Νέα

"Ειδα" το Θεο !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 324
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Παντως ο Paralimnios δεν πρεπει να κανει πλακα,απο χτες εχει να λογκαρει.
Επειδη τον συμπαθω -και περα απο την πλακα που εχω κανει σε αυτο το θρεντ- του ευχομαι να παρει την αποφαση που θα τον κανει ευτυχισμενο
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Παντως ο Paralimnios δεν πρεπει να κανει πλακα,απο χτες εχει να λογκαρει.
Επειδη τον συμπαθω -και περα απο την πλακα που εχω κανει σε αυτο το θρεντ- του ευχομαι να παρει την αποφαση που θα τον κανει ευτυχισμενο

ειναι μπερδεμενος μεσα του πολυ..χασισωνεται κιολλας και εχει καψει το μυαλο

το χθεσινο περιστατικο θα τον βοηθησει να βρει το δρομο του..θα παει κι λιγο στο αγιον ορος και θα ηρεμησει

εχω γνωρισει 3-4 τετοια παιδια στο ορος..θελει προσπαθεια ομως
 

Antipsolovirus76

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2012
Μηνύματα
206
Like
0
Πόντοι
1
Και πηγε ο αγιος γιοκας με την παρεα των συνμπουρδελιαρηδων και συναντησαν τον "εκ γεννετης" τυφλο...
οποτε ο Πετραν ρωτησε τον δασκολο του να του πει γιατι αυτος γεννηθηκε τυφλα και μαυριλα
και υπεθεσε αν αμαρτησε αυτος η οι γονεις του(βασανιζουσι τεκνα μπλα μπλα μπλα εννοεται οτι σκεφτηκατε τωρα εσεις)
και ο δασκαλος του απευθυνθηκε σοβαρα και απαντησε οτι γεννηθηκε ετσι για να φανερωθει η δυναμη των εργων του Θεου επανω του......

Το νοημα ειναι στην ερωτηση ομως,γιατι το μαθητουδι ρωτησε γιατι γεννηθηκε ετσι ο εκ γεννετης τυφλος εκ δυο πιθανοτητων;
η μια να ειναι λογω αμαρτιων γονεων και η αλλη επειδη αμαρτησε ο ιδιος ο τυφλος;ποτε να αμαρτησει αφου γεννηθηκε τυφλος ομως;
Αρα εχουμε αποδειξη προηγουμενη ζωης την οποια ο γιοας του θεου δεν απερριψε αλλα απαντησε αρα και εδεχθη την ερωτηση ως λογικη!
Γαματο μπεταριστο επειχειρημα ε;

 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
ευγε στον παραλιμνιο για το ωραιο του ποστ......σε λιγο ο πατερας πηγασιος θα κανει δηλωση σχετικα.......
 

Επισκέπτης
ειναι μπερδεμενος μεσα του πολυ..χασισωνεται κιολλας και εχει καψει το μυαλο

το χθεσινο περιστατικο θα τον βοηθησει να βρει το δρομο του..θα παει κι λιγο στο αγιον ορος και θα ηρεμησει

εχω γνωρισει 3-4 τετοια παιδια στο ορος..θελει προσπαθεια ομως
Τι να πω ρε Φου δεν ξερω,ειναι μια δυσκολη εποχη για ολους μας,βλεπω γνωστους-φιλους απελπισμενους απο αυτα που μας συμβαινουν.
Εγω ειχα περασει ενα παρομοιο ζορι πριν καποια χρονια και το παλεψα για να συνελθω.
Δεν εχω παραπονο αυτην την εποχη,ολα καλα μου πανε εκτος απο τα οικονομικα (ανεργος),εχω γνωρισει και ενα απιστευτο κοριτσι που μου φτιαχνει την διαθεση.
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.984
Like
30.417
Πόντοι
5.006
ευγε στον παραλιμνιο για το ωραιο του ποστ......σε λιγο ο πατερας πηγασιος θα κανει δηλωση σχετικα.......
:priest:
priest-payer-0105.gif
:priest:
Αμήν λέγω υμίν.
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.984
Like
30.417
Πόντοι
5.006
Τι να πω ρε Φου δεν ξερω,ειναι μια δυσκολη εποχη για ολους μας,βλεπω γνωστους-φιλους απελπισμενους απο αυτα που μας συμβαινουν.
Εγω ειχα περασει ενα παρομοιο ζορι πριν καποια χρονια και το παλεψα για να συνελθω.
Δεν εχω παραπονο αυτην την εποχη,ολα καλα μου πανε εκτος απο τα οικονομικα (ανεργος),εχω γνωρισει και ενα απιστευτο κοριτσι που μου φτιαχνει την διαθεση.
Ετσι.
Προσπάθεια θέλει.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Να συμπληρωσω επισης οτι τα υλικα αγαθα δεν μ΄ενδιαφερουν πια. Θα πουλησω τη μηχανη και πολλα αλλα αχρηστα πλεον για μενα αντικειμενα και τα χρηματα που θα συγκεντρωσω θα τα δωσω για να ανακουφιστουν οικογενειες που δυσκολα τα φερνουν βολτα με την οικονομικη κριση.

Δεν τα δίνεις να αποπληρώσεις εκείνο το δάνειο;;;
 

Antipsolovirus76

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2012
Μηνύματα
206
Like
0
Πόντοι
1
Εχω βρεθει στην μονη Εσφιγμενου για να ειμαστε και σοβαροι,κανεις δεν μπορει να μιλαει πιο σοβαρα απο αυτους!
Οι τυποι εκει ειναι οι πιο σκληροπυρηνικοι χριστιανοι σε ολο το στερεωμα,δεν βαζουν ουτε μπαρ κοντ μεσα παρα τις τροφες
τις δεχονται χυμα και εχουν καταργησει μεχρι και το ρευμα,αφου απερριψα αυτους ειμαι ελευθερος,δεν ειμαι απολυτος ομως,καντε οτι γουσταρετε!
Βασικα αν διαβασετε με ανοικτο μυαλο θα καταλαβετε οτι ο Θεος θα παρει μαζι του οχι τους καλους οπως το αντιλαμβανομαστε και μας εχουν πει
αλλα αυτους που θα επιλεξει αυτος,αρα μαλλον καλυτερα ειναι να ειστε οι αληθινοι εαυτοι σας αν τον πιστευετε!
Εχετε καλυτερες πιθανοτητες!
 

πηγασιος

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2012
Μηνύματα
468
Like
0
Πόντοι
1
εν οιδα οτι ουδεν οιδα ελεγε ο μεγαλος μας φιλοσοφος σωκρατης.....που φημες λενε οτι επινε κι αυτος μπαφους χωρις ομως να παιζει προ .....επισης δεν ειχε και ΧΤ......

τεσπα προτεινω στους σεβαστους διαχειριστες του ιστοτοπου την μετονομασια του θρεντ σε

''οιδα τον θεο'' δλδ γνωρισα τον θεο......να δειξουμε την ποιοτητα του σαιτ και των μελων του.....

ο συντροφος παραλιμνιος ειναι πια ενας απο εμας......ενας αγνος μαχητης του Κυριου,ενας πυλωνας της πιστεως,ενας φαρος της ηθικης και ενας στυλοβατης του χριστιανικου ιδεωδους και μια μετενσαρκωση του απιστου Σαουλ που γινεται ο αποστολος Παυλος ,μεγας διδασκαλος του Χριστιανισμου και μεγιστος κηρυκας της πιστης.....καλη του τυχη στο δυσκολο εργο του της ειλικρινους μετανοιας και μεταστροφης ,της μετα-μορφωσης του απο ανθρωπο του οινοπνευματος σε ανθρωπο του πνευματος.......αμην :priest:
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Τι να πω ρε Φου δεν ξερω,ειναι μια δυσκολη εποχη για ολους μας,βλεπω γνωστους-φιλους απελπισμενους απο αυτα που μας συμβαινουν.
Εγω ειχα περασει ενα παρομοιο ζορι πριν καποια χρονια και το παλεψα για να συνελθω.
Δεν εχω παραπονο αυτην την εποχη,ολα καλα μου πανε εκτος απο τα οικονομικα (ανεργος),εχω γνωρισει και ενα απιστευτο κοριτσι που μου φτιαχνει την διαθεση.

Και θα ζορισουν και αλλο

καποτε στο αγιο ορος πηγα να παρω ενα βιβλιο απο την βιβλιοθηκη της μονης αγιου παυλου

εκει επιασα κουβεντα μ ενανν  φεβερο νεο μοναχο

γυρω στα 35-40..με ματια που σπυνθιριζαν και συνεχως χαμογελαστος

''αδερφε μου ειπε..τον διαβολο δεν τον ενδιαφερουν ουτε τα λεφτα σου ουτε τ αμαξι σου γιατι αυτος εχει ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

τον ενδιαφερει η ψυχη..να στην διαλυσει με σκεψεις και να σε οδηγησει στην απογνωση..οταν του δινεις δικαιωματα με πραξεις και σκεψεις σου αυτο κανει''


βλεπουμε κοσμακι να φουνταρει οπως πεφτουν τα τσαμπια απο τα σταφυλια..ανθρωποι που νομιζουν οτι ολα τελειωσαν γι αυτους

ανθρωπους να κανουν εκτρωσεις γιατι δεν μπορουν λεει να μεγαλωσουν παιδι..επειδη σκεφτονται οτι ειναι ανικανοι, φτωχοι, ανεργοι

σαν ανθρωποι μας εχει δωθει το δικαωμα της απολυτης ελευθεριας σκεψης...μπορουμε να σκεφτουμε ο,τι θελουμε..και μετα ειτε να το υλοποιησουμε ειτε οχι..ειμαστε απολυτα ελευθεροι στην σκεψη μας διχως κανενα οριο και περιορισμο

οταν κανεις το ΚΑΛΟ στην ζωη σου θα το βρεις μπροστα σου..και ολα θα διορθωθουν...ειτε εισαι αθεος, ειτε χριστιανος ειτε μουσουλμανος..σιγουρο οσο και ο θανατος αυτο..

και τα πραγματικα προβληματα ειναι αυτα που δεν εχουμε σκεφτει ουτε για 1 δευτερολεπτο

ο παραλιμνιος θα βρει την ψυχικη του ισσοροπια γι αρχη..εκανε μια αρχη τουλαχιστον





 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Να συμπληρωσω επισης οτι τα υλικα αγαθα δεν μ΄ενδιαφερουν πια. Θα πουλησω τη μηχανη και πολλα αλλα αχρηστα πλεον για μενα αντικειμενα και τα χρηματα που θα συγκεντρωσω θα τα δωσω για να ανακουφιστουν οικογενειες που δυσκολα τα φερνουν βολτα με την οικονομικη κριση.

Μην πουλήσεις την μηχανή
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.984
Like
30.417
Πόντοι
5.006
εν οιδα οτι ουδεν οιδα ελεγε ο μεγαλος μας φιλοσοφος σωκρατης.....που φημες λενε οτι επινε κι αυτος μπαφους χωρις ομως να παιζει προ .....επισης δεν ειχε και ΧΤ......

τεσπα προτεινω στους σεβαστους διαχειριστες του ιστοτοπου την μετονομασια του θρεντ σε

''οιδα τον θεο'' δλδ γνωρισα τον θεο......να δειξουμε την ποιοτητα του σαιτ και των μελων του.....

ο συντροφος παραλιμνιος ειναι πια ενας απο εμας......ενας αγνος μαχητης του Κυριου,ενας πυλωνας της πιστεως,ενας φαρος της ηθικης και ενας στυλοβατης του χριστιανικου ιδεωδους και μια μετενσαρκωση του απιστου Σαουλ που γινεται ο αποστολος Παυλος ,μεγας διδασκαλος του Χριστιανισμου και μεγιστος κηρυκας της πιστης.....καλη του τυχη στο δυσκολο εργο του της ειλικρινους μετανοιας και μεταστροφης ,της μετα-μορφωσης του απο ανθρωπο του οινοπνευματος σε ανθρωπο του πνευματος.......αμην :priest:
Αυτά είναι.
Την ευλογία σας Δέσποτα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αυτο που ονομαζουμε Θεος θαρρω ειναι η συνειδηση μας η τυχη και κατα συνεπεια οι πραξεις μας
Το να κλειστεις σε καποιο μοναστηρι το βρισκω καπως δειλο.......
Δειλο με την εννοια του οτι απαρνιεσαι τον κοσμο και την κοινωνια και κλεινεις τον εαυτο σου οντας απογοητευμενος ..... καταθετεις τα οπλα δηλαδη !!!!!!
Υποσυνειδητα ισως θεωρεις οτι ετσι τιμωρεις την κοινωνια που δεν σε αποδεχτηκε ?
Τον εαυτο σου για τις οποιες λαθος επιλογες ?
Οτι και να ειναι καλο ειναι να προσπαθησεις ξανα να ενταχθεις .... χωρις να καταθετεις τα οπλα
Ο θεος θεωρητικα δεν θελει υπηρετες ..... αν ηθελε θα ημασταν υποδουλοι ηδη.
Η γαληνη της ψυχης ερχεται μεσα απο την ηρεμια, εχοντας συνειδητες σκεψεις των οσων πιστευουμε, τα οποια πιστευω τιμουμε και προφυλασουμε, καθως και μεσα απο τις πραξεις μας προς τριτους......

Αν ομως θεωρεις οτι ειναι το παραθυρο σε αλλο νοητικο, η βιοτικο επιπεδο της ψυχης σου, ο εγκλεισμος σου σε μοναστηρι τοτε δεν απομενει παρα να σου ευχηθω καλο δρομο....


ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΟΜΩΣ !!!!!!!

Ειπες να βοηθεισεις απορες οικογενειες.... να ενας καλος σκοπος (αν το εννοεις) !!!!!!!!!!!!
Σκεψου ποσες οικογενειες μπορεις να βοηθεισεις με καταλληλη υποστηριξη, εξω χωρις να εγκλειστεις καπου  ;)
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Αυτο που ονομαζουμε Θεος θαρρω ειναι η συνειδηση μας η τυχη και κατα συνεπεια οι πραξεις μας
Το να κλειστεις σε καποιο μοναστηρι το βρισκω καπως δειλο.......
Δειλο με την εννοια του οτι απαρνιεσαι τον κοσμο και την κοινωνια και κλεινεις τον εαυτο σου οντας απογοητευμενος ..... καταθετεις τα οπλα δηλαδη !!!!!!
Υποσυνειδητα ισως θεωρεις οτι ετσι τιμωρεις την κοινωνια που δεν σε αποδεχτηκε ?
Τον εαυτο σου για τις οποιες λαθος επιλογες ?
Οτι και να ειναι καλο ειναι να προσπαθησεις ξανα να ενταχθεις .... χωρις να καταθετεις τα οπλα
Ο θεος θεωρητικα δεν θελει υπηρετες ..... αν ηθελε θα ημασταν υποδουλοι ηδη.
Η γαληνη της ψυχης ερχεται μεσα απο την ηρεμια, εχοντας συνειδητες σκεψεις των οσων πιστευουμε, τα οποια πιστευω τιμουμε και προφυλασουμε, καθως και μεσα απο τις πραξεις μας προς τριτους......

Αν ομως θεωρεις οτι ειναι το παραθυρο σε αλλο νοητικο, η βιοτικο επιπεδο της ψυχης σου, ο εγκλεισμος σου σε μοναστηρι τοτε δεν απομενει παρα να σου ευχηθω καλο δρομο....


ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΟΜΩΣ !!!!!!!

Ειπες να βοηθεισεις απορες οικογενειες.... να ενας καλος σκοπος (αν το εννοεις) !!!!!!!!!!!!
Σκεψου ποσες οικογενειες μπορεις να βοηθεισεις με καταλληλη υποστηριξη, εξω χωρις να εγκλειστεις καπου  ;)
αυτα ειναι.....προσκυνω δεσποτα αχαχουχα....μας ελειψαν αυτα τα σεντονια σου....... :rockon:
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Αυτο που ονομαζουμε Θεος θαρρω ειναι η συνειδηση μας η τυχη και κατα συνεπεια οι πραξεις μας
Το να κλειστεις σε καποιο μοναστηρι το βρισκω καπως δειλο.......
Δειλο με την εννοια του οτι απαρνιεσαι τον κοσμο και την κοινωνια και κλεινεις τον εαυτο σου οντας απογοητευμενος ..... καταθετεις τα οπλα δηλαδη !!!!!!
Υποσυνειδητα ισως θεωρεις οτι ετσι τιμωρεις την κοινωνια που δεν σε αποδεχτηκε ?
Τον εαυτο σου για τις οποιες λαθος επιλογες ?
Οτι και να ειναι καλο ειναι να προσπαθησεις ξανα να ενταχθεις .... χωρις να καταθετεις τα οπλα
Ο θεος θεωρητικα δεν θελει υπηρετες ..... αν ηθελε θα ημασταν υποδουλοι ηδη.
Η γαληνη της ψυχης ερχεται μεσα απο την ηρεμια, εχοντας συνειδητες σκεψεις των οσων πιστευουμε, τα οποια πιστευω τιμουμε και προφυλασουμε, καθως και μεσα απο τις πραξεις μας προς τριτους......

Αν ομως θεωρεις οτι ειναι το παραθυρο σε αλλο νοητικο, η βιοτικο επιπεδο της ψυχης σου, ο εγκλεισμος σου σε μοναστηρι τοτε δεν απομενει παρα να σου ευχηθω καλο δρομο....


ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΟΜΩΣ !!!!!!!

Ειπες να βοηθεισεις απορες οικογενειες.... να ενας καλος σκοπος (αν το εννοεις) !!!!!!!!!!!!
Σκεψου ποσες οικογενειες μπορεις να βοηθεισεις με καταλληλη υποστηριξη, εξω χωρις να εγκλειστεις καπου  ;)

σκασε λεμε. ηλιθιε.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Ειπες να βοηθεισεις απορες οικογενειες.... να ενας καλος σκοπος (αν το εννοεις) !!!!!!!!!!!!
Σκεψου ποσες οικογενειες μπορεις να βοηθεισεις με καταλληλη υποστηριξη, εξω χωρις να εγκλειστεις καπου  ;)
ΥΓ :δεν παει σε ψυχιατρικη κλινικη μαν,σε μοναστηρι παει..... :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom