Νέα

Εκλογές 2023... 21 Μαΐου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14K
  • Εμφανίσεις 342K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

DEWARSS

Μέγας
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
4.286
Κριτικές
11
Like
18.693
Πόντοι
3.796
Επιμένω. Αρα αναστελλεται και το δικαιωμα ιδιοκτησιας σου και μπορω να δωσω το σπιτι σου σε καποιον αλλον οσο λειπεις? Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο.


Μην το συνεχιζεις, αυτο που λες ειναι λαθος απο καθε αποψη.
Δεν βγάζεις άκρη ,για να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ικανοί να σφάξουν και τους γέρους με κονσερβοκουτια..

Αφού δεν τους ενδιαφέρει τι γίνεται στην Ελλάδα και δεν θέλουν να ψηφίσουν αλλά θέλουν να έχουν σπίτι εδώ ,ας πληρώνουν τοτε φορο για εξοχικό πολυτελείας στην Ελλάδα .
Όλα και όλα ..ξέρεις τι είναι να είσαι Ελβετός πολίτης ,τορναδορος και να έχεις εξοχικό στην Ελλάδα ;
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.891
Κριτικές
184
Like
44.193
Πόντοι
21.896
Και είναι λογικό τύπε.. όποιος δεν έχει κάνει δήλωση έχει κλείσει τελείως την πόρτα στη χώρα.. αν θέλει να ψηφίσει ας πάρει αεροπλάνο να έρθει να ψηφίσει στο δήμο που είναι εγγεγραμμένος
Σηκώνει τεράστια συζήτηση το θέμα
Μπορεί ένας Έλληνας να απουσιάζει 40 χρόνια κ να είναι κάτοικος Αυστραλίας χωρίς περιουσία στην Ελλάδα αλλά να είναι ενεργός Έλληνας ως προς τα κοινά πχ να δωρίζει χρήματα στην ελληνική κοινότητα ή στο ελληνικό κράτος ή στη πρεσβεία μας εκεί κ να έχει υψηλή θέση κ να πιέζει λόμπι για τα ελληνοτουρκικά ..

Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει δικαίωμα ψήφους;;;
Μπορεί όντως στο οικονομικά να μην τον αφορά αλλά πολιτικά και εξωτερική πολιτική μπορεί να είναι δέκα φορές πιο ευαίσθητος κ κινητοποιήσεις από έναν άχρηστο εδώ στην Ελλάδα ή έναν μουσουλμάνο της Θράκης
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.182
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
οκ. Αρα αν εγω εμεινα στην ελλαδα για 2 χρονια το 1998-2000 (πχ να κανω το μαστερ μου), και απο τοτε απλα δηλωνω μηδενικη φορολογικη δηλωση, ειμαι καταλληλος να ψηφισω; :2funny:

μια χαρα.

Δεν θα το κανω μεγαλο θεμα, γιατι 18.000 ψηφοι μου ειναι πραγματικα αδιαφορες, με τσαντιζει βεβαια το οτι για να πραγματοποιηθουν αυτες οι ψηφοι ξοδευονται πολλα χιλιαρικα εως και λιγα εκατομμυρια (υπολογιστε πτησεις πηγαινε-ελα, εκπροσωπους, διαδικασιες κτλ κτλ κτλ). Για ενα χωριο ή για ενα νησι 18χιλ ατομων δεν ξοδευεται ουτε το 1% αυτων για την εκλογικη διαδικασια αλλα ας τα πεταξουμε και εκει, τοσα πεταμε αλλωστε.

Εγω απλα ευχομαι οι ελληνες του εξωτερικου να οργανωθουν και να ψηφισουν μαζικα καμια ΝΙΚΗ ή καναν αλλο φασιστα, να δουμε ποσο ομορφη και δημοκρατικη (δικαιωμα τους οπως λετε) εικονα θα ειναι :tooth:

οκ. Αρα αν εγω εμεινα στην ελλαδα για 2 χρονια το 1998-2000 (πχ να κανω το μαστερ μου), και απο τοτε απλα δηλωνω μηδενικη φορολογικη δηλωση, ειμαι καταλληλος να ψηφισω; :2funny:

μια χαρα.

Δεν θα το κανω μεγαλο θεμα, γιατι 18.000 ψηφοι μου ειναι πραγματικα αδιαφορες, με τσαντιζει βεβαια το οτι για να πραγματοποιηθουν αυτες οι ψηφοι ξοδευονται πολλα χιλιαρικα εως και λιγα εκατομμυρια (υπολογιστε πτησεις πηγαινε-ελα, εκπροσωπους, διαδικασιες κτλ κτλ κτλ). Για ενα χωριο ή για ενα νησι 18χιλ ατομων δεν ξοδευεται ουτε το 1% αυτων για την εκλογικη διαδικασια αλλα ας τα πεταξουμε και εκει, τοσα πεταμε αλλωστε.

Εγω απλα ευχομαι οι ελληνες του εξωτερικου να οργανωθουν και να ψηφισουν μαζικα καμια ΝΙΚΗ ή καναν αλλο φασιστα, να δουμε ποσο ομορφη και δημοκρατικη (δικαιωμα τους οπως λετε) εικονα θα ειναι :tooth:
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να κάνει μηδενική φορολογική δήλωση και να έχει τα χαρακτηριστικά που ανέφερες
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για την εγγραφή στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους ψηφοφόρων εξωτερικού;

Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγγραφή στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους ψηφοφόρων εξωτερικού είναι οι εκλογείς να συγκεντρώνουν σωρευτικά τα παρακάτω κριτήρια:

  • να έχουν διαμείνει συνολικά δύο (2) έτη εντός της Ελληνικής Επικράτειας κατά το χρονικό διάστημα των τελευταίων τριάντα πέντε (35) ετών από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης εγγραφής,
  • να έχουν υποβάλει φορολογική δήλωση κατά το τρέχον ή το προηγούμενο φορολογικό έτος. Ως «φορολογική δήλωση», νοείται η υποβολή στην Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων ( Έντυπο Ε1), αναλυτικής δήλωσης εισοδημάτων από μίσθωση ακινήτων ( Έντυπο Ε2), κατάστασης οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα ( Έντυπο Ε3) ή δήλωσης στοιχείων ακινήτων ( Έντυπο Ε9), όπως κάθε φορά ισχύουν. Εξαρτώμενα μέλη των οικογενειών εξαιρούνται του περιορισμού της υποβολής φορολογικής δήλωσης εφόσον: α) δεν έχουν συμπληρώσει τα τριάντα (30) έτη και β) έχουν υποβάλει φορολογική δήλωση συγγενείς α’ βαθμού, κατά το τρέχον ή το προηγούμενο φορολογικό έτος.
Οπως βλέπετε δεν εχουν ολοι οι Έλληνες εξωτερικού δικαίωμα ψήφου.
Τύπε, μπερδευεσαι κι εσυ. Δικαίωμα ΨΗΦΟΥ ΕΧΟΥΝ. Μπορουν να ερθουν στην Ελλαδα και να ψηφισουν. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ. Απλως διευκολυνονται να εγγραφουν σε καταλογους του εξωτερικου και να ψηφισουν ΕΚΕΙ. Δεν ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ το δικαιωμα ψηφου απο ΚΑΝΕΝΑΝ.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.690
Like
11.634
Πόντοι
2.406
Δηλαδη ο αλλος που ειναι αρχιτέκτονας η μηχανικος και η εταιρία του εχει αναλάβει ενα εργο στο εξωτερικο που θα τελειωσει σε 4 χρονια να μην ψηφήσει;;
Αν μενει 4 χρονια εξω, μονιμα ναι. Τον τελευταίο χρονο δεν θα ψηφίσει
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.182
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Αν μενει 4 χρονια εξω, μονιμα ναι. Τον τελευταίο χρονο δεν θα ψηφίσει
Δεν στέκει το σενάριο τύπε..
Κ άμα ο άλλος έχει κατασκευαστική που αναλαμβάνει έργο 4ετιας δεν νομίζω να έχει θέμα να πάρει το αεροπλάνο κ να έρθει να ψηφίσει..
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706
Καλά εντάξει, πρώτη φορά δόθηκε το δικαίωμα με κάποιους περιορισμούς.
Δηλαδή αν αύριο μεθαύριο εφαρμόσουν καμιά επιστολική ψήφο τι θα γράψετε ρε παλικάρια?
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.295
Like
34.911
Πόντοι
9.931
Δεν στέκει το σενάριο τύπε..
Κ άμα ο άλλος έχει κατασκευαστική που αναλαμβάνει έργο 4ετιας δεν νομίζω να έχει θέμα να πάρει το αεροπλάνο κ να έρθει να ψηφίσει..
Ωραία αυτος δεν εχει οικονομικο θέμα να παει και να ερθει 4 φορες σε ενα μηνα για να ψηφίσει 2 φορες και με πιθανότητα να χρειαστεί και τρίτη φορα τον Αυγουστο. Η εταιρία που εργάζεται θα του δώσει αδεια να ερθει να ψηφήσει;
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.182
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Ωραία αυτος δεν εχει οικονομικο θέμα να παει και να ερθει 4 φορες σε ενα μηνα για να ψηφίσει 2 φορες και με πιθανότητα να χρειαστεί και τρίτη φορα τον Αυγουστο. Η εταιρία που εργάζεται θα του δώσει αδεια να ερθει να ψηφήσει;
Δεν έχω πλήρη γνώση αλλά θεωρώ ότι σε ένα έργο 4ετιας κανένας συντελεστης του δεν είναι απίκο 4 χρόνια στο έργο.. οπότε αν τύχει να πρέπει να είναι εκεί τις μέρες του έργου τότε όντως δεν θα ψηφίσει.. κάτι που συμβαίνει αρκετούς άλλους (θεωρώ πολλές χιλιάδες) που δεν είναι στο δήμο τους τη μέρα των εκλογών.. και δεν εννοώ αυτούς που είναι σεζόν ή αναπληρωτές κλπ αλλά κάποιους που προγραμμάτισαν κάτι τους τελευταίους μήνες πριν τη μέρα των εκλογών χωρίς να ξέρουν ακριβώς τη μέρα...
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.182
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Τύπε @savvass το ερώτημα που θέτεις αφορά τις εκλογές της 21ης Μαίου και όχι τις εκλογές της 25ης Ιουνίου οι οποίες δεν είναι 2ος γύρος....

Η απάντηση βέβαια είναι μία.. οι πολίτες επέλεξαν με βάσει τη σοβαρότητα.. ούτε με Τέμπη.. ούτε με κορωνοιο.. ούτε με τίποτα άλλο..
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.867
Κριτικές
6
Like
3.602
Πόντοι
736
Τύπε @savvass το ερώτημα που θέτεις αφορά τις εκλογές της 21ης Μαίου και όχι τις εκλογές της 25ης Ιουνίου οι οποίες δεν είναι 2ος γύρος....
Ναι αλλά αν καταλάβουμε το σκεπτικό των ψηφοφόρων στις πρώτες , λογικά το ίδιο σκεπτικό θα υπάρχει και για τις επόμενες :P
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.182
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Ναι αλλά αν καταλάβουμε το σκεπτικό των ψηφοφόρων στις πρώτες , λογικά το ίδιο σκεπτικό θα υπάρχει και για τις επόμενες :P
Αφού είπαμε η κάλπη τώρα είναι άδεια...
Όσο για το σκεπτικό νομίζω δεν υπάρχει αμφιβολία σε αυτό που είπα
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.766
Κριτικές
1
Like
7.031
Πόντοι
1.056
Οταν εκανε ο Μητσοτακης το νομο για να ψηφιζουν οι Ελληνες του εξωτερικου, καποιοι απο εσας, λεγατε οτι "το κάνει για να ωφεληθεί" και ότι "ειναι αδικο να ψηφιζουν οι βολεμενοι του εξωτερικου για εμας, που ειμαστε εδω και υποφερουμε απο την Χουντα του Κουλη". Τωρα πιασατε αλλο τροπαρι, οτι δεν διευκολυνει ο Κουλης τους Ελληνες του εξωτερικού να ψηφισουν ολοι. Μπας και εχεις την εντυπωση οτι δεν θα τον συνέφερε να ψηφισουν ΟΛΟΙ? Ειδες τα αποτελεσματα των Ελληνων του εξωτερικου? Ο Συριζα τι ειχε ψηφισει στο νομο για την ψηφο των Ελληνων του εξωτερικου? Τωρα σας πηρε ο πονος αν πρεπει να παει καποιος απο το Ρέικιαβικ στο Οσλο?
Προσωπικα δεν με πηρε κανενας πόνος.Ας τους πυροβολήσουν κ ολας αν θες.Ας τους πριμοδοτήσουν.Ποιο αφήγημα σε βολευει καλυτερα,Ε,αυτο ας κανουν.

Εγω το εγραψα γιατι ετσι συνεβη,γεγονος δλδ.Τωρα εσυ αν θες να λες πως μπραβο στην ΝΔ που εδωσε βημα στους ελληνες του εξωτερικου,Ε αυτο ειναι η μιση αληθεια.Ειτε αρεσει,ειτε δεν αρεσει.

Ειναι οπως οι ψηφιακές ταυτότητες διπλώματα στο κινητο,που σε σταμάταγε ο μπάτσος σου τα ζηταγε του έδειχνες το κινητο και σε εγραφε γιατι ηθελε έντυπη μορφη.

Πραγματικα δεν με νοιαζει.

Α,για κοιτα λιγο κατι!Σ κανει ;

 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.874
Like
28.234
Πόντοι
5.506
Καλημέρα μόνο στον Ηγεμόνα μας
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.874
Like
28.234
Πόντοι
5.506
ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΚΥΡΙΕ ΚΥΡΙΑΚΟ
FxNlhboXgAEVXAL.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom