Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.867
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Ένα άλλο που λένε κάποιοι διατροφολόγοι για τα γλυκά , που λένε να τρώς αντί για σοκολάτα κανονική εκείνη με το πολύ κακάο , το θέμα είναι οτι εκείνη με το πολύ κακάο δεν τρώγεται. Δηλαδή καλύτερα φάε κάτι που σου αρέσει σε μικρότερη ποσότητα θα έλεγα εγω , παρά κάτι που δεν σου αρέσει. Γιατί αυτό που δεν σου αρέσει θα το φάς για πόσο για μια μέρα ; για μια εβδομάδα ; στο τέλος μάλλον θα το παρατήσεις.

Αν και το πρόβλημα είναι πως αυτά που μας αρέσουν εκτός οτι συνήθως έχουν πολλές θερμίδες , δεν σε χορταινουν και τόσο πολύ :confused:

Τελικά αυτοί που βλέπουμε και είναι μιά ζωή αδύνατοι μήπως δεν τους αρέσει και τόσο πολύ το φαγητό ; :P

Η δεν έχουν τόσο πολύ όρεξη ;

Εκτός δηλαδή απο κάποιους που μπορεί να έχουν θέματα με θυροειδή η θέματα υγείας που αυτοί θα είναι λίγοι φαντάζομαι.
Δεν το έχω καταφέρει ακόμα αλλά προσπαθώ να κόψω εντελώς τα ψωμιά, τυριά, κασέρια, αλλαντικά, καφέ, γλυκά και οτιδήποτε φτιαχτό απ’ έξω.

Απο οτι έχω ακούσει πάντως απο διάφορους youtubers και ένα 80-20 καλό είναι , δηλαδή 20% σαβούρα 80% υγειινά.
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Καλησπέρα, είχα δει πρόσφατα ένα βίντεο για έναν πολύ γνωστό μποντιμπιλντερ που έτρωγε είκοσι και περισσότερα αυγά την ημέρα, υπαινισσόμενος ότι τα επίπεδα τεστοστερόνης του εκτινάχθηκαν στο θεό. Έχει μια λογική αφού η χοληστερίνη χρειάζεται για την παραγωγή τεστοστερόνης αλλά ταυτόχρονα η LDL πάει και αυτή στο θεό. Τρια ολόκληρα αυγά κάθε μέρα έχουν ευεργετικές ιδιότητες. Ο Σκλαβενίτης έχει και πολύ ωραίο μαγειρεμένο κοτόπουλο με πέντε ευρώ, ο Μπαρμπασταθης έχει αρακά και φασολάκια, υπάρχει και ρύζι με κουρκουμά νοστιμότατο, φασόλια καλής ποιότητας μπορεί να προμηθευτεί κάποιος από την βόρεια Ελλάδα και να τα μαγειρεύει σε μια κατσαρόλα μουλιάζοντας τα από το προηγούμενο βράδυ, σαρδέλες όπως σωστά αναφέρατε έχει φρεσκοτατες, φακές αρίστης ποιότητας επίσης μπορεί κάποιος να προμηθευτεί από παραγωγό βόρεια.

Η διατροφη μου χωρίζεται σε τρια γεύματα, πρωινό μεσημεριανό και βραδινό.

Για πρωινό έχω 300 γραμμάρια προβιοτικό γιαούρτι, 50 γραμμάρια πίτουρο βρώμης (Φιτρο, πολύ πιο υγιεινό), είκοσι καρυδια από το Εν Καρπω, δυο μπανάνες, τρια βραστά αυγά.

Μεσημεριανό και βραδινό έχω αρακά με ρύζι, κοτόπουλο και ένα μήλο ή πορτοκάλι, Δευτερα, Τριτη. Τετάρτη και Πέμπτη αντικαθιστω τον αρακά με φασολάκια. Παρασκευή και Σάββατο έχω φασόλια γίγαντες με σαρδέλες και αγγουροντομάτα. Κυριακή έχω φακές σκέτες.

Δεν το έχω καταφέρει ακόμα αλλά προσπαθώ να κόψω εντελώς τα ψωμιά, τυριά, κασέρια, αλλαντικά, καφέ, γλυκά και οτιδήποτε φτιαχτό απ’ έξω.
καυλισπερμα πορνε!!!
εγο προσοπικα πιστευο ποσ τα αυγα ανεβαζουν τιν hdl ..... αν καπιοσ πιστευι το αντιθετο περαστικα του και δικεομα του φισικα!ο καθενασ κανι οτι γουστερνι!
το καλιτερο σιγουρα ινε ι εξατομικευσι!σε καθε χιστι κατι δουλευι και διαφορετικα!
οσο για τουσ χτιστουσ φαρμακομενουσ του youtube ενασ σοβαροσ νταισ που ασχολιτε με τιν σιδερικι ιδονι ολι του ζοι χορισ φαρμακα και πιρφοριεσ, απλα γελαι και δε τουσ περνι στα σοβαρα ενοιτε!οι ανθροποι αυτοι προσοπικα δεν ινε καν αξιοι θαυμασμου!ινε απλα ανθροποι με ιμερομινια λιξισ!προσοπικι μου γνομι παντα!ο καθενασ ασ τριπαι το κολο του με οτι γουστερνι
ιτε με σιριγκεσ ιτε με κρεατινεσ σιριγγεσ και οποσ γουστερνι!!!!ι ιγια ινε αποκλιστικα στα χερια του καθε μιστι και τιν κανι απολιτοσ οτι γουστερνι.εγο απλα εκφερο μια πορνογνομι καθαρα δικι μου χορισ να παρατρινο κανεναν να τιν ακουσι.αν θελι ο αλοσ να τριπισι το κολο του ασ τον τριπισει!στι πουτσα μασ!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Ανεβάζει την HDL αλλά και την LDL δυστυχώς. Αν και υπάρχει η θεωρία ότι αν κόψεις τους υδατάνθρακες και γίνεις παιδί της Κετογενικής θα πέσει.
τα αυγα ναι ισοσ ανεβαζουν τιν ολικι χολιστερινι που περιλαμβανι και τιν hdl και τιν ldl και τα τριγλικεριδια και δε ξερο τι αλο τελοσπαντον...... αλλα γιατι φοβασε τιν χολιστερινι?
ι ιψιλι χολιστερινι αν δεν σινδιαζετε με ανεβασμενα τριγλικεριδια δε νομιζο να ινε επεκινδινι!

ι χολιστειρνι αλοστε ινε προδρομοσ τον ορμονον του φιλου!χορισ χολιστερινι δε δουλευουν οι ορμονεσ.ολοι οι σοβαροι επιστιμονεσ το ισχιριζονται!σοβαροι λεο...και οχι ι κιρα κουλα που εχι φτιαξι καναλι στο youtube και μιραζι τισ ιδεισ διετεσ σεε ολουσ!

δε γινετε καπιοσ να τροι σαβουρα και να ριχνι το φτεξιμο στα αυγα επιδι εχι ανεβασμενι ldl!πρεπει να αναζιτισι τιν ριζα του πορνοκακου!

εγο παντοσ που τροο τοσα αυγα τοσα χρονια αλλα δε τροο επεξεργασμενουσ ιδατανθρακεσ δεν εχο κανενα απολιτοσ προβλιμα με τισ εξετασισ αιματοσ.μπορι σε καπιον αλον ομοσ να μι δουλευι ετσι δε ξερο.ο καθενασ ασ εχι τιν κρισι του για τον εαυτο του !

επισισ τσεκαρε τα βιντεο του doctor berg μπενι νταισ και σπαι το πιρφοροκατεστιμενο και λεει το 2017 οι αμερικανοι ανακαλεσαν ολα αυτα που για τοσα χρονια μας ελεγαν για τα αυγα οτι θα πεθανουμε αν τρομε κροκουσ και τα λιπα!να κιτατε σοβαρουσ νταιδεσ και να ενιμερονετσε και οχι σαρδαναπαλουσ με φουσκομενα ψευτικα μπρατσα!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Ανεβάζει την HDL αλλά και την LDL δυστυχώς. Αν και υπάρχει η θεωρία ότι αν κόψεις τους υδατάνθρακες και γίνεις παιδί της Κετογενικής θα πέσει.
τορα εχουν βγαλι ενα καρο διετεσ με ενα καρο ονοματα!
μασ εχουν ζαλισει τι πουτσα να πουμε.ολα για το μπαγιοκο γινοντε!!!!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Ναι ο Μπεργκ έχει παρόμοιο βίντεο, βέβαια ο Μπεργκ είναι και υποστηρικτής της Κετογενικης δίαιτας. Δε νομιζω ότι θα πεθάνουμε μυστη μου και καλά κάνεις και τρως μια δεκάδα αλλά ριχνε και μια αιματολογική εξέταση πού και πού να είσαι σίγουρος.
μα αυτο σου ιπα ...ι εξετασισ μου ινε τελιεσ και τροο 6-8 αυγα τιν ιμερα!
οποτε αυτοματοσ καταριπτετε ο μιθοσ περι αυγον τουλαχιστον για μενα!
μπορι για καπιον αλον να μι δουλευι τοσο καλα....
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Ναι ο Μπεργκ έχει παρόμοιο βίντεο, βέβαια ο Μπεργκ είναι και υποστηρικτής της Κετογενικης δίαιτας. Δε νομιζω ότι θα πεθάνουμε μυστη μου και καλά κάνεις και τρως μια δεκάδα αλλά ριχνε και μια αιματολογική εξέταση πού και πού να είσαι σίγουρος.
ναι καυλονι αγρια με κετο ο μπεργκ!!!το σκευτετε και ξεροχινιι ο μιστισ!!!
το εχι τερατοδεσ αναγκι!!!
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Ewakki
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Σορρυ δεν το πρόσεξα. Με πορωνεις τώρα να βαλω μια δωδεκάδα στο μάτι να βράσουν. Παρεπιπτόντως μια φορά που τα ξέχασα και εξατμίστηκε το νερο, τα γαμιδια έσκασαν πάνω και σπάσανε τον απορροφητήρα, μου έχει αφήσει τραύμα και από τότε δε το κουνάω ρούπι αν δε βράσουν. :2funny:
επισισ για σκεψου και κατι με τιν κινι λογικι.....γιατι καθε λιγο κ λιγακι το οριο τισ χολιστειρνισ το κατεβαζουν στισ εξετασισ αιματοσ???
δε χριαζετε να ισε γιατροσ ι διατροφολογοσ ...απλα σκεψου....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ewakki
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Σορρυ δεν το πρόσεξα. Με πορωνεις τώρα να βαλω μια δωδεκάδα στο μάτι να βράσουν. Παρεπιπτόντως μια φορά που τα ξέχασα και εξατμίστηκε το νερο, τα γαμιδια έσκασαν πάνω και σπάσανε τον απορροφητήρα, μου έχει αφήσει τραύμα και από τότε δε το κουνάω ρούπι αν δε βράσουν. :2funny:
οτι γραφο ινε καθαρα δικα μου βιοματα μετα απο 20 χρονια στο σιδερενιο αθλιμα και σινεχιζο να μπενο νταισ να τραμπουκιζο τα σιδερα..με αποδιξισ φισικα τισ εξετασισ αιματοσ!
βεβεα το οτι τα αυγα δεν επιρεαζουν αρνιτικα τισ δικεσ μου εξετασισ δε σιμενι οτι και σε καπιον αλον θα ινε το ιδιο....
αν και πιστευο καθαρα προσοπικα οτι κανισ δε πρεπει να φοβατε τα αυγα και τουσ κροκουσ δεν ινε ι ριζα του κακου αν καπιοσ εχι κακεσ εξετασισ και παραλιλα κακι ιγια!
ο καθενασ ασ φαι οτι θελι.
εγο με τα αυγα παντοσ σιντιρο χορισ χιμια 52 κιλα μιικισ μαζασ και σινολικο βαροσ στα 58 kg.ινε μονο θετικι ι εμπιρια μου απο τα αυγα!μετρισι βεβεα με ζιγαρια τισ πουτασ αυτεσ τισ smart.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ewakki
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
ιμε ετιμοσ να φαο διο αυγα ολοκλιρα τορα και γκαυλομενοσ φουλ στιν τεστο να κατεβο στιν αγρια πιατσα στο κεντρο τισ αθινασ στο πιο σκλιρο νταιλιδικο σιδεραδικο να τιμορισο τα ατακτα σιδερα!!!
https://www.youtube.com/channel/UCzEaKdE1oYmEaqVCcqv3-jg
χιστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ψολαραδεσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!
παμε να μπουμε δινατα νταιδεσ να ανασταναξουν τα σιδερα απο τιν πορνομιικι διαστολι σιστολι τον μιονον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χααχχαχαχαχααχαχ!!!!
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Ewakki
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Αδερφέ μου μπήκα και γω στα βάρη ξανά θα γίνω όπως παλιά, παμε να τα γαμησουμε όλα. Βρήκα άκρη για το pullover του Ναυτιλου το πρώτο, ένα παλικάρι από Αργεντινη που τα φτιάχνει ξανά ίδιο υλικό ίδια κόπια κτλ, αλλά κοστίζει δυο νεφρά μαζί με τα μεταφορικά. Μακάρι να αξιωθουμε να πάρουμε ένα. Επισης, δες τι έφτιαξε εδώ.


Αν φτιάξει μια «τρύπα» για να στηρίζει το πρόσωπο (όπως τα κρεβάτια φυσικοθεραπείας) και δουλέψει λίγο κάτι και για λαβή χαμηλότερη στο υψος του αφαλού πχ, έχεις το τέλειο μηχάνημα για rows, high mid & low. Αυτό μαζί με το pullover του Ναυτιλου το πρώτο με τα σωστά pads και η πλάτη σου είναι κο-μπλε. Τα έχω βάλει στο μάτι.
φενετε πολι πορνοδεσ ι κατασκευι του χιστι αν και εγο προτιμο να θοπευο τιν κλασικι χαμιλι κοπιλατικι.
μπεσ νταισ μιστι μου!!!!!!!απαξιοσε τα σιδερα!!!!!κανιβαλισε τα!!!!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
χιστε ψολαραδεσ με ατακτεσ βιθισισσσσσσσσσσσσσσ
παμε διινατα να μπουμε νταιδεσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!!!!!!!!!!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
χερετο τουσ μιστεσ τισ σιδερικισ λαγνιασ!
μπικα σιμερα νταισ lidl και για καλι μου τιχι ιχε εκπτοσι στο προβιο γιαουρτι γαλπο !!! 0,75 ανα τεμαχιο με τιν εκπτοσι!ξεροχισα αγρια!!!
ευτιχοσ οι πιρφοροι ιχαν αφανισι τα light και ιχαν αφισι αυτα με τα φουλ λιπαρα!
χτιπισα 5 κοματια με φουλ λιπαρα να ταισο τουσ λαγνουσ μιονεσ μου που εκλιπαρουν για ζοικι χολιστερινι!!!
ι σιδερικι γκαυλα σινεχιζετε !!!παμε να μπουμε νταιδεσσσσ!!!
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.602
Κριτικές
8
Like
33.145
Πόντοι
6.536
χερετο τουσ μιστεσ τισ σιδερικισ λαγνιασ!
μπικα σιμερα νταισ lidl και για καλι μου τιχι ιχε εκπτοσι στο προβιο γιαουρτι γαλπο !!! 0,75 ανα τεμαχιο με τιν εκπτοσι!ξεροχισα αγρια!!!
ευτιχοσ οι πιρφοροι ιχαν αφανισι τα light και ιχαν αφισι αυτα με τα φουλ λιπαρα!
χτιπισα 5 κοματια με φουλ λιπαρα να ταισο τουσ λαγνουσ μιονεσ μου που εκλιπαρουν για ζοικι χολιστερινι!!!
ι σιδερικι γκαυλα σινεχιζετε !!!παμε να μπουμε νταιδεσσσσ!!!
Σιδερολάγνε να παίρνεις γιαούρτι με πέτσα....
Και αργινίνη. Θα αποδίδεις εκπληκτικά και θα πετάς σπέρμα στις κορασίδες από 3 μέτρα ευθεία βολή....
hot girl GIF


Γαύρος είσαι μάν?
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.356
Πόντοι
206
Σιδερολάγνε να παίρνεις γιαούρτι με πέτσα....
Και αργινίνη. Θα αποδίδεις εκπληκτικά και θα πετάς σπέρμα στις κορασίδες από 3 μέτρα ευθεία βολή....
hot girl GIF


Γαύρος είσαι μάν?
εχουμε αναγκι πετσα μιστι μου!!!
παντα με πετσα!!!
αργινινι και γενικα σιμπλιροματα τα εχο σταματισι εδο και πολι κερο!
ινε αχριαστα πεταμενα λεφτα απο τι στιγμι που ι γκαυλα χτιπαι κοκινο και χορισ αυτα!!!
απο σιμπλιροματα μονο κρεατινι...ινε το μονο που πιστευο αξιζει τα λεφτα του !!!
 

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
431
Κριτικές
5
Like
763
Πόντοι
361
Καλησπέρα στην ομάδα , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι , ίσως αφελές για εσάς τους έμπειρους , τώρα τελευταία τα βράδυα κάνω κάμψεις ( 4-5 σετ , 10 έως 15 κάμψεις το σετ , μέχρι στιγμής) , έχω δεί διαφορά στα χέρια ( ανέκτησα σχετικά γρήγορα ένα ποσοστό δύναμης που είχα χάσει λόγω μιας άθλιας διαίτας που είχα κάνει , πιο πριν είχα αρκετή δύναμη χωρίς ιδιαίτερη γυμναστική ) το ερώτημα είναι το εξής , τις τελευταίες 2 μέρες νιώθω ένα πιάσιμο στους ώμους κοντά στους μύς του λαίμου συγκεκριμένα , υπάρχει περίπτωση να προέρχεται απο τις κάμψεις ώς αποτέλεσμα εκγύμνασης των μυών κοντά στον λαιμό ( πιάνω τους μύς και είναι πέτρα ) ή είναι γιατί ο χώρος που ζώ έχει πολύ υγρασία ? να σημειωθεί οτι κάνω αρκετό καιρό κάμψεις δεν ξεκίνησα τώρα 2-3 μέρες για να πώ οτι πιάστηκα απο την άσκηση . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.244
Πόντοι
10.336
Καλησπέρα στην ομάδα , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι , ίσως αφελές για εσάς τους έμπειρους , τώρα τελευταία τα βράδυα κάνω κάμψεις ( 4-5 σετ , 10 έως 15 κάμψεις το σετ , μέχρι στιγμής) , έχω δεί διαφορά στα χέρια ( ανέκτησα σχετικά γρήγορα ένα ποσοστό δύναμης που είχα χάσει λόγω μιας άθλιας διαίτας που είχα κάνει , πιο πριν είχα αρκετή δύναμη χωρίς ιδιαίτερη γυμναστική ) το ερώτημα είναι το εξής , τις τελευταίες 2 μέρες νιώθω ένα πιάσιμο στους ώμους κοντά στους μύς του λαίμου συγκεκριμένα , υπάρχει περίπτωση να προέρχεται απο τις κάμψεις ώς αποτέλεσμα εκγύμνασης των μυών κοντά στον λαιμό ( πιάνω τους μύς και είναι πέτρα ) ή είναι γιατί ο χώρος που ζώ έχει πολύ υγρασία ? να σημειωθεί οτι κάνω αρκετό καιρό κάμψεις δεν ξεκίνησα τώρα 2-3 μέρες για να πώ οτι πιάστηκα απο την άσκηση . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .
μπορει να ειναι και απλο πιασιμο. Αν ο χωρος που ζεις εχει υγρασια και σε επηρρεαζει τοτε θα σε ενοχλουσε πιο συχνα, ειδικα οταν δεν γυμναζοσουν, και σε αλλα σημεια οχι μονο σε ενα.

Βαζε κρυα κομπρεσα στην ξεκουραση και ζεστη κομπρεσα πριν απο κινηση. Κοψε τη γυμναστικη για λιγες μερες ακομα, μεχρι ο πονος να ειναι ελαχιστος, και ξεκινα σιγα σιγα. Αν δεν σε ενοχλει η μποχα βαζε και λιγο counterpain. Αμα ιδρωνεις σε εκεινο το σημειο μην κυκλοφορεις σαν τον σταλονε με αμανικα ή χωρις μπλουζα.

Το παρακατω ειναι συμβουλη παρηγοριας και οχι μερος της θεραπειας. Κερνα τον εαυτο σου ενα χαλαρωτικο μασαζ απο φιλη-γκομενα με ελαφρυ χερι ή σε μασατζιδικο (οχι σε αυτα που γαμας πιπατζουδες, στα αλλα με τις φυσικοθεραπευτριες), δεν θα βοηθησει αμεσα αλλα θα σε στρωσει για λιγες ωρες και θα αιματωθουν καπως οι μυς.

Οταν ξαναρχισεις, κανε παντα ζεσταμα 5-10' και διατασεις αλλα 5', οχι με τα μουτρα στο κυριως πιατο, σαν το γαμησι ειναι, θελει προκαταρτικα η φαση. Στο τελος παλι 5' διατασεις να ξεσφιξεις.

Ελα για επανεκτιμηση σε 4 μερες.
επομενος
 

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
431
Κριτικές
5
Like
763
Πόντοι
361
μπορει να ειναι και απλο πιασιμο. Αν ο χωρος που ζεις εχει υγρασια και σε επηρρεαζει τοτε θα σε ενοχλουσε πιο συχνα, ειδικα οταν δεν γυμναζοσουν, και σε αλλα σημεια οχι μονο σε ενα.

Βαζε κρυα κομπρεσα στην ξεκουραση και ζεστη κομπρεσα πριν απο κινηση. Κοψε τη γυμναστικη για λιγες μερες ακομα, μεχρι ο πονος να ειναι ελαχιστος, και ξεκινα σιγα σιγα. Αν δεν σε ενοχλει η μποχα βαζε και λιγο counterpain. Αμα ιδρωνεις σε εκεινο το σημειο μην κυκλοφορεις σαν τον σταλονε με αμανικα ή χωρις μπλουζα.

Το παρακατω ειναι συμβουλη παρηγοριας και οχι μερος της θεραπειας. Κερνα τον εαυτο σου ενα χαλαρωτικο μασαζ απο φιλη-γκομενα με ελαφρυ χερι ή σε μασατζιδικο (οχι σε αυτα που γαμας πιπατζουδες, στα αλλα με τις φυσικοθεραπευτριες), δεν θα βοηθησει αμεσα αλλα θα σε στρωσει για λιγες ωρες και θα αιματωθουν καπως οι μυς.

Οταν ξαναρχισεις κανε ζεσταμα 5-10' και διατασεις αλλα 5', οχι με τα μουτρα.

Ελα για επανεκτιμηση σε 4 μερες.
επομενος
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου , μια διευκρίνηση μόνο , με τις κάμψεις γυμνάζονται και οι μυς που ανέφερα ( μύς στον ώμο κοντά στον λαιμό) ?
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.244
Πόντοι
10.336
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου , μια διευκρίνηση μόνο , με τις κάμψεις γυμνάζονται και οι μυς που ανέφερα ( μύς στον ώμο κοντά στον λαιμό) ?
δεν ξερω πως κανεις καμψεις, εχει σημασια η κλιση και η αποσταση των χεριων. Επισημα, η περιοχη του αυχενα δεν επηρρεαζεται, οι ωμοι αναλογως επηρρεαζονται λιγο, η ωμοπλατη συνηθως επηρρεαζεται περισσοτερο. Αλλα ενας μικροτραυματισμος ή ενα τραβηγμα μπορει να προκληθηκε στην πορεια.

Κανε ενα απλο τεστ. Παρε 10. Το νιωθεις να τραβαει; Να ποναει περισσοτερο; Γινεται χειροτερο;
Αν ναι, τοτε εκει το τσακισες. Αν οχι, μπορει να ειναι και απο κατι χαζο και ασχετο, οπως να εκανες στραβο ύπνο, ποιος ξερει...
 

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
431
Κριτικές
5
Like
763
Πόντοι
361
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή και τον χρόνο που αφιέρωσες για να με ενημερώσεις , θα κάνω το πείραμα και θα γράψω τις εντυπώσεις .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom