Νέα

Ενικός ή πληθυντικός;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.426
Πόντοι
216
Σε διάφορους εργασιακούς χώρους, αλλά και κάποιες κοινωνικές συναναστροφές,
συχνά υπάρχουν διάφορες ενδιαφέρουσες κοπέλες, που θα ήθελα να γνωριστούμε περισσότερο, αν μας έβγαινε αυτή η δυνατότητα.
Παρατηρώ όμως, κάτι που σίγουρα έχει συμβεί στους περισσότερους αλλά δεν νομίζω απασχολεί και πολλούς,
ότι από αυτές τις κοπέλες, άλλες μου μιλούν στον πληθυντικό και άλλες στον ενικό.

Για να είμαι ειλικρινής, κι εγώ όπως και όλοι, ανάλογα σε ποιον απευθυνόμαστε, ανάλογα το είδος της οικειότητας που έχουμε, τις ιεραρχικές σχέσεις κλπ, συνήθως σε λίγα λεπτά της ώρας, αν πρόκειται για κάποιον καινουριο πρόσωπο στην καθημερινότητα μου,
ο εγκέφαλος μου ασυναίσθητα επεξεργάζεται όλα τα 'δεδομένα', και βγάζει μια απόφαση για το πως θα του μιλώ.
Νομίζω οι περισσότεροι, έστω κι αν δεν το πολυσκεφτόμαστε, υποσυνείδητα κάπως έτσι λειτουργούμε.

Γενικώς, δεν θεωρώ κακό, το να σου μιλα μια νεαρότερη κοπέλα στον πληθυντικό.
Σίγουρα δείχνει κάποιον σεβασμό, πιθανώς κάποιο καλο επίπεδο εκ μερους της, αλλα φυσικά συνήθως βάζει μάλλον και μια απόσταση μεταξύ μας.
Συνήθως πάλι, αναλόγως το πως αισθάνεται η καθεμια και ανάλογα πως της βγαίνει,
δεν κάνω κάποια αλλαγη ή παρέμβαση,
αν κάποια θέλει να μου μιλα στον ενικό καλώς, και παρομοίως για τον πληθυντικό.

Το ερώτημα μου, είναι, αν κάποια με ενδιαφέρει ως κοπέλα, μήπως κάτι έβγαινε μαζι της,
αν έχει νόημα να κάνω -μια φορα έστω- παρέμβαση, να πω να μου μιλα στον ενικό.
Δεν ξέρω, δεν έχω καταλήξει, αν κερδίζεις κάτι ή όχι.
Με το δικό μου σκεπτικό, αν είναι η άλλη να σε δει ερωτικά, θα σε δει ανεξαρτήτως ενικού ή πληθυντικού, και θα εξαρτηθεί από άλλους παράγοντες.
Και γιατί όχι, αν κάποιος θα ήθελε να ξεκινήσει μια σχέση με γυναικα που στοιχειωδώς τουλάχιστον το σέβεται, γιατί να μην αφήσει να εγκαθιδρυθεί μια επικοινωνία στον πληθυντικό, και όσο κρατήσει ρε παιδι μου....
Από την άλλη όμως, αν κάποιοι έχουν παραδείγματα από την εμπειρία τους, που η χρήση ενικού όντως διευκόλυνε καταστάσεις, ας το πουν.

Βεβαια, ίσως κάποια να μας βλέπει σαν εντελώς 'μεγάλους' και μακριά από την ηλικιακή της κατηγορια και ενδιαφέρον, οποτε αστα να πανε...
όμως, έχω πετύχει και πολύ μαζεμένες κοπέλες με daddy issues, δηλαδή να φαίνεται να αναζητούν μια σταθερή σοβαρή παρουσία σε μια σχέση, κάπως σαν να είναι υποκατάστατο ενός πατερα.

Και σίγουρα, να πω κι αυτό, δεν είμαι τυπολάτρης, δηλαδή προφανώς και μια μπορεί να σου μιλα στον ενικό και να μην ενδιαφέρεται ή να σε σέβεται περισσότερο ως άνθρωπο από καποια άλλη που τα κάνει εντελώς μηχανιστικά όλα, και απλα κρατα τους τυπους, όπως οφείλει και όπως της έχουν πει...
Θέλω να πω, ναι, όλα είναι αρκετά σχετικά.

Δεν σας κρύβω ότι όταν με απασχόλησε έντονα το θέμα, πριν ανοίξω στο νήμα, είχα στο νου μου κυρίως το μέλος του φόρουμ mindreader.
Ενος ανθρώπου δηλαδή, που έχει κυριολεκτικά 'σπουδάσει' τις γυναίκες και το πως λειτουργούν και το πως σκέφτονται.
Όμως, όλοι μπορούν να που την γνώμη τους, από την καθημερινότητα τους.

Τι νομίζετε λοιπόν για την χρήση ενικού ή πληθυντικού, στις σχέσεις σας με κοπέλες του εργασιακού κυρίως (αλλα και ευρύτερου κοινωνικού) περιβάλλοντος, οι οποιες σας ενδιαφέρουν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

greekfeet

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.360
Κριτικές
16
Like
1.457
Πόντοι
2.487
Μετα τις 10 γραμμες βαρεθηκα.
Δεν νομιζω πως καποια θα σου κατσει ή οχι επειδη της μιλησες ή οχι στον ενικο.
Απλα να σαι ευγενικος, ανοιχτος και προσχαρος.
Και να πλενεις τα δοντια σου
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.463
Πόντοι
216
η αποψη μου ειναι αν ολοι μιλανε στον ενικο εσυ να μιλας στον πληθυντικο για αρχη.
νομιζω στις 40 αποχρωσεις του γκρι μιλανε στον πληθυντικο μετα οταν αρχιζουν τα μαστιγια τις σφαλιαρες κλωτσομπουνιδια και γαμησια με σκυλους και γατες χρησιμοποιουν τον ενικο.
να το θυμασαι αυτο.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
To να μιλάς στον πληθυντικό πρέπει να σου είναι συνήθεια. Αλλιώς φαίνεται ότι καταναγκάζεσαι και δείχνεις αστείος. Ανεξαρτήτως ηλικίας, μια γυναίκα κολακεύεται όταν της μιλάς στον πληθυντικό. Οι μικρότερες ακόμα περισσότερο. Δείχνεις έναν σεβασμό απέναντί τους και αυτό τις εξιτάρει. Με την απόκτηση οικειότητας περνάς και στον ενικό. Αλλά σίγουρα ο ενικός και ο πληθυντικός δεν έχουν καμία σημασία με το αν θα κάνει σχέση μαζί σου.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.429
Κριτικές
1
Like
7.389
Πόντοι
2.306
Πληθυντικό για δυο λόγους:
1, το παίζεις δύσκολος και αποτελείς τρόπαιο
2. Με τον ενικό Θα κινδυνεύεις να δεις τον εαυτό στα μανταλάκια για λεκτική παρενόχληση σε λίγα χρόνια....μη σου πω και λεκτική ασέλγεια.....
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 131614

Επισκέπτης
Μετα τις 10 γραμμες βαρεθηκα.
Δεν νομιζω πως καποια θα σου κατσει ή οχι επειδη της μιλησες ή οχι στον ενικο.
Απλα να σαι ευγενικος, ανοιχτος και προσχαρος.
Και να πλενεις τα δοντια σου
Και τις μασχαλες :confused::confused::confused:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Μια λυση ειναι να μιλας μονο με τουριστριες στα αγγλικα, που δεν ξεχωριζει ενικος με πληθυντικο :grin:

Περα απ την πλακα, καθε σχεση ειναι διαφορετικη και δεν υπαρχουν φορμες. Καποιες θα τις μιλας στον ενικο, καποιες στον πληθυντικο αναλογως της θεσης, ηλικιας, επιπεδο γνωριμιας σας, κλπ

Το σιγουρο ειναι πως αν ειναι να προχωρησει το πραμα, ο πληθυντικος πρεπει να αντικατασταθει σε καποιο σημειο απο τον ενικο

Εμενα περισσοτερο με εχει απασχολησει η συχνη προσφωνηση του ονοματος καποιου οταν μιλας μαζι του. Πχ υπαρχουν ανθρωποι που αρεσκονται να χρησιμοποιουν πολυ συχνα το ονομα σου οταν σου μιλανε, ακομα και οταν εισαστε μονοι σας, πχ φρασεις του στυλ

"κοιταξε Γιωργο, εμενα μου αρεσουν πολυ τα ταξιδια, κλπ" αντι "κοιταξε, εμενα μου αρεσουν πολυ τα ταξιδια, κλπ"

"ποια ταινια σου αρεσει περισσοτερο Γιωργο;" αντι "ποια ταινια σου αρεσει περισσοτερο;"

"θα πιουμε αλλο ενα ποτο Γιωργο;" αντι "θα πιουμε αλλο ενα ποτο;"

κ.ο.κ.

Δεν εχω καταλαβει αν η συνεχης χρηση του ονοματος του αλλου στη συζητηση δειχνει περισσοτερη η λιγοτερη οικειοτητα και τι υποδηλωνει γενικοτερα. Καποιος πιο καταρτισμενος σε αυτα, ας μας διαφωτισει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.006
Πόντοι
216
Γενικά έχω παρατηρήσει είσαι πολύ βήτα με τα θέματα που ανοίγεις.
Οι γυναίκες θέλουν άντρες, όχι μωρά που να χρειάζεται να τους κρατάς το χεράκι σε κάθε βήμα και να αμφισβητούν την κάθε τους κίνηση.
Οι γυναίκες είναι από τη φύση τους ανασφαλείς και θέλουν αρσενικά που να εκπέμπουν σιγουριά και ασφάλεια και να ξέρουν τι κάνουν.

Δηλαδή για να στο πω και αλλιώς το χεις χάσει ήδη το παιχνίδι μόνο που ρωτάς.
Όποιο και από τους δύο τρόπους χρησιμοποιούσες για να μιλήσεις θα ήταν σωστός, αν δε ρώταγες.
Τώρα όποιον και να χρησιμοποιήσεις θα είναι λάθος και θα φανείς παιδάκι, γιατί ρώτησες.
Άρα είσαι ανασφαλής. Και οι γκόμενες το μυρίζουν αυτό από χιλιόμετρα.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ο αριθμός είναι άνευ σημασίας.
Αν είσαι μάγκας, δείχνεις τι θες από την αρχή. Αν έχεις πιθανότητες, έχει κριθεί πριν καν αρχίσεις να μιλάς.

Κοπλιμέντα, συζητήσεις για ενδιαφέροντα , συστάσεις είναι για αποτυχημένους. Για αυτούς που δεν γαμάνε ποτέ τίποτε.
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.426
Πόντοι
216
Γενικά έχω παρατηρήσει είσαι πολύ βήτα με τα θέματα που ανοίγεις.
Οι γυναίκες θέλουν άντρες, όχι μωρά που να χρειάζεται να τους κρατάς το χεράκι σε κάθε βήμα και να αμφισβητούν την κάθε τους κίνηση.
Οι γυναίκες είναι από τη φύση τους ανασφαλείς και θέλουν αρσενικά που να εκπέμπουν σιγουριά και ασφάλεια και να ξέρουν τι κάνουν.

Δηλαδή για να στο πω και αλλιώς το χεις χάσει ήδη το παιχνίδι μόνο που ρωτάς.
Όποιο και από τους δύο τρόπους χρησιμοποιούσες για να μιλήσεις θα ήταν σωστός, αν δε ρώταγες.
Τώρα όποιον και να χρησιμοποιήσεις θα είναι λάθος και θα φανείς παιδάκι, γιατί ρώτησες.
Άρα είσαι ανασφαλής. Και οι γκόμενες το μυρίζουν αυτό από χιλιόμετρα.

Οτι θες λες...
Δεν προλαβαινω να μου γνωριζουν....
Σκανε γνωριμιες απο το πουθενα...
Οχι αγαπητε. Καποτε μπορει να μην ηξερα και να εκανα πολλα λαθη.
Τωρα ξερω πως παιζεται το παιχνιδι.
Και εχω αυτοπεποιθηση, με γερες βασεις, που ξεχειλιζει, και αυτο το καταλαβαινουν.

Εδω σου λεω οτι εχω πολλες τριγυρω, και απλα σκεφτομαι σε λεπτομερες επιπεδο, γιατι ολα τα σημαντικα και βασικα τα κανω πλεον σωστα,

Τα θεματα που ανοιγω, σαν αυτο, ειναι συνηθως για τις λεπτομερειες...
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.426
Πόντοι
216
Μια λυση ειναι να μιλας μονο με τουριστριες στα αγγλικα, που δεν ξεχωριζει ενικος με πληθυντικο :grin:

Περα απ την πλακα, καθε σχεση ειναι διαφορετικη και δεν υπαρχουν φορμες. Καποιες θα τις μιλας στον ενικο, καποιες στον πληθυντικο αναλογως της θεσης, ηλικιας, επιπεδο γνωριμιας σας, κλπ

Το σιγουρο ειναι πως αν ειναι να προχωρησει το πραμα, ο πληθυντικος πρεπει να αντικατασταθει σε καποιο σημειο απο τον ενικο

Εμενα περισσοτερο με εχει απασχολησει η συχνη προσφωνηση του ονοματος καποιου οταν μιλας μαζι του. Πχ υπαρχουν ανθρωποι που αρεσκονται να χρησιμοποιουν πολυ συχνα το ονομα σου οταν σου μιλανε, ακομα και οταν εισαστε μονοι σας, πχ φρασεις του στυλ

"κοιταξε Γιωργο, εμενα μου αρεσουν πολυ τα ταξιδια, κλπ" αντι "κοιταξε, εμενα μου αρεσουν πολυ τα ταξιδια, κλπ"

"ποια ταινια σου αρεσει περισσοτερο Γιωργο;" αντι "ποια ταινια σου αρεσει περισσοτερο;"

"θα πιουμε αλλο ενα ποτο Γιωργο;" αντι "θα πιουμε αλλο ενα ποτο;"

κ.ο.κ.

Δεν εχω καταλαβει αν η συνεχης χρηση του ονοματος του αλλου στη συζητηση δειχνει περισσοτερη η λιγοτερη οικειοτητα και τι υποδηλωνει γενικοτερα. Καποιος πιο καταρτισμενος σε αυτα, ας μας διαφωτισει...

Ναι, την εχω δει αυτη την φαση.
Μου ξενιζει πολυ ειναι αληθεια.
Δεν ξερω τι τους λεει το κατεστραμενο κεφαλι τους και μιλανε ετσι.
Εχω ακουσει γυναικα, να μιλα ετσι και στους γονεις της!
Αντι να λεει , μανα, πατερα, να λεει Μητσο, Βαγγελιω...
Δεν ξερω, πραγματα δεν μου αρεσει...
Δεν λεω οτι ο σεβασμος ειναι μονο λεκτικος, αλλα σιγουρα ειναι και λεκτικος...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Ρε τύπε τι λεπτομέρειες ;;;

Με τις γκόμενες τα βασικά και μοναδικά θέματα είναι

1)Να σου αρέσει . Να σε φτιάχνει να την πηδάς κάθε μέρα όσο πιο πολλές φορές γίνεται. Μετά από κάθε γαμήσι , σε 2-3 ώρες να θες να την ξαναγαμάς.
2)Να ενδιαφέρεται κι αυτή να γαμηθεί μαζί σου ! ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ !!!! ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ !!!
3)Μετά τα 1 & 2 , να μη σου σπάει τα @@ και μη θέλει να σου φάει και την περιουσία που είχε ο προπάππος σου στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο .

Τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.006
Πόντοι
216
Γενικά έχω παρατηρήσει είσαι πολύ βήτα με τα θέματα που ανοίγεις.
Οι γυναίκες θέλουν άντρες, όχι μωρά που να χρειάζεται να τους κρατάς το χεράκι σε κάθε βήμα και να αμφισβητούν την κάθε τους κίνηση.
Οι γυναίκες είναι από τη φύση τους ανασφαλείς και θέλουν αρσενικά που να εκπέμπουν σιγουριά και ασφάλεια και να ξέρουν τι κάνουν.

Δηλαδή για να στο πω και αλλιώς το χεις χάσει ήδη το παιχνίδι μόνο που ρωτάς.
Όποιο και από τους δύο τρόπους χρησιμοποιούσες για να μιλήσεις θα ήταν σωστός, αν δε ρώταγες.
Τώρα όποιον και να χρησιμοποιήσεις θα είναι λάθος και θα φανείς παιδάκι, γιατί ρώτησες.
Άρα είσαι ανασφαλής. Και οι γκόμενες το μυρίζουν αυτό από χιλιόμετρα.

Οτι θες λες...
Δεν προλαβαινω να μου γνωριζουν....
Σκανε γνωριμιες απο το πουθενα...
Οχι αγαπητε. Καποτε μπορει να μην ηξερα και να εκανα πολλα λαθη.
Τωρα ξερω πως παιζεται το παιχνιδι.
Και εχω αυτοπεποιθηση, με γερες βασεις, που ξεχειλιζει, και αυτο το καταλαβαινουν.

Εδω σου λεω οτι εχω πολλες τριγυρω, και απλα σκεφτομαι σε λεπτομερες επιπεδο, γιατι ολα τα σημαντικα και βασικα τα κανω πλεον σωστα,

Τα θεματα που ανοιγω, σαν αυτο, ειναι συνηθως για τις λεπτομερειες...
Εσύ έχεις μείνει στο γνώρισμα και αυτές κάνουν τρένα :2funny:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Ρε τύπε τι λεπτομέρειες ;;;

Με τις γκόμενες τα βασικά και μοναδικά θέματα είναι

1)Να σου αρέσει . Να σε φτιάχνει να την πηδάς κάθε μέρα όσο πιο πολλές φορές γίνεται. Μετά από κάθε γαμήσι , σε 2-3 ώρες να θες να την ξαναγαμάς.
2)Να ενδιαφέρεται κι αυτή να γαμηθεί μαζί σου ! ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ !!!! ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ !!!
3)Μετά τα 1 & 2 , να μη σου σπάει τα @@ και μη θέλει να σου φάει και την περιουσία που είχε ο προπάππος σου στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο .

Τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας.

Και αν ισχυει το 1 & 2 αλλα οχι και το 3 τοτε τι κανεις; :think:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Ρε τύπε τι λεπτομέρειες ;;;

Με τις γκόμενες τα βασικά και μοναδικά θέματα είναι

1)Να σου αρέσει . Να σε φτιάχνει να την πηδάς κάθε μέρα όσο πιο πολλές φορές γίνεται. Μετά από κάθε γαμήσι , σε 2-3 ώρες να θες να την ξαναγαμάς.
2)Να ενδιαφέρεται κι αυτή να γαμηθεί μαζί σου ! ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ !!!! ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ !!!
3)Μετά τα 1 & 2 , να μη σου σπάει τα @@ και μη θέλει να σου φάει και την περιουσία που είχε ο προπάππος σου στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο .

Τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας.


Λαλάκη συμφωνώ σε όλα μαζί σου εκτός του 1, του 2 και του 3...:confused::confused::confused:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
barock=trovadouros31 εσένα δεν σε νοιάζουν αυτά.

ΠΑς σε ένα ... σινεμά και στον κάνουν φινιστρίνι.

Συναντάς και μια πορνοστάρ και σε στραπονιάζει με στράπον Φ40 και μετά σου ρίχνει και ένα κατούρημα και είσαι κομπλέ.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
fylobios30 = Λίλας

Πας σε μια μάντρα με καυσόξυλα, παραγγέλνεις 3 τόνους ελιά, κατά προτίμηση ρίζα και περνάς όλο τον χειμώνα αποθηκεύοντας κούτσουρα στον πάτο σου.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.230
Κριτικές
62
Like
44.881
Πόντοι
9.297
Ως μιλφακιας ειναι αυτονοητο οτι στην πρωτη προσεγγιση παω σε πλυθηντικο.Ο ενικος στην περιπτωση αυτη δειχνει οτι εισαι καφρος και ακοινωνητος.
Ο ενικος μονο σε περιπτωση φασης με (εμφανως) μικροτερη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom