Νέα

Δίωξη σε πασίγνωστο δικηγόρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Καλά αυτό ειναι 100% αντισυνταγματικό.Δεν μπορείς να προκαταλαμβάνεις τη δικαστική κρίση.
Ειναι σα να λέμε "σε ολα τα δικαστηρια,ολοι θα κηρυσσονται κατά κανόνα ενοχοι,και μονο κατ' εξαιρεση αθώοι".Απλά δεν γίνονται αυτά.

Χώρια που ο νόμος ειναι δρακόντειος και θυμιζει Σαουδικη Αραβία.Μονο ακρωτηριασμό γεννητικών οργανων δεν προβλέπει.

Οποιαδηποτε γυναικα απο αυριο θα μπορει να ισχυριστει "μ εδειρε ο αντρας μου" και να τον στέλνει φυλακή.
Για ολους εμας που ασχολουμαστε με τα νομικα, το να βγαινει ενας υπουργος και να λεει οτι "για συγκεκριμενα αδικηματα θα ειναι κανονας η προφυλακιση" συνιστα αδιανοητη θλιβερη κατασταση.
Ειλικρινα λυπαμαι. Δεν εχω ξαναβιωσει τετοια δυστοπική κατασταση στο χωρο της Δικαιοσυνης. Απίστευτα πραγματα. Πειθαρχικος ελεγχος δικαστων για ουσιαστικη κριση, νομοθετηση για κανόνα προφυλακισης, έκτιση εν μερει ποινης για πλημμεληματα. Αισχος.
Και λυπαμαι περισσοτερο γιατι ο κοσμος τα επικροτει αυτα τα καραγκιοζιλικια.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.221
Like
72.392
Πόντοι
12.756
Θα πρέπει να σε εξετάσει ιατροδικαστής για να αποδειχθεί βιαιοπραγία και μάντεψε αν το επικαλεστείς και δεν έχεις μώλωπες από που θα ξεκινήσει την εξέταση :effemine:

Ετσι και παει ο Λιλας θα βάλει πολυ κοσμο φυλακη :coffee:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Λες να εχει αδικο ομως που του τις βρεχει:think::confused::confused::confused::coffee::coffee:
να αγιάσει το χέρι της :priest:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Τοπ μουνια γαμουσε ο Δικηγορος οπως αναμενοταν,
με το χρημα καιτο ονομα που κουβαλουσε.

Ο ΓΑΜΑΩ ΚΑΙ ΔΕΡΝΩ κυριολεκτικα.
Τοπ μουνι η δευτερη γυναικα του?
Ελα σε παρακαλω....
Μια δευτεροτριτη ανθυπομέτρια.

Την πρωτη δεν την εχω δει ακομη.
 

Lasufin

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2024
Μηνύματα
888
Κριτικές
2
Like
737
Πόντοι
86
Δηλαδή εγώ ρε τύποι δε το έπιασα

Αρκεί με την τροπολογία του νόμου

Μια καταγγελία για να προφυλακιστεί κάνεις;

Δηλαδή αν πάω εγβ τώρα και καταγγείλω την γκομενα μου ότι με βαράει θα την προφυλακίσουν;
Οχι βέβαια ισα ισα που θα σε χλευασουν όλοι και θα βγαλουν οτι ειχε δικιο κιολας.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.482
Like
1.539
Πόντοι
216
Δηλαδή εγώ ρε τύποι δε το έπιασα

Αρκεί με την τροπολογία του νόμου

Μια καταγγελία για να προφυλακιστεί κάνεις;

Δηλαδή αν πάω εγβ τώρα και καταγγείλω την γκομενα μου ότι με βαράει θα την προφυλακίσουν;
Καλά, περίμενε να δούμε τι θα λέει η αλλαγή.
Γιατί έτσι όπως το λέει το άρθρο, δεν μπορεί να νομοθετηθεί. Μιλάμε για άκρα παραβίαση της ΕΣΔΑ και του Συντάγματος.

Πραγματικά, έχουμε τον έναν υπουργό δικαιοσύνης χειρότερο από τον άλλο. Είχε ξεκινήσει ο Τσιάρας τις αυστηροποιήσεις, συνεχίζει ο Φλωρίδης.
Μετά γιατί λέμε μερικοί πόσο λάθος είναι να νομοθετούμε με τη κοινή γνώμη και την επικαιρότητα.
 

orgasmikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2019
Μηνύματα
1.920
Like
1.706
Πόντοι
216
Θλιβερά, αλλά τώρα εγώ να ρωτήσω κάτι σπαστικό;
Τώρα που προφυλακίστηκε για άλλο λόγο, θα πάρει πίσω ο ΑΠ το πειθαρχικό ανακριτή/εισαγγελέα;

Ο ψυχικός βρασμός δεν είναι ελφαρυντικό. Είναι ειδική μορφή δόλου που αφορά μόνο το αδίκημα της ανθρωποκτονίας και έχει μικρότερη ποινή.
Πολύ δύσκολα θεμελιώνεται.

Είδες τελικά το λόγο που έγινε όλο αυτό (μάλλον);
Μιας και βγήκε πλέον στη φόρα, μπορώ να το πω: τη προηγούμενη μέρα είχε χάσει την ανακοπή του πλειστηριασμού.



Σωστό. Επίσης στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για όρο που του επιβλήθηκε στη ποινική διαδικασία, δεν έχει σχέση αν το ακίνητο είναι δικό του.

Αγαπητέ @Ανδράποδος , σκέψου το σαν ένα περιορισμό της ελευθερίας του, σαν να του στερούν το δικαίωμα στο να χρησιμοποιεί την ιδιοκτησία του. Αρα όχι, δεν είχε δικαίωμα ο τύπος να βρίσκεται στο σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση και κρατάω την ουσία ως απλός πολίτης. Ισχύει κάτι διαφορετικό και εάν αποδειχτεί έχεις μικρότερη ποινή.

Τίποτα δεν είναι. Δεν ξέρω κανένα δικαστή που να αναγνώρισε ελαφρυντικό σε δολοφόνο, επειδή το θύμα του είχε τον τρόπο λεκτικά να τον βγάζει εκτός εαυτού.
Ολη η συλλογιστική σου ειναι προβληματική.
Είναι ανάλογη εκείνης που δικαιολογεί το βιαστή, επειδή η κοπέλα κυκλοφορούσε πχ με προκλητικά ρούχα.
Ζούμε σε μια κοινωνία που έχει ξεκάθαρα όρια του τι είναι έγκλημα και τι όχι. Και ο καθένας μας γνωρίζει ποια είναι αυτά. Τα ξεπερνά εν γνώσει του. Είτε εν θερμώ ειτε εκ προμελέτης.

Μπορείς να τοποθετηθείς εκ νέου;;
 

Lasufin

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2024
Μηνύματα
888
Κριτικές
2
Like
737
Πόντοι
86
Ελπιζω με τους νέους νόμους να αδειάσει λιγο η Αθηνα .. υπολογιζω ενα 30% θα πάει φυλάκα .. θα πηγαινουμε Κολωνάκι μπαμ μπαμ
Ετοιμαζει νεες αμυγδαλεζες τυπε θα ποινικοποιησει και το καμακι μια χαρα θα ειμαστε.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.482
Like
1.539
Πόντοι
216
Τοπ μουνι η δευτερη γυναικα του?
Ελα σε παρακαλω....
Μια δευτεροτριτη ανθυπομέτρια.

Την πρωτη δεν την εχω δει ακομη.
Καλή είναι, την αδικούν οι φωτογραφίες.
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
972
Like
891
Πόντοι
86
Σωστό. Επίσης στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για όρο που του επιβλήθηκε στη ποινική διαδικασία, δεν έχει σχέση αν το ακίνητο είναι δικό του.

Αγαπητέ @Ανδράποδος , σκέψου το σαν ένα περιορισμό της ελευθερίας του, σαν να του στερούν το δικαίωμα στο να χρησιμοποιεί την ιδιοκτησία του. Αρα όχι, δεν είχε δικαίωμα ο τύπος να βρίσκεται στο σπίτι.

ευχαριστω για τη διευκρινηση
Να υποθεσω απαγορευεται να διακοψει και τις παροχες ρευμα, νερο ειναι δηλαδη υποχρεωμενος και να την ταΐζει παρα το οτι δεν τον αφησε να παρει 2ο σωβρακο να αλλαξει στην φυλακη
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.339
Κριτικές
18
Like
20.234
Πόντοι
4.546
Ετοιμαζει νεες αμυγδαλεζες τυπε θα ποινικοποιησει και το καμακι μια χαρα θα ειμαστε.
Εδώ δεν μου αρέσουν εμένα αυτές οι αυστηροποιήσεις που είμαι μόνος και δεν κινδυνεύω, αλλά έχω μια ανησυχία, φαντάσου όσους είναι παντρεμένοι ή με γκόμενες, τι άγχος θα κουβαλάνε με το Νόμο αυτό!
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.482
Like
1.539
Πόντοι
216
ευχαριστω για τη διευκρινηση
Να υποθεσω απαγορευεται να διακοψει και τις παροχες ρευμα, νερο ειναι δηλαδη υποχρεωμενος και να την ταΐζει παρα το οτι δεν τον αφησε να παρει 2ο σωβρακο να αλλαξει στην φυλακη
Αυτά είναι θέματα άλλης διαδικασίας, οικογενειακού δικαίου.
Εδώ η αλλαγή διαμονής (και μόνο αυτή) έγινε λόγω της ποινικής διαδικασίας.
 

Lasufin

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2024
Μηνύματα
888
Κριτικές
2
Like
737
Πόντοι
86
Ηθελε πλούσιο και αλήτρα
και τα μπλεξε με τον λυτρα
Και μολις εφαγε μπερντακι
της πόνεσε και το δοντάκι
 

Lasufin

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2024
Μηνύματα
888
Κριτικές
2
Like
737
Πόντοι
86
Εδώ δεν μου αρέσουν εμένα αυτές οι αυστηροποιήσεις που είμαι μόνος και δεν κινδυνεύω, αλλά έχω μια ανησυχία, φαντάσου όσους είναι παντρεμένοι ή με γκόμενες, τι άγχος θα κουβαλάνε με το Νόμο αυτό!
Τα χουν γαμησει ολα φιλε,λοατκι φεμινια εχουν τετοια δύναμη που κανουν μια κυβέρνηση τσοντα τους και αλλαζουν τους νομους με περιστατικα που βγαινουν στη δημοσιοτητα.
Εδω εγιναν δικαστες και οι δημοσιογραφοι με πρωτο και καλύτερο καθε μεσημέρι τον εισαγγελατο.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.221
Like
72.392
Πόντοι
12.756
Ετοιμαζει νεες αμυγδαλεζες τυπε θα ποινικοποιησει και το καμακι μια χαρα θα ειμαστε.
Μου μυριζει μπιζνα ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ :coffee:
Θα παω μια βολτα απο το υπουργειο να ενημερωθω :coffee:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom