Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Μάγκες, τι κάνουμε τώρα με τον κορονοτετοιο; παμε γυμναστήριο ή βγαίνουμε στγ φύση; ειμαι κ αυτη την εποχη σε πολη με κρούσματα, Πάτρα,
Εγω λεω να παω μετα απο μια εποχή λιγων ημερών και να κανω μονο αλτηρες και τροχαλία, γενικά οτι κανω μονο με χέρια, εσείς τι λέτε;

Δοκιμασε τα εξης:

Μια ωρα περπατημα, ταχυτητα 4-5 km/h.

Μετα απο αυτο, βρες ενα ομορφο σημειο (καποιο παρκο με δεντρα κτλπ) και ξεκινα διατασεις για ολο το σωμα για περιπου 15 λεπτα.

Καμψεις, κλασικες και υπο γωνιες. Ξεκινα με 10 σετ των 20 επαναληψεων για αρχη να δεις πως θα παει. Κενο αναμεσα στα σετ οχι πανω απο ενα λεπτο.

Ημικαθισματα με τα χερια πισω στον αυχενα. 10χ20.

Μετα απο ενα μηνα, ανεβασε τη μεση ταχυτητα στο περπατημα, το χρονο (1 ωρα και 30 λεπτα) και των αριθμο των σετ, 12 σετ πλεον.

Τον επομενο μηνα, ιδιος χρονος για περπατημα, 15 τα σετ.

Επομενος μηνας, ιδιος χρονος για περπατημα, 17 σετ.

Εως να φτασεις να εχεις τη δυνατοτητα για 20 σετ.

Μεινε σταθερος μετα σε αυτα, 5 ημερες την εβδομαδα.

  :hi:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Μάγκες, τι κάνουμε τώρα με τον κορονοτετοιο; παμε γυμναστήριο ή βγαίνουμε στγ φύση; ειμαι κ αυτη την εποχη σε πολη με κρούσματα, Πάτρα,
Εγω λεω να παω μετα απο μια εποχή λιγων ημερών και να κανω μονο αλτηρες και τροχαλία, γενικά οτι κανω μονο με χέρια, εσείς τι λέτε;
Ειδα ενα ενδιαφέρον βίντεο σχετικό με διατροφη και ενίσχυση του ανοσοποιητικου σε σχέση με τον κορονοιό , θα μπορουσα να το βάλω και στο σχετικό νημα για τον ιό αλλά εκει μάλλον θα χαθεί γρήγορα (θα παει σε προηγουμενες σελίδες εννοώ) ενω εδω δεν έχει πολυ κίνηση το νημα.

Κατα τα άλλα και εγω είμαι πιό πολυ υπέρ της άσκησης εκτός γυμναστηρίου ... αλλά δεν έχω και μεγάλη εμπειρία εντός γυμναστηρίου , μιά χρονιά είχα πάει μόνο στο λύκειο και εκείνο για 2-3 μήνες δεν θυμάμαι ακριβώς έχουν περάσει και καμιά 20κάτι χρόνια :P

 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.030
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
4.006
Mην μου πεις ότι είσαι φαν αυτής της ψωνάρας.

Ξένοι youtubers χίλιες φορές.
Που τα λένε ωραία,χωρίς υφάκι.
Πέρα από το υφάκι που δεν με ενοχλεί καθόλου προσωπικά ...Ξέχασε πολλά να πει : περιληπτικά θα αναφερθώ :=== Πρωτεΐνη κρεατινη αμινοξέα  βιταμίνες , σε μεγάλες δόσεις προκαλούν πονοκεφάλους γαστρίτιδες ελκοι  στομάχου , σοβαρές δυσπεψίες , σπαστικές κολίτιδας , δυσκοιλιότητες , νόσος του chron!!!, όταν αρρωστενεις απαγορεύεται να τα συνδυάζεις με αντιβιοτικά !!!! Απαγορεύεται όταν έχεις πυρετική κίνηση να τα λαμβάνεις .....Επισης αν τα συνδυάσεις με αλκοόλ είναι καταστροφικό για το συκωτη !!!!    Δεν έχουν όλοι τέτοιες παρενέργειες αλλά αρκετοί και τους αφήνουν και κουσούρια !!!! Επισης η κρεατινη μακροχρόνια η κόψει της προκαλεί μυϊκούς σπασμούς !! Όχι απλά κράμπες !! Μειλαω για trigger points  με σοβαρούς χρόνιους πόνους !!! Αλλά και αντανακλαστικούς πόνους σε απότομες κινήσεις !!!! Τα κατάλαβα πολύ αργά όλα αυτά και μειλαω εμπειρικά !!!! Κανένας γιατρός κανένας δήθεν γυμναστής δεν τα εξηγεί όλα αυτά !!!οι μεν γιατροί λένε μόνο την καραμέλα ότι έχουν ορμόνες και χαλάνε το συκωτη καλύτερα τρώγε τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη κτλ ...και οι μεν γυμναστές λένε σε σωστές ποσότητες και όταν σου συμβη κάτι σου λένε την καραμέλα ότι έκανες κατάχρηση και το έκρυβε σ για να βγάλουν την ουρά τους απ έξω ....!!!!!
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Πέρα από το υφάκι που δεν με ενοχλεί καθόλου προσωπικά ...Ξέχασε πολλά να πει : περιληπτικά θα αναφερθώ :=== Πρωτεΐνη κρεατινη αμινοξέα  βιταμίνες , σε μεγάλες δόσεις προκαλούν πονοκεφάλους γαστρίτιδες ελκοι  στομάχου , σοβαρές δυσπεψίες , σπαστικές κολίτιδας , δυσκοιλιότητες , νόσος του chron!!!, όταν αρρωστενεις απαγορεύεται να τα συνδυάζεις με αντιβιοτικά !!!! Απαγορεύεται όταν έχεις πυρετική κίνηση να τα λαμβάνεις .....Επισης αν τα συνδυάσεις με αλκοόλ είναι καταστροφικό για το συκωτη !!!!    Δεν έχουν όλοι τέτοιες παρενέργειες αλλά αρκετοί και τους αφήνουν και κουσούρια !!!! Επισης η κρεατινη μακροχρόνια η κόψει της προκαλεί μυϊκούς σπασμούς !! Όχι απλά κράμπες !! Μειλαω για trigger points  με σοβαρούς χρόνιους πόνους !!! Αλλά και αντανακλαστικούς πόνους σε απότομες κινήσεις !!!! Τα κατάλαβα πολύ αργά όλα αυτά και μειλαω εμπειρικά !!!! Κανένας γιατρός κανένας δήθεν γυμναστής δεν τα εξηγεί όλα αυτά !!!οι μεν γιατροί λένε μόνο την καραμέλα ότι έχουν ορμόνες και χαλάνε το συκωτη καλύτερα τρώγε τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη κτλ ...και οι μεν γυμναστές λένε σε σωστές ποσότητες και όταν σου συμβη κάτι σου λένε την καραμέλα ότι έκανες κατάχρηση και το έκρυβε σ για να βγάλουν την ουρά τους απ έξω ....!!!!!

Τι να πει μωρέ το βλαμμένο.
Προσωπικά με ενοχλεί το υφος του.Αν θες να πεις κατι δεν τα λες με υφακι σαν αυτόν.

Εγώ παρακολουθώ ξενους youtubers για εκτέλεση ασκήσεων,όχι τον χαζό που πουλάει και το νεφρό του για να πλασαρει συμπληρώματα και να αποκτήσει followers.

Αν θέλει κανείς να δεις εκτέλεση ασκήσεων υπαρχουν πολλοί ξένοι youtubers,βλέπε AthleanX,Scott Herman,Buff Dudes,Jeremy Ethier που τα λένε ωραία χωρίς μαγκιές.
Προσωπικά μένω μακριά από συμπληρώματα κλπ
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Μια απλη πρωτεινη μπιζελιου (χωρις γευση και προσθετα 100% σκετη) και μια πρωτεινη κολλαγονου (σκετη και αυτη) χρειαζονται.

Τις κανεις μειγμα και πινεις 2 μεζουρες ανα ημερα για να παρεις τα οσα χρειαζεσαι.

Προτιμοτερο απο το να προσπαθεις με κρεας-γαλακτοκομικα και αυγα.

Εαν ειχαμε δικα μας κρεατα και αυγα, οκ. Δεν εχουμε ομως.

Αυτα που βαζεις μεσα σου οταν τα τρως, τα εχεις ψαξει;

Οι πρωτεινες μπιζελιου-κολλαγονου οταν ειναι σκετες χωρις κανενα προσθετο ειναι οτι καλυτερο, στα παντα.

Ποικιλια απο λαχανικα, οσπρια, σαλατες και πρωτεινη. Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.871
Πόντοι
2.356
Αυτές τις ημέρες οι πορωμένοι με τα γυμανστήρια πρέπει να υποφέρουν πολύ ε; - Ξέρω πολλούς δυσπροσάρμοστους που δεν αντέχουν να κάνουν προπόνηση στο σπίτι τους και τρέξιμο έξω. - Η σκέψη μου ευλαβικά είναι μαζί τους. - Το λέω χωρίς ίχνος ειρωνίας.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
150
Like
2.908
Πόντοι
6.925
Οσοι πάνε για sosializing 30' ασκήσεις και 60' μπλα μπλα πρέπει να είναι στα χάπια. Εγώ βρίσκω αφορμή με το τρέξιμο έξω για να βγαίνω και λίγο, σε σημείο να ανεβάζω χλμ και ρυθμό. Μετά ασκήσεις και trx στην βεράντα οπότε μάλλον δεν με βλέπω να ανανεώνω συνδρομή πλέον.
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.454
Like
1.452
Πόντοι
216
Αυτές τις ημέρες οι πορωμένοι με τα γυμανστήρια πρέπει να υποφέρουν πολύ ε; - Ξέρω πολλούς δυσπροσάρμοστους που δεν αντέχουν να κάνουν προπόνηση στο σπίτι τους και τρέξιμο έξω. - Η σκέψη μου ευλαβικά είναι μαζί τους. - Το λέω χωρίς ίχνος ειρωνίας.
ναι ειμαι χαλια  εχω μια κωπηλατικη αλλα βαριεμαι να κανω, εχω δυο 12 κιλα βαρακια μου πεφτουν μικρα εχω ενα 50 κιλο παουερ τουιστ με αυτο κατι κανω οταν δεν με πονανε αρθρωσεις και κοκκαλα απο αυτο, εχω και μονοζυγο αλλα ειμαι βαρυς και ισα που κανω 6-7 επαναληψεις και αυτες οχι και πολυ σωστες.
κανω πους απς, κοιλιακους οχι ετσι και αλλιως εχω κοιλια, κανω τρικεφαλους σε δυο καρελκες.....
εχω και μια σουστα και κανω εκτασεις ομων και κατι παρομοια
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.871
Πόντοι
2.356
ναι ειμαι χαλια  εχω μια κωπηλατικη αλλα βαριεμαι να κανω, εχω δυο 12 κιλα βαρακια μου πεφτουν μικρα εχω ενα 50 κιλο παουερ τουιστ με αυτο κατι κανω οταν δεν με πονανε αρθρωσεις και κοκκαλα απο αυτο, εχω και μονοζυγο αλλα ειμαι βαρυς και ισα που κανω 6-7 επαναληψεις και αυτες οχι και πολυ σωστες.
κανω πους απς, κοιλιακους οχι ετσι και αλλιως εχω κοιλια, κανω τρικεφαλους σε δυο καρελκες.....
εχω και μια σουστα και κανω εκτασεις ομων και κατι παρομοια

Πάλεψε το αδερφέ! Μην το αφήνεις! Δεν είναι όλα στη ζωή γυμναστήριο. Και στο λέει ένας άνθρωπος που πάει κάθε μέρα γυμναστήριο μέχρι πρότινος που κλείσανε.
Και κάτι ακόμα: Ποτέ στη ζωή μου δεν  κατάλαβα όσους σηκώνουν πολλά κιλά και έχουν κοιλιές και γενικά είναι με κιλά πάνω τους. Για να έχεις πάνω σου κιλά και να είσαι αθλητικός ή να φαίνεσαι γυμνασμένος είναι εξαιρετικά δύσκολο. Εκτός αν είσαι χρήστης στεροειδών. Μόνο τότε έχεις μια εικόνα σωστή... Αλλιώς φαίνεσαι σαν ένας χοντρός με φουσκωτά χέρια και πλάτες, χωρίς καμία φυσική κατάσταση. Αυτό σας αρέσει ρε παιδιά; Νιώθετε ωραία να μην έχετε ανάσες; Να μην μπορείτε να τρέξετε 5χλμ σαν άνθρωποι; Δεν λέω να είσαι skinny δρομέας αλλά και αυτό που βλέπω στα γυμναστήρια με τα πατσόκοιλα να νομίζουν ότι είναι γυμνασμένοι με κάνει να γελάω από μέσα μου. (Φόβαμαι μη χάσω κιλά μη χασω μυες λέει ο κάθε πικραμένος λες και θα κατέβει σε αγώνες...)

Βάλτε το τρέξιμο στη ζωή σας και την στεγνή διατροφή. Τα κιλά, τα τεράστια γεύματα και όλα αυτά που βλέπετε απαιτούν πολλά χρήματα και χρήση στεροειδών για να φαίνεσαι άνθρωπος αλλιώς φαινεσαι μπουχέσας.  ΕΚΤΟΣ αν είσαι εισοδηματίας ή 25 χρονων.... τότε ναι, θα είσαι φέτες και με κιλά... καθώς θα έχεις χρόνο να τα κάνεις όλα τέλεια: Γεύματα, ύπνο, νερό τα πάντα. Αλλά όσο μεγαλώνεις τόσο δύσκολο είναι να βαστήξεις μυικό ιστό... Βέβαια πάντα εξαρτάται από το DNA σου και την κατασκευή που έχεις. Οι περισσότεροι βαρητζήδες των γυμναστηρίων δεν έχουν ούτε αντοχές ούτε φυσική κατάσταση. Μόνο βάρη μπορούν να σηκώνουν και μάλιστα πολλά. - Μονόζυγο ελάχιστοι μπορούν να κάνουν 15 έλξεις πχ. για αερόβιο να μη συζητήσω καν... δεν ξέρουν καν τι σημαίνει διάδρομος και αν ανέβουν απλά περπατάνε για λίγο
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.454
Like
1.452
Πόντοι
216
μενεδημε εχω αρχισει καποια  καλυτερη διατροφη, βεβαια δεν ξερω αν θα την κρατησω, παντως  παλιωτερα ειχα κανει μια πολυ καλη διαιτα και ειχα χασει πολλα κιλα
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
μενεδημε εχω αρχισει καποια  καλυτερη διατροφη, βεβαια δεν ξερω αν θα την κρατησω, παντως  παλιωτερα ειχα κανει μια πολυ καλη διαιτα και ειχα χασει πολλα κιλα
Νομίζω το κλειδι είναι να βρεις μια διατροφη που σε ευχαριστει ουτως ωστε να μπορεις να την διατηρησεις σε βάθος χρόνου , γιατί και το καλυτερο διατροφικό πλάνο να έχει κανείς αν το κρατήσει πχ μια βδομάδα η ένα μηνα τι να προλάβεις να χάσεις.

 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.871
Πόντοι
2.356
μενεδημε εχω αρχισει καποια  καλυτερη διατροφη, βεβαια δεν ξερω αν θα την κρατησω, παντως  παλιωτερα ειχα κανει μια πολυ καλη διαιτα και ειχα χασει πολλα κιλα

Εύχομαι ότι καλύτερο φίλε! Να είσαι πάντα γερός!! Σιγά, εύκολο είναι. Εδώ τα καταφέρνω εγώ γιατί νομίζεις είμαι καλύτερος απο σένα?
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.871
Πόντοι
2.356
Νομίζω το κλειδι είναι να βρεις μια διατροφη που σε ευχαριστει ουτως ωστε να μπορεις να την διατηρησεις σε βάθος χρόνου , γιατί και το καλυτερο διατροφικό πλάνο να έχει κανείς αν το κρατήσει πχ μια βδομάδα η ένα μηνα τι να προλάβεις να χάσεις.

Πολύ σωστά Σάββα!
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
361
Πόντοι
326
Τα γυμναστήρια θα αργήσουν να ανοίξουν
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Η τελευταία άσκηση είναι άκρως βοηθητική για όσους δυσκολεύονται να κάνουν έλξεις.

 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
361
Πόντοι
326
Δεν βλέπω να ανοίγουν ούτε τέλος Ιουνίου
 

the punisher

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2020
Μηνύματα
142
Like
34
Πόντοι
1
χαιρετω τους μυστες της σιδερικης ηδονης!
να υποθεσω πως αυτο το καιρό τα μυωνια των μιστιδων θα εχουν ατροφησει αλλα συντομα ευελπιστω τα μυωνια τα αρχιζουν να παλονται παλι κατω απο τους ρυθμους της σιδερικης πανδαισιας!
 

the punisher

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2020
Μηνύματα
142
Like
34
Πόντοι
1
Τα βαρη ειναι άλλο πράγμα. Ειναι καθαρα για δυναμη. Αρκετοι των πολεμικων τεχνων δουλευουν συνδυαστικα με βάρη για να βελτιώσουν εκτος απο την τεχνική αλλα και τη δυναμη τους. Μην μπαινετε στο τρυπάκι της συγκρισης οτι ειστε καλυτεροι απο εκεινον που κάνει βαρη και το αντιστροφο. Καθετι ειναι για άλλο σκοπο.
σωστος ο μυστης!δυνατος πολυ!
 

the punisher

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2020
Μηνύματα
142
Like
34
Πόντοι
1
γνωριζει καποιος μυστης ποτε ανοιγουν τα παρκα για δυνατες κουρσες(τρεξιμο)?
εχουμε αναγκη να κουρσαρουμε στο αιδιο του παρεος(πεδιο του αρεος) παρεα με τους λεπρους!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom