Νέα

Δίωξη σε πασίγνωστο δικηγόρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Περίμενα μια τέτοια απάντηση...
Είναι όμως υπό την "βραχυχρόνια μικροοικονομική θεώρηση" των οικονομικών και κοινωνικών γεγονότων...
Οι άνθρωποι δρουν με βάση το (βραχυχρόνιο) συμφέρον τους, κακά τα ψέμματα...
Πρέπει όμως να βλέπουμε τα πράγματα πιο μακροχρόνια και γενικότερα, για το δικό μας τελικό συμφέρον...
Εκτός αν ανήκουμε στις 50 - 100 οικογένειες που κυβερνούν (πραγματικά) την χώρα ή έχουμε δεκάδες εκατομμύρια ευρώ...
Δηλαδη θεωρεις πως μακροχρονια ο εργαζομενος δεν εχει συμφερον να ειναι υγιης η επιχειρηση που εργαζεται; Ή δεν ειναι εφικτο και συμφερον να εξελισσεται και ο ιδιος στην ιδια επιχειρηση/παραλληλα με αυτη;
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.161
Κριτικές
1
Like
2.448
Πόντοι
456
Με αφορμή αυτό το εύστοχο σχόλιό σου.
Είναι όπως το λέμε και όπως συμφωνείς μαζί μου, οι προτεραιότητες που θέτει κάποιος στη ζωή του. Προσωπικά προτιμώ να είμαι στα 950-1000 και να κοιμάμαι ήρεμος, ήσυχος και φυσικά κάτι να στερούμαι - αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να γαμήσω την ψυχική μου υγεία έτσι... Όσες φορές βρέθηκα σε επιλογές θέσεων ευθύνης στο τομέα μου και αλλού (δεν έχει σημασία που) οι αμοιβές ήταν κανα 400αρι ή 500αρι πάνω αλλά είναι τέτοια η δουλειά που σε 2 - 3 παθαίνεις burnout... Μιλάω πάντα για Ελλάδα.
Ε δεν το θέλω. Ναι είμαι δύσκολα, ναι δεν έχω την άνεση ούτε καν αμάξι πλέον χωρίς λόγο να έχω - ωστόσο όμως είμαι πού ευχαριστημένος. Δεν περιμένω το ΣΚ ούτε τις άδειες. Μου αρέσει αυτό που κάνω και είμαι οκ.
Εννοείται ότι στα 41 μου ξέρω ότι όλα έχουν κόστος - απλά πρέπει να ξέρουμε ποιες είναι οι προτεραιότητες και τι θα πληρώσουμε σε ψυχική υγεία.
Αυτο με τη ψυχικη υγεια ειναι σπουδαια κουβεντα ,και μπραβο που το εχεις πιασει ..πανε σε δουλειες που ακομημκαι μισουν ,συντομα γινονται δυστυχισμενοι ,και μετα βγαζουν φθονο κσι μισος αν δουν καποιον που, τολμα να πει πως επελεξα μεν λιγοτερα χρηματα αλλα, ειμαι ευτυχισμενος ,και καπως ετσι θα πρεπει να βγηκε κει αυτο με τη κατσικα του γειτονα..
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.198
Κριτικές
20
Like
3.747
Πόντοι
1.446
Δηλαδη θεωρεις πως μακροχρονια ο εργαζομενος δεν εχει συμφερον να ειναι υγιης η επιχειρηση που εργαζεται; Ή δεν ειναι εφικτο και συμφερον να εξελισσεται και ο ιδιος στην ιδια επιχειρηση/παραλληλα με αυτη;
Θεωρητικά σε μια ιδανική ζωή (που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα όμως), ναι το συμφέρον του είναι να είναι υγιής (κερδοφόρα και βιώσιμη) η επιχείρηση που εργάζεται...
Τι έχει δείξει η εμπειρία όμως;
Ότι σε μια ελεύθερη οικονομία που το ατομικό συμφέρον κυριαρχεί (αφήνοντας εντελώς ελεύθερη την φύση του ανθρώπου δηλαδή), οι δεοντολογίες πάνε περίπατο...
Έτσι συνεπείς υπάλληλοι, παραγωγικοί, δημιουργικοί, καριέρας, απολύονται λόγω ηλικίας, μεγάλου μισθολογικού κόστους κτλ στο όνομα ενός εξορθολογισμού των δαπανών της επιχείρησης... Δεν συζητάμε καν το ενδεχόμενο να αρρωστήσει (πράγμα ανθρώπινο) ο εν λόγω εργαζόμενος... Εδώ πολλούς τους έχουν αφήσει οι γυναίκες που έκαναν μαζί παιδιά για τέτοιο λόγο... Επίσης οι δόλιες πτωχεύσεις των εταιρειών, μπορεί να είναι επίσης ένας λόγος απόλυσης υπαλλήλων (συχνό φαινόμενο)... Και μην αναφέρει κάποιος τον Καρέλια και τον Σκλαβενίτη σαν παράδειγμα καλών εργοδοτών, που είναι μεμονωμένες περιπτώσεις στο γενικό σύνολο...
Επίσης σχεδόν όλοι οι υποστηρικτές της ελεύθερης οικονομίας (ο μέσος Έλληνας), προσδοκούν (από μέσα τους και ας μην το λένε φανερά) μια θέση στο δημόσιο, (για τους ίδιους ή και τα παιδιά τους) αν δεν την έχουν ήδη, ξέροντας τι τριμπουρδλελο και ζούγκλα είναι εκεί έξω στην αγορά εργασίας... Τυχαίο; Δεν νομίζω...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.324
Like
72.572
Πόντοι
12.756
Ε πως


και τα ακριβά υπάρχοντα? η αμύθητη ακίνητη περιουσία? τα τασάκια από τα ακριβά ξενοδοχεία???

τα μανικετόκουμπα των 1Κ?????? :confused:

Ψοφας ρε πουστη να σε παει αίμα ο άλλος ..
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.105
Like
22.832
Πόντοι
5.506
Ε πως


και τα ακριβά υπάρχοντα? η αμύθητη ακίνητη περιουσία? τα τασάκια από τα ακριβά ξενοδοχεία???

τα μανικετόκουμπα των 1Κ?????? :confused:
Ξερεις ποσα τετοια βρισκεις στο ιντερνετ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ;
 

Klklkl

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
13
Like
5
Πόντοι
0
Τελικά ισχύει το μήνυμα "ποτε θα κοιμηθει ο γερος ...."???
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.456
Πόντοι
3.656
1. τα βαρελια ειναι 30αρια
2. Αντικειμενικα ειναι βαριά εργασία
3. Για σενα και για μενα ειναι πολυ βαριά εργασία
4. Για καποιον που τα εχει αναγκη τα λεφτα ειναι μια εργασία ΠΡΩΤΑ και μετα ειναι βαριά , αλλα θα την κανουν..

Μπαρμαν ουρά κανουν να πανε
Yπαρχουν και 50αρια βαρελια....Μυθος
 

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.814
Like
11.456
Πόντοι
3.656
Ρε μαλάκες ολοι σας , η πραγματικοτητα ειναι μπροστα μας και την εχει ζησει αυτη η χωρα ..

Τι γαμημενες δουλειες εκαναν οι Αλβανοι οταν ηρθαν ;;
Ολοι ελεγαν οτι ηταν δασκαλοι στην Αλβανία , η χωρα αυτη πρεπει να ειχε το καλυτερο εκπαιδευτικο συστημα στο κοσμο με τοσους δασκαλους.. ( αλλο αμα κανείς δεν ηξερε απλη αριθμητικη , δεν μιλαμε για μαθηματικα , αριθμιτικη λεμε)
Οποτε , τι δουλειες εκαναν ολοι αυτοι ;; τις βαριες δουλειες , γιατι ειχαν αναγκη , ειδατε εσεις να ηρθε κανας Αλβανος τοτε που ανοιξαν τα συνορα και να ανοιξε λογιστικό γραφείο στην Αθηνα ;;
Ειδατε κανα Αλβανο να ηρθε να κανει τον ορθοπεδικο ;; ή τον οικονομολόγο , η να δουλεψει σε καμιά εταιρεία μανατζαρέος ;; αφου ελεγαν ολοι οτι ειναι σπουδαγμενοι ..

Αρχιδια , ανειδίκευτοι ηταν του κερατά και οτι σκατοδουλειά υπηρχε ελεγαν ναι , γιατι ειχαν ερθει με οτι φορουσαν..

Επιλογες δεν ειχαν , ισα ισα που εψαχναν οσο πιο βαρια δουλεια υπηρχε για να παιρνουν οσο γινεται μεγαλυτερο μεροκαματο ..

Οποτε , ναι υπαρχουν βαριες δουλειες σαν αντικειμενο , η πεινα και η αναγκη ομως τις κανουν να φαινονται βατές για οσο χρειάζεται
Eγω ειλικρινα σου μιλαω αυτη τη στιγμη δεν ξερω Αλβανο εργατη..Με την εννοια του χαμαλο-εργατη...Οι οικοδομοι-πετραδες-γυψαδες-πλακαδες εχουν συνασπιστει εχουν φτιαξει εταιριες.Ειναι το 90% εργολαβοι και αυτοι που ξερω εγω στη δικη μου περιοχη εχουν αγορασει πολλα ακινητα σε τουριστικες περιοχες της Αλβανιας(που εξελισσεται σε προορισμο τουριστικο).Το ιδιο και οσοι δουλευαν σε ταβερνες-εστιατορια..Ολοι εχουν αγορασει σπιτια εδω και στην Αλβανια και ζουν πολυ πιο ανετα απο τους Ελληνες στην ιδια περιοχη.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.672
Like
11.611
Πόντοι
2.406
η χαλκιδκή, και πιστεύω κάθε θερινός προορισμός στην ελλάδα, έχει κατακλυσθεί από τουρίστες
σαν αύγουστος είναι
τεράστιες ανάγκες για φαγητό, διαμονή, διασκέδαση, εργάτες, καθαρίστριες, όλα τα τεχνικά επαγγέλματα, πουτάνες,
όλοι αυτοί δεν θα χρειαστούν φαρμακείο; οδοντίατρο;
επενδυτικές ευκαιρίες,
βρέχει χρήματα,
οι χαζοί κλαίγονται και κρατούν ομπρέλα
Ναι και Ταυλανδη πουχει εκατομμύρια τουρισμό είναι όλοι πάμπλουτο

Σωστά τα γράφεις δεν είσαι κάνας μαλάκας
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.672
Like
11.611
Πόντοι
2.406
Eγω ειλικρινα σου μιλαω αυτη τη στιγμη δεν ξερω Αλβανο εργατη..Με την εννοια του χαμαλο-εργατη...Οι οικοδομοι-πετραδες-γυψαδες-πλακαδες εχουν συνασπιστει εχουν φτιαξει εταιριες.Ειναι το 90% εργολαβοι και αυτοι που ξερω εγω στη δικη μου περιοχη εχουν αγορασει πολλα ακινητα σε τουριστικες περιοχες της Αλβανιας(που εξελισσεται σε προορισμο τουριστικο).Το ιδιο και οσοι δουλευαν σε ταβερνες-εστιατορια..Ολοι εχουν αγορασει σπιτια εδω και στην Αλβανια και ζουν πολυ πιο ανετα απο τους Ελληνες στην ιδια περιοχη.
Σωστό γιατί δεν έχουν έξοδα θεαθήναι φιγούρας και δεν έχουν κι απαιτήσεις καθημερινότητας όσον αφορά την ζωή τους
Αποτέλεσμα μπορούν ν αποταμιευσουν
Γνωρίζω ψηστη πρώην σε σουβλάκια φίλου μου 15 χρονια
Ο φίλος μου το κλείσε μες στο 15
αυτός πήγε Αλβανία κι έχει 10διαμερισματα αγοράσει τουτέστιν 2000 το μήνα καθαρό εισόδημα
Αλλα 15 χρονια στην Ελλάδα είχε αγοράσει ένα παντελόνι κι ένα ζευγάρι γυαλιά
Μπλούζες φόραγε από το μαγαζί σπίτι πήγαινε με τα πόδια αμάξι μηχανάκι δεν είχε και γαμουσε αν κι όταν έβρισκε καμμια πατσαβούρα καθαρίστρια στο μαγαζί
Τώρα είναι πλούσιος για Αλβανία ευκατασττοε για Ελλάδα έχει μια βλάχα μουναρα από εκεί γυναίκα και κυκλοφορεί μ ένα τσαντάκι στο χέρι κ μαζεύει τα ενοίκια
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.382
Like
9.524
Πόντοι
2.306
Ε πως


και τα ακριβά υπάρχοντα? η αμύθητη ακίνητη περιουσία? τα τασάκια από τα ακριβά ξενοδοχεία???

τα μανικετόκουμπα των 1Κ?????? :confused:
Μην ακούς τύπο Μπαρόκ δε ξέρει τι του γίνεται.

Τύπος Λάκης έχει πάει στο Τυρολο, στη Βουδαπέστη και κινείται άνετα τόσο στα σαλόνια όσο και στα αλώνια. Το όνειρο κάθε γυναίκας. Σκέψου μπορεί να χτυπήσει γκομενα σε κάθε λόμπι ξενοδοχείου (αφού τριμαρει μπάλες και μασχάλες) σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα πλην Ελλάδος. Μεγάλος μπον βιβερ

Αυτά , δε γράφω αλλα γιατί με έπιασε η κοιλιά μου από τα γέλια
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.526
Like
20.347
Πόντοι
6.056
Bλεπω εντος θεματος ολα τα σχολια,κατωτατος,ανεργεια,τουρισμος:coffee::coffee::confused::confused::confused:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.040
Πόντοι
3.656
Bλεπω εντος θεματος ολα τα σχολια,κατωτατος,ανεργεια,τουρισμος:coffee::coffee::confused::confused::confused:
είχε σοβαρέψει πολύ το νήμα και δεν μπορούσε να παρακολουθήσει ο κόσμος έπρεπε να κάνουμε ένα διάλειμμα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom