Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

brad-pitt

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.216
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
16
Παiδες απο τέτοιου είδους συμπληρώματα δεν ξέρω κι εγω τι περιμένετε ακριβώς. Τώρα η άυξηση δύναμης που αναφέρεται, η μείωση της κούρασης κλπ είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας (παίρνω κάτι δυνατό και 'αρα πρέπει να είμαι καλύτερος). Το άσχημο με αυτά τα συμπληρώματα είναι οτι ο οργανισμός χτίζει μια ανοχή πολύ γρήγορα και σύντομα ουτε τα καταλαβαίνεις και πρέπει να ανεβάζεις συνέχεια την δοσολογία.
Όποιος εχει μεγαλες προσδοκιες απο τετοια συμπληρωματα κάνει λαθος. Να σας πω κατι αλλο καντε μια δοκιμη, 3 'ωρες πριν την προπόνηση φάτε 2 φρουτα π.χ.2 μήλα για να γεμίσει το συκώτι τις αποθήκες γλυκογόνου και ο επόμενος υδατάνθρακας να πάει στους μυς, εν συνεχεια 2 ώρες πριν την προπόνηση 150γρ ρύζι και 25γρ πρωτείνη. Μισή ωρα πριν την προπόνηση 1 καφέ 2πλο σκετο. Μετά ελάτε να μου πειτε πότε ειχατε καλύτερα πρηξίματα με τους πειραματισμούς στην διατροφη ή με οποιοδήποτε νιτρικό.....
αδερφε το ντρικο ειναι ενα συμπληρωμα που περιεχει ποσοτητα κρεατινης για τονωση πριν την προπονηση και ποσοτητα αργινινης που κανει τα αγγεια να διαστελονται στελνοντας περισσοτερο αιμα και στοιχεια στους μυς. δεν ειναι καποιο ψευδοφαρμακο που σε κανει απλα να πιστευεις οτι εισαι πιο δυνατος.
 

lastpontian

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2010
Μηνύματα
240
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
11
προσοχη στη βιταμινη Β .περασμενη πεμπτη εκανα ζαπιγκ και πεφτοντας στο σκαι ειχε ειδησεις και ενας υποτυτλος θεματος εγραφε πως τα συμπληρωματα βιταμινης Β προκαλουν εγκεφαλικη σμικρινση.επερνα εγω οπως και αλλοι που εχουν θεμα με αλωπεκια ,ευτυχως για λιγο καιρο.τερμα τωρα.
 

BROU

Νέο Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2009
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
αδερφε το ντρικο ειναι ενα συμπληρωμα που περιεχει ποσοτητα κρεατινης για τονωση πριν την προπονηση και ποσοτητα αργινινης που κανει τα αγγεια να διαστελονται στελνοντας περισσοτερο αιμα και στοιχεια στους μυς. δεν ειναι καποιο ψευδοφαρμακο που σε κανει απλα να πιστευεις οτι εισαι πιο δυνατος.
Το νιτρικό οξείδιο είναι ένα παράγωγο ενός βασικού αμινοξέος,της αργινίνης και δεν περιέχει κρεατίνη.Κρεατίνη περίεχουν οι φόρμουλες που κατασκευάζουν οι εταιρείες και πετάνε και κρεατίνη μέσα,τέσπα.. τι ψευδοφάρμακο.... τι φάρμακο.. ως συμπλήρωμα πωλείται,δίνεις αν σου περισσέυουν 50 ευρω και το παίρνεις...
 

brad-pitt

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.216
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
16
Το νιτρικό οξείδιο είναι ένα παράγωγο ενός βασικού αμινοξέος,της αργινίνης και δεν περιέχει κρεατίνη.Κρεατίνη περίεχουν οι φόρμουλες που κατασκευάζουν οι εταιρείες και πετάνε και κρεατίνη μέσα,τέσπα.. τι ψευδοφάρμακο.... τι φάρμακο.. ως συμπλήρωμα πωλείται,δίνεις αν σου περισσέυουν 50 ευρω και το παίρνεις...
καλα εσυ μου ειπες τι ειναι το νιτρικο οξυ που παραγει το σωμα μας... εγω πηγα να σου εξηγησω τι ειναι το νιτρικο που πουλανε στα καταστηματα συμπληρωματων. αλλα απο οτι βλεπω εισαι διαβασμενος και για το ενα και για το αλλο  :thumbsup: ;)
 

couros1

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
268
Like
0
Πόντοι
1
Παiδες απο τέτοιου είδους συμπληρώματα δεν ξέρω κι εγω τι περιμένετε ακριβώς. Τώρα η άυξηση δύναμης που αναφέρεται, η μείωση της κούρασης κλπ είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας (παίρνω κάτι δυνατό και 'αρα πρέπει να είμαι καλύτερος). Το άσχημο με αυτά τα συμπληρώματα είναι οτι ο οργανισμός χτίζει μια ανοχή πολύ γρήγορα και σύντομα ουτε τα καταλαβαίνεις και πρέπει να ανεβάζεις συνέχεια την δοσολογία.
Όποιος εχει μεγαλες προσδοκιες απο τετοια συμπληρωματα κάνει λαθος. Να σας πω κατι αλλο καντε μια δοκιμη, 3 'ωρες πριν την προπόνηση φάτε 2 φρουτα π.χ.2 μήλα για να γεμίσει το συκώτι τις αποθήκες γλυκογόνου και ο επόμενος υδατάνθρακας να πάει στους μυς, εν συνεχεια 2 ώρες πριν την προπόνηση 150γρ ρύζι και 25γρ πρωτείνη. Μισή ωρα πριν την προπόνηση 1 καφέ 2πλο σκετο. Μετά ελάτε να μου πειτε πότε ειχατε καλύτερα πρηξίματα με τους πειραματισμούς στην διατροφη ή με οποιοδήποτε νιτρικό.....


εισαι απολυτα σωστος φιλε μου! τετοιες αποψεις πρεπει παντα να ακουγονται! :rockon:
 

Επισκέπτης
αδερφε το ντρικο ειναι ενα συμπληρωμα που περιεχει ποσοτητα κρεατινης για τονωση πριν την προπονηση και ποσοτητα αργινινης που κανει τα αγγεια να διαστελονται στελνοντας περισσοτερο αιμα και στοιχεια στους μυς. δεν ειναι καποιο ψευδοφαρμακο που σε κανει απλα να πιστευεις οτι εισαι πιο δυνατος.
σοστοσ ο χιστισ :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Απορία για όποιον γνωρίζει.
Κατ’ αρχάς ηλικία 46, σφυγμοί σε ηρεμία 65.
Γυμνάζομαι σε ελλειπτικό και διάδρομο.
Το ελλειπτικό θεωρείται πιο απαιτητικό από το διάδρομο (ή όχι?).
Μετά από μισή ώρα σε μέσες αντιστάσεις 7-9 (125-180 watt) και ταχύτητα 14-15 km/h οι σφυγμοί είναι ελεγχόμενοι 145-150.
Στο διάδρομο τώρα όσο περπατάω στο 6 οι σφυγμοί μου είναι ελεγχόμενοι μέχρι 120 όταν όμως αρχίζω ελαφρύ τρέξιμο στο 8 ανεβαίνουν ανεξέλεγκτα και μετά από 2 λεπτά βλέπω 155 χωρίς ιδιαίτερο λαχάνιασμα οπότε και κατεβάζω ρυθμό στο 5 (οι σφυγμοί κατεβαίνουν γρήγορα 120). Μέτρηση με ζώνη στήθους Polar.
Γιατί αυτή η διαφορά από το ελλειπτικό?  Ο διάδρομος κουράζει περισσότερο τελικά ή κάτι δεν πάει καλά?
Επίσης τη κωπηλατική τη θεωρείτε περισσότερο αερόβια άσκηση ή άσκηση με αντιστάσεις?
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
Απορία για όποιον γνωρίζει.
Κατ’ αρχάς ηλικία 46, σφυγμοί σε ηρεμία 65.
Γυμνάζομαι σε ελλειπτικό και διάδρομο.
Το ελλειπτικό θεωρείται πιο απαιτητικό από το διάδρομο (ή όχι?).
Μετά από μισή ώρα σε μέσες αντιστάσεις 7-9 (125-180 watt) και ταχύτητα 14-15 km/h οι σφυγμοί είναι ελεγχόμενοι 145-150.
Στο διάδρομο τώρα όσο περπατάω στο 6 οι σφυγμοί μου είναι ελεγχόμενοι μέχρι 120 όταν όμως αρχίζω ελαφρύ τρέξιμο στο 8 ανεβαίνουν ανεξέλεγκτα και μετά από 2 λεπτά βλέπω 155 χωρίς ιδιαίτερο λαχάνιασμα οπότε και κατεβάζω ρυθμό στο 5 (οι σφυγμοί κατεβαίνουν γρήγορα 120). Μέτρηση με ζώνη στήθους Polar.
Γιατί αυτή η διαφορά από το ελλειπτικό?  Ο διάδρομος κουράζει περισσότερο τελικά ή κάτι δεν πάει καλά?
Επίσης τη κωπηλατική τη θεωρείτε περισσότερο αερόβια άσκηση ή άσκηση με αντιστάσεις?
Φιλε Max, εχουμε την ιδια ηλικια, ο σφυγμος μου σε αναπαυση ειναι 60. Οι παρατηρήσεις μου ειναι παρομοιες με τις δικές σου οσον αφορα το ελλειπτικο και το τρεξιμο. Αυτο με ειχε προβληματισει αρκετα και εχω μιλησει με πολλους εδω γι αυτο. Αυτο που πρακτικα με βοηθησε στον ελεγχο του καρδιακου ρυθμου ειναι ο ελεγχος της αναπνοης. Η φυσικη μου ταση ειναι δυο χρονοι εισπνοης δυο χρονοι εκπνοης, αλλα οταν το εκανα 4 - 4 παρατηρησα οτι ο σφυγμος μου μενει περιπου στο εκατον τριαντα κατι που ειναι ο στοχος μου οταν τρεχω. Απλα μια πρακτικη παρατηρηση, δεν εχω το επιστημονικο background για μια εμπεριστατωμενη απαντηση
 

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
ρε ρεμπεσκεδες τι εγινε, χειμωνιαζει και κουβεντα γιοκ?  :sunglasses:
 

Provios

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
488
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
Απορία για όποιον γνωρίζει.
Κατ’ αρχάς ηλικία 46, σφυγμοί σε ηρεμία 65.
Γυμνάζομαι σε ελλειπτικό και διάδρομο.
Το ελλειπτικό θεωρείται πιο απαιτητικό από το διάδρομο (ή όχι?).
Μετά από μισή ώρα σε μέσες αντιστάσεις 7-9 (125-180 watt) και ταχύτητα 14-15 km/h οι σφυγμοί είναι ελεγχόμενοι 145-150.
Στο διάδρομο τώρα όσο περπατάω στο 6 οι σφυγμοί μου είναι ελεγχόμενοι μέχρι 120 όταν όμως αρχίζω ελαφρύ τρέξιμο στο 8 ανεβαίνουν ανεξέλεγκτα και μετά από 2 λεπτά βλέπω 155 χωρίς ιδιαίτερο λαχάνιασμα οπότε και κατεβάζω ρυθμό στο 5 (οι σφυγμοί κατεβαίνουν γρήγορα 120). Μέτρηση με ζώνη στήθους Polar.
Γιατί αυτή η διαφορά από το ελλειπτικό?  Ο διάδρομος κουράζει περισσότερο τελικά ή κάτι δεν πάει καλά?
Επίσης τη κωπηλατική τη θεωρείτε περισσότερο αερόβια άσκηση ή άσκηση με αντιστάσεις?
1) οι σφύξεις σου μια χαρά
2) Όχι
3) Ελειπή περιγραφή και αστάθμητα τα δεδομένα. Polar απο μόνη της δεν "συνθέτει" εργομετρία.
4) Γυμναστηριακού τύπου "κωπηλατική", είναι κυρίως προπονητική εργασία επιβάρυνσης, ενίοτε και ελάχιστα αναερόβια.      
  Αερόβια όμως δεν την λές.
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
επέστρεψε ο Jay Cutler;
χρόνια είχε να βγει ή κάνω λάθος; :think:
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
σωστά το 06 το 07 το 09 και το 10.
κοντεύει τα 40 αναρωτιέμαι το συκώτι του πως θα είναι :think:
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
παίρνουν και φάρμακα "ιατρικά" ας πούμε, για να "φτιάξουν" τα όργανα που βλάπτουν τα άλλα φάρμακα, αυτά που παίρνουν  για να κάνουν το σώμα;
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
παίρνουν και χάπια που προστατεύουν το συκώτι(όσο μπορούν να το προστατεύσουν)
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
ε βέβαια,χωρίς σπόνσορες δεν γίνεται!
απλά όσο και να πεις θα είναι καταπόνηση όλα αυτά για ένα σώμα κοντά στα 40 όσα φάρμακα και να παίρνει και όσα καλά και να είναι αυτά.
μελλοντικά πχ ο σκελετός θα αρχίσει να διαμαρτύρεται,τι να το κάνεις αν από τα 50 θες ολόκληρο ιατρικό επιτελείο και για τα πιο βασικά;
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
καλά τα προγράμματα δεν υπάρχουν,κάτι 20αρες επαναλήψεις και κάτι κιλά...χωρίς χημεία δεν γίνονται αυτές οι προπονήσεις.
 

aspirin

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
694
Like
18
Πόντοι
6
Για τις μπάλες kettlebell τί γνώμη έχετε? Αξίζουν για  κάποιον που θέλει να γυμναστεί στο σπίτι? Έχετε κάποιο κατάστημα υπόψιν που να τις πουλάει σε καλή τιμή? Ευχαριστώ πολύ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom