Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 236K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
ΡΕΟ νομίζω είχαν βγει για πρώτη φορά το 77 ή 78 σε απεργία.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής. Νομίζω ότι μόνο τώρα είναι δικαιολογημένη η χρήση στρατού. Τώρα δεν μπορεί να τους επιστρατεύσει διότι έχουν κατάληψη. Εκτός και εάν ξεκίνησαν απεργία...

Αλλα ακόμη και τώρα. Εάν ξεκίνησαν απεργία γιατί δεν τους επιστρατεύει και χρησιμοποιεί στρατό;

Γιατί ο Καραμανλής το 1977 ή 1978. Γιατί ο Μητσοτάκης πριν 20 χρόνια;
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Οι ξεβρακωτές ήταν συνδικαλιστες της ΕΑΣ, που ξεβρακωναν απεργοσπαστες.

Ξέρω-ξέρω.

Απλά ήθελα να δω εάν ξεβράκωναν και στρατό (που "έσπαγε" την απεργία τους)  :grin:
 

Επισκέπτης
Τα παλιά του εγκλήματα γνωστά - ότι είναι φύσει αντιδημοκρατικό και συντηρητικό κόμμα γνωστό κι αυτό. Τελευταία όμως οι θέσεις του ΚΚΕ είναι επικίνδυνες και εξωφρενικές. Ποντάρει στην καταστροφή της χώρας - και δουλεύει γι' αυτήν - γιατί απ' το μπάχαλο πιστεύει ότι θα ξεκινήσει μια νέα επανάσταση που θα κάνει τη χώρα παράδεισο (τύπου Βόρειας Κορέας). Βλ. δηλώσεις της Παπαρήγα για επιστροφή στη δραχμή (ή στη ...μνα) κλπ. Σε κάθε κρίσιμη περίοδο το ΚΚΕ κάνει κι ένα ιστορικό "λάθος" και αργότερα κάποια στελέχη του το μετανιώνουν. Σε λίγα χρόνια θα μετανιώσουν και γι' αυτό. Τελευταία δε πέσαν και τελείως οι μάσκες με κάτι πολιτικές αποκαταστάσεις του Ζαχαριάδη και άλλων "γνήσιων επαναστατών".  Δε μένει παρά να αρχίσει νέο εμφύλιο. Μεγάλη ευθύνη των αστικών κομμάτων και πολιτικών που δεν ασκούν την κριτική που πρέπει στο προβληματικό και επικίνδυνο αυτό κόμμα.
Τελικα οι φιλελευθερατζηδες και λοιποι συγγενεις εχετε ΠΟΛΥ πλακα...

Εδω και δυο χρονια,χοντρικα απο τη στιγμη που ανελαβε ο ΓΑΠ,υπαρχει κανενα μετρο που να μην περασε απο τη βουλη,η να μην περασε λογω αντιδρασεων στους δρομους?

Ονομαστε ΕΝΑ και ΜΟΝΟΝ ΕΝΑ μετρο για την κριση που να μην περασε.

Τωρα φταιει το κωμα του λαου που εκανε την τζαμπα μαγκια του με τον εδω και σαραντα χρονια νεκρο Ζαχαριαδη,και που ψελλισε περι εξοδου απο την ευρωζωνη...που πονταρει λεει στην καταστροφη της χωρας,για την οποια ΔΕΝ ειναι υπευθυνο.

Ο φερετζες του πουστη οπως γραφτηκε...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
ΠΑΣΠ ιδέα-ΠΑΣΠ ιδεά αριστερά....
απ'τα χρόνια του Αντρέα βουτηγμένη στα σκατά. :rockon:
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Τελικα οι φιλελευθερατζηδες και λοιποι συγγενεις εχετε ΠΟΛΥ πλακα...

Εδω και δυο χρονια,χοντρικα απο τη στιγμη που ανελαβε ο ΓΑΠ,υπαρχει κανενα μετρο που να μην περασε απο τη βουλη,η να μην περασε λογω αντιδρασεων στους δρομους?

Ονομαστε ΕΝΑ και ΜΟΝΟΝ ΕΝΑ μετρο για την κριση που να μην περασε.

Τωρα φταιει το κωμα του λαου που εκανε την τζαμπα μαγκια του με τον εδω και σαραντα χρονια νεκρο Ζαχαριαδη,και που ψελλισε περι εξοδου απο την ευρωζωνη...που πονταρει λεει στην καταστροφη της χωρας,για την οποια ΔΕΝ ειναι υπευθυνο.

Ο φερετζες του πουστη οπως γραφτηκε...
Ψόφος,θα φροντίσει ο Μπενύ για όλους. :grin:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής. Νομίζω ότι μόνο τώρα είναι δικαιολογημένη η χρήση στρατού. Τώρα δεν μπορεί να τους επιστρατεύσει διότι έχουν κατάληψη. Εκτός και εάν ξεκίνησαν απεργία...

Αλλα ακόμη και τώρα. Εάν ξεκίνησαν απεργία γιατί δεν τους επιστρατεύει και χρησιμοποιεί στρατό;

Γιατί ο Καραμανλής το 1977 ή 1978. Γιατί ο Μητσοτάκης πριν 20 χρόνια;
Γιατι ο επιστρατευμενος απεργος, δεν θα δουλεψει. Θα βρει τροπο να το αποφυγει.
Ο φανταρος οχι.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Τελικα οι φιλελευθερατζηδες και λοιποι συγγενεις εχετε ΠΟΛΥ πλακα...

Εδω και δυο χρονια,χοντρικα απο τη στιγμη που ανελαβε ο ΓΑΠ,υπαρχει κανενα μετρο που να μην περασε απο τη βουλη,η να μην περασε λογω αντιδρασεων στους δρομους?

Ονομαστε ΕΝΑ και ΜΟΝΟΝ ΕΝΑ μετρο για την κριση που να μην περασε.

Πιάνεται και μέτρο που προτάθηκε και αντέδρασε η κοινοβουλευτική ομάδα του Πα.Σο.Κ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Oπως Ναπολι...μεγαλη μπιζνα το σκουπιδι.
Εγω παντως αν ειχα ιδιωτικη εταιρια αποκομιδης απορριματων, θα τα εχωνα χοντρα στους συνδικαλιστες των Δημων για να κανουν απεργια επι δυο μηνες συνεχεια, να αγανακτήσει ο κοσμος και να παρω τη δουλεια μόνιμα.
Αλλά στην Ελλαδα δεν γινονται αυτα, οι συνδικαλιστες ειναι ιδεολογοι.
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Γιατι βαζεις εισαγωγικα νεαρε?

Ειναι για δεν ειναι απεργοσπασια αυτο που γινεται?

Όχι διότι δεν είναι συνάδελφοι που αγνοούν του συνδικάτο τους και δουλεύουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Σιγα μην ανεβαιναν και σε αρματα μαχης.
Στα ΡΕΟ ανεβαιναμε τοτε (1992-1993).
Θυμαμαι τοτε ειχα μολις γνωρισει τη γυναικα μου, και την ανεβαζα στην καροτσα σπρωχνοντας της τον κωλο.
 

Επισκέπτης
Εγω παντως αν ειχα ιδιωτικη εταιρια αποκομιδης απορριματων, θα τα εχωνα χοντρα στους συνδικαλιστες των Δημων για να κανουν απεργια επι δυο μηνες συνεχεια, να αγανακτήσει ο κοσμος και να παρω τη δουλεια μόνιμα.
Αλλά στην Ελλαδα δεν γινονται αυτα, οι συνδικαλιστες ειναι ιδεολογοι.
"Ι'm gonna make them an offer they can't refuse"κι ετσι.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Γιατι ο επιστρατευμενος απεργος, δεν θα δουλεψει. Θα βρει τροπο να το αποφυγει.
Ο φανταρος οχι.

Not so fast.

Παραλαμβάνεις φύλλο πορείας και ΤΕΛΟΣ. Δεν γίνεται να μην δουλέψεις. Έτσι δεν είναι;

Χώρια του ότι κρέμεται η απόλυση πάνω από το κεφάλι σου. Και δεν ξέρω εάν είναι καν μαχητό...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom