Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 131614

Επισκέπτης
Κοινώς, ο θεσμός της οικογένειας έχει μπουρδελεψει στην Ελλάδα από τα 80s. Αυτό που ζούμε τώρα είναι απλά η λογική εξέλιξη των πραγμάτων.
Πολύ σωστό . Ουσιαστικά το παλιό πρότυπο οικογένειας κατέρρευσε. Δεν το επιθυμούν πια οι άνθρωποι, κυρίως οι γυναίκες. Επειδή όμως στην Ελλάδα πάντα υπάρχει η παράδοση ότι πρέπει να κάνεις γάμο, παιδιά κλπ οι γυναίκες άθελά τους μπαίνουν στο τριπάκι του γάμου. Και εδώ γεννιέται το πρόβλημα γιατί ουσιαστικά πάνε κόντρα στη (νέα) φύση τους.
Το μέλλον των ανθρωπινων σχέσεων είναι διαφορετικός σύντροφος για κάθε περίοδο της ζωής. Πάνε πια αυτά με τα οποία μεγαλώσαμε . Ο πατέρας, η μητέρα και τα παιδιά, η κλασική νεοελληνική οικογένεια
Πολλα πραγματα σχετικα με την ζωη, κυριως εχουν να κανουν με το εαν εχουμε'' αποψη '' για τον εαυτο μας και αν ''παταμε'' στα ποδια μας. Σε προσωπικο επιπεδο τουλαχιστον μου ειναι αδιαφορο τι κανουν οι περισσοτεροι, τι μοδα υπαρχει τωρα κλπ. Καλο ειναι οσο μεγαλωνουμε να βαζουμε και λιγο μυαλο και να μην ειμαστε φυλλο στον ανεμο...απο εκει ειτε ξεκινανε τα προβληματα μας ειτε εχουμε μια ποιο 'πετυχημενη' ζωη. Δυστυχως αρκετοι-ες δεν μπορουν να το καταφερουν ? δεν ξερω και ακοουθουν οτι κανει και ο περιγυρος τους, ΛΑΘΟΣ, Ετσι το αποτελεσμα σε βαθος χρονου ειναι η δυστυχια, η απογοητευση και ενας σωρος απο διαφορα προβληματα. Για μενα πχ ενα νεο ζευγαρι πρεπει να το σκεφθει και να αποφασισει αν θελει να κανει οικογενεια η προτιμουν την επαγγελματικη εξελιξη, αλλωστε ολα μαζι δεν γινονται και εν τελει τιποτα δεν ειναι και υποχρεωτικο, ο καθενας ας ζησει την ζωη που επιθυμει :sunglasses:
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Στη Γερμανια οπου εζησα δεν λειτουργουν διαφορετικα οι ανθρωποι.Κοινως,με τον ανθρωπο σου πρεπει να "ασχοληθεις" οπου κ αν βρισκεσαι,οποια φυλη κ αν ειναι.

Δεν βγαζει η καθε φαρα μονο σωστους ή λαθος,πχ Αλβανοι χαλια,Ελληνες καλοι.

Προσωπικα,εδω κ χρονια δλδ,κοιταω στην κοπελα τους γονεις της,γιατι τα παιδια ασυναισθητα μιμουνται κατα μεγαλο ποσοστο τους γονεις.Τι πορεια ειχαν οι γονεις;Μικρες αποκλισεις θα χουν τα παιδια.

Δεν εννοω να ναι οι γονεις μαζι,αλλα συμπεριφορες μεταξυ τους,τι μετεδωσαν στα παιδια τους,ποιες οι σχεσεις με τους γονεις κ τ αδερφια,πολλα παρατηρω κ η κατασταση μιλαει μονη της.

 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.464
Πόντοι
3.296
Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα.

Για μένα είναι κάπως πιο βαθύ.

Είμαι εγωιστής,μισογύνης και παρτάκιας.Το δηλώνω με πάσα ειλικρίνεια.

Δε μ απασχολεί να αφήσω απογόνους.

Ούτε με νοιάζει τι θα συμβεί στο έθνος στον πλανητη κτλ όταν πεθάνω.

Κάποιος κάπου έγραψε πως αν δεν κάνεις παιδιά γιατί έζησες.Ε για να ζήσεις ρε μάγκα.Εσύ και μόνο εσύ που σου δώθηκε αυτό το προνόμιο.

Πώς νοιώθετε όταν πηγαίνετε στη δουλειά και έχει απίστευτη κίνηση?

Σε μια παραλία και δεν έχει χώρο να αράξεις επειδή οι οικογένειες είναι πολλές?

Δε θα θελες να έχεις την ησυχία σου?

Εμένα δε θα με χάλαγε να υπήρχαν οι μισοί από όσους υπάρχουν!

Συνεπώς με μια καθαρά υποκειμενική θεώρηση όχι ρε παιδιά

Δε θα κάνω οικογένεια.

Να ξοδεύω λεφτά για το σπιτικό μου.

Τα λεφτά είναι για να πληρώνουν λογαριασμούς και απολάυσεις.Ας μειωθούν λοιπόν σε ατομικό επίπεδο.

Μοναξιά?Μια ζωή είμαι μόνος δε θ αλλάξει κάτι.

Να παντρευτείς μια γυναίκα να σου περάσει η καύλα και μετά να την πληρώνεις και αυτή και τα παιδιά σας εφ ορου ζωης.

Οχι για μενα αυτο το σεναριο.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Στις 23:30 στον ΑΝΤ1 στο SPECIAL REPORT εχει εκπομπη για διαζευγμενα ζευγαρια και τα γνωστα προβληματα (διαφορες, χρονος με το παιδι, κλπ)
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.436
Κριτικές
1
Like
7.395
Πόντοι
2.306

Η αναφορά που παραθέτεις έρχεται σε κύρος μόλις δεύτερη μετά την Εγκυκλοπαιδια Brittanica..
 
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
1.640
Like
2.006
Πόντοι
216

Η αναφορά που παραθέτεις έρχεται σε κύρος μόλις δεύτερη μετά την Εγκυκλοπαιδια Brittanica..

Πραγματικά απορώ τι είδους θαμώνας του μπουρδέλα διαβάζει το jenny.gr :2funny:
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Έχω τη γυναίκα μου ένα χρόνο τώρα που μου έχει φάει τ'αυτιά να πουλήσω το σπίτι που μένουμε στην επαρχία και να αγοράσουμε άλλο στην Αθήνα.Δηλαδή να αφήσω την ήρεμη ζωή και το ήσυχο σπίτι με την αυλή και τον κήπο για να πάμε να κλειστούμε οικογενειακώς σε μια τρύπα στην Αττική.Γιατί για κάτι τέτοιο θα φτάσουν τα χρήματα αν πουλήσω το σπίτι που μένουμε τώρα.Και αν χρειαστεί λέει να πάρω και δάνειο.Στο μεταξύ μια χαρά δουλειά και χρήματα έχω εδώ και δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από τον κορωνοϊό.Να αφήσω δηλαδή την ποιοτική ζωή και το όμορφο σπίτι που με τόσο κόπο έχτισα για να μένω σε διαμέρισμα στην Αθήνα και να χτυπιέμαι στο μποτιλιάρισμα για να πάω στη δουλειά κάθε μέρα.Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται.Απλά για να βγαίνει η κυρία τις βόλτες της στο Μοναστηράκι και στην Ερμού.Αν θέλει τόσο τη ζωή αυτή ας πάρει το παιδί και ας πάει να μείνει στη μάνα της στην Αθήνα.Εγώ να ζήσω μια τέτοια ζωή ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΟ.Ας δίνω και διατροφή το μισό μισθό μου.Χάρισμά της.Το μυαλό πάνω από το κεφάλι δυστυχώς. Πηγή:

Να κι ένας μαλάκας που θα δίνει διατροφή από μονος του :2funny:
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.309
Like
16.751
Πόντοι
3.556
Έχω τη γυναίκα μου ένα χρόνο τώρα που μου έχει φάει τ'αυτιά να πουλήσω το σπίτι που μένουμε στην επαρχία και να αγοράσουμε άλλο στην Αθήνα.Δηλαδή να αφήσω την ήρεμη ζωή και το ήσυχο σπίτι με την αυλή και τον κήπο για να πάμε να κλειστούμε οικογενειακώς σε μια τρύπα στην Αττική.Γιατί για κάτι τέτοιο θα φτάσουν τα χρήματα αν πουλήσω το σπίτι που μένουμε τώρα.Και αν χρειαστεί λέει να πάρω και δάνειο.Στο μεταξύ μια χαρά δουλειά και χρήματα έχω εδώ και δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από τον κορωνοϊό.Να αφήσω δηλαδή την ποιοτική ζωή και το όμορφο σπίτι που με τόσο κόπο έχτισα για να μένω σε διαμέρισμα στην Αθήνα και να χτυπιέμαι στο μποτιλιάρισμα για να πάω στη δουλειά κάθε μέρα.Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται.Απλά για να βγαίνει η κυρία τις βόλτες της στο Μοναστηράκι και στην Ερμού.Αν θέλει τόσο τη ζωή αυτή ας πάρει το παιδί και ας πάει να μείνει στη μάνα της στην Αθήνα.Εγώ να ζήσω μια τέτοια ζωή ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΟ.Ας δίνω και διατροφή το μισό μισθό μου.Χάρισμά της.Το μυαλό πάνω από το κεφάλι δυστυχώς. Πηγή:

Να κι ένας μαλάκας που θα δίνει διατροφή από μονος του :2funny:

ρε τύπε βάζε την πηγή στη αρχη. ξεκινησα να διαβαζω που γραφεις ενικό και σοκαρίστηκα νομιζα οτι εισαι παντρεμενος :confused::confused:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Έχω τη γυναίκα μου ένα χρόνο τώρα που μου έχει φάει τ'αυτιά να πουλήσω το σπίτι που μένουμε στην επαρχία και να αγοράσουμε άλλο στην Αθήνα.Δηλαδή να αφήσω την ήρεμη ζωή και το ήσυχο σπίτι με την αυλή και τον κήπο για να πάμε να κλειστούμε οικογενειακώς σε μια τρύπα στην Αττική.Γιατί για κάτι τέτοιο θα φτάσουν τα χρήματα αν πουλήσω το σπίτι που μένουμε τώρα.Και αν χρειαστεί λέει να πάρω και δάνειο.Στο μεταξύ μια χαρά δουλειά και χρήματα έχω εδώ και δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από τον κορωνοϊό.Να αφήσω δηλαδή την ποιοτική ζωή και το όμορφο σπίτι που με τόσο κόπο έχτισα για να μένω σε διαμέρισμα στην Αθήνα και να χτυπιέμαι στο μποτιλιάρισμα για να πάω στη δουλειά κάθε μέρα.Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται.Απλά για να βγαίνει η κυρία τις βόλτες της στο Μοναστηράκι και στην Ερμού.Αν θέλει τόσο τη ζωή αυτή ας πάρει το παιδί και ας πάει να μείνει στη μάνα της στην Αθήνα.Εγώ να ζήσω μια τέτοια ζωή ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΟ.Ας δίνω και διατροφή το μισό μισθό μου.Χάρισμά της.Το μυαλό πάνω από το κεφάλι δυστυχώς. Πηγή:

Να κι ένας μαλάκας που θα δίνει διατροφή από μονος του :2funny:

Μαλλον τη βαρεθηκε και θελει να τη σουταρει ανεπισημα
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.464
Πόντοι
3.296
Sadman αυτο μου θυμιζει μια παλια ιστορια μου.

Τα ειχα με μια παντρεμενη που εμενε Αθηνα στη Φωκιωνος Νεγρη και ειχε το παιδι μαζι.

Ο συζυγος αγροτης.

Της εδινε λεφτα να ειναι ανετη εδω στην πολη.

Ωσπου μια μερα ο αγροτης ηρθε απροειδοποιητα ενω ημουν στο σπιτι.

Με συστησε ως υδραυλικο που ηρθα να δω μια βρυση που εσταζε.
(Οντως εσταζε)

Με πληρωσε εκεινος την επισκεψη θελοντας να φανει λαρτζ στη γυναικα του.

Περασε ενας μηνας μετα το συμβαν και με απεφευγε.Ωσπου μια μερα μου ανακοινωσε πως επιστρεφει στο χωριο με τον ανδρα της.

Κριμα γιατι εκανε κατι αρρωστα γαμησια η τυπισσα

:cry::cry::cry::fuck1:
 

an16817

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Αυγ 2019
Μηνύματα
280
Κριτικές
13
Like
1.261
Πόντοι
1.071
Προσωπική εμπειρία. Ήμουν παντρεμένος για 25 χρόνια. Έκανα δύο παιδιά τα οποία χαίρομαι να τα βλέπω να μεγαλώνουν και να προοδεύουν. Όλον αυτό τον καιρό είχα μια πολύ υγιή σχέση με τη σύζυγο όπως και με τα παιδία. Κάποια στιγμή η σύζυγος αρρώστησε και μέσα σε ενάμιση χρόνο την έχασα. Από τότε ήταν που άρχισα να ασχολούμαι με τον αγοραίο έρωτα και αυτό, μόνο και μόνο για να καλύπτω τις σεξουαλικές μου επιθυμίες μιας και δεν έχω στο μυαλό μου, τουλάχιστον ακόμα, να προχωρήσω σε νέα σχέση. Πιστεύω λοιπόν ότι, αν τα βρίσκεις με τον σύντροφο σου και εδώ είναι αυτό που λέμε ότι ο γάμος είναι λαχείο, τότε η δημιουργία οικογένειας αξίζει τον κόπο.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.512
Κριτικές
28
Like
10.464
Πόντοι
3.296
Προσωπική εμπειρία. Ήμουν παντρεμένος για 25 χρόνια. Έκανα δύο παιδιά τα οποία χαίρομαι να τα βλέπω να μεγαλώνουν και να προοδεύουν. Όλον αυτό τον καιρό είχα μια πολύ υγιή σχέση με τη σύζυγο όπως και με τα παιδία. Κάποια στιγμή η σύζυγος αρρώστησε και μέσα σε ενάμιση χρόνο την έχασα. Από τότε ήταν που άρχισα να ασχολούμαι με τον αγοραίο έρωτα και αυτό, μόνο και μόνο για να καλύπτω τις σεξουαλικές μου επιθυμίες μιας και δεν έχω στο μυαλό μου, τουλάχιστον ακόμα, να προχωρήσω σε νέα σχέση. Πιστεύω λοιπόν ότι, αν τα βρίσκεις με τον σύντροφο σου και εδώ είναι αυτό που λέμε ότι ο γάμος είναι λαχείο, τότε η δημιουργία οικογένειας αξίζει τον κόπο.
Με συγκίνησες φίλε μου και υποκλίνομαι σε ενα αξιο μαχητη της ζωης.
Λυπαμαι για το χαμο της αγαπημενης σου συζυγου κι ευχομαι οτι καλυτερο για σενα και τα παιδια σου...
Απο μενα εχεις ενα μεγαλο και ειλικρινες RESPECT...
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.436
Κριτικές
1
Like
7.395
Πόντοι
2.306
Προσωπική εμπειρία. Ήμουν παντρεμένος για 25 χρόνια. Έκανα δύο παιδιά τα οποία χαίρομαι να τα βλέπω να μεγαλώνουν και να προοδεύουν. Όλον αυτό τον καιρό είχα μια πολύ υγιή σχέση με τη σύζυγο όπως και με τα παιδία. Κάποια στιγμή η σύζυγος αρρώστησε και μέσα σε ενάμιση χρόνο την έχασα. Από τότε ήταν που άρχισα να ασχολούμαι με τον αγοραίο έρωτα και αυτό, μόνο και μόνο για να καλύπτω τις σεξουαλικές μου επιθυμίες μιας και δεν έχω στο μυαλό μου, τουλάχιστον ακόμα, να προχωρήσω σε νέα σχέση. Πιστεύω λοιπόν ότι, αν τα βρίσκεις με τον σύντροφο σου και εδώ είναι αυτό που λέμε ότι ο γάμος είναι λαχείο, τότε η δημιουργία οικογένειας αξίζει τον κόπο.
Ας ελπίσουμε ότι η πολύ ανθρώπινη τοποθέτηση σου θα βάλει κάποιους εδώ μέσα να σκεφτούν λίγο περισσότερο τη σχεση τους με το άλλο φύλο.
Να είστε καλά να τη θυμόσαστε.
 

Toni_M_A_P

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2014
Μηνύματα
292
Κριτικές
7
Like
361
Πόντοι
281
Άμα κάνεις παιδί, χαιρέτα τη ζωή που ήξερες. Τι γίνεται όταν το παιδάκι σου αρρωστήσει, αν βγει με αυτισμό, τυφλό, αν χτυπήσει, αν πέσει στα ναρκωτικά, αν το χάσεις για το τίποτα; Όταν χάνεις παιδί, σου ανοίγει ένα κενό. Απ την άλλη, μια ζωή την έχουμε... να ζήσεις και να μη γευτείς την χαρά του να γίνεις γονέας; Που είναι και η αποστολή μας άλλωστε, να διαιωνίζουμε το είδος μας.

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα. Προτιμώ να ζήσω ήρεμος, να βρω μια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει οικογένεια και να γυρίσουμε τον κόσμο, να ζήσουμε όμορφα μέχρι τα γηρατειά μας και να φύγουμε ειρηνικά. Ας είναι καλά τ’ ανήψια.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.436
Κριτικές
1
Like
7.395
Πόντοι
2.306
Άμα κάνεις παιδί, χαιρέτα τη ζωή που ήξερες. Τι γίνεται όταν το παιδάκι σου αρρωστήσει, αν βγει με αυτισμό, τυφλό, αν χτυπήσει, αν πέσει στα ναρκωτικά, αν το χάσεις για το τίποτα; Όταν χάνεις παιδί, σου ανοίγει ένα κενό. Απ την άλλη, μια ζωή την έχουμε... να ζήσεις και να μη γευτείς την χαρά του να γίνεις γονέας; Που είναι και η αποστολή μας άλλωστε, να διαιωνίζουμε το είδος μας.

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα. Προτιμώ να ζήσω ήρεμος, να βρω μια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει οικογένεια και να γυρίσουμε τον κόσμο, να ζήσουμε όμορφα μέχρι τα γηρατειά μας και να φύγουμε ειρηνικά. Ας είναι καλά τ’ ανήψια.
Αυτό λίγο θυμίζει το « δε βγαίνω έξω μη με χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο».
Εν τελεί ο καθένας περνά τη ζωή του όπως γουστάρει βέβαια...
 

Toni_M_A_P

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2014
Μηνύματα
292
Κριτικές
7
Like
361
Πόντοι
281
Άμα κάνεις παιδί, χαιρέτα τη ζωή που ήξερες. Τι γίνεται όταν το παιδάκι σου αρρωστήσει, αν βγει με αυτισμό, τυφλό, αν χτυπήσει, αν πέσει στα ναρκωτικά, αν το χάσεις για το τίποτα; Όταν χάνεις παιδί, σου ανοίγει ένα κενό. Απ την άλλη, μια ζωή την έχουμε... να ζήσεις και να μη γευτείς την χαρά του να γίνεις γονέας; Που είναι και η αποστολή μας άλλωστε, να διαιωνίζουμε το είδος μας.

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα. Προτιμώ να ζήσω ήρεμος, να βρω μια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει οικογένεια και να γυρίσουμε τον κόσμο, να ζήσουμε όμορφα μέχρι τα γηρατειά μας και να φύγουμε ειρηνικά. Ας είναι καλά τ’ ανήψια.
Αυτό λίγο θυμίζει το « δε βγαίνω έξω μη με χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο».
Εν τελεί ο καθένας περνά τη ζωή του όπως γουστάρει βέβαια...

Δεν έχεις άδικο. Αλλά ρωτάω τον εαυτό μου... αντέχω την πιθανή σύγκρουση με το αυτοκίνητο; κι αν δεν ίναι μια και είναι πολλές; Τέσπα. Είδωμεν.
 

an16817

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Αυγ 2019
Μηνύματα
280
Κριτικές
13
Like
1.261
Πόντοι
1.071
Άμα κάνεις παιδί, χαιρέτα τη ζωή που ήξερες. Τι γίνεται όταν το παιδάκι σου αρρωστήσει, αν βγει με αυτισμό, τυφλό, αν χτυπήσει, αν πέσει στα ναρκωτικά, αν το χάσεις για το τίποτα; Όταν χάνεις παιδί, σου ανοίγει ένα κενό. Απ την άλλη, μια ζωή την έχουμε... να ζήσεις και να μη γευτείς την χαρά του να γίνεις γονέας; Που είναι και η αποστολή μας άλλωστε, να διαιωνίζουμε το είδος μας.

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα. Προτιμώ να ζήσω ήρεμος, να βρω μια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει οικογένεια και να γυρίσουμε τον κόσμο, να ζήσουμε όμορφα μέχρι τα γηρατειά μας και να φύγουμε ειρηνικά. Ας είναι καλά τ’ ανήψια.
Σεβαστή η άποψη σου. Την συμμερίζομαι. Σίγουρα η δημιουργία οικογένειας δημιουργεί υποχρεώσεις και πολλές φορές μεγάλα προβλήματα. Ωραία η άποψη σου να έχεις ένα σύντροφο μέχρι τα γεράματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom