Νέα

Γιατί δεν ερωτεύομαι τις σχέσεις μου;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jean-Claud
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 579
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Πάμε παρακάτω.

Έβδομον. Ο άντρας ασυνείδητα νοιώθει ότι η τάδε μέσω της κατάστασης στη οποία έχει περιέλθει ασκεί ένα είδος εξουσίας πάνω του και αυτό κάποιες φορές απλά τον ενοχλεί κάποιες τον εξαγριώνει.  ( Βλέπε Οργή ).

Από την μια την ποθεί όσο δεν πάει άλλο, παθιάζεται μαζί της,τη θαυμάζει, την εκτιμά κλπ από την άλλη έρχονται στιγμές που θέλει να τη σπάσει στο ξύλο ( και πολλές φορές το κάνει ) γιατί συνειδητοποιεί ότι μέσω αυτής της κατάστασης η άλλη τον εξουσιάζει, και τον εξαναγκάζει σε πράγματα που δεν θέλει.

Νοιώθει αντιφατικά συναισθήματα και αυτό τον μπερδεύει και τον αποδιοργανώνει και πολλές φορές τον οδηγεί σε αψυχολόγητες αντιδράσεις.

Οι καυγάδες μεταξύ ερωτευμένων είναι παροιμιώδεις. Συνήθως αυτοί οι καυγάδες καταλήγουν σε ένα παθιασμένο άνευ όρων γαμήσι ( για το όποιο λίγοι μιλανε ) που επιλύει τις όποιες διαφορές τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα.

Αυτό το ''φάρμακο'' τελικά τα πάντα θεραπεύει !!! Σε πολλές άλλες περιπτώσεις όμως οι καυγάδες δεν περιορίζονται σε λεκτικές αντιπαραθέσεις. :grin: :grin:
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Θα μπορούσα να συνεχίσω και να γράψω πολλά ακόμα ''συμπτώματα'' της ''ωραίας αρρώστιας'' αλλά δεν θέλω να κουράσω. Η ένταση της παραπάνω κατάστασης σχετίζεται και με τον γενικότερο χαρακτήρα των εμπλεκομένων ανθρώπων.

Επίσης θεμελιώδη και κομβική σημασία έχει αν υπάρχει το στοιχείο της αμοιβαιότητας ανάμεσα στους δυο ανθρώπους.

Αν είναι  δηλαδή μόνο ο ένας η και οι δυο εμπλεκόμενοι ερωτευμένοι.

Η απόρριψη του ενός εκ των δυο εμπλεκομένων από τον άλλο αποτελεί συνήθως φυτίλι για καταστάσεις που κάποιες φορές γίνονται ανεξέλεγκτες.

Θα μπορούσα να γράψω σελίδες ολόκληρες για αυτό το ''Βαρύ νόσημα'' που λέγεται έρωτας χωρίς ανταπόκριση, που πολλές φορές καταλήγει στην ανηλεή εκμετάλλευση του ερωτευμένου, αλλά δεν θέλω να πλατιάσω και να αποπροσανατολίσω τη κουβέντα ( ήδη πολλά γράφω ).
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Κάποιοι την περνάνε ελαφρά την ''αρρώστια''  και μετά δύσκολα τους ξαναπιάνει. Σα να ''εμβολιάζονται'' ένα πράγμα.

Κυρίως συνειδητοποιούν την αδυναμία της κατάστασης η οποία έγκειται στο ότι παρότι έχει μεγάλη ένταση, χρονικά δεν έχει διάρκεια και με αυτό το μηχανισμό μερικώς την απαξιώνουν και έτσι ελέγχουν τον εαυτό τους και διαχειρίζονται τη κατάσταση.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Πολλοί έχοντας βιώσει άσχημα το τελείωμα μιας τέτοιας  κατάστασης αναπτύσσουν αμυντικά αντανακλαστικά και δεν αφήνουν ξανά τον εαυτό τους να ξαναπέσει σε αυτή.

Έχω ακούσει φίλο να μου περιγράφει ''Εγώ σε αυτή τη λούμπα δεν ξαναπέφτω''.

Σε λαϊκή βάση ο Καζαντζίδης κάποιες δεκαετίες πριν τραγούδαγε  '' Θεέ μου τη δεύτερη φορά που θάρθω για να ζήσω, όσο η καρδιά κι αν λαχταρά, δεν θα ξαναγαπήσω'', εκφράζοντας ουσιαστικά το ίδιο πράγμα ( βέβαια άλλο η πράγμα η αγάπη άλλο ο έρωτας αλλά ποιητική αδεία τα μπλέκουμε και λιγάκι ). 
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786

Κάποιοι συναγωνιστές ξεκινούν την πορνοκαριέρα τους μετά από μια τέτοια κατάσταση με άσχημο και οξύ τελείωμα, με κραυγές του τύπου ''Όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες''.


Ξεχνάνε όμως ότι καμιά πουτάνα ούτε τους απέρριψε, ούτε τους εκμεταλλεύτηκε.

Η πρώην τους το έκανε και ίσως φέρουν και ένα μέρος ευθύνης για αυτό που πάθανε, σε κάθε όμως περίπτωση δεν τους φταίνε σε τίποτα οι πουτάνες. Αντιθέτως οι πουτάνες είναι εκεί για να τους ανακουφίσουν απο τις όποιες επιπτώσεις της κατάστασης τους.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Σε κάποιες άλλες όμως περιπτώσεις η παραπάνω κατάσταση μετατρέπεται σε ψυχολογική  εμμονική διαταραχή με απρόβλεπτες εξελίξεις. άλλη μια απόδειξη τη παθογενούς δύναμης που εγγενώς κουβαλάει.

Η ελληνική αλλά και η διεθνής δικογραφία βρίθει από περιπτώσεις εγκλημάτων ''ερωτικού πάθους''.

Φόνοι, αυτοκτονίες, απειλές, εκβιασμοί κλπ.

Στην Αμερική το ''stalking'' έχει γίνει στα δικαστήρια μια από τις πλέον συχνά εκδικαζόμενες υποθέσεις και είναι απότοκο τέτοιων καταστάσεων όπου ο ερωτευμένος απορρίπτεται από την τάδε.

Το σινεμά  διεθνώς έχει πολλές φορές αντλήσει έμπνευση από αυτή τη κατάσταση.

Για να μείνουμε στα δικά μας η Στέλλα του Κακογιάννη μια παλιά κλασική πλέον ελληνική ταινία με τον Φούντα και τη Μερκούρη αναφέρεται στη παραπάνω κατάσταση στην ακραία της βέβαια εκδοχή.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Για να μην γράφω μόνο τα αρνητικά της παραπάνω κατάστασης θα αναφερθώ λίγο και στα θετικά.

Η παραπάνω κατάσταση, ιδίως όταν υπάρχει το στοιχείο της αμοιβαιότητας, ενεργοποιεί σε πολλές περιπτώσεις τεράστιες θετικές ψυχικές δυνάμεις μέσα σε ένα άνθρωπο.

Ποιητικές αναφορές δίνουν στον ερωτευμένο τη δύναμη να κινήσει βουνά.

Ένα από τα μεγαλύτερα αριστουργήματα στο κόσμο το Ταζ  Μαχάλ στην Ινδία δημιουργήθηκε από ένα βαθιά ερωτευμένο βασιλιά που έχασε την γυναίκα του.

Αριστουργήματα έχουν δημιουργηθεί σε όλες τις μορφές τέχνης αντλώντας έμπνευση και δύναμη από αυτή τη κατάσταση.

Επιπλέον προσωπικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος  μπορεί μέσα από αυτή τη διαδικασία πραγματικά να αλλάξει.

Με δυο τρόπους μόνο πραγματικά και ουσιαστικά  αλλάζει ο άνθρωπος ο ένας είναι ό έρωτας, ό άλλος είναι ο θάνατος ( Οπως έγραφε ο Τσιφόρος ).
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Αυτό που περιγράφω από τη μεριά του άντρα ( εν είδη παραδείγματος ), ισχύει αντιστρόφως και από τη μεριά της γυναίκας. Αν η γυναίκα δηλαδή ερωτευτεί τον άντρα.  

Τα συμπτώματα είναι περίπου τα ίδια με διαφορές που σχετίζονται με τη διαφορετικότητα των φύλων.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Τέλος για να μην παρεξηγηθώ, δεν συμβουλεύω κανένα ούτε να πέσει ούτε να μην πέσει σε αυτή την ''ωραία αρρώστια''.

Πολλοί συναγωνιστές θα πουν δεν το έχω ανάγκη αυτό το πράγμα, σιγά τα αυγά, μια χαρά ζω.

Μαγκιά τους και πολύ σωστά, ο καθένας επιλέγει το πως  θέλει να ζει.

Απλά ισχυρίζομαι ότι η γνώση και ακόμη περισσότερο η αυτογνωσία είναι δύναμη.

Αν ξέρεις τι σου γίνεται μπορείς τέτοιες καταστάσεις να τις  διαχειριστείς καλύτερα. Για αυτό και έγραψα στο θέμα.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Αυτά από εμένα.  Πάλι ''σεντόνια΄΄ έγραψα  και συγνώμη αλλά το θέμα είναι μάλλον πολυσύνθετο. :grin: :grin: :grin:
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.519
Κριτικές
64
Like
5.096
Πόντοι
7.786
για εμενα ειναι θεμα κα των δυο πλευρων και τι σκοπο εχουν και οι δυο πλευερες
 

Επισκέπτης
@mindreader

θεωρεις πως είσαι ο καταλληλος να ερμηνεύεις ερωτες, αντιστοιχες καταστασεις και συμπεριφορες , ως διαζευγμενος , εργενης, η μπουρδελιαρης?

Δοκιμαστηκες και δεν ανταπεξηλθες στις απαιτησεις μιας σχεσης...

 
OP
OP
jean-Claud

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.824
Πάμε λοιπόν να περιγράψουμε με ''συμπτώματα  αρρώστιας'' τη κατάσταση που λέγεται έρωτας για να διευκολύνουμε τη συζήτηση.

Έστω ότι ένας άντρας ερωτεύεται τη γυναίκα τάδε. Τι αισθάνεται ?? Τι βιώνει ?? Πώς συμπεριφέρεται ??
ωραια τα γραφεις mind αλλα δεν απαντησες στο ερωτημα μου?
για πιο λογο δεν ερωτεύομαι τις γυναικες που κανω σχεση?δεν νιωθω όλα αυτά τα βηματα που αναφερες πιο πανω?
τις βλεπω μονο σεξικιστικα χωρις συναισθημα.δεν είναι αμυνα αυτό γιατι δεν νιωθω θυμο για το γυναικειο φυλο ουτε μου εχουν μεινει κουσούρια από το παρελθον.
μηπως είναι ψυχολογικο θεμα δικο μου?
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.519
Κριτικές
64
Like
5.096
Πόντοι
7.786
ισως δεν νιωθεις σιγουρια με αυτες τις κοπελες για το επομενο βημα ειτε θελεις να εισαι ελευθερος 
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
@mindreader

θεωρεις πως είσαι ο καταλληλος να ερμηνεύεις ερωτες, αντιστοιχες καταστασεις και συμπεριφορες , ως διαζευγμενος , εργενης, η μπουρδελιαρης?

Δοκιμαστηκες και δεν ανταπεξηλθες στις απαιτησεις μιας σχεσης...
Δεν παριστάνω τον ειδήμονα φίλε !! :hi: :hi:

Αλλα πιστεύω ότι έχω τόσο τις εμπειρικές όσο και τις γνωστικές προπυποθέσεις για νά έχω κάποια σχετικά έγκυρη άποψη, μέ όση αντικειμενικότητα ''χωράει'' ό όρος.

Εκτός απο διαζευγμένος, εργένης και μπουρδελιάρης, είμαι και υπερ του δέοντος έμπειρος με τις γκόμενες και μαλιστα με γκόμενες απο διαφορετικές εθνικότητες και κουλτούρες.

Στις σχέσεις και ιδίως τις παράληλες δοκιμάτηκα και εξακολουθώ να δοκιμάζομαι καθημερινα. Και μάλιστα δοκιμάζομαι ( για όσους με ξέρουν καλύτερα ) εν παραλλήλω !!! :grin: :grin:

Σε πολλες δε περιπτώσεις η ''αποτυχία'' προκύπτει εξ' επιλογής !!! :grin: Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ !!

Τέλος πάντων μια άποψη μου επιτρέπεις πιστεύω να την έχω !! :grin: :hi:

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
ωραια τα γραφεις mind αλλα δεν απαντησες στο ερωτημα μου?
για πιο λογο δεν ερωτεύομαι τις γυναικες που κανω σχεση?δεν νιωθω όλα αυτά τα βηματα που αναφερες πιο πανω?
τις βλεπω μονο σεξικιστικα χωρις συναισθημα.δεν είναι αμυνα αυτό γιατι δεν νιωθω θυμο για το γυναικειο φυλο ουτε μου εχουν μεινει κουσούρια από το παρελθον.
μηπως είναι ψυχολογικο θεμα δικο μου?

Κάθε άνθρωπος έχει τον ιδιαίτερο τρόπο με τον οποίο σχετίζεται.

Μπορεί να μην ασχολείσαι με το να γνωρίσεις καλύτερα τις γυναίκες με τις οποίες σχετίζεσαι.

Μπορεί ακόμη να ,ην γνώρισες αυτή που θα σου προξενήσει τη συγκεκριμένη κατάσταση !!

Μπορεί όπως έγραψα παραπάνω να ψυλιάζεσαι υποσυνείδητα ότι δεν είναι και εύκολη κατάσταση και ασυνείδητα να την αποφεύγεις.

Μπορεί μέχρις στιγμής να έχεις γνωρίσει μόνο σεξουαλικά γοητευτικές αλλά όχι συνολικά αξιόλογες γυναίκες.

Πολλά μπορεί !! Και σίγουρα δεν είμαι ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος στο site ψυχολόγος η ψυχίατρος για να ''διαγνωσει''. Και ακόμη και να ήταν αυτά εξ' αποστάσεως δεν γίνονται.

Αν είσαι σχετικά νέος, το πιθανότερο είναι να μην σου έχει απλά τύχει !! :hi: :hi:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Αυτοί και αυτές που δηλώνουν ερωτευμένοι μετά από 30 χρόνια γάμου, λένε παπαριές διότι απλά δεν ξέρουν τι νοιώθουν, η τέλος πάντων δεν ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάνε.
Εδώ θα διαφωνήσω. Υπάρχουν και είναι πραγματικά ερωτευμένοι. Αλλά μιλάμε για ένα ποσοστό γύρω στο 3%. Είχα παρακολουθήσει μια σειρά διαλέξεων για τη σεξουαλική ζωή στις σχέσεις. Ολοι οι ομιλητές μεταξύ άλλων έλεγαν ότι μετά τον πρώτο χρόνο και έως τον τρίτο η επιθυμία μειώνεται, είτε του ενός είτε του άλλου είτε και των δύο. Καπου εκεί στον τρίτο περνάει στο ρελαντί. Το πως το διαχειρίζεται το κάθε ζευγάρι μετά είναι δικό του θέμα και υπάρχουν πολλοί τρόποι. Αλλά υπάρχει ένα 3% που έχει μια ιδιαίτερη συμβατότητα με το έτερον ήμισυ και ζει με πάθος συναισθηματικό και σεξουαλικό τη σχέση του ακόμα και μετά από 30 χρόνια. Αυτοί που παραμένουν πραγματικά ερωτευμένοι μετά από 30 χρόνια. Και φυσικά δεν είναι η πλειονότητα όσων το δηλώνουν.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
10
Like
1.542
Πόντοι
506
@Mindreader
καποτε ειχες γραψει κατι καλο, για τα "σημαδια" που μας δινει η καταλληλη γυναικα.
Ψαχνω να τα βρω. Αυτο ισως τον βοηθεισει και κολαει στο τελευταιο, οτι δεν ψαχνει χαρακτηρα αλλα κορμι
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
ωραια τα γραφεις mind αλλα δεν απαντησες στο ερωτημα μου?
για πιο λογο δεν ερωτεύομαι τις γυναικες που κανω σχεση?δεν νιωθω όλα αυτά τα βηματα που αναφερες πιο πανω?
τις βλεπω μονο σεξικιστικα χωρις συναισθημα.δεν είναι αμυνα αυτό γιατι δεν νιωθω θυμο για το γυναικειο φυλο ουτε μου εχουν μεινει κουσούρια από το παρελθον.
μηπως είναι ψυχολογικο θεμα δικο μου?

Φυσικά και είναι ψυχολογικό.

Κάποια σε έχει ξενερώσει σε ευαίσθητη στιγμή και το κρατάς μέσα σου.

Μπορεί να είναι και η ίδια σου η μητέρα, ή ακόμα και η γιαγιά, ή η δασκάλα, ή ο παιδικός σου έρωτας.

Θέλει πολύ δουλειά για να δεις τι φταίει .

Σημαντικό ότι αναγνωρίζεις ότι κάτι σου φταίει.

Στείλε ηλικία και αριθμό μόνιμων σχέσεων ;
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
ωραια τα γραφεις mind αλλα δεν απαντησες στο ερωτημα μου?
για πιο λογο δεν ερωτεύομαι τις γυναικες που κανω σχεση?δεν νιωθω όλα αυτά τα βηματα που αναφερες πιο πανω?
τις βλεπω μονο σεξικιστικα χωρις συναισθημα.δεν είναι αμυνα αυτό γιατι δεν νιωθω θυμο για το γυναικειο φυλο ουτε μου εχουν μεινει κουσούρια από το παρελθον.
μηπως είναι ψυχολογικο θεμα δικο μου?

Τις απαντήσεις που ζητάς τις έχεις δώσει ήδη εσύ ο ίδιος: αδυνατείς να βρεθείς μέσα σε ροζ συννεφάκια, έτσι έχεις δηλώσει σ' αυτό το νήμα. Άρα ο έρωτας για σένα ορίζεται παρόμοια με μια υπερευαισθησία στη γρίπη.

Νομίζω λοιπόν ότι αυτό που ζητάς δεν είναι μια απάντηση αλλά μια επιβεβαίωση της στάσης σου απέναντι στη γενετήσια πράξη. Ζητάς δηλαδή μια καθαρή και ξάστερη σντιπαράθεση ώστε ν' αντιτεθείς κι εσύ μ' όλη την ευκολία της μασημένης τροφής που θα σου 'χει δοθεί.

Με τον τρόπο που ρωτάς, για να 'ρθω στο ψητό, φαίνεται πως θεωρείς το ζήτημα ατομικό. Αλλά νομίζω ότι δεν έχεις τίποτα το επιλήψιμο, είσαι δηλαδή μια χαρά άνθρωπος για το περιβάλλον σου - λειτουργικότατος εννοώ.

Αυτό το περιβάλλον όμως, αν θες πες το και σφαίρα πεποιθήσεων και αξιών, έχει αποβεί επιζήμιο και καταστροφικό σε ανυπολόγιστο βαθμό για να μπορείς εσύ (ή οποιοσδήποτε άλλος) να επαίρεσαι ότι ξεπερνάς τα όποια ζητήματα που προκύπτουν ενίοτε μ' ένα απλό γαμήσι.

Αν η γνώση μπορούσε να δοθεί σε μια απάντηση, θα υπήρχε θεός με τον οποίο θα μπορούσαμε να συνδιαλεχτούμε. Αλλά οι απαντήσεις πληροφορούν, το πολύ, αυτόν που ρωτάει, σχετικά με τους όρους μιας δυνατής και πιθανής προσέγγισης των δύο μερών.

Όπως είπα και σε προηγούμενη απάντηση, το ζήτημα είναι ευρύτερο. Το ότι μπορεί να νιώθεις μια χαρά, ή έστω να μην νιώθεις κάποια έλλειψη, δεν αντιβαίνει καθόλου στη φύση του ζητήματος.

Αν θες περισσότερες απαντήσεις, κάνε σωστές ερωτήσεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom