Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

brad-pitt

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.216
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
16
εντάξει τότε,μια χαρά.
Κοίτα, εμένα με ενδιαφέρει να βρω πόσα γρ.πρωτείνης παίρνω απ'το κάθε τροφή που τρώω, γι αυτό ρώταγα επίμονα για το κοτόπουλο, επειδή όπως είπα είχα μπερδευτεί γιατί είχα διαβάσει διάφορα, διαφορετικά μεταξύ τους.
Τώρα για τα γεύματα που λες,ακολουθώ άλλο σύστημα,δηλαδή με ενδιαφέρει πόσες θερμίδες θα πάρω στο τέλος της ημέρας(calories in vs calories out)αν πεινάσω θα φάω παραπάνω κι ας βγουν πάνω από 40 γρ.(άλλωστε αυτό από πού προκύπτει;)
βέβαια ο καθένας κάνει αυτό που βλέπει ότι δουλεύει πάνω του!
απλα να ξερεις οτι ο οργανισμος μας αφομιωνει μαξιμουμ 40 γρ. πρωτεινης ανα γευμα και μετα μπορεις να του ξαναδωσεις αλλα τοσα σε 2 ωρες περιπου που θα ειναι ετοιμος να τα αφομιωσει παλι. αν σε ενα γευμα σου παρεις 60 η 80 γρ πρωτεινης μονο τα 40 θα παρει το σωμα σου. τα αλλα θα πανε στην ουσια χαμενα.αν πεινας και δεν σε χορταινει το γευμα προσθεσε σαλατα η φυτικες ινες γενικα. και φυλαξε το κρεας για αργοτερα...  ;)
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
απλα να ξερεις οτι ο οργανισμος μας αφομιωνει μαξιμουμ 40 γρ. πρωτεινης ανα γευμα και μετα μπορεις να του ξαναδωσεις αλλα τοσα σε 2 ωρες περιπου που θα ειναι ετοιμος να τα αφομιωσει παλι. αν σε ενα γευμα σου παρεις 60 η 80 γρ πρωτεινης μονο τα 40 θα παρει το σωμα σου. τα αλλα θα πανε στην ουσια χαμενα.αν πεινας και δεν σε χορταινει το γευμα προσθεσε σαλατα η φυτικες ινες γενικα. και φυλαξε το κρεας για αργοτερα...  ;)
αυτή ή άποψη που είναι ευρέως διαδεδομένη στους μποντυμπλιντεράδικους χώρους ότι δλδ ο οργανισμός αφομοιώνει 30-40 γρ. πρωτ. ανά γεύμα κι ότι πρέπει να τρώμε κάθε 2 ώρες κλπ κλπ από πού προκύπτει;τα γραμμάρια που πάνε χαμένα πού πάνε δλδ;

υπάρχουν ιατρικές-επιστημονικές έρευνες;

ρωτάω επειδή δεν ξέρω κι επειδή δεν είμαι γιατρός και μου φαίνονται όλα αυτά σαν καθεστώς που έχουν επιβάλλει τα συμφέροντα της βιομηχανίας-κουλτούρας των συμπληρωμάτων.

η διαδικασία της πέψης κρατάει πολλές ώρες,πόσα από αυτά τα γραμμάρια αυτά χρησιμεύουν για σύνθεση αμινοξέων,πόσα θα φτάσουν στο τέλος για την μυική σύνθεση,είναι πολλά στη μέση
 

brad-pitt

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.216
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
16
αυτή ή άποψη που είναι ευρέως διαδεδομένη στους μποντυμπλιντεράδικους χώρους ότι δλδ ο οργανισμός αφομοιώνει 30-40 γρ. πρωτ. ανά γεύμα κι ότι πρέπει να τρώμε κάθε 2 ώρες κλπ κλπ από πού προκύπτει;τα γραμμάρια που πάνε χαμένα πού πάνε δλδ;

υπάρχουν ιατρικές-επιστημονικές έρευνες;

ρωτάω επειδή δεν ξέρω κι επειδή δεν είμαι γιατρός και μου φαίνονται όλα αυτά σαν καθεστώς που έχουν επιβάλλει τα συμφέροντα της βιομηχανίας-κουλτούρας των συμπληρωμάτων.

η διαδικασία της πέψης κρατάει πολλές ώρες,πόσα από αυτά τα γραμμάρια αυτά χρησιμεύουν για σύνθεση αμινοξέων,πόσα θα φτάσουν στο τέλος για την μυική σύνθεση,είναι πολλά στη μέση
δεν πανε χαμενα ολα γιατι ο οργανισμος κραταει σε μια ''αποθηκη'' ασ πουμε ποσοτητα πρωτεινης. αλλα αν το κανεις συνεχεια θα ειναι γεματη η αποθηκη σου και ο ραγανισμος την παραπανω πρωτεινη που θα του δινεις ανα γευμα θα την αποβαλει οταν θα πηγαινεις στην τουαλετα. δεν εχει να κανει με την κουλτουρα των συμπληρωματων φιλε, γιατι ακριβως το ιδιο πρεπει να κανεις και με το φαγητο. πχ εφαγες κοτοπουλο-ρυζι. μετα απο 2 ωρες ξανατρως γευμα που να περιεχει πρωτεινη. ηπιες ροφημα πρωτεινης, μετα απο 2 ωρες παλι η ροφημα η γευμα. ετσι λειτουργει ο οργανισμος μας.
 

Geppetto33

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2009
Μηνύματα
258
Κριτικές
5
Like
471
Πόντοι
301
ανα δυο ωρες γευμα δεν παιζει 4 ωρες τουλαχιστον.δεν θα χωνεψεις και  θα ξαναφας μαγκα μου δεν παιζει.λιπος μονο αυτο σου λεω.αμα δν εισαι αθλητης παραπανω απο 4-5 γευματα δεν χρειαζονται γιατι αλλιως ποσες θερμιδες θα τρως σε καθε γευμα?200?το πρωι με το που ξυπνας ενα κορκοδειλιο και μετα αναλογως το προγραμμα τις μερας του καθενος.εγω τρωω πολυ με το που ξυπνοο στισ 6.30 το πρωι μετα στις 10 δυο τρεια φρουτα γυμναστηριο με αδειο στομαχη για καλυτερο πριξιμο και ενα δυνατο μ γευμα μετα το γυμμναστηριο.πριν κοιμιθω παλι τρωω ελαχιστα.συνολο 4 γευματα γυρως 3000 θερμιδες τον χειμωνα 2000 τωρα
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.710
Κριτικές
3
Like
4.729
Πόντοι
606
4693689378_520f1192b5_o.gif
4693696424_09a624afba_o.gif
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Ουάου, το ass to ground απέκτησε κυριολεκτική έννοια :2funny:
 

erevnitis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.766
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Αρχηγε Αλφονσο ,εγραψες !
Εχεις αλλο τετοιο ,για τους συναγωνιστες ?
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
οτι ειναι μες την κυτταριτιδα δε μας πειραζει :P
 

rocco83

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
908
Like
119
Πόντοι
6
τεοιος κωλος.. μαλλον πηγε σε πλαστικο και του ζητησε να της τον κανει βραζιλιανικο,αλλιως δεν παιζει.Οταν αδυνατιζει η γυναικα,χανει και απο το κωλο και απο τα βυζια παρα πολυ λιπος και δεν φαινεται ωραια.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
τεοιος κωλος.. μαλλον πηγε σε πλαστικο και του ζητησε να της τον κανει βραζιλιανικο,αλλιως δεν παιζει.Οταν αδυνατιζει η γυναικα,χανει και απο το κωλο και απο τα βυζια παρα πολυ λιπος και δεν φαινεται ωραια.

μα δεν είναι πολύ αδύνατη, και τις βυζάρες της έχει και τις μπουτάρες της έχει και τις γαμπάρες της και την κωλάρα της  :cum:
 

rocco83

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
908
Like
119
Πόντοι
6
μα δεν είναι πολύ αδύνατη, και τις βυζάρες της έχει και τις μπουτάρες της έχει και τις γαμπάρες της και την κωλάρα της  :cum:
τωρα που την ξαναπροσεχω,δικιο εχεις.Την κοιταξα πολυ γρηγορα πριν.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
μα δεν είναι πολύ αδύνατη, και τις βυζάρες της έχει και τις μπουτάρες της έχει και τις γαμπάρες της και την κωλάρα της  :cum:

 αυτα ειναι.....
 με μπολικο μερος για να γιανει το κορμι μου....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom