Νέα

Είστε ικανοποιημένοι από τη ζωή σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sad_man
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 567
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Geiler12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
5
Like
508
Πόντοι
301
Βλέπω αυτόν τον sub zero και νιώθω καλύτερα και ότι δεν είμαι τελείως ναυάγιο.

Εν τω μεταξύ είμαι άφραγκος με κοιλιτσα, σαράβαλο αμαξι ,χωρίς γκομενα και ο μόνος φίλος για τον οποία ψιλό βάζω το χέρι στη φωτιά έχει φύγει εξωτερικό
Τύπε τα άλλα οκ,αλλά το Σαραβάλο αμάξι είναι πράγματι σημαντικό σε αυτή την ζωή......!!!καλά τα λες!!
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.747
Like
14.322
Πόντοι
3.506
:hi: Πιστεψε με, απο τοτε που καταφερα και απελευθερωθηκα απο τα "εγω" μου και τα "θελω για τον εαυτο μου", μετα τα 50 μου δηλ. και καταλαβα οτι βασικη αρχη στη φυση ειναι το οτι δινεις εισπρατεις, δηλ, ολα ειναι ανταποδωτικα, και αρχισα να προσφερω στους αλλους και οι αλλοι να προσφερουν σε εμενα, απεκτησα αυτοεκτιμηση και αρχισα να αγαπαω πραγματικα τον εαυτο μου. Και ειμαι πολυ τυχερος στην ζωη μου που εισπραττω αγαπη απο το περιβαλλον μου. Ακομα και 3-4 ατομα απο τα 10-12 που εχω γνωρισει προσωπικα σε αυτο το σαιτ, με εκτιμουν πραγματικα και με περιβαλλουν με την αγαπη τους. Γιατι και εγω τους εμπιστευτηκα.
Δεν το διατύπωσα σωστά. Το να αγαπάς τον εαυτό σου δεν έχει σχέση με το ''εγώ'' που σωστά αναφέρεις ! Το αντιλαμβάνομαι ως εξής : Απομακρύνω την οργή από μέσα μου, την θλίψη, το φθόνο και γενικά αρνητικά συναισθήματα γιατί δεν μου προσφέρουν τίποτα ουσιώδες ! Μαιθαίνω να χαίρομαι με τα μικρά πράγματα που μας προσφέρει η ζωή ! Καταλαβαίνω πως είμαι ένας μη τέλειος άνθρωπος και σιγά σιγά στρογγυλεύω της ''γωνίες'' μου, με αυτό τον τρόπο δεν ντρέπομαι για τα σφαλματά μου αλλά και μου δίνεται η δυνατότητα να τα κατανοώ και στους γύρω μου και έτσι μπορώ και να τους συγχωρώ ! Συμφωνώ πως όλα είναι ανταποδωτικά (όχι όμως πάντα), η αγάπη είναι ανιδιοτελής πράξη έτσι κι αλλιώς. Χαίρομαι που άφησες το εγώ στην άκρη και με την πάροδο του χρόνου και έβαλες την αγάπη στη ζωή σου, είναι ότι καλύτερο πραγματικά :hi:
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
με τις γυναικες ειδικα οσο περισσοτερα δινεις τοσο περισσοτερο περνεις αρχιδια μου...μετα θα πω οτι ισχυει και γενικα για τους ανθρωπους.Το σωστο ειναι να δινεις μεν,αλλα χωρις να περιμενεις σονυ και ντε ανταποδωση
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Δεν αναφερόμαστε σε υλικά/χρηματικά αγαθά, αλλά σε συμπεριφορές και συναισθήματα.
ναι για αυτο λεω και γω.Εσυ πιστευεις οτι οπως συμπεριφερεσαι στους αλλους το ιδιο κανουν και οι αλλοι σε σενα?
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.851
Κριτικές
21
Like
11.012
Πόντοι
4.546
ναι για αυτο λεω και γω.Εσυ πιστευεις οτι οπως συμπεριφερεσαι στους αλλους το ιδιο κανουν και οι αλλοι σε σενα?
Κατά μέσο όρο, όχι. Όμως, ο καθένας μας πιστεύει ότι συμπεριφέρεται σωστά οπότε αυτό το θέμα είναι μάλλον υποκειμενικό.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.843
Πόντοι
3.656
Και ειμαι πολυ τυχερος στην ζωη μου που εισπραττω αγαπη απο το περιβαλλον μου.

Πραγματικά είσαι τυχερός γιατί αυτό δεν μπορούν να το πετύχουν όλοι.

Και δεν εννοώ να έχεις την αγάπη των γονιών που τη θεωρώ αυτονόητη,αλλά ξένων.Μεγάλη υπόθεση να εισπράττεις αγάπη και αποδοχή απο ξένους.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.747
Like
14.322
Πόντοι
3.506
Αυτό που έχω να πω σε όσους λένε ότι αρκεί να είσαι καλά και μόνος σου και δεν έχεις ανάγκη να είσαι με κάποιον για να είσαι καλά, λέω να δοκιμάσουν να μείνουν σε καμμία σπηλιά να είναι μόνοι τους για 2-3 μήνες να το ευχαριστηθεί η ψυχή τους. Και όχι, δε μενω σε σπηλιά (μιας και κάποιοι θα το σχολιάσουν) αλλά και το να είσαι μέσα στην πολη, όταν οι φίλοι σου είναι παντρεμένοι με παιδιά, πόσες φορές θα τους δεις; Και το λέω καλοπροαίρετα όλο αυτό.
Όσο για το αν ο καθένας τελικά δεν καταφέρνει να βρει έναν/μια σύντροφο ανεξάρτητα από το φύλο του, ο κόσμος έχει αποβλακωθει φουλ. Είτε ψάχνει αρπαχτες είτε έχει μεγάλη ιδέα η δεν ξέρω κ γω τι άλλο. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι εκεί έξω, αλλά μέσα στη σκαρταδουδα που κυκλοφορεί, άντε να τους βρεις.
Όσο το αν κάποιος κοιτάζει μοντέλα ή όχι, μιας και αναφέρθηκε, το να θες να είσαι με έναν άνθρωπο που να είναι εμφανίσιμος, να τον βλέπεις και να σου αρέσει δηλαδή, να ξέρει να σταθεί και να μιλήσει, δε νομίζω να είναι τρελές απαιτήσεις. Το να είσαι με μια γλάστρα απλά και μόνο επειδή είναι ωραία αλλά όταν ανοίγει να σε ντροπιάζει,τι να το κάνεις.
Αυτή είναι η δική μου άποψη βέβαια όσον αφορά αυτά που διάβασα εν τάχει.
Θέλω να σε βοήθησω λίγο να φύγεις από αυτό τον κάπως αυτοκαταστροφικό τρόπο σκέψης γιατί υπήρξα κάποτε εκεί...Από τα 27 έως τα 30 ήμουν τελείως μόνος, από οικογένεια, φίλους, γυναίκες κλπ είχα ''εγκλωβιστεί'' στις σκέψεις μου...και συνάντησα την σκοτεινή πλευρά του εαυτού μου, όπως ακριβώς το καταλαβαίνεις ! Ωσπου μια μέρα βρέθηκε ένας άνθρωπος άγνωστος (μέχρι τότε)και με ''κλώτσησε'' με δύναμη, κοινώς μου είπε ΞΥΠΝΑ !!! Μου έδειξε έναν δρόμο που δεν ήξερα οτι υπήρχε και πραγματικά αναγεννήθηκα μέσα από τις στάχτες μου όπως εύστοχα ανεφέρει ο Ηρόδοτος για τον φοίνικα που είναι ένα σύμβολο και εκφράζει την δύναμη που έχει ο άνθρωπος να αναγεννιέται μέσα από τις δυσκολίες του και να γίνεται ακόμα πιο δυνατός !
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.493
Κριτικές
62
Like
45.190
Πόντοι
9.297
Μήπως οι συγκεκριμένοι έχουν αντιληφθεί ότι τελικά δεν έχουν κάποιο άνθρωπο;
Πώς ορίζουμε το "έχω άνθρωπο" ;
Να συζείς με κάποια και να ξινίζουν τα μούτρα σας όταν βλέπεστε και να σιχτιρίζετε από μέσα σας την ώρα και τη στιγμή ;
Oι πιο πολλοί απλά κόλλησαν με κάποιον και μένουν εκεί γιατί ξέρουν ότι δεν είναι ικανοί να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.493
Κριτικές
62
Like
45.190
Πόντοι
9.297
Σε καταλαβαίνω αλλά το να το βλέπεις έτσι δεν σου προσφέρει κατι ουσιαστικό, πίστεψε με έχω υπάρξει καταθλιπτικός και με μηδενική αυτοεκτίμηση, δεν ωφελεί να σκέπτεσαι έτσι , μόνο κακό κάνεις στην ζωή σου! Σκέψου υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν να φάνε, που τώρα ζουν πόλεμο, μου είναι θύματα βιασμού κλπ Εμείς μια χαρά είμαστε, έχουμε την δουλειά μας, την υγεία μας , όλα είναι μια χαρα :hi:
Καλα όλα αυτά αλλά νομίζω ότι δεν παίρνεις άδειες από την δουλειά σου.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.Αν δεν κάνω λάθος σκέψου ότι σε μάχιμες και υποστελεχωμένες υπηρεσίες ,ένστολες και μη,υπάρχει προσωπικο που έχει να υπόλοιπο άδειας από το 2021 και το 2020...αξιοποίησε τις άδειες σου γιατί άλλοι δεν μπορούν .Το να μην παίρνεις άδειες δεν σε κάνει πιο ισχυρό στην θέση σου.Παντα στον ιδ.τομεα ισχύει το ΑΞΙΩΜΑ:"Σήμερα είσαι, αύριο δεν είσαι".Η διαφορά είναι στο πόσο γρήγορα στέκεσαι στα πόδια σου μετά από απόλυση ψυχολογικά πρώτα και στην συνέχεια καθαρά εργασιακά με εύρεση νέας δουλειάς.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.843
Πόντοι
3.656
Θέλω να σε βοήθησω λίγο να φύγεις από αυτό τον κάπως αυτοκαταστροφικό τρόπο σκέψης γιατί υπήρξα κάποτε εκεί...Από τα 27 έως τα 30 ήμουν τελείως μόνος, από οικογένεια, φίλους, γυναίκες κλπ είχα ''εγκλωβιστεί'' στις σκέψεις μου...και συνάντησα την σκοτεινή πλευρά του εαυτού μου, όπως ακριβώς το καταλαβαίνεις ! Ωσπου μια μέρα βρέθηκε ένας άνθρωπος άγνωστος (μέχρι τότε)και με ''κλώτσησε'' με δύναμη, κοινώς μου είπε ΞΥΠΝΑ !!! Μου έδειξε έναν δρόμο που δεν ήξερα οτι υπήρχε και πραγματικά αναγεννήθηκα μέσα από τις στάχτες μου όπως εύστοχα ανεφέρει ο Ηρόδοτος για τον φοίνικα που είναι ένα σύμβολο και εκφράζει την δύναμη που έχει ο άνθρωπος να αναγεννιέται μέσα από τις δυσκολίες του και να γίνεται ακόμα πιο δυνατός !

Ποιος ήταν αυτός ο δρόμος;Αν θέλεις,πες μας
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.236
Like
3.496
Πόντοι
1.706
Ποιος ήταν αυτός ο δρόμος;Αν θέλεις,πες μας
Είναι ο δρόμος για τον Άγιο Ιάκωβο της Κομποστέλας στη Γαλικία. Θα τον περπατήσεις όλο σαν ταπεινός προσκυνητής για να εξιλεωθείς από τις αμαρτίες σου (το μίσος σου για τις γυναίκες) και τότε ίσως ο Μεγαλοδύναμος σου στείλει καμμιά γυναίκα ως μάνα εξ ουρανού, μιας και μόνος σου δεν βλέπω να κάνεις τίποτα. :confused:
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Είναι ο δρόμος για τον Άγιο Ιάκωβο της Κομποστέλας στη Γαλικία. Θα τον περπατήσεις όλο σαν ταπεινός προσκυνητής για να εξιλεωθείς από τις αμαρτίες σου (το μίσος σου για τις γυναίκες) και τότε ίσως ο Μεγαλοδύναμος σου στείλει καμμιά γυναίκα ως μάνα εξ ουρανού, μιας και μόνος σου δεν βλέπω να κάνεις τίποτα. :confused:
Έλα ρε τύπε..
Camino del Santiago!!!
Περπάτησα τα τελευταία χιλιόμετρα ( Monto do gotho ή κάπως έτσι έως τον καθεδρικό) αλλά δεν μου έστειλε καμία μουνιτσα ... Δεν πιάνει από κει έτσι;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.801
Like
17.843
Πόντοι
3.656
Είναι ο δρόμος για τον Άγιο Ιάκωβο της Κομποστέλας στη Γαλικία. Θα τον περπατήσεις όλο σαν ταπεινός προσκυνητής για να εξιλεωθείς από τις αμαρτίες σου (το μίσος σου για τις γυναίκες) και τότε ίσως ο Μεγαλοδύναμος σου στείλει καμμιά γυναίκα ως μάνα εξ ουρανού, μιας και μόνος σου δεν βλέπω να κάνεις τίποτα. :confused:

Καν'το πρώτα εσύ για να σου φύγει το μίσος για τους άντρες,καλόγρια
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
σε σχεση με αλλους ναι σε σχεση με αλλους οχι.ο ανθρωπος ειναι ανησυχο πνευμα και αχαριστο και ποτε δεν ειναι ικανοποιημενο με τπτ.
Ρε τύπε, σε ρωταει αν εισαι ευχαριστημενος απο τη ζωη σου, και απαντας "σε σχεση με αλλους ναι, σε σχεση με αλλους οχι"?
Δεν σε ρωτησε αν θεωρεις οτι εισαι καλυτερα απο αλλους.
Σε ρωτησε εσυ αν νιωθεις ευχαριστημενος.
Δηλαδη για να νιωσεις εσυ καλα, πρεπει να αντιληφθεις οτι πολλοί ειναι χειροτερα απο σενα? Τι ειναι αυτα ρε
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.491
Like
20.313
Πόντοι
6.056
Είναι ο δρόμος για τον Άγιο Ιάκωβο της Κομποστέλας στη Γαλικία. Θα τον περπατήσεις όλο σαν ταπεινός προσκυνητής για να εξιλεωθείς από τις αμαρτίες σου (το μίσος σου για τις γυναίκες) και τότε ίσως ο Μεγαλοδύναμος σου στείλει καμμιά γυναίκα ως μάνα εξ ουρανού, μιας και μόνος σου δεν βλέπω να κάνεις τίποτα. :confused:
To ημερολογιο ενος μαγου?Πα μαλ:confused::confused::confused:
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.587
Κριτικές
31
Like
13.163
Πόντοι
5.097
Ρε τύπε, σε ρωταει αν εισαι ευχαριστημενος απο τη ζωη σου, και απαντας "σε σχεση με αλλους ναι, σε σχεση με αλλους οχι"?
Δεν σε ρωτησε αν θεωρεις οτι εισαι καλυτερα απο αλλους.
Σε ρωτησε εσυ αν νιωθεις ευχαριστημενος.
Δηλαδη για να νιωσεις εσυ καλα, πρεπει να αντιληφθεις οτι πολλοί ειναι χειροτερα απο σενα? Τι ειναι αυτα ρε
χριστος ανεστη αλεκο.
εσυ μπορεις να πεις οτι εισαι ευχαριστημενος?δεν υπαρχουν μερες που αισθανεσαι πληρεις και αλλες φορες κενος?
και απαντω οταν υπαρχουν μερες που δεν αισθανεσαι ικανοποιημενος σκεφτεσαι τα χειροτερα και εκει κολλαει το σε σχεση με αλλους.
Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να απαντησει με ειλικρινια οτι ειναι ευχαριστημενος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
χριστος ανεστη αλεκο.
εσυ μπορεις να πεις οτι εισαι ευχαριστημενος?δεν υπαρχουν μερες που αισθανεσαι πληρεις και αλλες φορες κενος?
και απαντω οταν υπαρχουν μερες που δεν αισθανεσαι ικανοποιημενος σκεφτεσαι τα χειροτερα και εκει κολλαει το σε σχεση με αλλους.
Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να απαντησει με ειλικρινια οτι ειναι ευχαριστημενος.
Οχι τύπε, αν μπουμε στη συζητηση περι "σχεσης με τους αλλους", το εχουμε γαμησει. Δειχνει πολυ ελλειμματικο χαρακτηρα αυτο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom