Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

Zwrzetos7

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
1.876
Like
0
Πόντοι
16
Οχι 1 ειναι παρα πολυ...
Φαντασου 1 κιλο χ 12 μηνες 12 κιλα καθαροι μυες στο σωμα ? Μιλαμε για τερας... Αν ηταν ετσι σε ενα χρονο θα γινομασταν ολοι σφιχτες....

Μισο κιλο και πολυ σου λεω.. δεν το λεω τυχαια το μισο..

εισαι σωστος, αλλα, οταν ενα ατομο ξεκιναει να γυμναζεται και κανει και σωστη διατροφη, τα πρωτα 2-3 χρονια βαζει πολυ πιο ευκολα κιλα απ οτι τα επομενα, που αντε να βαλει 2-3 το χρονο
 

ROUSSEAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
225
Κριτικές
10
Like
9
Πόντοι
11
Είμαι απελπισμένος με μία κάκωση της αριστερής ποδοκνημικής μου. Εκανα για πάνω από 10 συνεχόμενα χρόνια και βάρη και Στεπ και Διάδρομο (ξεπερνούσα την μία ώρα τρέξιμο σε κάθε προπόνηση στην καλύτερη εποχή). Εχω περάσει από τουλάχιστον 5 ορθοπεδικούς (καλύτερα να μην αναφέρω ονόματα για να μην κατηγορηθώ για συκοφαντική δυσφήμιση). Εχω κάνει τρείς φορές MRI (μαγνητική τομογραφία) και η διάγνωση είναι πάντα κάκωση μαλακών μορίων. Με έναν απο τους γιατρούς μου έκανα ενέσεις μέσα στην ποδοκνημική με υαλορουνικό οξύ σε διάφορες πυκνότητες (10 τον αριθμό) όπου είδα μια σχετική βελτίωση της τάξης του 50-60 % απο πλευράς πόνων και ενοχλήσεων. Γύρισα σε αρκετούς φυσιοθεραπευτές κάνοντας πολλά πράγματα στον μόνο όμως που είδα πολύ μεγάλη βελτίωση είναι ένα άτομο που κάνει κινησιοθεραπεία στην πόλη μου ο οποίος έχει "δέσει" σε πολύ μεγάλο βαθμό την "χαλάρωση" των συνδέσμων και των τενόντων με αποτέλεσμα να αντέχω καλύτερα και στην ορθοστασία και στο περπάτημα. Είχα κόψει το γυμναστήριο άν και έκανα περιστασιακά απόπειρες να επανέλθω αλλά χαλιόμουν τρομερά να μην μπορώ να ανέβω στον διάδρομο. Εχω πάρει κιλά και ξαναγράφτηκα πάλι μετά απο ενθάρρυνση του φυσιοθεραπευτή, και κάνω ξανά και διατροφή, για να βοηθήσω στην πιό γρήγορη αποκατάσταση. Μου έκλεισε και ραντεβού στον καλύτερο κατά την γνώμη του ειδικό στην Ευρώπη για να εξετάσει απο κοντά την περίπτωση μου.

Ολο αυτό το ιστορικό το έγραψα για να δώ άν υπάρχει κάποιο μέλος με αντίστοιχο πρόβλημα και να μου πεί πώς εκείνος το ξεπέρασε. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και θα το εκτιμήσω αφάνταστα γιατι θα με βοηθήσει να ξαναγεννηθώ και να βγώ επιτέλους απο το τέλμα στον οποίο τώρα πνίγομαι γιατί δεν το αντέχω άλλο.

Ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγγνώμη αν σας ζάλισα αλλά δεν υπάρχει πιο επείγον νομίζω απο αυτό.
Για να μην γίνει τρομερό θέμα καλύτερα ας μου σταλούν PM.
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
^^ αν δεν παιρνεις τιποτα φαρμακα για το αιμα, σαλοσπιρινες κ τετοια, δοκιμασε 3 κουταλιες μουρουνελαιο ανα ημερα.

τι να περιμενεις απο αυτο? τιποτα απολυτως, καντο κι αν δεις διαφορα τα ξαναλεμε
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
Θα συμφωνήσω για την τσιμπημένη τιμή των Animal..βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει εδώ το ότι πληρώσεις πέρνεις. Ανεξάρτητα απο το κόστος τους, ποιά είναι η άποψη σου σε σχέση με άλλα αμινο ;
Νιτρικά ακόμα δεν έχω δοκιμάσει, είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο την kre-alkalyn μέχρι στιγμής. Όσον αφορά την μαύρη σοκολάτα,έχεις κάνει κάποια δοκιμή και είδες διαφορά στην προπόνηση ;
Ω3-Ω6 σε τι ποσότητες πιστεύεις πρέπει να λαμβάνονται ;

Όσον αφορά την γράμμωση, μιας και έρχετε το καλοκαίρι, έχεις να προτείνεις κάποιες τροφές που επισπεύουν την διαδικασία καύσης λίπους ;
εχουμε ενα θεμα με τα νιτρο δεν βρηκα καπου να λενε ποσοτητες ανα αμινοξυ, η αναλογια στα ΒΣΑΑ ειναι σχεδον σωστη 2/1/1 λευκ/ισολ/βαλ. Δεν ειναι φρεε φορμ και ισως να ειναι αρκετη η ποσοτητα ανα φακελακι.
Η μαυρη σοκολατα δεν υπαρχει φιλε... βλ stearic acid, theobromine, insulin sensitivity, nitric oxide production,vasodilation, antioxidants etc Μαυρη ομως οχι υγειας 70% (αν κ απτο τιποτα καλη ειναι κ αυτη), >=85& ή κ raw chocolate nibs... :rockon:

Ω3-Ω6 θα βρεις ενδιαφερον το παρακατω . Μαρεσει οτι ρωτησες τροφες, γιατι στην αρχη δεν το προσεξα κ αρχισα να κηρυτω , CLA υποτιθεται δεν εχω ιδεα, αν ήσουν φατ αδαπτεδ τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα, αλλα εισαι? αν εισαι ανεβασε λιπρα σε κοκονυτ οιλ, αυγα και ελαιολαδο απλα.
τις ευλογίες μου!
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
αν πας και κανεις προπονηση θα σου πω εγω αν μπορεις να σηκωσεις την επομενη το κουταλι για να φας που γυμναζει μονο τα κατω ακρα, τι λετε ρε;;καθομαι και διαβαζω το τι γραφεται και απορω, κανεις σας δεν ειναι γυμναστης η διατροφολογος και αραδιαζεται ασκησεις και συμπληρωματα , δεν πατε καλα ρεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!
Λέμε τις απόψεις μας κι ο καθένας κρατάει αυτά που θέλει και του φαίνονται λογικά.
Τώρα για το ποιος είναι πιο μαλάκας, αυτός που πιστεύει οτιδήποτε γράφεται για γυμναστική σε ένα φόρουμ ή αυτός που κάθεται και κράζει τους άλλους χωρίς να έχει πει τίποτα σοβαρό παίζοντας το ξερόλας, ας βάλουμε ψηφοφορία.
Κάνω την αρχή, ψηφίζω εσένα
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Λέμε τις απόψεις μας κι ο καθένας κρατάει αυτά που θέλει και του φαίνονται λογικά.
Τώρα για το ποιος είναι πιο μαλάκας, αυτός που πιστεύει οτιδήποτε γράφεται για γυμναστική σε ένα φόρουμ ή αυτός που κάθεται και κράζει τους άλλους χωρίς να έχει πει τίποτα σοβαρό παίζοντας το ξερόλας, ας βάλουμε ψηφοφορία.
Κάνω την αρχή, ψηφίζω εσένα

+1
+επίσης, κι επειδή είσαι γυμναστής ή διαιτολόγος τί σημαίνει;
ξέρεις πόσοι γυμναστές ή διαιτολόγοι ή γιατροί ή δικηγόροι ή ή ή είναι άσχετοι ή ακόμα σοβαρότερο ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ για τον "πελάτη" τους;
ούτε υπάρχει μία μόνο φόρμουλα ή μαγική συνταγή που δουλεύει για όλους και σε όλους
καθένας είναι ξεχωριστή περίπτωση,δε σημαίνει πως ό,τι δουλεύει σε έναν ή ακόμα και σε χίλιους θα δουλέψει και σε μένα
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
επειδη εγω ειμαι , μην παιρνεις στον λαιμο σου αλλους, αυτα που λες και γραφεις ειναι επιεικως  τραγικα...

Μαλιστα, ενδιαφερον ακουγεται αυτο που λες, αλλα ειθισται να εξηγούμε την αποψη μας. Για πες λοιπον γιατι ειναι επιεικως τραγικο να δοκιμαζε ο φιλος ενα Split 5 προγραμμα? Και οτι αλλο επισης ειναι επιεικως τραγικο για να διορθωνουμε τα λαθη μας κι εμεις που δεν εχουμε κανει ειδικευση. Εδω ειναι ενα φορουμ και συνηθως χρησιμοποιουμε επιχειρηματα, οχι αφορισμους
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Λέμε τις απόψεις μας κι ο καθένας κρατάει αυτά που θέλει και του φαίνονται λογικά.
Τώρα για το ποιος είναι πιο μαλάκας, αυτός που πιστεύει οτιδήποτε γράφεται για γυμναστική σε ένα φόρουμ ή αυτός που κάθεται και κράζει τους άλλους χωρίς να έχει πει τίποτα σοβαρό παίζοντας το ξερόλας, ας βάλουμε ψηφοφορία.
Κάνω την αρχή, ψηφίζω εσένα
δεν υπαρχει λογικο η οχι σε αυτα, υπαρχει σωστο και λαθος.... τωρα αν θεωρεις τον εαυτο σου τοσο τετραπερατο μπραβο σου...
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
τα επιχειρηματα κ μη του παραπανω που λες δε με αφορουν.


ας δουμε αυτο που με αφορα. και ενδεχομενως να κανουμε κ καμια συζητηση.

με ποια λογικη-σκεπτικο προτείνεις σπλιτ 5 ημερων=1 μυικη ομαδα ανα ημερα?
 

ROUSSEAU

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
225
Κριτικές
10
Like
9
Πόντοι
11
^^ αν δεν παιρνεις τιποτα φαρμακα για το αιμα, σαλοσπιρινες κ τετοια, δοκιμασε 3 κουταλιες μουρουνελαιο ανα ημερα.

τι να περιμενεις απο αυτο? τιποτα απολυτως, καντο κι αν δεις διαφορα τα ξαναλεμε

Αυτό το πόστ είναι σαν απάντηση στο δικό μου;
Αν ναί έχω να σου πώ ότι μου έχει δώσει απίστευτη ποσότητα χαπιών Maxepa και σκόνη Donarot αλλά και άλλα χάπια της Solgar και της NaturePlus με MSN,υαλουρονικό κτλ. Το Maxepa υποτίθεται ότι είναι κυρίως Ω3 και Ω6 λιπαρά δηλαδή τα βασικά συστατικά του μουρουνέλαιου που ανοικοδομούν και λιπαίνουν την άρθρωση.
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Μαλιστα, ενδιαφερον ακουγεται αυτο που λες, αλλα ειθισται να εξηγούμε την αποψη μας. Για πες λοιπον γιατι ειναι επιεικως τραγικο να δοκιμαζε ο φιλος ενα Split 5 προγραμμα? Και οτι αλλο επισης ειναι επιεικως τραγικο για να διορθωνουμε τα λαθη μας κι εμεις που δεν εχουμε κανει ειδικευση. Εδω ειναι ενα φορουμ και συνηθως χρησιμοποιουμε επιχειρηματα, οχι αφορισμους
δεν ειναι τσελεμεντες να βαλουμε λιγο αλατι η λιγο νερακι παραπανω και να μην τρεχει μια, οταν προτρεπεις καποιον να παρει συμπληρωματα χωρις να ξερεις τι επιπτωσεις θα εχει, ε τοτε δεν νομιζω οτι αξιζει σχολιασμου, και κατι αλλο  η θα κανεις μονο ποδια η μονο χερια η μονο στηθος-πλατη.με αχταρμα μονο ομελετα κανεις!!
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
Αυτό το πόστ είναι σαν απάντηση στο δικό μου;
Αν ναί έχω να σου πώ ότι μου έχει δώσει απίστευτη ποσότητα χαπιών Maxepa και σκόνη Donarot αλλά και άλλα χάπια με MSN υαλουρονικό κ.λ.π. Το Maxepa υποτίθεται ότι είναι κυρίως Ω3 και Ω6 λιπαρά δηλαδή τα βασικά συστατικά του μουρουνέλαιου που ανοικοδομούν και λιπαίνουν την άρθρωση.
κοιτα να δεις... καποια απο τα Ω6 αυξανουν τη φλεγμονη (οχι ολα οπως πιστευαν πιο παλια), αλλα οσα μεταβολιζονται σε αραχιδονικο, το κανουν μεσω του αραχιδονικου.
Τα Ω3 απτα ψαρια οχι απο φυτα δλδ ΑΛΑ (λινολεικο οχι λιποικο μη μπερδευτεις) ειναι αντιφλεγμονωδη. Μην χρησιμοποιεις μιξη γιατι το ενα συναγωνιζεται το αλλο κ τα σκευασματα μιξη εχουν περισσοτερα Ω6 απ οτι Ω3. και αν προσεξες δεν εγραψα καψουλες, εγραψα λαδι, μουρουνελαιο. Προτιμησε twinlab cod liver oil k ascenta nutra sea original pharmaceutical quality φισ οιλ. To donarot για να δεις διαφορα, απο,τι εψαχνα κ μου ειπαν θελει κανα 4αρι χρονια για να δεις διαφορα, ισως να ηταν καλυτερα σκευασμα με Glucosamine και Chondroitin κ MSM και χονδρο καρχαρια. και αυξησε βιταμινη C σε 1 γραμ/ημερα
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
τα επιχειρηματα κ μη του παραπανω που λες δε με αφορουν.


ας δουμε αυτο που με αφορα. και ενδεχομενως να κανουμε κ καμια συζητηση.

με ποια λογικη-σκεπτικο προτείνεις σπλιτ 5 ημερων=1 μυικη ομαδα ανα ημερα?
Για το σπλιτ 5 εχουν γραφτει ατελειωτα κατεβατα κατ αρχην, φανταζομαι δεν χρειαζεσαι λινκ απο μενα. Στον φιλο το προτεινα γιατι λεει οτι εχει στολαρει απο αποτελεσματα τελευταια και απ οτι φαινεται προπονειται πολυ. Ετσι λοιπον σκεφτηκα να προτεινω μια αλλαγη στο τεμπο του, εχει δουλεψει αυτο για πολλους που στολαρουν απο υπερπροπονηση. Το σπλιτ 5 ειναι αυτο που χρησιμοποιω τους τελευταιους 2 μηνες και μου εχει δουλεψει καλα, επισης γιατι ειμαι πλεον πανω απο 40 και φαινεται να με ωφελει ο μεγαλυτερος χρονος αποθεραπειας.
Οσον αφορα το "μια μυικη ομαδα ανα ημερα", αυτο βεβαια δεν ισχυει. Στο σπλιτ 5 χρησιμοποιουμε compound  ασκησεις, οπου ειναι δυνατον κι ετσι οι μυς του ανω σωματος εργαζονται παραπανω απο μια φορα την εβδομαδα αλλα οχι σε φουλ εργο. Τα ποδια βεβαια ειναι λιγο πισω σ' αυτο το συγκεκριμενο σπλιτ5 απλα εγω κανω και 3 μισαωρα Intervals την εβδομαδα σε ποδηλατο οποτε παιρνουν τη δοση τους.
Οταν λεω για το ειδος των ασκησεων που χρησιμοποιω, θα ξεκινησω φερ' ειπειν τρικεφαλους με πιεσεις κλειστης λαβης.
Υπαρχουν αρθρα στο exrx για παραδειγμα με σπλιτ και προτεινομενες ασκησεις
 

condemned

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.497
Like
0
Πόντοι
16
εγω ρε δ παιρνω τπτ και ειμαι μια χαρα.μονο απο διατροφη την παλευω.μην αναλλωνεστε σε μλκς
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
δεν ειναι τσελεμεντες να βαλουμε λιγο αλατι η λιγο νερακι παραπανω και να μην τρεχει μια, οταν προτρεπεις καποιον να παρει συμπληρωματα χωρις να ξερεις τι επιπτωσεις θα εχει, ε τοτε δεν νομιζω οτι αξιζει σχολιασμου, και κατι αλλο  η θα κανεις μονο ποδια η μονο χερια η μονο στηθος-πλατη.με αχταρμα μονο ομελετα κανεις!!

Ωπα ενα λεπτο γιατι εδω ειμαστε φισκα στην παρεξηγηση. Κατ αρχην δεν προτεινα σε κανεναν να παρει τιποτα. Ο φιλος ρωτησε για πρωτεινη και μαλιστα οσο το δυνατον καλης ποιοτητας κι εγω απαντω αυτο που γνωριζω. Γι αυτο του εγραψα για την Wellwisdom που ειναι ενα οικολογικο προιον whey οπου οι τυποι εχουν τις δικες τους οικολογικες γελαδες. Αυτος ρωτησε, δεν τον παρακινω εγω να παρει κατι.
Δευτερον, προφανως δεν εγινα κατανοητος με το τι ειναι ενα Σπλιτ 5 προγραμμα, φανταστηκα οτι οι πιο πολλοι το γνωριζουν ηδη. Για να το γραψω λιγο πιο κατανοητα: Κυριακη Ποδια, Δευτερα Στηθος, Τριτη Πλατη, Τεταρτη αναπαυση, Πεμπτη Ωμοι Τραπεζιοι, Παρασκευη Χερια, Σαββατο αναπαυση.
Μαλλον καταλαβες το ενα πισω απ τ αλλο στην ιδια προπονηση?
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
μπα, για tetrapack τον κόβω

2323923271_c03755425f.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom