Νέα

Επέμβαση laser για μυωπία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Υπουργός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 154
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.332
Like
1.940
Πόντοι
216
Μια που πιάσατε μυωπία,έχει κανείς θέμα με μυοψίες;Αυτές τις γραμμές και τελίτσες που βλέπεις όλη την ώρα;Τί σπαστικό που είναι ρε πούστη μου,εν τω μεταξύ έχω πάει σε πολλούς οφθαλμιατρους και κανεις δεν μου έχει βρει τίποτα.
'Eγώ έχω "μυγάκια".Εδώ και κάτι χρόνια...Τα οποία εμφανίζονται όταν ο οργανισμός "δέχεται πίεση" (κυρίως σωματική).
Έχω πάει σε οφθαλμίατρο και μου έχει πει ότι δεν είναι τίποτα το σπουδαίο...
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.332
Like
1.940
Πόντοι
216
γνωστο. το θεμα ματι ειναι τερμα υποκειμενικο μιας και καθε μεθοδος αφορα προσωπικα τον καθενα αναλογα μεγεθος κορης, κερατοειδους κλπ κλπ κλπ
εγω που εχω παραλληλα και κερατοκωνο ας πουμε μπερδευεται πιο πολυ το πραγμα. αλλος λεει να διορθωσω τον αστιγματισμο μου και αργοτερα κερατοκωνο. αλλος λεει ταυτοχρονα και τα 2 και αλλος λεει απλα εχε φακους και μη κανεις τιποτα.
Ο αδερφός μου έχει κάνει μεταμόσχευση κερατοειδούς για κερατόκωνο το 2006 στο ΒΕΜΜΟ στην Κρήτη.
Μετά την εγχείρηση και μέχρι πριν από μερικά χρόνια πήγαινε στον Δ. Σιγανό στο ΒΛΕΜΜΑ αλλά τα παράτησε όταν η κατάσταση "στράβωσε" (υψηλές τιμές - λίγη προσοχή στον ασθενή)
Υπάρχει σύλλογος ασθενών με κερατόκωνο εδώ στην Αθήνα.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Ο αδερφός μου έχει κάνει μεταμόσχευση κερατοειδούς για κερατόκωνο το 2006 στο ΒΕΜΜΟ στην Κρήτη.
Μετά την εγχείρηση και μέχρι πριν από μερικά χρόνια πήγαινε στον Δ. Σιγανό στο ΒΛΕΜΜΑ αλλά τα παράτησε όταν η κατάσταση "στράβωσε" (υψηλές τιμές - λίγη προσοχή στον ασθενή)
Υπάρχει σύλλογος ασθενών με κερατόκωνο εδώ στην Αθήνα.
εχω γνωστο που και αυτος πριν 10 χρονια εκανε επεμβαση και τα μοσχευματα εχουν φυγει. προφανως δε μιλαμε για το απροχωρητο. χωρια που πριν 10 χρονια στον κερατοκωνο γινοταν οτι πριν 20 χρονια στη μυωπια. σκετη σφαγη. σημερα απλα τον διατηρεις στασιμο ως λυση με τα κολλαγονα.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.731
Like
3.121
Πόντοι
506
Τί καφέ,που κόντεψα να τυφλωθώ απ'τις βυθοσκοπήσεις που μου κάναν, αλλά πάλι δεν βρήκαν τίποτα.Μου'λεγαν να μη σηκώνω βάρη ή ότι βγαίνουν λόγω άγχους

Τεσπα,το'χω ψάξει,θεραπεία δεν υπάρχει απλά προσπαθείς να τα αγνοείς.Απλά ήθελα να δω αν το'χει και κανας άλλος
Υπαρχει θεραπεια.

Θα σου προτεινα δυο φορες την εβδομαδα 1500m (τερμα το γκαζι, δωσε οτι εχεις!).

Εκτος αυτου, 1500 καμψεις, 700 australian pull-ups, 1500 squads, 500 hammer curls, 500 dips και 100 planks την εβδομαδα.

Ολα αυτα οπωσδηποτε εξω στη φυση για να σε βλεπει ο ηλιος.

Μεσα σε 2 μηνες θα εισαι περδικι....

 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.332
Like
1.940
Πόντοι
216
εχω γνωστο που και αυτος πριν 10 χρονια εκανε επεμβαση και τα μοσχευματα εχουν φυγει. προφανως δε μιλαμε για το απροχωρητο. χωρια που πριν 10 χρονια στον κερατοκωνο γινοταν οτι πριν 20 χρονια στη μυωπια. σκετη σφαγη. σημερα απλα τον διατηρεις στασιμο ως λυση με τα κολλαγονα.
Ο αδερφός μου το έχει ακόμα το μόσχευμα*.(η μεταμόσχευση έγινε σε ένα μάτι γιατί είχε μηδενική όραση.φακοί επαφής ήταν απορριπτέοι από τα μάτια λόγω αλλεργικής αντίδρασης.στο άλλο μάτι έγινε επέμβαση κρος λίνκινγκ)
* το μόσχευμα μέχρι και σήμερα είναι σε εξαιρετική κατάσταση...
Υ.Γ. Πάντως, η ταλαιπωρία από την μεταμόσχευση είναι αρκετή.πολλά τεχνητά δάκρυα,πολλά φάρμακα κορτιζονούχα τα οποία οδήγησαν σε καταράχτη άρα επέμβαση και μετά διορθώσεις της όρασης με laser για να έρθει το μάτι στα "ίσια" του...
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.332
Like
1.940
Πόντοι
216
Το ΒΕΜΜΟ μας το πρότειναν από δύο πανεπιστημιακές κλινικές στις ΗΠΑ (Κλίβελαντ,Νέα Υόρκη) όπου είχα στείλει τις εξετάσεις του αδερφού μου για μία δεύτερη γνώμη όταν μας είπανε εδώ στην Ελλάδα ότι η μόνη λύση είναι η μεταμόσχευση...Είναι παγκοσμίως γνωστό για τις πρωτοπορίες του.
 

SexyBeast

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2008
Μηνύματα
245
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
21
Υπαρχει θεραπεια.

Θα σου προτεινα δυο φορες την εβδομαδα 1500m (τερμα το γκαζι, δωσε οτι εχεις!).

Εκτος αυτου, 1500 καμψεις, 700 australian pull-ups, 1500 squads, 500 hammer curls, 500 dips και 100 planks την εβδομαδα.

Ολα αυτα οπωσδηποτε εξω στη φυση για να σε βλεπει ο ηλιος.

Μεσα σε 2 μηνες θα εισαι περδικι....

Ευκολάκι :confused:
 
OP
OP
Υπουργός

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.616
Κριτικές
41
Like
2.029
Πόντοι
8.235
Εγω που ειμαι και ο νηματοθετης αλλωστε το εψαχνα πριν χρονια μονο και μονο για εμφανιση και αντε για το καλοκαιρι να μην αλλαζω γυαλια μεταξυ μυωπιας/ηλιου οταν ειμαι εξω σε μια καφετερια κτλ. Τελικα δεν την εκανα την επεμβαση και δεν το μετανοιωσα καθολου. Υπαρχει και το γνωστο μοτο στην ιατρικη "ο,τι δεν χρειαζεται να χειρουργηθει δεν το το πειραζουμε". Ισα ισα που τα τελευταια χρονια τα γυαλια εχουν γινει της μοδας. Αν δεν εισαι αθλητης κτλ μην την κανεις την επεμβαση. Γυαλια και παλι γυαλια .....
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Εγω που ειμαι και ο νηματοθετης αλλωστε το εψαχνα πριν χρονια μονο και μονο για εμφανιση και αντε για το καλοκαιρι να μην αλλαζω γυαλια μεταξυ μυωπιας/ηλιου οταν ειμαι εξω σε μια καφετερια κτλ. Τελικα δεν την εκανα την επεμβαση και δεν το μετανοιωσα καθολου. Υπαρχει και το γνωστο μοτο στην ιατρικη "ο,τι δεν χρειαζεται να χειρουργηθει δεν το το πειραζουμε". Ισα ισα που τα τελευταια χρονια τα γυαλια εχουν γινει της μοδας. Αν δεν εισαι αθλητης κτλ μην την κανεις την επεμβαση. Γυαλια και παλι γυαλια .....
το θεμα ειναι οτι ο κερατοκωνος αν ειναι να χειρουργηθει και να χρειαζεται μεταμοσχευση ειναι αργα...
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.948
Κριτικές
27
Like
2.383
Πόντοι
6.955
'Εχω κάνει την επέμβαση το 2009 με διαφορετική μέθοδο στο κάθε μάτι. Σήμερα βλέπω αλλά εάν μπορούσα να γυρίσω στον χρόνο πίσω δεν θα την ξανα έκανα και θα προσπαθούσα να μάθω τους φακούς επαφής. Ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ μετά την επέμβαση και το μάτι που έκανε prk άργησε πολλούς μήνες να δει, βασικά δεν είδε ποτέ τόσο καλά όσο το άλλο που έκανε lazik. Είχα πάρει μεγάλη τρομάρα και πέρασε πολύς καιρός μέχρι να συνηθίσω χωρίς γυαλιά. Έχει μικρήνει η διάμετρος του ματιού και όταν πλένομαι ή κλείνω τα ματια νιώθω παράξενα σαν να μην είναι το μάτι που έμαθα από τότε που γεννήθηκα. Θυμάμαι ακόμη ότι όταν οδηγούσα έβλεπα διαφορετικά τον χώρο μπροστά μου, τις λακκούβες, τα προπορευόμενα κτλ σε σύγκριση με όταν φόραγα γυαλιά. Τώρα πια έχω συνηθίσει. Επιπλέον τα γυαλιά προσατεύον τους οφθαλμούς από σκόνες, ζωίφια και χτυπήματα στα οποία είναι εκτεθημένα χωρίς αυτά....δεν την συστήνω.
 

rakakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
616
Κριτικές
3
Like
751
Πόντοι
366
Μια που πιάσατε μυωπία,έχει κανείς θέμα με μυοψίες;Αυτές τις γραμμές και τελίτσες που βλέπεις όλη την ώρα;Τί σπαστικό που είναι ρε πούστη μου,εν τω μεταξύ έχω πάει σε πολλούς οφθαλμιατρους και κανεις δεν μου έχει βρει τίποτα.
Ναι έχω εγώ εδώ και πολλά χρόνια.. Κάθε χρόνο γίνεται χειροτερο μεν, αλλά πλέον το χω συνηθίσει και δε μ επηρεάζει..
Δεν υπάρχει λύση απ ότι μου χουν πει και εμένα, τα μυγάκια δηλαδή δε θα φύγουν ποτέ.
Απλα αν αρχίσεις και βλέπεις συνεχομενα κεραυνούς και αστραπές, πρέπει να πας να σε δουν γιατί ίσως χρειαστεί επεμβαση
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
286
Κριτικές
1
Like
672
Πόντοι
81
Μαγκες μην ακουω χαζομαρες. Η καλυτερη επεμβαση εβερ. Ανωδυνη γρηγορη σου αλλαζει τη ζωη. Πρκ εδω και 12 χρονια και βλεπω 10/10. Βρειτε εναν καλο χειρουργο οφθαλμιατρο που να εχει εμπειρια, μη πατε στους φθηνους. Εχω ξεχασει γυαλια φακους υγρα, ξεραμενα ματια τα παντα. Πληρωνεις μια φορα και ξεχνας. Οτι καλυτερο εκανα για μενα. Δεν το μετανοιωνω με τιποτα!
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.008
Πόντοι
216
Εγώ δεν παίζω με τα μάτια μου.
Άκου λέηζερ στο μάτι.
Με την καμία.
Ούτε φακούς θα βαζα ποτέ.
Γυαλιά αν έχεις πολύ μυωπία, ή αν έχεις λίγη σαν κι εμένα τίποτα δεν κάνεις και είσαι κομπλέ.
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Μαγκες μην ακουω χαζομαρες. Η καλυτερη επεμβαση εβερ. Ανωδυνη γρηγορη σου αλλαζει τη ζωη. Πρκ εδω και 12 χρονια και βλεπω 10/10. Βρειτε εναν καλο χειρουργο οφθαλμιατρο που να εχει εμπειρια, μη πατε στους φθηνους. Εχω ξεχασει γυαλια φακους υγρα, ξεραμενα ματια τα παντα. Πληρωνεις μια φορα και ξεχνας. Οτι καλυτερο εκανα για μενα. Δεν το μετανοιωνω με τιποτα!
ναι φιλε αν ειχες μονο σκετο μυωπια και γερο οφθαλμο οκ! δεν αναφερεις ομως τι ειχες! δεν ειναι ζαμπονοκοπτικη το ματι! εχει πολλες παραμετρους και δε θεραπευονται ολα ουτε και πληρως

σε καποιες παθησεις το χειρουργειο ειναι ακομη σε προιστορικο επιπεδο γιατι ειναι πιο σπανιες ωστε να εχουν μελετες και αποτελεσματα για να βελτιωσουν την προοδο.
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
286
Κριτικές
1
Like
672
Πόντοι
81
ναι φιλε αν ειχες μονο σκετο μυωπια και γερο οφθαλμο οκ! δεν αναφερεις ομως τι ειχες! δεν ειναι ζαμπονοκοπτικη το ματι! εχει πολλες παραμετρους και δε θεραπευονται ολα ουτε και πληρως

σε καποιες παθησεις το χειρουργειο ειναι ακομη σε προιστορικο επιπεδο γιατι ειναι πιο σπανιες ωστε να εχουν μελετες και αποτελεσματα για να βελτιωσουν την προοδο.
Φιλε ειχα 4 βαθμους μυωπια και στα δυο ματια και απο 3,5 βαθμους ασθηματισμο και στα δυο. Εγω δεν εκανα λασικ που εννοεις τη ζαμπονοκοπτικη εκανα πρκ που βαραει κατευθειαν πανω στο ματι. Πιο μπελαλιδικη διαδιακασια με πολλα κολυρια και 10 μερες αλλα πολυ πιο σειφ κατασταση. Γενικα μη κολλατε στη λεξη λειζερ. Δεν ειναι λειζερ με θερμοτητα δεν καιει κατι. Ειναι μια επεμβαση που γινεται 30 χρονια και τα μηχανηματα εχουν παει αλλου. Φαντασου το λειζερ σε καθε ματι σε εμενα βαρεσε 10δευτερα με το ρολοι. Και σου λεω το σημαντικοτερο ειναι να βρεις γιατρο καποιας ηλικιας με μεγαλη εμπειρια και να μην επηρεαστείς απο καποιους που ζητανε 800 κ 1000 ευρω. Εγω φαντασου εσκαν κοντα στα 3000 αλλα δεν μετανοιωνω ουτε ευρω. Εξαλλου αν τα βαλεις κατω τα υγρα, τα γυαλια μυωπιας, τους φακους που αλλαζα που ηταν ακριβοι λογο ασθηματισμου, τα εχω βγαλει και με το παραπανο
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.629
Κριτικές
1
Like
5.567
Πόντοι
2.356
Φιλε ειχα 4 βαθμους μυωπια και στα δυο ματια και απο 3,5 βαθμους ασθηματισμο και στα δυο. Εγω δεν εκανα λασικ που εννοεις τη ζαμπονοκοπτικη εκανα πρκ που βαραει κατευθειαν πανω στο ματι. Πιο μπελαλιδικη διαδιακασια με πολλα κολυρια και 10 μερες αλλα πολυ πιο σειφ κατασταση. Γενικα μη κολλατε στη λεξη λειζερ. Δεν ειναι λειζερ με θερμοτητα δεν καιει κατι. Ειναι μια επεμβαση που γινεται 30 χρονια και τα μηχανηματα εχουν παει αλλου. Φαντασου το λειζερ σε καθε ματι σε εμενα βαρεσε 10δευτερα με το ρολοι. Και σου λεω το σημαντικοτερο ειναι να βρεις γιατρο καποιας ηλικιας με μεγαλη εμπειρια και να μην επηρεαστείς απο καποιους που ζητανε 800 κ 1000 ευρω. Εγω φαντασου εσκαν κοντα στα 3000 αλλα δεν μετανοιωνω ουτε ευρω. Εξαλλου αν τα βαλεις κατω τα υγρα, τα γυαλια μυωπιας, τους φακους που αλλαζα που ηταν ακριβοι λογο ασθηματισμου, τα εχω βγαλει και με το παραπανο
εγω ομως εχω και κερατοκωνο και στη συγκεκριμενη παθηση οι περισσοτεροι ειναι ακομη 30 χρονια πισω διοτι ΚΑΝΕΙΣ δε μπορει να δωσει εγγυηση οτι δε θα χρειαζομαι γυαλια την επομενη ημερα μετα την επεμβαση

η σκετη μυωπια ειναι παιχνιδακι πλεον μιας και εχουν κανει απειροι οποτε καθε τεχνικη σε βαθος χρονου εξελισσεται εκ του αποτελεσματος. ο αστιγματισμος προσφατα επισης βελτιωθηκε αρκετα συγκριτικα στην αντιμετωπιση του.
 
OP
OP
Υπουργός

Υπουργός

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Σεπ 2006
Μηνύματα
3.616
Κριτικές
41
Like
2.029
Πόντοι
8.235
Κατσαπλια κερατοκωνο ειχα και εγω. Ο οφθαλμιατρος μου με ειχε αποτρεψει ξεκαθαρα να την κανω την επεμβαση. Ολα αυτα βεβαιως το 2008 που ξεκινησα και το παρον νημα. Σημερα το προβλημα με τον κερατοκωνο ειναι παρελθον και μπορω να την κανω την επεμβαση αλλα δεν θελω πλεον. Μια χαρα ειμαι με τα γυαλια και μου αρεσουν αλλωστε. Αν προχωρησεις παρολο που εχεις κερατοκωνο ψαξτο παρα πολυ και συνυπολογισε αυτο ακριβως που σου εγραψα παραπανω ..... αν δεν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος μην τρελενεσαι και μην την κανεις την επεμβαση.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.331
Πόντοι
28.786
Τον Δεκέμβριο του 2019 έκανα fempto lasik και στα δυο μάτια.

Είχα 1,5 και 4 βαθμους υπερμετρωπία. Και 0,5 βαθμό αστιγματισμό.

Το πρώτο βράδυ είχα κάποια ενόχληση τσούξιμο, που εφυγε με ένα depon.

Από την επόμενη ημέρα έβλεπα σαφώς καλύτερα, και το αποτέλεσμα βελτιωνόταν ακόμα περισοτερο λιγο λίγο για 4 περίπου μήνες. Ενας καλός τρόπος να το ελέγχω ήταν το διάβασμα στους υπότιτλους στην τηλεόραση στα μακριά και το διάβασμα κειμένων στο κινητό για τα κοντά.

Στην αρχή έβαζα ενυδατικές σταγόνες πολλές φορές την ημέρα.

Με το που έκλεισα χρόνο δεν τις χρειάζομαι πια.

Προσωπικά με βάση το δικό μου αποτέλεσμα μέχρι τώρα τουλάχιστον το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.334
Κριτικές
112
Like
18.595
Πόντοι
20.686
Μάγκες το τι είδους επέμβαση θα κάνει ο καθένας το αποφασίζει ο γιατρός του κατόπιν εξέτασης του κερατοειδούς.
Αναλόγως κυριως του παχους του αποφασίζει πια μέθοδο θα ακολουθήσει
Υπαρχει δε περίπτωση ένα μάτι να μην μπορεί να δεχθεί τέτοιου είδους επέμβαση .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom