Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

PoutsaKaggelo

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2019
Μηνύματα
101
Like
47
Πόντοι
1
Κανει να με αναλάβει μήνυμα νότια προαστεια θα μου κάνει personal και αντί για λεφτά θα του τραβάω μαλακια η καμια πιπα.... Γιατί από λεφτά σώθηκαμε
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.820
Κριτικές
20
Like
12.679
Πόντοι
4.546
Κανει να με αναλάβει μήνυμα νότια προαστεια θα μου κάνει personal και αντί για λεφτά θα του τραβάω μαλακια η καμια πιπα.... Γιατί από λεφτά σώθηκαμε

Τον @podolagno τί τον έχεις;;  :think:
 

PoutsaKaggelo

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2019
Μηνύματα
101
Like
47
Πόντοι
1
Με gay δεν έχω παρε δώσε type .... Είμαι αρενωπος. Και παω με γκόμενες.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
767
Πόντοι
146
Με gay δεν έχω παρε δώσε type .... Είμαι αρενωπος. Και παω με γκόμενες.
το βλεπουμε
Κανει να με αναλάβει μήνυμα νότια προαστεια θα μου κάνει personal και αντί για λεφτά θα του τραβάω μαλακια η καμια πιπα.... Γιατί από λεφτά σώθηκαμε
δεν είσαι gay ,φτωχόπουστας είσαι.
 

PoutsaKaggelo

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2019
Μηνύματα
101
Like
47
Πόντοι
1
Και εσυ μια κακιασμενη αδερφη επειδή νέου ρίξαμε άκυρο κανεις σαν λυσασμενη φτάνει μαρη ρεζίλι έγινες.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Είχα βάλει πριν λίγο καιρό ένα βίντεο με εναν youtuber φοιτητή των τεφαα , που εξηγούσε οτι δεν είναι απαραίτητο το πρωινό αερόβιο με άδειο στομάχι , εδω βλέπω έκανε νεο βίντεο για το ίδιο θέμα , οπότε το βάζω εδω αν θέλει να το δει κάποιος.

 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Φίλε πιτσιλιστή δεν παριστάνω τον πολύξερο ούτε θέλω να κάνω τον έξυπνο. Απλά μεταφέρω ότι μου έμαθαν πριν κάποιες δεκαετίες στο μάθημα της βιολογίας.

Έριξα μια ματιά στο βιντεάκι. Το καλύτερο σημείο είναι που ο φίλος του τον πήρε τηλέφωνο για να τον συμβουλευτεί...
Δεν καίγεται λέει λίπος αλλά λιπαρά οξέα. Και τα λιπαρά οξέα από που παράγονται ρε φίλε? Από το λίπος βέβαια με τη διαδικασία της λιπόλυσης. Πότε παράγονται λιπαρά οξέα? Όταν χρειάζεται ενέργεια ο οργανισμός.

Απλό συμπέρασμα όταν κάνουμε αερόβια το πρωί νηστικοί σε μέση ένταση που σημαίνει γύρω στο 65% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας η ενέργεια που χρησιμοποιεί το σώμα προέρχεται στο μεγαλύτερο ποσοστό από αποθηκευμένο λίπος.
Αν έχεις φάει πριν την αερόβια το μεγαλύτερο ποσοστό ενέργειας προέρχεται από τους υδατάνθρακες που μόλις έφαγες.

Ο τύπος λοιπόν  λέει ότι είναι οι ίδιο γιατί θα κάψεις τις ίδιες θερμίδες...

Πάμε να δούμε γιατί δεν είναι το ίδιο.

Ενδεικτικά στην αερόβια μέσης έντασης ένας μέσος άντρας, μέσης δραστηριότητας νηστικός μπορεί να κάψει γύρω στα 50 γρ λίπους την ώρα. Αν μάλιστα μείνει νηστικός για άλλη μια ώρα μετά την αερόβια θα συνεχίσει να καίει αυξημένο λίπος Στην ηρεμία καίει γύρω στα 10 γρ την ώρα.. Δηλαδή πάλι ενδεικτικά με μια ώρα αερόβια την ημέρα και μια ώρα μετά νηστικός θα έχεις κάψει 50 + 25 + 10 * 22 = 295 γρ λίπους το 24ωρο

Όταν έχεις φάει πριν την αερόβια “καις” τους υδατάνθρακες που έφαγες και όλη την  ημέρα καις μόνο 10 γρ λίπους την ώρα. Δηλαδή σε ένα 24ωρο θα έχεις κάψει ενδεικτικά 240 γρ λίπους.
Θα μου πείτε η διαφορά των 55 γρ λίπους το 24ωρο είναι μικρή.
Ναι και γι αυτό το λόγο το να κάψεις λίπος και να βάλεις μύες χωρίς φάρμακα θέλει μεγάλη προσπάθεια. Και εδώ πάμε στο θερμιδικό ισοζύγιο που αναφέρει ο τύπος.
Αν τρως ίδιες θερμίδες με αυτές που καις θα μείνεις σταθερός σε βάρος. Οι θερμίδες όμως αυτές από που προέρχονται? Από υδατάνθρακες από λίπη και από πρωτείνες.  Εδώ έρχεται ο διατροφολόγος.  Θα σου βγάλει συγκεκριμένο διαιτολόγιο με ποσοστά υδατανθράκων – πρωτεινών και λιπών ανάλογα με το στόχο και τη δραστηριότητα.

Αυτά όσον αφορά την αερόβια μέσης έντασης. Υπάρχει και η υψηλής έντασης αλλά είναι άλλο κεφάλαιο.
Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο και μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως.

ΥΓ Μύες από αερόβια δεν πρόκειται να χάσεις ποτέ εκτός αν προπονείσαι για μαραθώνιο και συγχρόνως λιμοκτονείς.
Πολύ σωστά τα λες maximilian. To δοκίμασα τώρα στην καραντίνα, γιατί είχα αρχίσει να ξεφεύγω λόγω κλειστού γυμναστηρίου και υπερακατανάλωσης. Είδα διαφορά στην εικόνα και όχι τόσο στα κιλά. Αλλά στο κοιλιακό λίπος φαίνεται να δουλεύει ως τακτική.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Είχα βάλει πριν λίγο καιρό ένα βίντεο με εναν youtuber φοιτητή των τεφαα , που εξηγούσε οτι δεν είναι απαραίτητο το πρωινό αερόβιο με άδειο στομάχι , εδω βλέπω έκανε νεο βίντεο για το ίδιο θέμα , οπότε το βάζω εδω αν θέλει να το δει κάποιος.

Κατ' αρχάς δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος που είναι ακόμη φοιτητής βγαίνει και λέει ότι γράφει βιβλίο...

Σε αυτό το video έχει βάλει στον κουβά ένα σωρό θέματα και τα έχει κάνει αχταρμά.
Ενώ τώρα έχει αναθεωρήσει πολλά πράγματα σε σχέση με το προηγούμενο video ξαναφέρνει πάλι το θέμα της διατροφής ενώ πάλι ο ίδιος παραδέχεται ότι δεν έχει ιδέα από διατροφή.
Επειδή το θέμα της διατροφής δεν είναι απλό είχα τονίσει και στο προηγούμενο μήνυμά μου τον ρόλο του διατροφολόγου.

Λοιπόν με λίγα λόγια ο τύπος λέει ότι αν κάψεις λίπος με αερόβια και κατά τη διάρκεια της ημέρας καταναλώσεις περισσότερες θερμίδες απ' ότι έκαψες θα ξαναβάλεις το λίπος κάτι που το αντιλαμβάνεται και ένα παιδάκι του δημοτικού.

ΟΚ μέτρα τις θερμίδες που λέει ο τύπος στο video κάνε και αερόβια όπως σου κατέβει. Όταν όμως στο τέλος θα βλέπεις επάνω σου δύο χεράκια και δύο ποδαράκια αδύνατα και μια κοιλιά να προεξέχει θα λες τι μαλακία έκανα.

Το στοίχημα για κάποιον γυμναστή που σέβεται τη δουλειά του δεν είναι να βγαίνει από φοιτητής ακόμη να λέει θεωρητικές παπαρολογίες για νοικοκυρές που βλέπουν πρωινή ζώνη στην τηλεόραση και νομίζουν ότι με τις μαλακίες που τους λένε θα γίνουν μοντέλα.
Το στοίχημα είναι να παίρνει ανθρώπους και να τους κατεβάζει από το 35% ποσοστό λίπους στο 15-17% με το βάρος που δείχνει η ζυγαριά να είναι όσο πιο κοντά στο ύψος τους.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Πάμε λίγο να δούμε γιατί αυτά που λέει το παλικάρι στο video είναι παπαρολογίες για παιδάκια του δημοτικού και που δεν πρέπει να βγαίνουν από στόμα γυμναστή.

Ας δούμε τη φωτογραφία παρακάτω.

images


Αυτή η κοπέλα έκανε υποθερμική δίαιτα για να κάψει λίπος?
Καμία σχέση μάλλον το αντίθετο. Γίνεται να κάνεις υπερθερμική δίαιτα να καις λίπος και να βάζεις κιλά σε μυική μάζα? Ναι και αυτή είναι η δουλειά του γυμναστή και όχι να σου λέει φάε λιγότερο για να κάψεις λίπος. Διαφορετικά μπες στο internet διάβασε μια υποθερμική “δίαιτα” από τα εκατομμύρια που υπάρχουν, κάνε και μια ώρα αερόβια και δεν χρειάζεται να πληρώνεις γυμναστές και γυμναστήρια. Το πως θα φαίνεσαι μετά είναι άλλο θέμα...

Ποιός είναι ο τρόπος να καις λίπος αλλά να μένεις σταθερός σε βάρος βάζοντας μυική μάζα?
Το Νο 1 είναι η διατροφή αλλά όχι η ποσότητα σε θερμίδες αλλά πότε πρέπει να φας τι.
Παράδειγμα αερόβια νηστικός μετά την αερόβια τροφές με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη μοιρασμένες σε μικρά γεύματα, πριν τα βάρη (2-3 ώρες) κυρίως γεύμα με υδατάνθρακες, μετά τα βάρη πρωτείνη και τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.

Με βάση αυτή τη διατροφή σε συνδυασμό με 30-45 λεπτά αερόβια μέσης έντασης την ημέρα και 5-6 βασικές ασκήσεις με αντιστάσεις 3 φορές την εβδομάδα κάποιος θα δει το σώμα του να αλλάζει άσχετα με το τι δείχνει η ζυγαριά.

Αυτό είναι εύκολο? Αν τηρείς τους κανόνες ένα ποσοστό λίπους γύρω στο 18-20% δεν είναι δύσκολο. Δείτε φωτό παρακάτω όπου η εικόνα σε αυτά τα νούμερα είναι πολύ καλή. Αν θέλουμε να πάμε σε χαμηλότερα ποσοστά λίπους για six pack και λοιπά οι κανόνες αλλάζουν.

maxresdefault.jpg


ΥΓ Τα παραπάνω δεν ισχύουν για κάποιον που είναι παχύσαρκος.
     Στη αυτή την περίπτωση χρειάζεται συμβουλή ειδικού ανάλογα με το άτομο.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Μπορεί να έχεις δίκιο τύπε μαξιμίλιαν , θέλω μόνο να σχολιάσω το οτι εδω βγαίνουν άλλοι και άλλοι και μιλάνε ενώ δεν είναι καν φοιτητές σε τεφαα , αυτός είναι στο τρίτο έτος αν δεν κάνω λάθος.

Και επίσης και αυτός όπως και άλλοι κάνουν αυτό που λενε online coaching , οπότε αυτά που λες μπορεί να τα ξέρουν και αυτοί και να τα εφαρμόζουν στους πελάτες τους , απλά αν τα λένε ολά στα βίντεο μετά ποιός ο λόγος να συνεργαστείς μετά με αυτόν για το coaching. Υποθέτω δηλαδή οτι στα βίντεο δεν λένε όλα όσα ξέρουν γιατί θα κάνουν κακό στην δουλειά τους έτσι.

Παράδειγμα ο άλλος ο bodybuilder ο Λάνης , έκλεισε εντελώς το κανάλι του στο youtube , και ο λόγος φαντάζομαι οτι έχει να κάνει με το παραπάνω.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Μπορεί να έχεις δίκιο τύπε μαξιμίλιαν , θέλω μόνο να σχολιάσω το οτι εδω βγαίνουν άλλοι και άλλοι και μιλάνε ενώ δεν είναι καν φοιτητές σε τεφαα , αυτός είναι στο τρίτο έτος αν δεν κάνω λάθος.

Υποθέτω δηλαδή οτι στα βίντεο δεν λένε όλα όσα ξέρουν γιατί θα κάνουν κακό στην δουλειά τους έτσι.

Φίλε savvass εγώ σχολιάζω ότι βλέπω. Δεν είμαι μάντης ούτε πρόκειται να κάνω τον μάντη για το τι ξέρει και τι δεν ξέρει το παλικάρι.

Επίσης είναι τελείως ανεύθυνο να κάνει online coaching (και να πληρώνεται φαντάζομαι) κάποιος που δεν έχει πάρει καν πτυχίο!


 

Cantfindname

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
592
Like
904
Πόντοι
86
Ποιός είναι ο τρόπος να καις λίπος αλλά να μένεις σταθερός σε βάρος βάζοντας μυική μάζα?

Για εξήξησέ το λίγο καλύτερα αυτό. Οι θερμίδες που θα καταναλώνεις θα είναι στο maintenance ας πούμε? Και θα καις λίπος και ταυτόχρονα θα βάζεις μυς? Είσαι από αυτούς που υποστηρίζουν οτι σε deficit θα βάζει κάποιος μυς αποτελεσματικά? (εκτός αν αναφέρεσαι σε τελείος αρχάριους που μόλις ξεκίνησαν, ή σε άτομα με αρκετή εμπειρία και χρόνια άσκησης που επέστρεψαν από κάποιο μεγάλο διάλειμμα)
*Οι ποσότητα των θερμίδων που καταναλώνεις δεν παίζει ρόλο στο muscle gain και το fat loss?   
Διευκρινίσεις παρακαλώ γιατί μάλλον κάτι δεν κατάλαβα εγώ σωστά
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
*Οι ποσότητα των θερμίδων που καταναλώνεις δεν παίζει ρόλο στο muscle gain και το fat loss? 

Αναφέρθηκα σε αρχάριους που θέλουν να ξεκινήσουν να φτιάξουν το σώμα του σε ύφος ανάλογο του video που έβαλε ο φίλος.
Η ποσότητα των θερμίδων φυσικά και παίζει ρόλο άλλωστε γράφω πιο πάνω ότι για πιο προχωρημένους στόχους ισχύουν άλλοι κανόνες.
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
952
Κριτικές
6
Like
1.277
Πόντοι
486
Καθένας μάγκες πήρε μια κάμερα και το παίζει YouTuber και φυσικά online coach.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Εχω ενα δίλλημα, άμα έχετε και την απαιτούμενη διάθεση να μου απαντήσετε.
Κάνω αερόβια γυμναστική πέντε μήνες και έχω χάσει αρκετά κιλά. Δυο μήνες πλέον κάνω και βάρη μαζί με την αερόβια.
Δεν υπολόγισα καλά, την διατροφή και την άσκηση, και έχω χάσει αρκετό από τον μυϊκό μου ιστό. Σαν λίπος η κοιλιά παραμένει λιγάκι σε αντίθεση με όλο το υπόλοιπο σώμα μου (μεγάλος λάθος, το ξερω).
Το δίλλημα που έχω, είναι να συνεχίσω τα βάρη με μια διατροφή, (δεν μπορώ τις πολλές υπερβολές, μου αρέσει το φαγητό).
Η εφόσον ήδη έχω χάσει μεγάλο ποσοστό μυών, να συνεχίσω να χάνω κιλά, ώστε να χαθεί και αυτό το λίγο στην κοιλιά και μετά να αρχίσω να αποκτώ όγκο?

Σημειώσεις.
Είμαι τέσσερα κιλά κάτω από το ύψος μου. Δεν έχω κάνει μέτρηση για ποσοστά.
Όταν λέμε κοιλιά δεν εννοούμε πλάγια.
Δεν είμαι εξοικειωμένος με τα βάρη και αυτού το είδους την γυμναστική, και ψάχνομαι.
Συγγνώμη αμα το ερώτημα σας φαίνεται γελοίο.
 

Cantfindname

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
592
Like
904
Πόντοι
86
Εχω ενα δίλλημα, άμα έχετε και την απαιτούμενη διάθεση να μου απαντήσετε.
Κάνω αερόβια γυμναστική πέντε μήνες και έχω χάσει αρκετά κιλά. Δυο μήνες πλέον κάνω και βάρη μαζί με την αερόβια.
Δεν υπολόγισα καλά, την διατροφή και την άσκηση, και έχω χάσει αρκετό από τον μυϊκό μου ιστό. Σαν λίπος η κοιλιά παραμένει λιγάκι σε αντίθεση με όλο το υπόλοιπο σώμα μου (μεγάλος λάθος, το ξερω).
Το δίλλημα που έχω, είναι να συνεχίσω τα βάρη με μια διατροφή, (δεν μπορώ τις πολλές υπερβολές, μου αρέσει το φαγητό).
Η εφόσον ήδη έχω χάσει μεγάλο ποσοστό μυών, να συνεχίσω να χάνω κιλά, ώστε να χαθεί και αυτό το λίγο στην κοιλιά και μετά να αρχίσω να αποκτώ όγκο?

Σημειώσεις.
Είμαι τέσσερα κιλά κάτω από το ύψος μου. Δεν έχω κάνει μέτρηση για ποσοστά.
Όταν λέμε κοιλιά δεν εννοούμε πλάγια.
Δεν είμαι εξοικειωμένος με τα βάρη και αυτού το είδους την γυμναστική, και ψάχνομαι.
Συγγνώμη αμα το ερώτημα σας φαίνεται γελοίο.

Κατά την γνώμη μου, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέριες για το βάρος σου κλπ, το καλύτερο αποτέλεσμα που θα δεις είναι (χωρίς να μπαίνω σε αναλύσεις), να φτάσεις σε ένα ποσοστό λίπους που εσύ θεωρείς ιδανικό για εσένα και μετά αργά και σταθερά να αρχίσεις να βάζεις μυηκά κιλά. Σε κάθε περίπτωση θα συνεχίσεις την αερόβια και τις προπονήσεις με βάρη. Θα προσαρμόσεις την διατροφή σου ανάλογα. H διατροφή είναι το νούμερο 1 ανεξαρτήτος.

Δεν μπορώ να ξέρω τι είσαι διατεθημένος να κάνεις, αλλά να ξέρεις ότι μετρώντας θερμίδες και εννοείται macros (protein, fats, carbs), όπως και dexa test για να ξέρεις που βρίσκεσαι είναι το ιδανικό.

Μην μπεις στην διαδικασία οτι χάνω λίπος και ταυτόχρονα βάζω μυς. 99% σου λέω ότι το πραγματικό αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που θέλεις. Ναι, πολλοί "ειδικοί" ισχυρίζονται ότι όλα είναι δυνατά (όταν υπάρχουν οι ΤΕΛΕΙΕΣ συνθήκες), αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις

*Ο στόχος σου θα είναι να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο λίπους ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ή έχοντας τις ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΕΣ απώλειες από τους υπάρχοντες μυς σου.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Εχασα προσφατα ΠΟΛΥ λιπος παιρνοντας ταυτοχρονα σε μυς. Ομως ημουν η εξαιρεση γιατι πολυ απλα ημουν υπερβαρος. Και οταν εισαι ετσι ειναι πιο ευκολο να γινει αυτο

Οταν μειωσα στα 85 (ηδη 10 κιλα κατω απο το αρχικο) ηταν ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κανω τα ιδια, επισης ειχα εξαντληθει.

Οποτε αρχισα να κανω περσοναλ με σκοπο να χασω σιγα σιγα οσο ηθελα να χασω ακομα και να ΚΡΑΤΗΣΩ τους μυς που εχω.

Με το να χανεις σιγα και να κρατας μυς δειχνεις πολυ πιο γυμνασμενος γιατι αλλαζει η κατανομη στο σωμα σου.

Οποιοι λενε για μυς σε ενα μηνα η χασιμο 20 κιλων σε ενα μηνα δε ξερουν τι λενε η παιρνουν τιποτα φαρμακα. Ειναι αργη και δυσκολη διαδικασια να χτισεις μυς.
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
952
Κριτικές
6
Like
1.277
Πόντοι
486
Είτε χάνεις το ΛΊΠΟΣ που θες κ μετά χτίζεις (σχετικά γρήγορα εάν κανείς έξυπνη διατροφή κ προπόνηση)

Είτε κανείς recomposition, ανασύσταση σώματος δλδ χάνοντας πιο αργά ΛΊΠΟΣ κ χτίζοντας ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ ΜΥΕΣ. Αυτό θέλει πολύ υπομονή κ όπως είπε το παιδί πάνω ιδανικές συνθήκες που δεν ξέρω εάν ο μέσος ασκούμενος μπορεί να τις έχει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom