Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 236K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Γιατί ρε συ, άδικο έχει; Τόσοι ιδιωτικοί υπάλληλοι έχουν απολυθεί και κανείς δεν νοιάζεται.
Μόλις όμως πάει να βγει στην εφεδρεία κάνας δημόσιος (για απόλυση ούτε λόγος) τότε αμέσως όλοι οι βο(υ)λευτές, από τη Μερεντίτη και τον Λιντζέρη, μέχρι το Ντινόπουλο και την Πιπιλή, σπεύδουν να βγουν στα κανάλια και να ουρλιάζουν για τους κακομοίρηδες που θα χάσουν τη δουλειά τους και θα πεινάσουν οι οικογένειες τους.   
Οφειλω να συμφωνησω απολυτα.
Προφανως 30.000 ΔΥ μετρανε πιο πολυ απο 300.000 ΙΥ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Τι ωραία που συμπορεύτηκαν οι Κεντρώοι με τους Ναζί και τους ακροδεξιούς χθες, στην κάλυψη των ταγματασφαλιτών...

Και πώς, βολικά, αποσιώπησαν τις πηγες τους στο θέμα της Πηγαδας και το έστριψαν στην τρελίτσα, όταν τους ζητηθηκαν οι καταλογοι των θυματων που θα επιβεβαιωναν τα ....φίδια τους (για τα οχταχρονα εκτελεσμενα, αναμεσα στους σφαγμενους ταγματασφαλίτες, για την Καζερτα που νομιμοποιησε τον ΕΛΑΣ στην εξοντωση των ΤΑ)...

Καλημερα κυριοι του μεσαιου χωρου... Και μετα απορείτε γιατί η μαο-μαο Παπαρήγα είναι σταθερα το 3ο κόμμα στην Ελλάδα κι οσωνουπο θα χτυπησει 10 πλας στις εκλογες....

Πόσο τελικά δίκιο είχε ο τυπος που ελεγε οτι η ιστορια επαναλαμβανεται....
Οχι, θα καθομουν εγω ως τις 7 το ξημερωμα, για να συζηταω για το εαν στην Καζερτα δοθηκε εξουσιοδοτηση στον ΕΛΑΣ να σφαξει τον κοσμο στο Μελιγαλα.
Εξακουλουθει να ισχυει η παραινεση μου να πας εκει κατω να ρωτησεις και να πεις τις σοφιστειες σου. Δεν ξερω αν θα ειναι κι εκει τοσο ευγενικοι οσο εγω.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9436]http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9436[/url]

Έγραφα ένα κείμενο για τον πολύπαθο ιδιωτικό τομέα, για το πόσο περήφανη είμαι που ανήκω σε αυτόν, όταν οι ειδήσεις και οι εικόνες στην τηλεόραση με πιάσαν απ’ το λαιμό, με δάγκωσαν και λύσσαξα από οργή και αγανάκτηση.

Δυο κουβέντες θέλω μόνο να πω σε όλους εκείνους τους κύριους Πούλους που βρωμίζουν τις μέρες μου. Φωτόπουλοι, Μπαλασόπουλοι, Λυμπερόπουλοι και λοιποί "αγωνιστές", επίδοξοι σωτήρες που μαζεύτηκαν γύρω μου σαν τα όρνια και κρώζουν για την σωτηρία μου.

Χρόνια τώρα σας ανέχομαι να με ταλαιπωρείτε, να μου ζητάτε κατανόηση και συναίνεση πετώντας μου στα μούτρα το επιχείρημα του δίκαιου αγώνα και της αλληλεγγύης. Το δικαίωμα στην απεργία. Σας άκουγα, σώπαινε έλεγα, μην μπεις στην λογική του αλληλοσπαραγμού, κράτα ψηλά το κεφάλι, μην παίζεις το παιχνίδι της εκάστοτε κυβέρνησης που θέλει να στρέψει την μια επαγγελματική τάξη ενάντια στην άλλη.

Το σεβάστηκα, έτριξα τα δόντια, περπάτησα, έζησα με τα σκουπίδια, πέρασα ώρες κολλημένη στην κίνηση, πλήρωσα αγόγγυστα λογαριασμούς, βίωσα την παράνοια του δημόσιου τομέα. Δεν σας είδα ποτέ να διαδηλώνετε ή να απεργείτε ζητώντας κάτι διαφορετικό από το καλό της τσέπης σας. Ποτέ. Μια ζωή στους δρόμους ανάλογα το συμφέρον σας, το βόλεμα σας, την θεσούλα σας. Και εγώ να κάνω υπομονή, να λέω μέσα μου πάνω από όλα το δικαίωμα του άλλου να διεκδικεί.

Σας έχω νέα. Δεν σας ανέχομαι άλλο. Βαρέθηκα τους τσαμπουκάδες σας, τις απειλές σας, σιχάθηκα να με χρησιμοποιείτε σαν πολιορκητικό κριό για να πετύχετε τους στόχους σας. Να μου ζητάτε να σεβαστώ τα δικαιώματα σας όταν εσείς δεν δίνετε δεκάρα τσακιστή για τα δικά μου. Οργίζομαι όταν μιλάτε εξ ονόματος μου, όταν ρίχνετε τα σάλια σας δεξιά και αριστερά κάνοντας παντιέρα τον «φουκαριάρη το λαό» όταν το μόνο που σας νοιάζει είναι το τομάρι σας.

Από εδώ και πέρα θα με βρείτε απέναντι σας και εσείς και όλοι όσοι αντιπροσωπεύετε. Γιατί όπως εγώ είμαι υπεύθυνη για αυτούς που ψηφίζω και πληρώνω τις συνέπειες άλλο τόσο είναι και εκείνοι που σας επιλέγουν και σας αφήνουν να τους εκπροσωπείτε.      

Να με φοβάστε. Να φοβάστε την οργή μου. Μπορεί για όλους, κυβερνώντες, αντιπολιτευόμενους, τροϊκανούς να είμαι ένα νούμερο, μια παράπλευρη απώλεια, μια στατιστική του ΟΑΕΔ αλλά έχω μάθει να παλεύω σκληρά για να επιβιώνω, εν αντιθέσει με εσάς που τόσα χρόνια μάθατε μόνο να επιπλέετε. Η θάλασσα της μισαλλοδοξίας σας στερεύει.
ένα άρθρο των πρωταγωνιστών
Αυτο το κειμενο θα ειχε αξια, αν ειχε γραφτει το 1992-1993.
Τοτε με τους κατεβασμενους διακοπτες της ΔΕΗ και με τα ξεβρακωματα.
Τωρα φυσικα δεν εχει καμια αξια.
Ως δια μαγειας, οταν κυβερναει η δεξια, καθε μεσο αντιδρασης ειναι θεμιτο.
Τωρα που κυβερναει το ΠΑΣΟΚ, εχουμε μαρθαβουρτσεια αρθρα για τον κακο συνδικαλισμο.
Κι εμεις λοιπον απανταμε στον συγγραφεα του αρθρου, οτι βαρεθηκαμε τους υστεροβουλους αγανακτισμενους οπως αυτόν.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Οχι, θα καθομουν εγω ως τις 7 το ξημερωμα, για να συζηταω για το εαν στην Καζερτα δοθηκε εξουσιοδοτηση στον ΕΛΑΣ να σφαξει τον κοσμο στο Μελιγαλα.
Εξακουλουθει να ισχυει η παραινεση μου να πας εκει κατω να ρωτησεις και να πεις τις σοφιστειες σου. Δεν ξερω αν θα ειναι κι εκει τοσο ευγενικοι οσο εγω.
Συγνώμη δηλ αλλά υπάρχουν ακόμα ανθρωποειδή που πιστεύουν ότι οι κομμουνιστές δεν έκαναν θηριωδίες και δεν δεν ήταν εγκληματίες μεγίστου βαθμού?
Χρειάζεται και ο γούγλης για να μας περιγράψει πώς αυτά τα κτήνη έθαβαν ζωντανό έναν πατέρα, αφήνοντας έξω απ το χώμα το κεφάλι του για να βλέπει να βιάζουν τη γυναίκα του και τα παιδιά του και στη συνέχεια να τους πετσοκόβουν πετώντας τους δίπλα στο κεφάλι του?

Ποιο άρρωστο μυαλό έχει να συγκρίνει ο,τιδήποτε άλλο έχει κάνει ανθρώπινο ον στον πλανήτη αυτό, με τις ζωώδεις πράξεις ελλήνων(?) κομμουνιστών στον εμφύλιο?
θέλουν και γούγλη τα κτήνη τρομάρα τους!
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
Τα σκουπίδια να τα μαζεύουν μόνιμα ιδιώτες να τελειώνουμε.
Και τι αρμοδιοτητα θα μεινει στους Δημους?
Να σουβλιζουν μονο αρνια το Πασχα και να στολιζουν δεντρα τα Χριστουγεννα?
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Γιατί ρε συ, άδικο έχει; Τόσοι ιδιωτικοί υπάλληλοι έχουν απολυθεί και κανείς δεν νοιάζεται.


  Για να αντιστρεψω τα επιχειρηματα της μιας ή της αλλης ομαδας και για να γινει κουβεντα,
  λεω αυτο:

  Στ'αρχιδια μ' οι ΙΔ υπαλληλοι....μα εντελως (και εγω τετοιος ειμαι)

  Οταν εισφοροδιαφευγουν (σε σχεση με τους ΔΥ σιγουρα,πληρωνονται τα μισα ενσημα και το ΙΚΑ παιρνει
  τα αρχιδια μας..)

  Οταν φοροδιαφευγουν δηλωνοντας λιγοτερα απο οσα παιρνουν (τα Σαββατα πολλοι δεν τα δηλωνουν,οταν
  τα δουλευουν)

  Τουλαχιστον οι ΔΥ με ολα τα κακα τους,ΔΕΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ...

  για ριχτε τωρα καμμια αποψη....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αυτο το κειμενο θα ειχε αξια, αν ειχε γραφτει το 1992-1993.
Τοτε με τους κατεβασμενους διακοπτες της ΔΕΗ και με τα ξεβρακωματα.
Τωρα φυσικα δεν εχει καμια αξια.
Ως δια μαγειας, οταν κυβερναει η δεξια, καθε μεσο αντιδρασης ειναι θεμιτο.
Τωρα που κυβερναει το ΠΑΣΟΚ, εχουμε μαρθαβουρτσεια αρθρα για τον κακο συνδικαλισμο.
Κι εμεις λοιπον απανταμε στον συγγραφεα του αρθρου, οτι βαρεθηκαμε τους υστεροβουλους αγανακτισμενους οπως αυτόν.

Σου έχω πει ότι σε αγαπάω, ε;
+1
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.471
Πόντοι
8.006
  Για να αντιστρεψω τα επιχειρηματα της μιας ή της αλλης ομαδας και για να γινει κουβεντα,
  λεω αυτο:

  Στ'αρχιδια μ' οι ΙΔ υπαλληλοι....μα εντελως (και εγω τετοιος ειμαι)

  Οταν εισφοροδιαφευγουν (σε σχεση με τους ΔΥ σιγουρα,πληρωνονται τα μισα ενσημα και το ΙΚΑ παιρνει
  τα αρχιδια μας..)

  Οταν φοροδιαφευγουν δηλωνοντας λιγοτερα απο οσα παιρνουν (τα Σαββατα πολλοι δεν τα δηλωνουν,οταν
  τα δουλευουν)

  Τουλαχιστον οι ΔΥ με ολα τα κακα τους,ΔΕΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ...

  για ριχτε τωρα καμμια αποψη....
Συμφωνω απολυτως σε ολα. Δεν προωθησα και πολυ τη συζητηση ε?
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085
Και τι αρμοδιοτητα θα μεινει στους Δημους?
Να σουβλιζουν μονο αρνια το Πασχα και να στολιζουν δεντρα τα Χριστουγεννα?
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Κι αυτά ιδιώτες να τα αναλάβουν.  :grin:  :rockon:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αυτο το κειμενο θα ειχε αξια, αν ειχε γραφτει το 1992-1993.
Τοτε με τους κατεβασμενους διακοπτες της ΔΕΗ και με τα ξεβρακωματα.
Τωρα φυσικα δεν εχει καμια αξια.
Ως δια μαγειας, οταν κυβερναει η δεξια, καθε μεσο αντιδρασης ειναι θεμιτο.
Τωρα που κυβερναει το ΠΑΣΟΚ, εχουμε μαρθαβουρτσεια αρθρα για τον κακο συνδικαλισμο.
Κι εμεις λοιπον απανταμε στον συγγραφεα του αρθρου, οτι βαρεθηκαμε τους υστεροβουλους αγανακτισμενους οπως αυτόν.

 εγω το ειπα πιο ωμα λιγο....σαν μαναβης στην λαικη

 χαχαχαχαχ
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
   Για να αντιστρεψω τα επιχειρηματα της μιας ή της αλλης ομαδας και για να γινει κουβεντα,
   λεω αυτο:

   Στ'αρχιδια μ' οι ΙΔ υπαλληλοι....μα εντελως (και εγω τετοιος ειμαι)

   Οταν εισφοροδιαφευγουν (σε σχεση με τους ΔΥ σιγουρα,πληρωνονται τα μισα ενσημα και το ΙΚΑ παιρνει
   τα αρχιδια μας..)

   Οταν φοροδιαφευγουν δηλωνοντας λιγοτερα απο οσα παιρνουν (τα Σαββατα πολλοι δεν τα δηλωνουν,οταν
   τα δουλευουν)

   Τουλαχιστον οι ΔΥ με ολα τα κακα τους,ΔΕΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ...

   για ριχτε τωρα καμμια αποψη....
Ας την προωθήσω λιγάκι εγώ τότε....

Τα φακελάκια των γιατρών του ΕΣΥ, δηλώνονται προφανώς ε?
και αυτών της πολεοδομίας, εφορίας, κάθε λογής ελεγκτων (ΙΚΑ,ΤΕΒΕ, υγειονομικό..και...και...και...).....

και όσον αφορά την...φοροδιαφυγή και...εισφοροδιαφυγή των Ι.Υ.
Πόσο απατεώνες και φοροφυγάδες είναι οι Ι.Υ. που δεν τους κολλάει ένσημα το αφεντικό τους!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
  Για να αντιστρεψω τα επιχειρηματα της μιας ή της αλλης ομαδας και για να γινει κουβεντα,
  λεω αυτο:

  Στ'αρχιδια μ' οι ΙΔ υπαλληλοι....μα εντελως (και εγω τετοιος ειμαι)

  Οταν εισφοροδιαφευγουν (σε σχεση με τους ΔΥ σιγουρα,πληρωνονται τα μισα ενσημα και το ΙΚΑ παιρνει
  τα αρχιδια μας..)

  Οταν φοροδιαφευγουν δηλωνοντας λιγοτερα απο οσα παιρνουν (τα Σαββατα πολλοι δεν τα δηλωνουν,οταν
  τα δουλευουν)

  Τουλαχιστον οι ΔΥ με ολα τα κακα τους,ΔΕΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ...

  για ριχτε τωρα καμμια αποψη....

Η διαφορά ξέρεις ποια είναι;
Ότι ο δ/υ μπορεί να μην δουλέψει και να μην τον ελέγξει κανείς... Μπορεί να κάνει απίστευτες μαλακίες και να μην έχει καμια συνέπεια... Μπορεί να μη χρειαστεί να δικαιολογήσει ποτέ το μισθό που παίρνει..Μπορεί να καταχραστεί τη θέση εξουσίας που έχει και να λαδώνεται... Μπορεί να κάνει δεύτερη δουλειά παρανόμως το απόγευμα και μάλιστα εις βάρος της υπηρεσίας του (πχ εφοριακός σε λογιστικό γραφείο)
Ο ι/υ πάλι όχι.

Και εξ όσων γνωρίζω, την εισφοροιδιαφυγή την κάνουν οι εργοδότες, όχι οι υπάλληλοι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom