Νέα

"Ειδα" το Θεο !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 324
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.280
Πόντοι
25.467
Σημερα μετα απο αρκετους μηνες ακινησιας καταφερα να βγαλω το ΧΤ απο το συνεργειο κι αποφασισα να κανω μια χωματινη βολτα στα βουνα της περιοχης μου.....Ευχομε σε ολουςες να βρητε καποια στιγμη κι εσεις το Θεο.

:think:

Περίεργον!!!

Εγώ συνήθως βλέπω την Μόνικα Μπελούτσι, την Σάρον Στόουν, την Σάλμα Χάγιεκ...
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
Εγώ εδώ και μήνες βλέπω τον Φρίντριχ Χάγιεκ..
Είμαι σοβαρά γιατρέ??

Όχι, εντάξει, αποστόλους τής αποκάλυψης βλέπεις, όταν δείς καί τόν Φρίντμαν θά είσαι κομπλέ. :grin:
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.938
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Τον Βασίλη Κουτσιανικούλη θέλει να πάρει στον Άρη ο Μάκης Κατσαβάκης, για να ενισχύσει μεσοπειθετικά την ομάδα του...
....νταξ ο αλλος με ενα μπαφο ειδε το θεο,ο κατσαβακης τι ηπιε?
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.280
Πόντοι
25.467
Εγώ εδώ και μήνες βλέπω τον Φρίντριχ Χάγιεκ..
Είμαι σοβαρά γιατρέ??

Δεν θέλω να σας αποφύγω, αλλά αυτά τα σαδομαζοχιστικά τα γνωρίζει καλύτερα ο κ. Σαρουμάνος. Φρονώ λοιπόν ότι πρέπει να απευθυνθείτε σε αυτόν.  :grin:
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Σημερα μετα απο αρκετους μηνες ακινησιας καταφερα να βγαλω το ΧΤ απο το συνεργειο κι αποφασισα να κανω μια χωματινη βολτα στα βουνα της περιοχης μου. Αφου περιπλανηθηκα πανω απο μια ωρα σε διαφορα μερη σταματησα σ΄ενα χωριο να πιω μια μπυρα και να ξεκουραστω. Μετα τη μπυρα και χωρις να το εχω προγραμματισει κατευθυνθηκα σ΄ενα εγκατελημενο μονοστηρι της περιοχης. Πηγενα προς τα εκει μηχανικα σαν κατι να με τραβουσε προς το μερος. Δεν κοιταζα δεξια κι αριστερα, δεν μ΄ενδιεφερε το τοπιο ή η διαδρομη, μονο ο προορισμος. Οταν εφτασα χαζεψα λιγο το μερος κι εκατσα σε μια πετρα να στριψω ενα μπαφο να πιω να χαλαρωσω και ν΄απολαυσω την υπεροχη θεα. Καθως καπνιζα το γαρο ενα χερι ακουμπησε στον ομο μου. Πεταχτηκα ορθιος σαν ελατηριο κρυβοντας ταυτοχρονα το τσιγαρο και ειδα ενα γερο παπα να μου λεει :
Σε τρομαξα αδερφε μου, δεν ηταν στις προθεσεις μου.
Δε σε καταλαβα γερο, του ειπα. Πως διαολο με πλησιασες χωρις να σε παρω χαμπαρι ?
Μου ζητησε να μην αναφερω τον ακατανομαστο και μετα με ρωτησε τι καπνιζα. Το ειπα καπνο αλλα δεν με πιστεψε. Εκατσε διπλα μου κι αρχισε να μου λεει την ιστορια του. Μου ειπε πολλα, μου μιλησε για τη σχεση του με τα ναρκωτικα και το αλκοολ οταν ηταν νεος, για το πως βρηκε σωτηρια στην πιστη, για την οικογενεια που εκανε, ειχε μαλιστα 6 παιδια. Μιλησαμε καμια ωρα. Ο λογος του ηταν αμεσος, στρωτος. Εννοιωσα να τον θαυμαζω για την αμεσοτητα και την πραοτητα του. Οταν τελειωσαμε την κουβεντα μας, μου ζητησε να με εξομολογισει. Του ειπα οτι εχω να εξομολογηθω απο παιδι. Τελικα μπηκαμε στη μονη κι εξομολογιθηκα. Το πως εννοιωσα μετα την εξομολογιση δεν μπορω να σας το περιγραψω. Σα να ξαναγεννηθηκα. Μετα μου προτεινε αν ηθελα να παμε σπιτι του για φαγητο. Αρνηθηκα αλλα επεμενε και μ΄επεισε. Στο φτωχικο σπιτι του παπα ηταν η παπαδια και τα 4 απο τα 6 παιδια. Ειδα μια οικογενεια απλη κι ευτυχησμενη. Μια οικογενεια με πιστη που επερνε δυναμη απο το Θεο. Εγω γιατι να μην ειμαι ετσι σκεφτηκα. Τι εχω κερδισει απο τη ζωη που κανω ?
Οταν τελειωσαμε το φαγητο βγηκα εξω για να καπνισω. Μην το κανεις ηταν τα λογια του παπα. Αφου ξερεις οτι σε σκοτωνει γιατι το κανεις με ρωτησε.
Εσβησα το τσιγαρο τους χαιρετησα κι εκανα να φυγω. Αν χρειαστεις κατι ελα να με βρεις μου ειπε. Πηρα τη μηχανη και ξεκινησα για το χωριο. Κατι ομως δε με αφηνε να φυγω απο την περιοχη. Γυρισα στο σπιτι του παπα χωρις να το σκεφτω. Του ειπα θελω να ξεφυγω απ΄ολα, θελω να υπηρετησω τον Κυριο. Κατσαμε στην αυλη και συζητησαμε αρκετη ωρα.
Δεν εχει σημασια τι ειπαμε. Με βοηθησε ομως να παρω σημαντικες αποφασεις για τη ζωη μου.
Την Πεμπτη θα εφευγα για διακοπες. Μια απο τα ιδια. Αλκοολ, ναρκωτικα, μασες, αραγμα, αντε να ριξουμε και κανα πουτσο. Ζωη χωρις ουσια. Τις ακυρωσα.
Αυριο θα ζητησω απο τον Μητροπολητη να μου επιτρεψει να μονασω στο συγκεκριμενο μοναστηρι. Με τη βοηθεια του πνευματικου μου πατερα του παπα που γνωρισα θα μπορεσω να ερθω σε επαφη με το Θεο μας και να αλλαξω τη ζωη μου προς το καλυτερο. Με προσευχη, νηστεια κι εξομολογιση θα καταφερω να εξαγνιστω και να επιστρεψω στον κοσμο καλυτερος ανθρωπος.
Ευχομε σε ολουςες να βρητε καποια στιγμη κι εσεις το Θεο.
Aλάνι ΔΕΝ χρειάζεται ο ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ για να γίνεις καλύτερος ΑΝΘΡΩΠΟΣ,οι καθημερινή στάση προς την ζωή,στους γύρο σου,και στην βελτίωση των ελατωμάτων,των ιδιοτροπίων,και πάνω άπο όλα την ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΤΟΥ ΕΓΩ,αν αυτά που γράφεις είναι αληθινά,οκ,κάνε την αλαγή σου,αλλά πρέπει να το θέλεις και εσύ,και χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να γίνει αυτό.
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
Άλλο ή ουσιαστική αλλαγή καί άλλο ή αλλαγή ουσιών μέ άλλα λόγια. :grin:
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Άλλο ή ουσιαστική αλλαγή καί άλλο ή αλλαγή ουσιών μέ άλλα λόγια. :grin:
Ετσι αλλά αυτή η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΛΑΓΗ,να σε κάνει καλύτερο,ΓΙΑΤΊ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ.
 

proktologos

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
396
Like
0
Πόντοι
1
Τρέχει έντρομος ο εγγονός στη γιαγιά του και λέει
Γιαγιά μήπως είδες τα χάπια που άφησα στο τραπέζι ????
Και του φωνάζει η γιαγιά
ΠΙΑ ΧΑΠΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ……!!!???   ΤΟ ΔΡΑΚΟ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ?????????

 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
Τρέχει έντρομος ο εγγονός στη γιαγιά του και λέει
Γιαγιά μήπως είδες τα χάπια που άφησα στο τραπέζι ????
Και του φωνάζει η γιαγιά
ΠΙΑ ΧΑΠΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ……!!!???   ΤΟ ΔΡΑΚΟ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ?????????
:2funny:

 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Τυπε, προσεξε το γνωστο "για να γινεις ηγουμενος, πρεπει να σε γαμησει ο προηγουμενος". Εμενα με ανησυχει τυπε το οτι σε πλησιασε αθορυβα και σε ακουμπησε στον ωμο. Η γλωσσα του σωματος λεει πολλα. Κατα τα αλλα αιρεσεις και θρησκειες που κατεχουν την αληθεια χωρις να μονασεις, αλλα να γαμας κιολας υπαρχουν.
 

Επισκέπτης
Paralimnie προχωρα,ο Χαρος ειναι μαζι σου.
God is good ρε...
 

Last Cup Of Sorrow

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2012
Μηνύματα
63
Like
0
Πόντοι
0
Τυπε, προσεξε το γνωστο "για να γινεις ηγουμενος, πρεπει να σε γαμησει ο προηγουμενος". Εμενα με ανησυχει τυπε το οτι σε πλησιασε αθορυβα και σε ακουμπησε στον ωμο. Η γλωσσα του σωματος λεει πολλα. Κατα τα αλλα αιρεσεις και θρησκειες που κατεχουν την αληθεια χωρις να μονασεις, αλλα να γαμας κιολας υπαρχουν.

Για πες λεπτομέρειες... ;)
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
Ετσι αλλά αυτή η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΛΑΓΗ,να σε κάνει καλύτερο,ΓΙΑΤΊ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ.

Όντως, υπάρχει καί φαύλος κύκλος.



 

Επισκέπτης
Σημερα μετα απο αρκετους μηνες ακινησιας καταφερα να βγαλω το ΧΤ απο το συνεργειο κι αποφασισα να κανω μια χωματινη βολτα στα βουνα της περιοχης μου. Αφου περιπλανηθηκα πανω απο μια ωρα σε διαφορα μερη σταματησα σ΄ενα χωριο να πιω μια μπυρα και να ξεκουραστω. Μετα τη μπυρα και χωρις να το εχω προγραμματισει κατευθυνθηκα σ΄ενα εγκατελημενο μονοστηρι της περιοχης. Πηγενα προς τα εκει μηχανικα σαν κατι να με τραβουσε προς το μερος. Δεν κοιταζα δεξια κι αριστερα, δεν μ΄ενδιεφερε το τοπιο ή η διαδρομη, μονο ο προορισμος. Οταν εφτασα χαζεψα λιγο το μερος κι εκατσα σε μια πετρα να στριψω ενα μπαφο να πιω να χαλαρωσω και ν΄απολαυσω την υπεροχη θεα. Καθως καπνιζα το γαρο ενα χερι ακουμπησε στον ομο μου. Πεταχτηκα ορθιος σαν ελατηριο κρυβοντας ταυτοχρονα το τσιγαρο και ειδα ενα γερο παπα να μου λεει :
Σε τρομαξα αδερφε μου, δεν ηταν στις προθεσεις μου.
Δε σε καταλαβα γερο, του ειπα. Πως διαολο με πλησιασες χωρις να σε παρω χαμπαρι ?
Μου ζητησε να μην αναφερω τον ακατανομαστο και μετα με ρωτησε τι καπνιζα. Το ειπα καπνο αλλα δεν με πιστεψε. Εκατσε διπλα μου κι αρχισε να μου λεει την ιστορια του. Μου ειπε πολλα, μου μιλησε για τη σχεση του με τα ναρκωτικα και το αλκοολ οταν ηταν νεος, για το πως βρηκε σωτηρια στην πιστη, για την οικογενεια που εκανε, ειχε μαλιστα 6 παιδια. Μιλησαμε καμια ωρα. Ο λογος του ηταν αμεσος, στρωτος. Εννοιωσα να τον θαυμαζω για την αμεσοτητα και την πραοτητα του. Οταν τελειωσαμε την κουβεντα μας, μου ζητησε να με εξομολογισει. Του ειπα οτι εχω να εξομολογηθω απο παιδι. Τελικα μπηκαμε στη μονη κι εξομολογιθηκα. Το πως εννοιωσα μετα την εξομολογιση δεν μπορω να σας το περιγραψω. Σα να ξαναγεννηθηκα. Μετα μου προτεινε αν ηθελα να παμε σπιτι του για φαγητο. Αρνηθηκα αλλα επεμενε και μ΄επεισε. Στο φτωχικο σπιτι του παπα ηταν η παπαδια και τα 4 απο τα 6 παιδια. Ειδα μια οικογενεια απλη κι ευτυχησμενη. Μια οικογενεια με πιστη που επερνε δυναμη απο το Θεο. Εγω γιατι να μην ειμαι ετσι σκεφτηκα. Τι εχω κερδισει απο τη ζωη που κανω ?
Οταν τελειωσαμε το φαγητο βγηκα εξω για να καπνισω. Μην το κανεις ηταν τα λογια του παπα. Αφου ξερεις οτι σε σκοτωνει γιατι το κανεις με ρωτησε.
Εσβησα το τσιγαρο τους χαιρετησα κι εκανα να φυγω. Αν χρειαστεις κατι ελα να με βρεις μου ειπε. Πηρα τη μηχανη και ξεκινησα για το χωριο. Κατι ομως δε με αφηνε να φυγω απο την περιοχη. Γυρισα στο σπιτι του παπα χωρις να το σκεφτω. Του ειπα θελω να ξεφυγω απ΄ολα, θελω να υπηρετησω τον Κυριο. Κατσαμε στην αυλη και συζητησαμε αρκετη ωρα.
Δεν εχει σημασια τι ειπαμε. Με βοηθησε ομως να παρω σημαντικες αποφασεις για τη ζωη μου.
Την Πεμπτη θα εφευγα για διακοπες. Μια απο τα ιδια. Αλκοολ, ναρκωτικα, μασες, αραγμα, αντε να ριξουμε και κανα πουτσο. Ζωη χωρις ουσια. Τις ακυρωσα.
Αυριο θα ζητησω απο τον Μητροπολητη να μου επιτρεψει να μονασω στο συγκεκριμενο μοναστηρι. Με τη βοηθεια του πνευματικου μου πατερα του παπα που γνωρισα θα μπορεσω να ερθω σε επαφη με το Θεο μας και να αλλαξω τη ζωη μου προς το καλυτερο. Με προσευχη, νηστεια κι εξομολογιση θα καταφερω να εξαγνιστω και να επιστρεψω στον κοσμο καλυτερος ανθρωπος.
Ευχομε σε ολουςες να βρητε καποια στιγμη κι εσεις το Θεο.
ασε ρε τις μαλακιες, εσυ για να γυρνουσες με το χτ στα βουνα κατι θα εψαχνες  :grin:
τεσπα πριν μονασης ριξε μου το κολπο που εγραψες στο αλλο θεμα σε πμ. δεν χρειαζεται να καρφωνεσε. αν θελεις απαντα ετσι  :cheesy:
υγ. κοψε τα κουμπια αυτα γαμανε την ψυχολογια, ετσι εκανα και εγω. τι θεους μου λες  :tickedoff: εγω εβλεπα εξωγηινους, μιλαμε για τρελα σεναρια επιστημονικη φαντασια μες στο μυαλο μου.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
Να συμπληρωσω επισης οτι τα υλικα αγαθα δεν μ΄ενδιαφερουν πια. Θα πουλησω τη μηχανη και πολλα αλλα αχρηστα πλεον για μενα αντικειμενα και τα χρηματα που θα συγκεντρωσω θα τα δωσω για να ανακουφιστουν οικογενειες που δυσκολα τα φερνουν βολτα με την οικονομικη κριση.

Λοιπόν γράφε....

Χρειάζομαι:

Ενα Tablet Asus Transformer,
Δύο εισητήρια για Λονδίνο,
3 - 4 κάρτες mobile internet.

Καλή αναζήτηση και να ρίχνεις και καμιά προσευχή για μας τους αμαρτωλούς.

PS. To XT μην το σκοτώσεις. Το παίρνω και έτσι. Και παλιό να είναι για καμια βόλτα στο βουνό θα κάνει.

 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
κοιτα φιλε μου επειδη σε διαβαζω πολυ καιρο και σε κοβω οραιο τυπο θα σου πω και εγω τη γνωμη μου.

αρχικα πιστευω οτι η πιστη στο θεο ειναι μεσα μας και ο σωστος χριστιανος δοκιμαζεται ΜΕΣΑ στον κοσμο και οχι απομονωμενος σε μοναστηρια η εκκλησιες, η φοροντας συμβολα σταυρους και εικονες και τα λοιπα. ο σωστος χριστιανος ζει στον κοσμο και αναγνωριζει και μετανιωνει για τα λαθη που κανει, προσπαθοντας παραλληλα να βοηθησει και αλλους να μπουν σε αυτο το δρομο.

ειναι δυσκολη η μελαγχωλια του να μην εχεις εναν ανθρωπο (γυναικα) να ασχολεισαι μαζι του και να μοιραζεσαι τη ζωη σου μαζι του αλλα δεν πιστευω οτι ειναι αναγκη να απομονωθεις.
εκτος αυτου θα σου πω οτι και εγω κατα περιοδους οταν επινα αισθανομουν πολυ πιο κοντα σε αυτο που λεμε θεο. η επιλογη ειναι δικη σου αλλα αυτα ειναι τα 2 cents μου που λενε και οι αμερικανοι
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.356
Κριτικές
3
Like
6.996
Πόντοι
1.486
Παραλίμνιε επειδη σε κόβω για σωστό παλικαρι,οι φωτο στο thread "Ματι από παραλίες " που θα ανεβάσω ΤΩΡΑ, ειναι αφιερωμένες σε σενα..Για να ξεχάσεις τον ..παπά και να δεις το ..Χριστό ΦΑΝΤΑΡΟ φίλε! :tits: :tits: :kissass2: :kissass2: ;) ;) ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom