Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    28

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Ρε παλικάρια προχτές πήγα να σηκώσω το πόδι και ένιωσα σουβλιά στη μέση... καμοια άσκηση να βοηθιση υπάρχει?
Υπαρχουν πολλές ασκήσεις , όπως και πολλά είδη πόνων , μπορείς να δοκιμάσεις η αυτά που προτείνει πιό πάνω ο athlean-X στο πιο πανω ποστ μου η να δεις διάφορα βίντεο στο youtube εχει και στα ελληνικά , ενδεικτικά θα βάλω μερικά. Ελπίζω κατι απο αυτά να βοηθήσει.



 

ALEXISKOS30

Νέο Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
εχει δικιο το παιδι τα τουμπανα δεν μπορουν να κουνιθουν .Ασε που ρε μαγκες το παραχεζεται με ρουχα σαν χοντρη ειστε ολοι  :hi:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
εχει δικιο το παιδι τα τουμπανα δεν μπορουν να κουνιθουν .Ασε που ρε μαγκες το παραχεζεται με ρουχα σαν χοντρη ειστε ολοι  :hi:
Νομίζω οτι για να είσαι με ρουχα σαν χοντρός πρέπει να έχεις πολύ μυικη μάζα οπότε λογικά μιλάς για αυτους που παιρνουν αναβολικα , γιατί με φυσικό τρόπο δεν γινεται να είσαι χοντρός απο μυς , εκτός αν συμπληρωνεις τους μυς με αρκετό λίπος , οπότε μετά δεν είσαι σαν χοντρός είσαι σκέτο χοντρός :P
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Ενα σχετικό βίντεο με το παραπάνω είναι αυτό του τυπου παρακάτω , συμφωνα με τον οποίο είναι ανούσιο το "είμαι σε όγκο" και το "είμαι σε γράμμωση" αν και οι περισσότεροι youtubers απο οτι εχω δει διαφωνουν με αυτον ... ποιός να έχει δίκιο άραγε ;  :think:


Α τελικά λέει οτι έχει νόημα η φαση όγκου μόνο για προχωρημένους αθλητές παρακάτω στο βίντεο.
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
26
Like
597
Πόντοι
4.475
Να πω την γνωμη μου,μετα απο 18 χρονια σε γυμναστηρια,...Μην τρελενεσε να γινεις φετες...αλλα ουτε και τουμπανο...μονο προβληματα θα εχεις...Εγω τα παρατησα ολα...και κανω μονο τρεξιμο σε βουνο!και εχω βρει την υγεια μου!Ειναι πολυ ασχημο να τρως σαν γουρουνι και να σηκονης πολλα κιλα να φουσκονης και να μην μπορεις να κουνηθης μετα...Εγω αυτο ειχα παθει...Τα λεω αυτα οχι για να κατηγορησο το αθλημα αλλα για να πω τι επαθα και τι μου συναιβη!Οσο αναφορα τα συμπληροματα διαττοφης τα εχω κοψι ολα!πρωτεινες φορμουλες για γραμοση ,ογκο,φλεβικοτιτα.κτλ..τα μονα που παιρνο ακομα ειναι τα ενεργιακα ποτα και αυτα με ρεγουλα οταν πηγαινο βουνο...ελπιζο να βοηθησα!

Θέλει συνδυασμό. Εγώ έτρεχα για πολλά χρόνια, χωρίς καθόλου βάρη. Τα βάρη επιβαρύνουν τους τένοντες είναι η αλήθεια. Έχω βέβαια κάνει και βάρη. Την πραγματική διαφορά στο σώμα μου την είδα όταν συνδύασα τρέξιμο με μονόζυγο. Το μονόζυγο είναι μια άσκηση που πιάνει πολλαπλές μυϊκές ομάδες γιατί είναι πολυαρθρική άσκηση.

ο σκελετός και οι αρθρώσεις χρειάζονται δυνατούς μυς, η καρδιά και το κυκλοφορικό χρειάζονται αεροβική άσκηση.

Συνδυασμός είναι η ιδανική φόρμουλα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

ΥΓ: είχα ενοχλήσεις με την μέση που σχεδόν εξαφανίστηκαν όταν άρχισα μονόζυγο.
 

Οξαποδω

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
3.920
Κριτικές
25
Like
11.584
Πόντοι
14.615
...
Το μονόζυγο είναι μια άσκηση που πιάνει πολλαπλές μυϊκές ομάδες γιατί είναι πολυαρθρική άσκηση.
...
Πολύ σωστά.
Επίσης οι βυθίσεις στο δίζυγο επιδρούν ταυτόχρονα σε πλήθος μυών και μάλιστα είναι συμπληρωματικές στο μονόζυγο, γιατί το δίζυγο θέλει τρικέφαλους.
Κάποια μηχανήματα έχουν υποβοήθηση για αυτές τις δύο ασκήσεις, π.χ. το Nautilus.
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.975
Κριτικές
32
Like
15.508
Πόντοι
12.946
Θέλει συνδυασμό. Εγώ έτρεχα για πολλά χρόνια, χωρίς καθόλου βάρη. Τα βάρη επιβαρύνουν τους τένοντες είναι η αλήθεια. Έχω βέβαια κάνει και βάρη. Την πραγματική διαφορά στο σώμα μου την είδα όταν συνδύασα τρέξιμο με μονόζυγο. Το μονόζυγο είναι μια άσκηση που πιάνει πολλαπλές μυϊκές ομάδες γιατί είναι πολυαρθρική άσκηση.

ο σκελετός και οι αρθρώσεις χρειάζονται δυνατούς μυς, η καρδιά και το κυκλοφορικό χρειάζονται αεροβική άσκηση.

Συνδυασμός είναι η ιδανική φόρμουλα κατά την ταπεινή μου γνώμη.

ΥΓ: είχα ενοχλήσεις με την μέση που σχεδόν εξαφανίστηκαν όταν άρχισα μονόζυγο.

Σωστό  :thumbsup:
βέβαια το είδος γυμναστικής εξαρτάται και από το σωματότυπο του αθλούμενου.
Η δικιά μου γνώμη είναι ότι γυμναστική αρέσει στο καθένα να την κάνει.
Εμένα π.χ. μου αρέσει να κάνω ασκήσεις με βάρη, δεν έχω στόχο να γίνω φέτες ή τούμπανο
το κάνω για χόμπι.
Εντάξει δε βάζω τα ίδια κιλά που έβαζα πριν 20-25 χρόνια στις βαριές ασκήσεις (squat/deadlift) και αφήνω περισσότερες μέρες για ξεκούραση.
Και ο διάδρομος καλός είναι κάνω όποτε έχω διάθεση.

Ενα σχετικό βίντεο με το παραπάνω είναι αυτό του τυπου παρακάτω , συμφωνα με τον οποίο είναι ανούσιο το "είμαι σε όγκο" και το "είμαι σε γράμμωση" αν και οι περισσότεροι youtubers απο οτι εχω δει διαφωνουν με αυτον ... ποιός να έχει δίκιο άραγε ;  :think:

Δε το είχα δει το βίντεο αλλά έχω την ίδια γνώμη, το ζητούμενο είναι να παίρνεις καθαρό μυικό. Από τους youtubers έμενα μου αρέσει ο  Thomas DeLauer (sixpack shortcuts)
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
παει κανεις γυμναστηριο νοτια προαστεια.... να με βοηθησει να κανουμε μαζι..... γιατι βαριεμε.... θελω να χασω κιλα και γραμμωση ειμαι 177 90 αλλα δε μου φαινονται .....
Τυπε εδω ζηταει ενας youtuber καμερα μαν , και ταυτόχρονα μπορεί να σε προπονήσει κιόλας , αν το χεις με την καμερα και ψαχνεις ακόμη να πας σε γυμναστήριο , δεν ξέρω οι περιοχές αν είναι κοντά , αυτός κατι για κυψέλη νομίζω λέει , τέλος πάντων η αν ενδιαφέρεται κάποιος  άλλος απο αθήνα ας δεί το βίντεο.

 

Επισκέπτης
καμια σχεση.

Οποιοδηποτε παλαιστικο αθλημα εχει τρελους και σοβαρους τραυματισμους( αυχαινες μεσες κτλ)

Οσο για τα striking αθληματα, σκεφτειτε τι θα προτιμουσατε...ενα διαλυμενο γονατο ή ενα κεφαλι κουρκούτι...;
Ακριβως.
 

Golfakias93

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2013
Μηνύματα
117
Κριτικές
3
Like
74
Πόντοι
1
παιδια ξερει κανεια κανενα καλο γυμναστηριο στην περιοχη πειραιας ν.φαληρο μοσχατο καλλιθεα;; δεν με νοιαζει το ποσο
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.975
Κριτικές
32
Like
15.508
Πόντοι
12.946
τελικά βρέθηκε γυμναστήριο?
Με αφορμή αυτό μου ήρθε να γράψω 2-3 πράγματα.
Το κυριότερο κριτήριο Ποιος είναι ο στόχος?
Δηλαδή φυσική κατάσταση ή μυική ενδυνάμωση.
Υπάρχουν γυμναστήρια  crossfit, βάρη, πολεμικές τέχνες και διάφορα
Εμένα π.χ. μετά από κάποια χρόνια έπαψε να με ενδιαφέρει η μυική μάζα και πάω στο γυμναστήριο (σιδεράδικο) για διασκέδαση  :s&m_2:
Ο στόχος μου είναι οι αναλογίες γιατί δεν μου αρέσουν οι τύποι με τεράστιους τραπεζοειδείς και γενικά κορμό και πόδια καλαμάκια  >:(
όποιος ενδιαφέρετε ας κάνει google search "John McCallum's formula"
Αυτά προς το παρόν  :sunglasses:
 

Embrance

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2006
Μηνύματα
481
Like
0
Πόντοι
1
σας ελειψα? :wanker:

επιστήμη και η έρευνα μίλησαν: Η συχνή προπόνηση και το συχνό ερέθισμα τόσο σε επίπεδο μυικό όσο και του ΚΝΣ είναι από τις πιο αποτελεσματικές μεθοδολογίες (προπονητικά) που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει.


 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.975
Κριτικές
32
Like
15.508
Πόντοι
12.946

μόνο 1 άσκηση για τρικέφαλους (Εκτάσεις τρικέφαλων 3 σετ) >:(
δε γίνεται έτσι δουλειά, θέλει 3-4 ασκήσεις επί 3 σετ με πολλά κιλά για τρικέφαλο.
και το άλλο δεν έχουν όλοι οι μυς τον ίδιο τύπο μυικών ινών
 

marko_kolo

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
569
Like
26
Πόντοι
6
μόνο 1 άσκηση για τρικέφαλους (Εκτάσεις τρικέφαλων 3 σετ) >:(
δε γίνεται έτσι δουλειά, θέλει 3-4 ασκήσεις επί 3 σετ με πολλά κιλά για τρικέφαλο.
και το άλλο δεν έχουν όλοι οι μυς τον ίδιο τύπο μυικών ινών

Oι βυθισεις σε διζυγο τι ειναι
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.975
Κριτικές
32
Like
15.508
Πόντοι
12.946
Oι βυθισεις σε διζυγο τι ειναι
Εξαρτάται την εκτέλεση, άμα γέρνεις μπροστά πιάνουν πιο πολύ στήθος/ώμους.
άμα είσαι σε όρθια στάση τρικέφαλο.
Τεσπά τη γνώμη μου είπα ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

"The triceps is composed of 67% fast twitch fibers, so train it according to the adage, "go heavy or go home."

 

Συνημμένα

  • triceps.jpg
    triceps.jpg
    9,4 KB · Εμφανίσεις: 22

Embrance

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2006
Μηνύματα
481
Like
0
Πόντοι
1
Η γνωμη σου δεν εχει σημασια.Σημασια εχει η επιστιμη και η λογικη.Ολες οι ασκσεις στηθους και οτιδηποτε εχει πιεση,προκαλει ερεθισμα στον τρικεφαλο.Οσα εχουν ελξη στον δικεφαλο.Μεχρι να φτασεις σε σημειο να εχεις ΑΝΑΓΚΗ να τα απομονωσεις,εχεις πολυ δρομο.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.731
Like
3.119
Πόντοι
506
3x McDonalds Hamburger> 750kcal / 39gr. Protein / 90gr. Carbs / 24gr. Fat
2x Body Attack Low Carb Protein Shake> 600kcal / 100gr. Protein / 36gr. Carbs / 4gr. Fat
Total: 1350kcal / 139gr. Protein / 126gr. Carbs / 28gr. Fat

ειμαι σε φαση ογκου και λεω γιατι οχι και λιγα μπεργκερ.....?

 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
3x McDonalds Hamburger> 750kcal / 39gr. Protein / 90gr. Carbs / 24gr. Fat
2x Body Attack Low Carb Protein Shake> 600kcal / 100gr. Protein / 36gr. Carbs / 4gr. Fat
Total: 1350kcal / 139gr. Protein / 126gr. Carbs / 28gr. Fat

ειμαι σε φαση ογκου και λεω γιατι οχι και λιγα μπεργκερ.....?

Το FAT που έχουν τα μπέργκερ το είδες;
Έτσι κάνεις όγκο εσύ;
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.975
Κριτικές
32
Like
15.508
Πόντοι
12.946
3x McDonalds Hamburger> 750kcal / 39gr. Protein / 90gr. Carbs / 24gr. Fat
2x Body Attack Low Carb Protein Shake> 600kcal / 100gr. Protein / 36gr. Carbs / 4gr. Fat
Total: 1350kcal / 139gr. Protein / 126gr. Carbs / 28gr. Fat

ειμαι σε φαση ογκου και λεω γιατι οχι και λιγα μπεργκερ.....?

Ρε φίλε τα μπούργκερ είναι πλαστικά  :S,
φάε αρνάκι σούβλας παραδοσιακά πράγματα  :headbaning2:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom