Νέα

Γάμος vs εργένικη ζωή.....

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα poly omorfos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 282
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
Μάγκες τι γνώμη έχετε για το γάμο;

Φέρνει την ευτυχία; Ή θεωρείτε ότι είναι ένα είδος σκλαβιάς;

Καλύτερα παντρεμένος με μια μόνιμη συντροφία ή εργένης με ελευθερία;

Προσωπικά, δεν είμαι αρνητικός με την ιδέα του γάμου.....αλλά όποτε γουστάρει ο καθένας. Εγώ αυτή αυτή την περίοδο απλά θέλω να περνάω καλά, να γαμάω πολύ (και πολλές) χωρίς δεσμεύσεις.

Τον τελευταίο καιρό μου έχουν πρήξει το συκώτι συγγενείς, γνωστοί και φίλοι με ερωτήσεις του στυλ "πότε θα παντρευτείς, πότε θα νοικοκυρευτείς" και όλες αυτές τις παπαριές. Λες και παίζω σε καμιά γαμημένη ταινία της Bridgette Jones.....

Όλοι οι παντρεμένοι μου εκθειάζουν τα καλά του γάμου. Στην αρχή βέβαια. Αν κάτσεις και συζητήσεις λίγο καλύτερα μαζί τους αρχίζουν και τα "ναι μεν, αλλά...."

Πάντως το μεγαλύτερο "κόλλημα" που έχω είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα περάσω την υπόλοιπη ζωή μου με μια γυναίκα μόνο. Εδώ γαμάς μια γκομενάρα και μετά από κάποιες φορές αρχίζεις και βαριέσαι, ή μάλλον καλύτερα θέλεις να δοκιμάσεις και κάτι άλλο. Κάθε μέρα το ίδιο φαγητό κουράζει, όσο και να σου αρέσει.....

Και σαν χαρακτήρας δεν θα παντρευόμουνα ποτέ για πλάκα, ούτε με σκοπό να χωρίσω ή να αρχίσω τις ξεπέτες.....Ειδικά αν έχεις μια σύντροφο (και μελλοντικά παιδιά) που αγαπάς τέτοιες μαλακίες είναι απαράδεκτες. Αλλιώς γιατί να παντρευτείς; Τέτοια ζωή κάνω και τώρα.....

Περιμένω απόψεις....

 

Επισκέπτης
ειναι πολυ ομορφα καιπολυ ασχημα και στις δυο περιπτωσεις. αρκει να εχεις ξεκαθαρισει τι θελεις :think: :think: :think: :think:
το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να τα εχεις ολα :dancing: :dancing:
το να εισαι παντρεμενος και να μην επιτρεπεται να ξεπεταξεις ενα μωρο που θα στην δωσει ειναι ασχημο :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
ακομα πιο ασχημο ομως ειναι να γυρνας επειτα απο μια πολυ κουραστικη μερα σε ενα αδειο σπιτι :rockon: :rockon: :rockon:
ειναι μονο δυο πολυ μικρα παραδειγματα.............
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Εγω παντως ψηφιζω εργενικη ζωη!
Ειναι κατα 1 βαθμο καλυτερη (Για μενα)
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Όπως είναι τα πράγματα σήμερα, ο γάμος για τις γυναίκες είναι η υπέρτατη εξασφάλιση, για τους άντρες η υπέρτατη καταστροφή.

Οι γυναίκες κατάφεραν να φέρουν την κοινωνία στα μέτρα τους, ώστε οι ανθρώπινες ανάγκες των αντρών να γίνονται αντικείμενο εκμετάλευσης.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
ειναι πολυ ομορφα καιπολυ ασχημα και στις δυο περιπτωσεις. αρκει να εχεις ξεκαθαρισει τι θελεις :think: :think: :think: :think:
το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να τα εχεις ολα :dancing: :dancing:
το να εισαι παντρεμενος και να μην επιτρεπεται να ξεπεταξεις ενα μωρο που θα στην δωσει ειναι ασχημο :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
ακομα πιο ασχημο ομως ειναι να γυρνας επειτα απο μια πολυ κουραστικη μερα σε ενα αδειο σπιτι :rockon: :rockon: :rockon:
ειναι μονο δυο πολυ μικρα παραδειγματα.............

Επίσης είναι άσχημο να γυρνάς μετά από μια κουραστική μερα και να σε πρήζουνε :2funny:
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Όπως είναι τα πράγματα σήμερα, ο γάμος για τις γυναίκες είναι η υπέρτατη εξασφάλιση, για τους άντρες η υπέρτατη καταστροφή.

Οι γυναίκες κατάφεραν να φέρουν την κοινωνία στα μέτρα τους, ώστε οι ανθρώπινες ανάγκες των αντρών να γίνονται αντικείμενο εκμετάλευσης.

Σοφα λογια συναδελφε!
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Μπαμπα τα γαιδουρια παντρευονται?
Βεβαια παιδι μου μονο τα γαιδουρια παντρευονται...
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
πω..πω...πόσα γαιδούρια κυκλοφορούμεεεεεεεε.......... :cheesy:
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Έλα ρε παιδια που το κατάφεραν οι γυναίκες αυτό. Έτσι είναι η ζωή. Και πάλι κρίνουμε από τη βλαχοελληνική κοινωνία, μια δεδομένη ιστορική στιγμή. Έξω, πάλι τα ίδια θα λέμε  
 

Επισκέπτης
ειπα οτι ειναι μονο δυο πολυ μικρα παραδειγματα.
Επίσης είναι άσχημο να γυρνάς μετά από μια κουραστική μερα και να σε πρήζουνε
το σπαστικο ειναι με το που ανοιγεις τα ματια το πρωι, να εχεις γκρινια..........
 

Επισκέπτης
και εχω ορκιστει στον εαυτο μου, οτι δεν θα βαλω γυναικα διπλα μου, που θα γκρινιαζει εστω και λιγο.
 

rokoss

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.282
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
16
σε οσους σας πρηζουν τ' αρχιδια παντρεψου και παντρεψου ρωτηστε τους να σας πουν 3 λογους να παντρευτειτε. θα πουν για παιδι και μετα θα παψουν να σας ta σκοτιζουn..

εργενης for ever..
 

PANAXIOS

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2006
Μηνύματα
641
Κριτικές
4
Like
109
Πόντοι
6
ο γαμος ειναι σαν τις εκλογες...
ψηφιζεις (δηλ. παντρευεσαι)
και μετα ο Αλογοσκουφης (η γυναικα σου)
σου πεταει τα νεα οικονομικα μετρα της κυβερνησης (δηλ .της οικογενειας)
 
OP
OP
P

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
και εχω ορκιστει στον εαυτο μου, οτι δεν θα βαλω γυναικα διπλα μου, που θα γκρινιαζει εστω και λιγο.

Γυναίκα χωρίς γκρίνια;  :think:

Dolcevita στο εύχομαι.....αλλά τέτοια θαύματα αναφέρονται μόνο στα κεφάλαια της Καινής Διαθήκης!  :cheesy:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
σε οσους σας πρηζουν τ' αρχιδια παντρεψου και παντρεψου ρωτηστε τους να σας πουν 3 λογους να παντρευτειτε. θα πουν για παιδι και μετα θα παψουν να σας ta σκοτιζουn..

εργενης for ever..

Πέστα rokoss!!! :rockon:
Μην τις παντρεύεστε, μάγκες...
Μην είστε τόσο αφελείς, ώστε να νομίζετε ότι στο γάμο σας θα δείτε κάποια έστω από τα στοιχεία που βλέπατε στο γάμο των γονιών σας όταν ήσασταν παιδιά...
 

rokoss

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.282
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
16
δε θελει και πολυ μυαλο ρε συ flesh..
αρκει μονο να κοιταξουμε γυρω μας, ολοι εχουμε φιλικα ζευγαρια (παντρεμενα) και βλεπουμε την "ευτυχια".
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ συνάδελφοι είμαι εργένης. Πιστεύω πως κάθε κατάσταση έχει τα υπερ και τα κατά της. Στο μεν εργενιλίκι κάνεις ο,τι θες, όποτε θες, χωρίς να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν (ειδικά αν μένεις μόνος σου όπως εγώ). Κα αν δεν έχεις σχέση; Μέχρι και όργια...

Από την άλλη μεριά όμως έχεις ένα νοικοκυριό που πρέπει να φροντίζεις (καθάρισμα, πλύσιμο, μαγείρεμα) τα οποία τα κάνεις είτε μόνος σου, είτε με καθαρίστρια (αν σε παίρνει οικονομικά).
Επίσης σαν εργένης (και μιλάω μιας και χώρισα σχετικά προσφατα απο σχέση) δεν έχεις τον άνθρωπό σου, τον σύντροφό σου, και εμένα αυτό μου λείπει...Και δεν είναι θέμα μόνο σεξ. Έχει να κάνει με το γεγονός πως ξέρεις πως υπάρχει κάποιος για σένα που νοιάζεται και σε αγαπάει (περά από γονείς-αδέλφια).

Από την αντίπερα όχθη ο έγγαμος βίος έχει πολλές υποχρεώσεις (ειδικά αν υπάρχουν παιδιά στη μέση) αλλά έχεις τον άνθρωπό σου να τις μοιράζεσαι (από το μαγείρεμα μέχρι τα οικονομικά). Ωστόσο ΞΕΧΝΑΣ το γεγονός του "κάνω ό,τι θέλω όποτε θέλω" και σκέφτεσαι σαν 2 άνθρωποι μαζί και όχι ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλον. Που πάει να πει πως η ελευθερία του εργένη απλά δεν υφίσταται.

Ωστόσο πιστεύω πως ο άνθρωπος που θα βρει μια σωσρή ΚΥΡΙΑ να τον αγαπήσει και να την αγαπήσει θα ζήσει περισσότερο ευτυχισμένος μέσα σε μια σχέση (γάμος, συγκατοίκιση) παρά ελεύθερος (και ας μαμάει κάθε μέρα και άλλο νιμού), και ας λένε οι συναγωνιστές να μένουμε ανύπαντροι.

Τα προσωπικά παραδείγματα που έχω από τους μέχρι τώρα γνωστούς μου συνηγορούν στο γεγονός πως στο γάμο καλά περνάνε.
Τώρα το τι θα γίνει σε 5-10 χρόνια κανείς δε ξέρει...
 

rokoss

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.282
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
16
Από την αντίπερα όχθη ο έγγαμος βίος έχει πολλές υποχρεώσεις (ειδικά αν υπάρχουν παιδιά στη μέση) [glow=red,2,300]αλλά έχεις τον άνθρωπό σου να τις μοιράζεσαι [/glow] (από το μαγείρεμα μέχρι τα [glow=red,2,300]οικονομικά[/glow]).

μην παιρνεις και ορκο για τα οικονομικα..

:think: και τωρα που το σκεφτομαι, ουτε για το μαγειρεμα..  ;)
 

alx_ppd

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Τόσο χάλια δηλαδή; Τι στο καλό. Αν κάθεται και δεν συνεισφέρει οικονομικά τουλάχιστον να μαγειρεύει!!!!!! Αν πάλι εργάζεται και συνεθσφέρει οικονομικά -παραγγείλτε απ έξω! (αν και είναι πολύ σέξυ και φτιάχνει μια γυναίκα να της μαγειρεύει ο άντρας -και μην το πάρετε από την στραβή)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom