Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Να πω κάτι και εγω που σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό , όσοι παρακολουθούμε κανάλια fitness βλέπουμε πως όλοι μιλάνε για το πως θα πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα , το βέλτιστο δυνατό κτλ ... ναι αλλά αν δεν είσαι ούτε bodybuilder (φυσικός η όχι) ούτε powerlifter ούτε strongman τότε πιστεύω οι περισσότεροι απο μας μπορουμε να βολευτούμε και με κάτι λιγότερο απο το καλύτερο και το βέλτιστο ... μετά μιλάνε όλοι για προοδευτική υπερφόρτωση σε κιλά , αλλά αν ηταν έτσι και ανέβαιναν συνέχεια τα κιλά θα έπρεπε να έφταναν όλοι τα 200 κιλά πάγκο κάποια στιγμη :P

Δηλαδη μπορείς να ανεβάσεις αριθμό επαναλήψεων η αριθμό σέτ η να μικρύνεις τα διαλλείματα ενδιάμεσα στα σέτ κτλ. και όχι απαραίτητα να ανεβάζεις τα κιλά για πάντα.

Παράδειγμα εγω που δεν πήγαινα γυμναστήριο ούτε πριν κλείσουνε , αναγκαστικά βολευόμουν με τα λίγα κιλά που είχα στο σπίτι.

Επίσης φαντάζομαι οτι με τα πολλά κιλά είναι και πιο εύκολο να τραυματιστείς αν κάνεις και λίγο λάθος την άσκηση

Όσο για το φάρμακο που λένε πιό πάνω επίσης δεν χρειάζεται , αν δεν είσαι δηλαδη επαγγελματίας bodybuilder η πρωταθλητης σε διάφορα αθλήματα που μπορεί να γίνεται χρήση.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Πανέμορφε είσαι απόλυτος σε όσα γράφεις ενώ πολλά σημεία χρήζουν αναθεώρησης...

Δεν υπάρχει καλή και κακή υπερτοφία...

Τα ελεύθερα βάρη υπάρχουν από την εποχή του λίθου και ο Arnold απ' ότι ξέρω μηχανήματα και συμπληρώματα προμοτάριζε.

Ναι στο τρίπτυχο για ισορροπία και δύναμη και γράμμωση αλλά για μυική υπερτροφία το συζητάμε...
Οι αθλητές ενόργανης που βλέπεις στην τηλεόραση ασκούνται καθημερινά με βάρη.

Οι κρίκοι είναι η νέα μόδα στα γυμναστήρια cross fit. Επειδή απαιτούν άψογη τεχνική πολύς κόσμος θα κλάψει  ώμους – αγκώνες.

Μπάσκετ – τένις είναι αερόβιες διαλειμματικές. Κανένα θετικό σε πόδια που γράφεις αντίθετα μεγάλη επιβάρυνση σε γόνατα στο μπάσκετ και σε ώμους αγκώνες στο τένις αν δεν έχεις σωστή τεχνική.

Τα μηχανήματα είναι η πιο ασφαλής μορφή άσκησης με αντιστάσεις αν βέβαια έχεις ζητήσει να μάθεις τη σωστή χρήση τους.

Επιθετική υπερτροφία???? Καινούριος όρος?

Όσον αφορά τα ελεύθερα βάρη είναι must για μυική υπερτροφία.
Τραυματισμοί υπάρχουν αν το παρακάνεις στα κιλά ή αν έχεις λάθος τεχνική.
Με το που μπαίνει κάποιος στο γυμναστήριο από το ζέσταμα καταλαβαίνεις ποιος είναι ο κλασικός ξερόλας υποψήφιος για τραυματισμό και το ποσοστό είναι μεγάλο.
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Μαγκες γυμναστης φιλος μου λεει μην πατε σε γυμναστηριο ειναι ψυχαναγκαστικο.
Καλυτερα κανα μπασκετακι και περνας και ωραια.
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Τις technogym ειναι κορυφαια και θα τα βρεις σε μεγαλα γυμναστηρια, οχι αυτα τα μικρα της γειτονιας.
 

preosd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2016
Μηνύματα
103
Κριτικές
2
Like
197
Πόντοι
281
Ok θα κανω την ερωτηση και ασ φαω το κραξιμο
Ειμαι κοντα στα 50 - και κατω
Κιλα 90 εγχειρηση βουβουνοκιλες σπασμενος τενοντας στο χερι και διαφορα αλλα μικρα ή μεγαλα
ΝΑΙ θα ηθελα να γυμναζομαι 2-4 φορες την εβδομαδα οχι κολυμπιι και τετοια λογο χρονου
τι μου προτεινετε εσεις οι ειδήμονες?
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.454
Like
1.452
Πόντοι
216
Ok θα κανω την ερωτηση και ασ φαω το κραξιμο
Ειμαι κοντα στα 50 - και κατω
Κιλα 90 εγχειρηση βουβουνοκιλες σπασμενος τενοντας στο χερι και διαφορα αλλα μικρα ή μεγαλα
ΝΑΙ θα ηθελα να γυμναζομαι 2-4 φορες την εβδομαδα οχι κολυμπιι και τετοια λογο χρονου
τι μου προτεινετε εσεις οι ειδήμονες?
πρωτα να γραψω οτι κανω πολλα χρονια γυμναστικη με βαρη αλλα δεν ειμαι γυμναστης.
τωρα για εσενα μια χαρα ειναι η ηλικια σου για να κανεις οτι θες. ξεκινα με τα γνωστα σετ κτλ κτλ κανοντας πολλες επαναληψεις ας πουμε 20 σε καθε σετ, και ανεβασε κιλα ως τις 15 επαναληψεις ας πουμε ωστε να μην βαζεις και πολλα πολλα κιλα . θα δεις τεραστια βελτιωση στην μυικη μαζα που σε συνδυασμο με μια καλη διατροφη θα αναδειξει μια χαρα το σωμα σου. μην ξεχνας τα διαλλειματα να ειναι καπως μικρα αφου  θα κανεις πολλες επαναληψεις, ας πουμε 40 δευτερα
 

kostasfrg

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2020
Μηνύματα
491
Κριτικές
7
Like
601
Πόντοι
21
Μαγκες γυμναστης φιλος μου λεει μην πατε σε γυμναστηριο ειναι ψυχαναγκαστικο.
Καλυτερα κανα μπασκετακι και περνας και ωραια.
Εννοείται! Και λίγο τρεξιματάκι , σκοινάκι , πους απς και σανίδα δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω ένα αντρικό σώμα..  Τα μηχανήματα του γυμναστηρίου είναι καταστροφή και σου προκαλούν αρθριτικά και μυοσκελετικά προβλήματα σε βάθος χρόνου
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Πανέμορφε είσαι απόλυτος σε όσα γράφεις ενώ πολλά σημεία χρήζουν αναθεώρησης...

Δεν υπάρχει καλή και κακή υπερτοφία...

Τα ελεύθερα βάρη υπάρχουν από την εποχή του λίθου και ο Arnold απ' ότι ξέρω μηχανήματα και συμπληρώματα προμοτάριζε.

Ναι στο τρίπτυχο για ισορροπία και δύναμη και γράμμωση αλλά για μυική υπερτροφία το συζητάμε...
Οι αθλητές ενόργανης που βλέπεις στην τηλεόραση ασκούνται καθημερινά με βάρη.

Οι κρίκοι είναι η νέα μόδα στα γυμναστήρια cross fit. Επειδή απαιτούν άψογη τεχνική πολύς κόσμος θα κλάψει  ώμους – αγκώνες.

Μπάσκετ – τένις είναι αερόβιες διαλειμματικές. Κανένα θετικό σε πόδια που γράφεις αντίθετα μεγάλη επιβάρυνση σε γόνατα στο μπάσκετ και σε ώμους αγκώνες στο τένις αν δεν έχεις σωστή τεχνική.

Τα μηχανήματα είναι η πιο ασφαλής μορφή άσκησης με αντιστάσεις αν βέβαια έχεις ζητήσει να μάθεις τη σωστή χρήση τους.

Επιθετική υπερτροφία???? Καινούριος όρος?

Όσον αφορά τα ελεύθερα βάρη είναι must για μυική υπερτροφία.
Τραυματισμοί υπάρχουν αν το παρακάνεις στα κιλά ή αν έχεις λάθος τεχνική.
Με το που μπαίνει κάποιος στο γυμναστήριο από το ζέσταμα καταλαβαίνεις ποιος είναι ο κλασικός ξερόλας υποψήφιος για τραυματισμό και το ποσοστό είναι μεγάλο.

Το ξέρω, είναι μερικά ποστ που γράφω με λίγο παραπάνω νεύρα και έπαρση. Αλλά επειδή έχω περάσει και από τραυματισμούς και από μηχανήματα, ελεύθερα, συμπληρώματα, όλα τα σκατα και επειδή το ψάχνω πολύ όλα αυτά τα χρόνια, έχω βγάλει μερικά συμπεράσματα με τα οποία σαφώς δε χρειάζεται να συμφωνήσεις.

Το θέμα είναι ότι το Fitness είναι μια μεγάλη φούσκα δισεκατομμυρίων, χιλιάδες προγράμματα και κολπάκια και συμπληρώματα και κανάλια και αναβολικά και και και.

Τα μηχανήματα ΔΕΝ ήταν του Άρνολντ. Την εποχή που τα Squat και τα Deadlift έγιναν οι δυο «must» ασκήσεις ήταν καθαρά επειδή τότε ΗΤΑΝ οι δυο καλύτερες ασκήσεις αλλά και επειδή οι μποντιμπίλντερ της εποχής τα διαφήμιζαν. Αν δεις βίντεο από τις προπονήσεις του Αρνολντ και λοιπών θα δεις τροχαλίες, μπάρες, βαράκια.

Τα μηχανήματα επίσης μπορούν να σου κάνουν τεράστια ζημιά ειδικά οι άχρηστες μάρκες όπως τα techno gym. Τα Life Fitness / Hammer έγιναν τα «καλύτερα» όταν ήρθαν στο προσκήνιο ως μηχανήματα παραγόμενα πιο εύκολα και κοπιάροντας με κάκιστο τρόπο τα ΑΨΟΓΑ μηχανήματα παλιάς κοπής που προϋπήρχαν αλλά ήταν ΔΥΣΚΟΛΟ να βγουν στην παραγωγή περισσότερο. Τα πραγματικά καλά μηχανήματα ήταν τεράστια, άσχημα στην όψη μερικές φορές αλλά είχαν το μεγαλύτερο “TUT” (time under tension). Η φιλοσοφία είναι ότι όσο περισσότερο χρόνο είσαι σε μέγιστο tension κατά την εκτέλεση της επανάληψης, τόσο το καλύτερο για υπερτροφία. Γι’ αυτό όταν κάνεις ανοίγματα ωμών με βαράκι, θα ακούσεις ότι το λάστιχο είναι καλύτερο, γιατί καθ’ ΟΛΗ την διάρκεια της εκτέλεσης υπάρχει αντίσταση.

Το κροσφιτ που ανέφερες είναι μια κλασική αμερικανική μαλακια από τις πολλές που κλάνει το Fitness industry όπως προείπα για να κρατήσει το ενδιαφέρον του κόσμου. Δεν μίλησα ούτε για καλιςθενική που κρέμονται σα τις μαϊμούδες. Μίλησα για ενόργανη και ανέφερα ότι σε εγκαταστάσεις εκγύμνασης υπάρχουν ειδικά μηχανήματα «προσομοίωσης» κατά κάποιο τρόπο πολύ δύσκολων ασκήσεων που μπορείς να εκτελείς (πχ, τον σταυρό στους κρίκους έχει μηχάνημα που ξαπλώνεις κρατάς τα rings και πας πάνω κάτω). Οι κρίκοι θα ΤΙΝΑΞΟΥΝ τους ώμους σου, θα γίνουν σαν μπάλες. Δεν θα πετυχεις ΠΟΤΕ την ίδια υπερτροφία και όγκο με βαράκια ή μηχανήματα. Το ότι πας να «χτυπήσεις» έναν μυ δε σημαίνει ότι έχει την ίδια αντίδραση παντού.

Στο Μπάσκετ που ανέφερα, η ζημιά στα γόνατα ναι ισχύει αλλά κυρίως όταν είσαι παιδί και παίζεις. Το μπάσκετ κάνει θαύματα στους ώμους για το λόγο που ανέφερα και επίσης στην στάση του σώματος και στα πόδια. Γιατί; Γιατί σκέψου τι είδους κινήσεις κάνεις. Αν πας σε φυσιοθεραπευτή και του πεις «τα πόδια μου είναι στραβά, τι να κάνω», θα σου βάλει άσκηση που κάνεις κάτι σαν πηδηματάκια μπροστά (πώς ήταν κάποτε το κουτσό). Δες τους παρκουρίστες, ίδιο ίσιο περπάτημα. Ίδιες κινήσεις. Jump, land, stand. Τώρα δες έναν ποδοσφαιριστή, δες τα γόνατα του, θεόστραβα.

Σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα, μερικά από αυτά που σου λέω δεν θα τα βρεις στο Ίντερνετ αλλά μια δοκιμή θα σε πείσει. Παίξε μπάσκετ για ένα εξάμηνο και δες μετά το περπάτημα σου και το σχήμα των ώμων σου. Επίσης υπήρχε έρευνα που μιλούσε και για την άνω πλάτη και τα θετικά του μπάσκετ σε αυτήν αλλά για παιδιά στην ανάπτυξη όχι ενήλικες.

Η κολύμβηση πχ συμβάλει στην αποσυμπίεση της σπονδυλικής στήλης αλλά δεν συγχωρεί αυτούς με πρόβλημα στους ώμους και στους τραπεζοειδεις, γι’ αυτό πολλοί αναπτύσσουν τον ώμο του κολυμβητή (forward shoulder). Αυτό γίνεται και από ανισορροπίες πχ ένας με πολύ αδύναμο κορμό ο οποίος έχει συνηθίσει να βάζει δύναμη με τον σβέρκο του για να σηκωθεί από το κρεβάτι πχ.

Η λεκάνη αλλάζει ανα τα χρόνια ανάλογα με τραυματισμούς ή απλά αλλαγές στην καθημερινότητα μας. Χρίζει εξαιρετικής προσοχής και ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος έχει θέμα απλά βλέποντας τον όταν μπει στο γυμναστήριο. Παράδειγμα φέρνω, οκ, κάνεις δεν είναι μενταλιστ.

Όπως είπα, δεν είμαι ειδικός. Το ψάχνω σαν χόμπι, δεν είναι τόσο απλό. Παρατηρώ όμως και διαβάζω. Για το τρίπτυχο μονόζυγο, δίζυγο, κρίκους, έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα τραυματισμών και το τόνισα και γω.

Όσο για τα αναβολικά που ανέφερα, ένα άτομο με χρόνια πεσμένο ορμονικό προφίλ που για χ ψ λόγο δε μπορεί να επανέλθει (η χρόνια κατάθλιψη συνήθως ρίχνει την LH & FSH και συνεπώς την τεστοστερόνη αν και στα χαρτιά μπορεί να είσαι όντως ΟΚ, δηλαδή στα ratio), αυτός λοιπόν ο άνθρωπος θα έχει τραγική ανάρρωση. Πολύς κόσμος έχει αγχωτική ζωή και επίπονη, δεν μπορεί να πηγαίνει πέντε μέρες γυμναστήριο. Άρα ή ακολουθεί έναν πιο ήρεμο τρόπο εκγύμνασης με ότι αυτό συνεπάγεται για την μυική του μάζα ΑΛΛΙΩΣ μπαίνει σε φάρμακο (ή φαρμακοδιέγερση όπως αρέσκονται μερικοί να λένε), ως HRT (αντικατάσταση δηλαδή των ορμονών που δεν παράγει ή παράγει πολύ λίγο). Αυτό θα φέρει τεράστια αλλαγή στις αντοχές και τους μύες χωρίς να κάνει χρήση «αναβολικών στεροειδών» όπως φαντάζεται κάποιος, το μόνο φάρμακο θα είναι η τεστοστερόνη σε φυσιολογικές δόσεις και ίσως αργότερα DHEA.

Και καταλήγω ότι για να φτάσεις το σώμα σου όσο πιο κοντά σε σώμα «φαρμάκου», το τρίπτυχο είναι μονόδρομος. Τα γυμναστήρια με τα μηχανήματα και τα 4 σετ των 10 και οι 5 ασκήσεις ανα μυ κλπ ΔΕΝ θα σου δώσουν τα μέγιστα (αν και θα σου δώσουν σίγουρα μύες) και παρά πολλοί πέφτουν στην παγίδα των συμπληρωμάτων για να καταπολεμήσουν το plateau (λόγω κούρασης/κορτιζόλης) και μετά η CPK τους πάει στο 1000+.

Αυτά από μένα, όλες οι απόψεις σεβαστές, εγώ σου μιλάω με βάση τα όσα έχω μάθει ανα τα χρόνια και με καλή πρόθεση.
 

the punisher

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2020
Μηνύματα
142
Like
34
Πόντοι
1
Αν θες να γίνεις ντούκι χωρίς ντρόγκια η ενόργανη είναι μονόδρομος. Μονόζυγο, δίζυγο και κρίκοι. Να πας σε ακαδημία που έχει διαφορά μηχανήματα για ασκήσεις σε κρίκους, δεν τα βρίσκεις αλλού. Αν οι αγκώνες σου και γενικά το σώμα σου δεν έχει υποστεί μεγάλη ζημιά, ξεκίνα. Squats, deadlifts κλπ είναι μια τρύπα στο νερό. Μόνο πάγκο αντί για κάμψεις αν έχεις θέμα με τους αγκώνες (bursitis).
ε τωρα στα γεραματα δε μας βλεπω για κρικους μυστη μου!αλλωστε δε μπορω να προδωσω την σιδερικη ηδονη μετα απο 17 χρονια...
εχι γινει κομματι της πορνοζωης μου! :rockon:
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
Το ξέρω, είναι μερικά ποστ που γράφω με λίγο παραπάνω νεύρα και έπαρση. Αλλά επειδή έχω περάσει και από τραυματισμούς και από μηχανήματα, ελεύθερα, συμπληρώματα, όλα τα σκατα και επειδή το ψάχνω πολύ όλα αυτά τα χρόνια, έχω βγάλει μερικά συμπεράσματα με τα οποία σαφώς δε χρειάζεται να συμφωνήσεις.

Το θέμα είναι ότι το Fitness είναι μια μεγάλη φούσκα δισεκατομμυρίων, χιλιάδες προγράμματα και κολπάκια και συμπληρώματα και κανάλια και αναβολικά και και και.

Τα μηχανήματα ΔΕΝ ήταν του Άρνολντ. Την εποχή που τα Squat και τα Deadlift έγιναν οι δυο «must» ασκήσεις ήταν καθαρά επειδή τότε ΗΤΑΝ οι δυο καλύτερες ασκήσεις αλλά και επειδή οι μποντιμπίλντερ της εποχής τα διαφήμιζαν. Αν δεις βίντεο από τις προπονήσεις του Αρνολντ και λοιπών θα δεις τροχαλίες, μπάρες, βαράκια.

Τα μηχανήματα επίσης μπορούν να σου κάνουν τεράστια ζημιά ειδικά οι άχρηστες μάρκες όπως τα techno gym. Τα Life Fitness / Hammer έγιναν τα «καλύτερα» όταν ήρθαν στο προσκήνιο ως μηχανήματα παραγόμενα πιο εύκολα και κοπιάροντας με κάκιστο τρόπο τα ΑΨΟΓΑ μηχανήματα παλιάς κοπής που προϋπήρχαν αλλά ήταν ΔΥΣΚΟΛΟ να βγουν στην παραγωγή περισσότερο. Τα πραγματικά καλά μηχανήματα ήταν τεράστια, άσχημα στην όψη μερικές φορές αλλά είχαν το μεγαλύτερο “TUT” (time under tension). Η φιλοσοφία είναι ότι όσο περισσότερο χρόνο είσαι σε μέγιστο tension κατά την εκτέλεση της επανάληψης, τόσο το καλύτερο για υπερτροφία. Γι’ αυτό όταν κάνεις ανοίγματα ωμών με βαράκι, θα ακούσεις ότι το λάστιχο είναι καλύτερο, γιατί καθ’ ΟΛΗ την διάρκεια της εκτέλεσης υπάρχει αντίσταση.

Το κροσφιτ που ανέφερες είναι μια κλασική αμερικανική μαλακια από τις πολλές που κλάνει το Fitness industry όπως προείπα για να κρατήσει το ενδιαφέρον του κόσμου. Δεν μίλησα ούτε για καλιςθενική που κρέμονται σα τις μαϊμούδες. Μίλησα για ενόργανη και ανέφερα ότι σε εγκαταστάσεις εκγύμνασης υπάρχουν ειδικά μηχανήματα «προσομοίωσης» κατά κάποιο τρόπο πολύ δύσκολων ασκήσεων που μπορείς να εκτελείς (πχ, τον σταυρό στους κρίκους έχει μηχάνημα που ξαπλώνεις κρατάς τα rings και πας πάνω κάτω). Οι κρίκοι θα ΤΙΝΑΞΟΥΝ τους ώμους σου, θα γίνουν σαν μπάλες. Δεν θα πετυχεις ΠΟΤΕ την ίδια υπερτροφία και όγκο με βαράκια ή μηχανήματα. Το ότι πας να «χτυπήσεις» έναν μυ δε σημαίνει ότι έχει την ίδια αντίδραση παντού.

Στο Μπάσκετ που ανέφερα, η ζημιά στα γόνατα ναι ισχύει αλλά κυρίως όταν είσαι παιδί και παίζεις. Το μπάσκετ κάνει θαύματα στους ώμους για το λόγο που ανέφερα και επίσης στην στάση του σώματος και στα πόδια. Γιατί; Γιατί σκέψου τι είδους κινήσεις κάνεις. Αν πας σε φυσιοθεραπευτή και του πεις «τα πόδια μου είναι στραβά, τι να κάνω», θα σου βάλει άσκηση που κάνεις κάτι σαν πηδηματάκια μπροστά (πώς ήταν κάποτε το κουτσό). Δες τους παρκουρίστες, ίδιο ίσιο περπάτημα. Ίδιες κινήσεις. Jump, land, stand. Τώρα δες έναν ποδοσφαιριστή, δες τα γόνατα του, θεόστραβα.

Σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα, μερικά από αυτά που σου λέω δεν θα τα βρεις στο Ίντερνετ αλλά μια δοκιμή θα σε πείσει. Παίξε μπάσκετ για ένα εξάμηνο και δες μετά το περπάτημα σου και το σχήμα των ώμων σου. Επίσης υπήρχε έρευνα που μιλούσε και για την άνω πλάτη και τα θετικά του μπάσκετ σε αυτήν αλλά για παιδιά στην ανάπτυξη όχι ενήλικες.

Η κολύμβηση πχ συμβάλει στην αποσυμπίεση της σπονδυλικής στήλης αλλά δεν συγχωρεί αυτούς με πρόβλημα στους ώμους και στους τραπεζοειδεις, γι’ αυτό πολλοί αναπτύσσουν τον ώμο του κολυμβητή (forward shoulder). Αυτό γίνεται και από ανισορροπίες πχ ένας με πολύ αδύναμο κορμό ο οποίος έχει συνηθίσει να βάζει δύναμη με τον σβέρκο του για να σηκωθεί από το κρεβάτι πχ.

Η λεκάνη αλλάζει ανα τα χρόνια ανάλογα με τραυματισμούς ή απλά αλλαγές στην καθημερινότητα μας. Χρίζει εξαιρετικής προσοχής και ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος έχει θέμα απλά βλέποντας τον όταν μπει στο γυμναστήριο. Παράδειγμα φέρνω, οκ, κάνεις δεν είναι μενταλιστ.

Όπως είπα, δεν είμαι ειδικός. Το ψάχνω σαν χόμπι, δεν είναι τόσο απλό. Παρατηρώ όμως και διαβάζω. Για το τρίπτυχο μονόζυγο, δίζυγο, κρίκους, έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα τραυματισμών και το τόνισα και γω.

Όσο για τα αναβολικά που ανέφερα, ένα άτομο με χρόνια πεσμένο ορμονικό προφίλ που για χ ψ λόγο δε μπορεί να επανέλθει (η χρόνια κατάθλιψη συνήθως ρίχνει την LH & FSH και συνεπώς την τεστοστερόνη αν και στα χαρτιά μπορεί να είσαι όντως ΟΚ, δηλαδή στα ratio), αυτός λοιπόν ο άνθρωπος θα έχει τραγική ανάρρωση. Πολύς κόσμος έχει αγχωτική ζωή και επίπονη, δεν μπορεί να πηγαίνει πέντε μέρες γυμναστήριο. Άρα ή ακολουθεί έναν πιο ήρεμο τρόπο εκγύμνασης με ότι αυτό συνεπάγεται για την μυική του μάζα ΑΛΛΙΩΣ μπαίνει σε φάρμακο (ή φαρμακοδιέγερση όπως αρέσκονται μερικοί να λένε), ως HRT (αντικατάσταση δηλαδή των ορμονών που δεν παράγει ή παράγει πολύ λίγο). Αυτό θα φέρει τεράστια αλλαγή στις αντοχές και τους μύες χωρίς να κάνει χρήση «αναβολικών στεροειδών» όπως φαντάζεται κάποιος, το μόνο φάρμακο θα είναι η τεστοστερόνη σε φυσιολογικές δόσεις και ίσως αργότερα DHEA.

Και καταλήγω ότι για να φτάσεις το σώμα σου όσο πιο κοντά σε σώμα «φαρμάκου», το τρίπτυχο είναι μονόδρομος. Τα γυμναστήρια με τα μηχανήματα και τα 4 σετ των 10 και οι 5 ασκήσεις ανα μυ κλπ ΔΕΝ θα σου δώσουν τα μέγιστα (αν και θα σου δώσουν σίγουρα μύες) και παρά πολλοί πέφτουν στην παγίδα των συμπληρωμάτων για να καταπολεμήσουν το plateau (λόγω κούρασης/κορτιζόλης) και μετά η CPK τους πάει στο 1000+.

Αυτά από μένα, όλες οι απόψεις σεβαστές, εγώ σου μιλάω με βάση τα όσα έχω μάθει ανα τα χρόνια και με καλή πρόθεση.
μαλακιας το αναγνωσμα ποιος σου ειπε οτ ιστα γυμναστηρια το μονο προγραμα ειναι το 4*10 και 5 ασκησεις ανα μυ; ποιος σου ειπε για 5 φορες την εβδοαμδα προπονηση;
ποσο μπετοβλακας παιζει να εισαι; απειρα προγραμματα απειρες οι ασκησεις απειροι οι συνδιασμοι των μυικωων ομαδων κλπ κλπ κλπ

ας μην πω για τις μπαρουφες που λες για τα στεροειδη δηλαδη μας λες οτι αν εχεις χαμηλ οορμονικο προφιλ και κανεις κρικους τοτε θα ανεβει αλλα αν κανεις προπονηση με αλτηρες και μηχανηματα τοτε θα μεινει χαμηλο και θα πρεπει να μπεις στο φαρμακο

ποιο βλακας πεθαινεις καταφερνεις σε 5 σου λεξεις οι 7 να ειναι μπουρδες
 

the punisher

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2020
Μηνύματα
142
Like
34
Πόντοι
1
χαιρετω ολους τους σιδερικους μυστες!
το θρεντ πηρε φωτια αυτες τις μερες και ειμαι ιδιαιτερα πορνοσυγκινημενος!

το πορνοσυμπερασμα απο ολα αυτα ειναι οτι και να κανεις,αν δεν το κανεις σωστα παντα θα υπαρχει καποιος τραυματισμος.ενταξει γνωστο αυτο!
παμε παρακατω ομως...θελουμε πορνοδραση σιδερικης πανδαισιας!

πανεμορφε το τριπτυχο που αναφερεις ακουγεται πολυ πορνοδες!το ακολουθω κατα γραμμα τα τελευταια 17 χρονια εκτος βεβαια απο κρικους.δεν ετυχε ποτε να ενδωσω σε αυτην την ηδονη!ειμαι ετοιμος ομως να διευρυνω τους πορνοοριζοντες μου με την καθοδηγηση ενος μυστη σαν κι εσενα!  :headbaning1:
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
μαλακιας το αναγνωσμα ποιος σου ειπε οτ ιστα γυμναστηρια το μονο προγραμα ειναι το 4*10 και 5 ασκησεις ανα μυ; ποιος σου ειπε για 5 φορες την εβδοαμδα προπονηση;
ποσο μπετοβλακας παιζει να εισαι; απειρα προγραμματα απειρες οι ασκησεις απειροι οι συνδιασμοι των μυικωων ομαδων κλπ κλπ κλπ

ας μην πω για τις μπαρουφες που λες για τα στεροειδη δηλαδη μας λες οτι αν εχεις χαμηλ οορμονικο προφιλ και κανεις κρικους τοτε θα ανεβει αλλα αν κανεις προπονηση με αλτηρες και μηχανηματα τοτε θα μεινει χαμηλο και θα πρεπει να μπεις στο φαρμακο

ποιο βλακας πεθαινεις καταφερνεις σε 5 σου λεξεις οι 7 να ειναι μπουρδες

Μίτσος123 και τ’ αρχιδια να με κάνεις αέρα αυτή τη στιγμή δε σηκώνομαι να σου εξηγώ τα αυτονόητα για πέμπτη φορά, ούτε καφέ δεν έχω πιεί ακόμα. Πάνε κάνε μερικά σετ και ξαναέλα μετά.

χαιρετω ολους τουσ σιδερικους μυστες!
το θρεντ πηρε φωτια αυτες τις μερες και ειμαι ιδιαιτερα πορνοσυγκινημενος!

το πορνοσυμπερασμα απο ολα αυτα ειναι οτι και να κανεις,αν δεν το κανεις σωστα παντα θα υπαρχει καποιος τραυματισμος.ενταξει γνωστο αυτο!
παμε παρακατω ομως...θελουμε πορνοδραση σιδερικης πανδεσιας!

πανεμορφε το τριπτυχο που αναφερεις ακουγεται πολυ πορνοδες!το ακολουθω κατα γραμμα τα τελευταια 17 χρονια εκτος βεβαια απο κρικους.δεν ετυχε ποτε να ενδωσω σε αυτην την ηδονη!ειμαι ετοιμος ομως να διευρυνω τους πορνοοριζοντες μου με την καθοδηγηση ενος μυστη σας κι εσενα!  :headbaning1:

Τιμωρέ δε σε φοβάμαι, είσαι ήδη νικητής στα μάτια μου  :headbang2:
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
Μίτσος123 και τ’ αρχιδια να με κάνεις αέρα αυτή τη στιγμή δε σηκώνομαι να σου εξηγώ τα αυτονόητα για πέμπτη φορά, ούτε καφέ δεν έχω πιεί ακόμα. Πάνε κάνε μερικά σετ και ξαναέλα μετά.

Τιμωρέ δε σε φοβάμαι, είσαι ήδη νικητής στα μάτια μου  :headbang2:
να με κανεις κιμα να σε κανω μπιφτεκια
 

the punisher

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2020
Μηνύματα
142
Like
34
Πόντοι
1
οι πορνομυωνες μου ειναι ετοιμοι να εκραγουν και παλονται διαρκως(οπως ο μυνονας του φαλου οταν βλεπει ενα ατακτο πορνιδιο) ζητωντας σιδερικη ηδονη!!!
οι πορνομυικες ινες βρισκονται σε κατασταση πορνοαναρωσης σημερα μετα την χθεσινη σιδερικη πανδαισια!
οι μυωνες αποζητουν συνεχως την μεγιστη ενταση,το μεγιστο φορτιο για να επελθει η κορυφωση της μεγιστης δυναμης! :headbaning2:
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Το ξέρω, είναι μερικά ποστ που γράφω με λίγο παραπάνω νεύρα και έπαρση.

Μεγάλο post με πολλά θέματα ατάκτως ερριμμένα όμως.

Κατ' αρχάς πρέπει να κάνουμε έναν διαχωρισμό.
Αθλήματα όπως μπάσκετ, κολύμβηση κλπ είναι ευεργετικά όσον αφορά το κτίσιμο ενός υγιούς ισορροπημένου σώματος όταν πρόκειται για παιδιά στην ανάπτυξη και όταν η προπόνηση γίνεται οργανωμένα από προπονητές που ξέρουν τη δουλειά τους. Αν βάλεις κάποιον μεσήλικα λίγο υπέρβαρο να παίξει μπάσκετ σε ανοικτό τσιμεντένιο γήπεδο τον έστειλες κατ' ευθείαν με γόνατα – μέση.

Το 99% όσων γυμνάζονται ερασιτεχνικά σε γυμναστήριο δεν πρόκειται να καταλάβει ποτέ τη διαφορά ενός “καλού” από ένα “κακό” μηχάνημα. Ένα μηχάνημα έστω και “κακό” είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο ή μέσο γιατί είναι πολύ πιο ασφαλές σε σχέση με τα ελεύθερα βάρη. Από την άλλη οι πιο αποτελεσματικές ασκήσεις είναι οι πολυαρθρικές με ελεύθερα βάρη οι οποίες όμως απαιτούν εμπειρία και αν το παρακάνεις σε κιλά, ναι οδηγούν σε τραυματισμούς.

Μιλάς για ενόργανη αλλά από την άλλη λες ότι δεν μιλάς για calisthenics που είναι κατ' εξοχήν ενόργανη με μονόζυγο – δίζυγο κλπ και πιο κάτω γράφεις για όργανα προσομοίωσης ενόργανης.
Μπορείς να μας πεις μερικά γυμναστήρια που έχουν τέτοια όργανα και δεν απευθύνονται σε επαγγελματίες αθλητές?

Αναφέρεσαι σε αναβολικά και σε συμπληρώματα δύο πράγματα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.
Τρελή αύξηση CPK, αν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας, σημαίνει υπερκόπωση άρα λάθος τρόπος προπόνησης κάτι που συμβαίνει συχνά σε “ενθουσιώδεις” που αποφάσισαν ξαφνικά να φτιάξουν το σώμα τους. Και αυτοί είναι οι καλύτεροι πελάτες των γυμναστηρίων γιατί με την εγγραφή, τους πλασάρουν ότι άχρηστο συμπλήρωμα μπορεί να φανταστεί κανείς.
Από την άλλη τα αναβολικά είναι φάρμακα και είναι τεράστιο κεφάλαιο.
Ο μέσος ασκούμενος δεν πρόκειται να μπει σε αυτά όσο φιλόδοξος και αν είναι.
Από την άλλη όποιος μπει και δεν είναι επαγγελματίας αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσει.

Αυτά και επίσης με καλή πρόθεση.
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
Μεγάλο post με πολλά θέματα ατάκτως ερριμμένα όμως.

Κατ' αρχάς πρέπει να κάνουμε έναν διαχωρισμό.
Αθλήματα όπως μπάσκετ, κολύμβηση κλπ είναι ευεργετικά όσον αφορά το κτίσιμο ενός υγιούς ισορροπημένου σώματος όταν πρόκειται για παιδιά στην ανάπτυξη και όταν η προπόνηση γίνεται οργανωμένα από προπονητές που ξέρουν τη δουλειά τους. Αν βάλεις κάποιον μεσήλικα λίγο υπέρβαρο να παίξει μπάσκετ σε ανοικτό τσιμεντένιο γήπεδο τον έστειλες κατ' ευθείαν με γόνατα – μέση.

Το 99% όσων γυμνάζονται ερασιτεχνικά σε γυμναστήριο δεν πρόκειται να καταλάβει ποτέ τη διαφορά ενός “καλού” από ένα “κακό” μηχάνημα. Ένα μηχάνημα έστω και “κακό” είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο ή μέσο γιατί είναι πολύ πιο ασφαλές σε σχέση με τα ελεύθερα βάρη. Από την άλλη οι πιο αποτελεσματικές ασκήσεις είναι οι πολυαρθρικές με ελεύθερα βάρη οι οποίες όμως απαιτούν εμπειρία και αν το παρακάνεις σε κιλά, ναι οδηγούν σε τραυματισμούς.

Μιλάς για ενόργανη αλλά από την άλλη λες ότι δεν μιλάς για calisthenics που είναι κατ' εξοχήν ενόργανη με μονόζυγο – δίζυγο κλπ και πιο κάτω γράφεις για όργανα προσομοίωσης ενόργανης.
Μπορείς να μας πεις μερικά γυμναστήρια που έχουν τέτοια όργανα και δεν απευθύνονται σε επαγγελματίες αθλητές?

Αναφέρεσαι σε αναβολικά και σε συμπληρώματα δύο πράγματα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.
Τρελή αύξηση CPK, αν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας, σημαίνει υπερκόπωση άρα λάθος τρόπος προπόνησης κάτι που συμβαίνει συχνά σε “ενθουσιώδεις” που αποφάσισαν ξαφνικά να φτιάξουν το σώμα τους. Και αυτοί είναι οι καλύτεροι πελάτες των γυμναστηρίων γιατί με την εγγραφή, τους πλασάρουν ότι άχρηστο συμπλήρωμα μπορεί να φανταστεί κανείς.
Από την άλλη τα αναβολικά είναι φάρμακα και είναι τεράστιο κεφάλαιο.
Ο μέσος ασκούμενος δεν πρόκειται να μπει σε αυτά όσο φιλόδοξος και αν είναι.
Από την άλλη όποιος μπει και δεν είναι επαγγελματίας αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσει.

Αυτά και επίσης με καλή πρόθεση.
πας τωρα εσυ να εξηγησεις στον μπαγλαμα,τον χρονο σου χανεις
 

the punisher

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2020
Μηνύματα
142
Like
34
Πόντοι
1
μετα απο πολλα χρονια τωρα στα γεραματα σκευτομαι να ξανα ξεκινησω τις πολυσυζητημενες αρσεις θανατου με λιγα κιλα βεβεα!
ισα κι ισα να ανεβει η τεστο να φτιαχνουμε παπαρι!αν και με κλειστα τα τσαρδια ακομα... ο μυωνας του φαλου θα παλεται εγκλωβισμενος μεσα στην υφασματινη φυλακη! :tn04:
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Μεγάλο post με πολλά θέματα ατάκτως ερριμμένα όμως.

Κατ' αρχάς πρέπει να κάνουμε έναν διαχωρισμό.
Αθλήματα όπως μπάσκετ, κολύμβηση κλπ είναι ευεργετικά όσον αφορά το κτίσιμο ενός υγιούς ισορροπημένου σώματος όταν πρόκειται για παιδιά στην ανάπτυξη και όταν η προπόνηση γίνεται οργανωμένα από προπονητές που ξέρουν τη δουλειά τους. Αν βάλεις κάποιον μεσήλικα λίγο υπέρβαρο να παίξει μπάσκετ σε ανοικτό τσιμεντένιο γήπεδο τον έστειλες κατ' ευθείαν με γόνατα – μέση.

Το 99% όσων γυμνάζονται ερασιτεχνικά σε γυμναστήριο δεν πρόκειται να καταλάβει ποτέ τη διαφορά ενός “καλού” από ένα “κακό” μηχάνημα. Ένα μηχάνημα έστω και “κακό” είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο ή μέσο γιατί είναι πολύ πιο ασφαλές σε σχέση με τα ελεύθερα βάρη. Από την άλλη οι πιο αποτελεσματικές ασκήσεις είναι οι πολυαρθρικές με ελεύθερα βάρη οι οποίες όμως απαιτούν εμπειρία και αν το παρακάνεις σε κιλά, ναι οδηγούν σε τραυματισμούς.

Μιλάς για ενόργανη αλλά από την άλλη λες ότι δεν μιλάς για calisthenics που είναι κατ' εξοχήν ενόργανη με μονόζυγο – δίζυγο κλπ και πιο κάτω γράφεις για όργανα προσομοίωσης ενόργανης.
Μπορείς να μας πεις μερικά γυμναστήρια που έχουν τέτοια όργανα και δεν απευθύνονται σε επαγγελματίες αθλητές?

Αναφέρεσαι σε αναβολικά και σε συμπληρώματα δύο πράγματα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.
Τρελή αύξηση CPK, αν δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας, σημαίνει υπερκόπωση άρα λάθος τρόπος προπόνησης κάτι που συμβαίνει συχνά σε “ενθουσιώδεις” που αποφάσισαν ξαφνικά να φτιάξουν το σώμα τους. Και αυτοί είναι οι καλύτεροι πελάτες των γυμναστηρίων γιατί με την εγγραφή, τους πλασάρουν ότι άχρηστο συμπλήρωμα μπορεί να φανταστεί κανείς.
Από την άλλη τα αναβολικά είναι φάρμακα και είναι τεράστιο κεφάλαιο.
Ο μέσος ασκούμενος δεν πρόκειται να μπει σε αυτά όσο φιλόδοξος και αν είναι.
Από την άλλη όποιος μπει και δεν είναι επαγγελματίας αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσει.

Αυτά και επίσης με καλή πρόθεση.

Ειδικά μηχανήματα έχουν μόνο εγκαταστάσεις που προπονούνται για ενόργανη, πρέπει να βρεις ένα τέτοιο κέντρο και δεν έχω ιδέα πού στην Αθήνα. Στο βίντεο αυτό δείχνει μερικά πχ 00:45

Η καλιςθενική έχει μια νοοτροπία YOLO με την οποία δε συμφωνώ, η δε ενόργανη έχει σύστημα και με ειδικά μηχανήματα, πηγαίνεις σιγά σιγά. Παράδειγμα: η καλιςθενική είναι στην παιδική χαρά του χωριού μου, ξεκινάω βυθίσεις, μετά πονάει το στέρνο μου. Άλλο να γυμνάζεσαι σα μαϊμού, άλλο σε κέντρο με προπονητή.

CPK ανεβασμένη θα έχεις όταν προπονείσαι πάνω από το maximum volume για το οποίο συνήθως μιλάνε, κάτι που κάνει ο καθένας συνήθως όταν δεν έχει μάθει καλά το σώμα του ή δεν ακούει, άρα τι κάνει; Παίρνει συμπληρώματα τα οποία είναι άχρηστα απλά έχουν διεγερτικές ουσίες που αυξάνουν τους παλμούς, ζεσταίνεσαι, λες εντάξει είμαι, πας ξαναγυμνάζεσαι, παίρνεις κρεατινη, ATP, κιλά, νερά, πίεση ανεβαίνει, τα νεφρά πάνε στο διάολο. Μετά δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ και αναρωτιέσαι γιατί.

Φίλε επιμένεις για τα μηχανήματα και σου ξαναλέω, αν δεν έχεις γυμναστεί σε μηχανήματα Medx Avenger και παλιές σειρές Nebula, Strive, David, ReneXκλπ ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις. Κάθισα και σου έγραψα το γιατί αναλυτικά (TUT). Το TUT συνεπάγεται βέβαια έξυπνη και σωστή κατασκευή γνωρίζοντας την κίνηση των μυών κλπ κλπ, αλλιώς κάνεις απλά ένα μηχάνημα που να ΜΙΜΕΙΤΑΙ την κίνηση. Άλλο αυτό, άλλο η σωστή μίμηση. Δεν είναι το PUMP ούτε τα κιλά το ζητούμενο. Ακριβά φυσιοθεραπευτηρια στην Αθήνα έχουν μηχάνημα για Lumbar Extension της Medx το οποίο κάνει 15 χιλιάρικα.

Για τα αναβολικά προφανώς και ήμουν σαρκαστικός, αλλά αν θέλει σώμα εξωφύλλου στα 40-45 γρήγορα και με συμβατικές μεθόδους, η εύκολη λύση (για τους μύες) είναι αυτή. Τώρα τι να του πω; Για τι πάχος βελόνα να πάρει, πού να βαράει, κάθε ποτέ, τι εστέρα και πώς να αποφύγει τις ουλές; Φάρμακο δεν υπάρχει κύκλος, αυτός που θέλει να κάνει δουλειά μπαίνει σε TRT και κάνει ένα-δυο μικρούς κύκλους με primo και καθάρισε. Όλα τα υπόλοιπα είναι για τα φρικιά που κατεβαίνουν σε αγώνες.

Άμα είσαι υπέρβαρος ΜΗΝ παίζεις μπάσκετ. Άμα είσαι με αρθριτικά ΜΗΝ παίζεις μπάσκετ, κάνε κολύμβηση, πάρε κουρκουμίνη με μαύρο πιπέρι, πάρε φάρμακα, πάλεψε το. Αυτονόητα πράγματα. Κάθεστε να κάνετε αντίλογο με βλακωδη επιχειρήματα, αντί να αναλύσετε γιατί διαφωνείτε συγκεκριμένα δεν κάτι. Σε τελική ανάλυση άμα θέλετε να είστε σα κάτι παιδιά που κάνουν 4 x 10 σε τροχαλία για δικέφαλους και στραβολεμιάζετε στον καθρέφτη να δείτε άμα φουσκώνει, ελεύθερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom