Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.030
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
4.006
Βασικά ρε Μήτσο δε σε κόβω να γυμνάζεσαι και πολύ  :huh:
έχει δίκιο ο Μήτσος δυστηχος ....εγώ έκανα όργανα μηχανήματα πολλά χρόνια είχα καλή υπερτροφία !!!αλλα πολλούς τραυματισμούς ... πολύ φάρμακο για να δω όγκο ......και και η γενική εικόνα ένα όγκο δες πρησμένο ποκυ σφιχτο σακί !!!! Εμένα μου άρεσε ...αλλά οι τραυματισμοί με έκαναν και αποσύρθηκα !!!! Είναι α λειψά ένας της ενόργανης είναι γυμνασμένος σε όλα τα σημεία του σώματος ... πριν τα τελευταία 4 χρόνια κάνω μποξ και γυμνάζομαι σε όλο το κορμί χωρίς να τραυματίζομαι και έχω επανελθη μια χαρά !!!! Οι γροθιές σοτ κεφάλι μόνο δημιουργούν πρόβλημα στον αυχένα αλλά τι να κάνουμε ...όλα θέλουν θυσίες
 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
έχει δίκιο ο Μήτσος δυστηχος ....εγώ έκανα όργανα μηχανήματα πολλά χρόνια είχα καλή υπερτροφία !!!αλλα πολλούς τραυματισμούς ... πολύ φάρμακο για να δω όγκο ......και και η γενική εικόνα ένα όγκο δες πρησμένο ποκυ σφιχτο σακί !!!! Εμένα μου άρεσε ...αλλά οι τραυματισμοί με έκαναν και αποσύρθηκα !!!! Είναι α λειψά ένας της ενόργανης είναι γυμνασμένος σε όλα τα σημεία του σώματος ... πριν τα τελευταία 4 χρόνια κάνω μποξ και γυμνάζομαι σε όλο το κορμί χωρίς να τραυματίζομαι και έχω επανελθη μια χαρά !!!! Οι γροθιές σοτ κεφάλι μόνο δημιουργούν πρόβλημα στον αυχένα αλλά τι να κάνουμε ...όλα θέλουν θυσίες

Το τσιμυ ειναι μελαμσος
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Πατε και πετατε τα λεφτα σας στα ντραγκια. Ενα μπασκετακι ενα τεννις ειναι οτι πρεπει

Το μπάσκετ έχει πολλά θετικά σε πόδια, ώμους και περπάτημα γενικότερα. Το τέννις είναι για χωριάτες με ακίνητα.
έχει δίκιο ο Μήτσος δυστηχος ....εγώ έκανα όργανα μηχανήματα πολλά χρόνια είχα καλή υπερτροφία !!!αλλα πολλούς τραυματισμούς ... πολύ φάρμακο για να δω όγκο ......και και η γενική εικόνα ένα όγκο δες πρησμένο ποκυ σφιχτο σακί !!!! Εμένα μου άρεσε ...αλλά οι τραυματισμοί με έκαναν και αποσύρθηκα !!!! Είναι α λειψά ένας της ενόργανης είναι γυμνασμένος σε όλα τα σημεία του σώματος ... πριν τα τελευταία 4 χρόνια κάνω μποξ και γυμνάζομαι σε όλο το κορμί χωρίς να τραυματίζομαι και έχω επανελθη μια χαρά !!!! Οι γροθιές σοτ κεφάλι μόνο δημιουργούν πρόβλημα στον αυχένα αλλά τι να κάνουμε ...όλα θέλουν θυσίες

Η ενόργανη (όχι η καλιςθενική χαζοτρεντιά του YouTube) είναι κορυφή. Δεν σου είπα ότι δεν αποκτάς μύες με μηχανήματα. Και μια που το έθεσες... τα μηχανήματα είναι για τον πούτσο και θα σου εξηγήσω γιατί.

Πρώτον τα μηχανήματα που υπάρχουν στα δικά μας γυμναστήρια είναι κάκιστα. Τα «καλά» μηχανήματα τύπου hammer strength είναι επίσης μέτρια αλλά ο κόσμος δεν ξέρει και τα βλέπει ως τα καλύτερα.

Τα καλύτερα μηχανήματα είναι αυτά που επιτρέπουν το μεγαλύτερο TUT (time under tension). Μάρκες που δεν θα τις βρεις πλέον όπως η MedX, η David, Nebula (την αγόρασε η Rogue), και ορισμένα παλιά κομμάτια άλλων εταιρειών που δεν παράγονται πια. Επίσης τα stack τους είναι μεγάλα επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον με max out. Υπάρχει συγκεκριμένη μέθοδος εκγύμνασης με μηχανήματα τέτοιου τύπου και οι τρεις νόμοι της υπερτροφίας αλλά βαριέμαι να τα γράφω τώρα.

Τα ελεύθερα βάρη έγιναν τρεντι την εποχή του Weider και του Arnold και δεν είναι σε καμία περίπτωση ούτε optimal ούτε ασφαλείς ασκήσεις. Ρωτά πόσοι έχουν βγάλει δισκοκήλες από αυτά και έχουν εγχειρηστεί ή είναι στα πενήντα τους με φάρμακα για τον πόνο.

Για την μεγαλύτερη και πιο επιθετική υπερτροφία μαζί με ισορροπία και άψογο κορμό/λεκάνη, είναι το τρίπτυχο.

Για την υπερτροφία σε μηχανήματα αυτό που σου έγραψα πιο πάνω.

Για μακροχρόνια υγεια και γυμναστική, κολύμβηση και αεροβική χωρίς πολλά κρέατα και άσκοπες θερμίδες.

Άμα θες να είσαι σα τον μητσο, παίρνεις συμπληρώματα με μπόλικα αμινοξέα και σφίγγεσαι μπας και φουσκώσει τίποτα. Αν και τόσο χαζός που είναι για κροσφιτά τον κόβω στην καλύτερη.
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
Το μπάσκετ έχει πολλά θετικά σε πόδια, ώμους και περπάτημα γενικότερα. Το τέννις είναι για χωριάτες με ακίνητα.
Η ενόργανη (όχι η καλιςθενική χαζοτρεντιά του YouTube) είναι κορυφή. Δεν σου είπα ότι δεν αποκτάς μύες με μηχανήματα. Και μια που το έθεσες... τα μηχανήματα είναι για τον πούτσο και θα σου εξηγήσω γιατί.

Πρώτον τα μηχανήματα που υπάρχουν στα δικά μας γυμναστήρια είναι κάκιστα. Τα «καλά» μηχανήματα τύπου hammer strength είναι επίσης μέτρια αλλά ο κόσμος δεν ξέρει και τα βλέπει ως τα καλύτερα.

Τα καλύτερα μηχανήματα είναι αυτά που επιτρέπουν το μεγαλύτερο TUT (time under tension). Μάρκες που δεν θα τις βρεις πλέον όπως η MedX, η David, Nebula (την αγόρασε η Rogue), και ορισμένα παλιά κομμάτια άλλων εταιρειών που δεν παράγονται πια. Επίσης τα stack τους είναι μεγάλα επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον με max out. Υπάρχει συγκεκριμένη μέθοδος εκγύμνασης με μηχανήματα τέτοιου τύπου και οι τρεις νόμοι της υπερτροφίας αλλά βαριέμαι να τα γράφω τώρα.

Τα ελεύθερα βάρη έγιναν τρεντι την εποχή του Weider και του Arnold και δεν είναι σε καμία περίπτωση ούτε optimal ούτε ασφαλείς ασκήσεις. Ρωτά πόσοι έχουν βγάλει δισκοκήλες από αυτά και έχουν εγχειρηστεί ή είναι στα πενήντα τους με φάρμακα για τον πόνο.

Για την μεγαλύτερη και πιο επιθετική υπερτροφία μαζί με ισορροπία και άψογο κορμό/λεκάνη, είναι το τρίπτυχο.

Για την υπερτροφία σε μηχανήματα αυτό που σου έγραψα πιο πάνω.

Για μακροχρόνια υγεια και γυμναστική, κολύμβηση και αεροβική χωρίς πολλά κρέατα και άσκοπες θερμίδες.

Άμα θες να είσαι σα τον μητσο, παίρνεις συμπληρώματα με μπόλικα αμινοξέα και σφίγγεσαι μπας και φουσκώσει τίποτα. Αν και τόσο χαζός που είναι για κροσφιτά τον κόβω στην καλύτερη.
:idiot: :idiot: :uglystupid: :idiot: :uglystupid: :uglystupid: :idiot: :idiot: :uglystupid: :uglystupid: :idiot: :idiot: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :idiot: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.872
Πόντοι
2.356
Το μπάσκετ έχει πολλά θετικά σε πόδια, ώμους και περπάτημα γενικότερα. Το τέννις είναι για χωριάτες με ακίνητα.
Η ενόργανη (όχι η καλιςθενική χαζοτρεντιά του YouTube) είναι κορυφή. Δεν σου είπα ότι δεν αποκτάς μύες με μηχανήματα. Και μια που το έθεσες... τα μηχανήματα είναι για τον πούτσο και θα σου εξηγήσω γιατί.

Πρώτον τα μηχανήματα που υπάρχουν στα δικά μας γυμναστήρια είναι κάκιστα. Τα «καλά» μηχανήματα τύπου hammer strength είναι επίσης μέτρια αλλά ο κόσμος δεν ξέρει και τα βλέπει ως τα καλύτερα.

Τα καλύτερα μηχανήματα είναι αυτά που επιτρέπουν το μεγαλύτερο TUT (time under tension). Μάρκες που δεν θα τις βρεις πλέον όπως η MedX, η David, Nebula (την αγόρασε η Rogue), και ορισμένα παλιά κομμάτια άλλων εταιρειών που δεν παράγονται πια. Επίσης τα stack τους είναι μεγάλα επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον με max out. Υπάρχει συγκεκριμένη μέθοδος εκγύμνασης με μηχανήματα τέτοιου τύπου και οι τρεις νόμοι της υπερτροφίας αλλά βαριέμαι να τα γράφω τώρα.

Τα ελεύθερα βάρη έγιναν τρεντι την εποχή του Weider και του Arnold και δεν είναι σε καμία περίπτωση ούτε optimal ούτε ασφαλείς ασκήσεις. Ρωτά πόσοι έχουν βγάλει δισκοκήλες από αυτά και έχουν εγχειρηστεί ή είναι στα πενήντα τους με φάρμακα για τον πόνο.

Για την μεγαλύτερη και πιο επιθετική υπερτροφία μαζί με ισορροπία και άψογο κορμό/λεκάνη, είναι το τρίπτυχο.

Για την υπερτροφία σε μηχανήματα αυτό που σου έγραψα πιο πάνω.

Για μακροχρόνια υγεια και γυμναστική, κολύμβηση και αεροβική χωρίς πολλά κρέατα και άσκοπες θερμίδες.

Άμα θες να είσαι σα τον μητσο, παίρνεις συμπληρώματα με μπόλικα αμινοξέα και σφίγγεσαι μπας και φουσκώσει τίποτα. Αν και τόσο χαζός που είναι για κροσφιτά τον κόβω στην καλύτερη.

Πανέμορφε μου φαίνονται απόλυτα λογικά τα όσα γράφεις. Ωστόσο επειδής πρέπει να μιλάμε με την "τέχνη" του εφικτού και όχι της θεωρητοκολογίας μπορείς να μου προτάξεις σε ποια μηχανήματα να αθλούμαι, καθ΄ως πράγματι τα ελευθερα δημιουργουν θέματα. Της TECNOGYM τα μηχανήματα; οι τροχαλίες, τα legpress? Τα μονόγυγα με αντ΄σιατση? Θέλουμε τα φώτα σου μιας και φαίνεται πως γνωρίζεις.
 

matrix21

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.060
Κριτικές
27
Like
1.931
Πόντοι
5.235
Τεσπα θα στο αναλύσω να πάει στο διάολο.

Οι ασκήσεις με μηχανήματα και βαράκια δεν οδηγούν σε πολύ καλή υπερτροφία. Οι μπάρες και ειδικά squat και deadlift οδηγούν σε κηλες και άλλους τραυματισμούς επομένως αν θες να γυμνάζεσαι για μερικές δεκαετίες ακόμα, μείνε μακριά. Αυτά έγιναν γνωστά εποχές Weider και Arnold γιατί τότε ο πρώτος έφτιαχνε ελεύθερα βάρη και ο δεύτερος τα προμοτάριζε.

Για έναν φυσικό αθλητή, το τρίπτυχο μονόζυγο, δίζυγο και κρίκοι είναι το καλύτερο για μυική υπερτροφία και ισορροπία και δύναμη. Δύναμη δεν στο αναλύω, είναι αυτονόητο. Υπερτροφία γιατί δουλεύει όλο το σώμα, δες απλά τι ώμους έχουν οι αθλητές στους κρίκους. Ισορροπία γιατί γυμνάζεται απίστευτα ο κορμός και οι σταθεροποιητικοί μύες. Δες έναν στο γυμναστήριο που δουλεύει μπάρα, είναι συνήθως ένα κομμάτι κρέας. Δες μετά έναν αθλητή ενόργανης. Ελάχιστο ως καθόλου λίπος, τεράστιοι μύες, ευλυγισία, ισορροπία.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να είσαι καλά σε αγκώνες, καρπούς, κλπ. Μυοσκελετικές ανισορροπίες ή κακή φόρμα δε συγχωρούνται.

Ξεκίνα από Σεπτέμβριο και θα με θυμηθείς ;)
το τρίπτυχο που αναφερεις δεν περιεχει τιποτα για το μισο κορμι δηλαδη τα ποδια...
αρα δεν ειναι ισορροπημενο
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Πανέμορφε μου φαίνονται απόλυτα λογικά τα όσα γράφεις. Ωστόσο επειδής πρέπει να μιλάμε με την "τέχνη" του εφικτού και όχι της θεωρητοκολογίας μπορείς να μου προτάξεις σε ποια μηχανήματα να αθλούμαι, καθ΄ως πράγματι τα ελευθερα δημιουργουν θέματα. Της TECNOGYM τα μηχανήματα; οι τροχαλίες, τα legpress? Τα μονόγυγα με αντ΄σιατση? Θέλουμε τα φώτα σου μιας και φαίνεται πως γνωρίζεις.

Τα technogym είναι ίσως από τα χειρότερα brands που υπάρχουν στο χώρο. Δεν γνωρίζω την ηλικία και το ιστορικό σου αλλά αν δεν υποφέρεις από τραυματισμούς και πόνους στις αρθρώσεις, το καλύτερο buck for the bang  είναι ένα power rack. Μονόζυγο, δίζυγο, πάγκος για στήθος, κρίκοι αν θέλεις για πληθώρα ισομετρικων ασκήσεων κλπ. Μπορείς να ψάξεις (power rack, rings progression, dips, pull ups, dip holds, rings isometrics, ring rows). Αν έχεις την δυνατότητα στο γυμναστήριο να κάνεις “bench pulls”, πιο ασφαλή για την κοιλιακή χώρα από τα bodyweight rows. Μιλάμε πάντα για φυσικό αθλητή.

Τα γνωστά bulk και τα επίσης γνωστά «4x10» σετ δεν προσφέρουν τίποτα. Μέσα σε ένα δίμηνο δεν θα μπορείς να κοιμηθείς από την υπερπροπόνηση. Κάνοντας τα βασικά που σου προανέφερα θα δεις τεράστια δύναμη και μυική ανάπτυξη. Πρόσεξε τους ώμους σου ιδιαίτερα, κάνε κάθε μέρα καλή προθέρμανση (shoulders warm up routine αν πατήσεις θα σου βγάλει ένα σωρό).

Αν είσαι 55+ σου προτείνω απλά μια σωστή διατροφή και κολύμβηση. Ειδικά αν έχεις θάλασσα δίπλα σου να κάνεις όλο το χρόνο (αμέτρητα οφέλη).
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
το τρίπτυχο που αναφερεις δεν περιεχει τιποτα για το μισο κορμι δηλαδη τα ποδια...
αρα δεν ειναι ισορροπημενο

Μπορεί να κάνει σε μηχανήματα, δεν ξέρω τι ηλικία έχει, θες να του πω να κάνει lunges και άλλες μαλακιες που θα διαλύσουν τα γόνατα του; Μπορεί να κάνει squat & dead με την μπάρα ή δυο πλάκες ή και χωρίς βάρος αλλά σαν άσκηση μικρής ενδυνάμωσης και να δώσει βαρύτητα στην ίδια την κίνηση και στην λεκάνη του. Επίσης, τα πόδια γυμνάζονται στο τρίπτυχο μια χαρά ειδικά οι γλουτοί.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.872
Πόντοι
2.356
Τα technogym είναι ίσως από τα χειρότερα brands που υπάρχουν στο χώρο. Δεν γνωρίζω την ηλικία και το ιστορικό σου αλλά αν δεν υποφέρεις από τραυματισμούς και πόνους στις αρθρώσεις, το καλύτερο buck for the bang  είναι ένα power rack. Μονόζυγο, δίζυγο, πάγκος για στήθος, κρίκοι αν θέλεις για πληθώρα ισομετρικων ασκήσεων κλπ. Μπορείς να ψάξεις (power rack, rings progression, dips, pull ups, dip holds, rings isometrics, ring rows). Αν έχεις την δυνατότητα στο γυμναστήριο να κάνεις “bench pulls”, πιο ασφαλή για την κοιλιακή χώρα από τα bodyweight rows. Μιλάμε πάντα για φυσικό αθλητή.

Τα γνωστά bulk και τα επίσης γνωστά «4x10» σετ δεν προσφέρουν τίποτα. Μέσα σε ένα δίμηνο δεν θα μπορείς να κοιμηθείς από την υπερπροπόνηση. Κάνοντας τα βασικά που σου προανέφερα θα δεις τεράστια δύναμη και μυική ανάπτυξη. Πρόσεξε τους ώμους σου ιδιαίτερα, κάνε κάθε μέρα καλή προθέρμανση (shoulders warm up routine αν πατήσεις θα σου βγάλει ένα σωρό).

Αν είσαι 55+ σου προτείνω απλά μια σωστή διατροφή και κολύμβηση. Ειδικά αν έχεις θάλασσα δίπλα σου να κάνεις όλο το χρόνο (αμέτρητα οφέλη).

Ναι μου μιλάς για ασκήσεις. Για ασκήσεις μπορώ να συμβουλευτω κάποιον επαγγελματία γυμναστη δια ζώσης. Για μηχανήματα ρωτώ. 36 είμαι με κάποιους πόνους σε πλάτες χαμηλά αλλά ξεπερνιούνται καθώς έχω πάει γιατρό. Τα μηχανήματα που αναφερεις υπάρχουν πχ και στα Yava στον Πειραιά ή στον Αγ. Δημητριο όπου και πάω; Νομίζω πως ναι. Tα ρακ υπάρχουν.
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
ας μαθουμε μερικα βασικα πραγματα
ελευθερα βαρη=αλτηρες μπαρες κετμπελς(παλι αλτηρες εινα ιτα κετμπελςς απλα εχουν διαφορετικη λαβη)
ποτε ξεκινησε η χρηση τους υπαρχουν αναφορες για χρηση βαρους στην εκγημναση στην αρχαια ελλαδα  

σκουοτ=η πιο φυσικη κινηση που κανει καποιος, τα παιδια οταν μαθαινουν να περπατουν οταν σκυβουν να πιασουν κατι οταν σηκωνονται απο το πατωμα παντα απο θεση σκουοτ το κανουν

οι αρσεις θααντου εχουν τη νιδια αρχη με το σκουοτ

ποτε παθαινουμε κηλες
οταν εκτελουμε λαθος την ασκηση

μηχανηματα
τα μηχανηματα δουλευουν σε γωνιες που δεν μπορουμε να εχουμε αντισταση με τα ελευθερα βαρη ή με το βαρος του σωματος μας
2)βοηθουν στο να δυναμωσουμε σε ασκησεις πχ δεν μπορει καποιος να κανει ουτε μια ελξη στο μονοζυγο τι θα κανει; θα παει στην τροχαλια πλατης την κατακορυφη (απο πανω) θα βαλε ιτο βαρος που μπορει να σηκωσει και θα εκτελεσει την ασκηση
στην ουσια θα κανει μονοζυγο με λιγοτερα κιλα σταδιακα θα δυναμωσει και μετα θα μπορει να κανει και ελξεις στο μονοζυγο το ιδιο γινεται και με τον παγκο για στηθος οταν δεν μπορει καποιος να κανει πους απς

αντιστροφα οταν καποιος ειναι αρκετα δυνατος και κανει 20 και παραπνω ελξεις στο μονοζυγο τοτε στην τροχαλια θα βαλει παρσπανω βαρος και θα κανει μεγαλυτερη υπερτοφια
(οι μυς αποτελουνται απο λευκες και κοκκινες ινες οι μεν αναπτυσονται με αεροβιου τυπου ασκηση οι δε με αναεροβιου)

τα αρνητικα των μηχανηματων λογο του οτι εχει ο καθε ενας διαφορετικο υψος και στον κορμο και στα ακρα ειναι λογικο να δημιουργει ο καθε ενας διαφορετικους μοχλους
τα μηχανηματα κατασκευαζονται εχοντας υποψην τον μεσω ορο υψους και οι προσαρμογες που μπορεις να κανεις δεν ειναι απεριοριστες ετσι λοιπον το χ μηχανημα που σε εμενα δουλευει τελεια εχει φανταστικες γωνιες κλπ κλπ στον αλλον δεν δουλευει

οι κρικοι κλπ κλπ ειναι καλοι για παιδια και εφηβους αν παει καποιοις 30αρης που ειναι αγυμναστος να κανει ενοργανη θα καταστραφει
καμια μορφη εκγυμνασης δεν ειναι κακη αλλα πρεπει να ξερουμε τι δουλευει στο σωμα μας και στην ηλικια μας

βαριεμαι να γραψω αλλα

 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.872
Πόντοι
2.356
ας μαθουμε μερικα βασικα πραγματα
ελευθερα βαρη=αλτηρες μπαρες κετμπελς(παλι αλτηρες εινα ιτα κετμπελςς απλα εχουν διαφορετικη λαβη)
ποτε ξεκινησε η χρηση τους υπαρχουν αναφορες για χρηση βαρους στην εκγημναση στην αρχαια ελλαδα 

σκουοτ=η πιο φυσικη κινηση που κανει καποιος, τα παιδια οταν μαθαινουν να περπατουν οταν σκυβουν να πιασουν κατι οταν σηκωνονται απο το πατωμα παντα απο θεση σκουοτ το κανουν

οι αρσεις θααντου εχουν τη νιδια αρχη με το σκουοτ

ποτε παθαινουμε κηλες
οταν εκτελουμε λαθος την ασκηση

μηχανηματα
τα μηχανηματα δουλευουν σε γωνιες που δεν μπορουμε να εχουμε αντισταση με τα ελευθερα βαρη ή με το βαρος του σωματος μας
2)βοηθουν στο να δυναμωσουμε σε ασκησεις πχ δεν μπορει καποιος να κανει ουτε μια ελξη στο μονοζυγο τι θα κανει; θα παει στην τροχαλια πλατης την κατακορυφη (απο πανω) θα βαλε ιτο βαρος που μποριε να σηκωσε ικαιθα εκτελεση την ασκηση
στην ουσια θα κανει μονοζυγο με λιγοτερα κιλα σταδιακα θα δυναμωσει και μετα θα μπορει να κανει και ελξεις στο μονοζυγο το ιδιο γινεται και με τον παγκο για στηθος οταν δεν μπορει καποιος να κανει πους απς

αντιστροφα οταν καποιος ειναι αρκετα δυνατος και κανει 20 και παραπνω ελξεις στο μονοζυγο τοτε στην τροχαλια θα βαλει παρσπανω βαρος και θα κανει μεγαλυτερη υπερτοφια
(οι μυς αποτελουνται απο λευκες και κοκκινες ινες οι μεν αναπτυσονται με αεροβιου τυπου ασκηση οι δε με αναεροβιου)

τα αρνητικα των μηχανηματων λογο του οτι εχει ο καθε ενας διαφορετικο υψος και στον κορμο και στα ακρα ειναι λογικο να δημιουργει ο καθε ενας διαφορετικους μοχλους
τα μηχανηματα κατασκευαζονται εχοντας υποψην τον μεσω ορο υψους και οι προσαρμογες που μπορεις να κανεις δεν ειναι απεριοριστες ετσι λοιπον το χ μηχανημα που σε εμενα δουλευει τελεια εχει φανταστικες γωνιες κλπ κλπ στον αλλον δεν δουλευει

οι κρικοι κλπ κλπ ειναι καλοι για παιδια και εφηβους αν παει καποιοις 30αρης που ειναι αγυμναστος να κανει ενοργανη θα καταστραφει
καμια μορφη εκγυμνασης δεν ειναι κακη αλλα πρεπει να ξερουμε τι δουλευει στο σωμα μας και στην ηλικια μας

βαριεμαι να γραψω αλλα

Ευχαριστούμε θερμά!
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Ναι μου μιλάς για ασκήσεις. Για ασκήσεις μπορώ να συμβουλευτω κάποιον επαγγελματία γυμναστη δια ζώσης. Για μηχανήματα ρωτώ. 36 είμαι με κάποιους πόνους σε πλάτες χαμηλά αλλά ξεπερνιούνται καθώς έχω πάει γιατρό. Τα μηχανήματα που αναφερεις υπάρχουν πχ και στα Yava στον Πειραιά ή στον Αγ. Δημητριο όπου και πάω; Νομίζω πως ναι.

Τι μηχανήματα έχουν τα γυμναστήρια της Αθήνας δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω όλα. Ξέρω ένα στην Καλλιθέα νομίζω Social λέγεται, ένα στο Παλαιό Φάληρο παραλία κοντά, τι να σου πω. Από μηχανήματα, ελεύθερο πάγκο, μηχάνημα T-bar (αλλιώς ψάξε «bench pull»), μηχάνημα για ελξεις/βυθίσεις με αντίσταση αξίζει, τα μηχανήματα για πόδια είναι όλα οκ (hamstrings κάνε στο ξαπλωτο), αυτά. Τρικέφαλους σε καθιστό μηχάνημα extensions αν υπάρχει (έχει η Life Fitness και ο Ναυτιλος), τώρα ώμους φίλε εξαρτάται πώς είναι οι ώμοι σου. Αν έχεις σύνδρομο upper cross πχ και άλλα, πρέπει να το φτιάξεις πρώτα και μετά να κάνεις σε μηχανήματα αλλά υπάρχουν αυτό με τα μαξιλαράκια (lateral raise) και το pec fly για πίσω ώμους. Η καλύτερη αντίσταση είναι με λάστιχα βέβαια. Καμία σχέση όμως αυτού του είδους η αντίσταση με αυτήν των κρίκων.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.872
Πόντοι
2.356
Τι μηχανήματα έχουν τα γυμναστήρια της Αθήνας δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω όλα. Ξέρω ένα στην Καλλιθέα νομίζω Social λέγεται, ένα στο Παλαιό Φάληρο παραλία κοντά, τι να σου πω. Από μηχανήματα, ελεύθερο πάγκο, μηχάνημα T-bar (αλλιώς ψάξε «bench pull»), μηχάνημα για ελξεις/βυθίσεις με αντίσταση αξίζει, τα μηχανήματα για πόδια είναι όλα οκ (hamstrings κάνε στο ξαπλωτο), αυτά. Τρικέφαλους σε καθιστό μηχάνημα extensions αν υπάρχει (έχει η Life Fitness και ο Ναυτιλος), τώρα ώμους φίλε εξαρτάται πώς είναι οι ώμοι σου. Αν έχεις σύνδρομο upper cross πχ και άλλα, πρέπει να το φτιάξεις πρώτα και μετά να κάνεις σε μηχανήματα αλλά υπάρχουν αυτό με τα μαξιλαράκια (lateral raise) και το pec fly για πίσω ώμους. Η καλύτερη αντίσταση είναι με λάστιχα βέβαια. Καμία σχέση όμως αυτού του είδους η αντίσταση με αυτήν των κρίκων.


Ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές φίλε μου!
 

matrix21

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.060
Κριτικές
27
Like
1.931
Πόντοι
5.235
Μπορεί να κάνει σε μηχανήματα, δεν ξέρω τι ηλικία έχει, θες να του πω να κάνει lunges και άλλες μαλακιες που θα διαλύσουν τα γόνατα του; Μπορεί να κάνει squat & dead με την μπάρα ή δυο πλάκες ή και χωρίς βάρος αλλά σαν άσκηση μικρής ενδυνάμωσης και να δώσει βαρύτητα στην ίδια την κίνηση και στην λεκάνη του. Επίσης, τα πόδια γυμνάζονται στο τρίπτυχο μια χαρά ειδικά οι γλουτοί.
τα ποδια δεν γυμναζονται καθολου στο τριπτυχο αδερφε
απλα σφιγγεις λιγο τους γλουτους ασυναισθητα οταν κανεις το τριπτυχο.
αυτο δεν αποτελει εκγυμναση των ποδιων σε καμια περιπτωση.
στα υπολοιπα που αναφερεις συμφωνω
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
ας μαθουμε μερικα βασικα πραγματα
ελευθερα βαρη=αλτηρες μπαρες κετμπελς(παλι αλτηρες εινα ιτα κετμπελςς απλα εχουν διαφορετικη λαβη)
ποτε ξεκινησε η χρηση τους υπαρχουν αναφορες για χρηση βαρους στην εκγημναση στην αρχαια ελλαδα  

σκουοτ=η πιο φυσικη κινηση που κανει καποιος, τα παιδια οταν μαθαινουν να περπατουν οταν σκυβουν να πιασουν κατι οταν σηκωνονται απο το πατωμα παντα απο θεση σκουοτ το κανουν

οι αρσεις θααντου εχουν τη νιδια αρχη με το σκουοτ

ποτε παθαινουμε κηλες
οταν εκτελουμε λαθος την ασκηση

μηχανηματα
τα μηχανηματα δουλευουν σε γωνιες που δεν μπορουμε να εχουμε αντισταση με τα ελευθερα βαρη ή με το βαρος του σωματος μας
2)βοηθουν στο να δυναμωσουμε σε ασκησεις πχ δεν μπορει καποιος να κανει ουτε μια ελξη στο μονοζυγο τι θα κανει; θα παει στην τροχαλια πλατης την κατακορυφη (απο πανω) θα βαλε ιτο βαρος που μπορει να σηκωσει και θα εκτελεσει την ασκηση
στην ουσια θα κανει μονοζυγο με λιγοτερα κιλα σταδιακα θα δυναμωσει και μετα θα μπορει να κανει και ελξεις στο μονοζυγο το ιδιο γινεται και με τον παγκο για στηθος οταν δεν μπορει καποιος να κανει πους απς

αντιστροφα οταν καποιος ειναι αρκετα δυνατος και κανει 20 και παραπνω ελξεις στο μονοζυγο τοτε στην τροχαλια θα βαλει παρσπανω βαρος και θα κανει μεγαλυτερη υπερτοφια
(οι μυς αποτελουνται απο λευκες και κοκκινες ινες οι μεν αναπτυσονται με αεροβιου τυπου ασκηση οι δε με αναεροβιου)

τα αρνητικα των μηχανηματων λογο του οτι εχει ο καθε ενας διαφορετικο υψος και στον κορμο και στα ακρα ειναι λογικο να δημιουργει ο καθε ενας διαφορετικους μοχλους
τα μηχανηματα κατασκευαζονται εχοντας υποψην τον μεσω ορο υψους και οι προσαρμογες που μπορεις να κανεις δεν ειναι απεριοριστες ετσι λοιπον το χ μηχανημα που σε εμενα δουλευει τελεια εχει φανταστικες γωνιες κλπ κλπ στον αλλον δεν δουλευει

οι κρικοι κλπ κλπ ειναι καλοι για παιδια και εφηβους αν παει καποιοις 30αρης που ειναι αγυμναστος να κανει ενοργανη θα καταστραφει
καμια μορφη εκγυμνασης δεν ειναι κακη αλλα πρεπει να ξερουμε τι δουλευει στο σωμα μας και στην ηλικια μας

βαριεμαι να γραψω αλλα

Αυτά είναι από το google. Άσχετα με αυτά που ανέφερα πριν. Πρέπει να εξηγήσεις σε ένα τύπο δυο μέτρα ότι θα βρει στο μηχάνημα αν δεν κατεβάσει τη θέση; Εγώ σου ανέφερα άλλα πραγματάκια που δεν τα γράφει ούτε το google ούτε το bbgr. Για τους κρίκους το είπα παίζει και πέντε φορές για το πώς και πότε κάποιος μπορεί να ξεκινήσει, υπάρχουν και τα progressions που ανέφερα, δεν κρεμιέσαι για σταυρό στο άκυρο.

Όσον αφορά τα squat, κάποιος με σκλήρυνση λαγονίων ή άλλες παθήσεις θα πάθει ζημιά, ειδικά αν κάνει ελεύθερο και βάλει και κιλά (κάτι που κάνουν όλοι, λόγω της μόδας που υπάρχει ότι είναι το καλύτερο compound move). Τα βαριά squat βάζουν μεγάλη πίεση και στην κοιλιακή χώρα και την στομαχική βαλβίδα και μια μέρα ξυπνάς και έχεις καούρες για πάντα.

Όσο για την σύγκριση μηχανήματος τροχαλία για πλάτη με τις ελξεις, καμία απολύτως σχέση. Στην δεύτερη, ο κορμός δουλεύει καθώς και άλλοι σταθεροποιητικοι μύες και οι γλουτοί καθώς σφίγγουν για να κρατήσουν σταθερό το σώμα. Άλλο έρεισμα δίνει η κίνηση αυτή, άλλο η τροχαλία, και στους μύες και στο CNS.

Αν δε γελούσες σαν ηλίθιος και διάβαζες τι έγραψα θα σώζαμε πολύ χρόνο.


@matrix21 δε διαφωνώ μαζί σου, αν θέλει μεγάλα πόδια υπάρχει το ελεύθερο με bodyweight, τα squat/dead αλλά είπε για θέματα στην μέση, αλλιώς μηχανήματα.
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Πανέμορφε, για πες κανά καλό πρόγραμμα για το μονόζυγο-δίζυγο, μέρες ,σετ επαναλήψεις κλπ  :hi:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.872
Πόντοι
2.356
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Πανέμορφε, για πες κανά καλό πρόγραμμα για το μονόζυγο-δίζυγο, μέρες ,σετ επαναλήψεις κλπ  :hi:

Θα αφήσω μερικά λινκ. Εσυ ξέρεις το σώμα σου καλύτερα απ’ όλους και θα δεις τι βολεύει. Γενικά, πρόσεχε τους αγκώνες (αν η άσκηση προκαλεί πόνο, σταματάς) και τους καρπούς αν κάνεις κάμψεις. Το ωραίο με αυτού του τύπου προπόνησης είναι ότι φαντάζει σαν να παίζεις ένα RPG. Ξεκινάς από λέβελ 1 και σιγά σιγά βελτιώνεσαι.


ο συγκεκριμένος κάνει και ρουτίνες που είναι ηλίθιες (όπως τα rows από το ταβάνι ή πολύ βαριά deadlifts) αλλά σε γενικές γραμμές είναι οκ



Bench pull


Αν δεις ότι ο αγκώνας σου δίνει τον παραμικρό πόνο σταμάτα και φτιάξε αυτό πρώτα. Οι αγκώνες παθαίνουν ζημιά από ανισορροπίες αλλά και από χόμπι όπως το να κρατάς όλη μέρα στα χέρια το κινητό κλπ. Αν δεν έχεις θέμα με αγκώνες, καρπούς, σβέρκο, είσαι κομπλέ.

Εγώ προσωπικά δουλεύω τα πάντα μια φορά την εβδομάδα, διπλή προπόνηση πρωί και απόγευμα και τρώω σαν βόδι την συγκεκριμένη μέρα. Δουλεύω πάγκο επικλινή 10*, ελξεις με διαφορετικές λαβές και rows το πρωί , απόγευμα δουλεύω ώμους (military press, behind neck και ring flyes)  και πόδια. Όλη την υπόλοιπη εβδομάδα αναρρώνω και πηγαίνω μόνο 30 λεπτά κολύμβηση.

Το προγράμα πάγκου είναι αυτό:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.872
Πόντοι
2.356
Διπλή προπόνηση; Ε καλά δεν γίνεταια υτό για όλους μας. Χρειάζεται να είσαι εισοδηματίας ή άνεργος. Αν κάποιος έρχεται σμπαραλιασμένος από την 10ωρη δουλεια και έχει και σχέση ή οικογένεια μάλλον τα ξεχνάει αυτά τα ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ κατά τα άλλα που λέει ο Πανέμορφος.
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2020
Μηνύματα
146
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
1
Διπλή προπόνηση; Ε καλά δεν γίνεταια υτό για όλους μας. Χρειάζεται να είσαι εισοδηματίας ή άνεργος. Αν κάποιος έρχεται σμπαραλιασμένος από την 10ωρη δουλεια και έχει και σχέση ή οικογένεια μάλλον τα ξεχνάει αυτά τα ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ κατά τα άλλα που λέει ο Πανέμορφος.

Σάββατο προπόνηση. Κυριακή ξεσάλωμα. Δευτέρα-Παρασκευή 20-30 λεπτά κολύμβηση και δουλειά. Παλευεται. Άμα θες πενθήμερες προπονήσεις στα 35 σου μπες ες αει φάρμακο  :happy:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom