Νέα

Εταιρια ΑΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 68
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.984
Like
30.415
Πόντοι
5.006
Ρε Αντιγόνη τώρα που σε βρήκα
Ο Σαμαράς ζεί;
 

Antigoni367

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2011
Μηνύματα
3.767
Like
5
Πόντοι
16
το παστίτσιο, μετά τα υπόλοιπα

παστίτσιο???
:think:

2 ωρες 1 εκτονωση....? Αλλα θα χυσεις πολυ....ιδρωτα πανω απο τα βιβλια..!

2 ώρες 1 εκτόνωση...
πόσων χρονών είσαι ρε μανάρι???

Ρε Αντιγόνη τώρα που σε βρήκα
Ο Σαμαράς ζεί;

δεν τονε ξέρω...
τι τμημα ησουν?
 

agianis

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
154
Κριτικές
26
Like
1
Πόντοι
11
Λοιπόν, για στοιχεία της εταιρείας (κόψτε τις μαλακίες περί εργασίας, είτε επιταγή είναι να πάρει, είτε να της πουλήσει κάτι), έχει υπηρεσία ο ICAP όπως και το Imentor, με λίγα χρήματα θα κάνεις τη δουλειά σου.
 

nandro79

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2009
Μηνύματα
294
Like
13
Πόντοι
1
Ειμαι λογιστης και εχω πανω απο 30 ΑΕ πελατες και σου λεω μακρια και αλλαργα. μεχρι πριν 3 χρονια ηταν συμφερουσα και πολλοι μαλιστα ετρεξαν να μετασχηματισουν την ΟΕ ή ΕΕ που ειχαν σε ΑΕ και τωρα βαρανε το κεφαλι τους  :headbang:. Λοιπον φορολογια 25% επι των κερδων και 25% επι των μερισματων (απο το 2011) συνολο 50%!!! (πριν 3 χρονια ήταν μονο στα κερδη 25% ο φορος με προοπτικη να παει στο 20% και μετα γαμηθηκε η δουλεια). Ακομα και να μην μοιρασεις μερισματα και θελησεις να τα κρατησεις και να κανεις μια επενδυση παλι θα πληρωσεις το 25% φορο των μερισματων παρολο που δεν τα μοιραζεις σας μερισματα αλλα τα ξαναεπενδυεις( μετα ακους το βενιζελο να λεει για αναπτυξη και επενδυσεις και σου ανεβαινει η πιεση). Γ κατηγοριας βιβλια που παει να πει ταμειο, πληρωμες, επιταγες,πελατες, προμηθευτες πρεπει να ειναι τζιτζι γιατι ολα φαινονται και μπορει να σε τσακωσει ο ελεγχος πολυ ευκολα (μαυρες πληρωμες, μπουγαδες επιταγες δυσκολα να τα κανεις). παγια εξοδα καθε χρονο 1500-2000 ευρω για δημοσιευσεις ισολογισμου, ΓΣ κτλ. Εξοδα συστασης αναλογα με το κεφαλαιο που ξεκινας αλλα για ενα κεφαλιαιο 100,000 υπολογιζε φορος, συμβολαιογραφος, δικηγορος κτλ 3000 και πανω. Πιο ακριβο λογηστηριο, μια ΟΕ μπορει να ειναι 150-200 ευρω το μηνα μια ΑΕ 400 και πανω. το μονο καλο οτι στην ΑΕ οι μετοχοι δεν ευθυνονται για τις οφειλες της εταιρειας (βαραει κανονι η εταιρεια οι μετοχοι δεν χαμπαριαζουν) αλλα τα μελη ΔΣ εκει μπορει να φανε κυνηγητο δικαστικα. Στην ΟΕ ή ΕΕ αν φαλιρησει τοτε ο  ομμορυθμος εταιρος την πατησε θα του παρουνε και τα σωβρακα
 

agianis

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
154
Κριτικές
26
Like
1
Πόντοι
11
Ειμαι λογιστης και εχω πανω απο 30 ΑΕ πελατες και σου λεω μακρια και αλλαργα. μεχρι πριν 3 χρονια ηταν συμφερουσα και πολλοι μαλιστα ετρεξαν να μετασχηματισουν την ΟΕ ή ΕΕ που ειχαν σε ΑΕ και τωρα βαρανε το κεφαλι τους  :headbang:. Λοιπον φορολογια 25% επι των κερδων και 25% επι των μερισματων (απο το 2011) συνολο 50%!!! (πριν 3 χρονια ήταν μονο στα κερδη 25% ο φορος με προοπτικη να παει στο 20% και μετα γαμηθηκε η δουλεια). Ακομα και να μην μοιρασεις μερισματα και θελησεις να τα κρατησεις και να κανεις μια επενδυση παλι θα πληρωσεις το 25% φορο των μερισματων παρολο που δεν τα μοιραζεις σας μερισματα αλλα τα ξαναεπενδυεις( μετα ακους το βενιζελο να λεει για αναπτυξη και επενδυσεις και σου ανεβαινει η πιεση). Γ κατηγοριας βιβλια που παει να πει ταμειο, πληρωμες, επιταγες,πελατες, προμηθευτες πρεπει να ειναι τζιτζι γιατι ολα φαινονται και μπορει να σε τσακωσει ο ελεγχος πολυ ευκολα (μαυρες πληρωμες, μπουγαδες επιταγες δυσκολα να τα κανεις). παγια εξοδα καθε χρονο 1500-2000 ευρω για δημοσιευσεις ισολογισμου, ΓΣ κτλ. Εξοδα συστασης αναλογα με το κεφαλαιο που ξεκινας αλλα για ενα κεφαλιαιο 100,000 υπολογιζε φορος, συμβολαιογραφος, δικηγορος κτλ 3000 και πανω. Πιο ακριβο λογηστηριο, μια ΟΕ μπορει να ειναι 150-200 ευρω το μηνα μια ΑΕ 400 και πανω. το μονο καλο οτι στην ΑΕ οι μετοχοι δεν ευθυνονται για τις οφειλες της εταιρειας (βαραει κανονι η εταιρεια οι μετοχοι δεν χαμπαριαζουν) αλλα τα μελη ΔΣ εκει μπορει να φανε κυνηγητο δικαστικα. Στην ΟΕ ή ΕΕ αν φαλιρησει τοτε ο  ομμορυθμος εταιρος την πατησε θα του παρουνε και τα σωβρακα

Έτσι είναι τα πράγματα, αλλά πάντα υπάρχει και η μέση λύση, δηλαδή μια ΕΠΕ, που πάλι δεν ευθύνεαι για πολλά πολλά, και τα έξοδα είναι αρκετά λιγότερα, τώρα το θέμα των επιταγών κλπ, άστο, σε λίγο δεν θα υπάρχουν καθόλου επιταγές..
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
μανάρι αμα δεν μας λες τι θελεις πως να βοηθήσουμε???
δεν γινεται έτσι
πες τουλαχιστον τι ψαχνεις
πάρτο απ την αρχη το πράγμα
θα ειμαι καλή!
στο υπόσχομαι!
  :cheesy:
μου αρέσει που ασχολείσαι και σοβαρά τωρα
εδώ έχει αναλάβει να κάτι κάτι που υποτίθεται πως ξέρει και ρωτάει για να μάθει στο μπου τελεία κομ.
τι να πεις...
 

nandro79

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2009
Μηνύματα
294
Like
13
Πόντοι
1
Έτσι είναι τα πράγματα, αλλά πάντα υπάρχει και η μέση λύση, δηλαδή μια ΕΠΕ, που πάλι δεν ευθύνεαι για πολλά πολλά, και τα έξοδα είναι αρκετά λιγότερα, τώρα το θέμα των επιταγών κλπ, άστο, σε λίγο δεν θα υπάρχουν καθόλου επιταγές..

φορολογια στην ΕΠΕ η ιδια με την ΑΕ. το μονο που αλλαζει ειναι τα παγια εξοδα 1500-2000 το χρονο για δημοσιευσεις μονο αυτα γλιτωνει. και αυτη ειναι αστα βραστα. καλυτερη επιλογη στις μερες μας ΟΕ
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
μανάρι αμα δεν μας λες τι θελεις πως να βοηθήσουμε???
δεν γινεται έτσι
πες τουλαχιστον τι ψαχνεις
πάρτο απ την αρχη το πράγμα
θα ειμαι καλή!
στο υπόσχομαι!
  :cheesy:

ψοφας να βγαλεις παλι μεροκαματο ε?
 

Antigoni367

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2011
Μηνύματα
3.767
Like
5
Πόντοι
16
μου αρέσει που ασχολείσαι και σοβαρά τωρα
εδώ έχει αναλάβει να κάτι κάτι που υποτίθεται πως ξέρει και ρωτάει για να μάθει στο μπου τελεία κομ.
τι να πεις...

ειμαι καλό παιδάκι εγώ!
0:)

ψοφας να βγαλεις παλι μεροκαματο ε?

αλήτη!
:-*
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ειμαι καλό παιδάκι εγώ!
0:)

αλήτη!
:-*
κι εγώ καλό παιδί είμαι και σου λέω από την καλή μου την ψυχή πως έπεσες σε τσίπη με δαύτονε
εδώ πουλάει ό,τι έχει και δεν έχει, τώρα ζητάει και τσάμπα συμβουλές σε μπουρδελοσάιτ για εταιρίες...και περιμένεις να σου σκάσει 600;
 

Antigoni367

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2011
Μηνύματα
3.767
Like
5
Πόντοι
16
κι εγώ καλό παιδί είμαι και σου λέω από την καλή μου την ψυχή πως έπεσες σε τσίπη με δαύτονε
εδώ πουλάει ό,τι έχει και δεν έχει, τώρα ζητάει και τσάμπα συμβουλές σε μπουρδελοσάιτ για εταιρίες...και περιμένεις να σου σκάσει 600;

τωρα εκτος απο χρηματοοικονομικη ανάλυση μου ζητατε να σας κανω και αναλυση μαρκετινγκ
με στριμώχνετε πολυ ασχημα!
:P
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
μανάρι αμα δεν μας λες τι θελεις πως να βοηθήσουμε???
δεν γινεται έτσι
πες τουλαχιστον τι ψαχνεις
πάρτο απ την αρχη το πράγμα
θα ειμαι καλή!
στο υπόσχομαι!
  :cheesy:

αγαπουλα μου θελω μελη δσ μετοχους εσοδα και εξοδα αλλα δεν ειναι ωραιο να αναφερω εταιρια δημοσια οποτε αν ξερεις τον τροπο να μου το πεις να το κανω,.....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
φορολογια στην ΕΠΕ η ιδια με την ΑΕ. το μονο που αλλαζει ειναι τα παγια εξοδα 1500-2000 το χρονο για δημοσιευσεις μονο αυτα γλιτωνει. και αυτη ειναι αστα βραστα. καλυτερη επιλογη στις μερες μας ΟΕ
και αυτό είναι πολύ ανησυχητικό... το να αξίζει να ανοίξεις μόνο ΟΕ

αλλά αν κατάλαβα καλά, ο νέουμπας θέλει να δει στοιχεία συγκεκριμένης εταιρίας
οπότε είστε οφφ τόπικ

και πριν τρέξετε να του πείτε πώς στο διάκονο θα τα βρει (που του είπατε δηλαδή, αλλά να έχουμε να λέμε)...λάβετε υπόψην πως μετά θα έχει και την επόμενη ερώτηση, πάνω στα στοιχεία πια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom