Νέα

Έχετε κληρονομήσει συνήθειες και συμπεριφορές από τους γονείς σας;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
Έχετε κληρονομήσει συνήθειες και συμπεριφορές από τους γονείς σας;

- Καλές ή κακές συμπεριφορές;

- Θέματα ψυχικής υγείας;

- Έντονες αντιδράσεις;

- Εργασιομανία;

…η αλλά θετικά στοιχεία.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.436
Κριτικές
2
Like
5.689
Πόντοι
2.356
Πολύ περίπλοκο θέμα ρε συ. Αλλά ωραίο.
 
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 112207
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
Προσωπικά έχω πάρει όλα τα κακά κ από τους 2.

Ακόμα κ τα θετικά τα βγάζω με ένταση.

Είμαι απόλυτος και πολλές φορές των άκρων.
 

Kavlokalikantzaros

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2007
Μηνύματα
181
Like
775
Πόντοι
81
Γαμάτο και ναι.

Όλοι μας πιστεύω, είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα. Όσο περισσότερο μεγαλώνω και αφού έκανα και παιδιά, βλέπω τρομακτικές ομοιότητες στην ψυχοσύνθεση με τον πατέρα μου και στις υπομανίες από τη μάνα μου. Κάποια ευτυχώς μπορώ να τα παρατηρώ 'αφ'υψηλού' και τα ελέγχω, αλλά οι πρώτες αντιδράσεις είναι καρμπόν τα χειρότερα των δύο γονιών.

Ευτυχώς πήρα και καλά πράγματα, όπως η συνέπεια, η ευγένεια, η υπευθυνότητα, δεν είχε μόνο σκατά το σακούλι. Σε όλους μας λίγο πολύ, το ίδιο είναι.
 
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 112207
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
Πολύ περίπλοκο θέμα ρε συ. Αλλά ωραίο.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Πάντως κάπου είχα διαβάσει ότι οι άνδρες όσο μεγαλώνουν τόσο μοιάζουν σε πολλά με τον πατέρα τους.

Ισχύει;


Εγώ έχω στοιχεία κ από τους 2.

Να μη σου πω κ από τους παππούδες μου.
 

Kavlokalikantzaros

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2007
Μηνύματα
181
Like
775
Πόντοι
81
Γενικά, όσο επαναστατείς και σκέφτεσαι πως τα κάνεις όλα με τον τρόπο σου, τόσο περισσότερο σοκάρεσαι όταν δεις πόσο κοντά είσαι με τους παππούδες σου σε αποτέλεσμα. Δεν είναι απαραίτητα κακό.
 

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.615
Like
68.017
Πόντοι
11.956
Στην φωνή σίγουρα στον πατέρα μου ....όλοι μου το λένε
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.815
Like
15.555
Πόντοι
3.656
Έχετε κληρονομήσει συνήθειες και συμπεριφορές από τους γονείς σας;

- Καλές ή κακές συμπεριφορές;

- Θέματα ψυχικής υγείας;

- Έντονες αντιδράσεις;

- Εργασιομανία;

…η αλλά θετικά στοιχεία.

τυπε εγω ξυνω τη μυτη μου πολυ και κανω κακαραντζες :confused::confused::confused:
το ειχε και ο παππους μου στον πολεμο στα βουνα της ηπειρου :confused::confused::confused:
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Δυστυχώς έχω πάρει το άγχος της μητέρας μου και πνιγομαι σε μια κουταλιά νερό.
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.160
Κριτικές
16
Like
3.514
Πόντοι
1.446
Το θέμα , δηλαδή η συζήτηση, πρέπει να περιστραφεί στο αν κληρονομούνται συμπεριφορές και συνήθειες ή όχι...
Κάποιοι, αρκετοί μάλλον, λένε ότι κληρονομούνται, κάποιοι όχι...
Αυτοί που πιστεύουν ότι δεν κληρονομούνται (γονιδιακά), πιστεύουν ότι οι συμπεριφορές και συνήθειες, μεταφέρονται από γενιά σε γενιά, μέσω μίμησης...
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
Το θέμα , δηλαδή η συζήτηση πρέπει να περιστραφεί στο αν κληρονομούνται συμπεριφορές και συνήθειες ή όχι...
Κάποιοι, αρκετοί μάλλον λένε ότι κληρονομούνται, κάποιοι όχι...
Αυτοί που πιστεύουν ότι δεν κληρονομούνται (γονιδιακά), πιστεύουν ότι οι συμπεριφορές και συνήθειες, μεταφέρονται από γενιά σε γενιά, μέσω μίμησης...
και γονιδιακή κληρονομιά έχουμε, αλλά και συνήθειες/συμπεριφορές που έχουν ως αφετηρία το περιβάλλον που μεγαλώνει το παιδί (κυρίως τους γονείς), καθώς η τάση να μιμούνται είναι πολύ έντονη.

όποιος δε βαριέται ας δει το παρακάτω βιντεάκι. πρόκειται για ταινία μικρού μήκους (8 λεπτά είναι όλο κι όλο), που πολύ όμορφα και συγκινητικά δείχνει πως η συμπεριφορά μας επηρρεάζει τα παιδιά, και πως "πεθαίνουμε" αν πεθάνει το παιδί μέσα μας. και πως μπορεί να αλλάξουν όλα όταν το ξανα-ανακαλύψουμε...

 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
η συμπεριφορα ενος ανθρωπου και τα "ψυχολογικα" του, εξαρτωνται κυριως απο τα βιωματα της παιδικης ηλικιας. Κατα την διαρκεια της παιδικης ηλικιας περναμε τεραστιο ποσοστο του χρονου μας με τους γονεις μας (ή γιαγια-παππου αναλογα) και κυριως, συμπεριφερομαστε βασει των αντιδρασεων τους στις αυθορμητες ενεργειες μας (και αντιστοιχως μαθαινουμε το καλο και το κακο).
Η κατασταση χειροτερευει οσο ο νεος (18+) παραμενει στο σπιτι μεχρι μεγαλη ηλικια αντι να απογαλακτιστει και να ανεξαρτητοποιηθει. Πολλοι ελληνες πχ που μενουν με τη μανα τους μεχρι να παντρευτουν στα 35, εχουν πιθανοτατα απορροφησει πολλα περισσοτερα χούγια.

Υπαρχει ενα τεραστιο ΑΛΛΑ στο θεμα. Ο γονεας μπορει να ειναι παραδειγμα προς μιμηση ή παραδειγμα προς αποφυγη. Πχ ενα παιδι που βλεπει τον πατερα του να φωναζει και να νευριαζει ειναι πολυ πιθανο να του μοιασει ως προς την επιθετικοτητα, αλλα αν το αγχωνει και το φοβιζει περισσοτερο αποσο πρεπει αυτη η συμπεριφορα (πχ ξυλο) ενδεχομενως να μεγαλωσει μισωντας τα νευρα και τις φωνες, και το ιδιο να εξελιχθει σε φιλησυχο και συγκρατημενο ενηλικα.

Αν οι γονεις παιζουν το 50% της εξελιξης της συμπεριφορας και των συνηθειων ενος ανθρωπου, η κοινωνια και ο περιγυρος του αποτελουν το υπολοιπο 50%. Οσο καλοι, σωστοι και ηθικοι αν ειναι οι γονεις σου, αν μεγαλωσεις σε μια φτωχογειτονια και οι επηρροες σου απο τα παιδια της ηλικιας σου (και την υπολοιπη μικροκοινωνια) ειναι αλητεια, κακια και ανηθικοτητα, οι πιθανοτητες να γινεις τα ιδια σκατα μπορει να υπερισχυσουν των γονεων σου. Το μηλο δεν πεφτει παντα κατω απτην μηλια.

Ναι λοιπον, ο καθενας απο εμας ειμαστε μια μικρογραφια των γονεων-κηδεμονων μας σε συναρτηση με την κοινωνια που μεγαλωσαμε. Δεν αγνοω τα κληρονομικα χαρακτηριστικα (dna) αλλα θεωρω οτι η συμπεριφορα μας ειναι 99% επικτητη και οτιδηποτε "γραφει" το dna μπορει ανετα να "ξεγραψει", αναλογως των ερεθισματων. Εξαιρουνται οι ασθενειες.

Επι προσωπικου, εχω παρει σαφως παραπανω κακες παρα καλες συνηθειες και συμπεριφορες απο τους γονεις μου, και αυτο γιατι οι ιδιοι εγιναν παραδειγματα προς αποφυγην στο "καλο" τους κομματι, πιθανοτητα λογω λαθος διαχειρισης.

Αν κατσετε να αναλυσετε τις φοβιες σας ή τα κομπλεξ σας συναρτησει των γονεων σας, θα σοκαριστειτε απο την επιρροη που υποσυνειδητα ειχαν. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι τομεις της ψυχολογιας επικεντρωνονται στα παιδικα χρονια και τους γονεις για να καθορισουν τα προβληματα που εχει ενας ενηλικος διαταραγμενος ανθρωπος.

Ωραιο θρεντ, μεγαλη κουβεντα.:thumbsup:
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.328
Like
1.931
Πόντοι
216
Aπό την στιγμή που ο άνθρωπος είναι μιμητικό ζώο είναι προφανές ότι εκείνη ο ομάδα ατόμων μέσα στους οποίους και θα μεγαλώσει θα του μεταδώσει (λίγο ή πολύ) και τις συνήθειες της.
Οι εν λόγω συνήθειες είναι δύσκολο να κοπούν καθότι όπως έχει πει και ο Κικέρωνας "Έξις,δευτέρα φύσις" Βέβαια, εδώ "μπαίνει" η κριτική ικανότητα του ανθρώπου να δει/καταλάβει κατά πόσο αυτή/αυτές οι συνήθεια/συνήθειες του κάνουν για το υπόλοιπο της ζωής του.Οπότε,ποιός είναι εκείνος που θα καταφέρει να ξεπεράσει ή να αλλάξει τον εαυτό του?!
Υ.Γ. Και να σκεφτείτε ότι δεν έχουμε κάνει κουβέντα για τα γονιδιακά χαρακτηριστικά που μεταφέρονται από τους γονείς στα παιδιά (ψυχολογικές νόσοι όπως η απάθεια ή νοσηρές καταστάσεις όπως η ημικρανία)
Πολύπλοκος οργανισμός ο Άνθρωπος...!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.230
Κριτικές
62
Like
44.881
Πόντοι
9.297
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 112207
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
η συμπεριφορα ενος ανθρωπου και τα "ψυχολογικα" του, εξαρτωνται κυριως απο τα βιωματα της παιδικης ηλικιας. Κατα την διαρκεια της παιδικης ηλικιας περναμε τεραστιο ποσοστο του χρονου μας με τους γονεις μας (ή γιαγια-παππου αναλογα) και κυριως, συμπεριφερομαστε βασει των αντιδρασεων τους στις αυθορμητες ενεργειες μας (και αντιστοιχως μαθαινουμε το καλο και το κακο).
Η κατασταση χειροτερευει οσο ο νεος (18+) παραμενει στο σπιτι μεχρι μεγαλη ηλικια αντι να απογαλακτιστει και να ανεξαρτητοποιηθει. Πολλοι ελληνες πχ που μενουν με τη μανα τους μεχρι να παντρευτουν στα 35, εχουν πιθανοτατα απορροφησει πολλα περισσοτερα χούγια.

Υπαρχει ενα τεραστιο ΑΛΛΑ στο θεμα. Ο γονεας μπορει να ειναι παραδειγμα προς μιμηση ή παραδειγμα προς αποφυγη. Πχ ενα παιδι που βλεπει τον πατερα του να φωναζει και να νευριαζει ειναι πολυ πιθανο να του μοιασει ως προς την επιθετικοτητα, αλλα αν το αγχωνει και το φοβιζει περισσοτερο αποσο πρεπει αυτη η συμπεριφορα (πχ ξυλο) ενδεχομενως να μεγαλωσει μισωντας τα νευρα και τις φωνες, και το ιδιο να εξελιχθει σε φιλησυχο και συγκρατημενο ενηλικα.

Αν οι γονεις παιζουν το 50% της εξελιξης της συμπεριφορας και των συνηθειων ενος ανθρωπου, η κοινωνια και ο περιγυρος του αποτελουν το υπολοιπο 50%. Οσο καλοι, σωστοι και ηθικοι αν ειναι οι γονεις σου, αν μεγαλωσεις σε μια φτωχογειτονια και οι επηρροες σου απο τα παιδια της ηλικιας σου (και την υπολοιπη μικροκοινωνια) ειναι αλητεια, κακια και ανηθικοτητα, οι πιθανοτητες να γινεις τα ιδια σκατα μπορει να υπερισχυσουν των γονεων σου. Το μηλο δεν πεφτει παντα κατω απτην μηλια.

Ναι λοιπον, ο καθενας απο εμας ειμαστε μια μικρογραφια των γονεων-κηδεμονων μας σε συναρτηση με την κοινωνια που μεγαλωσαμε. Δεν αγνοω τα κληρονομικα χαρακτηριστικα (dna) αλλα θεωρω οτι η συμπεριφορα μας ειναι 99% επικτητη και οτιδηποτε "γραφει" το dna μπορει ανετα να "ξεγραψει", αναλογως των ερεθισματων. Εξαιρουνται οι ασθενειες.

Επι προσωπικου, εχω παρει σαφως παραπανω κακες παρα καλες συνηθειες και συμπεριφορες απο τους γονεις μου, και αυτο γιατι οι ιδιοι εγιναν παραδειγματα προς αποφυγην στο "καλο" τους κομματι, πιθανοτητα λογω λαθος διαχειρισης.

Αν κατσετε να αναλυσετε τις φοβιες σας ή τα κομπλεξ σας συναρτησει των γονεων σας, θα σοκαριστειτε απο την επιρροη που υποσυνειδητα ειχαν. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι τομεις της ψυχολογιας επικεντρωνονται στα παιδικα χρονια και τους γονεις για να καθορισουν τα προβληματα που εχει ενας ενηλικος διαταραγμενος ανθρωπος.

Ωραιο θρεντ, μεγαλη κουβεντα.:thumbsup:

Πες μου ότι είσαι ψυχολόγος.

Τέτοια ανάλυση ούτε ο σεβαστός @ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ δεν κάνει.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
Πες μου ότι είσαι ψυχολόγος.
ψυχοναυτης ειμαι
lsd tool GIF by Challenger
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom