Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

Tarasch

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2007
Μηνύματα
758
Κριτικές
11
Like
52
Πόντοι
4.165
μηπως να παρω δυο για να τα βρουμε? :P
Σοβαρα τωρα, μηπως απλα να παρω ενα τηλεφωνο στο μαγαζι να ρωτησω ποια ειναι η σωστη ποσοτητα?
τι γευση?ειχα παρει dymatize.εχει ωραια γευση.
 

Tarasch

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2007
Μηνύματα
758
Κριτικές
11
Like
52
Πόντοι
4.165
ε οχι και ακριβες οι dymatize.
 

resis

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2009
Μηνύματα
488
Like
2
Πόντοι
1
Υποτιθεται οτι εχει γευση σοκολατα. Δεν λεω, ωραια ειναι αλλα δεν μου θυμιζει σοκολατα.
35 euro εκανε και ειναι 1,5 κιλο

Οσο για το πρωι, γιατι να την ανακατεβω με βρωμη?
Δεν εχω ξαναδοκιμασει βρωμη (δεν ξερω καν που μπορω να την βρω)
 

Tarasch

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2007
Μηνύματα
758
Κριτικές
11
Like
52
Πόντοι
4.165
Υποτιθεται οτι εχει γευση σοκολατα. Δεν λεω, ωραια ειναι αλλα δεν μου θυμιζει σοκολατα.
35 euro εκανε και ειναι 1,5 κιλο

Οσο για το πρωι, γιατι να την ανακατεβω με βρωμη?
Δεν εχω ξαναδοκιμασει βρωμη (δεν ξερω καν που μπορω να την βρω)
oats  quaker στα μαρκετ.
 

resis

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2009
Μηνύματα
488
Like
2
Πόντοι
1
αυτο δεν πήρες? η κρεατίνη που είναι?

Αυτο πηρα και ο πωλητης μου ειχε πει οτι εχει γλουταμινη και κρεατινη. Εκτος και αν εννουσε γενικα για τα παρεμφερη προιοντα και δεν τον καταλαβα εγω καλα. παντως γλουταμινη εχει σιγουρα απ'οτι βλεπω...
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
35 euro εκανε και ειναι 1,5 κιλο

Οσο για το πρωι, γιατι να την ανακατεβω με βρωμη?
Δεν εχω ξαναδοκιμασει βρωμη (δεν ξερω καν που μπορω να την βρω)

ωραία... πόση ειναι η πρωτείνη σε αυτό το 1.5 κιλό και πόσο η μαλτο κ πόσο η γλουταμίνη. Κρεατίνη δεν έχει. και πόσο θα κόστιζαν να τα έπαιρνες ανεξάρτητα. μαι όντως αν αγοράζεις μια τετοια το μηνα δεν έιναι κ πολλά τα 35 (για μενα πάντως είναι), αλλά αν θες 1.5 κιλό στις 10 μερες κ αν παίρνεις κ άλλα συμπληρώματα, μαζευονται κ υπάρχουν φτηνότερες επιλογες και για κανένα λόγο από ελλαδα, πχ την παρασκευη μου ήρθαν ταμπλέτες uniliver μαζι με τα μεταφορικά κόστισαν 20ε, εδώ τις δίνουν 36ε, τους τα χρωστάω? σαφώς κ όχι.

η βρώμη λόγο φυτικών ινών θα καθυστερήσει την απορρόφηση της μαλτοδεξτρινης και θα κατεβασει το γλυκαιμικό της δεικτη
 

resis

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2009
Μηνύματα
488
Like
2
Πόντοι
1
η βρώμη λόγο φυτικών ινών θα καθυστερήσει την απορρόφηση της μαλτοδεξτρινης και θα κατεβασει το γλυκαιμικό της δεικτη


παιζει και να θελω υποτιτλους :P
αυτο γιατι ειναι καλο?
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
ο υδατανθρακας που εχει μεσα δλδ η μαλτοδεξτρινη όπως όλοι οι υδατανθρακες αναλογα με τον γλυκαιμικό τους δείκτη (αλλά κ με την ποσότητα που θα φας, αλλο ενα σοκολατακι, αλλο μια τουρτα) προκαλουν την εκκριση ινσουλίνης. επίσης η whey προκαλει κ αυτη την έκκριση ινσουλίνης.
καλο θα είναι να προσπαθείς να μην προκαλείς μεγαλες εκκρίσεις ινσουλίνης κ να κρατας ετσι μεγαλύτερη ευαισθησία στην ινσουλίνη.
μπες στο bodybuilders.gr ή bodybuilding.gr πρέπει να εχουν αρθρα για τους υδατανθρακες απλους, συνθετους κ να γραφουν πιο αναλυτικά

εδιτ. αγγλικα διαβαζεις?
εδιτ εδιτ. ειναι καλο γιατί θα καθυστερηθεί η απορρόφηση της μαλτο κ θα εχεις πιο σταθερη γλυκόζη στο αιμα, σακχαρο αιματος blood sugar, θα ανεβει πιο σιγα, θα κρατηθει περισσότερο ψηλα κ θα πεσει πιο ομαλλα. Επίσης η βρώμη χρησιμοποιείται από καποιες εταιρίες ως γκαινερ σε καποια τεοιου είδους συμπληρώματα μαζί με μαλτο δεξτρόζη.
πρόσεξε μόνο γιατί η βρωμη δεν τρωγεται, αλλα πίνεται , ειδικα αν πας να φας πρώτη φορά κ μεχρι τωρα ετρωγες τσιριος
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Εγώ πάντως τη βρώμη μια χαρά την τρώω και την πετάω και μέσα στα ασπράδια ομελέτα το πρωί!
Πατήρ Γκομένιε,διάβασα το άρθρο που έχεις ποστάρει πιο πίσω.
Εγώ από συμπληρώματα χρησιμοποιώ μόνο whey και συνήθως μια φορά τη μερά,45λεπτα με μια ώρα μετά την προπόνηση.
Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι τον υδατάνθρακα που χρησιμοποιώ για μετά την προπόνηση=2 μπανάνες και μια κουταλιά μέλι,να τον καταναλώνω κι αυτόν μαζί με τη whey 45-60 λεπτά μετά την προπόνηση ή αμέσως μετά την προπόνηση(δλδ κανά 10λεπτο μετά που πάω σπίτι);
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
Brawny πιττακι? η αλλα Κολεμαν...χεχεχε.

μην πετας τους κροκους ρε θεε, δεν υπαρχει πιο αναβολικο τροφιμο απο τα ολοκληρα αυγουλακια πραγματικα, θες σιδηρο για να αναπτύξεις μυικη μαζα, τεσπα... εχω προβλημα με τα αυγα,επειδη κ εγω πολλα χρόνια πεταγα τους κροκους κ μετα άλλαξα γνωμη κ το μετανιωσα, ίσως πρεπει να περασουμε από φασεις όλοι μας.

αν θες διαβασε κ αυτα

σε αυτο που ρωτας.
αν θελουμε να ειμαστε αυστηροι, τα φρουτα δεν ειναι κ οτι καλυτερο, αλλά δεν εχει σημασια γιατί η φουκτοζη τελικα θα γίνει γλυκόζη, αλλα... διαβασε ειδικα το τελευταιο και αποφασισε

να σου πώ τι θα εκανα εγω (δε θα σου αρεσει αυτο που θα σου πω, γιατί είναι κάπως αντισυμβατικο με την κοινη γνωμη, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου)
φανταζομαι ό,τι οταν γυρνας σπίτι εχεις φαει να φας ετσι δεν είναι? για μενα το καλύτερο θα ηταν μετα την προπονηση να πας σπιτι να κανει το μπανακι σου κ μετα να κατσει να φας ρύζι ή πατατες με μοσχαρι, ελαιολαδο, μαυρη σοκολατα, 200γρ γιαουρτι στραγγιστο 2% και μεσα σε αυτο να βαλεις ενα σκουπ ή 1-2 κουταλιες της σουπας γουει, αν αυτο είναι το τελευταιο σου γευμα πριν κοιμηθεις θεωρω οτι θα ειναι καλο να φας κ 2 αυγουλακια (ολοκληρα).
τψρα θα πουν καποιοι για γρηγορη απορροφηση κ το λιπος κ αλλα τετοια, προφανως αυτα που γραφω δε τα βγαζω απο το μυαλό μου, δες τις ερευβες στο τελευατιο λινκ κ τα συμπερασματα του Αλαν Αραγκον του ιδιου
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Στο θέμα με τα αυγά δεν πετάω όλους τους κρόκους,κρατάω έναν-δύο μαζί με τα ασπράδια.
Στο θέμα με τον υδατάνθρακα,δλδ λες αφού τα φρούτα αυστηρά δεν "κάνουν" να πάρω δεξτρόζη απ'το φαρμακείο;
Στο θέμα με το γεύμα μετά την προπόνηση,συνήθως κάνω προπόνηση 5 το απόγευμα οπότε πίνω τη whey κατά τις 7.Στις 8-8μιση τρώω μια πατάτα βραστή και 200γραμ.κοτόπουλο.Στις 11-12 κάνω το τελευταίο γεύμα 2 γιαούρτια 2% με λίγα καρύδια.
Τώρα σ'αυτό που λες για το γεύμα μετά το τζυμ δεν είμαι κολλημένος σε στερεότυπα(άλλωστε όλοι λένε την whey αμεσως μετά τα βάρη κι εγώ την παίρνω 1 ώρα μετά)
απλά να σε ρωτήσω όλα αυτά που λες μαζί;δηλαδή και το μοσχάρι(αλήθεια,κάνει μοσχάρι κάθε μέρα;)και την πατάτα ή ρύζι και το γιαούρτι με το scoop μαζί;δεν είναι πολύ η πσότητα πρωτείνης;
κι αν δεν είναι το τελευταίο μου γεύμα όπως συμβαίνει με μένα,μετά τί τρώω;
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
τι εννοείς πολύ ποσότητα πρωτείνης?

για τη δεξτροζη αν θες διαβασε το τελευαταιο λινκ τις 5 σελιδες που μιλαει για το λιπος, λεει κ για τον υδατανθρακα.
θεωρώ ότι η δεξτρόζη κ η μαλτο περα ότι δεν εχουν ενζυμα (όπως πχ εχει το μελι), ειναι ενας καλος τρόπος να μαμησεις την ευαισθησια ινσουλίνης σου κ να γίνεσαι όλο κ περισσότερο ευαισθητος με ότι αυτο θα φερει μεταγενεστερα. ωστόσο, αν θες αμεση αναπληρωση μυικού γλυκογόνου, ή κανεις 2-3 προπονησεις ή κανεις προπονησεις νηστικός κ φτανεις σε carb deplete και πάλι αν εκει ενδιαφερεσαι για αμεση αναπληρωση τότε ναι σου χρειαζεται αλλιως όχι. τωρα γιατί τα αδερφια τα λενε διαφορετικά... βροσιενσ Βσ Αλαν Αραγκον 0-1 ...

Υ.Γ. μαρέσει εκει που παει η συζητηση

Υ.Υ.Γ αντι για πατατες κ ασπρο ρυζι θα μπορούσες να φας-πιεις επίσης βρωμη ή μαυρο ρυζι με μελι, αν κανεις το τελευταιο βαλε κ 1-2 κουταλιες νωπη γυρη κ λίγη κανελα κ ζεστό νερό στο μειγμα
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Εννοώ ότι μου έβαλες σε ένα γεύμα και μοσχάρι και γιούρτι και whey.Εκτός εάν εννοείς η ποσότητα όλων αυτών να βγάζει 30 με 40 γραμ.πρωτείνης.

Υ.Γ.πού πάει η συζήτηση;

Υ.Υ.Γ. ωραίο μείγμα φαίνεται το τελευταίο,γίνεται και με μόνο βρώμη χωρίς μαύρο ρύζι;
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
ναι καπου εκει είναι ενα "ή"

(εδώ πήγαινε η συζητηση) ποια 30 γραμμαρια?

γιατί 30 γραμμαρια

Υ.Γ. θα σουρθουν ολα μαζεμενα, αλλα συνεχισε θα δεις που παει
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
χα χα χα ωραίος,σαν το Σωκράτη με τη μαιευτική,ένα ένα μου τα βγάζεις.

Εγώ που λες έχω υπολογίσει 5-6 γεύματα ημερησίως από 30-40 γρ.πρωτ.

Τα παραπάνω ξέρω πως δεν απορροφώνται.

Και τώρα ,ρίχτο!
 

patir.gomenios

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
767
Like
10
Πόντοι
6
λενε 30-40 γρ πρωτείνησ στο 3ωρο περισσοτερα δεν απορροφώνται. ναι?

μεσα σε αυτη την πρόταση εβαλαν ενα σακι κ εκλεισαν όλες τις πρωτείνες (όπως λενε μην τρωτε κορεσμενα λιπαρα, αλλα υπαρχει κ το stearic lauric k to lauric etc)

ετσι κ με τις πρωτείνες η μόνη πρωτείνη η οποία εχει χωνευτεί κ βρίσκεται σε διαδικασία απορρόφησης απο το συκώτι είναι η γουέι κ οι πιο γρήγορες από αυτες, τα ολοκληρα φαγητα για να αποροφηθούν πρεπει πρωτα να χωνευτούν και μετα να περασουν στο λεπτο εντερο κ μετα να φτασουν τα αμινοξεα στο συκωτι κ εκει να ανασυνθεθουν με λίγα λόγια απ τη στιγμή που το κρεας μασιεται μεχρι να βγαλεις τα υπολειμματα στο βσ μπορεί να εχουν περασει 12++ ωρες, ποια 30γρ κ ποιες 3 ωρες

αν θες δες κ αυτες τις συζητησεις (που συζητανε ακριβως αυτο, τα 30 γρ κ το 3ωρο)


ψαχνω αλλο ενα λινκ θα το εδιταρω σε λιγο η αυριο σε αυτο το μσγ οκ?

 

leathal

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2010
Μηνύματα
229
Κριτικές
4
Like
7
Πόντοι
1
paidia mia erwtisi giati eimai neos sto xoro....den eimai poromenos me to na parw ogko ktl alla ligo extra proiteini tha itane kali...whey apo pou mporw na promitheutw??

Thanks!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom