Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
Ευχαριστω πολυ. Δηλαδη το καλοκαιρι(που δεν θα κανουμε και τοσο πολυ γυμναστηριο, και θα τρωμε και λιγοτερο,θα χαθουν γρηγορα οι μυες που θα εχουμε κανει μεχρι τοτε?)

τι να τρωμε μετα το γυμναστηριο? μπανανα για να ανεβαινει το γλυκογονο ή φαγητο?(κοτοπουλο με σαλατα ή τονο ή αυγο)

μιας και εσυ δεν εισαι των συμπληρωματων (κρεατινες,πρωτεινες κ.τλ.) να σε ρωτησω....
Τα αμινοξεα ειναι απαραιτητα? δεν βλαπτουν καπου?
Συκωτι το προτιμας απο το κοτοπουλο ας πουμε?
κα αν ναι γιατι?
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
Ξεκιναμε με στοχο το 10χ10. αν το βγαλουμε μας ειπε ο γυμναστης την επομενη φορα να ανεβασουμε κιλα. Αν δεν καταφερουμε σε ολα τα σετ να βγαλουμε τις δεκα επαναληψεις, την επομενη φορα εχουμε στοχο να κανουμε περρισοτερες επαναληψεις
εννοειται πως καθε φορα γραφουμε επαναληψεις και κιλα
Τελικα εινα προγραμμα για δυναμη και ογκο οπως μας ειπε?

χαιρομαι που ακουω καποιον εμπειρο σαν και σενα να το εχει δοκιμασει και να το χαρακτηριζει ''σουπερ ''προγραμμα

αυτο ειναι μια τεχνικη προοδευτικης επιβαρυνσης. ωστοσο νομιζω οτι πρεπει να διαλεξεις, ειτε θα ανεβαζεις κιλα ειτε θα ανεβαζεις επαναληψεις. βεβαιως κ μπορεις να κανεις αυτο που λες, αλλα τοτε παμε σε αλλη προπονηση, γινεται πιο τεχνικη. ειναι σουπερ προπονηση, θα ιδρωνεις αρκετα και αν προσεξεις τη διατροφη σου θα γραμμωσεις ταυτογχρονα. Για δυναμη δεν ειναι, για καθαρη δυναμη, ωστοσο απο τη στιγμη που υπαρχει προοδευτικη επιβαρυνση η δυναμη σου θα ανεβει. για να βαλεις ογκο θα πρεπει να τρως περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που καις. αν το κανει πρωτη φορα, και δεν τρως πολυ παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης θα ανεβεις κ σε ογκο κ θα χασεις λιπος. αλλα θα πρεπει να εχει ενταση. η βασικη αρχη στην οποια βασιζεται ειναι η συγκριση μαραθονοδρομου-σπριντερ, ο πρωτος κανειςπερισσοτερο συνολικο εργο, ο δευτερος ομως κανει περισσοτερο εργο ανα δευτερολεπτο
 

Επισκέπτης
εμενα με προβληματιζει το γεγονος πως θα μεινω πισω στην προπονηση με 15 μερες χωρις αεροβια..
ξεκολλα βρε μαλακα!σιγα το πραγμα :uglystupid: τι πισω θα μεινεις? :uglystupid:

εχεις κανεναν αγωνα και δεν προλαβαινεις :uglystupid:

ετσι κι αλλιως λιγη αναπαυση που και που καλη ειναι

αυτα ειναι μες στο προγραμμα...και σιγα το διαστημα που θα σαι εκτος :uglystupid: θα μας τρελανεις?? :uglystupid:
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
τσολια καλα ολα αυτα αλλα, καπου το παει βολτα στο φεγγαρι μεσω πλουτωνα, μποντιμπιλντεραδικες μλκς συγνωνη κιολας, αλλα ξερεις τι μας λεει τα κιλα που σηκωνεις πρεπει να ανεβουν
αν εχεις ορεξη
μορακι

το συκωτι που εγραψα ειναι συμπληρωμα, αποξηραμενο. Ωστοσο τρωω κ "κανονικο". χτες μετα την προπονηση εφαγα αυτα 200γρ γιαουρτι, 249 γρ μπιφτεκια κοτοπουλο στηθος, 126 γρ συκωτι μοσχαρισιο, 116 γρ βρωμη, 48 γρ μελι, 20 γρ γυρη, 127 γρ μπροκολο, 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο, 4 ταμπλετες αμινοξες, 2 ταμπλετες αμινοξεα βραδειας απορροφησης 5 ταμπλετες συκωτι. συνηθως ετρωγα πολυ περισσοτερο λιπος με αυτο, αλλα ειχα φαει το λιπακι μου για τη μερα. πολυ φαι. ναι αστο μην κοιτας την ποσοτητα, ακολουθω αλλη διαιτα, δεν κανω μικρα γευματα κ τετοια πραγματα. το κοτοπουλο ειναι καλο, αλλα δεν εχει σιδηρο, για να χτισεις μυικη μαζα θελεις σιδηρο. το κοτοπουλο ειναι καλο, αλλα το μοσχαρι ειναι καλυτερο. προσωπικα αν τρωω κοοπουλο τρωω κ μοσχαρι συκωτι

οχι τα αμινοξεα δεν πειραζουν πουθενα, αν δεν εχεις γεννετικη προδιαθεση ή ηδη νεφρικη ανεπαρκεια, οποτε θα πρπει ηδη να ακολουθεις διαιτα με μειωμενα λευκωματα
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
ολα αυτα τρως?
βρε θηριο!
εγω κανα τονο ή κανα σουβλακι κοτοπουλο.
το θεμα ειναι οτι τις επομενες εβδομαδες θα νηστεψω λογω πασχα και αρα λογικα θα εχω ενα προβλημα με την προπονηση και την διατροφη.
Τελος παντων.
ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
με την προπονηση που πας να κανεις αν δεν τρως, λυπαμαι.

μετα την προπονηση φαε ενα πιατο ρυζι ή δυο πατατες, γιαουρτι (αν θες να μειωσεις την εκκριση ινσουλινης προσθεσε πολυακορεστα λιπαρα, αν θες να την αυξησεις κορεσμενα) και καποιο ειδους κρεας σε αρκετη ποσοτητα.

και το τελευταιο σου γευμα καλο θα ηταν να ειναι τυρι κοττατζ ή αυγα ή και τα δυο και ρυζι και σαλατα. τη σαλατα για να απορροφηθει ο υδατανθρακας πιο αργα, καλα ολα πιο αργα θα πανε με τις ινες, θα πεταχουν κ μερικη ωφελιμη χοληστερινη, αλλα χανεις κατι κερδιζεις κατι.
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
Τρωω αλλα οχι τοσο πολυ. Αμα φαω εναν τονο με σαλατα. ή κοτοπουλο με σαλατα. δεν ειναι φαι?
επισης εχω φαει και κατα τη διαρκεια της ημερας. Το πρωι τα δημητριακα με το γαλα,μετα κανα τοστακι με γαλοπουλα, και το μεσημερι οτι εχουμε για φαγητο.
οσπρια, μακαρονια, ψαρια,μπιφτεκια κ.τ.λ
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Τρωω αλλα οχι τοσο πολυ. Αμα φαω εναν τονο με σαλατα. ή κοτοπουλο με σαλατα. δεν ειναι φαι?
επισης εχω φαει και κατα τη διαρκεια της ημερας. Το πρωι τα δημητριακα με το γαλα,μετα κανα τοστακι με γαλοπουλα, και το μεσημερι οτι εχουμε για φαγητο.
οσπρια, μακαρονια, ψαρια,μπιφτεκια κ.τ.λ

απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι ο τονος ειναι για αυτους που θελουν ογκο!
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
μετα την προπονηση θα πρπει να φας υδατανθρακουλη, αν κανεις προπονηση αργα, μειωσε τον υδατανθρακα μεσα στη μερα κ φαε τον περισσοτερο μετα την προπονηση.

κοτουλα με σαλατες κ τονους με σαλατες φατα για μεσημεριανο δεκατιανο και ακομα καλθτερα της ημερες ξεκουρασης.

να εξηγησω λιγο αυτο το "αν τρως λιγο παραπανω απ τη συντηρηση θα χασεις λιπος" οχι ετσι δε χανεις λιπος γενικα, με αυτη την προπονηση επειδη πιεζει το καρδιαναπνευστικο και ανεβαζεις σφυγμους σε βοηθαει η προπονηση να εχεις οξειδωση του λιπους. επισης θα πρπει να χειριστεις κυκλικα υδατανθρακα ή να εισαι λιγο παρακατω τις ημερες ξεκουρασης.

το πασχα που δεν θα τρως, καλο θα ηταν να μη πας τζιμ, να κατσεις να ξεκουραστεις κ να χαλαρωσεις, αν δεν υπαρχει η διατροφη να υποστηριξει την προσπαθεια, δε γινεται δουλιτσα
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
εχεισ δικιο . αλλα δεν θα σταματησω τωρα. Θα τρωω μανιταρια οσπρια σαλατες, σκεφτομαι μηπως παρω και καμια σπιρουλινα σαν συμπληρωμα διατροφης, και οτι βγει
καλυτερα απο το να σταματησω εντελως πιστευω
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι ο τονος ειναι για αυτους που θελουν ογκο!

οχι! η πρωτεινη του τονου δεν ειναι υψηλης βιολογικης αξιας. παλιοτερα θα σου ελεγα και για την αντιφλεγμονωδη δραση των Ω3 και οτι καλο θα ειναι τα Ω3 να μην καταναλώνονται μετα την προπονηση, αλλα ο Αλαν Αραγκον λεει οτι εχουν αλλες ιδιοτητες (αγγειοδιασταλτικες-βρογχοδιασταλτικες)που ισοφαριζουν τα οσα θα χασεις απο την αντιφλεγμονώδη δραση τους
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Του γκρέμισες κι αυτά τα λίγα που ήξερε  :2funny:
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Του γκρέμισες κι αυτά τα λίγα που ήξερε  :2funny:
  :'( :'( :'( :'( :'(  .                      ποτε δεν γουσταρα την διατροφη αλλοστε. το μεγαλο ερωτημα ειναι τρωμε για να μπορουμε να γυμναζομαστε σωστα.... η γυμναζομαστε για να μπορουμε να τρωμε πολυ  :2funny:
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
^^ οχι ρε συ. εγω το εκανα αυτο. να μην το ξανακανω. παλι καλα που ηξερε αυτο δε λες, το πρωτο που μαθαινουν ειναι οτι ο τονος θα σε δηλητηριασει ή ειναι το δευτερο αυτο  :think: :2funny:
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
τα συμπληρωματα δεν ειναι απαραιτητα, ειναι συμπληρωματα.  αν εισαι αυτης της αποψης. ειμαστε 2. για να μη με δει ο φιλος μου ο Βιανκο κ με μπινελικωσει, εγω για μενα συνηθως χρησιμοποιω ταμπλετες αμινοξεα κ συκωτι.

ναι το προγραμμα ειναι πολυ καλο.

ο μυς χρησιμοποιει ως καυσιμο γλυκογονο, αν εχει αδειασει απο γλυκογονο κ μετα φας γεμιζει κ κραταει κ κατι παραπανω απο αυτο που ειχε πριν ετσι ο μυς μεγαλωνει. επισης ο μυς μεγαλωνει καθως γινονται πιο μεγαλες οι μυικες ινες. το γλυκογονο ειναι υδροφιλο και τραβαει κ νερα μεσα στο μυ. αυτου του ειδους η προπονηση θα σου αυξησει γρηγορα τον ογκο, αλλα ο ογκος δε θα ειναι στο μεγαλυτερο του ποσοστο μυικες ινες, αλλα νερα κ γλυκογονο.

ναι αν μετα λογω καλοκαιριου κανεις διαιτα θα χασεις πολυ απο αυτο τον ογκο. αν εισαι νεος στο αθλημα, ισως να ηταν καλυτερο να ασχοληθεις με το να μαθεις τη τεχνικη στις βασικες και κυριως να κανεις πολυαρθρικες ασκησεις compound exercises (google it) και να δυναμωσεις σιγα σιγα σε αυτες. αλλα κ παλι ο,τι θελεις κανεις
βάλτε και τον 3ο στην παρέα :P
είχα σκεφτεί και εγώ να ξεκινήσω την 10χ10 αλλά θεωρώ ότι θα δουλέψει πολύ καλύτερα σε έναν αρχάριο,κρίμα που δεν τα ήξερα αυτά τόοοοοοτε...
προς το παρόν πάω με 5χ5 για 5-6 βδομάδες και μετά βλέπουμε,λέω για 8χ8 ή 4χ6 :grin:
 

Επισκέπτης
Περαστικά Χιτ
Έχω πάθει θλάση στο δικέφαλο του χεριού και από τα αγγεία που είχαν σπάσει είχε γίνει το χέρι μου σαν το πόδι της γιαγιάς μου.
Είχα μείνει 3 μήνες έξω.
Άσχετα με την περίπτωση σου που δεν ξέρω την αιτία, βλέπω πολλά άτομα στο gym που έχουν τσακωθεί με το ζέσταμα και μου ανάβουν τα λαμπιόνια

καλα ρε μαλακα πως το καταφερες αυτο?

 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
καλα ρε μαλακα πως το καταφερες αυτο?
Η πλάκα είναι ότι δεν το παθα στο gym, στο χωριό μου σε ένα σίδερο έκανα μονόζυγο και τρεμόπαιζαν οι αγκώνες μου πολύ οπότε εκεί θα παίχτηκε η μαλακία.
Και μιλάμε για πολύ πόνο, όχι αστεία.
Μη γελάς ρε μαλάκα, όχι αστεία λέμε
 

Επισκέπτης
Η πλάκα είναι ότι δεν το παθα στο gym, στο χωριό μου σε ένα σίδερο έκανα μονόζυγο και τρεμόπαιζαν οι αγκώνες μου πολύ οπότε εκεί θα παίχτηκε η μαλακία.
Και μιλάμε για πολύ πόνο, όχι αστεία.
Μη γελάς ρε μαλάκα, όχι αστεία λέμε

ναι ρε γαμησετα
και μονο που το διαβασα ηταν λιγο φρικη
Τι να πω παλι καλα που δεν ηταν στο τζυμ γιατι θα τρομαζα οσο να ναι και θα με επηρεαζε στις προπονησεις.














































:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Γαμιέσαι λίγο  :birdman:
Όχι πολύ, μην αγχώνεσαι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom