Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

PITSILIARIS

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
402
Κριτικές
3
Like
8
Πόντοι
1
ολα τα βιβλια του συγγραφεα  γιεχασκιελ.εχει βγαλει 3 βιβλια ,εναν πρακτικο οδηγο και αλλα δυο πιο θεωρητικα κυκλοφορουν απο τις εκδοσεις salto .αν εχεις ορεξη για πιο  σοβαρο διαβασμα αγορασε κινησιολογια, ανατομια, εργογυσιολογια και θα τα βαλεις ολα σε μια ταξη   
 

barozo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
401
Κριτικές
32
Like
0
Πόντοι
601
ενταξυ ρε με βιβλια και διαβασμα δεν γινεται δουλεια
αν δεν πλακωσεις τις μπαρες και τους αλτηρες σε συνδιασμο με κανα καλο κοκτειλ δουλεια δεν κανεις
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
συμφωνω απολυτα με τον τυπα πανω.

Αλλα διαφωνω σε αυτο   "Η κάθε μυική ομάδα,για να έχει πλήρη μυϊκή αποκατάσταση και αναπλήρωση γλυκογόνου,θέλει τουλάχιστον 48 ώρες."

αυτο γνωστη μου δεν ειναι σωστο, αυτο που θελει χρονο ειναι η "αποσυμφωριση"-περασμα-οπως το λενε της φλεγμονης, η οποια καμια συνδεση δεν εχει με την πρωτεινοσυνθεση-με την μυικη αναπτυξη (σε βαθος χρονου) και με την υπερπροπονηση. κοινως η φλεγμονη ειναι φλεγμονη και εχει να κανει με την αντιδραση του οργανισμου σε κατι που δεν εχει ξανακανει, κατι σαν αρχη αδρανειας για τους μυσ.

Το 48 ωρες ειναι υποσυζητηση (προφανως και δεν αναφερομαι σε χημικη υποστηριξη αποθεραπειας), που ερχεται η συζητηση, στην ενταση της προπονησης. Τα Bulgarian strength training
προγραμματα μπορει να σε εχουν να κανεις καθημερινα squat 5/7 μια χαρα προπονησεις ειναι και περισσοτερο απο μια χαρα.
Δε ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω

Φίλε μου, το <τουλάχιστον 48 ώρες ,αναπλήρωση γλυκογόνου> δεν είναι δικό μου, είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο..και δώσε έμφαση στο< τουλάχιστον>.Αυτό προϋποθέτει διάφορα άλλα πράγματα ,που ανέφερα στο πιο πάνω ποστ μου...Τώρα για την φλεγμονή που συζητάς,υπάρχουν διάφοροι τρόποι αποκατάστασης/ απομάκρυνσης - χωρίς να μιλάω για φάρμακα - με φυσικούς κινητικούς τρόπους ,με κάποια συμπλήρώματα κτλ. και εδώ πάλι έχουμε να κάνουμε με περιπτώσεις και περιπτώσεις...
Τώρα για τη βουλγάρικη μέθοδο που αναφέρεις,ελπίζω να ξέρεις τι πραγματικά είναι και να μην είναι μια αναφορά εντυπωσιασμού για αυτούς που διαβάζουν εδώ μέσα....απλά θα σου αναφέρω,πως ναι το σύστημα έχει τρομερή επιτυχία σε αθλητές,αλλά μόνο σε φαρμακομένους.Το σύστημα αυτό ξεκίνησε για αθλητές της άρσης βαρών απ τον Αμπατζίεφ και αργότερα ένας αμερικάνος ονόματι Άρον Κόστα το τροποποίησε και το πέρασε στο ΒΒ. Μιλάς για ένα σύστημα πρωταθλητισμού. Το ότι μπορεί να εφαρμοστεί και εφαρμόζετε σε κάθε άθλημα ,ναι ,αυτό συμβαίνει και με διάφορους τρόπους και μεθοδολογία κτλ κτλ.Δεν θα κάτσω να το αναλύσω,πιθανά να μην έχει και νόημα ,για τους περισσότερους και δεν θέλω να πέρνω χαρακτηρισμούς <γνώστη μου>,δεν το έχω ανάγκη ,δεν είμαι γνώστηςκαι γι αυτό δεν γράφω τόσο καιρό ,διότι θα γίνεται τέτοιο <παιχνίδι>...Εγώ σου πρωτείνω φιλικά να διαβάσεις περισσότερα για το συγκεκριμένο σύστημα, να μάθεις πως δουλεύει ,με ποιες συνθήκες,τι απαιτήσεις ,πως ,που ,πότε  και κάνε μετά μια αναγωγή σε σένα ,στον διπλανό σου ,στους ασκούμενους στο γυμναστήριο...και θα καταλάβεις ότι η πραγματικότητα απέχει πολύ......
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
φιλε εχεις να προτεινεις καποιο βιβλιο??
ευχαριστω

Μπορείς να κάνεις μια βόλτα από τον αθλότυπο ,επίσης και η σάλτο έχει καλά πράγματα,δυστυχώς όμως πολλά είναι κακομεταφρασμένα και αν δεν είσαι χωμένος....θα καταλάβεις λάθος πράγματα ..
αν θες κάτι παραπάνω...pm
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
"τουλάχιστον 48 ώρες ,αναπλήρωση γλυκογόνου> δεν είναι δικό μου, είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο..και δώσε έμφαση στο< τουλάχιστον"

θα μπορουσες να αναφερεις βιβλιογραφια για αυτο ακριβως.

επισης γιατι ειδους προπονηση μιλαμε που θα "αδειασει" το γλυκογονο και αυτο θα κανει τουλαχιστον 48 ωρες να αναπληρωθει.

δλδ 3-4-5 μερες θα αναπληρωνεις γλυκογονο, συνεπως θα βαλεις τον αθλητη σου μια εβδομαδα πριν τους αγωνες να
κανει φορτωμα υδατανθρακα ?

τουλαχιστον... κανε κ ενα μηνα,

ξανακοιτα τη βιβλιογραφια γνωστη μου (και αυτο αποτελει τιμητικη αναφορα) γιατι κατι θυμασαι λαθος, λεει αν η αναπληρωση γλυκογονου δε γινει 1 ωρα μετα την προπονηση , τοτε αυτο αργει να αναπληρωθει σε τουλαχιστον 48 ωρες. νεες ερευνες ξαποστειλαν το 1 ωρα και ειναι 6+ωρες, σημασια δεν εχει ποτε θα φας αρκει να φας, καλα μη φας και αυριο.

Υ.Γ. δυστυχως αναφορες δεν εχω να σου δωσω, οποτε ψαξτο αν θες μονος σου.

Υ.Υ.Γ δλδ  προπονησεις 5χ5 3χ3 δευτερα, τεταρτη, παρασκευη, ααα δεν εχεισ γλυκογονο δε γινονται.


Υ.Υ.Υ.Γ ου μυριζει ββεραδικη γνωση μαστορα
προπονησεις ενα μ,ελος την εβδομαδα κ ασε το μυ να ανναρωσει και αλλες τετοιες μλκιες.

Υ.Υ.Υ.Υ.Γ αλλο 1 μυικη μια φορα την εβδομαδα, αλλο μαχ προσπαθεια μια φορα το 15ημερο


 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
"τουλάχιστον 48 ώρες ,αναπλήρωση γλυκογόνου> δεν είναι δικό μου, είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο..και δώσε έμφαση στο< τουλάχιστον"

θα μπορουσες να αναφερεις βιβλιογραφια για αυτο ακριβως.

επισης γιατι ειδους προπονηση μιλαμε που θα "αδειασει" το γλυκογονο και αυτο θα κανει τουλαχιστον 48 ωρες να αναπληρωθει.

δλδ 3-4-5 μερες θα αναπληρωνεις γλυκογονο, συνεπως θα βαλεις τον αθλητη σου μια εβδομαδα πριν τους αγωνες να
κανει φορτωμα υδατανθρακα ?

τουλαχιστον... κανε κ ενα μηνα,

ξανακοιτα τη βιβλιογραφια γνωστη μου (και αυτο αποτελει τιμητικη αναφορα) γιατι κατι θυμασαι λαθος, λεει αν η αναπληρωση γλυκογονου δε γινει 1 ωρα μετα την προπονηση , τοτε αυτο αργει να αναπληρωθει σε τουλαχιστον 48 ωρες. νεες ερευνες ξαποστειλαν το 1 ωρα και ειναι 6+ωρες, σημασια δεν εχει ποτε θα φας αρκει να φας, καλα μη φας και αυριο.

Υ.Γ. δυστυχως αναφορες δεν εχω να σου δωσω, οποτε ψαξτο αν θες μονος σου.

Υ.Υ.Γ δλδ  προπονησεις 5χ5 3χ3 δευτερα, τεταρτη, παρασκευη, ααα δεν εχεισ γλυκογονο δε γινονται.


Υ.Υ.Υ.Γ ου μυριζει ββεραδικη γνωση μαστορα
προπονησεις ενα μ,ελος την εβδομαδα κ ασε το μυ να ανναρωσει και αλλες τετοιες μλκιες.

Υ.Υ.Υ.Υ.Γ αλλο 1 μυικη μια φορα την εβδομαδα, αλλο μαχ προσπαθεια μια φορα το 15ημερο

Αυτό που λέει ισχύει αλλά για προπονήσεις μεγάλης έντασης
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
αδερφουλη οι ερευνεσ στις οποιες βασιζεται αυτο "που δε λεει αυτο" αλλα λεει  κοιτα βιλντερι το γλυκογονο στο μυ σε καθενα χωριστα με τα διαφορετικα επιπεδα στον καθενα μετα την προπονηση θα εχει κατεβει, απο μια ποσοτητα Β σε μια ποσοτητα Γ, αν αργησεις να φας πανω απο μια ωρα (που οι τελευταιες ερευνες λενε απλα να φας εστω και 6 ωρες μετα την προπονηση) τοτε για να ξαναεπανελθει στη ποσοτητα Β θα περασουν τουλαχιστον 48 ωρες.

τωρα πως το παραπανω ερμηνευεται το γλυκογονο θα κανει να αναπληρωθει 48 ωρες, δε ξερω.

Που βασιζονται οι ερευνεσ, σε ποδηλατες κατα το μεγαλυτερο μεροσ, σε ββερς καμια, σε αρσιβαριστες καμια και κανα 2 σε γομαρακια τυπου παιχτες ραγκμπι.

Λεσ "Αυτό που λέει ισχύει αλλά για προπονήσεις μεγάλης έντασης"

οπως γνωριζεις οταν αυξανεται η ενταση μειωνεται ο ογκος της προπονησης (εκτος αν μιλαμε για χημικη υποστηριξη οποτε και δεν το εξεταζουμε γιατι εκει δε ξερω και δε θελω να μαθω), θες να μου πεισ οτι σε προπονηση 20-40λεπτα τοπ θα αδειασεις γλυκογονο τοσο ωστε αυτο να κανει 48 ωρες να αναπληρωθει? αυτο μου λες?

 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
που χαθηκες ρε γκομενιε?
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
Λοιπόν ,πάτερ γκομένιε...
δεν έχω καμία όρεξη να αναλωθώ κάνοντας επίδειξη γνώσεων εδώ μέσα....εσύ κάνε ότι νομίζεις...
Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα για να μας λες ότι οι έρευνες έγιναν σε ποδηλάτες ,όχι σε BB's,όχι σε αρσιβαρίστες  και 2 σε  παίχτες ράγκμπι.Ήσουν στην ερευνητική ομάδα και ξέρεις ε?  Τι να σου πω ρε φίλε? Θέλεις να αποδείξεις κάτι και με αυτά που λες ,κάνεις το αντίθετο..κάνε λοιπόν δικές σου έρευνες...και σε ότι νούμερο ατόμων και ειδικών ομάδων πιστεύεις καλύτερα.
Μέχρι και 72 ώρες μπορεί να χρειαστεί να φτάσει ο χρόνος αναπλήρωσης γλυκογόνου και ξεκινάμε αμέσως μετά το τέλος της άσκησης.Τώρα αν οι δικές σου έρευνες λένε να φας έστω και 6 ώρες μετά....χαιρετίσματα...τα καψες όλα και ο καταβολισμός σου συνεχίζει να κάνει πάρτυ...Τώρα το τι μυρίζει η μύτη σου ,ένα μέλος την εβδομάδα -που αναφέρεις και χαρακτηρισμοί τύπου μαλακίες κτλ..είναι δικά σου..
Κλείνω και δεν ξαναασχολούμε ,αλλά ξεκόλα και μάθε να βάζεις σημεία αναφοράς και να μην χρησιμοποιείς το μίξερ με ότι διαβάζεις και ότι ακούς από δω κι από κει ...και να μας τα σερβίρεις για εντυπωσιασμό.. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ προσπαθώ να πω κάποια πράγματα και να βοηθήσω ,να βάλω κάποιους να ψαχτούν...εσύ έρχεσαι με υφάκι...για να μας την πεις και να το παίξεις ξερόλας...αν ήθελες έστω συζήτηση με επιχειρήματα, ο τρόπος και ο τόνος σου θα ήταν διαφορετικός αγαπητέ....Καλή συνέχεια παίδες...
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.743
Like
1.426
Πόντοι
366
:rolleyes: φιλε μου εσυ δηλαδη τι προτεινεις για αναπληρωση γλυκογονου αμεσως μετα τη προπονηση???
εχω ακουσει οτι και το μελι κανει δουλεια...ισχυει κατι τετοιο???
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
που χαθηκες ρε γκομενιε?
τον πήρανε φανταρο. Το χει πει σε ένα θρεντ.
Ο πάτερ εκπροσωπεί μια διαφορετικη φιλοσοφία πάντως, το χω ξαναπει. Μ' αρέσει να τον διαβάζω παρόλο που γράφει λες κι έχει πιει ένα μπουκάλι ουίσκι
 

bigpipis7

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2006
Μηνύματα
2.577
Κριτικές
29
Like
527
Πόντοι
5.855
μαγκες οποιος ξερει κανα καλο αθληατρο η καλο ορθοπαιδικο γιατρο ασ μου πει και μενα με π.μ...δημιουργηθει προβλημα σε χερακι και ωμακι :helpplea:
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
:rolleyes: φιλε μου εσυ δηλαδη τι προτεινεις για αναπληρωση γλυκογονου αμεσως μετα τη προπονηση???
εχω ακουσει οτι και το μελι κανει δουλεια...ισχυει κατι τετοιο???

εγώ σαν pet1 δεν προτείνω...απλά σου μεταφέρω τις απόψεις των ειδικών....αν έχεις ακούσει,στο τέλος της προπόνησης,υπάρχει το λεγόμενο <παράθυρο ευκαιρίας>. Εσύ λοιπον πρέπει να εκμεταλευτείς την κατάλληλη χρονική στιγμή,αυτή την ευκαιρία δηλαδή,για να δώσεις στον οργανισμό σου ,στους διψασμένους και ταλαιπωρημένους μύες σου,τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που θα βοηθήσουν στον περιορισμό της καταβολικής διαδικασίας που έχει επέλθει το μυϊκό σου σύστημα και να το βοηθήσουν στην ανοικοδόμηση των μυϊκών πρωτεϊνών ,να μεγαλώσουμε τους μύες μας δηλαδή.
Εκεί λοιπόν πρέπει οπωσδήποτε να  βάλεις μια μορφή συγκεκριμένης προέλευσης πρωτείνης ,ορού γάλακτος δηλαδή ή αλλιώς whey και μια ποσότητα υδατάνθρακα -περί τα 40 γραμ - σε μορφή σκόνης αναμειγμένη στο ίδιο σέϊκερ με την whey. Whey με whey ,έχει διαφορά.Υδατάνθρακας με υδατάνθρακα,επίσης έχει διαφορά και σκεύασμα με σκεύασμα επίσης..κάποιο με πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και χαμηλής ποιότητας υδατάνθρακα - μπορεί να σου τρελάνει την ινσουλίνη και να τραβήξεις ισχυρή υπογλυκαιμία  ,ζαλάδα ,εφύδρωση. Κάποια πιο ποιοτικά σκευάσματα,δεν θα στο κάνουν αυτό,αλλά μόνο θα τροφοδοτήσουν τους  μύες σου με γλυκογόνο ελεγχόμενα,θα κινητοποιήσουν την ινσουλίνη εντός ορίων,θα βοηθήσουν στο να γίνει η απαράιτητη μεταφορά αμινοξέων στους μύες σου και γενικά θα δημιουργηθεί ένα αναβολικό περιβάλλον ,ενάντια στο ήδη υπάρχων ,του καταβολισμού. Για αμέσως μετά την προπόνηση,δεν βάζεις άλλο τύπο πρωτείνης.
Το μέλι που λες,είναι στην ουσία ζάχαρη,γλυκόζη.Μπαίνει πολύ γρήγορα στην κυκλοφορία και λόγω του πολύ υψηλού γλυκαιμικού δείκτη,μπορεί να σου κανει τα παιχνίδια με την ινσουλίνη που σου ανέφερα πιο πάνω.Φυσικά και θα σε τροφοδοτήσει με γλυκόζη ,ζάχαρο όπως θες πες το ,το θέμα είναι ότι θα γίνει με άκομψο τρόπο ,με τα θετικά και αρνητικά αποτελέσματα της υπερβολικής και στιγμιαίας άυξησης του ζαχάρου στο αίμα ,άρα και της ινσουλίνης...Πιο παλιά ,συνηθιζόταν η λύση αυτή που δεν υπήρχαν τα κατάλληλα σκευάσματα όπως σήμερα ,για πριν ή κατά ή μετά την προπόνηση.Επίσης πολλοί χρησιμοποιούσαν μέλι αραιωμένο σε νερό κατά την διάρκεια της προπόνησης.
Εδώ βέβαια πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός και να βάλουμε σημεία αναφοράς...τι κάνεις,ποιός είσαι,τι θέλεις να πετύχεις,σε τι φάση βρίσκεσαι,τι χρονικό ορίζοντα έχεις, ποιά τα συν ,ποιά τα μείον.Μπορούμε να μιλάμε ώρες γι αυτό φίλε μου,ανάλογα με το α ,το β ,το γ που θα μου πεις. Γι αυτό λέω ότι τέτοιου είδους θέματα,δεν μπορούν να απαντηθούν μονομιάς,χρειάζονται διάφοροι παραμέτροι να οριστούν και να δώσουμε την κατάλληλη απάντηση...
 

gastez

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
5.234
Κριτικές
29
Like
8
Πόντοι
1.290
:rolleyes: φιλε μου εσυ δηλαδη τι προτεινεις για αναπληρωση γλυκογονου αμεσως μετα τη προπονηση???
εχω ακουσει οτι και το μελι κανει δουλεια...ισχυει κατι τετοιο???



δεξτροζη μαλλον ειναι οκ.
 

dimitrisniva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.750
Like
3
Πόντοι
16
Λοιπον αλανια ακουστε τι πεζει ειμαι 125 κιλα 1,82 υψος θελω να χασω 20 κιλα και να κρατισω-αυξισω τον ογκο που ειδη εχω σε ομους/χερια θελω δλδ να χασω απο την κοιλια (δεν περιμενω να δω κοιλιακους) απλα να ξεφουσκοσει λιγο,ειμαι σα 6 μηνων εγκυος :2funny: :2funny: :2funny: και να φτιαξω λιγο τα χερια και τους ομους.

Θα μπορουσε καποιος να μου προτινει ενα προγραματακι και καποιες ασκησεις??

Για πολους και διαφορους λογους που δεν ειναι του παροντος δεν μπορω να απευθινθω σε καποιον γυμναστη γιαυτο και ροταω εσας,φυσικα θα κανω διαιτα σε συνδιασμο με καποιο λιποδυαλιτη,και κανω και 4 προπονισεις μποξ την εβδομαδα.

Ολες οι προτασεις δεκτες,και πειτε και καμια γνωμη θα βοηθισει καμια προτεινη??

Περιμανω βοηθεια γιατη πραγματικα ολοι οι γυμναστες ειναι για το πουτσο στην περιοχη μου..
 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.287
Like
1.333
Πόντοι
266
για αναπληρωση γλυκογονου που ειπε ο τυπος?
Όταν η προπονηση τελειωσει, πρέπει να επαναφορτισουμε τα εξαντλημενα μυικα μας κυτταρα με κρεατινη, γλουταμινη, μεταλα και φωσφορικα αλατα και να τα «ενεργοποιησουμε» για μεγιστα κερδη σε μαζα και γρηγορη αποκατασταση.
η κρεατινη ειναι το ιδανικο μεταπροπονητικο προιον στην προσπαθεια για την επιτευξη ενος
αλαβαστρινου κορμιου

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom