Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
πειραζει που ειμαι και αθλητης και φονιάς μαζι με six pack ? :2funny: :2funny:
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.086
Like
7
Πόντοι
166
παρε και το δικο μου για ωμους  :sunglasses:

πιεσεις (σε σμιθ συνηθως) 4 χ 10 (μια επαν. μπροστα απο το κεφαλι μια πισω) (για μπροστα, ειδικα οι οπισθολαιμιες γαμανε)

προτασεις με αλτηρες 3 χ 10 (για μπροστά και λίγο πλαϊνους)

αρσεις με μπαρα ή τροχαλιας 14επαν, 12επαν, 10επαν () (για πλαϊνούς)


εκτασεις αλτηρων σκυφτός 3x10-12 (για πισω ώμους)

τους εβαλα μετα απο δικεφαλους προσφατα, και βγαινει γαματα το σπλιτ  :pipa3:

με τις σωστές λαβές, να πρόσεξετε!!!

όπως το κάνει ο τύπος!!! :boobies: :boobies:
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
    γαμω την τυχη μου γαμω!!!!!!!!  Μην προτεινετε βιταμινες-κρεατινες  κτλ δεν ειστε γιατροι παπαρες.... και οποιος σας ακουει ειναι μεγαλυτερος μαλακας, ακομα και απο εσας!!
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
βιταμινες παντως παιρνει και η κουτση μαρια ... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
χρησιμοποει καποιος  λιποδιαλυτικα εν οψει τεμαχιασματος στις παραλιες? αναμεσα στα πολλα που κυκλοφορουν κορυφαια (κατοπιν προσωπικης χρησης ) ποιο λέμε? μιτοτροπιν κλπ κλασικα ή κατι άλλο? :think: :think:
Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα.....

ΜΙΤΟΤΡΟΠΙΝ για ΠΑΡΑΛΙΕΣ

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
naNOx9
3 το πρωι και 3 πριν την προπονηση...
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
για οσους δεν το γνωριζουν τα λιποδιαλυτικα πουλιουνται σαν ασπιρινες σορηδον.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :think: :think: :think:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Ερώτηση:
Η σύσφιξη μυών θέλει πολλές επαναλήψεις με λίγα - όπως κάνουν δηλ οι γυμνασμένοι που κάνουν γράμμωση ή το αντίθετο? :think:
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.873
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
Ερώτηση:
Η σύσφιξη μυών θέλει πολλές επαναλήψεις με λίγα - όπως κάνουν δηλ οι γυμνασμένοι που κάνουν γράμμωση ή το αντίθετο? :think:
αν θελεις να βαλεις ογκο
κανε πολλα κιλα με 6 επαναληψεις το πολυ.....

 

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
οσα πιο πολλα μπορεις, ωστε να βγαζεις απο 8-12 επαναληψεις...
γραμμωση κ ογκος ειναι συναρτηση του ποσο τρως, και ΚΑΘΟΛΟΥ των επαναληψεων (απλα αν κανεις γραμμωση και δεν τρως αρκετα ισως δεν εχεις ενεργεια για πολλα κιλα κ αναγκαζεσαι να παιξεις λιγοτερα κανοντας παραπανω επαναληψεις για να δωσεις εργο στους μυς)
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Ωχ το περίμενα αυτό - άσχετος είμαι, αλλά έχω καταλάβει τη σχέση όγκου-γράμμωσης με τις επαναλήψεις. Αυτό που ρωτάω όμως είναι - κάποιος με κανονικό βάρος, αλλά αγύμναστος που απλά θέλει να κάνει σύσφιξη, τι απ' τα 2 πρέπει να κάνει?

Λίγα με πολλές ή πολλά με λίγες? :think:
 

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
να σηκωνει οσα μπορει για καμια 10ρια επαναληψεις το σετ
επισης καποιος που ειναι αρχαριος, αν με το ξεκινημα του προσεξει τη διατροφη του, και κανει συστηματικα βαρη τα αποτελεσματα ειναι ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ, σε σχεση με καποιον προχωρημενο
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Aπό το μέλος GRF από το bodybuilders.gr, πολύ καλό ποστ κατ' εμέ




Ας γράψουμε περιληπτικά τις προτάσεις τους:

α) Προπόνηση για μεγιστοποίηση δύναμης (π.χ. άρση βαρών, powerlifting):
- Αρχάριοι: 8-12 επαναλήψεις/σετ και προπόνηση 2-3 φορές/εβδομάδα
- Μέσοι και προχωρημένοι: έμφαση στις 1-6 επαναλήψεις/σετ, περιοδικά μέχρι και 12 επαναλήψεις/σετ, και προπόνηση 4-5 φορές/εβδομάδα
- Τουλάχιστον 3 λεπτά ξεκούραση ανάμεσα στα σετ
- Μέτρια ταχύτητα εκτέλεσης της επανάληψης (1-2 δευτερόλεπτα στο θετικό και 1-2 δευτερόλεπτα στο αρνητικό μέρος της επανάληψης)
- Ανεβάζουμε τα κιλά 2-10% κάθε φορά όταν νιώθουμε ότι τα "έχουμε" τα κιλά για τις ζητούμενες επαναλήψεις.
- Κάνουμε πρώτα τις μεγάλες μυϊκές ομάδες και μετά τις μικρές
- Κάνουμε πρώτα τις ασκήσεις που χρειάζονται μεγαλύτερη ένταση και μετά αυτές που χρειάζονται λιγότερη
- Κάνουμε πρώτα τις πολυαρθρικές ασκήσεις, και μετά τις μονοαρθρικές/ασκήσεις απομόνωσης.

β) Προπόνηση για μεγιστοποίηση μυϊκής μάζας (π.χ. bodybuilding):
- Αρχάριοι: 8-12 επαναλήψεις/σετ και προπόνηση 2-3 φορές/εβδομάδα
- Μέσοι και προχωρημένοι: έμφαση στις 6-12 επαναλήψεις/σετ, περιοδικά μέχρι και 12 επαναλήψεις/σετ, και προπόνηση 4-5 φορές/εβδομάδα
- 1-2 λεπτά ξεκούραση ανάμεσα στα σετ
- Μέτρια ταχύτητα εκτέλεσης της επανάληψης (1-2 δευτερόλεπτα στο θετικό και 1-2 δευτερόλεπτα στο αρνητικό μέρος της επανάληψης)
- Ανεβάζουμε τα κιλά 2-10% κάθε φορά όταν νιώθουμε ότι τα "έχουμε" τα κιλά για τις ζητούμενες επαναλήψεις.
- Κάνουμε πρώτα τις μεγάλες μυϊκές ομάδες και μετά τις μικρές
- Κάνουμε πρώτα τις ασκήσεις που χρειάζονται μεγαλύτερη ένταση και μετά αυτές που χρειάζονται λιγότερη
- Κάνουμε πρώτα τις πολυαρθρικές ασκήσεις, και μετά τις μονοαρθρικές/ασκήσεις απομόνωσης.
- Βάζουμε περισσότερη μυϊκή μάζα όσο αυξάνεται ο συνολικός αριθμός των κιλών που σηκώσαμε ανά προπόνηση (για σετ 6-12 επαναλήψεων).

γ) Προπόνηση για μεγιστοποίηση ισχύος (π.χ. σπριντ, βόλλευ, μπάσκετ, κτλ):
- Ισχύουν τα ίδια όπως το (α) για προπόνηση δύναμης, και επιπλέον:
- Εκρηκτικά σετ με μέτρια κιλά και για πολλά σετ ανά άσκηση με ξεκούραση 2-3 λεπτών ανάμεσα στα σετ
- Έμφαση σε πολυαρθρικές ασκήσεις και ασκήσεις που χρησιμοποιούν το βάρος του σώματος.

δ) Προπόνηση για μεγιστοποίηση μυϊκής αντοχής (π.χ. μαραθώνιος, αγωνίσματα αντοχής, κτλ):
- Σετ με μέτρια κιλά για πάνω από 15 επαναλήψεις
- Ξεκούραση λιγότερη από 1,5 λεπτό μεταξύ των σετ.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
να σηκωνει οσα μπορει για καμια 10ρια επαναληψεις το σετ
επισης καποιος που ειναι αρχαριος, αν με το ξεκινημα του προσεξει τη διατροφη του, και κανει συστηματικα βαρη τα αποτελεσματα ειναι ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ, σε σχεση με καποιον προχωρημενο
Thanks. Ναι η διατροφή μάλλον παίζει πιο σημαντικό ρόλο απ' ότι το γυμναστήριο. Βέβαια θα μου πεις ότι το ένα συμπληρώνει το άλλο.

Βλέπω πάντως ότι ενώ τα καταφέρνω σε όργανα για πλάτη, τα φτύνω στα άλλα που είναι για στήθος (πεκ-ντεκ πως λέγεται αυτό). Μπάρα ζορίζομαι ακόμα πιο πολύ - μάλλον είναι γι' αργότερα. :rolleyes:
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Φίλε pristine,κατά τη γνώμη μου ξεκίνα και δίνε βάση στις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις δηλαδή πάγκο,καθίσματα,μονόζυγο,πιέσεις ώμων με μπάρα κι άσε τα πεκ ντεκ κι όλα αυτά τα όργανα απομόνωσης του μυ.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
:S Μα όταν ξεκινάς σε αυτά σε βάζουν - διάδρομο, κοιλιακούς, ραχιαίους και μετά πεκ-ντεκ και τέτοια.

Μονόζυγο? Αδύνατον!!! :S
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
δυστυχώς το τι σου κάνουν οι περισσότεροι γυμναστές όταν είσαι αρχάριος το ξέρω γιατί το είχα υποστεί κι εγώ.
όπως είπε κι ο ζωρζέτος είναι ευκαιρία τώρα που είσαι αρχάριος να δεις θεαματικό αποτέλεσμα ειδικά στη μείωση του λίπους.
φτιάξε μια σωστή διατροφή ανάλογα με τις ανάγκες και τους στόχους σου και ξεκίνα τις ασκήσεις που σου είπα,μονόζυγο όσο μπορείς στην αρχή και σιγά -σιγά θα δεις ότι θα ανταποκριθεί το σώμα σου.
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.086
Like
7
Πόντοι
166
:S Μα όταν ξεκινάς σε αυτά σε βάζουν - διάδρομο, κοιλιακούς, ραχιαίους και μετά πεκ-ντεκ και τέτοια.

Μονόζυγο? Αδύνατον!!! :S

όσον αφορά το μονόζυγο...

δουλεύεις ταυτόχρονα: ώμους, πλάτη, 2κέφαλα..

κόψε τις μλκιες και ξεκίνα κούτσα κούτσα μονόζυγο...σιγά σιγά θα νιώθεις ότι μπορείς να τραβήξεις κι άλλες επαναλήψεις...

αααα και από τις πρώτες 3-4 μέρες θα νιώσεις την διαφορά...εγγυημένα ;)
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
OK - thanx. Αρχάριος δεν είμαι, έχω πληρώσει ετήσιες 2-3 φορές σε διαφορετικά γυμναστήρια - αλλά έχω πάει κανα δυο μήνες μόνο ή πήγαινα 1 φορά την εβδομάδα. Είχα (και έχω ακόμα δηλ) λάθος mentality - δεν το κατάφερα ποτέ αυτό γιατί δεν είχα την υπομονή.

Ένα μάθημα στο Πολυτεχνείο όσο και μαλάκας να είναι ο άλλος, θα το περάσεις και τελειώνεις. Το γυμναστήριο αντίθετα δεν έχει οροφή - είναι ένας συνεχής αγώνας, κάτι που απογοητεύει αρχάριους σαν και μένα. Πιστεύω να καταλαβαίνετε τι εννοώ λάθος mentality.

Τεσπα - την πλήρωσα την ετήσια, θα δούμε. :rolleyes: :)
 

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
δικιο εχει σε αυτο που λεει, οταν ξεκιναει στο γυμναστηριο αυτα κανει, αλλα μονο για 1-2 βδομαδες που κανει κατι σαν κυκλικο στα μηχανηματα
μετα ομως βγαινει προγραμμα κ αλλαζει το πραγμα, κ εκει ειναι που πρεπει να βαζουν βασικες κυριως  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom