Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
κ ποτε εγινε η διαγνωση? ευτυχως το λες αυτο? δλδ (front) squat, deadlift-sumo deadlift ευτυχως δε θα ξανακανουμε... :headbang: :headbang: :headbang:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Περαστικά Χιτ
Έχω πάθει θλάση στο δικέφαλο του χεριού και από τα αγγεία που είχαν σπάσει είχε γίνει το χέρι μου σαν το πόδι της γιαγιάς μου.
Είχα μείνει 3 μήνες έξω.
Άσχετα με την περίπτωση σου που δεν ξέρω την αιτία, βλέπω πολλά άτομα στο gym που έχουν τσακωθεί με το ζέσταμα και μου ανάβουν τα λαμπιόνια
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
κ ποτε εγινε η διαγνωση? ευτυχως το λες αυτο? δλδ (front) squat, deadlift-sumo deadlift ευτυχως δε θα ξανακανουμε... :headbang: :headbang: :headbang:
κοιτα πατηρ γκομενιε,στην περιπτωση μου ισχυει <<το μη χειρον βελτιστον>>..αν σκεφτεις πως η αιτια του τραυματισμου ηταν η λανθασμενη θεση του καθισματος,ειναι να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.ο πιο ηλιθιος τραυματισμος στην ιστορια της γυμναστικης. :headbang: :headbang: :headbang: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:.
η διαγνωση εγινε το επομενο πρωι του τραυματισμου...
μου ειπε πως σε 15 μερες θα ειμαι σε θεση να επανελθω και πως σε 1 μηνα θα΄μαι οκ!
γιατι θεωρεις πως δε θα'μαι ξανα σε θεση να κανω σκουατ και αρσεις θανατου?? :think: :think: :think:
ηδη το νιωθω πολυ καλυτερα....
εμενα με προβληματιζει το γεγονος πως θα μεινω πισω στην προπονηση με 15 μερες χωρις αεροβια..
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
σου εκανε μυογραφημα-σε καρφιτσωσε και σου ειπε σε 15 μερες θα εισαι οκ?

αλλο καταλαβα. ευτυχώς!!  εδω ο Νορτον κανει ρεκορια σε παουρλιφτινγκ μεετινγς μετα απο θλαση στο στηθος.

Αεροβια....χαχα τι ειναι αυτο?! γιατι κανεις αεροβια?
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
ευχαριστω τυπε..
Αεροβια....χαχα τι ειναι αυτο?! γιατι κανεις αεροβια?
ασχολουμαι με κικ μποξινγκ παραλληλα φιλε...οποτε οπως καταλβαινεις η αεροβια ειναι αναποσπαστο κομματι της εβδομαδιαιας προπονησης.
μιλαμε για ασκηση αρκετα υψηλης εντασης....
μπορω να πω πως αρκετες φορες με καταβαλει πιο πολυ απο τα βαρη...
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
ααα οκ τοτε καλα κανει ο,τι κανεις!

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καπως, για την ενταση εννοω.

θα ηθελες να το εξηγησω ή βαριεσαι?

αεροβιο κανεις κ ΗΙΙΤ και στεαδυ στατε?
βασικα τη προπονηση αντιστασης κανεις?
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
ααα οκ τοτε καλα κανει ο,τι κανεις!

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καπως, για την ενταση εννοω.

θα ηθελες να το εξηγησω ή βαριεσαι?

αεροβιο κανεις κ ΗΙΙΤ και στεαδυ στατε?
βασικα τη προπονηση αντιστασης κανεις?
οσες φορες κανω,κανωΗΙΙΤ φιλε..
για δωσε λεπτομεριες αν δε βαριεσαι
μιας και φαινεσαι γνωστης..
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
High Intensity Interval Training, ταχυτητες, ανεβοκατεβασματα σκαλοπατιών κερκιδων, σπρωχνεις αυτοκινητα, ταχυτητες σε λοφους, ακομα κ το περπατημα του αγροτη αν πηγαινεις με οσα παει ΗΙΙΤ μπορει να θεωρηθει.

Για βαρη Gironda Honest workout 8x8 h german volume training 10x10 οπως εγινε μετεπειτα γνωστη, εχεις δοκιμασει?

προσωπικα αυτη την περιοδο κανω μια παραλλαγη της πρωτης σε 8χ4 
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
για πες για την γερμανικη. Μου εχει δωσει ενα προγραμμα ο γυμναστης με σουπερ σετ 10χ10. Και μου ειπε οτι ειναι ''απο γερμανια''. Και οτι ειναι για δυναμη και ογκο. Χωρις να με απασχολει τοσο ο ογκος, τι ξερεις για τη συγκεκριμενη μεθοδο φιλε?
ειναι καλη?
εχει αποτελεσματα?
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
φουλ! αλλα κυριως σαρκοπλασμικη, θα τραβηξει νερα και γλυκογονο. τι εννοείς σουπερ σετ? ανταγωνιστων σουπερ σετ σου εβαλε? δε λεγεται σουπερ σετ, αλλα τεσπα. στηθος-πλατη σου εβαλε και δι-τρι?

αν χρησιμοποιεις κρεατινη-ταυρινη βαλτες με τετοια προπονηση θα τραβηξεις ακομα περισσοτερο γλυκογονο.

Ωστοσο πιστευω οτι στην επομενη προπονηση θα πρπει να κανεις 5χ5 ή ακομα κ σετς της 1 στο 85-90% της μεγιστης, για να αυξησεις κ μυικη πυκνοτητα. Καθως αν περασεις σε διαιτα κανα μηνα μετα, ο μυς θα χασει μεγαλο μερος απο τα υγρα κ το γλυκογονο που κραταγε
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
οπα....
δεν ειμαι εξπερ φιλε.Οποτε απο αυτα που λες τα μισα μου ειναι αγνωστα :2funny:

ακου το προγραμμα.....
σουπερ σετ(δεν ξερω πως αλλιως λεγεται σορρυ)
μερα 1η π.χ.
10χ10 πιεσεις παγκου στηθος , μαζι με 10χ10 εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας(πλατη)

μετα αλλο ενα σουπερ σετ
10-12 επαναληψεις επι 3 σετ στηθος(δεν μπορω να θυμηθω την ασκηση σορυ, μια φορα το εχω κανει)
με 10-12 επαναληψεις ορθια κωπηλατικη με αλτηρες(πλατη

διαλειμα αναμεσα 90 δευτερολεπτα
χωρις βοηθεια , κανουμε οσες επαναληψεις μπορουμε και τις σημειωνουμε, Αν μπορουμενα βγαλουμε 5 στα τελευταια σετ θα βγαλουμε 5 , με στοχο την επομενη φορα να βγαλουμε παραπανω
το προγραμμα ειναι 3 φορες την εβδομαδα, για 6 εβδομαδες
και παει ως εξης
ΣΤΗΘΟΣ-ΠΛΑΤΗ
ΠΟΔΙΑ-ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
ΔΙΚΕΦΑΛΑ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ -ΩΜΟΥΣ
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
δεν εχει σημασια πως λεγεται, σουπερ σετ το λενε στα αγγλικα, στα ελληνικα το σκιζουν λιγο, αρσεις...θανατου (καποιος πεθανε ενω την εκανε φαινεται). τεσπα


το στηθος πλατη στο εβαλε οπως το γραφεις ή στο εβαλε

1 σετ στηθος 1 σετ πλατη ?
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
τωρα για αυτα που μου λες τα περισσοτερα μου ειναι αγνωστα.
Σαρκοπλασμικη δεν ξερω τι ειναι. Υποθετω οτι ''φτιαχνονται''-''πλαθονται΄΄ οι μυες. Δηλαδη σχηματιζονται και παιρνουν και ογκο?
 
αν τραβαει πολυ γλυκογονο τι θα γινει?
Κρεατινες-ταυρινες -πρωτεινες δεν χρησιμοποιω. Δεν θελω να χρησιμοποιω σκευασματα. δεν θελω να κατεβω σε αωνες. Το κανω για την παρτυ μου. Αν βελτιωθει λιγο και το σωμα εχει καλως.
γιατι να περασω σε διαιτα?
για γραμμωση?
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
δεν εχει σημασια πως λεγεται, σουπερ σετ το λενε στα αγγλικα, στα ελληνικα το σκιζουν λιγο, αρσεις...θανατου (καποιος πεθανε ενω την εκανε φαινεται). τεσπα


το στηθος πλατη στο εβαλε οπως το γραφεις ή στο εβαλε

1 σετ στηθος 1 σετ πλατη ?

10 επαναληψεις στηθος και στο καπακι χωρις διαλειμα 10 επαναληψεις πλατη.
διαλειμα 90 δευτερολεπτα και μετα παλι 10 επαναληψεις στηθος και στο καπακι 10 επαναληψεις πλατη κ.τ.λ.
μεχρι να γινει αυτο 10 φορες
πωσ το κοβεις?
καλο προγραμμα?
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
τη προοδευτικη επιβαρυνση πρπει να δεις πως θα εξελισσεται, ποτε κ ποσο θα ανεβαινουν τα κιλα, αν ανεβαινουν γιατι μπορει να γινονται αλλα πραγματα, μπορει να αρχισεις απο 10χ5 και να προσθετεις επαναληψεις, μπορει να αρχισεις απο 5χ10 και να προσθετεις σετς, μπορει να μειωνεις χρονο ξεκουρασης.

αναλογα τι θες να κανεις κ σε τι κατασταση βρισκεσαι
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
τη προοδευτικη επιβαρυνση πρπει να δεις πως θα εξελισσεται, ποτε κ ποσο θα ανεβαινουν τα κιλα, αν ανεβαινουν γιατι μπορει να γινονται αλλα πραγματα, μπορει να αρχισεις απο 10χ5 και να προσθετεις επαναληψεις, μπορει να αρχισεις απο 5χ10 και να προσθετεις σετς, μπορει να μειωνεις χρονο ξεκουρασης.

αναλογα τι θες να κανεις κ σε τι κατασταση βρισκεσαι

Ξεκιναμε με στοχο το 10χ10. αν το βγαλουμε μας ειπε ο γυμναστης την επομενη φορα να ανεβασουμε κιλα. Αν δεν καταφερουμε σε ολα τα σετ να βγαλουμε τις δεκα επαναληψεις, την επομενη φορα εχουμε στοχο να κανουμε περρισοτερες επαναληψεις
εννοειται πως καθε φορα γραφουμε επαναληψεις και κιλα
Τελικα εινα προγραμμα για δυναμη και ογκο οπως μας ειπε?

χαιρομαι που ακουω καποιον εμπειρο σαν και σενα να το εχει δοκιμασει και να το χαρακτηριζει ''σουπερ ''προγραμμα
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
τα συμπληρωματα δεν ειναι απαραιτητα, ειναι συμπληρωματα.  αν εισαι αυτης της αποψης. ειμαστε 2. για να μη με δει ο φιλος μου ο Βιανκο κ με μπινελικωσει, εγω για μενα συνηθως χρησιμοποιω ταμπλετες αμινοξεα κ συκωτι.

ναι το προγραμμα ειναι πολυ καλο.

ο μυς χρησιμοποιει ως καυσιμο γλυκογονο, αν εχει αδειασει απο γλυκογονο κ μετα φας γεμιζει κ κραταει κ κατι παραπανω απο αυτο που ειχε πριν ετσι ο μυς μεγαλωνει. επισης ο μυς μεγαλωνει καθως γινονται πιο μεγαλες οι μυικες ινες. το γλυκογονο ειναι υδροφιλο και τραβαει κ νερα μεσα στο μυ. αυτου του ειδους η προπονηση θα σου αυξησει γρηγορα τον ογκο, αλλα ο ογκος δε θα ειναι στο μεγαλυτερο του ποσοστο μυικες ινες, αλλα νερα κ γλυκογονο.

ναι αν μετα λογω καλοκαιριου κανεις διαιτα θα χασεις πολυ απο αυτο τον ογκο. αν εισαι νεος στο αθλημα, ισως να ηταν καλυτερο να ασχοληθεις με το να μαθεις τη τεχνικη στις βασικες και κυριως να κανεις πολυαρθρικες ασκησεις compound exercises (google it) και να δυναμωσεις σιγα σιγα σε αυτες. αλλα κ παλι ο,τι θελεις κανεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom