Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

Βοργιας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2015
Μηνύματα
644
Κριτικές
4
Like
1.898
Πόντοι
206
Θελω να πεταξω ωμους γιατι σαν να εινα κρυμμενοι στο δικο μου σωμα. Πρεπει να αυξησω κιλα η μηπως ειναι οπτικο και πρεπει να πεταχτουνε και αλλοι μυες δικεφαλοι τρικεφαλοι για να φανουν?
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Κάτω μέρος

Ημέρα 2η
Μέσο επίπεδο
Front ή back squat 4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Πρόσθιες προβολές 4 σετ 8-10 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Ροκανίσματα σε τροχαλία

Ημέρα 2η
Προχωρημένο επίπεδο
Front ή back squat 3-4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Πρόσθιες προβολές 3 σετ 8-10 επαναλήψεις
Leg extensions 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Leg curls 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 3-4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Ροκανίσματα σε τροχαλία

Ημέρα 4η
Μέσο επίπεδο
Dead lifts 4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Leg press 4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Άρσεις ποδιών σε δίζυγο με βάρη στα πόδια

Ημέρα 4η
Προχωρημένο επίπεδο
Dead lifts 3-4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Leg press 3-4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Leg extensions 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Leg curls 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 3-4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Άρσεις ποδιών σε δίζυγο με βάρη στα πόδια
 

Επισκέπτης
Θελω να πεταξω ωμους γιατι σαν να εινα κρυμμενοι στο δικο μου σωμα. Πρεπει να αυξησω κιλα η μηπως ειναι οπτικο και πρεπει να πεταχτουνε και αλλοι μυες δικεφαλοι τρικεφαλοι για να φανουν?
μηπως εχεις πολλα κιλα;
 

Βοργιας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2015
Μηνύματα
644
Κριτικές
4
Like
1.898
Πόντοι
206
Εννοεις να ειμαι παχης; Δεν ειμαι, ειμαι εντελως φυσιολογικο βαρος-υψος.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.134
Κριτικές
491
Like
37.464
Πόντοι
41.447
Κάτω μέρος

Ημέρα 2η
Μέσο επίπεδο
Front ή back squat 4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Πρόσθιες προβολές 4 σετ 8-10 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Ροκανίσματα σε τροχαλία

Ημέρα 2η
Προχωρημένο επίπεδο
Front ή back squat 3-4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Πρόσθιες προβολές 3 σετ 8-10 επαναλήψεις
Leg extensions 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Leg curls 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 3-4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Ροκανίσματα σε τροχαλία

Ημέρα 4η
Μέσο επίπεδο
Dead lifts 4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Leg press 4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Άρσεις ποδιών σε δίζυγο με βάρη στα πόδια

Ημέρα 4η
Προχωρημένο επίπεδο
Dead lifts 3-4 σετ 6-8 επαναλήψεις
Leg press 3-4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Leg extensions 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Leg curls 3 σετ 10-12 επαναλήψεις
Όρθιες άρσεις για γάμπες 3-4 σετ 10-12 επαναλήψεις
Άρσεις ποδιών σε δίζυγο με βάρη στα πόδια

Μαξιμιλιαν
ρισπεκτ
απο τους λιγους πραγματικους γνωστες του αντικειμενου χωρις φαμφαρες και παπαριες
ωραιος!
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16

Zero σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Στη γυμναστική με αντιστάσεις υπάρχουν κάποιοι απλοί κανόνες που είναι εύκολο να τους μάθει κάποιος για να έχει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.
Δυστυχώς όμως στα γυμναστήρια οι μόνες συζητήσεις και απορίες που ακούς ειδικά από καινούριους στο αντικείμενο είναι για συμπληρώματα, φάρμακα και λοιπά μαντζούνια όταν ακόμη δεν ξέρουν καλά καλά πως να εκτελέσουν σωστά μια άσκηση...

 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
maximilian για ενδυνάμωση τραπεζοειδών, σε σώμα με πρόβλημα στον αυχένα και κουρασμένο ώμο τι θα προτεινες;
μιλάμε για κατάσταση όπου και η απλή άρση ώμων με κιλα στα χέρια βάλσαμο είναι.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
maximilian για ενδυνάμωση τραπεζοειδών, σε σώμα με πρόβλημα στον αυχένα και κουρασμένο ώμο τι θα προτεινες;
μιλάμε για κατάσταση όπου και η απλή άρση ώμων με κιλα στα χέρια βάλσαμο είναι.

Αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να μη ζητάς από κανέναν να σου προτείνει κάτι και μάλιστα εξ αποστάσεως όταν υπάρχει πρόβλημα τραυματισμού ή υγείας. Πήγαινε σε ένα φυσιοθεραπευτή να σε δει από κοντά και να σου πει τι να κάνεις.
 

junglejim4322

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.218
Κριτικές
1
Like
106
Πόντοι
16
όχι
1. δοκίμασε μόνο μιλιτάρι πρεςς ή μετά από 2μηνο
2. χτύπησέ τους από όλες τις πλευρές (3)


Θελω να πεταξω ωμους γιατι σαν να εινα κρυμμενοι στο δικο μου σωμα. Πρεπει να αυξησω κιλα η μηπως ειναι οπτικο και πρεπει να πεταχτουνε και αλλοι μυες δικεφαλοι τρικεφαλοι για να φανουν?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να μη ζητάς από κανέναν να σου προτείνει κάτι και μάλιστα εξ αποστάσεως όταν υπάρχει πρόβλημα τραυματισμού ή υγείας. Πήγαινε σε ένα φυσιοθεραπευτή να σε δει από κοντά και να σου πει τι να κάνεις.
Το έχω ήδη κάνει.
Απλά μαζεύω γνώμες και συγκρίνω.
 

_thodoris

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
13
Like
1
Πόντοι
0
maximilian για ενδυνάμωση τραπεζοειδών, σε σώμα με πρόβλημα στον αυχένα και κουρασμένο ώμο τι θα προτεινες;
μιλάμε για κατάσταση όπου και η απλή άρση ώμων με κιλα στα χέρια βάλσαμο είναι.

Κάνεις ισομετρικές ασκήσεις και τις αντιμετωπίζεις ως κανονικές, δηλαδή αφήνεις τουλάχιστον 48 ώρες ανάρρωση.

Δεν γνωρίζω από τραυματισμούς, αλλά η απλή άρση "με κιλά" για εμένα είναι ό,τι πιο απλό, πρακτικό. Πάρε πολύ ελαφριά κιλά (4κιλα) και κάνε μέχρι να βρεις που σε πιάνει, και άστο εκεί. Τραπεζοειδείς και ώμοι δεν θέλουν πολλά κιλά.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Με 7κιλα δουλεύω, μου είναι πολύ άνετα και δε σκοπεύω να τα αυξήσω. Απλή άρση για αρκετό καιρό ακόμα και βλέπουμε.
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.978
Κριτικές
32
Like
15.572
Πόντοι
12.946
Με 7κιλα δουλεύω, μου είναι πολύ άνετα και δε σκοπεύω να τα αυξήσω. Απλή άρση για αρκετό καιρό ακόμα και βλέπουμε.
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω, όχι από την κοιλιά μου αλλά όπως μου τα εξήγησε φυσιοθεραπευτής πολύ καλός και ειδικός σε αθλητικά.
Η φλεγμονή είναι εσωτερική πληγή τενόντων, αντίστοιχα με την εξωτερική που άμα τραυματιστείς η πληγή κάνει κάπαλο έτσι γίνεται και εσωτερικά.
Αν έχεις τραυματιστεί εσωτερικά ότι και να κάνεις θα το επιβαρύνεις, καλό είναι να στο φτιάξει ένας καλός φυσιοθεραπευτής και να σου δώσει ειδικές ασκήσεις μέχρι να επανέλθεις.
Τα 7 κιλά που αναφέρεις είναι τραγικά λίγα, σίγουρα θα έχεις θέμα.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.134
Κριτικές
491
Like
37.464
Πόντοι
41.447
Zero σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Στη γυμναστική με αντιστάσεις υπάρχουν κάποιοι απλοί κανόνες που είναι εύκολο να τους μάθει κάποιος για να έχει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.
Δυστυχώς όμως στα γυμναστήρια οι μόνες συζητήσεις και απορίες που ακούς ειδικά από καινούριους στο αντικείμενο είναι για συμπληρώματα, φάρμακα και λοιπά μαντζούνια όταν ακόμη δεν ξέρουν καλά καλά πως να εκτελέσουν σωστά μια άσκηση...

ετσι ακριβως
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω, όχι από την κοιλιά μου αλλά όπως μου τα εξήγησε φυσιοθεραπευτής πολύ καλός και ειδικός σε αθλητικά.
Η φλεγμονή είναι εσωτερική πληγή τενόντων, αντίστοιχα με την εξωτερική που άμα τραυματιστείς η πληγή κάνει κάπαλο έτσι γίνεται και εσωτερικά.
Αν έχεις τραυματιστεί εσωτερικά ότι και να κάνεις θα το επιβαρύνεις, καλό είναι να στο φτιάξει ένας καλός φυσιοθεραπευτής και να σου δώσει ειδικές ασκήσεις μέχρι να επανέλθεις.
Τα 7 κιλά που αναφέρεις είναι τραγικά λίγα, σίγουρα θα έχεις θέμα.
7 κιλά αλτήρα ανά χέρι. 14 στο σύνολο. Είναι συνδυασμένο πρόβλημα. Βλάβη σε αυχενικό σπόνδυλο, που επηρεάζει και τους τραπεζοειδείς αλλά και τα νεύρα που περνούν απο κει, αλλά και φλεγμονή στον τένοντα σε δύο σημεία, αγκώνα και ώμο. Συνδυασμός πολλής χειρωνακτικής δουλειάς και καθημερινής προπόνησης. Μετά τη θεραπεία με αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά, συν ενέσεις κορτιζόνης, ο ορθοπεδικός με έστειλε φυσιοθεραπευτή. Πολλά λάστιχα και ισομετρικές για τους ώμους συν απλή άρση για τους τραπεζοειδείς. Το ακολουθούμε ευλαβικά και ειδικά ώμους είδα τεράστια βελτίωση. Αλλά πάντα ρωτάω για να έχω και μια άλλη άποψη, επειδή όλο και κάποιος ομοιοπαθής υπάρχει εκεί έξω. Ότι δουλεύει σε μένα δε δουλεύει απαραίτητα σε κάποιον άλλον. Παρεκτός που και απο φυσιοθεραπευτή σε φυσιοθεραπευτή είδα μεγάλες διαφορές. Ο πρώτος συνεργαζόταν με αθλίατρο αλλά φτωχά πράγματα. Ο δεύτερος, του ορθοπεδικού, κάνει παπάδες. Ο πρώτος γιατρός μου έλεγε χειρουργείο, ο δεύτερος απλές ενέσεις, γιατί άλλαξε η προσέγγιση σε αυτού του είδους τους τραυματισμούς. Γιαυτό είμαι πάντα της δεύτερης άποψης, ειδικά σε γιατρούς.
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.978
Κριτικές
32
Like
15.572
Πόντοι
12.946
Αλλά πάντα ρωτάω για να έχω και μια άλλη άποψη, επειδή όλο και κάποιος ομοιοπαθής υπάρχει εκεί έξω. Ότι δουλεύει σε μένα δε δουλεύει απαραίτητα σε κάποιον άλλον. Παρεκτός που και απο φυσιοθεραπευτή σε φυσιοθεραπευτή είδα μεγάλες διαφορές. Ο πρώτος συνεργαζόταν με αθλίατρο αλλά φτωχά πράγματα. Ο δεύτερος, του ορθοπεδικού, κάνει παπάδες. Ο πρώτος γιατρός μου έλεγε χειρουργείο, ο δεύτερος απλές ενέσεις, γιατί άλλαξε η προσέγγιση σε αυτού του είδους τους τραυματισμούς. Γιαυτό είμαι πάντα της δεύτερης άποψης, ειδικά σε γιατρούς.
Κι εγώ ομοιοπαθής, έκανα μαλακία παλιά κρύος πήγα να παίξω πάγκο ακούω ένα κρακ και μετά είχα τρομερούς πόνους. Εντάξει βρήκα καλό φυσιοθεραπευτή και με έφτιαξε.
Τώρα βέβαια δεν ξανακάνω τις ίδιες  :jerking:, θέλει καλό ζέσταμα για τους ώμους.
Περαστικά, επίσης η κολύμβηση και η αμμοθεραπεία κάνει καλή δουλειά  :)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom