Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.664
Πόντοι
216
για βρες και τα 840, γιατί οι ημέρες εκλ. αποζημίωσης εκκινούν από τις 9 χωρίς τα οδοιπορικά.
αχ έλα, να διαβάζεις ξέρεις. 8 ημέρες οι περισσότεροι χ 105 ευρώ η μέρα.
Μην προσπαθείς να αποδείξεις κάτι που δεν υπάρχει, γίνεται θλιβερό
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.664
Πόντοι
216
ναι τυπε, γιατι οσοι ερχονται οπως ειπα ειναι οι νομοταγεις που "φοβουνται", εγω εχω γνωρισει 5-6 ατομα που τους εσκασε χαρτι την τελευταια 10ετια και μονο ενας πηγε. Οι υπολοιποι με μια φτηνη δικαιολογια (ή και χωρις), πηγαν παραλια ή για καφε.

μονο και μονο για να γλιτωσεις την γκρινια; σοβαρα τωρα; Δηλαδη οποιος δουλευει 6ημερο εχει αδικο να γκρινιαξει που του κλεβουν το ρεπο; Χωρις καν καφε/γευμα που οπως λες τους το κερνας; Που παπάρια κερνας, ασε τα σαπια, φαινεται ποσο σε ταλαιπωρει η "γκρινια" του μαλακα πολιτη που ερχεται και ξημεροβραδιαζεται για να πληρωθεις.

Καλη τυχη, δεν σας αξιζει κατι καλυτερο, λουστειτε το :coffee:
1) όπως ειπώθηκε πριν, "σου κλάνουν το πούτσο" ή κάτι τέτοιο. Άρα κανένας δεν φοβάται γιατί κανένας δεν έχει συνέπειες. Αλλά προφανώς τα πάντα κρίνονται με βάση τις συνέπειες.

2) Το ξαναλέω, είναι η συμμετοχή σου στη νομοθετική εξουσία. Το ρεπό δεν στο κλέβει αντιπρόσωπος τύπε. Μάθε να ξεχωρίζεις απλές έννοιες πριν αποκτήσεις το υφάκι

3) πούτσα μου τι θεωρείς για μένα, κακώς μίλησα κι εγώ. Κι εσένα θα σε κεράσω και ας είσαι "μαλάκας πολίτης" όπως αποκάλεσες εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου

4) Δεν αποζημιώνομαι από την εφορευτική. Γιατί μάντεψε, και χωρίς αυτή, πάλι θα αποζημιωθώ.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.049
Πόντοι
2.696
Πας πρωί και πιάνεις το/τη δικαστικό αντιπρόσωπο και τους/της λες "Μπορώ να κάτσω μέχρι το μεσημέρι,μετά πρέπει να φύγω".Λογικά θα γίνει δεκτό το αίτημά σου.Εκτός αν δεν είναι κανένας άλλος οπότε θα κάτσεις στην καταμέτρηση,ή αν έρθει κάποιος που έχει επίσης ανάγκη,π.χ μικρά παιδιά κλπ.Εγώ μια φορά δεν ήθελα να κάτσω στην καταμέτρηση και είμασταν 2 άτομα.Πρόλαβα και είπα ότι μπορώ να κάτσω από το πρωί μέχρι το απόγευμα.4 το απόγευμα ήρθε μια κοπέλα και με αντικατέστησε.Οι άλλοι που είχαν κληθεί έστειλαν τους γονείς τους με χαρτιά γιατρών για οσφυαλγία,διάρροια και μαλακία εγκεφάλου.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.049
Πόντοι
2.696
Ούτε καφέ δεν κερνάνε
Δεν είναι έτσι.Εμένα με κέρασαν οι αντιπρόσωποι των κομμάτων.Πλην του ΚΚΕ που μια καριόλα δε βοήθησε ούτε μια στιγμή στα ψηφοδέλτια,όλοι οι άλλοι,ΝΔ,ΠΑΣΟΚ,ΣΥΡΙΖΑ με βοηθούσαν.Η βλαμμένη του ΚΚΕ της ζήτησα κάποια στιγμή που έλειπαν οι άλλοι και ήρθε κόσμος να βοηθήσει και μου είπε "Δεν είναι η δουλειά μου"...
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.185
Κριτικές
10
Like
5.607
Πόντοι
2.816
Πας πρωί και πιάνεις το/τη δικαστικό αντιπρόσωπο και τους/της λες "Μπορώ να κάτσω μέχρι το μεσημέρι,μετά πρέπει να φύγω".Λογικά θα γίνει δεκτό το αίτημά σου.Εκτός αν δεν είναι κανένας άλλος οπότε θα κάτσεις στην καταμέτρηση,ή αν έρθει κάποιος που έχει επίσης ανάγκη,π.χ μικρά παιδιά κλπ.Εγώ μια φορά δεν ήθελα να κάτσω στην καταμέτρηση και είμασταν 2 άτομα.Πρόλαβα και είπα ότι μπορώ να κάτσω από το πρωί μέχρι το απόγευμα.4 το απόγευμα ήρθε μια κοπέλα και με αντικατέστησε.Οι άλλοι που είχαν κληθεί έστειλαν τους γονείς τους με χαρτιά γιατρών για οσφυαλγία,διάρροια και μαλακία εγκεφάλου.
Δλδ αν σου πουν όχι δεν μπορείς να φύγεις τι θα γίνει; Θα περιμένουν στην πόρτα να σε συλλάβουν;
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.966
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
1) όπως ειπώθηκε πριν, "σου κλάνουν το πούτσο" ή κάτι τέτοιο. Άρα κανένας δεν φοβάται γιατί κανένας δεν έχει συνέπειες. Αλλά προφανώς τα πάντα κρίνονται με βάση τις συνέπειες.
οι περισσοτεροι δεν το ξερουν. Δεν βλεπεις που κατα καιρους ρωτανε πως θα το αποφυγουν;
Εδω αλλοι νομιζουν οτι θα τους παρουν το διαβατηριο αν δεν ψηφισουν :tooth:

Κι εσένα θα σε κεράσω και ας είσαι "μαλάκας πολίτης" όπως αποκάλεσες εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου
δεν θα ερθω να με κερασεις κουβαρντα. Προσωπικα δεν θα παραλαβω καν το χαρτι που θα με καλει.
Απλα μην κουνας το δαχτυλο στον κοσμακη ενω βρισκεσαι σε υπερ προνομιουχα θεση.
επιβαλεται να θεσμοθετηθει μια αποζημιωση. Αυτο. Δεν ειναι ολοι βολεμενοι
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.049
Πόντοι
2.696
Δλδ αν σου πουν όχι δεν μπορείς να φύγεις τι θα γίνει; Θα περιμένουν στην πόρτα να σε συλλάβουν;
Αν κοντράρεις το/τη δικαστικό/η αντιπρόσωπο μπορεί να σου έρθει στο σπίτι κανά χαρτί από τον εισαγγελέα.Εντάξει δεν μπορείς να σηκωθείς να φύγεις χωρίς συνεννόηση.Αν δηλαδή δεν είναι κάποιος άλλος πώς θα ολοκληρωθεί η καταμέτρηση;Μπορεί μετά ένας εκπρόσωπος κόμματος να κατηγορήσει το/τη δικαστικό αντιπρόσωπο για αλλοίωση αποτελέσματος,άκυρη διαδικασία επειδή δεν υπήρχε εφορευτική επιτροπή.Αν είναι να φύγεις καλύτερα μην πας καθόλου.Ούτε να πας να ψηφίσεις διότι θα σε "τσιμπήσουν" ότι ώρα και αν πας.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.664
Πόντοι
216
Δλδ αν σου πουν όχι δεν μπορείς να φύγεις τι θα γίνει; Θα περιμένουν στην πόρτα να σε συλλάβουν;
κανείς δεν θα σου πει όχι.
έχεις την εντύπωση ότι ξυπνάει κανένας με όρεξη για τσακωμό;
μια συνεργασία χρειάζεται και λίγη πλάκα.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.185
Κριτικές
10
Like
5.607
Πόντοι
2.816
Τεσπά εσείς τα ξέρετε καλύτερα τα κόλπα
Απλά όταν κάποιοι δεν πάνε καθόλου μου φαίνεται τραγικό να βρεις τον μπελά σου αν πας ξηγας.. εγώ 7-15 μπορώ μετά κάντε τα κουμάντα σας... Και στην τελική αν φύγει κ πάει σε κανένα νοσοκομείο δεν νομίζω να του αρνηθεί κανένας ένα χαρτί για αιμορροΐδες... Οπότε τσάμπα η φασαρία να το παίξει μάγκας ο αντιπρόσωπος
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.913
Κριτικές
39
Like
5.049
Πόντοι
2.696
Τεσπά εσείς τα ξέρετε καλύτερα τα κόλπα
Απλά όταν κάποιοι δεν πάνε καθόλου μου φαίνεται τραγικό να βρεις τον μπελά σου αν πας ξηγας.. εγώ 7-15 μπορώ μετά κάντε τα κουμάντα σας... Και στην τελική αν φύγει κ πάει σε κανένα νοσοκομείο δεν νομίζω να του αρνηθεί κανένας ένα χαρτί για αιμορροΐδες... Οπότε τσάμπα η φασαρία να το παίξει μάγκας ο αντιπρόσωπος
Δε δίνουν οι γιατροί των νοσοκομείων τόσο εύκολα τα χαρτιά.Άσε που αν πας σε εφημερία νοσοκομείου θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που έφυγες από το εκλογικό κέντρο...Η αναμονή μπορεί να περάσει και τις 2 ώρες να σε δει γιατρός και κατά 99% θα σου πει δεν έχεις τίποτα,δεν υπογράφω εγώ τέτοιο χαρτί...Αλλιώς πας σε ιδιώτη,αν δεν έχεις φίλο,σου δίνει χαρτί αφού πληρώσεις κανά 50ρικο και δεν πας στην επιτροπή
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.185
Κριτικές
10
Like
5.607
Πόντοι
2.816
Δε δίνουν οι γιατροί των νοσοκομείων τόσο εύκολα τα χαρτιά.Άσε που αν πας σε εφημερία νοσοκομείου θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που έφυγες από το εκλογικό κέντρο...Η αναμονή μπορεί να περάσει και τις 2 ώρες να σε δει γιατρός και κατά 99% θα σου πει δεν έχεις τίποτα,δεν υπογράφω εγώ τέτοιο χαρτί...Αλλιώς πας σε ιδιώτη,αν δεν έχεις φίλο,σου δίνει χαρτί αφού πληρώσεις κανά 50ρικο και δεν πας στην επιτροπή
Τύπε μου.. εγώ σκυλιά γατιά δεν έχω.. δεν με νοιάζει.. συζήτηση του κώλου κάνουμε αν όντως δεν μπορεί κάποιος και πέσει σε μαλάκα ...
Κοίτα τύπε όπως κατάλαβες δικηγόρος δεν είμαι.. επίσης δεν είμαι γιατρός αλλά νομίζω για αιμορροΐδες δεν είναι εύκολο να καταλάβεις αν λέει αλήθεια ο ασθενής... Συν ότι ο αγροτικός που έχει εφημερία μπορεί να μην μπει στον κόπο να το ψάξει..
Όσο για τις ώρες αναμονής στα επείγοντα, τις αφαιρεις προκαταβολικά και επι δυο από τις ώρες παραμονής στο εκλογικό κέντρο.. αν δλδ πέσεις σε μαλάκα και σου πει δεν πας πουθενά εκεί που ήταν να φύγεις 15:00.. την κάνεις από τις 12:00 λόγω αιμορροϊδικής κρίσης
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.966
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Δε δίνουν οι γιατροί των νοσοκομείων τόσο εύκολα τα χαρτιά.Άσε που αν πας σε εφημερία νοσοκομείου θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που έφυγες από το εκλογικό κέντρο...Η αναμονή μπορεί να περάσει και τις 2 ώρες να σε δει γιατρός και κατά 99% θα σου πει δεν έχεις τίποτα,δεν υπογράφω εγώ τέτοιο χαρτί...Αλλιώς πας σε ιδιώτη,αν δεν έχεις φίλο,σου δίνει χαρτί αφού πληρώσεις κανά 50ρικο και δεν πας στην επιτροπή
δεν ειναι εκει το θεμα, πας απτην προηγουμενη να παρεις χαρτι αν θες να το αποφυγεις τοσο πολυ (και νομιμα). Και ολοι εχουν εναν γνωστο γιατρο που δεν θα τους παρει 50ρικο για ενα κωλοχαρτο.

Αλλα αν ειδοποιησεις οτι δεν μπορεις να πας λογω ασθενειας, δεν θα ερθουν σπιτι να σε παρουν σηκωτο. Ουτε θα στειλουν γιατρο να βεβαιωθει οτι οντως εισαι αρρωστος, στην τελικη να στο πω αλλιως δηλωνεις κατι κουλο οπως αγοραφοβια ή αγχωδη διαταραχη και δεν σε ακουμπαει κανενας. Γιαυτο υπαρχουν αναπληρωτες στα εκλογικα κεντρα.

Αλλα το νοημα δεν ειναι να ξεγελας το κρατος σε καθετι δεν εχει προβλεψει, το θεμα ειναι να υπαρχει κατανοηση απο ολες τις μεριες, και εφοσον ΗΔΗ ξοδευονται πολλα εκατομμυρια οπως εγραψα πιο πανω ΚΑΙ στις αποζημιωσεις των δικαστικων/γραμματειας κτλ ΚΑΙ στις διαφημιστικες καμπανιες, ας ξοδευτει μερος αυτων στην αποζημιωση του απλου πολιτη για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι. Και πιστεψε με πολλοι θα παρακαλανε να τους στειλουν εφορευτικη να παρουν ενα εξτρα μεροκαματο. Δημοκρατια νταιλικι και με το ζορι δεν υφισταται.

Και καποια στιγμη πρεπει οι εκλογες να γινουν ηλεκτρονικα. Με κωδικους taxisnet ή κατι τετοιο. 2023 εχουμε...
(τωρα θα μου πεις, οτι εδω καλα καλα δεν μπορουμε να δουμε που βρισκονται τα τραινα μας ανα πασα ωρα και στιγμη και πεθαινει κοσμος τζαμπα... τελος παντων)
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.377
Κριτικές
18
Like
20.387
Πόντοι
4.546
Να πάτε εφορευτική, τα έχουμε ξαναπεί. Είναι η άμεση συμμετοχή μας στη νομοθετική εξουσία.
Ειδικά σε αυτές τις εκλογές, δεν έχει και δύσκολη καταμέτρηση γιατί δεν υπάρχει σταυροδοσία.

Να δώσω και ταπεινά μια συμβουλή μετά από τόσες εκλογές ως δικαστικός αντιπρόσωπος: Το δύσκολο κομμάτι είναι η ετοιμασία των ψηφοδελτίων σε "πακετάκια".
Αν ζητήσετε από τον αντιπρόσωπο να καθίσετε ένα 3ωρο για πακετάκια, να φύγετε και να ξαναέρθετε πχ κατά τις 17:00, κανένας δεν θα σας πει όχι. Ίσα ίσα.
Και έτσι είναι win -win. Και εσείς γνωρίζετε κανένα γκομενάκι και ο αντιπρόσωπος καει τη δουλειά του, χωρίς γκρίνιες.
Την προηγούμενη φορά, ή επιτροπή καθόταν και μας κοιτούσε απλώς, δεν είχαν έτοιμο κανένα πακετάκι με ψηφοδέλτια, και μας είπαν να πάρουμε μόνοι μας απλά να πάρουμε 2-3-4 για την μυστικότητα της ψηφοφορίας, και καλά. Ο αντιπρόσωπος παρών, δεν είπε τίποτα, ποιος ξέρει αν υπήρξαν τσακωμοι ποιο πριν.
840 οι περισσότεροι τύπε, υπάρχει και σε ΦΕΚ, δεν είναι μυστικό. Δεν χρειάζεται να γίνεσαι υπερβολικός.
Λαι εγώ έτσι νόμιζα ότι είναι πολλά τα χρήματα, αλλά μου εξήγησαν οτι υπάρχει καμποση δουλειά που πρέπει γίνει για καμιά εβδομάδα πριν τις εκλογές, οπότε, θεωρώ λογική την αποζημίωση.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εννοείται όμως ότι θα έπρεπε να ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΘΕΙ μια ελάχιστη αποζημίωση 50€ για τα μέλη εφορευτικης επιτροπής.
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.500
Like
4.673
Πόντοι
1.706
οχι τυπε μου. Οταν χαλανε κυριολεκτικα εκατομμυρια σε πολιτικες διαφημισεις και πολλα χιλιαρικα σε δικαστικους αντιπροσωπους που ξυνουν τα παπαρια τους, πρεπει να υπαρχει μια υποτυπωδης αποζημιωση.
Δηλαδη φαντασου εναν τυπο που δουλευει εξαημερο να του τρως την κυριακη ενω η μιση ελλαδα θα ειναι στην παραλια. γιατι;

Να πα να γαμηθουν, αφου πετανε λεφτα στα σκουπιδια, ας δωσουν και ενα κινητρο στον πολιτη να ειναι εκει στην ωρα του, σωστος, τυπικος και σοβαρος. Αλλιως επιβαρυνεις ολους τους νομοταγεις και επιβραβευεις ολα τα ρεμαλια που ευκολα αποφευγουν την αγγαρεια.
Δεν συμφωνούμε τύπε μου. Το βλέπεις σαν αγγαρεία, το βλέπω σαν καθήκον, σαν αντίδωρο αν θες.
Εφόσον ζω σε ένα σύστημα που μου επιτρέπει να περνάω καλά και να αναπτύσσω τα ταλέντα μου δεν με χαλάει να χαρίσω και ένα μεροκάματο κάθε 10~15 χρόνια.
Οχι φυσικά για κυρώσεις και πούτσες. Δεν υπάρχουν αυτά.
Μόνο για να νοιώθω οτι έπραξα το σωστό και να δώσω το παράδειγμα στα παιδιά μου που είναι οι αυριανοί πολίτες.
Τώρα στο οικονομικό μαζί σου. Καλό είναι να υπάρχει μια αποζημίωση ώστε να νοιώθει ο πολίτης οτι εκτιμάται ο κόπος του.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.664
Πόντοι
216
Την προηγούμενη φορά, ή επιτροπή καθόταν και μας κοιτούσε απλώς, δεν είχαν έτοιμο κανένα πακετάκι με ψηφοδέλτια, και μας είπαν να πάρουμε μόνοι μας απλά να πάρουμε 2-3-4 για την μυστικότητα της ψηφοφορίας, και καλά. Ο αντιπρόσωπος παρών, δεν είπε τίποτα, ποιος ξέρει αν υπήρξαν τσακωμοι ποιο πριν.
ή τσακωμοί όπως σωστά είπες ή απλώς τεμπελιά.

πρέπει να έχεις και λίγο μεράκι για αυτό που κάνεις, μην το ψάχνεις.
 

VasilhsCm

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2021
Μηνύματα
223
Like
340
Πόντοι
21
καλησπερα με ειχαν καλεσει στις πρωτες εννοειται ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑ. Δεν παρελαβα καποιο χαρτι απλα το βρηκα στο γραμματοκιβωτιο. Και χτυπησαν το πρωι και το κουδουνι μου (σαφως δεν απαντησα)Τοσοι ανεργοι υπαρχουν εκει εξω θα μπορουσε αντι για εμας να καλεσει με καποιο αντιτιμο ανεργους πολιτες να τους βοηθησει καπως. Οι δικαστικοι καλα τα τσεπωνουν....
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.664
Πόντοι
216
Δεν συμφωνούμε τύπε μου. Το βλέπεις σαν αγγαρεία, το βλέπω σαν καθήκον, σαν αντίδωρο αν θες.
Εφόσον ζω σε ένα σύστημα που μου επιτρέπει να περνάω καλά και να αναπτύσσω τα ταλέντα μου δεν με χαλάει να χαρίσω και ένα μεροκάματο κάθε 10~15 χρόνια.
Οχι φυσικά για κυρώσεις και πούτσες. Δεν υπάρχουν αυτά.
Μόνο για να νοιώθω οτι έπραξα το σωστό και να δώσω το παράδειγμα στα παιδιά μου που είναι οι αυριανοί πολίτες.
Τώρα στο οικονομικό μαζί σου. Καλό είναι να υπάρχει μια αποζημίωση ώστε να νοιώθει ο πολίτης οτι εκτιμάται ο κόπος του.
όαση ορθολογικής σκέψης.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.377
Κριτικές
18
Like
20.387
Πόντοι
4.546
Αν κάποιοι πληρώνονται ΤΕΛΕΙΩΣ κοροιδιστικα, είναι οι αστυνομικοί που απλώς ανοίγουν και κλείνουν τον χώρο και μεταφέρουν τις ψήφους με το τέλος της καταμετρησης.

Αυτό αποκόμισα εγώ, με βάση ότι άκουσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom