωτησεις τι κανω, γιατι παω Λουτσα για μπιτς βολλευ... Σιγιαααααααα :sunglasses:
κεντημα ειμαι σιγουρος...
 

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Δεν ειπα οτι πρεπει κανεις να κανει ακριβως οτι κανουν οι επαγγελματιες bb,αλλα στο συγκεκριμενο θεμα ναι,μπορει καποιος να το κανει και θα εχει οφελη.

Το progressive overload που λες δεν ειναι κατι καινουριο, sorry,ειναι απο την εποχη των παππουδων που λες καθοτι πανω σε αυτο βασιζεται το bodybuilding,πιθανως δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως ειναι και το παρουσιαζεις ως καποια επαναστατικη τεχνικη ή κατι τετοιο;Σε απλα και γρηγορα ελληνικα ειναι το να αυξανεις το βαρος για να εχεις μυικα οφελη.Η πυραμιδα στην ανοδο της βασιζεται σε αυτο,στην καθοδο της εχει και αλλα οφελη

Αυξάνεις γραμμικά το βάρος ή τις επαναλήψεις εφόσον έχεις πιάσει τις επαναλήψεις/βαρός που έχεις θέσει ως στόχο εξ αρχής.

Αυξάνοντας το βάρος δίνεις ερέθισμα στον μύ να αναπτυχθεί.

"In order for a muscle to grow, strength to be gained, performance to increase, or for any similar improvement to occur, the human body must be forced to adapt to a tension that is above and beyond what it has previously experienced."

Στην πυραμίδα φίλε μου ρίχνεις επαναλήψεις και αυξάνεις κιλά. Αποτέλεσμα ; να φτάνεις στο τελευταίο σετ εξουθενωμένος για να σηκώσεις το max των κιλών σου. 1000 φορές να κάνω reverse pyramid παρά την κλασική πυραμίδα.

Δεν λέω οτι οι ασκήσεις δεν πρέπει να αλλάζονται ΑΛΛΑ για να αλλάξεις μια άσκηση πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος.

π.χ τραυματισμός, δεν υπάρχει πλέον πρόοδος ή την κάνεις για 2 μήνες και την βαρέθηκες.

και όταν ξαναλέω μιλάμε για ΑΛΛΑΓΗ άσκησης μιλάμε να αλλάξω π.χ τον ίσιο πάγκο με μπάρα με αλτήρες ή κάποιο pushing μηχάνημα για στήθος όχι να βγάλω τον πάγκο και να βάλω pullover.

 

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Οι ασκησεις πρεπει να αλλαζονται συχνα γιατι οι μυες συνηθιζουν πολυ ευκολα και χρειαζονται συνεχεια αλλαγη και νεα ερεθισματα για να μη συνηθιζουν και να εξελισονται... Πρεπει συνεχεια να σοκαρονται με νεες προσαρμογες αν δεν θελουμε να μενουμε στασιμοι..

Ο μύς μου θα μείνει στάσιμος θες να μου πείς δηλαδή αν κάθε 2η-3η προπόνηση αυξάνω τα κιλά έστω π.χ +2.5kg ;

 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.709
Κριτικές
11
Like
12.581
Πόντοι
5.060
Ο μύς μου θα μείνει στάσιμος θες να μου πείς δηλαδή αν κάθε 2η-3η προπόνηση αυξάνω τα κιλά έστω π.χ +2.5kg ;
Νομίζω ότι το αντίθετο σού έγραψε.

Πώς μπορείτε ρε μάγκες να γυμνάζεστε μέσα στο καλοκαίρι;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom